PDA

Zobacz pełną wersję : Plamkowanie - POMOCY!!!!



ryhu
24-11-2004, 22:20
wie ktos jak wyplamkowac jasne pola z odbitki?? cos slyszalem o tuszu ale nie wiele a musze we wtorek oddac odbitki 24x30 i pare paprochow mi weszlo :-( a czyscilem negaty i nic nie dalo ;/

Pszczola
25-11-2004, 21:42
A negatyw jest uszkodzony czy nie? Tj. czy plamy na negatywie sa trwale? jesli tak i standardowe metody czyszczenia nagetywow nie przynosza rezultatow to trzeba neg. oddac do profesjonalisty co sie nim zajmie odpowiednio, albo zrobic skany z negatywu b. dobrym skanerem (podczerwien, ICE itd, wielokrotne samplowanie) + ewentualnie odpowiednio potraktowac skan w sofcie do korekcji zdjec.

ryhu
25-11-2004, 23:03
negatyw wydaje sie byc ok. szybka w powiekszalniku byla brudna a nie bylo jak jej wyczyscic, no i teraz nie mam czasu zeby zrobic od nowa odbitki, kupilem juz tusz w kostce jutro mam miec pedzelek i kostke tylko nie wiem czy sie bawicczy oddac do labu negatyw zeby mi zrobili odbitki no i jeszcze kwestia czy u mnie w miescinie wyrobia sie do wtorku

Leprekan
26-11-2004, 13:18
Witam.
Jeśli mowa o fotografi B&W i gotowej juz odbitce, to nic prostszego.
Trzeba zaopatrzyć się w pędzelek nr 0, lub 00, tusz kreślarski czarny, spodeczek z wodą, stare zdjęcie lub kartkę kredowego papieru i do roboty.
Pędzelek leciutko maczamy w tuszu, wkładamy ciut do wody i kropelkę z tego co na pedzelku nanosimy na biała powierzchnię starego zdjęcia. Obserwujemy jaką barwę szarosci otrzymaliśmy i porównujemy z najbliższym otoczeniem retuszowanej plamki. Jak mieszanina za ciemna to trzeba rozrzedzić, jak za jasne to dodac tuszu. Po otrzymaniu właściwej barwy nanosimy punktowo koniuszkiem pedzelka na odbitkę. Najlepiej podłozyc pod dłoń kartkę papieru - ta moze przykleic się do zdjecia, lub pozostawić śladylinii papilarnych ; ).

Powodzenia.