PDA

Zobacz pełną wersję : Problem przy zmniejszaniu siły błysku w 430ex



fisz
30-08-2006, 10:28
Witam Wszystkich.
Mam problem przy ręcznym ustawianiu siły błysku w lampie 430EX w zestawie z 20D.Przy ustawieniu na Av lub M i wybraniu od 1/2-1/64 siły błysku,zdjęcia są bardzo mocno przepalone.Bez włączania tej funkcji wszystko jest pięknie naświetlone.
Proszę o radę jaka może być przyczyna takich zafałszowań i czy wina leży po stronie body czy lampy a może mojej?

gwozdzt
30-08-2006, 10:36
Witam Wszystkich.
Mam problem przy ręcznym ustawianiu siły błysku w lampie 430EX w zestawie z 20D.Przy ustawieniu na Av lub M i wybraniu od 1/2-1/64 siły błysku,zdjęcia są bardzo mocno przepalone.Bez włączania tej funkcji wszystko jest pięknie naświetlone.
Proszę o radę jaka może być przyczyna takich zafałszowań i czy wina leży po stronie body czy lampy a może mojej?
Jestem przekonany, że po Twojej.
W trybach manualnych lampy obliczenie siły błysku i przysłony w funkcji odległości należy do Ciebie o czym nie masz pojęcia.
W tybie E-TTL działa automatyka błysku i jak widać jesteś zadowolony.
Zacznij od zapoznania się z instrukcją lampy, jesli jej nie masz - jest tu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=3718

fisz
30-08-2006, 11:30
Tomku masz rację w trybach manualnych tak,ale przy czemu prześwietla przy AV - powinna chyba niedoświetlać?
Instrukcję przestudiowałem chyba poprawnie.
Pozdrawiam
Andrzej

gwozdzt
30-08-2006, 11:37
Tomku masz rację w trybach manualnych tak,ale przy czemu prześwietla przy AV - powinna chyba niedoświetlać?

Nie rozumiesz Canonowskiej filozofii pracy z lampą błyskową.
Spróbuj to przeczytać i spokojnie przeanalizować:
http://canon-board.info/showthread.php?t=3785

Tomsarz
31-08-2006, 09:02
W trybie AV aparat automatycznie dobiera czas w ten sposób by ekspozycja była prawidłowa dla światła zastanego- bez lampy. Jak dodatkowo to wszystko doświetlisz lampą to muszą wyjśc przepały, bo aparat nie wziął pod uwagę możliwość doświetlenia lampą. Przy AV lub TV lampa tylko w E-TTL z ewentualną korektą ekspozycji dla błysku. Wtyedy aparat automatycznie ograniczy moc lampy (nawt więcej niż 1/64).

Zeby się dowiedzieć czy przepala czy nie w manualnym trybie pracy to musisz wszystko poustawiać ręcznie.
Zrób taki test:

Ustawienia w aparacie:
tryb pracy M
czas 1/60 s
ISO 100
ogniskowa 50mm
może być inna ogniskowa ale wtedy zmieni się liczba przewodnia lampy i dalsze obliczenia będą błędne.

Wybierz fotografowany obiekt i zmierz odległóść od niego (w moim przykładzie będzie to 3 metry)
Znając Liczbę przewodnią lampy dla zooma 50mm (tj. 34) i odległóśc liczymy wartość przysłony aką musimy ustalwić by zdjęcie było dobrze naświetlone.
Zatem 34:3=11,3.
W aparacie ustaw przysłonę na wartość najbliższą 11,3 (pewnie f11) i zrób zdjęcie. Wszystko w odległości 3 metrów powinno być naświetlone prawidłowo.
Teraz ogranicz moc lampy do 1/2. Zbliż fotografowany obiekt o połowę i zrób zdjęcie. Powinno być prawidłowo naświetlone.

A tera od tyłu (tak ja to wykonuje aparat w automatyce "P")
Ustaw w trybie M przysłonę 5,6 i czas 1/60
Ustaw fotografowany obiekt w odległości 3 metrów
Ogniskowa obiektywu 50mm

Potrzebna moc lampy (określana w wartościach Liczby przewodniej) do prawidłowego naświetlenia zdlęcia to wartość 17. (3*5,6=16,8 )
Wiemy że przy 50mm lampa ma wartość 34 czyli dwa razy większą niż potrzebujemy. Fotografując z taką mocą przepalimy zdjęcie przy naszych ustawieniach. Trzeba ograniczyć moc lampy o połowę. Ustaw na lampie w trybie M 1/2 mocy i zrób zdjęcie. Nie powinna przepalić.