PDA

Zobacz pełną wersję : lekcje foto z 10d i pytanie o działanie lampy



mark70
22-11-2004, 14:15
Wreszczie mam upatrzone 10D i już wiele rozgryzłem. mając wątpliwości zawsze staram się najpierw czytać w instrukcji i wyszkukiwać na forum. Ale pewnej sprawy nie mogę pewnej sprawy pojąć:
chodzi o wyzwalanie flesza. ustawiłem wyzwalanie na 2-gą kurtynę i właśnie tego nie rozumiem:

jak pykam fotę na długim czasie, w trybie ręcznych nastawówn np Tv, na początku ekspozycji pojawia się jeden błysk a na drugiej kurtynie drugi. Jeśli wcześniej dokonam wcześniejszej blokady ekspozycji błysku (*) to tego pierwszego błysku nie mam.
no i właśnie tego nie rozumiem:

1.jak jest możliwe dokonanie zdięcia w krótkim czasie to też są dwa, nierozróżnialne błyski?
2.po co pierwszy błysk? - nie jest pomiarowy, bo jest widoczny na ujęciu
3.jeśli jest to błysk pomiarowy to dlaczego nie może działać jak w trybie zdięć nocnych ale na 2-giej kurtynie
4.jeśli tak ma być to po co komu synchro na 2-gą kurtynę?
5. jak sie ma to do zewnętrznych lamp dedykowanych?

A dlaczego pytam: poprostu marzyłem o robieniu zdięć nocnych, z długim czasem, bez płoszenia potencjalnego obiektu (ludzie odwracają głowę, zamykają oczy, zasłaniają się a zwierzaki poprostu sp...ją)

DarekSzu
22-11-2004, 20:03
Hmmmm nie czas chyba na lekcje. Tak ma byc a uniknąć tego bardzo prosto - zamontowaćnie dedykowaną lampę w wówczas aparat będzie działał w trybie ttl bez przedbłysku pomiarowego. Chyba, że dokupisz 550 EX i tam też możesz ręcznie robić na TTL. A jak mierzysz feel no cóż przecież wówczas wyzwalasz błysk pomiarowy i nie może być drugiego.

mark70
22-11-2004, 20:20
Hmmmm nie czas chyba na lekcje. Tak ma byc a uniknąć tego bardzo prosto - zamontowaćnie dedykowaną lampę w wówczas aparat będzie działał w trybie ttl bez przedbłysku pomiarowego. Chyba, że dokupisz 550 EX i tam też możesz ręcznie robić na TTL. A jak mierzysz feel no cóż przecież wówczas wyzwalasz błysk pomiarowy i nie może być drugiego.

No możę nie wszyscy, ale większość, uczy się całe życie. A ja chcę przynajmniej świadomie pewnych funkcji nie używać, a i nie należe do tych którzy korzystają z zielonego prostokącika :)

nie wiem czy sie jasno wyraziłem ale chodzi mi przedewszystkim o to, dlaczego ten pierwszy błysk, jest na pierwszej kurtynie, skoro jest synchronizacja na drugą!!
A dlaczego jest "wyodrębniony" skoro przy krótkich czasach (jeśli wogóle wtedy są dwa, nierozróżnialne, błyski) też lapa oświetla jak trzeba i mogła by tak samo działać na drugiej kurtynie??!!??


No i jeszcze pytanie: czy też tak jest z lampami zewnętrznymi?

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś "pyknął" pare fotek z lampą wbudowaną i zewnętrzną, w celu stwierdzenia jak to jest. :idea:

Vitez
22-11-2004, 21:15
Sprawdzilem...
I z wbudowana i z zewnetrzna i na Tv i na M blyska zarowno na poczatku jak i po skonczeniu naswietlania.
Poszukalem chwilke - pierwszy blysk nastepuje PRZED otwarciem migawki. Czyli owszem - zwroci uwage ale nie widac go na zdjeciu, tylko blysk drugi dopasowany tym pierwszym - pomiarowym.

Sposoby ominiecia - FEL przy lampach do 420EX wlacznie (nadal blyska i zwraca uwage), albo 550 lub 580 dopasowana manualnie.
10D nie pracuje w TTL a tylko w M i E-TTL, tak wiec wykorzystanie trybu lampy TTL niby bez przedblysku nie zadziala (albo nie wyzwoli lampy albo zle naswietli - niestety nie mam 550/580).

Tomasz Golinski
22-11-2004, 22:00
Zawsze przy lampach zewnętrznych można próbować zaizolować styki poza głównym i lampa przejdzie w tryb manual.

mark70
23-11-2004, 02:25
Sprawdzilem...
I z wbudowana i z zewnetrzna i na Tv i na M blyska zarowno na poczatku jak i po skonczeniu naswietlania.
Poszukalem chwilke - pierwszy blysk nastepuje PRZED otwarciem migawki. Czyli owszem - zwroci uwage ale nie widac go na zdjeciu, tylko blysk drugi dopasowany tym pierwszym - pomiarowym.

O już chciałem napisać że widać. Ale jeszcze raz sprawdziłem i okazał się że się nieco zasugerowałem nieprawidłową metodą badawczą.

No widocznie tak sobie wykombinowali i bez jakiegoś kraka lub upgrate'a nie da. ALE:

po co gadać o synchronizacji na drugą kurtynę? jeśli działa w trybie ręcznej regulacji lampy.
A dlaczego nie można "złapać" FEL'a na więcej niż 1 ujęcie? to by załatwiło większość problemów (oprócz kolejnego custom'a....

Vitez
23-11-2004, 09:17
No widocznie tak sobie wykombinowali i bez jakiegoś kraka lub upgrate'a nie da.
Nie da sie w ogole. Tak samo chyba dziala w analogowych EOSach - taka specyfika E-TTL i nic na to nie poradzisz... mozesz ewentualnie zmienic system pomiaru blysku (na TTL) w tych body ktore to maja albo recznie nastawiac lampe w tych lampach ktore to maja.


po co gadać o synchronizacji na drugą kurtynę? jeśli działa w trybie ręcznej regulacji lampy.

Przeciez lampa blyska ci na zamkniecie migawki. Masz synchronizacje na druga kurtyne, tylko przedblysk pomiarowy przed otwarciem migawki nastepuje. Nie rozumiem na co marudzisz... ze jest nie tak jak ty chcesz?
Niestety nie ma rzeczy idealnych - albo ty sie do tego systemu pomiaru blysku dostosujesz, albo bedziesz uzywal innego (TTL/M), albo poszukaj innego sprzetu ktory bedzie lepiej odpowiadal twoim wyobrazeniom (nie wiem jak to wyglada w Minoltach czy Nikonach) - bo marudzenie na E-TTL ze jest jaki jest nic ci nie da, poza nalepka malkontenta :roll: .


A dlaczego nie można "złapać" FEL'a na więcej niż 1 ujęcie? to by załatwiło większość problemów (oprócz kolejnego custom'a....

Ano dlatego ze zmiana kadru o milimetr moze zmienic pomiar, albo zawartosc czy jasnosc kadru moze sie w miedzyczasie zmienic (nowe zrodlo swiatla, odblaski). Gdyby FEL dzialal na kilka ujec to zaczalbys marudzic "dlaczego zdjecia nie wyszly mi identycznie mimo ze zablokowalem ekspozycje i flesza... do d* ten 10D" :roll: , a tak to jednoklatkowy FEL uchrania cie przed tego typu mysleniem ze "zablokowalem to kazde zdjecie musi wyjsc tak samo dobrze oswietlone fleszem" ;)

mark70
23-11-2004, 10:56
Ano dlatego ze zmiana kadru o milimetr moze zmienic pomiar, albo zawartosc czy jasnosc kadru moze sie w miedzyczasie zmienic (nowe zrodlo swiatla, odblaski). Gdyby FEL dzialal na kilka ujec to zaczalbys marudzic "dlaczego zdjecia nie wyszly mi identycznie mimo ze zablokowalem ekspozycje i flesza... do d* ten 10D" :roll: , a tak to jednoklatkowy FEL uchrania cie przed tego typu mysleniem ze "zablokowalem to kazde zdjecie musi wyjsc tak samo dobrze oswietlone fleszem" ;)

jak bym zablokował pomiar to bym świadomie to robił i mie miał pretensji do aparatu.....

Ale ok, nie ma co gdybać, przecie to cyfra, w każdej chwili można zjęcie obejrzeć i sobie pokombinować. W takim wypadku można użyć praktycznie każdego oświetlenia.

koniec dyskusji

Vitez
23-11-2004, 15:47
jak bym zablokował pomiar to bym świadomie to robił i mie miał pretensji do aparatu.....

Wierze ze swiadomie. Tylko zauwaz ze po zablokowaniu pomiaru warunki wplywajaca na ten zablokowany pomiar moga sie dosc szybko zmienic. Dlatego blokada jest na jedno ujecie a nie kilka - margines bezpieczenstwa przeciw zmiennym warunkom oswietlenia przy kilku ujeciach.

Tomasz Golinski
23-11-2004, 18:11
To żaden argument. Moga się zmienić i przy jednym. Powód jest prozaiczny: nie wydawało się to konstruktorom potrzebne i warte implementowania. Np. lepszy byłby tryb manual do lampy.

DarekSzu
23-11-2004, 19:02
Sposoby ominiecia - FEL przy lampach do 420EX wlacznie (nadal blyska i zwraca uwage), albo 550 lub 580 dopasowana manualnie.
10D nie pracuje w TTL a tylko w M i E-TTL

:) Po założeniu niededykowenej lampy 10D jak i kazdy inny Canon EOS przechodzi w tryb pracy TTL !!!

Poza tym przedbłys jako pomiarowy przy długiej ekspozycji nie może błyskać przy otwartej migawce bo nie bedzie to wówczas błysk pomiarowy lecz problemowy :) Błysk pomiarowy jest wyzwalany również w najkrótszych czasach również przy 1/4000 s a sprawdzić to bardzo prosto. Posiadajac lampę studyjną reagującą na przedbłyski ustawiasz by wyzwoliła się na pierwszy lub na drugi - wówczas nic nie zauważysz bo lampa i tak wystrzeli. Ustawiając synchronizację na trzeci błysk - nie wypali wogóle. Sprawdzałem kiedyś prawidłowość działania procesora w takiej lampie i wszystko jest OK.

Tomasz Golinski
23-11-2004, 19:17
:) Po założeniu niededykowenej lampy 10D jak i kazdy inny Canon EOS przechodzi w tryb pracy TTL !!!
Z moich doświadczeń z 300d i 10d tak nie jest, Moja 300EZ (A-TTL)nie pracuje w ogóle. Aparat ją widzi, ale nie wyzwala. Dopiero odizolowanie styków w stopce pozwala na wyzwalanie jej w trybie M (aparat jej nie widzi, ale wyzwala).

Vitez
24-11-2004, 09:39
Powód jest prozaiczny: nie wydawało się to konstruktorom potrzebne i warte implementowania.

No przeciez wlasnie to napisalem tylko innymi slowami 8)

[ Dodano: Sro Lis 24, 2004 8:42 am ]


Sposoby ominiecia - FEL przy lampach do 420EX wlacznie (nadal blyska i zwraca uwage), albo 550 lub 580 dopasowana manualnie.
10D nie pracuje w TTL a tylko w M i E-TTL

:) Po założeniu niededykowenej lampy 10D jak i kazdy inny Canon EOS przechodzi w tryb pracy TTL !!!

Po zalozeniu niededykowanej lampy te body EOS ktore maja tryb TTL przechodza w tryb TTL o ile ta niededykowana lampa tez ma TTL i jest ustawiona w ten tryb. Sa np lampy tylko manualne i wtedy body nawet wspierajace TTL czy A-TTL czy inne przechodza w tryb manualny a nie TTL jesli lampa nie wspiera tego trybu. Co do 10D i 300D - one wpsieraja tylko tryby E-TTL i manual. Po zalozeniu do nich niededykowanych lamp nie wspierajacych trybu E-TTL nie przejda one zadnym cudem w TTL - tylko w manual wlasnie.


Poza tym przedbłys jako pomiarowy przy długiej ekspozycji nie może błyskać przy otwartej migawce bo nie bedzie to wówczas błysk pomiarowy lecz problemowy :)

Zgodnie z prosba kolegi zrobilem najpierw pare strzalow probnych zanim odpowiedzialem - przedblysku pomiarowego nei widac na zdjeciu, dlatego bez obaw napisalem ze jest wyzwalany przed otwarciem migawki.


Błysk pomiarowy jest wyzwalany również w najkrótszych czasach również przy 1/4000 s a sprawdzić to bardzo prosto. Posiadajac lampę studyjną reagującą na przedbłyski
No rzeczywiscie... bardzo prosto. Kupisz mi taka lampe? :twisted:

DarekSzu
24-11-2004, 19:28
No rzeczywiscie... bardzo prosto. Kupisz mi taka lampe?
Polecam lampę MArkoFlesz z serii CYFRA lub APUS z nowymi procesorami. Tam możesz ustawić wyzwolenia na 1, 2 , i 3 błysk ale oczywiście muszą one wystąpić w bardzo krótkich odstępach - na pewno poniżej 0,5 sek. Oczywiście wyzalanie można sprawdzić ustawiając współpracę z krótkimi czasami aparatu i lampy ale zdjęcia to już tylko przy odpowiednim czasie synchronizacji. :lol:

mark70
24-11-2004, 19:54
No rzeczywiscie... bardzo prosto. Kupisz mi taka lampe?
Polecam lampę MArkoFlesz z serii CYFRA lub APUS.....

A czy mógłby kolega podać troszkę dokładniejszy namiar, bo jakoś w googlu nie znają :/

Pszczola
24-11-2004, 21:55
http://www.markoflash.pl/

Tomasz Golinski
25-11-2004, 01:27
Powód jest prozaiczny: nie wydawało się to konstruktorom potrzebne i warte implementowania.

No przeciez wlasnie to napisalem tylko innymi slowami 8)

Napisałeś trochę co innego. Może to miałeś na myśli, ale napisałeś, że taka funkcja byłaby nieprzydatna bądź niewygodna w obsłudze.

Vitez
25-11-2004, 11:38
Powód jest prozaiczny: nie wydawało się to konstruktorom potrzebne i warte implementowania.

No przeciez wlasnie to napisalem tylko innymi slowami 8)

Napisałeś trochę co innego. Może to miałeś na myśli, ale napisałeś, że taka funkcja byłaby nieprzydatna bądź niewygodna w obsłudze.

Napisalem to co napisalem, a to jak ty to zrozumiales to juz twoj problem nie moj :P

[ Dodano: Czw Lis 25, 2004 10:40 am ]


No rzeczywiscie... bardzo prosto. Kupisz mi taka lampe?
Polecam lampę MArkoFlesz z serii CYFRA lub APUS z nowymi procesorami. Tam możesz ustawić wyzwolenia na 1, 2 , i 3 błysk ale oczywiście muszą one wystąpić w bardzo krótkich odstępach - na pewno poniżej 0,5 sek. Oczywiście wyzalanie można sprawdzić ustawiając współpracę z krótkimi czasami aparatu i lampy ale zdjęcia to już tylko przy odpowiednim czasie synchronizacji. :lol:

1. Ile kosztuje
2. Po co mi ? :roll: :lol:

Podaj jakis sposob "testowania" niezalezny od dodatkowych lamp studyjnych, ktore nie wszystkim sa potrzebne - wtedy zgodze sie ze "bardzo latwo to sprawdzic" :roll: .
W tym przypadku moge sie jedynie zgodzic ze TOBIE za pomoca TWOJEGO wyposazenia latwo to sprawdzic, a nie ze ogolnie.

Tomasz Golinski
25-11-2004, 14:44
Tylko zauwaz ze po zablokowaniu pomiaru warunki wplywajaca na ten zablokowany pomiar moga sie dosc szybko zmienic. Dlatego blokada jest na jedno ujecie a nie kilka - margines bezpieczenstwa przeciw zmiennym warunkom oswietlenia przy kilku ujeciach.


Powód jest prozaiczny: nie wydawało się to konstruktorom potrzebne
Jeśli to jest to samo, to chyba jestem baletnicą.


N]apisalem to co napisalem, a to jak ty to zrozumiales to juz twoj problem nie moj
AAa. Czyli piszesz dla własnej przyjemności, a nie żeby inni cię zrozumieli? Twoje koty chorują, że piszesz takie śmieszne rzeczy?

DarekSzu
25-11-2004, 18:51
www.markoflash.pl

Spontan
25-11-2004, 19:03
Twoje koty chorują, że piszesz takie śmieszne rzeczy?

O mój LOL, padłem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Vitez
26-11-2004, 08:59
Twoje koty chorują, że piszesz takie śmieszne rzeczy?

Nie, ale najwyrazniej ty musisz sie leczyc skoro nie rozumiesz stwierdzenia "to samo, ale innymi slowami" :roll: . EOT .

Tomasz Golinski
26-11-2004, 13:26
Vitez, stwierdzenie rozumiem, ale twierdze, że to nie jest to samo. Sens jest wyraźnie inny.