PDA

Zobacz pełną wersję : Kłopoty z kolorem.



marecki_5
27-08-2006, 18:18
Witam wszystkich.
To mój pierwszy post, aczkolwiek przyglądam się forum od dłuższego czasu:wink: .

Oto mój problemik:

Ciekawostka - to samo zdjęcie otwarte w dwóch różnych przeglądarkach i rozbieżna interpretacja barw:




Wywołałem je w MM i kolory były takie jak w xnview. Samo zdjęcie było obrabiane w PS2 z nefa, jak się nie mylę w przestrzeni sRGB.
Ktoś wie o co chodzi?:shock:

Tomasz1972
27-08-2006, 19:55
Ustaw we wszystkich programach ( zaczynając od win ) profil sRGB.

miszaqq
27-08-2006, 21:46
Ustaw we wszystkich programach ( zaczynając od win ) profil sRGB.
a jakis hint jak i gdzie to poustawiac ? bo ja mam podobny problemik !?

Janusz Body
27-08-2006, 22:00
Witam wszystkich.
To mój pierwszy post, aczkolwiek przyglądam się forum od dłuższego czasu:wink: .

Oto mój problemik:

Ciekawostka - to samo zdjęcie otwarte w dwóch różnych przeglądarkach i rozbieżna interpretacja barw:


Wywołałem je w MM i kolory były takie jak w xnview. Samo zdjęcie było obrabiane w PS2 z nefa, jak się nie mylę w przestrzeni sRGB.
Ktoś wie o co chodzi?:shock:

Rozwiązania są conajmniej dwa.

1. Używać przeglądarki, która obsługuje Color Management (radzi sobie z profilami).
2. Wszystkie konwersje wykonywać do sRGB.

Ludziska z niewiadomych powodów nie używają Bridge'a (mając PSa) a to bardzo dobry program albo nie chcą FastStone'a (za darmo).

#2 nie polecam bo wieksze korekty w PS na sRGB to katastrofa.

Co to jest MM - Media Markt?

Tomasz1972
27-08-2006, 22:01
Dla win :
panel sterowania , ekran , ustawienia , zaawansowane , zarządzanie kolorami , dodaj wybierasz "sRGB Color Space Profile.icm" , ustaw jako domyślne .
Niektóre przeglądarki korzystają z ustawienia win , a niektórym trzeba pokazać z jakiego profilu mają korzystać .

Janusz Body
27-08-2006, 22:04
Dla win :
panel sterowania , ekran , ustawienia , zaawansowane , zarządzanie kolorami , dodaj wybierasz "sRGB Color Space Profile.icm" , ustaw jako domyślne .
Niektóre przeglądarki korzystają z ustawienia win , a niektórym trzeba pokazać z jakiego profilu mają korzystać .

A jak monitor masz skalibrowany to też tak? :mrgreen:

Tomasz1972
27-08-2006, 22:14
A jak monitor masz skalibrowany to też tak? :mrgreen:
Czepiasz się ;) Przecież wiadomo że nie . W sumie sam mogłeś podać linka do swojego wykładu :) http://canon-board.info/showthread.php?t=8520

Duty
27-08-2006, 22:15
Dla win :
panel sterowania , ekran , ustawienia , zaawansowane , zarządzanie kolorami , dodaj wybierasz "sRGB Color Space Profile.icm" , ustaw jako domyślne .
Niektóre przeglądarki korzystają z ustawienia win , a niektórym trzeba pokazać z jakiego profilu mają korzystać .

Nie radzę takich eksperymentów - ustawienie sRGB jako profilu dla monitora może bardziej napsuć, niż poprawić. Profil powinien opisywać mozliwości barwne DANEGO urządzenia - sRGB robi to z grubsza - czasem całkiem w drugą stronę.

Odnośnie pierwszego postu:
Drugie zdjęcie (to w podglądzie faksów dla windows) nie pokazuje wiernych barw, bo ten program nie obsługuje profili - wyświetla po prostu wartości RGB nie zważając na profile - czyli tak samo jak przeglądarki internetowe (chyba, że jakieś już je obsługują? bo IE na pewno nie).

marecki_5
27-08-2006, 22:36
Tak MM to Media Markt - sorki za skróty. Co do wyjaśnienia to nie jestem zupełnie przekonany - pokazane przeze mnie zdjęcie było edytowane w photoshopie, wykonałem również odbitki zdjęć które nie były przerabiane w PS w xnview wyglądały tak samo jak w przeglądarce Windows, a mimo to po wywołaniu miały inny odcień.

Janusz Body
27-08-2006, 22:54
Tak MM to Media Markt - sorki za skróty. Co do wyjaśnienia to nie jestem zupełnie przekonany - pokazane przeze mnie zdjęcie było edytowane w photoshopie, wykonałem również odbitki zdjęć które nie były przerabiane w PS w xnview wyglądały tak samo jak w przeglądarce Windows, a mimo to po wywołaniu miały inny odcień.

Kolory na zdjeciu (zwłaszcza z MM) mają niewiele wspólnego z tym co na ekranie :)

Tomasz1972, którego się czepiałem :), podał linka do tego co i jak z tymi kolorami. Właściwie zanim możesz uzyskac sensowną odpowiedź to trzeba by Ci zadać parę pytań. Masz skalibrowany monitor? Jak obrabiałeś zdjęcie do labu? Jakie korekty wykonali w labie?

Mnie sie (na skalibrowanym monitorze) prawe zdjecie nieco bardziej podoba, Lewe jest jakieś takie lekko szare.

EDIT: To jest "podobało" bo znikneło - nie ma linku :)

marecki_5
28-08-2006, 12:28
monitorek jest skalibrowany, zdjęcie do labu - nef z D50 wywołany w PS z ręcznym balansem bieli, w labie bez korekcji. Co do wrażeń wzrokowych mi również prawe bardziej odpowiada (lewe jest bardziej "wyprane"). Nie udało mi się zdobyć profilu labu - to ponoć Agfa. Generalnie wszystkie zdjęcia tam wywołane mają tę lekką brązowo-żółtą dominantę - chciałbym się jej pozbyć ale nie wiem jak.

Janusz Body
28-08-2006, 13:17
monitorek jest skalibrowany, zdjęcie do labu - nef z D50 wywołany w PS z ręcznym balansem bieli, w labie bez korekcji. Co do wrażeń wzrokowych mi również prawe bardziej odpowiada (lewe jest bardziej "wyprane"). Nie udało mi się zdobyć profilu labu - to ponoć Agfa. Generalnie wszystkie zdjęcia tam wywołane mają tę lekką brązowo-żółtą dominantę - chciałbym się jej pozbyć ale nie wiem jak.

Po pierwsze zmień lab :) ciężko poradzić na który bo nie piszesz gdzie mieszkasz. Znajdz taki lab, który udostepni Ci profil. Idź tam z dwoma trzema zdjeciami przygotowanymi w ich profilu i spróbuj pogadać bezpośrednio z labmanem (oni zwykle nie gryzą - a bufor w postaci blondynki w recepcji jest... no sam wiesz). Poproś o "puszczenie" tego przy Tobie zwróć uwage, zapytaj, czy wszystkie korekty są wyłączone. Pytaj do bólu bo czesto w labach korekta ostrości nie wchodzi w zakres "bez korekty" itp, itd... W zasadzie powinieneś mieć na odbitce dokładnie to samo co w proofie z PSa na monitorze. Tu nie ma zmiłuj - to musi tak być - jak nie jest to zmień lab :)

Jakby co to pisz na PW.

marecki_5
28-08-2006, 20:24
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Dziś sprawdziłem ponownie zdjęcie - okazało się że osadziłem profil Adobe - xnview "widzi" profile, stąd ta różnica barw. mea culpa ;-)

Paul80
25-07-2008, 16:35
Witam ,to ja mam pytanie o fastone image viver,skoro posiada on CMS to dlaczego są rozbieżności w kolorystyce w porównaniu z Ps.i Lrightroomem.Natomiast przegladarka ACDSee Pro 2 też ma zarządzanie profilami i pokazuje znacząco mniejsze rozbieżności kolorystyczne.Pytanie zasadnicze, po co są w przeglądarkach Cms itp.skoro i tak wyświetlają przekłamania kolorystyczne -jedne więcej inne mniej.A publikując zdjęcia w internecie, to już dopiero jest jazda z kolorami ,jak z tego wybrnąć???.