PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy hot-pixel



coddy
20-11-2004, 23:29
Hej!

Przy okazji robienia nocnych zdjęć, ostatnio znalazłem nowego hot-pixela. Jest piękny, niebieski i widac go przy ISO 100, czas od 1s.
Oczywiście nie jest to, żaden problem, natomiast porónując z poprzednimi fotkami - pojawił się niedawno.

I takie małe pytanko:
jakie są wasze doświadczenia z nowymi hot-pixelami?
Jak często pojawiają się nowe w 300D (o ile wogóle ktoś to sprawdza ;-) )

Pozdrówka,
Paweł Guraj.

myknip
21-11-2004, 01:33
ja nie wiem z jaką częstotliwością mi się pojawiają hot, ale ja mam chyba 6 w kolorze czerwonym, więc Twój niebieski to pikuś :]

ale nie dalej jak wczoraj się dowiedziałem, że serwis Canona usuwa takowe, więc czym prędzej do nich napisałem. Ciekawe co odpiszą... znam kogoś, komu za jedyne 60zł usunęli hoty.

Tytus
21-11-2004, 02:34
ja nie wiem z jaką częstotliwością mi się pojawiają hot, ale ja mam chyba 6 w kolorze czerwonym, więc Twój niebieski to pikuś :]

ale nie dalej jak wczoraj się dowiedziałem, że serwis Canona usuwa takowe, więc czym prędzej do nich napisałem. Ciekawe co odpiszą... znam kogoś, komu za jedyne 60zł usunęli hoty.

usunęli chirurgicznie czy jak??? :mrgreen:

maku
21-11-2004, 03:03
Kiedyś rozmawiałem z nimi (serwisem) na temat czyszczenia matrycy i serwisant wspomniał wtedy o czymś takim jak mapowanie matrycy. Pewnie właśnie to jest ten zabieg.

vinyl_pl
21-11-2004, 03:11
tak naświetlaja Bioptronem przez 2 godziny, matryca po zabiegu czuje się lepiej

myknip
21-11-2004, 13:22
tak naświetlaja Bioptronem przez 2 godziny, matryca po zabiegu czuje się lepiej

a nie orientujesz się ile takie 'solarium' kosztuje?

i przypuszczam, że to naświetlanie możliwe jest tylko w warszawie tak?
w moim rodzinnym Wrocławiu pewnie nikt mi tego nie wykona...?

Tomasz Golinski
21-11-2004, 14:13
oni wpisują dane padniętych piksli do aparatu i ten już na poziomie interpolacji z rawu je usuwa. jeśli ktoś cyka w raw, to może spróbować pobawić się programikiem dcraw, który ma taką samą funkcję.

BTW. Mój 300d nic nie ma (6 mcy życia)

myknip
21-11-2004, 14:20
jeśli ktoś cyka w raw, to może spróbować pobawić się programikiem dcraw



a jak ktoś cyka w jpg to **** zbita?

JaW
21-11-2004, 14:29
a jak ktoś cyka w jpg to **** zbita?

W jpeg to tylko amatorzy cykają :lol:
A na mojej matrycy mam trzy sliczne, BIAŁE dead-pixelki. Nie przeszkadzają mi, moze je nawet polubie?

Jurek Plieth
21-11-2004, 14:31
W jpeg to tylko amatorzy cykają :lol:
W praktyce jest dokładnie na odwrót.

JaW
21-11-2004, 14:35
W jpeg to tylko amatorzy cykają :lol:
W praktyce jest dokładnie na odwrót.

OMG... Jurek, dyskusje o RAW vs. JPEG byly juz wiele razy, zauwaz wyrazny usmieszek po mojej wypowiedzi... Ja sie po prostu nie wdaje w takie rozmowy bo to do niczego nie prowadzi, niech kazdy ma wlasne zdanie, oki? :-)

Tomasz Golinski
21-11-2004, 14:38
a jak ktoś cyka w jpg to **** zbita?
zawsze można wygimpować ten pixel. Ewentualnie wyPSować, co kto woli ;)

myknip
21-11-2004, 14:44
a jak ktoś cyka w jpg to **** zbita?

W jpeg to tylko amatorzy cykają :lol:


taaa... amatorzy też pewnie nie schodza poniżesz 1D co?
denerują mnie takie wypowiedzi, nawet jesli są żartem pisane... ale jak już zostało zauważone, o wyższości RAW nad JPG i na odwrót wiele napisano, więc nie dodam już nic od siebie. ja i tam focę w jpg, bo akurat mi wygodniej i w zupełności wystarcza.



zawsze można wygimpować ten pixel. Ewentualnie wyPSować, co kto woli ;)

PS raczej nie wchodzi w grę, za dużo ich :/
a mogę spytać coż znaczy gimpowanie? pewnie gdzieś na forum to napisane, ale jak ktoś odpowie, to się nie pogniewam...

Tomasz Golinski
21-11-2004, 15:00
PS raczej nie wchodzi w grę, za dużo ich :/
a mogę spytać coż znaczy gimpowanie? pewnie gdzieś na forum to napisane, ale jak ktoś odpowie, to się nie pogniewam...
GIMP (http://www2.arnes.si/~sopjsimo/gimp/) to taki darmowy PS. W Ps pewnie można zrobić jakąś akcje czy cuś, która to będzie automagicznie robiła (a w gimpie napisać skrypcik).

tpop
21-11-2004, 15:00
a mogę spytać coż znaczy gimpowanie? pewnie gdzieś na forum to napisane, ale jak ktoś odpowie, to się nie pogniewam...

Wygimpowac to to samo co wyPSowac tylko ze w programie GIMP darmowym odpowiedniku fotoszopa na linucha. Sa tez kompilacje na windowsa.

myknip
21-11-2004, 15:06
na linucha... to raczej nie, ja używam 'poczciwego' XP


oni wpisują dane padniętych piksli do aparatu i ten już na poziomie interpolacji z rawu je usuwa.

to jak to w końcu jest z jpg??
i czy w tym serwisie naświetlają, czy robią jakieś przerówki programowo... pogubiłem się - poczekam na odpowiedź z serwisu i przekażę tutaj co mi wymodzili...

Tomasz Golinski
21-11-2004, 15:18
pod linkiem, co wysłałem jest wersja windowsowa.

co do serwisu, to jestem przekonany, ze to tylko przeróbki programowe. wątpie czy matrycę się da naprawiać. Pewnie jakby pixli było dużo to by ją wymienili, ale to niejasne...

myknip
21-11-2004, 15:21
co do serwisu, to jestem przekonany, ze to tylko przeróbki programowe

ważne, żeby mi te burdelowe piksele zlikwidowali...
a matrycy wymiana to chyba 90% ceny aparatu :|

vinyl_pl
21-11-2004, 15:24
niekoniecznie
migawka w 1D to tylko 1000zl
spust dolny 800

myknip
21-11-2004, 15:28
no zakładając, że migawka w 300D kosztowałaby podobnie, to procentowo jest 'malutka' różnica :)