PDA

Zobacz pełną wersję : wymarzony engine galerii foto...



rysiaczek
26-08-2006, 14:37
No wlasnie! Napiszcie prosze, co chcielibyscie zobaczyc w takim 'idealnym' engine przeznaczonym dla prezentacji zdjec. Czy ma byc maksymalnie prosty, czy tez np. przyjac forme bloga polaczonego z galeria (vide antonjo). Czy technologia to html, czy tez flash? Czy potrzebujecie systemu statystyk (i co chcielibyscie w nich zobaczyc?), komentarzy, punktow? Automatycznie wyciaganie danych z exif, iptc - ktore pola? Piszcie prosze - chcialbym stworzyc galerie, ktora beda tworzyc pomysly innych - was:)

Pozdrawiam, Rysiek

Oakhallow
26-08-2006, 16:18
No to może ja pierwszy, jako że ostatnio nawet pisałem o poszukiwaniu przeze mnie skryptu spełniającego wymagania.

Nie oczekuję wodotrysków, wystrczyłby prosty html, tak żeby łatwo było samemu modyfikować - coś na kształt minigal.dk.
A teraz moje specyficzne życzenia. Skrypt powinien pozwalać ładować (poprzez ftp) duże wersje plików. Na ich podstawie powinien tworzyć dwie wersje: prewke (800 lub 600 dłuższy bok) i miniature. Na prewki nakładać automatycznie znak wodny (lub podobne zabezpieczenie). Zalogowani i niezalogowani użytkownicy mogą przegląć miniatury i prewki (ale tu powinna być możliwość ustawiania uprawnień do przeglądania). Tylko zalogowani użytkownicy mają dostęp do opcji pobierania oryginalnego pliku. Administrator dostaje informację o pobraniu pliku przez danego użytkownika. Jeśli któryś z użytkowników pobierze oryginał, to ta funkcja jest blokowana dla pozostałych zalogowanych, odblokować może tylko admin.

To tyle według mnie. Skrypt służyłby do prezentacji zdjęć dla 2-3 redakcji i dostraczania im tą drogą oryginałów, stąd konieczność blokowania pobierania dla różnych użytkowników tego samego pliku.

Pozdrawiam!

Oakhallow

stdanielo
26-08-2006, 18:45
Dla mnie wzorcową funkjonalność ma picasaweb, więcej chyba nie potrzebuję, no może jeszcze edycja banerka by się przydała i zmiana layoutu, ale to narazie beta więc pewnie dojdzie.

Jac
26-08-2006, 19:19
rysiaczek z nieba nam spadasz :mrgreen:, tak sie sklada ze forum potrzebuje - ale to bardzo ;-) - jakiegos skryptu galeryjnego dla swoich uzytkowników

no to moze w punktach :mrgreen:



moderacje zdjec - czyli zatwierdzanie przed publikacja
wprowadzanie ogroniczen w zdjeciach na kb i ilosc px po dluzszym boku
powinien byc jakos zintegrowany z CB - ale moze nie koniecznie sprawa do dogadania ;-)
umozliwial tworzenie katalogow w ktorych by sie glosowalo (Turnieje battle cage)
zeby sie dalo to indeksowac ? tzn dodawac opisy / kategorie a pozniej sortowac po tych indeksach/opisach
rankingi autorow i zdjec top10 itp..

Oakhallow
26-08-2006, 20:31
Jeszcze sie taki nie urodził, co by ...

Oakhallow

Vitez
27-08-2006, 01:10
Jeszcze sie taki nie urodził, co by ...


Jac zapomnial dopisac jeszcze ze ma byc darmowy ;)

rysiaczek
27-08-2006, 02:29
Vitez konstruktywnie lub wcale prosze;)

Oakhallow, co do drugiego posta - tak, masz racje, dlatego pytam, zeby wyciagnac jakis srodek, od ktorego mozna by zaczac i sukcesywnie dodawac nowe pomysly.

Jac - galeria forumowa to troszke inna para kaloszy (szczegolnie w kontekscie integracji z forum), ale oczywiscie - jest do zrobienia. Pozwol, ze to powaznie przemysle. W pierwszym zamysle mialem raczej stworzenie galerii prywatnej, stad wlasnie moje przemyslenie.

Dzieki wam za odpowiedzi, prosze o dalsze opinie i uwagi!

EDIT: StDanielo czy moglbys wymienic, co takiego Cie urzeka w picassie, a z czego ewent. tam nie korzystasz wogole? Zalezy mi na w miare konkretnych odpowiedziach:)

PaQ
27-08-2006, 04:41
Nie wiem czy to nie za wielkie rozdrabnianie się, ale jesli miało byc to związane z forum, to może kazde zdjęcie, lub przynajmniej galeria mogla by byc tez zwiazana automatycznie z jakims watkiem. Innymi slowy do komentowania zastosowac istniejacy mechanizm forum.

Po drugie kategorie i rankingi jak niegdysiejsze w plfoto - pozwalały na zobaczenie naprawde niezwyklych zdjec nawet jak sie nie mialo czasu przegrzebywac przez caly zalew sredniakow.

Vitez
27-08-2006, 20:09
Vitez konstruktywnie lub wcale prosze;)


To bylo konstruktywne choc z odcieniem humoru. Moj wymarzony engine powinien m.in. byc darmowy a pozostale cechy wymienil np Jac. Wiec wyluzuj :roll: .
Twoim zdaniem cena nie nalezy do cech engine'ow ?

rysiaczek
27-08-2006, 21:43
To bylo konstruktywne choc z odcieniem humoru. Moj wymarzony engine powinien m.in. byc darmowy a pozostale cechy wymienil np Jac. Wiec wyluzuj :roll: .
Twoim zdaniem cena nie nalezy do cech engine'ow ?

Krotko i nie dajac sie wciagnac w OT - jestem wyluzowany (przeciez wiesz, bo patrzysz na buzki:rolleyes: ), cena jest cecha, tym niemniej jednak, dosc latwo bylo sie domyslic, w kontekscie tego co napisal Jac, ze nie chodzi mu o platny serwis.. Dzieki za wymienienie waznej dla Ciebie cechy takiego engine'u.

EDIT: @PaQ & Jac - integracja z forum jest jak najbardziej możliwa (i niezbyt wymagajaca), tym niemniej jednak wymaga ona dostepu do bazy forum, co jest _baardzo_ duza przeszkoda (ktorej nie mozna inaczej pokonac). Jest to bardzo niebezpieczne i szczerze mowiac, bylbym zdziwiony gdyby Hazan na to poszedl.

PaQ
28-08-2006, 06:52
Nie miałem nigdy do czynienia z systemem vBulletin, ale fora w których grzebałem się do tej pory umożliwiały zwykle łatwiejszą (poprzez zastosowanie przewidzianych przez autorów "podskryptów") lub też trudniejszą (poprzez wygrzebanie i zastosowanie funkcji, obiektów i templatsów forum) integrację z innym systemem bez grzebania się bezpośrednio w jego bazie i przez to nie narażając na jej zniszczenie. Wiadomo, że forum jest często systemem niezależnym od reszty strony, ale zapewne widzieliście nieraz w bardziej skomplikowanych witrynach chociaż by związanie logowania do forum z logowaniem do innych części systemu. Nie wyobrażam sobie by autorzy tak rozbudowanego skryptu nie przewidzieli możliwości bardziej skomplikowanej integracji forum z resztą strony.

rysiaczek
28-08-2006, 10:35
Nie miałem nigdy do czynienia z systemem vBulletin, ale fora w których grzebałem się do tej pory umożliwiały zwykle łatwiejszą (poprzez zastosowanie przewidzianych przez autorów "podskryptów") lub też trudniejszą (poprzez wygrzebanie i zastosowanie funkcji, obiektów i templatsów forum) integrację z innym systemem bez grzebania się bezpośrednio w jego bazie i przez to nie narażając na jej zniszczenie. Wiadomo, że forum jest często systemem niezależnym od reszty strony, ale zapewne widzieliście nieraz w bardziej skomplikowanych witrynach chociaż by związanie logowania do forum z logowaniem do innych części systemu. Nie wyobrażam sobie by autorzy tak rozbudowanego skryptu nie przewidzieli możliwości bardziej skomplikowanej integracji forum z resztą strony.

Tak oczywiscie, na pewno jest mozliwe wykorzystanie niektorych obiektow vBull, tylko ze to jest prosta sciezka do udostepnienia bazy innemu, obcemu skryptowi (chocby nawet jako osobny user - wybrane tabele tylko do odczytu). Chodzi raczej o bezpieczenstwo i poufnosc zawartych tam danych, a nie o mozliwosc zniszczenia lub zmiany zawartosci bazy - to wogole nie wchodzi w gre;)
No i zrobil sie standardadowy OT:rolleyes:

fredi
28-08-2006, 14:14
Mnie w różnych rozwiązaniach brak elastyczności.. twórca ma pomysł jak powinno to wyglądać.. i koniec. Można najwyżej zmienić skórkę i przełożyć manu z lewej na prawo/gore/dol. Ja bym chciał mieć kontrole nad np. wielkością zdjęć. Bo chce wyświetlić 800x600 a nie mniejsze, i to tak żeby mieściły sie na ekranie. Dalej... chce żeby istniała możliwość tworzenia pod galerii... jakieś nawet proste drzewko.. poszczególne działy...
Flash skreślam.. fakt, bajera ale.. po fascynacji kilka lat temu (sam trochę rzeźbiłem) wole rzeczy proste, niezawodne i które można łatwo samemu podrasować w razie czego. Automatyczne zmiany wielkości, miniaturki - ok, ale pod moja kontrola, nie każdemu odpowiada dana wielkość, kompresja, jakość itd. To musi być na tyle elastyczne żebym mógł równie dobrze wrzucić wszytko gotowe (może poza miniaturkami) a silnik, gdy sobie zażyczę, poza złożeniem w całość nic juz nie mieszał.

PS. Mnie exify i komentarze niepotrzebne... wiec jesli beda.. to musi byc opcja wylaczenia. Nic na sile, pelna kontrola.