PDA

Zobacz pełną wersję : 300D i skuteczność AF przy zdjęciach z lampą



Tytus
17-11-2004, 23:46
To ja jeszcze jedną kwestię zapodam, która była kiedyś poruszany na dpreview a tutaj chyba nie, a może macie w tej kwestii jakieś doświadczenia

otóż na dpreview zaobserwowali, że zdjęcia robione 300D (zdaje się w grę wchodził obiektyw KITowy) przy użyciu nawet wbudowanej lampy są jak żyleta w porównaniu z pracą AF bez lampy

ja sam robiłem kilka zdjęc i różnica rzeczywiście jest widoczna, elementy są przy lampie dużo ostrzejsze, ale czemu?

Chrismela
18-11-2004, 00:05
moze to kwestia kontrastu podniesionego błyskiem . wiekszy kontrast to i wrazenie ostrosci jest wieksze... .
jakie byly warunki i paramety z jakimi robiles zdjecia ?

Janusz Body
18-11-2004, 08:33
To ja jeszcze jedną kwestię zapodam, która była kiedyś poruszany na dpreview a tutaj chyba nie, a może macie w tej kwestii jakieś doświadczenia

otóż na dpreview zaobserwowali, że zdjęcia robione 300D (zdaje się w grę wchodził obiektyw KITowy) przy użyciu nawet wbudowanej lampy są jak żyleta w porównaniu z pracą AF bez lampy

ja sam robiłem kilka zdjęc i różnica rzeczywiście jest widoczna, elementy są przy lampie dużo ostrzejsze, ale czemu?


Łapy Ci się trzęsą, ciekawe od czego? ;-) Zdjęcie z lampą zwykle jest ostrzejsze z powodu kontrastu podniesionego przez lampe ale również bardzo istotny jest czas naświetlania. Nawet jeśli migawka jest otwarta przez 1/30s to i tak czas blysku jest bardzo krótki. Przy zdjeciach z krótkimi czasami aparat generuje serie błysków synchronicznie z przesuwajacą się szczeliną migawki - czyli robi zdjęcie partiami. Robiłem sporo zdjęć na różnych imprezach w pomieszczeniach o bardzo słabym oświetleniu obiektywem 35-350L i nawet przy długich ogniskowych zdjęcia wychodziły nieporuszone i ostre.

Pozdrawiam,
Janusz

Tytus
18-11-2004, 08:52
To ja jeszcze jedną kwestię zapodam, która była kiedyś poruszany na dpreview a tutaj chyba nie, a może macie w tej kwestii jakieś doświadczenia

otóż na dpreview zaobserwowali, że zdjęcia robione 300D (zdaje się w grę wchodził obiektyw KITowy) przy użyciu nawet wbudowanej lampy są jak żyleta w porównaniu z pracą AF bez lampy

ja sam robiłem kilka zdjęc i różnica rzeczywiście jest widoczna, elementy są przy lampie dużo ostrzejsze, ale czemu?


Łapy Ci się trzęsą, ciekawe od czego? ;-) Zdjęcie z lampą zwykle jest ostrzejsze z powodu kontrastu podniesionego przez lampe ale również bardzo istotny jest czas naświetlania. Nawet jeśli migawka jest otwarta przez 1/30s to i tak czas blysku jest bardzo krótki. Przy zdjeciach z krótkimi czasami aparat generuje serie błysków synchronicznie z przesuwajacą się szczeliną migawki - czyli robi zdjęcie partiami. Robiłem sporo zdjęć na różnych imprezach w pomieszczeniach o bardzo słabym oświetleniu obiektywem 35-350L i nawet przy długich ogniskowych zdjęcia wychodziły nieporuszone i ostre.

Pozdrawiam,
Janusz

Ty nie traktować mnie jak blondynka dobrze? :mrgreen:

seria błysków to raczej przy braku mozliwości ustawienia ostrości przez AF się pojawia a nie przy krótkich czasach :roll:

Chrismela
18-11-2004, 10:22
mozna zrobic probe - dwa zdjecia z blyskiem i tymi samamymi parametrami ale przy pierwszym zdjeciu wylaczyc wspomaganie AFa .
inna proba : 1sze zdjecie z blyskiem ,czas 1/60 a drugie z czasem 1/200 przyslona w obu ta sama, powedzmy f4, mysle że na tym drugim ostrosc wydawac sie bedzie lepsza

Jurek Plieth
18-11-2004, 10:54
Przy zdjeciach z krótkimi czasami aparat generuje serie błysków synchronicznie z przesuwajacą się szczeliną migawki - czyli robi zdjęcie partiami.
Chyba tak jest w rzeczywistości. Jednak nie kumam dlaczego?

Chrismela
18-11-2004, 11:19
Przy zdjeciach z krótkimi czasami aparat generuje serie błysków synchronicznie z przesuwajacą się szczeliną migawki - czyli robi zdjęcie partiami.
Chyba tak jest w rzeczywistości. Jednak nie kumam dlaczego?
tak jest ale tylko w trybie FP,czyli przy czasach krotrzych niz standardowy czas synchro konkretnego aparatu. czas migawki regulowany jest szybkoscią przebiegu lamelek i szerokoscią szczeliny m 1 a 2 lamelką.
przy krotkich czasach szczelina jest malutka i jeden blysk lampy naswietlilby zdjecie tylko na tym odslonietym paseczku negatywu czy matrycy. na zdjecu widoczne by to bylo jako lekko jasniejszy poziomy pasek . blysk ciagly (seria blyskow, czyli w tym wypadku stroboskop) trwa tyle samo lub dluzej co przebieg migawki (szczeliny miedzy lamelkami) przez calą szerokosc klatki

Jurek Plieth
18-11-2004, 11:25
przy krotkich czasach szczelina jest malutka i jeden blysk lampy naswietlilby zdjecie tylko na tym odslonietym paseczku negatywu czy matrycy.
Jasne, dzięki!

Janusz Body
18-11-2004, 19:58
... na zdjecu widoczne by to bylo jako lekko jasniejszy poziomy pasek ...

No to jest temat dodatkowy, nieco OT do wątku. Pewności nie mam ale, "mnie sie wydaje" że szczelina wędruje nieco po skosie. W każdym razie nie jest to dokladnie poziomy pasek. Nie wiem jak jest w dSLR-ach bo szkoda mi matrycy zeby wiercic w niej dziurke i patrzec "od tyłu". W analogach było łatwiej to zobaczyć - wystarczyło pare razy pstryknac z otwarta tylna klapa patrzac na dosc silne zrodlo swiatla i szło zobaczyć jak "idzie" szczelina :-)

Pozdrawiam
Janusz

Jurek Plieth
19-11-2004, 00:53
Pewności nie mam ale, "mnie sie wydaje" że szczelina wędruje nieco po skosie.
No ale to w gruncie rzeczy już nie ma znaczenia dla mechanizmu zjawiska. BTW, pamietacie te szmaciane migawki w pierwszych SLR'ach?

Pszczola
19-11-2004, 01:39
A pamietam, pamietam. Ale i tak dobrze sie focilo - zreszta chyba nie bylo alternatywy.

Tomasz Golinski
19-11-2004, 13:22
... na zdjecu widoczne by to bylo jako lekko jasniejszy poziomy pasek ...

No to jest temat dodatkowy, nieco OT do wątku. Pewności nie mam ale, "mnie sie wydaje" że szczelina wędruje nieco po skosie. W każdym razie nie jest to dokladnie poziomy pasek. Nie wiem jak jest w dSLR-ach bo szkoda mi matrycy zeby wiercic w niej dziurke i patrzec "od tyłu". W analogach było łatwiej to zobaczyć - wystarczyło pare razy pstryknac z otwarta tylna klapa patrzac na dosc silne zrodlo swiatla i szło zobaczyć jak "idzie" szczelina :-)
Prościej to sprawdzałem. Lampa manualna (300d jej nie widzi), czas np. 1/1000 i fota. Wyniku nie pamiętam, chyba idzie prosto.