PDA

Zobacz pełną wersję : 3 edytory RAW - krótki teścik



mirhon
18-08-2006, 21:11
Testowałem ostatnio 3 edytory RAW pod kątem wykorzystania z 20d, który zamienił moją 350d. Pod lupę poszły ACR, C1 i DXO 4.0 beta. Testowałem na zdjęciu, które nie wymagało żadnych korekt ekspozycji. WB ustawiony w każdym z edytorów na podstawie zdjęcia z wzorcem WhiBall.
Powiem krótko, ACR dał ciała i to bardzo. Kolory do bani a detale wyciągane na zdjęciu w porównaniu z innymi testowanymi edytorami cienkie. We wszystkich edytorach wyostrzałem tak coby było w miarę jednakowo. Reszty ustawień nie ruszałem. W DXO wybrałem profil kolorów jako neutral w C1 było 20d generic. W c1 testowałem równierz z profilami Magne Nielsen'a ale wyszło jakieś nieporozumienie - totalnie zwalone kolory.
Wniosek jak dla mnie na razie taki: DXO 4.0 to rewelacyjny edytor przy ustawieniach domyślnych (tylko straaasznie wolny).
Nie wiem może w ACR jakbym pobawił się krzywymi to bym może więcej wyciągnął.
ACR dał zupełnie ciała na kamieniach, nie wiem czy to kwestia profilu czy charakterystyki tonalnej konwersji ale jest ogólnie kolory i detale do bani.

Zobaczcie sami : 1 crop to 30% pozostałe 100% od lewej : ACR, C1 i DXO

http://img362.imageshack.us/my.php?image=crop0mo6.jpg
http://img480.imageshack.us/my.php?image=crop1qw5.jpg
http://img144.imageshack.us/my.php?image=crop2md6.jpg

akustyk
18-08-2006, 21:17
ostatnio robilem sobie porownanie ACR, C1 i canonowskiego DPP. z tym ze z punktu widzenia mozliwosci ksztaltowania koloru i tonalnosci, nie wiernosci odwzorowania barw.

moje wnioski sa takie, ze ACR sprawuje sie calkiem niezle. pod wzgledem "czystosci" kolorow i ich "klarownosci" najbardziej mi sie podobal DPP (rowniez najlepsze wrazenie ostrosci w tescie), podczas gdy najladniejsze, najglebsze barwy uzyskiwal C1. na dodatek C1 dosc ladnie sobie radzi z aberracjiami obiektywu, mimo ze nie ma do tego dedykowanego narzedzia.

ACR jest dosc "zachowawczym" konwerterem i wywoluje raczej pod katem pozniejszej dodatkowej korekty (ja np. intensywnosc kolorow robie Velvia Vision, bo trzyma tonalnosc, a daje piekna glebie). ale mozliwe efekty sa na tyle zblizone do C1, ze ze wzgledu na lepszy workflow (sam fakt, ze dzieki xmp nie musze zgrywac na plyty 36MB TIFF-ow z 10D jest nie do przecenienia) jednak trzymam sie tradycyjnej Szopki :)

z tym ze to jest z punktu widzenia landszafciarza ;-)

mirhon
18-08-2006, 22:32
...
z tym ze to jest z punktu widzenia landszafciarza ;-)

Ze mnie też żaden artysta nie jest :-) ... i z tych samych powodów używam ACR.
Załamałem się tylko widząc jak kiepski potrafi być w lokalnych kontrastach.
Kiedyś polemizowałem z kimś na forum że chciałbym zobaczyć przewagę C1 nad ACR a teraz sam się o tym przekonałem. Tylko ten interfejs C1 jest dla mnie nie do przyjęcia. Prawdę mówią z niecierpliwością czekam na zapowiadany DXO jako plugin do szopa, plugin który obsługuje rownierz RAW.
Co do kolorów to dziwne ale kolory zieleni C1 ma lepsze niż ACR, ale za to same kamienie są kolorystycznie lepiej oddane w ACR. DXO ma wszystkie kolory bardzo naturalne.

Janusz Body
19-08-2006, 09:44
....W c1 testowałem równierz z profilami Magne Nielsen'a ale wyszło jakieś nieporozumienie - totalnie zwalone kolory......

To ciekawe. Jesteś pierwszym znanym mi przypadkiem skarzącym się na profile Magne. Moze coś robiłeś nie tak. To raczej jest bardzo skuteczny profil.

mirhon
19-08-2006, 12:18
To ciekawe. Jesteś pierwszym znanym mi przypadkiem skarzącym się na profile Magne. Moze coś robiłeś nie tak. To raczej jest bardzo skuteczny profil.

Oceń sam...ja jedynie mogę powiedziec, że w stosunku do tego co widzę oczami (byc może kaprawe :-) ) to profil Magne bardzo ociepla i zażółca.
Oba skonwertowane do sRGB.
Pozdrówka

mirhon
19-08-2006, 12:33
....Moze coś robiłeś nie tak. To raczej jest bardzo skuteczny profil.

Nikt nie jest nieomylny, choć tutaj chyba robię dobrze

Janusz Body
19-08-2006, 14:57
Nikt nie jest nieomylny, choć tutaj chyba robię dobrze

Wyslij mi RAWa i napisz z jaką temp i tint wołałeś albo jeszcze lepiej plik cacha skojarzony ze zdjęciem (w PhaseOne->CaptureOne->Preview z rozszerzeniem c1p i c1w). Profile Magne podbijają czerwony i niebieski. Dziwne to ocieplenie - mnie się nigdy takowe nie przytrafiło :) czasami miałem wrażenie, ze delikatnie oziębia bo nasyca mocno niebieski.

Pozdrawiam

EDIT: Co miałeś ustawione w zakładce Process -> Color Management Workflow - powinno byc Convert to Destination - jesli tam miałeś ->To Proof to kicha :)

wysyłaj na gmail albo wp - plus ma limit do 5 MB


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img242.imageshack.us/my.php?image=magnegenerickl9.jpg)


To porównanie - różnice są w niebieskim - jakoś nie widze ocieplenia :)

mirhon
19-08-2006, 17:19
Co miałeś ustawione w zakładce Process -> Color Management Workflow - powinno byc Convert to Destination - jesli tam miałeś ->To Proof to kicha :)
To porównanie - różnice są w niebieskim - jakoś nie widze ocieplenia :)

W zakładce miałem "Convert to Destination" zatem było ok. Sam się bardzo zdziwiłem tym zażółceniem. RAW'a masz podesłanego.

Diabeł
20-08-2006, 11:42
Podepnę się do tego wątku z pytaniem odnosnie C1Pro.
Czy używacie z zakładki Exposure suwaków CC i CS kontrast i saturacje. Jak tego sensownie używać. Ja w C1 mam strasznie wyprane kolory po przekonwertowanie do tifa to juz totalna masakra, trochę poprawia ustawienie CC i CS ale to prawie na maksymalne wartości.

Próbowałem trochę w DPP i tam kolorki są super ale na niektórych wychodzi taki dziwny mocny fioletowy zafarb.

mirhon
21-08-2006, 13:57
Ja w C1 mam strasznie wyprane kolory po przekonwertowanie do tifa to juz totalna masakra, trochę poprawia ustawienie CC i CS ale to prawie na maksymalne wartości.

Podejrzewam że masz zdjęcia konwertowane do Adobe RGB i na monitorze w przeglądarce wyglądają na sprane. Skonwertuj do sRGB.

Diabeł
21-08-2006, 22:30
Podejrzewam że masz zdjęcia konwertowane do Adobe RGB i na monitorze w przeglądarce wyglądają na sprane. Skonwertuj do sRGB.
Oglądając rawy w FastStone Image Viewer lub ZoomBrowserze kolory fotek są jak najbardziej poprawne po odpaleniu C1 już w trakcie ich wyświetlania są sprane w załączniku zdjęcie pierwsze 0060-1.jpg jest z C1 a drugie z DPP

mirhon
23-08-2006, 14:44
Ostatnio ściągnęłem trial Silkypix ( http://www.isl.co.jp/SILKYPIX/english/products/ ) i muszę przyznać że jest bardzo dobry.
Kolory są na bardzo dobrym poziomie (testowałem z tą samą fotką). Ma duże możliwości. Muszę Sprawdzić na innych fotkach...zauważyłem że np. DXO, który tak wychwalałem w ustawieniach neutralnych wykłada się na fotkach ludzi. Kolory skóry są nie za bardzo... Ciekawe jak sobie będzie radził ten Silkypix...

miklo
31-08-2006, 12:35
Słuchajcie - a co poradzicie posiadaczowi PSE4? Otóż po konwersji RAWa w C1 do sRGB przy skalibrowanym (powiedzmy ;-) ) telewizorze w C1 kolory są ekstra. Po otworzeniu w PSE są do bani. Problem w tym, że PSE nie potrafi konwertować profili, tylko przypisywać. A to jest niestety ogromna różnica. Nie da się w nim też ustawić "wyświetlania" zgodnie z profilem monitora - wali czystym sRGB. Macie na to jakiś patent, czy jednak zostanę zmuszony do kradzieży dużego szopa? ;-)

AHA - gdy (wiem - to błąd w założeniu, ale jako doświadczenie wykonałem) skonwertuję w C1 obrazek do... profilu monitora, to PSE pokazuje prawidłowe barwy. To chyba oczywiste.