PDA

Zobacz pełną wersję : Analogowa małpka ... kilka pytań.



NimnuL
16-11-2004, 15:31
Witam,
Niedawno przy pomocy scyzoryka rozebrałem aparacik :) ... Kodak 235.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://users.twojepc.pl/~nimnul/temp/kodak/01.jpg)

I tak kopiąc wewnątrz tego cacka naszły mnie pytania:

1. aparat typy małkpa, czyli taki jak tutaj, ma ogniskową 35mm. Ostrzy według instrukcji od 0,5m do nieskonczoności (chyba większość tak ostrzy). Przyczym brak tutaj mechanizmów focusowania. Rozumiem, że aparat posługuje się GO. I tutaj kolejne zdziwienie, bo o ile dobrze pamiętam w tym aparacie przysłona to 8.0. jak wiadomo, aparaty na klisze maja małą GO. Moja Praktica przy nakręceniu obiektywu 35mm i ustawieniu ostrości na 0,5m za diabła nie stworzy GO sięgającej od 0,5 do nieskończoności. Widełki GO nie obejmują tego zakresu nawet przy f/22 (jeszcze troszkę brakuje). Jak więc uzyskano tak ogromną GO w tej małpce?

2. Jakim cudem tym aparatem dało się robić przyzwoite zdjęcia w prawie każdych warunkach pogodowych? Migawka była stała, chyba 1/100s, przysłona także. A zdjęcia wychodziły poprawnie zarówno wieczorem jak i w letni, upalny dzień.

3. Skoro był to obiektyw 35mm to czemu ten aparat jest tak mały? Mój obiektyw 35mm wkrecany do Praktica jest dłuzszy niz wynosi grubosc całego tego Kodaka ... o co więc chodzi?


Dzieki.

Klosiu
16-11-2004, 19:02
3. Skoro był to obiektyw 35mm to czemu ten aparat jest tak mały? Mój obiektyw 35mm wkrecany do Praktica jest dłuzszy niz wynosi grubosc całego tego Kodaka ... o co więc chodzi?

w cyfrowych olympusach c7** sa 10* zoomy siegajace chyba do 350 mm a 300mm Canona L jest dluzsza niz 5 takich kompaktow

nie ma sie co dziwic.. inna konstrukcja i tyle
pewnie w tej malpce masz plastikowe szkielo ..tak ?
:lol:

Tomasz Golinski
16-11-2004, 21:35
Klosiu, w cyfrowych kompaktach nie ma ogniskowej do 350mm!! Tylko ekwiwalent ogniskowej.
Ja jako powod przyjałbym to,że z braku lustra obiektyw może mieć inną konstrukcję i być osadzony bliżej kliszy.

NimnuL
16-11-2004, 23:31
Klosiu, w cyfrakach dlugosc rzeczywista obiektywu zalezy od wielkosci matrycy ... stad ekwiwalent i przeliczniki. W tym kompakcie i w praktica czy chocby dSLR FFS 35mm powinny byc takie same.

[ Dodano: 16-11-2004 ]
OK, moge przyjac, ze brak lustra i fakt, ze obiektyw jest w aparacie a nie na zewnatrz oraz prostrza konstrukcja (brak focusowania) sprawiaja, ze wymiary sa mniejsze ... a reszta moich pytan?