PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw do 200 zł, jaki?



konradl
14-08-2006, 10:33
Witam

Moj stary "statyw" konczy juz sie sypac (jest poskrecany srobami i poklejony) i chyba nadszedl czas na zmiane :)

Co byscie polecili przy takich wymaganiach:
- Waga to dla mnie b.wazne, bo leniwy jestem i nawet tego obecnego aluminiaka nie chce mi sie czesto nosic: do 2, no max 2,5kg :)

- Cena z głowica chyba panoramiczna (nie bardzo wyobrazam sobie kulowa do widoczkow - problemy z utrzymaniem poziomu ;): okolo 200 zł do 250 zł.

- Wysokosc: mysle ze 160 - 165 cm to minimalne minimum.

- Co bede podpinal: 20d + max 1,2 KG obiektywow, czyli w sumie zalozmy 2kg, chociaz najczesciej bedzie to nie za ciezki Tamron 17-50.

- Ogolnie to chodzi mi o to zebym bez wyzwalacza i innych wezykow spustowych mogl wyzwolic migawke i zeby przy tym aparat nie wpadal w wibracje :) Nie planuje raczej wietrznych stokow itp :)

Aha no i zeby nikt sie nie czepial, szukalem w wyszukiwarce o statywach, ale chcialbym poznac opinie uzytkownikow statywow mieszczacych sie w moich kryteriach.

Cyborg
14-08-2006, 13:31
Takie rzeczy to tylko w Erze... :lol:

konradl
14-08-2006, 15:54
ee :) no przeciez napisalem ze nie bede podpinal 5 kilowych L-ek, nic sie nie znajdzie? :)

FOTOGRAF
14-08-2006, 16:37
http://www.allegro.pl/item120094111_statyw_velbon_sherpa_600_n.html - bardzo dobre opinie czytalem na temat tego statywu ( nawet dzies na forum przewijaly sie watki na jego temat )

krzys121
15-08-2006, 10:48
http://www.allegro.pl/item120094111_statyw_velbon_sherpa_600_n.html - bardzo dobre opinie czytalem na temat tego statywu ( nawet dzies na forum przewijaly sie watki na jego temat )

Tylko zauwaz, ze tej sherpy nie dostaniesz ponizej 200zl. :roll:

tomaj_2
15-08-2006, 12:09
[QUOTE]Cena z głowica chyba panoramiczna (nie bardzo wyobrazam sobie kulowa do widoczkow - problemy z utrzymaniem poziomu ;): okolo 200 zł do 250 zł.[QUOTE]

Sorry ze tak troche OT ale wlasnie zamierzam kupic statyw z glowica kulowa...jak duzy jest problem z utrzymaniem poziomu??:-? W ogole sie nie da czy po prostu trzeba dluzej ustawiac ??

konradl
15-08-2006, 12:13
no juz moze byc max 250 :) Tylko tak patrze na ta shepre i klipsy sa plastikowe(a z tydzien temu jeden taki plastikowy zostal mi w reku), ogolnie wyglada to podobnie jak te statywy bez nazwy :)

konradl
15-08-2006, 12:15
tomaj - ja Ci nie doradze, bo w zyciu takiego statywu "na zywo" nie widzialem ale tak mi sie wydaje, ze w takim z glowica panoramiczna musisz ustawic tylko odpowiednia dlugosc nog, a tam jeszcze trzeba glowice wyrownac...

birez
15-08-2006, 12:17
no juz moze byc max 250 :) Tylko tak patrze na ta shepre i klipsy sa plastikowe(a z tydzien temu jeden taki plastikowy zostal mi w reku), ogolnie wyglada to podobnie jak te statywy bez nazwy :)
Te klipsy na sherpie 600tce sa mimo wszystko solidne. Ja bym sie na prawde ku temu statywowi kierowal.
Aczkolwiek dodam, ze moja 600tka rozleciala sie ponad rok po kupieniu - noga odpadla :D
Ale to wina niejakiego Tomasza G. ktory podczas bitwy na statywy wstrzyknal jakis jad ;)

konradl
15-08-2006, 12:22
Znaczy co gryzł za noge i zachaczyl kłem jadowym? ;)
No narazie jak widac to jedyna mozliwosc, bo nie ma innych "chetnych" do kupna :)

EDIT:

Jeszcze dopytam, w moim aluminiaku nogi od srodka sa przyczepione dodatkowo takimi rozporkami do srodkowej kolumny, co sprawia ze nogi otwieraja sie proporcjonalnie(chodzi o kąt) Jak to jest w tej sherpie? Bo tam noga trzyma sie tylko na zawiasie przy glowicy. I w zwiazku z tym, kazda noge oddzielnie trzeba rozkladac? Czy jest jakis sposob zeby bez przymierzania po 10 razy odchylic nogi w takim samym stopniu?

arturs
15-08-2006, 12:36
Jeszcze dopytam, w moim aluminiaku nogi od srodka sa przyczepione dodatkowo takimi rozporkami do srodkowej kolumny, co sprawia ze nogi otwieraja sie proporcjonalnie(chodzi o kąt) Jak to jest w tej sherpie? Bo tam noga trzyma sie tylko na zawiasie przy glowicy. I w zwiazku z tym, kazda noge oddzielnie trzeba rozkladac? Czy jest jakis sposob zeby bez przymierzania po 10 razy odchylic nogi w takim samym stopniu?

Konrad nie wiem na 100% ale z tego co pamiętam jesteś z Kielc - w Masterfoto na Sienkiewicza/Wesoła stoi na półce (przynajmniej jeszcze niedawno była) - przejdź się i przymierz razem z aparatem ;-).
Może zajrzyj jeszcze tu (http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-testy-uzytkownikow/47989-test-opis-velbon-sherpa-600r.htm)

Pozdr
Artur Starz

Kubak82
15-08-2006, 12:36
konradl, ja ta sherpe mam i jestem zadowolony.. jest stabilna, glowica chodzi miekko i nie ma problemu z "opadaniem" obiektywu ku dołowi.. ogolnie w skali 1-6 dalbym mu mocne 5.. a co do twojego pytania o rozkladanie nog.. w sherpie nogi mozna rozlozyc w 3 plaszczyznach, kazda niezaleznie od innych..

polecam Ci ten link - http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-testy-uzytkownikow/47989-test-opis-velbon-sherpa-600r.htm .. powinien rozwiac wszelkie watpliwosci 8-)


EDIT: widze, ze sie z linkiem spoznilem ;-)

konradl
15-08-2006, 13:00
dzieki bardzo, super link, po szybkim przegladnieciu zdziwil mnie brak korbki do wysuwania kolumny, i brak poziomiczek, to nawet ma moj "statyw" :)
Ale poza tym jest chyba ok jak na moje potrzeby, jak juz sie zdecyduje na ten konkretny to moze sie przejde do MF na ostateczny test :)

konradl
15-08-2006, 13:02
Kubak - a jak to jest z tym co pisalem, zalozmy ze jest 22h i musze szybko zrobic zdjecie z dlugim naswietlaniem :) nie mam czasu na wyzwalacz i nie mam wezyka, czy przy nacisnieciu spustu na aparacie nie powstaja jakies wibracje, ktore spowoduja poruszenie zdjecia? No bo w sumie glownie o to mi chodzi bo do stosowania z wezykiem spustowym, wyzwalaczem to i statyw z gumy sie nada bo wibracje wygasna.

birez
15-08-2006, 13:05
Znaczy co gryzł za noge i zachaczyl kłem jadowym? ;)


Dokladnie tak bylo ! :mrgreen:
Mam swiadkow :twisted:

konradl
15-08-2006, 13:09
o wlasnie zauwazylem w cytacie ze zle "H" zrobilem :)

Kubak82
15-08-2006, 15:48
czy przy nacisnieciu spustu na aparacie nie powstaja jakies wibracje, ktore spowoduja poruszenie zdjecia?

eee, jak masz czas aby statyw rozstawiac to i na samowyzwalacz 10s sie znajdzie :lol:

ale jesli koniecznie interesuje sie kwestia drgan po wcisnieciu spustu, to ten statyw jest na tyle stabilny, ze nie powinno to wplywac na zdjecie.. jak zamontujesz jakies solidne tele to najlepiej uzyc wyzwalacza+blokowanie lustra ale IMO sherpa to kawal dobrego statywu i w sytuacjach o ktorych pisales sprawdzi sie znakomicie 8)


po szybkim przegladnieciu zdziwil mnie brak korbki do wysuwania kolumny, i brak poziomiczek, to nawet ma moj "statyw" :)

mnie osobiscie system podnoszenie kolumny w 600r pasuje bardziej niz korbka.. jest zdecydowanie szybszy i roznie pewny.. korbke mialem w starym statywie i ciesze sie, ze nadszedl wreszcie czas rozstania :mrgreen:

a poziomiczka by sie czasem przydala choc jak juz sie oko wprawi..8) ..

MMM
15-08-2006, 17:02
mnie osobiscie system podnoszenie kolumny w 600r pasuje bardziej niz korbka.. jest zdecydowanie szybszy i roznie pewny.. korbke mialem w starym statywie i ciesze sie, ze nadszedl wreszcie czas rozstania :mrgreen:
W mojej 600r ten zacisk od kolumny jakoś niezbyt precyzyjnie działa i kolumna ustawia się lekko pod kątem :(

EDIT: i jeszcze jedna rzecz która wprawiła mnie w małe osłupienie zaraz po kupnie. Gwint zamocowanej szybkozłączki nie jest dokładnie w osi z kolumną statywu. Oznacza to że panoramując zmienia się minimalnie położenie aparatu. Przy krajobrazach nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, ale przy fotografowaniu z bardzo bliska może być uciążliwe.

konradl
15-08-2006, 22:13
eee, jak masz czas aby statyw rozstawiac to i na samowyzwalacz 10s sie znajdzie :lol:


Ha no widzisz, tak by sie moglo wydawac ale ostatnio mialem taka sytuacje, ze musialem szybko przy zachodzie slonca robic panorame, byla tecza i niesamowite kolory na niebie a robilem wlasnie z wyzwalaczem, nie dosc ze to byla panorama, to jeszcze hdr, po 2, 3 fotki na kadr i przy kazdej 10 s, katastrofa takie powstaly przesuniecia chmur...




ale jesli koniecznie interesuje sie kwestia drgan po wcisnieciu spustu, to ten statyw jest na tyle stabilny, ze nie powinno to wplywac na zdjecie.. jak zamontujesz jakies solidne tele to najlepiej uzyc wyzwalacza+blokowanie lustra ale IMO sherpa to kawal dobrego statywu i w sytuacjach o ktorych pisales sprawdzi sie znakomicie 8)


Jakis tele gigantow nie planuje, raczej cos w stylu 70-200 L f4 lub 70-300 IS 4,5-5,6.



mnie osobiscie system podnoszenie kolumny w 600r pasuje bardziej niz korbka.. jest zdecydowanie szybszy i roznie pewny.. korbke mialem w starym statywie i ciesze sie, ze nadszedl wreszcie czas rozstania :mrgreen:

a poziomiczka by sie czasem przydala choc jak juz sie oko wprawi..8) ..

W sumie to moze masz i racje z ta kolumna, pewnie wyszlo by to w praniu na ile mi to pasuje...

a poziomiczka to teraz tak mysle ze przeciez mozna by dorobic (dokleic, ale tak zeby przy ewentualnej sprzedazy mozna bylo odkleic bez szkody dla statywu), sa takie male breloczki z poziomica.

konradl
15-08-2006, 22:17
W mojej 600r ten zacisk od kolumny jakoś niezbyt precyzyjnie działa i kolumna ustawia się lekko pod kątem :(

EDIT: i jeszcze jedna rzecz która wprawiła mnie w małe osłupienie zaraz po kupnie. Gwint zamocowanej szybkozłączki nie jest dokładnie w osi z kolumną statywu. Oznacza to że panoramując zmienia się minimalnie położenie aparatu. Przy krajobrazach nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, ale przy fotografowaniu z bardzo bliska może być uciążliwe.

Moze to jak z tamronem, kazda shepra inna, i trzeba patrzec przy zakupie czy nie jakas koslawa.

Co do Edita, to naprawde troche dziwne przeciez nie jest to noname za 30 zl... a to ewidentnie blad konstrukcyjny.