PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie do domowego studio



Arkan
15-11-2004, 00:22
Po ostatniej klapie z seją w swietle zastanym, dojrzałem do decyzji o zakupie oświetlenia do zrobienia domowego studia.... no i mam problem, bo tak naprawdę nie wiem jakich lamp (i czego jeszcze) będę potrzebował. Będę wdzieczny z wszelkie sugestie, linki czy porady gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat. Zastosowanie głównie portret i akt. Wymiary pomieszczenia to ok 4x5m i 2,60m wysokości.

Arkan

satriani
15-11-2004, 01:52
pytasz o lampy profesjonalne czy o jakieś domowe techniki stelażowo halogenowe?
Bo o tych pierwszych to nie mam pojęcia

Algier
15-11-2004, 01:54
pytasz o lampy profesjonalne czy o jakieś domowe techniki stelażowo halogenowe?
Bo o tych pierwszych to nie mam pojęcia

Też jestem zainteresowany ale raczej tym 2 ("domowe techniki stelażowo halogenowe") :D

Arkan
15-11-2004, 01:56
Nie, full profi to raczej nie. Myślę o jakichś halogenach +softboxy etc, o czyms co pozwoli doświetlić tło itd., ale to będzie robota "domowa".

Arkan

satriani
15-11-2004, 02:15
ramy montażowe , podobne jak do regałów w garażach, można kupić np w obi czy w praktikerze. Plecam poeksperymentować z lampkami halogenowymi z obrotową głowicą i przykręcanymi do stelaża, oczywiście jekieś prześcieradła żeby zrobić coś w stylu namiotu świetlnego no i podstawa w niskobudżetowym studio oświetleniowym przynajmniej jedna lampa z synchronizacją z aparatem z jakimś softboxem. Widziałem jak jakiś koleś pokazywał fotki takiej instalacji, jak znajdę linka to zaraz Ci prześlę

Chrismela
15-11-2004, 12:48
zajżyj tu - funsports (http://www.funsports.pl/f-default-f.htm) - moze znajdziesz cos dla siebie

TomaszQ
22-11-2004, 16:31
Decyzja o wyborze rodzaju oświetlenia zależy moim zdaniem od 2 czynników.
Po pierwsze kasa.
Po drugie temperatura barwna.
Kasę pozostawię ... rzecz wiadoma.
Tempreratura ok. 3500 st. K ... halogeny.
Zalety - cena.
Wady - nie można mieszać ze światłem dziennym, błyskowym etc.
Wydzielanie dużej ilości ciepła i związane z tym kłopoty z zastosowaniem softboxów etc. Prądożerność. Skalowanie elektroniczne powoduje zmiany w temperaturze barwnej.
Temperatura 5000 - 6000 st. K
Głowice błysklowe lub źródła fluorescencyjne.
Proponuję przemyśleć szczególnie te drugie.
Dzisiaj bez większych problemów mozna kupić świetlówki (nawet kompaktowe) o stopniu oddawania barw A i temp. barwnej od 5000 do nawet 10 000 K.
Z oprawami też nie ma większego problemu.
Ważne jest by przekszkałtniki zasilające były elektroniczne, pracujące na wysokich częstotliwościach. W przeciwnym wypadku możesz trafić migawką na "przejście przerz 0" i wszystko dziabli wzięli.
Wady: rozmiary i niewielka moc.
Zalety: Cena, skalowalność mocy światła przy zachowaniu stałej temperatury barwnej.
Możliwość mieszania z błyskiem etc. Niskie wydzielanie ciepła umożliwiajace bezproblemowe stosowanie softboxów etc.

DarekSzu
15-12-2004, 14:51
za 2000 zł masz 2 statywy, dwie lamy 350 Ws (spokojnie wystarczą i to z nadwyżką mocy), softboks i parasole, przewody transmiter podczarwieni do wyzwolenia lamp. Temperatuyura 5500 K. To wydatek jednorazowy ale rozstawiasz i chowasz jak nie używasz. Całość w dobrej torbie. Polecam bo sam tak zaczynałem i naprawdę warto. Całość jak napisałem 2000 do 2500 ale masz cud zestawik. Szukaj w www.markoflash.pl

speed555
08-09-2007, 13:27
mam pytanko: mam pomiesczenie o wymiarach 5x2,7 m . czy da rade zrobic w nim amatorskie studio? bo wydaje mi sie ze za waskie bedzie :/

eternus
08-09-2007, 15:08
mnie zastanawia czy w takim małym studiu lepiej mieć światło ciągłe, czy błyskowe wyzwalane przez błysk lampy z aparatu?

Bo na Allegro taki zestaw ze świtałem ciagłym to koszt np. 350 złotych
http://www.allegro.pl/item241451138_swiatlo_ciagle_2_x_250w_podwojna_moc _.html

i tyleż samo z błyskiem
http://www.allegro.pl/item242031025_studio_2_x_68ws_221cm_parasol_90cm_o prawka_.html
http://www.allegro.pl/item241451136_zestaw_oswietleniowy_2_x_free_45_umb _studio_dom.html

Szkoda tylko, że na ile się orientuję, to nie bardzo jest jak regulować w tak tanich zestawach moc światła.

Tak na logikę, to wydaje się, że wygodniejsze powinno być wygodniejsze. Tylko, czy zestaw w tej cenie (pierwszy link) nie jest za słaby? Czy nie będzie zbyt ciemno?

Jakie są Wasze przemyślenia / doświadczenia w kwestii prosty zestaw domowego studia - światło byłskowe vs ciągłe? Jakie rozwiązania polecacie?

minek
08-09-2007, 16:10
mnie zastanawia czy w takim małym studiu lepiej mieć światło ciągłe, czy błyskowe wyzwalane przez błysk lampy z aparatu?

Lepiej błyskowe wyzwalane kablem lub radiowo. Przez błysk lampy z aparatu jest bardzo trudno, bo nie zawsze daje się wyłączyć przedbłysk, poza tym błysk z aparatu psuje światło które sobie ustawimy przy pomocy lamp zewnętrznych.


Bo na Allegro taki zestaw ze świtałem ciagłym to koszt np. 350 złotych
http://www.allegro.pl/item241451138_swiatlo_ciagle_2_x_250w_podwojna_moc _.html

250W to raczej mało. Tzn 1x500 (halogen) to mało, czyli 2x250 również niewiele. W dodatku parasolki są bez dyfuzora, tylko jako srebrny reflektor. Nie daje to miękkiego światła, raczej sprawia wrażenie wielu punktowych. Potrafi robić brzydkie cienie.




i tyleż samo z błyskiem
http://www.allegro.pl/item242031025_studio_2_x_68ws_221cm_parasol_90cm_o prawka_.html

Tu już lepiej, bo są dyfuzory


http://www.allegro.pl/item241451136_zestaw_oswietleniowy_2_x_free_45_umb _studio_dom.html

Słabiutkie lampki...


Szkoda tylko, że na ile się orientuję, to nie bardzo jest jak regulować w tak tanich zestawach moc światła.

Przy błyskowych żarówkach i przy 420ex odpalanej bez ttla czyli na pełnej mocy, regulowałem poprzez umieszczenie kartki białego papieru przed palnikiem. Kartki bądź kartek lub kartki złożonej odpowiednią ilość razy.


Tak na logikę, to wydaje się, że wygodniejsze powinno być wygodniejsze.

Nie sposób się nie zgodzić.


Tylko, czy zestaw w tej cenie (pierwszy link) nie jest za słaby? Czy nie będzie zbyt ciemno?

Będzie


Jakie są Wasze przemyślenia / doświadczenia w kwestii prosty zestaw domowego studia - światło byłskowe vs ciągłe? Jakie rozwiązania polecacie?
Polecę błyskowe i cyfrę do podglądu efektów (zamiast polaroida), nawet na ekraniku.
Lepsze jest błyskowe z pilotami, ale przy tanich lampach proporcje halogenów mogą być inne niż błysku i też warto sprawdzać cyfrą.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

mam pytanko: mam pomiesczenie o wymiarach 5x2,7 m . czy da rade zrobic w nim amatorskie studio? bo wydaje mi sie ze za waskie bedzie :/

Do wygodnej pracy będzie za wąskie. Za wąskie będzie też to umieszczenia niektórych teł.
Do amatorskiej pracy będzie dobre, bo zawsze można sobie jakoś poradzić, wystarczy głowa.

eternus
08-09-2007, 16:27
Lepiej błyskowe wyzwalane kablem lub radiowo. Przez błysk lampy z aparatu jest bardzo trudno, bo nie zawsze daje się wyłączyć przedbłysk, poza tym błysk z aparatu psuje światło które sobie ustawimy przy pomocy lamp zewnętrznych.

A gdyby np. taką 420 odpalić całkiem w bok, lub wręcz za siebie? Słyszałem o tych problemach z przedbłyskiem, ale chyba w takiej konfiguracji nie powinno być problemów?



http://www.allegro.pl/item242031025_studio_2_x_68ws_221cm_parasol_90cm_o prawka_.html
Tu już lepiej, bo są dyfuzory

A czy w tego typu zestawie (do 500 złotych) coś byś zmienił, czy też takie rozwiązanie uznajesz za optymalne? (bo do tego widomo: tło + trzymadło do tego, ale tego w te 500 złotych nie wliczam)

minek
08-09-2007, 17:12
A gdyby np. taką 420 odpalić całkiem w bok, lub wręcz za siebie? Słyszałem o tych problemach z przedbłyskiem, ale chyba w takiej konfiguracji nie powinno być problemów?

Nie bardzo rozumiem, co to może zmienić? Przedbłysk będzie i to on wyzwoli lampy (chyba że na kompakcie - w G5 mogłem ustawić lampę na M i jej moc regulować z aparatu w zakresie 5 przysłon, wtedy błyskała raz).
Błysk za siebie owszem, o ile się od niczego nie odbije zmniejszy na pewno wpływ na fotografowaną scenę.



A czy w tego typu zestawie (do 500 złotych) coś byś zmienił, czy też takie rozwiązanie uznajesz za optymalne? (bo do tego widomo: tło + trzymadło do tego, ale tego w te 500 złotych nie wliczam)

Pojęcia nie mam, kupował bym osobno i na to samo by wyszło. Dwie większe żarówki, dwie parasolki i dwa statywy. I oprawki. Oprócz oprawek to wszytko kosztuje po średnio 80zł, czyli w 500 się zmieścisz.
Fajne są parasolki z odpinaną powierzchnią odbijającą - może służyć jako dyfuzor bez tego i z tym jako reflektor, też nieco zmiękczony bo biały dyfuzor pojawia się przed srebrnym materiałem odbijającym.

tomasek
08-09-2007, 21:42
Ja odrazu mówię, że nie warto iść na "oszczędności" i wyzwalać kablem. Niestety zrobiłem ten błąd, przez co mam teraz dużo pierdzielenia się z kablami, kabelkami, kostkami synchro itd. Raz prawie aparat poleciał ze statywem na glebę jak nogą o kabel zahaczyłem...

Eryk
09-09-2007, 17:07
Ja odrazu mówię, że nie warto iść na "oszczędności" i wyzwalać kablem. Niestety zrobiłem ten błąd, przez co mam teraz dużo pierdzielenia się z kablami, kabelkami, kostkami synchro itd. Raz prawie aparat poleciał ze statywem na glebę jak nogą o kabel zahaczyłem...
Nie mówiąc o problemie polaryzacji...

Mimo to, że mam dobrą polaryzacje - lampa czasami nie wypala - w kabelku szamotanym przezemnie pewnie coś nie styka...

Najbliższy zakup - wyzwalacz bezprzewodowy.

minek
09-09-2007, 19:47
Nie mówiąc o problemie polaryzacji...

Jakim problemie? Jakiej polaryzacji?


Mimo to, że mam dobrą polaryzacje - lampa czasami nie wypala - w kabelku szamotanym przezemnie pewnie coś nie styka...

Tego nie obejdziesz. Jak masz luźne wtyczki i niedopasowane, to tak będzie. Upchnij papierem zbędne luzy i będzie niezawodne



Najbliższy zakup - wyzwalacz bezprzewodowy.

Jeśli to będzie chiński wyzwalacz za 180zł, to powodzenia. Akurat fartownie trafiłem na egzemplarz gdzie może raz na 30 mi nie wyzwoli. Ale z opinii i obserwacji widzę, że potrafi być duuużo gorzej.

i3ill
19-09-2007, 00:35
Jak mogę coś podpowiedzieć założycielowi tego wątku to na allegro w czwartek kończy się licytacja czterech lamp za całkiem „ okazyjną” kwotę  lampy Elfo. Kwestia jaką sumę przeznaczyłeś na „domowe studio” ja do dziś licytowałem te lampy ale akurat trafiła się „ inna” okazja ;)

minek
19-09-2007, 02:44
Jak mogę coś podpowiedzieć założycielowi tego wątku to na allegro w czwartek kończy się licytacja (...)

Zerknij jeszcze, kiedy założyciel wątku ów wątek zakładał...
Ja sądzę, że przez trzy (słownie: 3) lata zdążył już jakoś wybrnąć z problemu.

i3ill
19-09-2007, 09:14
Zerknij jeszcze, kiedy założyciel wątku ów wątek zakładał...
Ja sądzę, że przez trzy (słownie: 3) lata zdążył już jakoś wybrnąć z problemu.

Ale jaja ;) hehe ... nie spojrzałem.
Ale może chce zmienić hehe ;-p

Eryk
19-09-2007, 12:20
Polaryzacji kabelków.

tom517
08-10-2007, 18:09
moze ktos posiada jakies fotki (np portretowe) wykonane przy pomocy takiego zestawu z zarowkami 68Ws (http://www.allegro.pl/item242031025_studio_2_x_68ws_221cm_parasol_90cm_o prawka_.html) Podobno do focenia w namiocie bezcieniowym przedmiotowto to sa az za mocne, mnie interesuja wieksze obiekty (ludzie :)). Jeszcze zastnawia mnie jak ich moc porownac do mocy zwyklych zarowek, czy halogenow. Myslalem jeszcze nad takim ze swietlowkami energooszczednymi, ale podobno posiadaja jakas dziure w widmie i sie nie nadaja za bardzo do zdjec. A moze takie lampy halogenowe (http://www.allegro.pl/item251698454_lampa_halogenowa_na_statywie.html) sa dobrym rozwiazaniem

SimOn!
08-10-2007, 23:25
Z tymi żarówkami wszystko mogło by być nawet spoko ale... nijak nie da się regulować ich mocy. A nie zawsze da się i chce się mocno przymykać szkło lub żonglować czasami. Ja sam do swoich żarówek potem muszę przypinać np kartki papieru lub kalki technicznej... irytujące to odrobinkę. Jak bym dziś decydował się na totalnie amatorskie oświetlenie (bo lepszego mi nie trzeba) to ze względu na ergonomię wolał bym wziąć jakieś najtańsze lampy z regulacją a nie żarówki błyskowe. Lampy mają też dodatkowy plus w postaci światła modelującego, dzięki temu nie robisz po np 4-5 strzałów próbnych, testując ustawienia.

Co do halogenów cóż, dają dużo ciepełka w chłodne jesienne i zimowe wieczory :wink: do tego licznik też zasuwa jak głupi :roll:

EDIT:
Przypomniało mi się, ze kiedyś widziałem gdzieś w necie jak koleś przerobił żarówki dodając przełącznik pozwalający odłączyć jeden z kondensatorów i dzięki temu miał regulacje chyba 1/1 i 1/2

kogut
09-10-2007, 02:26
Nie trzeba ich wcale przerabiać, żarówki z regulacją są już na allegro (http://allegro.pl/item252342668_studyjna_lampa_blyskowa_68_34_ws_prz elaczana.html) za ~ 95zl. Sam chciałem ostatnio takie kupić do packshotów, pytanie tylko czy działają, i jaką mają Gn (bo w te podawane Ws jakoś nie wierzę :) ) Ktoś z Was może już ich używał?

tom517
09-10-2007, 10:27
tutaj o mocy tych 68Ws do packshotow link (http://canon-board.info/showthread.php?t=11731&page=117) Czyli te po 95 mysle ze sa ok i sam nad nimi mysle.
SimOn! co okazalo Ci sie zbedne a co niezbedne przy tym amatorskim studio. Uzywasz parasolek (ilu) i ewentualnie czego jeszcze, statywow..., a co zalozmy zakupiles i lezy w kacie i sie kurzy ?? Korzystasz z fotoceli czy kabelka synchro ??

SimOn!
09-10-2007, 14:28
SimOn! co okazalo Ci sie zbedne a co niezbedne przy tym amatorskim studio. Uzywasz parasolek (ilu) i ewentualnie czego jeszcze, statywow..., a co zalozmy zakupiles i lezy w kacie i sie kurzy ?? Korzystasz z fotoceli czy kabelka synchro ??


Studio to za dużo powiedziane. Cykam coś dla siebie czasem jakieś portreciki, czy zdjęcia do dokumentów dla znajomych czy rodziny. Do tego jakieś tam fotki z użyciem namiotu bezcieniowego.

Parasolek nie używam i nie mam zamiaru. Moim zdaniem lepsze efekty daje softbox. Ja nawet zmajstrowałem sobie softboxy samemu, bo szkoda mi jest kasy. Czasem np owinę tylko żarówkę (jak pisałem wcześniej) kalką lub papierem, folia bąbelkową lub czymś innym.

No statywy to rzecz niezbędna bez tego nie dało by się tych "lampek" ustawić. Ja mam zwykłą chińszczyznę, mi starczają.

W kącie to właściwie nic nie leży :-) starałem się kupować z rozmysłem, żeby nie marnowaś kasy.

Co do wyzwalania to tak. Fotocele wbudowane w żarówki czasem mooocno mnie denerwują. Bo jeżeli np są 3 lampy dwie przed modelem, ustawione po bokach w różnej konfiguracji ( np różna wysokość) do tego założę jakiś "softbox made by SimOn!" ;) a trzecią ustawiam za modelem to pojawiają się komplikacje. Zawsze mam podpięty kabel synchro, który wyzwala jedną z żarówek, reszta (2szt) na fotoceli. Czasem fotocela w jednej z tych lamp stojących z przodu nie "widzi" błysku tej drugiej. Lub jeśli podepnę kabel do żarówki za modelem lampy przednie czasem też nie wystrzelą ( częściej jedna z nich). I kończy się to zazwyczaj tak, że lamy stoją tam gdzie one chcą a nie gdzie ja bym je chciał ;) No po prostu muszę jakiś kompromis wypracowywać.
Żeby to rozwiązać zbieram się już od dłuuugiego czasu za zrobienie dodatkowego kabelka z rozgałęźnikiem na końcu. Wtedy będę wyzwalał obie żarówki (przednie np) kablem.
Aaa bo zapomniałem napisać, że trzecią lampą nie jest żarówka błyskowa ale stara lampa błyskowa (z wbudowaną fotocelą) która nie kwalifikuje się do podpięcia kablem synchro bo ma wysokie napięcie na stopce. Tą lampę mocuję na zwykłym statywie foto (Velbon) w ten sposób, że wywierciłem w kostce sunchro (plastikowej, podobnej do tej (http://img490.imageshack.us/img490/8048/139361775mb9.jpg)) otwór od dołu i przykręcam ją do płytki statywu jak aparat.

Ogólnie moje doświadczenia są takie. Żarówki do namiotu - super, dają radę, są tanie i wystarczają. Moc regulujesz zmieniając odległość w jakiej znajdują sie względem namiotu.
Do portretu - lampy i już! Nie wyważajmy już otwartych drzwi. A za brak kasy na sprzęt płacimy dużym dyskomfortem pracy.

No ale są tu więksi spece od domowego studio niż ja.

tom517
09-10-2007, 16:00
dzieki za odpowiedz SimOn! w oczekiwaniu na odpowiedz znalazlem pare przydatnych informacji na cyberfoto: link1 (http://www.cyberfoto.pl/studio-fotograficzne/64974-amatorskie-studio.htm), link2 (http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/41384-portret-studyjny-maly-poradnik.htm) Mysle nad zakupem od razu calego zestawu i nie chce kupic zbednych rzeczy, lepiej by bylo pewnie kupowac po kolei po zarowce i dodatkach, ale chce zaoszczedzic na kosztach wysylki. Fajnie by bylo cos sensownego zlozyc za niewielkie pieniadze (do 400). Myslalem nad dwoma statywami z dwoma zarowkami 68/32Ws i parasolkami, ale tak patrze ze trzy (glowne boczne i do tla) zrodla swiatla by sie przydaly (portret). Szykuje sie kolejna skarbonka bez dna ...

Astar
23-11-2008, 22:48
Ok, mam 400zł i muszę za to dobrać zestaw do portretów i całych postaci aktów i bóg wie czego jeszcze.

Da się w ogóle? Jeśli tak to w jaki sposób
Myślałem o zestawie błyskowych 68ws na główne i 34ws do doświetlania. Nie pytam czy słabe bo widzę że będzie z nimi trochę zabawy, pytam czy to w ogóle da radę a jeśli nie to co byście polecili.

MM-architekci
24-11-2008, 11:53
Ja w planach mam cos takiego 2x http://www.allegro.pl/item480920513_wyprzedaz_profesjonalna_lampa_studyj na_lodz.html + statyw/paprasolki , razem nieco ponad 500 zl , wydaje mi sie lepszym rozwiazaniem , do nauki itp wystarczy , pracowalem troche na tych lampach i sprawdzily sie

rafori
25-11-2008, 16:37
Ja miałem okazje pracować na 2x Figter F400 i naprawdę polecam.
Mam jednak bardzo male pomeiszczenie i zamierzam tylko polowy sylwetek robic. Sadze ze tego typu lampa bedzie dla mnie przesada.
Znam zdjecia portretow i sylwetek, z uzyciem 2x 100WS (podanej przez MM-architekci) + 68WS do doswietlenia tla + lampa blyskowa aparatu wyzwalana zdalnie.

Jesli taki zestaw pozwala na fotografowanie calej postaci to moze 1x100WS lub 1x100WS+68WS wystarczy do portretow?

MM-architekci, podziel sie spostrzezeniami dot. tych lamp, na ktorych pracowales?

MM-architekci
26-11-2008, 11:13
Nie mialem zbyt duzo czasu na prace z nimi i bylo to troche na wariata , ale ogolnie doswietlana byla cala postac , biale parasolki , calosc wyszla bardzo dobrze , mocy wystarczylo , wzwalane byly blyskiem wlasnie. Nie wiem jak z trwaloscia itd , wlasciciel lamp byl zadowolony z nich ,tez amator , mysle ze na poczatek sprawdza sie , do czasu az dojdziemy czego nam potrzeba.

rafori
26-11-2008, 11:23
MM-architekci, dziękuję za informacje. To z pewnością ułatwi wybór.

sirgerwazy
05-12-2008, 13:34
Witam
Zastanawiam sie nad zakupem oświetlenia.
Moje fundusze to ok. 600-700zl.
Głownie zamierzam fotografować portrety może kiedyś akty w studio.
Wymiary pomieszczenia ok:5m x 5m
Mam dwa pytania:
1.Czy lepiej kupić lampę ex430 czy tez oświetlenie do studio.
2.Czy kupować cale zestawy za te pieniądze np:http://www.allegro.pl/item492227116_zestaw_oswietleniowy_2x180ws_max_moc _super_cena.html
czy lepiej zainwestować w jedno źródło światła i następnie zbierać na resztę??
3.Czy lepsze są źródła światła ciągłego czy tez błyskowe??

sirgerwazy
05-12-2008, 21:39
Co myslicie o takich zestawach ??


http://www.allegro.pl/item497457584_multifoto_zestaw_2_lamp_q1_85w_quant uum.html

lub

http://www.allegro.pl/item497653616_2x_850w_5500k_swiatlo_ciagle_parasol ka_softbox.html

Teo
20-12-2008, 00:09
Może to się komuś przyda:
Widziałem dziś reklamę Medikon Polska - dystrybutor marki FOMEI - zestaw BASIC 200 złożony z dwóch lamp studyjnych 200Ws każda z regulacją mocy i pilotami, do tego parasolka biała 85cm, softbox 60x60cm, reflektor 15cm, statywy, kable synchro i pokrowiec na wszystko w cenie...uwaga...1450pln. Myślę, że rewelacja za te kasę zwłaszcza, że FOMEI ma dość dobre opinie w sieci.
Mi się uzbierały trzy speedliety 2x580 EXII i 430EX - dokupiłem zatem wyzwalanie radiowe Phottix, a moja lepsza połowa statywy, parasolko - softbox, parasolkę i blendę (wszystko w Funsports) i na razie to rozkminiamy co i jak...jest fajnie;)

Michał Dobrowolski
20-12-2008, 23:39
Podpowiedzcie czy cos takiego warte jest uwagi:

http://www.allegro.pl/item510307284_male_studio_2x_68ws_softbox_50x70_st atyw_277cm.html

czy jest to poprostu bubel z dalekiego wschodu. Potrzebuje mniej więcej taki zaestaw do 700-800 zł. Moja wiedza jeśli chodzi o oświeltenie ala studio, jest bardzo mała (nawet bardziej pasuje słowo: "żadna" ) dlatego wszelkie rady i wskazówki mile widziane. Może spotkaliście jakąś ciekawszą oferte. Pozdrawiam

s..
20-12-2008, 23:46
hmmm, chyba lepiej bedzie wynajac studio na godziny, za te 7-8 stow mozesz miec conajmniej kilka jak nie kilkanascie ciekawych sesji ze sprzetem dobrej jakosci. Co do zarowek - kiedys dawno, dawno temu taka kupilem, generalnie lezy i sie kurzy, chyba ze naprawde brakuje mi juz zrodla swiatla, to dorzucam jako oswietlenie tla, czy jakas lekka kontre.

wojkij
20-12-2008, 23:51
Do jakiego zastosowania ma byc to "studio"?

Co do zestawu - najtańszy sprzęt jaki jest - brak jakiejkolwiek regulacji mocy, slaby błysk, brak pilotów, kichowata fotocela. Wprawdzie ludzie rzeźbią z takimi ustrojstwami piękne rzeczy ale komfort pracy tragiczny. Możliwości raczej też. Moim zdaniem zakup z gatunku "oszczędny płaci dwa razy".

Całkowicie btw -cena tego zestawu jest chyba wyższa niz koszt zakupu osobno jego komponentów - to już musisz sam sobie przeanalizować.

Michał Dobrowolski
21-12-2008, 00:21
Do jakiego zastosowania ma byc to "studio"?

Co do zestawu - najtańszy sprzęt jaki jest - brak jakiejkolwiek regulacji mocy, slaby błysk, brak pilotów, kichowata fotocela. Wprawdzie ludzie rzeźbią z takimi ustrojstwami piękne rzeczy ale komfort pracy tragiczny. Możliwości raczej też. Moim zdaniem zakup z gatunku "oszczędny płaci dwa razy".

Całkowicie btw -cena tego zestawu jest chyba wyższa niz koszt zakupu osobno jego komponentów - to już musisz sam sobie przeanalizować.

Ok, w takim razie może inaczej. Jedna w miare dobra lampa + softbox. Od czegoś trzeba zacząć, a ja też jestem zwolennikiem kupowania raczej dobrego sprzętu ( jeśli mnie na to stać ;) ) Może polecicie jakiś palnik, gdzie za tą kwotę będzie to jakiś w miare dobry zakup, czy jest to niemożliwe za tą kase ? Jedna lampa + sofbox może na początek wystarczy aby troche się podszkolić, a w przyszłości będziemy kompletować dalej.

ErnestPierwszy
21-12-2008, 00:46
Mi taka żarówka padła po 100 błyskach, dziwne. Może to tylko fotocela, ale nawet TEST nie wyzwala:(
Nie polecam więc.

wojkij
21-12-2008, 02:54
Ok, w takim razie może inaczej. Jedna w miare dobra lampa + softbox. Od czegoś trzeba zacząć, a ja też jestem zwolennikiem kupowania raczej dobrego sprzętu ( jeśli mnie na to stać ;) ) Może polecicie jakiś palnik, gdzie za tą kwotę będzie to jakiś w miare dobry zakup, czy jest to niemożliwe za tą kase ? Jedna lampa + sofbox może na początek wystarczy aby troche się podszkolić, a w przyszłości będziemy kompletować dalej.

http://www.quantuum.pl/detal.php?id=947&lang=pl&curr=PLN
http://www.quantuum.pl/detal.php?id=967&lang=pl&curr=PLN

Też chińszczyzna ale wbrew pozorom całkiem niezła. 2 lata gwarancji, regulacja mocy, piloty, brak problemów z wyzwalaniem i wb, tanie palniki. A osprzęt wg mnie za tą cenę fenomenalny - siedzę czasami w studiu w którym są softy i lampy od elfo, bowensa i quantuum i ten ostatni naprawdę nie ma się czego wstydzić - "kitowe" statywy bowensa są wrecz identyczne i śmiem twierdzić ze wyszły z jednej fabryki. Kiedyś wrzuce foty;).

Podobnej klasy lampy podobno robi jeszcze "powerlux" ale to już ktoś kto miał styczność musi się wypowiedzieć.

Michał Dobrowolski
21-12-2008, 04:24
http://www.quantuum.pl/detal.php?id=947&lang=pl&curr=PLN
http://www.quantuum.pl/detal.php?id=967&lang=pl&curr=PLN

Też chińszczyzna ale wbrew pozorom całkiem niezła. 2 lata gwarancji, regulacja mocy, piloty, brak problemów z wyzwalaniem i wb, tanie palniki. A osprzęt wg mnie za tą cenę fenomenalny - siedzę czasami w studiu w którym są softy i lampy od elfo, bowensa i quantuum i ten ostatni naprawdę nie ma się czego wstydzić - "kitowe" statywy bowensa są wrecz identyczne i śmiem twierdzić ze wyszły z jednej fabryki. Kiedyś wrzuce foty;).

Podobnej klasy lampy podobno robi jeszcze "powerlux" ale to już ktoś kto miał styczność musi się wypowiedzieć.

Dzieki za podjecie tematu. Rzeczywiście wygląda to całkiem nieźle, zastanawiam sie jeszcze nad mocą lampy, i rozmiarem softboxa, jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły ma start skromnego domowego ala studia (czyli tez co powinno być w takim zestawie ), prosze pisać. Budżet ok 700-800 zł musi na ten zestaw narazie wystarczyć, za jakiś czas będe go kompletował dalej.Pozdrawiam.

Wielad
21-12-2008, 17:34
hmmm, chyba lepiej bedzie wynajac studio na godziny, za te 7-8 stow mozesz miec conajmniej kilka jak nie kilkanascie ciekawych sesji ze sprzetem dobrej jakosci.

Witaj,
Jeżeli ma się kawałek wolnego miejsca i trochę wolnego czasu to lepiej kupić swoje i kombinować. Jak masz smykałkę do zdjęć to z tego co masz zrobisz na prawdę dobre ujęcia. Jak nie masz to zmień branżę. A jak nie wiesz czy masz to zawsze można to sprawdzić. Jak kupisz to zawsze możesz pokombinować i zyskownie sprzedać.

Tło z instalacją: 140 pln
Dwie lampy 45/68 Ws za (60+75) = 120 pln
Dwa statywy z parasolką: (45+45+20) = 110 pln
(znalezione na Allegro, a statywy i tła nie są tak awaryjne żeby się bać kupować od nieznajomych używek, w sumie lampy też, więc, pytając po forach wyjdzie jeszcze taniej)

Jak zostanie kasy to daj na softboxy i blendy.

Wyłożenie sporej kasy na stół i kupienie dobrego sprzętu to, primo, żadna sztuka, secundo, nie gwarantuje dobrych zdjęć.

Pozdrawiam :)
Wieląd

Grisha
22-12-2008, 18:48
Witam!
Przeglądając allegro w celu zaznajomienia się z lampami i ich cenami natrafiłem na takie oto "wiśienki". Znane dla mnie są marki typu Quantuum, elfo, seria lamp CY z funsports, delicacy jednak o tych nawet nie specjalnie nic w internecie nie mogłem znaleźć...

1. Lampa QQ-250 (http://www.allegro.pl/item511359958_lampa_studyjna_qq_250_ws_1_16_gn48_o d_fripers.html)
2.Lampa SS-150B (http://www.allegro.pl/item513376864_mala_lampa_studyjna_150_ws_nowa_impo rter.html)

Ta pierwsza mnie najbardziej interesuje gdyż teoretycznie ma całkiem niezłą moc sporą regulację, a cena w porównaniu do innych lamp nie taka straszna...
Druga natomiast podejrzewam, że straszny badziew skoro cena taka niska i lepiej już kupić CY100MR, ale.. może ktoś używa i coś wie?:)

I jeszcze jedno: Jak się prezentują lampki F&V ale te nie z serii Fighter? Same fightery słyszałem, że mają moc sporo niższą niż deklarowana więc ciekawe jak jest z tymi innymi?

SebaWolf
27-01-2009, 10:41
Co myślicie o takim zestawie, ktoś tu wcześniej już o nim wspominał, ale jakoś nikt się nie wypowiedział http://fotopolis.pl/index.php?n=8365 ? Czy do zabaw w domowe mini studio nada się ?

Grisha
27-01-2009, 22:38
Nadać się nada bardzo dobrze, zestaw bardzo przyjemny bardzo dobrej marki. Ja jednak osobiście wolałbym w tej cenie złożyć zestaw na 2x Quantuum R300. Mocy o 100Ws więcej na lampe, statywy z amortyzacją powietrzną i soft + parasolka rozmiarami jak tutaj. Cenowo wyjdzie tak samo może z 50zł drożej i jakościowo nie gorzej. No minusem, że trzeba osobno do takiego zestawu szukać pokrowca ;)