PDA

Zobacz pełną wersję : Nik Sharpener pro + wstępne ostrzeni RAW



Tomasz Urbanowicz
12-08-2006, 17:15
Witam

Chciałbym Was spytać, jakiego zwykle ustawiania Sharpener pro używacie podczas podostrzania wstępnego RAW? Ile procent ustawiacie? Czy może indywidualnie dla każdego zdjęcia? W jakich granicach procentowych? Wiem, że Janusz Body mógłby się wypowiedzieć w tej kwesti, ale jest aktualnie na urlopie :)

MMM
12-08-2006, 20:05
Bez względu na to czym wywołuję RAW, to zawsze ustawiam wyostrzanie na 0. Nastęnie w PS robię odszumianie przez plugin NeatImage i dopiero na końcu UnsharpMask w zależności od zdjęcia, typowo 100-200% Radius-0,3 Treshold-1. Jak będziesz najpierw wyostrzał to zwiększysz przy okazji poziom szumu na zdjęciu.

Tomasz Urbanowicz
12-08-2006, 20:52
Tak - przy wywoływaniu odznaczam opcje wyostrzania, ale przy matrycy jest filtr AA, który "bluruje" niejako negatyw RAW, czyli trzeba potem podostrzyć, to co zostało zmiękczone.

Zobacz to:
http://canon-board.info/showthread.php?t=13203

Chciałem się właśnie odnieść do tego, aczkolwiek dziękuję za sugestie.

mirhon
13-08-2006, 13:05
Witam

Chciałbym Was spytać, jakiego zwykle ustawiania Sharpener pro używacie podczas podostrzania wstępnego RAW? Ile procent ustawiacie? Czy może indywidualnie dla każdego zdjęcia? W jakich granicach procentowych? Wiem, że Janusz Body mógłby się wypowiedzieć w tej kwesti, ale jest aktualnie na urlopie :)

Najczęściej 30% i często na tym zostaje tzn. nie wyostrzam już więcej (na końcu wydruk/ekran). Sprawdziłem że często wyostrzanie końcowe przed wydrukiem daje taki cukierkowy wygląd, zwłaszcza jeśli na zdjęciu jest dużo drobnych detali. Osobiście preferuje lekkie niedoostrzenie niż przesadę powodującą że zdjęcie ma sztuczny wygląd. Gdy są szumy to jeszcze przed podostrzaniem wstępnym delikatnie odszumiam.

Tomasz Urbanowicz
13-08-2006, 13:31
Czym odszumiasz?

MacGyver
13-08-2006, 14:18
Wstępne wyostrzanie, moim zadniem, można ustawić na nie więcej niż 30 - 35 %. Powyżej tych wartości zdjęcia zaczynają znacząco szumieć (sprżętu używam jak w podpisie, zazwyczaj iso 200). Do odszumiania polecam NeatImage.

mirhon
13-08-2006, 15:13
Czym odszumiasz?

Jak już muszę to sprawdzam z tych 3:

1. Noiseware professional
2. Neat Image
3. Noise Ninja

Kolejność nie ma znaczenia, choć najczęściej 1. Przy trudnych przypadkach kombinuje z tymi 3 co by wybrać najlepszy. Nigdy nie odszumiam zupełnie tzn. zawsze zostawiam delikatne ziarno, bo inaczej IMO zdjęcie jest plastikowe.

Tomasz Urbanowicz
14-08-2006, 13:26
Ja testowałem swego czasu Neat Image i Noise Ninja - IMHO Noise Ninja wypadł lepiej. Tak czy siak, zapewne każdy z programów do wycianania szumów po usunięciu ma możliwość podostrzenia. Pytanie, czy nie wystarczy to podostrzenie (przykładowo Noise Ninja podostrza po "usunięciu" szumów) jako wstępne podostrzenie RAW? Jakie w takim razie parametry wyostrzania w programie np. Noise Ninja ustawić? Wiem, że czepiam się może szczegółów, ale zależy mi na jak najlepszym materiale wyjściowym JPG do późniejszej obróbki np. pod PS - TIFF u mnie odpada niestety (mały dysk).

shaqi
14-08-2006, 15:52
do szumow noiseNinja teh best!!!

moim zdaniem wstepne podostrzanie nie ma sensu
stosowalem je kiedys po przeczytaniu w/w watku na cb
stsowalem w granicach 10-20%

ale moim zdaniem wzmacnia to szumy ktore sie puzniej niweluje programem

16bit raw ma tyle info o obrazie i juz jest ostrzejszy od jpg
i wpierw stosuje noiseNinja a pozniej w PS`ie maske wyostrzajaca na poziomie gdzies
80-130%
3
0,9-1,2
(wszytkie paramerty)

stosowalem wstepne ale na trzezwy rozsadek gryzie sie to z odszumianiem i znowu wyostrzaniem

Tomasz Urbanowicz
14-08-2006, 16:55
[...]
ale moim zdaniem wzmacnia to szumy ktore sie puzniej niweluje programem
[...]
Tak, tylko ja mówię o wstępnym podostrzeniu po usunięciu szumów.

Tak, czy siak dziękuję za sugestie :)