PDA

Zobacz pełną wersję : OSŁONA PRZECIWSŁONECZNA



GRZECHU
14-11-2004, 23:50
PROSZĘ O INFORMACJE NA TEMAT OSŁONY PRZECIWSŁONECZNEJ DO CANONA 300. CZY MOŻNA ZASTOSOWAĆ OSŁONĘ EW - 63B, ZAMIAST EW - 60C.CZY TU CHODZI O RODZAJ OBIEKTYWU? NIE POWIEM ZE OSŁONA EW - 63B JEST BARDZIEJ "ORGINALNA", CHODZI MI TU O TE WYCIĘCIA W OSŁONIE. Z TEGO CO WIEM OSŁONA EW - 63B JEST DEDYKOWANA DO OBIEKTYWÓW 28 -105mm. JA POSIADAM OBIEKTYW 28 - 90mm. MOŻE KTOŚ WIE W CZYM PROBLEM. GRZECHU.

Krzychu
15-11-2004, 00:00
PROSZĘ O INFORMACJE NA TEMAT OSŁONY PRZECIWSŁONECZNEJ DO CANONA 300. CZY MOŻNA ZASTOSOWAĆ OSŁONĘ EW - 63B, ZAMIAST EW - 60C.CZY TU CHODZI O RODZAJ OBIEKTYWU? NIE POWIEM ZE OSŁONA EW - 63B JEST BARDZIEJ "ORGINALNA", CHODZI MI TU O TE WYCIĘCIA W OSŁONIE. Z TEGO CO WIEM OSŁONA EW - 63B JEST DEDYKOWANA DO OBIEKTYWÓW 28 -105mm. JA POSIADAM OBIEKTYW 28 - 90mm. MOŻE KTOŚ WIE W CZYM PROBLEM. GRZECHU.

Nie można, z prostego powodu - 28-105 nie kręci przednią częścią obiektywu tak więc wycięcia są cały czas w tym samym miejscu. 28-90 kręci więc takiej osłony zastosować nie można. Inna sprawa że stosowanie EW-60C to wyrzucanie pieniędzy bo po pierwsze to o na nic nie osłania, bo drugie temu obiektywowi i tak nic nie pomoże...

BTW: Caps Ci się zaciął...

Pszczola
15-11-2004, 00:19
Inna sprawa że stosowanie EW-60C to wyrzucanie pieniędzy bo po pierwsze to o na nic nie osłania, bo drugie temu obiektywowi i tak nic nie pomoże...

Z tym akurat sie nie zgadzam. Wiem jak mi ten oiektyw pracowal bezs oslony i widze roznice w niektorych sytuacjach, kiedy teraz ma zalozona EW 60C.

GRZECHU
16-11-2004, 00:46
To, czy w takim razie wogóle jest sens kupować osłonę przeciwsłoneczną EW - 60C. :?:

[ Dodano: 16-11-2004 ]
I jeszcze raz która osłona jest lepsza gumowa czy plastikowa :?: :D

Fajer
16-11-2004, 12:34
nie sądzę by materiał z którego osłona jest wykonana miał znaczenie dla jej pracy. Istotne jest to jak 'osłania' bo to jest jej zadaniem. Osłona plastikowa dedykowana do Twojego obiektywu będzie na pewno lepiej przystosowana do niego niż jakaś 'standardowa' osłona gumowa, z drugiej jednak strony, osłonę gumową możesz składać - więc jeśli jest Ci to potrzebne idź w tą stronę. Musisz zastanowić się jak zamierzasz jej używać po prostu :)

ostatnią sprawą jest cena -, gumowe są tańsze, więc jeśli Ci nie winietują, to na początek lepsza guma niż nic ;)
Nie ma jak zabezpieczenie :twisted:

Pszczola
16-11-2004, 20:05
[quote="GRZECHU"]To, czy w takim razie wogóle jest sens kupować osłonę przeciwsłoneczną EW - 60C. :?: /quote]

Moim zdaniem jest sens.

GRZECHU
16-11-2004, 22:28
A czy po założeniu osłony "odwrotnie" służy ona jako ochrona obiektywu. :?: Nie wiem czy się precyzyjnie wyrażiłem, ale widziałem jak osłony też się tak stosowało.Były to osłony plastikowe.

[ Dodano: 16-11-2004 ]
mam tu na myśli osłone do obiektywu canon ew - 60c :D

Fajer
16-11-2004, 23:00
Mam oryginalną osłonę plastikową BS-52 na mój obiektyw FD 50 f/1.4 i często ją tak zakładam, ... ale nie dla ochrony, tylko ze względów praktycznych :) zajmuje mniej miejsca w torbie. Ponieważ jest to obiektyw manualny, nie mogę z tak założoną osłoną robić zdjęć, jednakże, w AF jeśli osłona nie jest aktualnie potrzebna czasem tak się ją zakłada. Mój kumpel tak często robi (Minolta AF).

Jurek Plieth
16-11-2004, 23:01
A czy po założeniu osłony "odwrotnie" służy ona jako ochrona obiektywu. :?:
Nie wiem jak jest w innych obiektywach, ale w Tokinie 28-70/2.8 rzeczywiście można założyć osłonę odwrotnie i wówczas skutecznie zmniejsza ona całkowitą długość obiektywu :) oraz dodatkowo ochrania go.

Pszczola
16-11-2004, 23:49
A czy po założeniu osłony "odwrotnie" służy ona jako ochrona obiektywu. :?: Nie wiem czy się precyzyjnie wyrażiłem, ale widziałem jak osłony też się tak stosowało.Były to osłony plastikowe.

[ Dodano: 16-11-2004 ]
mam tu na myśli osłone do obiektywu canon ew - 60c :D

Jak eos-a mam w torbie, a na obiektywie siedzi EW-60C, to wlasnie oslone mam zwykle zalozona 'na wspak'. Zajmuje to na dlugosc mniej miejsca w torbie foto. Funkcje ochronne dla obiektywu tak zalozonej oslony sa chyba niezbyt rozbudowane. No chyba, ze przed niektorymi i specyficznymi uderzeniami bocznymi ;-) Tyle, ze osoly przecuwslonecznie nie do ochrony obiektywu zostaly wymyslone.

Za EW-60C dalem w swoim czasie 100 czy 110 zl. Na allegro widzialem je za 60-80 zl.

GRZECHU
16-11-2004, 23:55
Dzięki za info. :D Pozdrawiam.

darpla
31-01-2005, 17:41
Ja polecam filtr UV jako zabezpieczenie przed odbijającymi się promieniami słonecznymi

minek
31-01-2005, 19:02
Ja polecam filtr UV jako zabezpieczenie przed odbijającymi się promieniami słonecznymi

ee.. chyba przeciwnie?

Pszczola
31-01-2005, 19:04
Chyba z zalozonym dekielkiem :mrgreen: Dzialania 'antyodblaskowe' filtrow (i to w zasadzie tych z najwyzszej polki - ceny > 100 zl) i oslon przeciwslonecznych to zupelnie inna bajka.