PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrosc obiektywu a odleglosc



Riccardo
10-08-2006, 14:00
Czy ostrosc obiektywu zmienia sie ze zmiana odleglosci ostrzenia? Tzn czy obiektyw jest tak samo ostry (lub nie) na min dystansie ostrosci, w polowie a ustawiony na nieskonczonosc? Moze to glupie pytanie ale chcialbym wiedziec.

liquidsound
10-08-2006, 14:16
Poszukaj o odleglosci hiperfokalnej;)

Drozdi
10-08-2006, 14:20
Zauwazylem, ze moja Sigma 70-300 jest najbardziej ostra jak ostrosc ustawiona jest na nieskonczonosci.

Nie wiem, czy to tylko tak przy mojej Sigmie, czy przy wszystkich.

P.S.
Moja teorie opieram na zdjeciach makro.

Riccardo
10-08-2006, 14:21
Poszukaj o odleglosci hiperfokalnej;)

Nie chodzi mi GO, a o rozdzielczość optyczną obiektywu.

liquidsound
10-08-2006, 14:27
IHMO wraz ze wzrostem ogniskowej bardzo czesto maleje swiatlo obiektywu wiec teoretycznie ostrosc powinna spadac.

Riccardo
10-08-2006, 14:32
IHMO wraz ze wzrostem ogniskowej bardzo czesto maleje swiatlo obiektywu wiec teoretycznie ostrosc powinna spadac.
nie pisalem o ogniskowej. Przyjmijmy ze chodzi mi o obiektyw staloogniskowy.

akustyk
10-08-2006, 14:34
rozdzielczosc jak rozdzielczosc, ale nei wszystkie obiektywy sa optymalnie skorygowane na krotkie odleglosci, i przy takich zdjeciach wychodza wady optyczne, ktore normalnie (czyt.: na duzych dystansach) sa niedostrzegalne

piast9
10-08-2006, 18:34
Obiektywy nie projektowane stricte pod makro mają ponoć tendencje do pogarszania się ostrości przy malejącej odległości ostrzenia.

Cyborg
12-08-2006, 00:38
Dokładnie. Przy projektowaniu obiektywu goście wybierają określoną odległość, z której będą robione "typowe zdjęcia" dla danego obiektywu i dla tej odległości optymalizują układ optyczny. Dla innych odległości przedmiotowych obiektyw z założenia będzie dawał gorszą ostrość.
Tym zasadniczo odróżniaja się prawdziwe obiektywy makro - są zoptymalizowane na minimalną odległość ostrzenia.