PDA

Zobacz pełną wersję : Za stary monitor



kazper
09-08-2006, 10:06
Może tak troszkę i innej beczki ale zapytam.

Moaj dziweczyna kupiła 2 dni temu komputer z płyta gł. Intel D101GGC. Na płycie jest i dźwięk i grafika. Od Jakiś 4-5 lat ma monitor LG Flatron 774FT.
Po podłączeniu powyższych komp ruszył ale monitor już nie.

Pan a sklepie powiedział że monitor jest za stary.

Czy jest to możliwe ????

alx_80
09-08-2006, 10:11
moze monitor sie zepsul :))) albo nie podlaczony ?? bo wiek nie powinien miec znaczenia (no chyba ze plyta ma wyjscie dvi a nie vga ale wtedy tez mozna przejsciowki nabyc)

DoMiNiQuE
09-08-2006, 10:11
Monitor wylacza sie w momencie zaladowania sie systemu czy od samego poczatku jest ciemny? Jesli dopiero przy starcie systemu to wejdzie w tryb awaryjny (podczas bootowania klik F8 ) i zmien odswiezanie oraz rozdzielczosc na nizsza

Peri Noid
09-08-2006, 10:30
Najwyraźniej system ustawia za wysokie parametry (odświeżanie/rozdzielczość) i monitor odmawia współpracy. Trzeba by było odpalić system (domyślam się, że XP) w jakimś trybie awaryjnym i ustawić mu parametry, które monitor pociągnie. Ma działać. Przy odrobinie wysiłku można zmusić do działania nawet starutkie VGA z odświeżaniem 56Hz (nie daje się tego wyklikać).

kazper
09-08-2006, 11:21
Właśnie wróciłem ze sklepu i okazło się że z nowymi też nie działa. Panowie orzekli dwie nowe hipozezy:
- pamięć (w co nie che misię wierzyć bo przy mnie ją 2 razy wymieniali),
- wada płyty.

Zastanawia mnie jeszcze jedno: jeżeli komp nie był jeszcze używany to już powinien podlegać naprawie gwarancyjnej czy już wymianie ?
Muszę sprawdzić w jakimś kodeksie konsumenta.

Dzieki za uwagi.

DoMiNiQuE
09-08-2006, 11:23
dziwie sie jakim cudem wadliwy sprzet opuscil sklep? nie byl sprawdzany przy odbiorze? komp oczywiscie podlega naprawie gwarancyjnej - to nie jest pendrive aby go wymieniac na nowy ;)

alx_80
09-08-2006, 11:26
ja bym jeszcze sprawdzil w biosie czy czasem nie jest wylaczona zintegrowana grafika (trzeba by pozyczyc od kogos grafike) ...ale wtedy komp by chyba nie ruszyl tylko sygnalizowal brak karty graficznej odpowiedniki kodami sygnalowymi :) ale warto sprawdzic ...w ten sam sposob sprzedawca moze sprawdzic pamiec (odpowiedni kod sygnalowy)

Silent Planet
09-08-2006, 11:58
Kiedyś, jak byłem młody i piękny i pracowałem w serwisie komputerowym ( połowa lat '90 ) i akceleratory 3D dopiero pojawiały się na rynku, pewna wspaniała firma o nazwie 3Dfx ( minuta ciszy... ) wypuściła serię doskonałych ( jak na owe czasy! ) akceleratorów grafiki 3D, które wpinało się w slot, podłączało przelotką do karty graficznej, a monitor do akceleratora.
I - sytuacja jak z tytułowego postu - zdarzały się monitory, które z takimi akceleratorami nie współpracowały.

Tak po prostu - i to nie była kwestia odświeżania, rozdzielczości - nie było żadnego obrazu, nawet w trybie tekstowym, nawet BIOS się nie pokazywał.
Z tego co pamiętam to chyba były pierwsze "cyfrowe" monitory.

Nie piszę tego jako czegoś dotyczącego Twojego problemu - raczej jako ciekawostkę, że to co może wydawać się logicznie nieprawdopodobne - jest możliwe.

Pozdrawiam...

PS. "In the beggining there was a darkness over the Computer World. And then Gates said: 'Let there be the light!' and there was a general protection fault." :wink:

kazper
09-08-2006, 12:26
ja bym jeszcze sprawdzil w biosie czy czasem nie jest wylaczona zintegrowana grafika (trzeba by pozyczyc od kogos grafike)

też chciał sprwdził ale jak dostać się do biosu skoro nie odpala się monitor ??


...ale wtedy komp by chyba nie ruszyl tylko sygnalizowal brak karty graficznej odpowiedniki kodami sygnalowymi :) ale warto sprawdzic ...w ten sam sposob sprzedawca moze sprawdzic pamiec (odpowiedni kod sygnalowy)

odpowiednie kody sygnałowe wydawał ale ja ich nie znam, szukałem w instrukcjach ale też ich nie znalazłem

alx_80
09-08-2006, 13:45
slabo szukales
ftp://download.intel.com/design/motherbd/gc/D3610502US.pdf

4 rozdzial
blad pamieci to 3 dlugie sygnaly
wiec mozna wykluczyc lub stwierdzic awarie pamieci :)

kazper
09-08-2006, 14:02
slabo szukales
ftp://download.intel.com/design/motherbd/gc/D3610502US.pdf

4 rozdzial
blad pamieci to 3 dlugie sygnaly
wiec mozna wykluczyc lub stwierdzic awarie pamieci :)

Widocznie za słabo.
Były to 3 długie sygnały, mino że panowie w sklepie 2 razy zmieniali kości.

Jednak jest już nie ważnoe bo komputer już chula - wymienili płytę główną.

Dzieki za wszytkie podpowiedzi.

KuchateK
09-08-2006, 15:30
Jesli monitor sie wylacza po zaladowaniu os'a to ktos w nim najprawdopodobniej mocno namieszal z rozdzielczoscia/odswiezaniem i zapamietal ustawienia :D Mialem kiedys taki przypadek.