PDA

Zobacz pełną wersję : histogramy, clipping...



Frontside
06-08-2006, 23:12
Witam

Jestem poczatkujacym cyfrakiem. Zabieram sie za RAWy. troche o tym czytalem ale jednogo nie potrafie... nie za bardzo wiem jak sie zabrac za czytanie histogramu, clipping i praca w oparciu o histogram. Przy negatywach nie bylo takich rzeczy bo byl swiatlomierz, wiedza jak wywolac negatyw na ktorym sie pracowalo cale zycie i ciemnia a teraz...
Czy ktos moze jakos wytlumaczyc lub podeslac jakies linki odnosnie czytania histogramow? Zabralem sie za jedne tekst po angielsku ale napisali to takimm jezykiem ze zbladlem a po polsku jakos nic specjalnie nie znalazlem :(

Z gory dzieki za pomoc!!!

Tomasz Golinski
06-08-2006, 23:18
Moze to pomoże:
http://canon-board.info/showthread.php?t=12828

Ogolnie: histogram obrazuje ile jest punktow o danej jasnosci. Ciemne - po lewej, jasne po prawej. Duzo na wykresie po lewej - niedoswietlone, duzo po prawej - przeswietlone. Mniej wiecej.

akustyk
06-08-2006, 23:30
Moze to pomoże:
http://canon-board.info/showthread.php?t=12828

Ogolnie: histogram obrazuje ile jest punktow o danej jasnosci. Ciemne - po lewej, jasne po prawej. Duzo na wykresie po lewej - niedoswietlone, duzo po prawej - przeswietlone. Mniej wiecej.
dodajmy, ze w 20D/10D i trabantach histogram dotyczy zielonego kanalu, wskutek czego czesto przy robieniu zdjec np. z nisko lezacym sloncem jest o przyslowiowy kant ... :(

w 30D milosciwie nam panujacy Canon nareszcie opanowal sztuke wbudowywania osobnych histogramow RGB i rzecz nabrala w koncu sensu

Tomasz Golinski
06-08-2006, 23:33
Masz jakiś link na potwierdzenie tego, ze to zielony w 300d? Pamiętam, że kiedyś się głowiliśmy tu nad tym i do niczego chyba nie doszliśmy.

akustyk
06-08-2006, 23:36
Masz jakiś link na potwierdzenie tego, ze to zielony w 300d? Pamiętam, że kiedyś się głowiliśmy tu nad tym i do niczego chyba nie doszliśmy.
link jest bardzo prosty :)
zrob zdjecie, zgraj na kompa, otworz w File Viewer Utility czy innym narzedziu Canona. zobacz histogram kanalu zielonego, porownaj z tym co widac w paracie na podgladzie LSD.

Tomasz Urbanowicz
07-08-2006, 07:31
NO, właśnie się dziwiłem dlaczego przepaliłem czerwony jak na histogramie w aparacie było OK :)

MMM
07-08-2006, 08:04
NO, właśnie się dziwiłem dlaczego przepaliłem czerwony jak na histogramie w aparacie było OK :)
Nawet jeśli histogram wyświetlany przez 350D jest z kanału luminancji a nie zielonego to i tak możliwa jest sytuacja w której przepalasz kanał czerwony podczas gdy luminancja jest nieprzepalona. Tylko osobne histogramy R,G,B mogą ci pokazać wszystko.

akustyk
07-08-2006, 08:12
NO, właśnie się dziwiłem dlaczego przepaliłem czerwony jak na histogramie w aparacie było OK :)
w 99 na 100 przypadkow to kanal czerwony jest pierwszy, ktory leci w kosmos i to na niego trzeba glownie uwazac przy ekspozycji.
aczkolwiek pytanie jest - na ile odrobina przepalenia czerwieni jest destrukcyjna dla obrazu. wbrew pozorom czesto da sie z nia zyc

a zielony wybrany jest dlatego, ze w tym kanale jest najwiecej informacji. nie tylko ze wzgledu na fakt ze az pol matrycy daje ten kanal, ale tez dlatego, ze sporod RGB w otaczajacym nas swiecie to wlasnie zielen jest najwazniejsza dla rozrozniania jasnosci przez nasze oczy

piast9
07-08-2006, 10:52
W sumie trochę głupio z tym zielonym. Jeśli do amatorskich puszek nie chcą dać histogramu RGB to może chociaż niech robią histogram z max(R,G,B) a nie z G.

Frontside
07-08-2006, 12:38
Moze to pomoże:
http://canon-board.info/showthread.php?t=12828.

No wlasnie po czesci pomoglo bo wczesniej to jzu czytalem ale dalej nie łapie tego clippingu. Po czym to poznac na histogramie???

Tomasz Golinski
07-08-2006, 20:18
No wlasnie po czesci pomoglo bo wczesniej to jzu czytalem ale dalej nie łapie tego clippingu. Po czym to poznac na histogramie???
Histogram dopchany do prawego brzegu.

Edit: w tamtym wątku jest nawet obrazek, który to ilustruje.


W sumie trochę głupio z tym zielonym. Jeśli do amatorskich puszek nie chcą dać histogramu RGB to może chociaż niech robią histogram z max(R,G,B) a nie z G.
To trochę na opak. Powinni dać histogram z Rawa przed interpolacją :) A max to byłaby po prostu jasność w modelu HSV.

Tomasz Urbanowicz
07-08-2006, 20:28
Histogram dopchany do prawego brzegu.

Ale pamiętajmy, że jest o tym, że w niektórych aparatach będzie to histogram zielonego :) Dopychałem sobie ostatnio do prawego i przepaliłem czerwony.

akustyk
07-08-2006, 20:34
Ale pamiętajmy, że jest o tym, że w niektórych aparatach będzie to histogram zielonego :) Dopychałem sobie ostatnio do prawego i przepaliłem czerwony.
nie czaje problemu. nie masz 100% pewnosci a musisz miec zdjecie - robisz dubel z mniejsza ekspozycja. potem wywolujesz to naswietlenie, ktore ma wiecej sensu (jesli sie da jasniejsze to ono, jesli nie to ciemniejsze).

to nie film, zeby sie o kazda klatke modlic :) zreszta, na slajdzie tez sie takie rzeczy robilo z koniecznosci...

Tomasz Urbanowicz
07-08-2006, 21:04
Problemu nie ma tak w zasadzie, eksperymentowałem ostatnio i mimo, ze histogram w LCD pokazywał OK przepaliłem czerwony. Żeby nie było, nie robię z tego problemu.

BTW: Nie chcielibyście aby wszystkie Wasze zdjęcia były OK, bez modlenia się nad nimi? :)

akustyk
07-08-2006, 21:07
Problemu nie ma tak w zasadzie, eksperymentowałem ostatnio i mimo, ze histogram w LCD pokazywał OK przepaliłem czerwony. Żeby nie było, nie robię z tego problemu.
spoko. to jest problem, jak sie wyjara. dlatego trzeba na histogram po prostu uwazac i za bardzo mu nie wierzyc. zielony stosunkowo trudno przejarac (jak sie troche rozumie pomiar swiatla i ekspozycje), trudno go tez omylnie niedoswietlic. czerwony niestety jest znacznie bardziej kaprysny (na przeswietlenia) podobnie jak niebieski (na niedoswietlenia).

histogram to jakas tam pomoc, ale narzedzie fotograficzne z prawdziwego zdarzenia to to dopiero przy osobnym RGB jest

slawi_3000
07-08-2006, 21:33
narzedzie fotograficzne z prawdziwego zdarzenia to to dopiero przy osobnym RGB jest

Jasne, i do tego okularki +4,0.:D

akustyk
07-08-2006, 21:41
Jasne, i do tego okularki +4,0.:D
nie jest tak zle. nic nie stoi na przeszkodzie, zeby sie dalo wyswietlac kanaly z osobna i przelaczac (chocby kolkiem w takim 30D). lub po prostu dorobic krotki warning, zeby aparat dorzucal informacje ile procent obrazu moze byc przeswietlone na danym kanale...

tylko do tego konieczne jest, zeby fotograf usiadl do projektowania aparatu. nie inzynier. zeby, tak jak w Pentaksie, aparaty tworzyli ludzie fotografujacy w praktyce, a nie tylko znajacy sie na elektronice...

Janusz Body
09-08-2006, 17:03
dodajmy, ze w 20D/10D i trabantach histogram dotyczy zielonego kanalu, wskutek czego czesto przy robieniu zdjec np. z nisko lezacym sloncem jest o przyslowiowy kant ... :(
....


Hmmmm... to dość smiała teza :) że Canon oszukuje. Chyba jednak nie oszukuje i histogram jest "pełnym" zapisem luminancji. Tyle, że histogram to wagi i największa waga jest przypisywana kanałowi zielonemu. W dodatku zielonego jest dwukrotnie więcej od każdego z pozostałych. To może stwarzać wrażenie, że histogram jest monochromatyczny. Na załączonym obrazku jest histogram z C1 na którym wyraźnie widać i podobieństwo luminancji do kanału zielonego i różnice świadczące o tym że to "nie samo zielone" :)

W aparatach "jednocyfrowych" w menu wybiera się histogram RGB albo "brightness" więc aż tak to by chyba nie kłamali ;-)

Janusz

PS. Dyskusji teraz i tak nie podejmę bo jestem na urlopie a na forum wszedłem z GPRSu. Pozdrowienia z urlopu :)

borkomar
22-09-2006, 17:43
Wiec czym sie kierowac, zebyby nie palic skoro histogram pokazuje oki i nic na focie przy podgladzie nie miga i nie skazuje na przeal a pozniej okazuje ze jakis CLIPPING i inne sa:oops: :mrgreen: :?:
Czy da sie jakos zyc z bez histogramu rgb w 350d:?:

ps:czy zawsze nalezy sugerowac sie no tym iz C1 pokazuje ze jest przepal i wolac foty tak by nic sie nie podswitlalo:?:
W koncu chce sie naumiec tych rawow a nie na oko robic - chybil trafil:shock: ;-)

Janusz Body
22-09-2006, 18:06
....
Czy da sie jakos zyc z bez histogramu rgb w 350d:?:


Owszem mozna ale po co? ;)


....
ps:czy zawsze nalezy sugerowac sie no tym iz C1 pokazuje ze jest przepal i wolac foty tak by nic sie nie podswitlalo:?:
W koncu chce sie naumiec tych rawow a nie na oko robic - chybil trafil:shock: ;-)

Przepał to jeszcze nic złego. W wielu miejscach bliki, wypalenia któregoś z kanałów a czasem i wszystkich wręcz nie da się uniknąć. Te częste (na plfoto) krytyki pt. "przepał" są absurdalne, bezsensowne itp. itd. :)

borkomar
22-09-2006, 18:42
Owszem mozna ale po co? ;)
Przepał to jeszcze nic złego. W wielu miejscach bliki, wypalenia któregoś z kanałów a czasem i wszystkich wręcz nie da się uniknąć. Te częste (na plfoto) krytyki pt. "przepał" są absurdalne, bezsensowne itp. itd. :)

Na szczescie nie sledze plfoto;-)