PDA

Zobacz pełną wersję : RawShooter Premium + Apply sharpening



Tomasz Urbanowicz
05-08-2006, 15:15
Witam

Wiem, że temat był troszkę wałkowany, ale chciałbym się jeszcze upewnić...
Czy zalecacie wł. czy wył. wyostrzania w RSP? Zostawić wył. i podostrzyć w PS? Algorytm wyostrzania ponoć jest niezły w RSP. Jako, że od niedawna robię w RAW chciałbym maksymalną możliwą jakość w JPG (TIFF z racji mojego małego dysku odpada niestety) wyciągnąć z RAW-a, by mieć niezły jak na JPG materiał do obróbki w PS CS.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Janusz Body
05-08-2006, 15:52
Ja bym konsekwentnie nie ostrzył w trakcie konwersji. Ostrząc w automacie wyciągasz szumy i ogólnie podostrzasz to co nie musi lub nie powinno byc ostre. Selektywne ostrzenie czymś typu nik Sharpener jest dużo bardziej efektywne i efektowne :) Ogólnie to jeśli juz musisz do jpga to:

- wołanie bez ostrzenia
- podostrzenie wstępne - baaaardzo delikatne uważając na szumy
- krzywe, levele, kontrast ale naprawde minimalnie bez zrąbania zdjęcia do cna.
- ewentualne podostrzanie lokalne - też niedużo :)
- zmniejszenie - jeśli na www z końcowym podostrzaniem.

Wiele więcej to jpeg bym nie ruszał.

EDIT: Do zdjęcia "na papier" końcowe ostrzenie zwykle można se darować. i tak wyjdzie "żyleta" jeśli oryginał był dobry.

Tomasz Urbanowicz
05-08-2006, 17:09
Dziękuję :)

Podostrzenie wstępne jakimi parametrami proponujesz? Rozumiem że USM w PS?

EDYCJA:
Zauważyłem, że wycinając puste miejsca w Carve/Levels w RSP (rozciągam histogram(?)) nie mam dziurawego histogramu. Gdy zrobię to pod PS - mam podziurawiony histogram. Jak należy do tego podejść? Czy rozciągać Carve/Levels pod RSP przed konwersją na JPG, czy zostawić to i zrobić to pod PS?

Janusz Body
05-08-2006, 18:21
Dziękuję :)

Podostrzenie wstępne jakimi parametrami proponujesz? Rozumiem że USM w PS?

Zauważyłem, że wycinając puste miejsca w Carve/Levels w RSP (rozciągam histogram(?)) nie mam dziurawego histogramu. Gdy zrobię to pod PS - mam podziurawiony histogram. Jak należy do tego podejść? Czy rozciągać Carve/Levels pod RSP przed konwersją na JPG, czy zostawić to i zrobić to pod PS?

Hmmm... :) USM to nie tego... no niebardzo lubię... lepszy jest nik Sharpener pro - ma taką opcję do podostrzana wstępnego rawów. Jesli USM - to standard Canona (300,0.3,0) ale to się niezbyt da tak całkowicie uogólnić. Ogólnie to im mniej tym lepiej. :)

Korekty - maksymalnie ile możesz w RSP - zwłaszcza, ze robisz do jpegów. Tak na dobrą sprawę to dobra klatkę da się całkowicie przygotować w RSP praktycznie bez dalszej obróbki w PS (poza zmniejszaniem).

Tomasz Urbanowicz
05-08-2006, 19:41
Hmmm... :) lepszy jest nik Sharpener pro - ma taką opcję do podostrzana wstępnego rawów.
Ale wspomniałeś, żeby RAW-ów nie podostrzać - chyba że nie zrozumiałem.
Przyznam, że konfrontując moją "wiedzę" z Twoją na ten temat, czuje się jak przedszkolak :)

Janusz Body
05-08-2006, 19:49
nik Sharpener ma taką opcję podostrzania wstępnego RAWów juz po konwersji do tiff czy jpeg.

Od jutra jestem na urlopie :)

Pozdrawiam