PDA

Zobacz pełną wersję : Jak robicie galerie?



Skibi
16-02-2004, 23:10
Wielu z userów posiada pięknie sformatowane galerie, do których linki mozna podac na tym forum.Mam pytanie.Jak je robicie?

1) Widzę,ze można wykorzystać gotowe serwisy np. pbase naszego moderatora.
Na co trzeba nastawic się przed zarejestrowaniem.Jest jakiś limit tematyczny czy ilosciowy?
Jak nalezy przygotowac zdjęcia?Czy jest płatny? i ile.
No i może czy mieliście kontakt z innymi podobnymi.

2)Programy,które pomoga stworzyć taka galerię i umieścić ją u swojego providera.
Chodzi mi głównie o to,aby te galerie miały pełną nawigacje,strzałki,miniaturki podstrony itd.Przyznam się ze przed chwilą odpaliłem na moment testowego Pajączka z zamiarem zrobienia próbnej galerii na pulpicie.Jestem dyletantem HTMLowym więc za chwilę nie mogłem poznać pulpitu.Oczywiście zadnych strzałek nie było.Wiem,że jest to super program,ale czy akurat do tego celu warto go poznać?
Jakie są inne programy pomocne w temacie.Niekoniecznie darmowe (no..tak umiarkowanie)


pozdrawiam

Vitez
16-02-2004, 23:42
2)Programy,które pomoga stworzyć taka galerię i umieścić ją u swojego providera.
Chodzi mi głównie o to,aby te galerie miały pełną nawigacje,strzałki,miniaturki podstrony itd.

Arles Image Web Page Creator . Uzywam od dawna i bardzo polecam, Wiele przydatnych funkcji, ustawiania, mozliwosc ingerowania we wszelkie ustawienia galeryjki, plus wlasnie strzalki, slideshow, wlasne obrazki jako buttony, eh duzo by wymieniac. Mozna dodatkowo exifa do obrazokw podlaczyc, mozna nie zmieniajac nazwy pliku dodac mu tytul, mozna dowolnie ustawiac kolejnosc obrazkow w galerii. PRawie same zalety a dodatkowo program jest darmowy!
Wady: nadaje sie tylko do galerii obrazkow praktycznie bez mozliwosci dopisywania tekstu (poza tytulami obrazkow/stron). Zeby cos dopisac to trzeba by sie recznie babrac w kodzie.

Skibi
17-02-2004, 02:47
Arles Image Web Page Creator . Uzywam od dawna i bardzo polecam

Dzięki.Programik jest super.
O to mi chodziło.Mogę teraz np.znajomym wskazać link,a nie wysyłać zdjęć mailem.

Na szbko przemieliłem przypadkowy folder.

zdjecia (http://www.pl/galeria/index.html)

Nie przestraszcie się.Za parę dni to usunę.


Pozdrawiam

alahari
17-02-2004, 03:27
Nie przestraszcie się.Za parę dni to usunę.
:shock: :| :| :|

Irish
17-02-2004, 05:35
hehehe , troche ten tegez dziwne te fotki :D takie inne :twisted:

Skibi
17-02-2004, 10:47
Przepraszam.Nie chciałem nikogo urazić.
To nie jest galeria jako Galeria,tylko galeria jako przykład Galerii.

Zachwycony programem Arles Web Creator,widziałem absolutna konieczność jego sprawdzenia,mimo późnych godzin nocnych.
Na kompie,na którym to robiłem miałem tylko takie foty.

A tak w ogóle to dlaczego sa takie dziwne? Przeciez można je podciągnąć pod martwą naturę. :wink:

Irish
17-02-2004, 10:54
ej Skibi , przeciez nic sie nie stalo :D , ten programik tez mi sie podoba , chodz i ACDSee tez potrafi robic galerie .Ja sie tam tym nie urazilem :twisted:

Skibi
17-02-2004, 11:05
To fajnie.
Mamy więc juz dwa programy do tworzenia galerii.

Tego ACDSee mam już od dwóch lat i nie doceniłem go.
Cenię go za szbkość przeglądania.Do tego celu go przeznaczyłem i nie dojrzałem potrzebnej obecnie funkcji.
Dzięki.
Ważne,że początek mam za sobą.

Irish
17-02-2004, 11:06
Jak bys cos potrzebowal co do ACDSee to pytaj smialo :D

Vitez
17-02-2004, 23:11
A jakbys mial cos do Arlesa to wal do mne 8) . Niedawno rozpracowywalem np dolaczanie Exifa jako podpisu... ale co tam - program jest ogolnie banalny (wystarcyz poklikac po roznych menu) i na razie zadnych jego powazniejszych minusow nie zauwazylem.

mad3
25-02-2004, 17:43
Ciekaw...jestem czy Arles potrafi zrobić galerię bez strony z miniaturkami. Oczywiście nie chodzi mi o zwykły slideshow. Mają być strzałki i oglądacz ma sam sobie klikać :wink:

Pozdro

mad

Irish
25-02-2004, 19:02
Znam jeszcze dwa programy - photoshop w wersji 7.0 na pewno robi , co do wczesniejszych wersji to nie wiem , oraz Picasa (http://www.lifescapeinc.com/content/learn_more.php?capid=283&caId=2204&id=12be7eb100b8 7b4dcfb2e3114e2e0bc0&v=dp&adrunid=) , dosyc fajny programik (posiada super wykonana galerie - timeline) jak narazie poznaje ten program , ma ciekawy desing . To tyle narazie jak cos jeszcze znajde to napisze :D

Vitez
25-02-2004, 23:50
Ciekaw...jestem czy Arles potrafi zrobić galerię bez strony z miniaturkami.

Sciagnij i sam sprawdz - jest darmowy. Po co dywagowac w powietrzu?
Mi sie nie chce tego sprawdzac - jak bede mial kiedys taka potrzebe to sprawdze.

mad3
26-02-2004, 14:27
boszsz...tylko spytałem, poza tym klepałem z firmowego kompa, gdzie i tak nie mógłbym nic sprawdzić. Myślałem, że dowiem się czegoś przez te kilka godzin.

Pozdro

mad

rataj
16-03-2004, 21:42
Ja robie tak:
1. Resize zdjec - Photoshop
2. Kod strony - notepad.exe, to taki program co siedzi w katalogu WINDOWS :mrgreen:
pozdr

Vitez
17-03-2004, 15:16
2. Kod strony - notepad.exe, to taki program co siedzi w katalogu WINDOWS :mrgreen:


Tez tak kiedys robilem... dopoki ilosc zdjec w niektorych galeriach nie zaczela isc w setki (z kocich wystaw). Setki razy copypaste robic to mi sie odechcialo. No i nie wyobrazam sobie w notepad dodawac text z exifa :shock: - kolejny programik *******owaty musialbym instalowac by wyciagac ten tekst, potem wklejac do notepada... uhhh, duzo roboty 8)

rataj
17-03-2004, 16:00
Probowales php? To bardzo ulatwia zycie i atomatyzyje prace :) reczne wklejanie moze zabic przy takiej ilosci zdjec

Irish
18-03-2004, 18:20
Flash mx 2004 tez robi galerie :D jeszcze nie wyprobowalem , ale jak tylko cos zrobie to dam znac :D

krwisty
01-08-2004, 12:06
Ja osobiscie do galerii preferuje cos dynamicznego w php - miniaturki generuja mi sie samoistnie, tekst z exifow rowniez :). Wystarczy zatem wrzucic zdjecia np po ftp (i rzecz jasna miec obsluge php na serwerze). Do tego polecam galerie MiG (http://mig.sourceforge.net), ktora ma naprawde ogromne mozliwosci konfiguracji, oraz co aktualnie uzywam, chociaz jest w fazie beta ;) galerie kumpla - probka galerii dostepna pod miasto.org (http://miasto.org). Gdyby ktos potrzebowal tej drugiej zrodlo, prosze dac znac.

sal
25-09-2004, 15:07
Odgrzebię trochę temat tworzenia galerii. Czy Arles umożliwia wstawianie wybranych informacji z Exifa pod zdjęciem? Szukałem wczoraj ze 2h i niestety nic takiego nie rzuciło mi się w oczy (informację z Exifa widziałem tylko w 'Viewerze').

Vitez
25-09-2004, 21:48
Czy Arles umożliwia wstawianie wybranych informacji z Exifa pod zdjęciem? Szukałem wczoraj ze 2h i niestety nic takiego nie rzuciło mi się w oczy (informację z Exifa widziałem tylko w 'Viewerze').

A ktora masz wersje? Moj (5.5) umozliwia.
Po wybraniu Source Folder klikam na 'Browse' , potem na Exif Info, potem na Summary, potem na Select Fields, tu wybieram co chce miec z Exifa i wychodze z Browsera (chyba ze jeszcze cos chce w nim namieszac ale to inna bajka , np kolejnosc). Nastepnie tam gdzie chce wstawic podpisik z Exifa (np Image Title w zakladce Titles) wybieram "Image Exif Summary" .

Dwie uwagi: Arles nie radzi sobie dobrze z duzymi plikami, czesto nie czyta z nich informacji , exifa czy nawet nie radzi sobie z ich pomniejszaniem... ja odpalam Arlesa na juz pomniejszonych Irfanem obrazkach.
Drugie: raz ustawione Exif Summary ustawia sie na stale, nawet po zamknieciu i otwarciu na nowo Arlesa jest nadal to samo Exif Summary ustawione - nie trzeba dla kazdego obrazka oddzielnie (minus - przydaloby sie czasem taka mozliwosc dla kazdego obrazka inne dane z exifa).

pejot
27-09-2004, 23:00
A ja używam cam2pc - sporadycznie, jeśli nie mam za dużo czasu - ale ze względu na prostotę i wszelkie niezbędne funkcje bardzo go sobie chwalę (wybrane dane z exifa, slideshow itp). Poza tym cam2pc to całkiem niezła przeglądarka i zarazem downloader zdjęć z aparatu. Jeśli zaś nigdzie mi się nie spieszy, wolę ręcznie pobawić się w dreamweaver (przykład: http://www.pejot.osiedle.net.pl/foto/chmury/index.htm )

btw- może zna ktoś program, który robiłby dokładnie to samo automatycznie?

borkomar
09-02-2006, 23:22
Ja osobiscie do galerii preferuje cos dynamicznego w php - miniaturki generuja mi sie samoistnie, tekst z exifow rowniez :). Wystarczy zatem wrzucic zdjecia np po ftp (i rzecz jasna miec obsluge php na serwerze). Do tego polecam galerie MiG (http://mig.sourceforge.net), ktora ma naprawde ogromne mozliwosci konfiguracji, oraz co aktualnie uzywam, chociaz jest w fazie beta ;) galerie kumpla - probka galerii dostepna pod miasto.org (http://miasto.org). Gdyby ktos potrzebowal tej drugiej zrodlo, prosze dac znac.

Fajna ta testowa galeryjka - troche duzo fotek ale chodzi naprawde przyzwoicie;)

SebastianD
10-02-2006, 15:17
w miarę przyzwoite galerie robi Photoshop CS2.
Jakby ktoś chciał zerknąć - przetestowałem...

galerie html-owe:
www.sebastiandackow.com/test
i www.sebastiandackow.com/test2

galerie flashowe (tak, tak :) )
www.sebastiandackow.com/test3
www.sebastiandackow.com/test4

tylko sobie ustawcie rozdziałkę większą niż 1024x768, bo foty duże dałem trochę... za duże i cała strona może się nie zmieścić na monitorze.

wszystko działa wyjątkowo prosto. parę ustawień (by piknie było) wskazanie katalogu "z" i katalogu "do" i voila! 2 minuty i galeria gotowa... :)

proste jak gorący kubek ;)

djtermoz
10-02-2006, 15:41
w miarę przyzwoite galerie robi Photoshop CS2.
I kasze w kodzie tez robi przy okazji... No ale nikt nie jest idealny.

Ja zrezygnowalem z dlubania wlasnej galerii recznie. Za duzo czasu na to schodzi. Dlatego cenie sobie pbase. Za smieszne $30 na rok mam 300MB na fotki, obsluge prosta jak konstrukcja cepa, mozliwosc dodawania komentarzy przez odwiedzajacych, itd.

SebastianD
10-02-2006, 16:00
ja je traktuje jako "dodatek" do strony - sposób prezentacji/udostępnienia fot klientowi/znajomym. Przy takim podejściu nic mi się nie kaszani... wrzucam taką galerię w osobny katalog i po sprawie.