PDA

Zobacz pełną wersję : gdzie te niebo????



kulbit
03-08-2006, 22:19
Witam wszystkich
To jest mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość :)
Dziś żona przyniosła zdjęcia z labu - efekt pstrykania min. zamku w Czersku oraz latającej fortecy na prezentacji w 36 SPLT przy okęciu. Niestety, krótko mówiąc fotki mnie załamały. Na 90 % zdjęć niebo jest koloru mlecznego. Dodam tylko, że zdjęcia robione były o różnych porach dnia raczej popołudniowych i wieczorem. Ustawienia aparatu też były rózne - od pełnej automatyki po ustawianie priorytetu przysłony, czy czasu. Prawie zawsze efekt taki sam, nawet kiedy pstrykałem fortecę z czerwonawym niebie w tle i tak na zdjęciu jest białe :( Gdzie jest przyczyna??? Czy w złej technice robienia zdjęć, czy w samym aparacie, czy też w labie? Dodam jeszcze, że aparat to Canon EOS 300 + obiektywy Canon 28-90 4-5,6 i Tamron 80-210 4,5-5,6 a użyta klisza Kodak ISO 200. A problem ten zauważyłem już wcześniej..

Silent Planet
03-08-2006, 22:57
A na negatywie widzisz niebo?
Jeśli tak, to lab zwalił odbitki.

McKane
03-08-2006, 23:03
Trudno ocenic nie widzac zdjec ale stawiam na fotografowanie pod slonce albo w godzinach wczesno popoludniowych.

przemoch
03-08-2006, 23:12
nie będę sie wymądrzał ale czy takie sytuacje nie występują przy braku filtra UV ?

FOTOGRAF
03-08-2006, 23:18
nie będę sie wymądrzał ale czy takie sytuacje nie występują przy braku filtra UV ?
raczej nie. przeciez nie kazdy ma na swoim obiektywie filtr uv, a i tak wychodza mu zdjecia ( niebo )

McKane
03-08-2006, 23:30
nie będę sie wymądrzał ale czy takie sytuacje nie występują przy braku filtra UV ?

UV odpada. Bez problemu mozna bez uzycia tego filtra zrobic zdjecie z ladnym niebem.

Tak teraz doczytalem ... wyglada tez ze nie poradziles sobie z kontrastami. Ciemna forteca na tle nieba to idealny przyklad w ktorym niebo przy zlym ustawieniu sie fotografa wychodzi mleczne. Jedyny sposob w tym przypadku to poczekanie az slonce znajdzie sie za plecami i dobry pomiar swiatla.

M@riusz
03-08-2006, 23:54
Nie będę się wymądrzał - ale stawiam na kilka przyczyn:
- zdjęcia w kierunku światła ("pod słońce"),
- film o zbyt wysokiej czułości (ISO 200 niezbyt się do tego rodzaju zdjęć nadaje - o niebo lepszy byłby ISO 100),
Obie te przyczyny powodują, iż w aparacie brakuje wystarczająco krótkiego czasu i po prostu niebo "się prześwietla". Przy tego rodzaju zdjęciach ilość światła wpadającego przez obiektyw jest bardzo duża. Film o wyższej czułości (np. ISO 200) powoduje konieczność stosowania krótszego czasu naświetlania (np. w okolicach 1/2000 lub jeszcze krótszy) niż w przypadku użycia filmu mniej czułego (np. ISO 100), kiedy np. 1/1600 - 1/2000 mogłoby wystarczyć. EOS 300 mógł po prostu się "nie wyrobić".
Do tego dodałbym:
- bardzo duży kontrast (jak pisze McKane), który w takich warunkach i przy takiej czułości filmu trudno wyeliminować.

Co mogłoby pomóc ?
Na mój rozum:
- filtr neutralnie szary, który zmniejszyłby ilość światła wpadającego przez obiektyw
- ewentualnie polar, który uwypukliłby niebo
- film o mniejszej czułości
- fotografowanie w trybie manualnym przy jak najkrótszym czasie i jak najmniejszym otworze przysłony.

Oczywiście nie można wykluczyć błędu fotolabu - ale bez zobaczenia zdjęć nie będę się bawił w proroka.
Tyle.

M@riusz

stdanielo
04-08-2006, 06:46
Trudno ocenic nie widzac zdjec ale stawiam na fotografowanie pod slonce albo w godzinach wczesno popoludniowych.

przecież napisał, że w popołudniowych i wieczorem

kulbit
04-08-2006, 08:44
Tak teraz doczytalem ... wyglada tez ze nie poradziles sobie z kontrastami. Ciemna forteca na tle nieba to idealny przyklad w ktorym niebo przy zlym ustawieniu sie fotografa wychodzi mleczne. Jedyny sposob w tym przypadku to poczekanie az slonce znajdzie sie za plecami i dobry pomiar swiatla.

Fociłem fortecę z każdej strony i wszędzie mam mleko (jedynie na może 2 fotkach, które robiłem mając i tak już słabe słonce za plecami, widać niebo, ale i tak dość blade jak na tę porę dnia). Jak już wspomniałem wcześniej ostatnie zdjęcia wykonywałem przy zachodzącym słońcu, skrytym za czerwonawymi chmurami, a i tak widać tylko biel.

gawryl
04-08-2006, 08:49
Fociłem fortecę z każdej strony i wszędzie mam mleko...
powiedz w koncu co masz na negatywach to pomoze nam Ci pomoc...

Bagnet007
04-08-2006, 09:20
Wstaw jakiegoś skana. Wtedy będzie wiadomo o czym mowa. A czy inne barwy (poza niebem) są w porządku ? Może film był przeterminowany ?

Michał Ciucias
04-08-2006, 10:13
Prawie na 100% lab zepsuł odbitki. Bardzo często miałem takie sytuacje, że niebo miałem białe. Myślałem że to moja wina do momentu kiedy nie zacząłem sam skanować negatywów. Wtedy nagle niebo wszędzie zrobiło się niebieskie :).

Na bank nie pomoże czułość 100iso. Filtr neutralnie szary - jak najbardziej pomoże, pod warunkiem, że będzie to filtr połówkowy.

McKane
04-08-2006, 11:00
przecież napisał, że w popołudniowych i wieczorem

No to co ze napisal ze w popoludniowych ? I 13:00 i 17:00 jest po poludniu a zdjecia jakby inne.

Trudno jednoznacznie cokolwiek powiedziec z braku przykladowych fotografii.

Kulbit a mierzyles rozpietosc tonalna sceny ? Bez takich informacji i samych zdjec nikt Ci nie podpowie co jest zle.

stdanielo
04-08-2006, 12:21
No to co ze napisal ze w popoludniowych ? I 13:00 i 17:00 jest po poludniu a zdjecia jakby inne.

Trudno jednoznacznie cokolwiek powiedziec z braku przykladowych fotografii.

Kulbit a mierzyles rozpietosc tonalna sceny ? Bez takich informacji i samych zdjec nikt Ci nie podpowie co jest zle.

a dla niektórych wieczór to 16-ta ;)

kulbit
04-08-2006, 12:23
zdjecia fortecy robilem miedzy 18 a 19:30
niestety nie posiadam skanera ale może w przyszłym tygodniu coś mi się uda zeskanować w firmie i wtedy pokażę o co mi chodzi..

M@riusz
04-08-2006, 19:44
No to może teraz będziemy wiedzieli więcej -> LINK (http://usenet.gazeta.pl/usenet/0,48205.html?group=pl.rec.foto&tid=1199458&pid=&strona=0) :twisted:

M@riusz

McKane
04-08-2006, 19:51
No to może teraz będziemy wiedzieli więcej -> LINK (http://usenet.gazeta.pl/usenet/0,48205.html?group=pl.rec.foto&tid=1199458&pid=&strona=0) :twisted:

M@riusz

No tak to wiele wyjasnia :) Wszystko chyba juz tam zostalo powiedziane.

Bagnet007
04-08-2006, 19:52
> Przed chwilą żona wyjęła negatyw i jak byk widać tam chmury,
> których nie ma na zdjęciach..czym to wytłumaczyc?

W takim razie to niezbyt udana korekta w labie :-?

apart
04-08-2006, 20:33
Możesz zawsze złożyć reklamowację usługi. Jako klient masz do tego prawo

gawryl
04-08-2006, 21:17
Możesz zawsze złożyć reklamowację usługi. Jako klient masz do tego prawo
zlozyc mozesz. mozesz tez sobie pospiewac ;) a laborant i tak Ci powie, ze poniewaz na klatce byl czlowiek, to on wybral ekspozycje na czlowieka, a nie na niebo - bo nie jest wrozka i nie wie, co jest dla ciebie wazne - bo pewnie nie powiedizales, jak wywolywac te zdjecia... wiec nalezy zawsze mowic laborantowi PRZED wywolaniem jak ma to robic ;) bezskuteczna walka - aby ja wygrac, trzeba zrezygnowac z tanich labow lub kupic cyfre ;)

apart
04-08-2006, 23:15
zlozyc mozesz. mozesz tez sobie pospiewac ;) a laborant i tak Ci powie, ze poniewaz na klatce byl czlowiek, to on wybral ekspozycje na czlowieka, a nie na niebo - bo nie jest wrozka i nie wie, co jest dla ciebie wazne - bo pewnie nie powiedizales, jak wywolywac te zdjecia... wiec nalezy zawsze mowic laborantowi PRZED wywolaniem jak ma to robic ;)

gdybanie gdybaniem... reklamować zawsze możesz najlepiej idz jutro do tego labu z tymi zdjęciami i filmem zobaczysz co ci powie laborant

kulbit
16-08-2006, 11:58
Zaniosłem kliszę do cyfrowego labu i co się okazało - fotki wyszły o niebo lepsze :)
Pojawiły się chmurki i to jakie!!! Zdjęcia poprostu bez porównania, lepiej naświetlone (w tamtym labie wyglądały jakby prześwietlone) od razu lepiej mi się na nie patrzy :)