PDA

Zobacz pełną wersję : profil ICC drukarki



darekp
31-07-2006, 17:39
czy moze mi wytłumaczyć znawca tematu, za co odpowiedzialny jest profil icc drukarki?
a/ czy profil dla danej drukarki/tusz/papier daje nam informacje o tym jak będą wyglądały kolory na danym papierze dla danej drukarki i danego tuszu, czy też


b/ profil ten poprawi jakość druku dla danej drukarki/papieru/tuszu ( tak twierdzi mój znajomy a z czym sie nie zgadzam)

Janusz Body
31-07-2006, 20:17
czy moze mi wytłumaczyć znawca tematu, za co odpowiedzialny jest profil icc drukarki?
a/ czy profil dla danej drukarki/tusz/papier daje nam informacje o tym jak będą wyglądały kolory na danym papierze dla danej drukarki i danego tuszu, czy też


Tak naprawdę wybierając papier w drukarce wybiera się nie papier a profil odpowiedni do danego papieru przygotowany przez producenta drukarki (zwykle TYLKO dla swojego papieru). Profil jest w katalogu Windows->System32->Spool->Drivers->color więc łatwo go znaleźć. Taki profil ma zapewnić spójność i prawidłową transformację koloru z tego co widać na ekranie do tego co będzie na papierze. Fizycznie technogia druku w "plujce" to kilkadziesiąt kropli atramentu na jeden "pixel". Ważne są więc proporcje ile jest poszczególnych tuszów w tym jednym pixelu, żeby barwa była oddania wiernie, zielony był zielony a niebieski niebieski - takich barw nie ma w kartridżach więc muszą pochodzić z mieszania. No i za to "odpowiada" profil.



b/ profil ten poprawi jakość druku dla danej drukarki/papieru/tuszu ( tak twierdzi mój znajomy a z czym sie nie zgadzam)

I tak i nie. Jakości w sensie rozdzielczość nie poprawi, jakości w sensie gamut nie zmieni - innymi słowy z papieru gazetowego nagle nie zrobi się fotograficzny. Ale... profil zapewni w miarę wierne oddanie barw. Piszę w miare bo drobne różnice w jakości tuszy i papieru jednak są. Jeśli więc mówisz o jakości jako o całości zdjęcia to jak najbardziej tak. Kolory będą takie jak zamierzone na monitorze (powinien być skalibrowany) i nie będzie niespodzianek typu ciemna zielen zamiast czerni.

Pozdrawiam
Janusz

darekp
31-07-2006, 20:40
I tak i nie. Jakości w sensie rozdzielczość nie poprawi, jakości w sensie gamut nie zmieni - innymi słowy z papieru gazetowego nagle nie zrobi się fotograficzny. Ale... profil zapewni w miarę wierne oddanie barw. Piszę w miare bo drobne różnice w jakości tuszy i papieru jednak są. Jeśli więc mówisz o jakości jako o całości zdjęcia to jak najbardziej tak. Kolory będą takie jak zamierzone na monitorze (powinien być skalibrowany) i nie będzie niespodzianek typu ciemna zielen zamiast czerni.

Pozdrawiam
Janusz

jutro sie słyszymy w zwiazku z twoim PDA, to jeszcze pogadamy

Janusz Body
31-07-2006, 22:03
jutro sie słyszymy w zwiazku z twoim PDA, to jeszcze pogadamy

:) ... tak się domyślałem, że to Ty :) pogadamy.

pst
05-08-2006, 21:42
jak juz mowa o profilach icc to mam zapytanie do wszystkich (szczególnie Śląsk)

obszedłem w regionie pare labów (fotojoker, mediamarkt, empik itp) nikt nie chce mi udostepnić profilu icc; może nie tyle co nie chce ale nie potrafią/nie wiedzą jak...
jedynie w mediamarkt chcieli mi dac ale na papierze (wydruk :rolleyes: ) - ja rozumiem z poprzednich topiców o profilach i wywoływaniu raw'ow że icc to plik...

czy ktoś zna jakiś sensowny lab w okolicach Bytom, Zabrze, Chorzów, Gliwice, Katowice gdzie można taki profil otrzymac?

z góry dziękuję

Kr4nkEd
05-08-2006, 22:21
Uderz w tyski Fotonet. Mnie swego czasu udostepnili profil na CD wraz ze zdjeciem i odbitka.

pst
05-08-2006, 23:00
Tychy to już kawałek ale dzieki za info
:-)
ktoś jeszcze?

Janusz Body
05-08-2006, 23:01
...nikt nie chce mi udostepnić profilu icc; może nie tyle co nie chce ale nie potrafią/nie wiedzą jak....

poszukaj po stronach. laby co wiedzą o co chodzi zwykle udostępniają profile przez sieć. Chociaż są tez i laboludki, które nie wiedzą o co chodzi, muszą zapytać szefa albo coś podobnego... :)

http://www.fotoexpress.home.pl/ to lab w Szczecinie - wiem, że daleko od Śląska ale normalnie tak to robią.

darekp
05-08-2006, 23:35
poszukaj po stronach. laby co wiedzą o co chodzi zwykle udostępniają profile przez sieć. Chociaż są tez i laboludki, które nie wiedzą o co chodzi, muszą zapytać szefa albo coś podobnego... :)

http://www.fotoexpress.home.pl/ to lab w Szczecinie - wiem, że daleko od Śląska ale normalnie tak to robią.

zapomnij, to są profile z kwietnia, goscie nie maja pojecia o co chodzi

ps. to o co prosiłeś jeszcze" sie szuka"

darek

Kr4nkEd
05-08-2006, 23:38
Zerknij na strone fotonetu, oni maja mase punktow na slasku jesli nie potrzebujesz labu fizycznie pod nosem. Wysylasz zdjecia przez ich programik, dostajesz poczta albo ich kurier przywozi do punktu (nieodplatnie).
Z reguly dostaje odbitki na drugi dzien, nawet gdy wysle w nocy.

pst
07-08-2006, 16:28
ale ceny mają złodziejskie
normalnie 10x15 robie za 37-39gr

a tam chcą jakies 70...:rolleyes:
zapytałem ich mailowo o icc zobaczymy co napisza

nie zmienia to faktu ze dalej mam problem z PS

jak zrobie z RSE tiffa 16bit i chce w PS zrobić warstwy to dostaje komunikat
you cannot convert a 16 bit background to a new layer

nie wiem o co chodzi... moze to dlatego ze mam PS elemnts 4.0 oryginalny inaczej ? :oops:

Janusz Body
09-08-2006, 20:55
zapomnij, to są profile z kwietnia, goscie nie maja pojecia o co chodzi....


Z kwietnia tego roku to jest OK - profile w labie zwykle wystarczy ponawiać raz do roku. Ci co w tym labie (na Mickiewicza) robią na Durstach mają pojęcie - sprawdzone :) Możliwe, że teraz na urlopie - tak jak i ja.

Pozdrowionka

cabretti
07-09-2006, 19:31
ciemna zielen zamiast czerni.

własnie tak mam czasami :mad: :mad: :mad: na drukarce IP6600D... chwilowo uzywam, roznych materiałow probuje... znacie jakies lekarstwo na ten stan rzeczy??? ustawienia... uniwersalny profil...????

Jac
07-09-2006, 19:34
pewnie ze znamy ;-) zdalna kalibracja drukarki

Janusz Body
07-09-2006, 19:55
ciemna zielen zamiast czerni.

własnie tak mam czasami :mad: :mad: :mad: na drukarce IP6600D... chwilowo uzywam, roznych materiałow probuje... znacie jakies lekarstwo na ten stan rzeczy??? ustawienia... uniwersalny profil...????

Uniwersalny profil? Różne materiały?

Nie ma uniwersalnego profilu - profil robi się do zestawu drukarka+papier+tusz. Zmiana jednego elementu wymaga innego profilu. Z drukarką też dostałeś profile na papiery producenta - zainstalowały się "same" w trakcie instalacji oprogramowania.

cabretti
07-09-2006, 22:14
TAK -juz to wiem potrzebuje kolibracji drukarki coz własnie dostałem zamienniki z "print lab" ciekawe co warte...??? i czekam na papier mozecie polecic cos z allegro albo innego stałego dostawce... tani i dobry bo kasy chwilowa brak na cos exstra...

Tomasz1972
07-09-2006, 22:17
Jasne że możemy polecic ;) http://canon-board.info/showthread.php?p=178472

Janusz Body
07-09-2006, 22:17
...własnie dostałem zamienniki z "print lab" ciekawe co warte...??? ...

Zapewne tyle ile zapłaciłeś :mrgreen:

cabretti
07-09-2006, 22:22
hee... pewnie z 7 zł za szt...oj to bedzie kicha.... ;-)