PDA

Zobacz pełną wersję : TTL, E TTL, E TTL II, A TTL...



tpop
08-11-2004, 12:34
...kurde ile tego jest. Nie mogę się odnaleźć w tych systemach a to pewnie dlatego ze ich nie rozumiem, nie znam (potrafie tylko rozszyfrować skrót TTL :wink: ). Czy ktos ze znawców tematu mogłby w miarę łopatologicznie objaśnić co to sa za systemy (poza tym ze pomiaru swiatła)? Jak dzialają? Czym jeden rozni sie od drugiego? Jak się mają do lamp blyskowych a te z kolei do dSLR-ow canonowskich?
Wszystko to dlatego ze chcialem sobie kupic lampke do 300D i po prostu nie wiem jaką :roll: . Przegladam allegro a tam tylko "super lampa do canona!!!" itp. Na chwile obecna wiem na pewno ze w ciemno moge brac canony EX ale są troche drogie jak dla mnie.

NimnuL
08-11-2004, 12:53
O ile pamiętam w ETTL chodzi o to że lampa bierze pod uwagę nie tylko ilość światła (pomiar TTL klasyczny) ale również ogniskową obiektywu (jeśli ten posiada tzw MTFy), i focus - czyli dopasowuje błysk tak żeby światło było odpowiednie w miejscu gdzie ustawiłeś ostrość. O ile wiem to w Canonach w trybie P lampa jest światłem podstawowym (odwrotnie niż u Nikona, pentaksa czy minolty - gdzie jest priorytet światła zastanego). O ile wiem ETTL nie da ci pełnej swobody priorytetu czasu bo poniżej czasu synchro nie zejdziesz (chyba, że z HSem - błysk doświetlający przy czasach krótszych niż synchro).... Normalnie jak używasz lampy bez nawet TTLa to ustawiasz sobie na tabeli odległość, wyjdzie Ci przysłona i lecisz. W TTL, ETTL czy też innych systemach (PTTL pentaksa, 3D nikona, czy ADI minolty) brane są pod uwagę dodatkowe informacje - jak już pisałem. Dzięki temu zdjęcia są plastyczniejsze i lepiej doświetlone...
ATTL wykorzystywany u Canona w lustrzankach analogowych ... nieco uboższa wersja ETTL.
Stron z opisami tych standardow nie znalazłem a powyzsze to takie zasłyszane informacje ... pewnosci 100% w ich prawidlowosci nie mam.

Chrismela
08-11-2004, 15:13
E-TTL jest oparty na przedbłysku próbnym a pomiar jest powiązany z aktywnym czujnikiem AF . Bardzo dobrym rozwiązaniem w ETTL i ETTL II jest FEL - zdaje egzamin w każdych warunkach . Poprzednie : TTL i ATTL oparte były na podstawie pomiaru odległości (czerwony promiennik w EZ-tkach). w ETTL II połączono obydwa systemy. ETTL był jak do tej pory najlepszym pomiarem , tylko trzeba się było go nauczyć :mrgreen:
za rok bedzie nowy "BE-TTL III SUPER HIPER" i na pewno bedzie lepszy niż poprzednie :lol:
p.s. do 300D polecam tylko lampki canona z serii EX

Krzychu
08-11-2004, 17:18
O ile pamiętam w ETTL chodzi o to że lampa bierze pod uwagę nie tylko ilość światła (pomiar TTL klasyczny) ale również ogniskową obiektywu (jeśli ten posiada tzw MTFy), i focus - czyli dopasowuje błysk


Gdzieżes takie rzeczy wyczytał ?! Ogniskowa nie ma nic do pomiaru błysku (w TTL'u też lampy potrafią zoom'owac palnik), a z tym MTF'em to już w ogóle pojechałeś....



tak żeby światło było odpowiednie w miejscu gdzie ustawiłeś ostrość. O ile wiem to w Canonach w trybie P


Info o odległości jest dopiero w E-TLL II



lampa jest światłem podstawowym (odwrotnie niż u Nikona, pentaksa czy minolty - gdzie jest priorytet światła


Zależy od poziomu zastanego, niekoniecznie musi byc podstawowym.



Stron z opisami tych standardow nie znalazłem a powyzsze to takie zasłyszane informacje ... pewnosci 100% w ich prawidlowosci nie mam.

To widac, bo większośc to niezły kwas ;-)
Polecam (nie pierwszy raz) http://photonotes.org/eos-flash - tam jest naprawdę wszystko, wystarczy poczytac...
Kiedyś na pl.rec.foto była inicjatywa zrobienia polskiej wersji (w której brałem udział) ale upadła bo nie było odzewu od autora...

ted220
08-11-2004, 17:27
To ja zapytam czy Z 300D bedziedzialala lapa podpieta poprzez takie SCA 3101 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=34051680 bo mam studyjna lampe Osrama podpieta przez SCA 310 do Minolty Dynaxa 5 i wszystko hula bardzo ladnie. A ze zamierzam kupic 300D to zastanawiam sie czy bedzie dzialalo.
Teraz dopiero zauwazylem czy ktos sie orientuje czy to sca jest tylko do Metza ???



ted

tpop
08-11-2004, 17:39
To ja zapytam czy Z 300D bedziedzialala lapa podpieta poprzez takie SCA 3101 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=34051680 bo mam studyjna lampe Osrama podpieta przez SCA 310 do Minolty Dynaxa 5 i wszystko hula bardzo ladnie. A ze zamierzam kupic 300D to zastanawiam sie czy bedzie dzialalo.
Teraz dopiero zauwazylem czy ktos sie orientuje czy to sca jest tylko do Metza ???


Hola hola - nie dosc ze mi sie w watek wcinasz to jeszcze nic od siebie :twisted:
Panie..... "Pan tu nie stał"

NimnuL
08-11-2004, 17:55
Krzychu, Dziękuję bardzo za sprostowanie i wyprowadzenie mnie z błędu ... pozdrawiam

Vitez
08-11-2004, 21:03
tpop -jesli chcesz miec cos dobrze oswietlone, a nie potrafisz w pelni polegac na swoich umiejetnosciach manualnego ustawiania lampy blyskowej - to nie warto oszczedzac na sile, bo pozniej moze sie okazac ze wydales dwa razy mniej ale zdjecia wychodza dwa razy gorzej bo nie radzisz sobie z lampa. Zdecydowanie polecam lampe typu EX (380EX od biedy wystarczy), nauczenie sie ETTLa i czeste uzywanie przycisku * + Wasiaware i korekcja sily blysku.

Aha... co do 300D... to pracuje on tylko w trybie manualnym lub ETTL, wiec nie masz co sie przejmowac TTL, A-TTL czy ETTLII . Dowolna lampa jaka do niego kupisz nie pracujaca w ETTL bedzie wspolpracowac tylko w pelnym manual, czyli tabeleczka iso vs przyslona vs LP vs odleglosc i wg tego ustawiasz albo sile lampy jesli jest taka mozliwosc, albo przyslone w aparacie jesli lampa w M blyska tylko pelnym swiatlem.

NimnuL
08-11-2004, 21:15
Vitez, możesz wytłumaczyć na czym polega nauczenie się ETTLa? Są do tego jakies artykuły czy metodą prób i błędów się dochodzi do sedna? Oraz dlaczego zalecasz uzywanie blokady ekspozycji (to chyba robi *, przynajmniej u mnie)?

Pytam bo jutro prawdopodobnie dostane 420EX do G5.
Dzieki

tpop
08-11-2004, 21:21
Dowolna lampa jaka do niego kupisz nie pracujaca w ETTL bedzie wspolpracowac tylko w pelnym manual, czyli tabeleczka iso vs przyslona vs LP vs odleglosc
Brzmi dramatycznie :? .

NimnuL
08-11-2004, 22:35
tpop, coś Ty, to świetna zabawa, ale trzeba myslec.

Kubaman
08-11-2004, 22:37
z tego co się orientuję, E-TTL oznacza evaluative TTL, czyli pomiar światła dokonywany jest (przy pomocy przedbłysku) w punkcie ustawienia AF (niekoniecznmie centralny) i do pomiaru tego aparat stosuje pomiar macierzowy, iluś-tam polowy, w zależności od aparatu. E-TTL różni się tym, że przy obliczeniu mocy błysku uwzględniona zostaje odległość ogniskowania aktywnego punktu AF.

A-TTL nie wiem niestety :oops: , kojarzy mie się tylko z average, znów w stosunku do pomiaru światła.

[ Dodano: 08-11-2004 ]
upss... :oops:
pomyłka, sprawdziłem w linku i wyszło advanced TTL
dobra i taka nauka :wink:

Tomasz Golinski
08-11-2004, 22:42
tpop, coś Ty, to świetna zabawa, ale trzeba myslec.
od razu myślec... chyba najlepsza jest metoda prób i błędów przy cyfrówce, bo ja nigdy nie umiem dobrze na oko ocenić odległości. Raz się wstrzelić a potem kompensować ;) tak próbuje z 300EZ z 300d i efekty mnie zadowalają (pewnie mam małe wymagania).

BTW. A-TTL jest od advanced ;)

NimnuL
08-11-2004, 22:56
Tomasz Golinski, ja w G5 na szczescie moge podejrzec na jaka odleglosc AF wyostrzył ... generalnie wystarczy na oko ocenic odleglosc ... kazdy chyba potrafi powiedziec czy to sa 2 czy 3m ... mniej wiecej. I to wystarcza.

Vitez
09-11-2004, 03:03
Vitez, możesz wytłumaczyć na czym polega nauczenie się ETTLa? Są do tego jakies artykuły czy metodą prób i błędów się dochodzi do sedna? Oraz dlaczego zalecasz uzywanie blokady ekspozycji (to chyba robi *, przynajmniej u mnie)?

Pytam bo jutro prawdopodobnie dostane 420EX do G5.
Dzieki

Opisze ci ogolnie - ETTL lapie pomiar swiatla centralnym punktem ostrosci. W sumie nie wiem jak tam w G5, czy zlapie tam gdzie ramka czy jednak samym centrum kadru, ale i tak radze nie przesuwac ramki AF a celowac srodkiem i przekadrowywac. I tu jest pulapka - po przekadrowaniu pomiar lampy zlapie tam gdzie mamy nowe miejsce punktu ostrosci, mimo ze ostrosc zlapalismy na cos innego (przed przekadrowaniem). Dlatego najprostsza metoda dzialania z centralnym punktem ostrosci i lampa to:
- zlapac ostrosc na interesujacy nas punkt
- uzyc blokady ekspozycji lampy ( * ) na ten punkt, lub na ten punkt ktory chcemy miec prawidlowo oswietlony (w zaleznosci od pomyslu na zdjecie, nie zawsze musi byc to ten sam punkt na ktory lapiemy ostrosc)
- przekadrowac
- docisnac spust migawki robiac zdjecie

Co do punktu w ktorym lapie ETTL - nie jestem pewien ale kilka razy natknalem sie na informacje ze lapie on i mierzy zawsze w centralnym punkcie ostrosci, nawet jesli ustawiony jest inny aktywny punkt AF i to moze prowadzic do niezlych zmylek.

Co do tabelki iso vs przyslona vs LP vs odleglosc to Tomek podal dorba metode - prob i bledow. Oprocz probowania rowniez same obliczenia i korzystanie z tabelki wymaga troche czasu, potem strzelic zdjecie, sprawdzic czy w miare dobrze naswietlilo, jesli nie to wprowadzanie korekt itp... ogolnie manualny system blysku nie jest dla tych co sie spiesza i tylko najwieksi wymiatacze maja miarki w oczach a wbudowany kalkulatorek w mozgu dzieki wieloletniej praktyce i potrafia zupelnie szybko sobie radzic z manualna lampa np na slubie... dlatego jesli ktos nie ma takiej wieloletniej praktyki a wie ze moze nie miec czasu na obliczenia i strzaly probne - niech zapomni o tego typu oszczednosciach i zainwestuje w lampe z ETTL - lepiej raz porzadnie wydac niz miec pozniej setki zle oswietlonych zdjec z lampa.

Krzychu
09-11-2004, 07:42
Vitez, możesz wytłumaczyć na czym polega nauczenie się ETTLa? Są do tego jakies artykuły czy metodą prób i błędów się dochodzi do sedna? Oraz dlaczego zalecasz uzywanie blokady ekspozycji (to chyba robi *, przynajmniej u mnie)?

Pytam bo jutro prawdopodobnie dostane 420EX do G5.
Dzieki

Opisze ci ogolnie - ETTL lapie pomiar swiatla centralnym punktem ostrosci. W sumie nie wiem jak tam w G5, czy


Coś bredzisz, poczytaj wspomniany przeze mnie faq....
E-TTL zawsze mierzy matrycą z przypisaniem największej wagi to pól matrycy leżących w pobliżu aktywnego punktu ostrości (a nie samym punktem ale rozumiem że o to Ci chodziło). Centralnym punktem (a raczej polami matrycy leżącymi w jego pobliżu) mierzy tylko i wyłącznie w momencie jak obiektyw jest przełączony na MF.
Oczywiście w sytuacji kiedy się ten centralny punkt ma wybrany jako jeden i jedyny to oczywiste jest że w tym miejscu będzie mierzył...



- uzyc blokady ekspozycji lampy ( * ) na ten punkt, lub na ten punkt ktory chcemy miec prawidlowo oswietlony (w zaleznosci od pomyslu na zdjecie, nie zawsze musi byc to ten sam punkt na ktory lapiemy ostrosc)


Co w momencie jak ten punkt odbija znacząco więcej / mniej światła niż 18% ? Np. jest białą albo czarną ścianą ? Kupa tak zwana...



Co do punktu w ktorym lapie ETTL - nie jestem pewien ale kilka razy natknalem sie na informacje ze lapie on i mierzy zawsze w centralnym punkcie ostrosci, nawet jesli ustawiony jest inny aktywny punkt AF i to moze prowadzic do niezlych zmylek.

To poczytaj Eos flash faq zamiast wypisywac takie rzeczy...



strzaly probne - niech zapomni o tego typu oszczednosciach i zainwestuje w lampe z ETTL - lepiej raz porzadnie wydac niz miec pozniej setki zle oswietlonych zdjec z lampa.

Tu się zgodzę.

NimnuL
09-11-2004, 12:02
Vitez, dziękuję za wyjaśnienie ... postaram się to zapamiętać i wdrozyc w praktyke wkrótce.



Krzychu, skąd te 18%? Czemu akurat taka liczba?

Chrismela
09-11-2004, 12:26
tyle procent światła odbija wzorzec - szara karta kodaka . na taką szarość jest (a przynajmniej powinien być) skalibrowany światłomierz w każdym aparacie .

Vitez
10-11-2004, 01:08
- uzyc blokady ekspozycji lampy ( * ) na ten punkt, lub na ten punkt ktory chcemy miec prawidlowo oswietlony (w zaleznosci od pomyslu na zdjecie, nie zawsze musi byc to ten sam punkt na ktory lapiemy ostrosc)


Co w momencie jak ten punkt odbija znacząco więcej / mniej światła niż 18% ? Np. jest białą albo czarną ścianą ? Kupa tak zwana...


Kupa albo nie kupa - to fotograf celuje i naciska * i to od niego zalezy czy dobry punkt do zmierzenia i zablokowania wybierze.
Jesli fotograf chce miec dobrze oswietlona czarna ozdobe na bialej scianie - to zablokuje na nia, nie przejmujac sie tym ze sciana wypalona bedzie... jesli chce miec dobrze oswietlona i widoczna fakture bialej sciany z jakas czarna ozdoba -to zablokuje na sciane a czarna ozdoba bedzie czarna plama - fotografia to sztuka kompromisow, albo sklejania dwoch lub wiecej zdjec w PS ;) .

Klasyczny przyklad - slub. Mozna zablokowac na suknie (stereotypowo biala), wtedy blysnie leciutko, garnitur pana mlodego (stereotypowo czarny) zginie w mroku, mozna zablokowac na garnitur - wtedy panna mloda bedzie sie swiecila jak ufo ;) ... ja blokuje na twarze.

Tomasz Golinski
10-11-2004, 01:32
Klasyczny przyklad - slub. Mozna zablokowac na suknie (stereotypowo biala), wtedy blysnie leciutko, garnitur pana mlodego (stereotypowo czarny) zginie w mroku, mozna zablokowac na garnitur - wtedy panna mloda bedzie sie swiecila jak ufo ;) ... ja blokuje na twarze.
Jest jeszcze FEC. Można mierzyć na biały i dać +2.

Krzychu
10-11-2004, 07:24
Kupa albo nie kupa - to fotograf celuje i naciska * i to od niego zalezy czy dobry punkt do zmierzenia i zablokowania wybierze.
Jesli fotograf chce miec dobrze oswietlona czarna ozdobe na bialej scianie - to zablokuje na nia, nie


Co to znaczy dobrze oświetloną ? Dobrze "odwzrowaną" chyba ? No to właśnie będzie miał źle odwzorowaną, bo poza * trzeba jeszcze użyc głowy. Inna sprawa że ponieważ do pomiaru błysku i tak zawsze stosowana jest matryca, więc * nie koniecznie musi dac dobrą ekspozycję nawet jak się mierzy okolicą aktywnego punktu AF na szarą kartą - jak to matryca...



Klasyczny przyklad - slub. Mozna zablokowac na suknie (stereotypowo biala), wtedy blysnie leciutko, garnitur pana mlodego (stereotypowo czarny) zginie w mroku, mozna zablokowac na garnitur - wtedy panna mloda bedzie sie swiecila jak ufo ;) ... ja blokuje na twarze.

Traktując FEL ja pomiar punktowy to i jeden i drugi (na suknie i garnitur) jest do kitu, twarz też zazwyczaj odbija więcej niż 18% więc osobiście daję korekcję +1/2 EV. Tyle że IMHO nie należy FEL'a traktowac jako substytutu pomiaru punktowego, bo nawet przy wybraniu punktowego (pseudo - w niższych korpusach, wiadomo że chodzi o 9%), błysk jest i tak mierzony _całą_ matrycą, oczywiście z uwzględnieniem aktywnego punktu AF. Generalnie super dokładnych ekspozycji z E-TTL'u (ani żadnego innego) się nie dostanie i trzeba się z tym pogodzic IMHO...

[ Dodano: 10-11-2004 ]



Klasyczny przyklad - slub. Mozna zablokowac na suknie (stereotypowo biala), wtedy blysnie leciutko, garnitur pana mlodego (stereotypowo czarny) zginie w mroku, mozna zablokowac na garnitur - wtedy panna mloda bedzie sie swiecila jak ufo ;) ... ja blokuje na twarze.
Jest jeszcze FEC. Można mierzyć na biały i dać +2.

Nawet trzeba ;-)

NimnuL
10-11-2004, 11:01
Co to jest FEL i FEC? Bo w G5 chyba tego nie ma?

p13ka
10-11-2004, 11:07
Co to jest FEL i FEC?

FEL - Flash Exposure Lock - blokada ekspozycji dla błysku
FEC- Flash Exposure Compensation - kompensacja ekspozycji dla błysku

NimnuL
10-11-2004, 11:10
p13ka, Dzięki ... takie to proste ;) No i wystepuje w G5 ;)

Vitez
11-11-2004, 02:03
Inna sprawa że ponieważ do pomiaru błysku i tak zawsze stosowana jest matryca, więc * nie koniecznie musi dac dobrą ekspozycję nawet jak się mierzy okolicą aktywnego punktu AF na szarą kartą - jak to matryca...

I wlasnie po to jest histogram, podglad, i szybkie myslenie 8) , oraz ostatecznie - RAW.


twarz też zazwyczaj odbija więcej niż 18% więc osobiście daję korekcję +1/2 EV.
Nie obchodzi mnie ile twarz odbija, chodzi o to by to walsnie twarz byla dobrze 'oswietlona' (czy jak wolisz - odwzorowana :roll: ). Ja mierze 'obszarowo' czy FELem na to co chce miec dobrze 'oswietlone' , nie wnikam w cyferki ile co swiatla odbija. I jakos udaje sie zrobic dobrze naswietlone zdjecie :roll: ... farta mam czy co?


Generalnie super dokładnych ekspozycji z E-TTL'u (ani żadnego innego) się nie dostanie i trzeba się z tym pogodzic IMHO...

I wlasnie po to jest RAW - dociagac niedociagnieta niedokladnym pomiarem ekspozycje 8) . Przy fleszu RAW tez jest uzyteczny ale nieco mniej.

malwes
16-12-2014, 15:19
Taka off topicowa refleksja mnie naszła...aż 10 lat minęło od tego wątku - a temat nadal jest dla wielu osób niezrozumiały....

Tak swoją drogą cytowany link do "Flash Photography"...był tutaj załączany a w zasadzie każdy odczytał te informacje inaczej.
TTl, A-TTL - to są systemy, które powstały do analogowych aparatów.
W cyfrowkach, zwłaszcza EOSowych - nie było nigdy ani TTL ani ATTL tylko ETTl i ETTL II
Z tego co tam napisane, już ten początkowy ETTL współpracował z aktywnym punktem AF.

Kurczę, jak ten czas leci...10 lat...jakieś noworoczne rozmyślania, za co przepraszam z góry :D

Usjwo
16-12-2014, 16:22
Taka off topicowa refleksja mnie naszła...aż 10 lat minęło od tego wątku - a temat nadal jest dla wielu osób niezrozumiały....


To jeszcze nic, bo w koncu nazwy sie zmienialy od TTL do ETTLII, a takie GO wraca caly czas jak bumerang, chociaz od dawna nic sie w tej materii nie zmienilo :)