PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwny pomysl - moze sie komus spodoba ?



miszaqq
24-07-2006, 14:52
Jako alternatywe do battle(cage) wpadlem na pewien pomysl, cos podobnego ale i zupelnie innego. Jest tutaj wiele osob ktore zaczynaja swoje przygody z fotografowaniem i zabawa z RAW, moze obok battle(cage) zrobic RAW-battle ?
Na czym by to polegalo ? otoz wystartowac moze kazdy (przydaloby sie ograniczyc liczbe zawodnikow zeby nie bylo ich np 50 ! np. do maxymalnie 5) kazdy dostaje na maila czy tez w inny sposob golego RAW (kazdy dostaje dokladnie ten sam plik) i jedziemy, zabawa polega na tym ze kazdy obrabia tego RAW'a na swoj sposob, nastepnie publikujemy tychze 5 obrobek wywolanych z RAW i robimy ankiete. Mozna tez wprowadzic watek edukacyjny do tego, tzn pod kazdym z wywolan istnialaby info jakie ustawienia byly uzyte i jaki program do wywolania takiego RAW. To tylko taka idea, moze sie wam spodoba a moze ja od razu odrzucicie, zawsze moze byc z tego troszke zabawy.
pozdr
m.

PS. ahha RAW'y pochodzilyby oczywiscie od nas, jakas lista kolejkowa ;) np. kazdy z aktywnych uzytkownikow moglby wyslac jednego, plus czas na obrobke 1 tydzien i tak co tydzien kolejny RAW

DoMiNiQuE
24-07-2006, 14:57
"Panie przecie to juz nie fotografia tylko grafika i manipulacja" ;)
Mi sie nawet pomysl podoba. Zalezy jeszcze co na tych rawach bedzie ;) ale moze byc ciekawie, choc nieladnie tak Jac'owi konkurencje robic ;)

LemonR
24-07-2006, 14:57
Taka sztuka wołania RAWa, ale należałoby zastrzec, że niedopuszczalne są jakiekolwiek dalsze obróbki jpgów i tiffów.
LemonR

Tomasz Golinski
24-07-2006, 15:06
należałoby zastrzec, że niedopuszczalne są jakiekolwiek dalsze obróbki jpgów i tiffów.
No właśnie to nie do końca jasne. Dobre wywołanie rawa, to wywołanie do 16-bit tiffa, którego łatwo potem dopieścić w PS-ie :twisted:

stdanielo
24-07-2006, 15:39
Tylko trzeba pamiętać, że każdy ma inaczej skalibrowany monitor i ocena nie będzie obiektywna niestety.

Jac
24-07-2006, 18:40
Tylko trzeba pamiętać, że każdy ma inaczej skalibrowany monitor i ocena nie będzie obiektywna niestety.
nie kazdy :twisted: ;-) czesc ma dobrze skalibrowane monitory ale problem jest w tym "co jest dopuszczalną manipulacją" w rawie a co nie ... pozniej sie okarze ze zwyciezca oszukiwal a przegrany wygral :mrgreen:

tu musi byc bardzo jasny i rozbudowany regulamin - a i tak pojawia sie zarzuty o oszystwo... najlepszym rozwaiazaniem byloi by dopuszczenie wszytkich mozliwych technik - w koncu i tak batla ocenia ludzie z CB - mozna im zaufac ;-)

shaqi
24-07-2006, 18:44
Tylko trzeba pamiętać, że każdy ma inaczej skalibrowany monitor i ocena nie będzie obiektywna niestety.
ja myslalem ze tu sami pstrykacze wiec monitory powinny byc skalibrowane


nie kazdy :twisted: ;-) czesc ma dobrze skalibrowane monitory ale problem jest w tym "co jest dopuszczalną manipulacją" w rawie a co nie ... pozniej sie okarze ze zwyciezca oszukiwal a przegrany wygral :mrgreen:

tu musi byc bardzo jasny i rozbudowany regulamin - a i tak pojawia sie zarzuty o oszystwo... najlepszym rozwaiazaniem byloi by dopuszczenie wszytkich mozliwych technik - w koncu i tak batla ocenia ludzie z CB - mozna im zaufac ;-)

mi sie wydaje ze bedzie ankieta i glosy kto wygral
wszelkie modyfikacje dozwolone

djtermoz
24-07-2006, 18:49
Pomysl ciekawy. W koncu w dobie fotografii cyfrowej wszelkie komputerowe manipulacje ze zdjeciami sa nieuniknione. Mysle ze wszystkie chwyty powinny byc dozwolone z zastrzezeniem ze wygrany przyzna sie jak uzyskal rezultat.

To kiedy zaczynamy? Mam juz odpalac Photoshopa? :mrgreen:

MMM
24-07-2006, 18:52
Dla mnie taka zabawa ma sens, jeśli będzie polegać na sprawdzeniu dowolnych umiejętności graficznych włącznie z wywołaniem, obróbką i retuszem na jakimś słabej jakości RAWie w np. ISO3200 z pryszczatą modelką :). Krótko mówiąc, wszystkie chwyty dozwolone, nawet ręczne kolorowanie zdjęcia czy wręcz namalowanie nowego na istniejącym. Oceniający pokażą czy użyte techniki wg nich poprawiły zdjęcie czy nie.

Druga sprawa, to jakiej wielkości byłyby zdjęcia do oceny? Crop 100%?

Inaczej to co miałaby taka konkurencja sprawdzać? Czy ktoś umie ustawić balans bieli albo cienie / światła?

djtermoz
24-07-2006, 18:55
Inaczej to co miałaby taka konkurencja sprawdzać? Czy ktoś umie ustawić balans bieli albo cienie / światła?
Nie, to bez sensu. Chodzi o wizje artystyczna i ocene tego efektu. Stad wlasnie wolna amerykanka jest jak najbardziej na miejscu. Jesli zrobimy rozbudowany regulamin z milionem zakazow to bedziemy pozniej wlasnie oceniac czy ktos umie ustawic balans bieli. Chyba nie o to chodzi, nie?

MMM
24-07-2006, 18:57
Dorzuciłbym jeszcze do tego dowolność w kadrowaniu zdjęcia.

lokowaty
24-07-2006, 19:14
Witam!

Pomysł dobry, z tym że zrezygnowałbym z tego dowolnego kadrowania.
Czyli obróbka, resize do 800x... i wszystko.
Główne kryteria oceny to: dopasowanie WB, jasności, oddania kolorów, poziom wyostrzenia, czyli aby zdjęcie było najbliższe otoczeniu w którym było robione.
Nie zgodzę się że PS jest głównie wykorzystywany do tuningu zdjęć. Według mnie każde zdjęcie z obojętnie jakiej cyfry, nawet z tej na która nie będzie mnie stać nigdy w życiu, wymaga większej lub mniejsze korekty w programie graficznym. To jak fotograf obrobi dane zdjęcie i jak wielkich korekt będzie musiał użyć zależy od wstępnych ustawień aparatu. Osobiście obrabiajac zdjęcia kieruje sie pamięcia widzianej scenerii, która sfotografowałem.

Pzdr!

shaqi
24-07-2006, 19:17
Witam!

Pomysł dobry, z tym że zrezygnowałbym z tego dowolnego kadrowania.
Czyli obróbka, resize do 800x... i wszystko.
Główne kryteria oceny to: dopasowanie WB, jasności, oddania kolorów, poziom wyostrzenia, czyli aby zdjęcie było najbliższe otoczeniu w którym było robione.
Nie zgodzę się że PS jest głównie wykorzystywany do tuningu zdjęć. Według mnie każde zdjęcie z obojętnie jakiej cyfry, nawet z tej na która nie będzie mnie stać nigdy w życiu, wymaga większej lub mniejsze korekty w programie graficznym. To jak fotograf obrobi dane zdjęcie i jak wielkich korekt będzie musiał użyć zależy od wstępnych ustawień aparatu. Osobiście obrabiajac zdjęcia kieruje sie pamięcia widzianej scenerii, która sfotografowałem.

Pzdr!
niezgadama sie z tym

opowiadam sie za dowolnoscia obrobki rawa
i jak wczesniej kadrowaniem

niech uczestnicy puszcza wodze fantazji

nie ograniczajmy ich jakimis waskimi ramami bo np bedzie piec podobnych do siebie fotografii

KuchateK
24-07-2006, 19:20
najlepszym rozwaiazaniem byloi by dopuszczenie wszytkich mozliwych technik
Kadrowanie to sie robi w aparacie ;) A potem to juz pelna dowolnosc powinna panowac.

DoMiNiQuE
24-07-2006, 19:22
Retuszowanie, stemplowanie, korygowanie, poprawianie czyli jednym slowem robienie z g*wna delicji ;) Podoba mi sie to :mrgreen:

KuchateK
24-07-2006, 19:24
Moze nie tak doslownie, ale o to mniej wiecej chodzi :D

shaqi
24-07-2006, 19:25
jednym slowem robienie z g*wna delicji ;)
o to wlasnie chodzi
mi tez sie pomysl zaczyna podobac

gonzo44
24-07-2006, 19:43
Pomysł dobry. Dajmy ochotnikom po rawie, tydzień czasu i zobaczmy co z tego wyjdzie. Ja mogę zaoferować kilka giga rawów, którym żadna obróbka nie mogła pomóc ;-)

miszaqq
24-07-2006, 20:04
Ciesze sie ze sie wam ten pomysl spodobal, jesli wiekszosc jest za tym aby pozwolic na przerobki w PS to niech i tak bedzie. Jest wowczas tylko jedno 'ALE' tzn. zeby uczestnicy napisali co przy danym zdjeciu bylo zmajstrowane, poczawszy od tego jaki ustawili WB, kontrasty, ekspozycje itd. przy wywolywaniu jak i czego uzyli pozniej juz w PS lub innym programie graficznym, tzn. jakimi konkretnie filtrami, suwakami i pedzelkami sie bawili.
To kiedy zaczynamy ... :) ? Bo jak dla mnie to moze byc swietna okazja do nauczenia sie PSucia i PSocenia fotek ;)

lokowaty
24-07-2006, 20:10
A to przepraszam...
Myślałem że koledze MMM, chodzi o to aby obrobić zdjęcie jak najtrafniej z tym jak było w rzeczywistości, czyli nadać zdjęciu jak najlepsze oddanie naturalnego wyglądu.

Pzdr!

gonzo44
24-07-2006, 20:26
tego jak było w rzeczywistości to czasem nawet autor nie pamieta.

Tomasz1972
24-07-2006, 20:33
Myślę że to jak zostało obrobione napisać należy , ale po bitwie .

MMM
24-07-2006, 20:54
No dobra, to teraz trzeba poprosić kogoś z Nikonem żeby zrobił lekko niedoświetoone zdjęcie na ISO3200, myślę że to zapewni wysoki poziom trudności bitwy :mrgreen:

Tomasz Golinski
24-07-2006, 21:01
Mam od kolegi trochę NEFów z ogniska, pewnie znajdę niedoświetlony :D

mungo
24-07-2006, 21:02
Ja jestem za;) Pomysł mi się bardzo podoba. Sprawdzian umiejętności, który każdy szanujący się pasjonat powinien umieć, czyli "późniejsza obróbka". Ja mogę kilka RAWów dać-takich, że nie wiem, czy gazetowi graficy potrafili by z nich coś wyciągnąć;) Dostajemy zdjęcie, możemy z nim robić wszystko co chcemy, a potem pokazujemy efekt końcowy-zasady najprostsze bez żadnych ograniczeń(chyba, że czasowych:p)

Mój wujek ma Nikona-jak będzie potrzeba ekstremalnych fotek, mogę coś załatwić;)

Tomasz1972
24-07-2006, 21:04
No dobra, to teraz trzeba poprosić kogoś z Nikonem żeby zrobił lekko niedoświetoone zdjęcie na ISO3200, myślę że to zapewni wysoki poziom trudności bitwy :mrgreen:

Mam od kolegi trochę NEFów z ogniska, pewnie znajdę niedoświetlony :D
To ja odpadam :( Mam oprogramowanie tylko do CANONÓW :):):)

MMM
24-07-2006, 21:04
To ja odpadam :D Mam oprogramowanie tylko do CANONÓW :):):)
ACR tego nie łyknie? ;)

Tomasz1972
24-07-2006, 21:05
ACR tego nie łyknie? ;)
Nie mam ;)

mungo
24-07-2006, 21:14
RawShooter dobry do wszystkiego;)

DoMiNiQuE
24-07-2006, 21:22
RawShooter dobry do wszystkiego;)
Malo wiesz o zyciu jeszcze ;)

shaqi
24-07-2006, 21:29
No dobra, to teraz trzeba poprosić kogoś z Nikonem żeby zrobił lekko niedoświetoone zdjęcie na ISO3200, myślę że to zapewni wysoki poziom trudności bitwy :mrgreen:
kloedzy z cb
nieruszajmy nikkoniarzy niech sobie maja swoj system
wszem wiadomo ze maja gorsze matryce ale nie musimy sie z tego nabijac

jak maja byc rawy to z canona w koncu to forum canon-board sie nazywa

mungo
24-07-2006, 21:37
No właśnie! Nie śmiejmy się z nich. Oni i tak są już pokrzywdzeni przez firmę;)

MMM
24-07-2006, 21:41
jak maja byc rawy to z canona w koncu to forum canon-board sie nazywa
To chyba oczywiste, popatrz na mój post bardziej z przymrużeniem oka ;)

Janusz Body
24-07-2006, 22:40
No nie wiem :) Czego ten battle miałby więc dotyczyć. Obróbki RAWa czy PSucia zdjęcia. Można beznadziejnie "wywołać" RAW i domęczyć go w PS tak, że będzie wyglądał cacy zwłaszcza w formacie 800 x 600. To czy RAW był PSuty już po wywołaniu w Camera RAW, C1 i RAWShooterze łatwo zweryfikować. Każdy z tych programów robi plik z zapisanymi "ustawieniami wywołania". W Camera RAW to .XMP dla przykładu. Dostarczony "rozjemcom" ;-) taki plik jest wystarczający do oceny czy PO wywołaniu w RAW coś było jeszcze majstrowane. Zmniejszenie do formatu 800 x 600 też musiało by byc "standaryzowane" bo w trakcie zmniejszania tez można sporo pomanipulować.

Pozdrawiam
Janusz

Zielony
25-07-2006, 00:53
Pomysł fajny... tyle, że nie dla wszystkich. Łatwo będzie można wyłonić photoshopowego maniaka.
Nie każdy wyuczony jest tej dłubaniny.
Liczę jednak, że zdjęcia i poziom przed oraz po będą jak te, załączone poniżej...



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://my.opera.com/djprezes/homes/albums/92047/photoshop_girl.jpg)



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mad-eyes.net/tours/hung-up-promo/images/gaycoadf30.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.mad-eyes.net/goodies/wp/w_sorry01_800x600.jpg)


Czekam więc na start i na pierwszy opad kopary...
Ja się natomiast do battle nie załapię :mrgreen:

stdanielo
25-07-2006, 01:05
Wchodzę w to, czekam na RAW'a :)

KuchateK
25-07-2006, 04:46
A czy to koniecznie docelowy format musi byc znaczkiem pocztowym 800 x ...?

gonzo44
25-07-2006, 06:00
Idźmy na żywioł. Dostajesz plik i wolna ręka co z nim zrobisz. Reszte zweryfikuje ankieta, a jak potrzebne będą jakieś ograniczenia to ustali się je po pierwszej-ych seriach.

mungo
25-07-2006, 09:12
Jak bitwa ruszy dzisiaj albo jutro to sie jak najbardziej na nią piszę;) Potem mnie nie będzie...

RemikP
25-07-2006, 11:36
jak sie niedlugo zacznie to ja tez wchhodze :d

Janusz Body
25-07-2006, 15:20
Pomysł fajny... tyle, że nie dla wszystkich. Łatwo będzie można wyłonić photoshopowego maniaka.
Nie każdy wyuczony jest tej dłubaniny.....

Czekam więc na start i na pierwszy opad kopary...
Ja się natomiast do battle nie załapię :mrgreen:

Ty przypadkiem w jakimś biurze matrymonialnym nie pracujesz? ;-) :) Ten pierwszy przykład jest extra :)

Jnausz

mungo
25-07-2006, 15:23
Ten pierwszy przykład jest staaary;) Jakieś 2 lata temu już go gdzieś na jakimś forum widziałem;)

Encor
25-07-2006, 16:57
No, mogię spróbować i ja:)

M@riusz
25-07-2006, 23:17
A czemu nie :?:
Mogę spróbować :-D

M@riusz

thorin
28-07-2006, 11:20
sign me up ;)

miszaqq
28-07-2006, 15:29
no to szukamy jakiegos RAW'a - totalnie skopanego, tylko zeby nie byl jakos za mocno przeswietlony

Diodak
28-07-2006, 20:13
Teraz tydzień będziemy szukali? :mrgreen: Nie wstydzić się... niech ktoś da co ma i nie koniecznie tragicznego żeby dało się jeszcze coś z tym zrobić ;).

thorin
28-07-2006, 21:08
ja chetnie ! mam na iso 3200, niedoswietlane o 2 EV, bo mi sie psiamac "modele" na panoramke spoznily... reflektujecie ? :) a tak powaznie, to co za sztuka jest uratowac skopanego rawa, ja bym proponowal opublikowac rawa z jakiejs w miare foty i zobaczylisbysmy jak ludzie inwencja potrafia ja przedstawic...

Il fuoco
29-07-2006, 11:50
No dobra, to teraz trzeba poprosić kogoś z Nikonem żeby zrobił lekko niedoświetoone zdjęcie na ISO3200, myślę że to zapewni wysoki poziom trudności bitwy :mrgreen:

sorry za OT

:lol: :lol:

już nieraz mówiłem że wojny systemowe mi w sumie przeszły ale niektóre teksty jak np. Twój są świetne i nie dość że są prawdziwe z założenia, to jeszcze można się usmiać z treści:):):) hehe:)
masz u mnie browara jak się spotkamy kiedyś

a wogóle to sam pomysł świetny:) podoba mi się:D
i'm in..

miszaqq
29-07-2006, 13:26
no to jak nie ma chetnych do pozyczenia RAW to ja znalazlem swojego, jakiegos sprzed 2 dni, robiony KIT'em widoczek z gorki na edynburg, jesli uwazacie ze sie nadaje to pisac
plik mozna zassac stad: http://rapidshare.de/files/27431396/IMG_6562.CR2.html

perqsista
29-07-2006, 14:21
no to jak nie ma chetnych do pozyczenia RAW to ja znalazlem swojego, jakiegos sprzed 2 dni, robiony KIT'em widoczek z gorki na edynburg, jesli uwazacie ze sie nadaje to pisac
plik mozna zassac stad: http://rapidshare.de/files/27431396/IMG_6562.CR2.html

Nie wiem czy się nadaje czy nie. Nie widzę żeby był przeswietlony czy rażąco niedoświetlony. Za to użyto przysłony f5.0 która bardzo średnio się nadaje do landszaftów i tutaj żadna obróbka rawa na brak ostrości nie pomoże. . Tylko ostatecznie jakie zasady(jakis regulamin baatle?). Czy tylko wywołanie rawa czy też szopowanie jaki format docelowy, jakie wymiary?

Diodak
29-07-2006, 19:31
Ja proponuję minimum "malowania", czyli wywoływarka raw + ewentualnie levels, sharpen i healing brush w szopie/gimpie/etc. Format 50% lub 33% bo to kit ;) rozmiaru oryginalnego i np. dać możliwość przygotowania dwóch wersji jeśli ktoś ma różne wizje przy wywoływaniu ;). Może być?

perqsista
29-07-2006, 21:29
Ja proponuję minimum "malowania", czyli wywoływarka raw + ewentualnie levels, sharpen i healing brush w szopie/gimpie/etc. Format 50% lub 33% bo to kit ;) rozmiaru oryginalnego i np. dać możliwość przygotowania dwóch wersji jeśli ktoś ma różne wizje przy wywoływaniu ;). Może być?
Pewnie, że może:)

KuchateK
29-07-2006, 21:33
Liczac takie minimum to zadna zabawa. Wszystkim wyjdzie prawie to samo ;)

Encor
30-07-2006, 08:25
Zgadzam się. Jestem za swobodą artystyczną;)

stdanielo
30-07-2006, 09:15
Zgadzam się. Jestem za swobodą artystyczną;)

Ja też, przynajmniej będzie ciekawie.

lokowaty
30-07-2006, 14:09
Witam!

Gdzie wysyłamy wywołane zdjęcie?
Proponuję dłuzszy bok 800xjak sie uda.

Pzdr!

No to sobie nie obrobie tego pliku :(
Posiadam PS CS + CR 2.4, który trawi RAW'a z 20D i nie ma plug-in'a który wywołuje RAW z 300D pod PS CS.
Jest plug-in CR 3,x pod CS2 ale jest napisane ze nie pasuje ten plug-in do CS'a, z tego co wyczytałem CR3,x trawi RAW'a z 300D.

Encor
30-07-2006, 21:22
Ja nie mogę tego pliku zaciągnąć. Jest info "You have reached the download-limit for free-users"
Strasznie nie lubię RapidShare

Diodak
30-07-2006, 23:37
No to sobie nie obrobie tego pliku :(
Posiadam PS CS + CR 2.4, który trawi RAW'a z 20D i nie ma plug-in'a który wywołuje RAW z 300D pod PS CS.
Jest plug-in CR 3,x pod CS2 ale jest napisane ze nie pasuje ten plug-in do CS'a, z tego co wyczytałem CR3,x trawi RAW'a z 300D.
Też mam PS CS ze standardowym CameraRAW i czyta .cr2 oraz .crw bez problemów. Przeinstaluj, może pomoże.

M@riusz
31-07-2006, 11:24
Ja nie mogę tego pliku zaciągnąć. Jest info "You have reached the download-limit for free-users"
Mam to samo.
Nie daję rady zassać :!:

Strasznie nie lubię RapidShare
No to jest nas dwóch.

M@riusz

Vitez
31-07-2006, 13:53
Wyzwanie:

http://vitez.ceron.pl/IMG_0210.CR2

20D @ iso3200 i -2 EV. Szklo - Sigma 20 1.8 .

Cel: Wywolanie z korekta ekspozycji mocno wzmacnia flary od swiatel, poza tym ludzie (juz w okolicach pierwszego planu) maja byc widoczni i ostrzy, oprocz tego troszke aberracji chyba powylazilo przy krawedziach lamp i tez milo by bylo gdyby ich nie bylo.

Powodzenia 8)

DoMiNiQuE
31-07-2006, 14:06
niee no Vitez, teraz to przesadziles ;)
Choc jakbym mial wybierac to wolalbym Twojego RAWa niz poprzedniego landszafta :)

djtermoz
31-07-2006, 15:43
Ta fotka Vitez sie nie nadaje bo nic sie z nia nie da zrobic. Jest totalnie niedoswietlona i po prostu nie wycisniesz z niej zadnych informacji bo ich tam nie ma (Nawet zwiekszenie ekspozycji o +4EV w ACR nic nie daje). Wlasciwie to nalezaloby tych ludzi namalowac od nowa. Tylko nie wiem czy to mozna podpisac pod "wywolywanie RAW". Raczej pod malowanie Photoshopem. Nie wiem czy to chodzilo...

KuchateK
31-07-2006, 15:45
Czemu nie ;)

Tomasz1972
31-07-2006, 15:54
Jestem już gotowy ;) Dłuższy bok 800 pikseli . Wysyłamy linka na battlecage@gmail.com ?

Vitez
31-07-2006, 17:00
Ta fotka Vitez sie nie nadaje bo nic sie z nia nie da zrobic. Jest totalnie niedoswietlona i po prostu nie wycisniesz z niej zadnych informacji bo ich tam nie ma (Nawet zwiekszenie ekspozycji o +4EV w ACR nic nie daje). Wlasciwie to nalezaloby tych ludzi namalowac od nowa. Tylko nie wiem czy to mozna podpisac pod "wywolywanie RAW". Raczej pod malowanie Photoshopem. Nie wiem czy to chodzilo...

Tez nie wiem czy o to chodzilo ale czytajac ten watek doszedlem do takiego wniosku ze ma to byc duze wyzwanie dla magikow-grafikow, ktorzy i z go*na bicz potrafia ukrecic... wiec wrzucilem i nadal powodzenia zycze 8) (a fotke specjalnie dla was odzyskiwalem Norton UnErase by nie bylo ze takie niewypaly trzymam w archiwum ;) ).

lokowaty
31-07-2006, 18:43
Hej!

Mam dwa rawy, jeden z ustawieniem AWB, a drugi na * "słońce"

IMG_2040.CR2 (http://www.icpnet.pl/~wojciech_malak/IMG_2040.CR2) AWB

IMG_2041.CR2 (http://www.icpnet.pl/~wojciech_malak/IMG_2041.CR2) * "słońce"

Jako ciekawostke sprawdzcie po otwarciu tych plików róznice w temperaturze surowego RAW'a. Przekonałem się fotografując w .jpg że trafniej w słoneczne dni sprawdza się *, bo na AWB fotki są za żółte to widać na pierwszym RAW'ie.

Jeśli ktoś chce niech się ustawi z kimś w obróbce pliku nr 1 jako mniej trafnego w WB.

Pzdr!

Encor
03-08-2006, 23:46
Siedzę na urlopie. Mam dostęp do marnego laptopa i łącza po Blue Connect (blee). Tak więc najwcześniej obróbką mogę się zająć w weekend 12-13 sierpnia. Jest jakiś termin ostateczny?:)

Janusz Body
04-08-2006, 18:27
Mam dwa rawy, jeden z ustawieniem AWB, a drugi na * "słońce"


Przecież to dla RAWów nie ma znaczenia


..jako ciekawostke sprawdzcie po otwarciu tych plików róznice w temperaturze surowego RAW'a.


Konwertery i tak zwykle wyliczą sobie własny WB.

Na zawody nie bardzo się nadaje - za łatwe :). Bardzo typowe zdjęcie o jednolitym, dziennym oświetleniu. Nawet jest z czego sample pobrać. Można "w ciemno" ustawiać WB na 5500 - 5800K i drobna korekta tintem tak +2 +4 i po zawodach.

Janusz

lokowaty
05-08-2006, 12:55
Przecież to dla RAWów nie ma znaczenia



Konwertery i tak zwykle wyliczą sobie własny WB.

Na zawody nie bardzo się nadaje - za łatwe :). Bardzo typowe zdjęcie o jednolitym, dziennym oświetleniu. Nawet jest z czego sample pobrać. Można "w ciemno" ustawiać WB na 5500 - 5800K i drobna korekta tintem tak +2 +4 i po zawodach.

Janusz

Witam!

Może i konwertery wyliczą WB dla surowego pliku w zależności od firmy konwertera (chociaż tego nie wiem bo używam jednego) ale i tak pozostaję przy swoim że temperatura barwna surowego RAW'a będzie inna dla tych samych zdjęć przy różnym ustawieniu WB.
Proponuję zrobić test po dwa zdjęcia z tym samym WB dla każdego rodzaju WB w jednolitych warunkach. Myślę że tylko dwa zdjęcia z ustawieniem AWB mogą sie roznić po otwarciu w konwerterze. Reszta par zdjęć będą miały tą samą temperature, lecz inną od tych z innymi ustawieniami WB.
Czyli jeśli ustawienie WB dla RAW'a nie ma znaczenia to ustawienia ekspozycji takze nie ma? Nie można przepalić fotki ani nie doświetlić bo aparat robi po swojemu?

Ok, czy zechciałbyś obrobić plik 2040, którego ja tez obrobie i zaprezentujemy na forum?

Pzdr!

KuchateK
05-08-2006, 13:12
O ile ekspozycja wplywa na to co jest w rawie to temperatura juz kompletnie nie.

Co prawda bedzie ta ustawiona w aparacie w nim zapisana, ale na zawartosc poszczegolnych pixeli rawa w przeciwienstwie do ekspozycji nie ma wplywu kompletnie zadnego. Ona jedynie informuje konwerter w jakich proporcjach pixele czerwone, zielone i niebieskie z rawa moga byc wymieszane przy wywolywaniu aby biale bylo biale.

Jak sie upierasz przy eksperymencie to sprawdz... Zrob dwa zdjecia w tych samych warunkach. Na jednym WB w Kelvinach kompletnie w jedna strone a na drugim w druga i znajdz roznice pomiedzy tymi fotami jesli w obu ustawisz WB na jakies normalne po srodku przy wywolywaniu.

Janusz Body
05-08-2006, 14:32
....pozostaję przy swoim że temperatura barwna surowego RAW'a będzie inna dla tych samych zdjęć przy różnym ustawieniu WB.


Nie ma czegoś takiego jak temperatura barwna surowego RAWa. Raw to obrazek czarno-biały. Tylko zapis luminancji.

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12704
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12828
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

Nie chcę się powtarzać :) W Canonowskich RAWach są zaszyte JPEGi i w nich aparat zapisuje swoje ustawienia WB i nie tylko - całego EXIFa. W RAW WB nie istnieje.



...
Czyli jeśli ustawienie WB dla RAW'a nie ma znaczenia to ustawienia ekspozycji takze nie ma? Nie można przepalić fotki ani nie doświetlić bo aparat robi po swojemu?


No to już jest nadużycie :) Ekspozycja nie ma nic wspólnego z WB. W RAW WB poprostu nie ma.



Ok, czy zechciałbyś obrobić plik 2040, którego ja tez obrobie i zaprezentujemy na forum?


A to po co? Ustaw K=5500 do 5800 i tinta na +3 (może być na zero). Otrzymasz przyzwoity wynik - to zdjęcie jest naprawdę typowe. Ma delikatny zafarb ale to z WB nie ma nic wspólnego.

muflon
05-08-2006, 14:37
Może inaczej :) WB, czy to preset czy temperatura, mogą mieć wpływ, nie tyle oczywiście na samego RAWa, co bardziej na to, że software Canona (i raczej tylko on) będzie nieco inaczej dobierał parametry konwersji, tak, żeby jak najbardziej upodobnić wynik do kolorów z JPG.

Janusz Body
05-08-2006, 15:57
... czy temperatura, mogą mieć wpływ.... na to, że software Canona (i raczej tylko on) będzie nieco inaczej dobierał parametry konwersji, tak, żeby jak najbardziej upodobnić wynik do kolorów z JPG.

Dokładnie tak. Chyba jeszcze bibble coś tam ściąga sobie z jpega do początkowego podglądu.

Jac
09-08-2006, 07:41
Dobra, fajnie by bylo zawalczyc w tym battlu wiec jak juz ustalicie co i jak to zalozcie nowy watek z linkiem do rawa i krotkimi zasadami
- do kiedy trwa pojedynek
- jakiej wielkosci ma byc obrobione zdjecie
- czy cropujemy czy nie
- jaka obrobka jest dozwolona
- itd....

niech nowi tez maja szanse i niech nie beda zmuszani do czytania calego watku i domyslania sie ktorego rawa trzeba zrobic - mysle ze pomyslodawca Bitwy powinien wybrac rawa, jesli nie on to niech to bedzie Janusz Body - no bo kto lepiej bedzie wiedzial jaki raw jest latwy a jaki trudny w obrobce ;-)

No i zacznimy ta walke wreszcie ;-)

Janusz Body
09-08-2006, 17:12
.... nie on to niech to bedzie Janusz Body - no bo kto lepiej bedzie wiedzial jaki raw jest latwy a jaki trudny w obrobce ;-)....


Jezdem na urlopie :)

Wszystkie dobrze (poprawnie) zrobione zdjęcia są łatwe w obróbce ;) a z "g..na bata nie ukręci" - wyciąganie czegokolwiek ze spartolonego zdjęcia zwykle jest mało skuteczne. Trudne to może być poprawnie naświetlona klatka z trzema, czterema różnymi rodzajami oświetlenia (np. w kościele) i dobranie WB tak, żeby w każdym fragmencie kadru był on poprawny - tylko nie wiem czy to się kiedykolwiek i komukolwiek udało ;)

Pozdrawiam
Janusz

Jac
09-08-2006, 17:17
No wlasnie ostatnio na ircu sie bawilismy pewnym zdjeciem koncertowym ;-) i sie zastanawialismy czy skora powinna byc bardziej skorzana mimo oswietlenia czerwonym od tylu i pewnie bialym z przodu plus kilka innych ;-) czy mniej skorzana bo przeciez "zafarb" tez ma znaczenie itd... w kazdym razie co jedno woalnie to inczej kazdemu z nas wyszlo... z tad moja niecierpliwosc na tego battla ;-) sam jestem ciekaw jak to by wyszlo....

czyli co szukamy jakis przykladow koncertowych z kilkoma zrodlami roznokolorowego swiatla plus zastane ?

Janusz Body
09-08-2006, 17:23
No wlasnie ostatnio na ircu sie bawilismy pewnym zdjeciem koncertowym ;-) i sie zastanawialismy czy skora powinna byc bardziej skorzana mimo oswietlenia czerwonym od tylu i pewnie bialym z przodu plus kilka innych ;-) czy mniej skorzana bo przeciez "zafarb" tez ma znaczenie itd... w kazdym razie co jedno woalnie to inczej kazdemu z nas wyszlo... z tad moja niecierpliwosc na tego battla ;-) sam jestem ciekaw jak to by wyszlo....

czyli co szukamy jakis przykladow koncertowych z kilkoma zrodlami roznokolorowego swiatla plus zastane ?

Ja z łączem na GPRS w Bieszczadach (leje) odpadam. Strona otwiera mi się w 25 sekund.

Pozdrawiam

DoMiNiQuE
09-08-2006, 19:00
Ja z łączem na GPRS w Bieszczadach (leje) odpadam. Strona otwiera mi się w 25 sekund.

Pozdrawiam
Wyslij nam jakiegos RAW'a z bieszczad ..dasz rade ;)
Udanego wypoczynku! :)