PDA

Zobacz pełną wersję : abberacja w skanerze



lucki
21-07-2006, 17:28
Ten wątek kieruję głównie do ziomali laboludków, może ktoś z was spotkał się już z tym. Mam problem ze skanerem do negatywów w labie tzn.
po zeskanowaniu negatywu widać na zdjęciach dość znaczną abberacje. Jak do tej pory nie pomogło: czyszczenie obiektywu skanera, wymiana kółek zębatych (napędowych). Z tego co wiem to abberacja chromatyczna to głównie przypadłość obiektywów, więc podejrzewam, że to może być właśnie obiektyw skanera. Nadmienie jeszcze, że był serwis i nie znalazł recepty. :-) ...

mancat
21-09-2006, 22:34
Tak samo może to być obiektyw skanera jak i aparatu. Jeśli jest to aberracja chromatyczna. Stawiałbym razcej na błędy w obiektywie aparatu, bo nigdy nie spotkałem się z aberracją chromatyczną w soczewkach uczywanych ze skanerami, a uczywalem juz przeroznych skanerow.

szwayko
22-09-2006, 08:11
nigdy nie spotkałem się z aberracją chromatyczną w soczewkach uczywanych ze skanerami, a uczywalem juz przeroznych skanerow.


A ja przewaznie ;-) NA slajdzie nie widac aberacji chromatycznej. Po skanowaniu juz jest. NAjczesciej to obiektywy w skanerach sa winne (oczywiscie w tych do klisz, a nie plaskich ;-)).
Skanery Nikona sa podobno lepsze bo maja obiektywy ze szkla ED.
Ja na BenQ 2750i mam chrome az milo.