PDA

Zobacz pełną wersję : 20D - Pomiar światła



Xantos
19-07-2006, 15:08
Witam,
mam pytanie do użytkowników 20D.
Czy w instrukcji na str. 71 nie ma błędu w związku z trybami pomiaru światła?
Jest napisane ,że za pomiar centralnie ważony uśredniony jest przypisany do ikonki "[ ]" a wielosegmentowy do ikonki "[@]" - tak mi to jakoś wyszło :).

Według mnie pomiarowi centralnie ważonemu bardziej odpowiada ikonka "[@]" i na odwrót.
Oczywiści jest to mało ważne, że mi bardziej odpowiada taka ikonka do takiego pomiaru itp, ale sęk w tym, że mi wychodzi na to, że faktycznie za pomiar uśredniony odpowiada "[@]" :shock: .

Dla upewnienia się postawiłem białą kartkę z narysowanym czarnym kwadratem w środku i jak przy pomiarze "[ ]" dało mi czas powiedzmy 1/100 to przy pomiarze "[@]" dało mi 1/60 czyli tak jakby "[@]" brał bardziej pod uwagę centrum kadru (czarny prostokąt) niż "[ ]" :? . Według instrukcji natomiast "[ ]" jest centralnie ważonym...

Czy więc w instrukcji jest błąd, czy ja żle rozumuję ?

MMM
19-07-2006, 15:42
Pomiar matrycowy uwzględnia aktywny punkt AF.

Xantos
19-07-2006, 16:44
Czyli w sytuacji opisanej powyżej matrycowy i ważony powinny chyba dać takie same wyniki :?: (aktywny punkt AF to centralny).

lokowaty
19-07-2006, 23:31
Witam!

MMM, czy mógłbyś rozwinąć myśl?
Po próbach z moją 20-stką przy pomiarze [ ] average, mam
mniej przepałów.
Robiłem też testy multisegmentu oraz average na oświetlonym białym budynku, w tle jakies bloki, drzewa...
-multisegment [(@)] przepalił budynek
-average [ ] wykonał poprawnie

Ogolnie Average jest moim podstawowym pomiarem.

Pzdr!

MMM
23-07-2006, 19:45
Witam!
MMM, czy mógłbyś rozwinąć myśl?
Po próbach z moją 20-stką przy pomiarze [ ] average, mam
mniej przepałów.
Robiłem też testy multisegmentu oraz average na oświetlonym białym budynku, w tle jakies bloki, drzewa...
-multisegment [(@)] przepalił budynek
-average [ ] wykonał poprawnie

W instrukcji piszą że pomiar [(@)] uwzględnia lokalizację głównego obiektu, wyciągam z tego wniosek że aparat ustala sobie co to jest "główny obiekt" na podstawie aktywnego punktu w momencie ustawiania ostrości, bo innej możliwości chyba nie ma.
Ze swoich doświadczeń mogę powiedzieć że pomiar [(@)] bardzo często niedoświetla o 1/3EV, więc nie wiem czemu biały budynek wyszedł przepalony, być może zaostrzyłeś na jakiś ciemniejszy, kontrastowy fragment, bo chyba nie na białą ścianę?