PDA

Zobacz pełną wersję : Wywolywanie zdjec w formacie 20 x 30.



baku
17-07-2006, 16:05
Witam,

Bede teraz wywolywal parenascie zdjec w formacie 20x30 i mam pytanie co do obroki.

Chcialbym uzyskac mozliwie najlepsza jakosc, czy w tym celu lepiej:

-przerobic zdjecie(ninja, smart sharpen itp) i zmniejszyc do 1600 px(dlugi bok)

-przerobic zdjecie ale zostawic w oryginalnym rozmiarze 3456 px. Zadko przerabiam zdj i zostawiam w tym samym rozmiarze wiec na pewno troche gorzej w sensie techniczym mi to wyjdzie

A moze jest jeszczy inny sposob aby uzyskac b dobra jakosc.

Janusz Body
17-07-2006, 16:59
Witam,

Bede teraz wywolywal parenascie zdjec w formacie 20x30 i mam pytanie co do obroki.

Chcialbym uzyskac mozliwie najlepsza jakosc, czy w tym celu lepiej:

-przerobic zdjecie(ninja, smart sharpen itp) i zmniejszyc do 1600 px(dlugi bok)


To Ci akurat znakomicie POGORSZY jakość. Przyzwoita jakość to około 250-300 pix na cal (ppi) 30 cm = 11.8 cali => 11.8*250 = 2950 pix po dłuższym boku a Twoje 3456 to da Ci niezłe ok 300 ppi.




-przerobic zdjecie ale zostawic w oryginalnym rozmiarze 3456 px. Zadko przerabiam zdj i zostawiam w tym samym rozmiarze wiec na pewno troche gorzej w sensie techniczym mi to wyjdzie...

Co rozumiesz pod słowem "przerobić". Każde zdjęcie wymaga jakiejś obróbki przed oddaniem do labu. Profile, ostrzenie, kontrast, korekcja barw - dużo tego. Jeśli się na tym nie znasz to zostaw zdjęcie "tak jak jest" w sRGB bez obróbki - w labie powiedz, żeby Ci zrobili korektę i będzie po japońsku czyli "jako-tako" ;-)

Janusz

EDIT: Zanim zrobisz 20x30 zrób to samo na małym formacie - będziesz wiedział mniej więcej co wyjdzie.

szycho
18-07-2006, 15:21
Witam,
wszystkie fotki obrabiam pod kątem wydruku 20x30cm. Zawsze na 300dpi. Oczywiscie curves, levels, hue/sturation...


...w labie powiedz, żeby Ci zrobili korektę i będzie po japońsku czyli "jako-tako" ;-)...

A to różnie bywa. Ostatni mialem taki myk: sam sobie obrobilem fotke (szumy, ramka itp itd) w labie prosze o odbitke tak jak jest (zawsze bylo fajnie) - aż przy odbiorze załamka. Zrobili sobie jeszcze kore "jako-tako" i wyszły mi zdjęcia plastikowych figurek:(

Moje dodatkowe pytanie:
jpg czy tiff??

Diodak
18-07-2006, 18:11
Ja jestem zwolennik dokładności ponad jej sensowność dlatego nigdy nie daję JPEG nawet w 100% jakości, jestem przyzwyczajony do TIFFów. Frontier np. obsługuje TIFFy ale tylko bez kompresji i taki pliczek 20x30 w 300dpi będzie ważył ok 24MB. Przy większej liczbie jest to mało sensowne i JPEG będzie dobre - przy takim formacie różnicy czy to TIFF czy JPEG nie zobaczysz.

Kwestia pracy z profilami, obrabiania i puszczania tego na Frontiera była dyskutowana tutaj: http://canon-board.info/showthread.php?t=8546&page=2

Jester
18-07-2006, 22:40
Zanim zrobisz 20x30 zrób to samo na małym formacie - będziesz wiedział mniej więcej co wyjdzie.

Nie będziesz miał. Odbitki 20x30 są robione na innym papierze, niż te małe (to opinia znajomego laboludka).

J

Tomasz1972
18-07-2006, 22:42
Nie będziesz miał. Odbitki 20x30 są robione na innym papierze, niż te małe (to opinia znajomego laboludka).

J
Przy prawidłowo kalibrowanym labie pomiędzy odbitką 9x13 a 20x30 nie ma różnicy kolorystycznej , ani gęstościowej.

Diodak
19-07-2006, 00:21
Nie będziesz miał. Odbitki 20x30 są robione na innym papierze, niż te małe (to opinia znajomego laboludka).

J
Inna kaseta, papier ten sam, jak pisze Tomasz1972 widocznych różnic nie zobaczysz. No chyba że do 10-tek wrzucają Kodaka, do 15x21 Fuji Crystal Archive a do 20x30 Fuji Supreme to będziesz wtedy miał trzy różnokolorowe odbitki ;).

Tomasz1972
19-07-2006, 08:19
Inna kaseta, papier ten sam, jak pisze Tomasz1972 widocznych różnic nie zobaczysz. No chyba że do 10-tek wrzucają Kodaka, do 15x21 Fuji Crystal Archive a do 20x30 Fuji Supreme to będziesz wtedy miał trzy różnokolorowe odbitki ;).

Nie chodzi o to czy papier tego samego producenta czy też nie . Każda seria papieru nawet tej samej firmy , ma odchylenia kolorystyczne , więć wszystko w rękach laboranta , który w przypadku zmiany nr emulsji dokonuje kalibracji .
Teoretycznie nawet jeżeli w jednej kasecie będzie kodak , w drugiej fuji , w trzeciej agfa , to można tak skalibrować kanały papierów w labie , że różnice kolorystyczne pomiędzy papierami będą pomijalne . W przypadku papieru tego samego producenta tylko różnych formatów kalibracja jest szybsza , gdyż rożnice pomiędzy papierami są mniejsze .

Diodak
19-07-2006, 22:28
To musieliby kalibrować częściej niż robią odbitki, w labie gdzie się robi fotki _cały czas_ i ledwie nie skończy się jedno zlecenie a laborant już przekłada kasetę na inną ;). Takie rzeczy to raczej w zakładzie gdzie się laboranci nudzą, albo nie mają aż tyle zleceń że mogą zadbać o klienta. Cieżko też żeby jedna kaseta cały czas miała 10-tki Fuji a inna cały czas Kodaka - nie da się tak - akurat jak nie idą Kodaki to się zmienia na większy format innej firmy i robi aktualne zlecenia... za czekanie w kolejce nikt nie płaci. Ale fakt jak chcą ustawić to potrafią i dlatego biorę odbitki na Supreme bo wiem, że u mnie pod ten papier kalibrują.

Redskull
20-07-2006, 15:28
To musieliby kalibrować częściej niż robią odbitki, w labie gdzie się robi fotki _cały czas_ i ledwie nie skończy się jedno zlecenie a laborant już przekłada kasetę na inną . Takie rzeczy to raczej w zakładzie gdzie się laboranci nudzą, albo nie mają aż tyle zleceń że mogą zadbać o klienta. Cieżko też żeby jedna kaseta cały czas miała 10-tki Fuji a inna cały czas Kodaka - nie da się tak - akurat jak nie idą Kodaki to się zmienia na większy format innej firmy i robi aktualne zlecenia... za czekanie w kolejce nikt nie płaci. Ale fakt jak chcą ustawić to potrafią i dlatego biorę odbitki na Supreme bo wiem, że u mnie pod ten papier kalibrują.


CO ZA BREDNIE?!?!?!

Rolke papieru kalibruje sie zawsze i robi sie to tylko raz (kiedy skonczysz starya rolke a zakladasz nowa). Wrzucasz stripy pod densytometr i wszytsko gra cacy, bo kalibrujesz pod laba i jest balans glowny!

Dla wyjasnienia czestotliwosci zmian papieru: rolka 12.7(9x13, 13x18) lub 15.2(10x15, 15x21) ma po 180 metrow dlugosci, wiec liczac w odbitkach 10x15 to wychodzi 1800 sztuk z rolki. Ja robie max 4000-5000 tys. dzienie w roznych formatach i zawsze kalibruje nowy papier!

Diodak
21-07-2006, 05:24
CO ZA BREDNIE?!?!?!
ehhh... spróbujmy ;).


Rolke papieru kalibruje sie zawsze i robi sie to tylko raz (kiedy skonczysz starya rolke a zakladasz nowa). Wrzucasz stripy pod densytometr i wszytsko gra cacy, bo kalibrujesz pod laba i jest balans glowny!
Nie tylko co rolkę ale też codziennie po uruchomieniu maszyny. Trzeba go rozgrzać potem paski testowe, densytometr i ponownie paski testowe.


Dla wyjasnienia czestotliwosci zmian papieru: rolka 12.7(9x13, 13x18) lub 15.2(10x15, 15x21) ma po 180 metrow dlugosci, wiec liczac w odbitkach 10x15 to wychodzi 1800 sztuk z rolki. Ja robie max 4000-5000 tys. dzienie w roznych formatach i zawsze kalibruje nowy papier!
Tylko że w maszynie jest miejsce na więcej niż jedną rolkę... o tym nie pomyślałeś ? ;) i o tym że rodzajów papierów jest wiele i że woła się równolegle błysk, mat, portrę, satynę i to na papierach różnych firm. Widać słabo wczytałeś się w mojego posta. Gdyby robić na jednej rolce to by był luksus ;). Na labie trzeba zarabiać, dlatego właściciel mojego labu ma już w sumie 5 labów w miescie i okolicach. A wracajac do częstotliwości zmian papieru, jak mam Twoim zdaniem z jednej rolki zrobić przykładowo 50 sztuk 10x15 błysk, 10 sztuk 20x30 mat i kilka portretów na portrze ? :mrgreen:. Dodatkowo obsługa się nudzi i kalibruje lab po każdorazowej zmianie kasety. Hmmm... brednie ;). z mojej strony EOT.

Redskull
22-07-2006, 08:15
Przeciez rolke kalibrujesz raz! Mam wlabie cos takiego na labie, ze pomiar masz przypisany do kasety, a kaseta rozpoznawana jestpo pinach, wiec jaki problem kalibrowacrolke RAZ i pozniej przy macie RAZ itd. Nie czaje jaki masz problem, bo ja niewidze problemu. zawsze mam zkalibrowany papier i zawsze naswietla zgodnie z ICC.

ishi
17-09-2006, 12:23
w cewe (czyli fotojokery, rosmany, niektore reale...) max DPI jakie warto ustawić to 300 (przy formatach 10 i 13 -maszyna nic więcej nie "zobaczy" , jeśli zależy Ci na wydrukach 400DPI to zamów przynajmniej jedno zdjęcie w formacie 20 + np. format 10, 13 wtedy wszystkie foty będą skanowane tak jak format 20...

fotmat 10 to nic innego jak wysokość boku w cm, analogicznie formaty 13,20,30
z tym że kadrując ustaw sobie :
-10,2 cm
-12,8 cm
-20,3 cm
-30,5 cm