PDA

Zobacz pełną wersję : Dylematy amatora...



RAFAL
16-02-2004, 00:24
Witam !
Od kilku miesiecy z uwaga obserwuje rozwijajacy sie rynek DSLR`ow. W tej chwili posiadam ( a raczej juz wlasciwie sprzedalem) dynaxa 5. Fajna zabawka, ale - no wlasnie po prawie 2 latach chcialbym przeskoczyc na "wyzszy" poziom :)
Naturalna kontynuacja systemu bylby D7D, ale czekac do jesieni, a moze zimy, nie wiadomo jaka bedzie cena w Polsce, ostateczne parametry, slowem- wrozenie z fusow.
Z systemem Minolty rozstaje sie bez zalu- kitowy obiektyw, standardowa 50 1.7, tele 75-300 D, slowem, nic specjalnego.
Fotografuje glownie ludzi, troche portretu, mniej pejzaze, ze sportem i macro nie mialem kontaktu- brak sprzetu.
Aparat towarzyszy mi w kazdej podrozy, a jezdze czesto po Polsce, od czasu do czasu bywam w ciekawych miejscach za granica.
I tu pytanko do Was: czy lepiej kupic 300D z Tamronem 28-75 2.8 plus Tamron 17-35 (ew. Canon 17-40 /4 L) wraz z 550 EX- tu mi sie konczy kasa :) i w perspektywie 70-200 /4L,
lub 80- 200 /2.8 Sigmy ( wiem, wiem w przyszlosci moga byc problemy z kompatybilnoscia)
z pelna swiadomoscia, ze to aparat na 2-3 lata, a potem moze nastepca 10D
czy tez 10D z Tamronem 28-75 2.8 plus Tamron 17-35 (ew. Canon 17-40 /4 L) - uff cienko z kasa :( i w perspektywie jak wyzej

W 300D bardo przeszkadza mi ciemny wizjer ( wiem, wiem w D5 tez jest ciemny), jego "plastikowosc", mniejsze mozliwosci ingerencji w proces robienia zdjec ( dedykowany tryb AF,...), no ale w 90% o zdjeciu decyduje fotograf + obiektyw... :), ale roznica w cenie to praktycznie lampa i karta ( moze microdrive ), a po wydaniu gory pieniedzy nastepne zakupy pewnie za rok...

DariuszM
16-02-2004, 08:58
miałem ten sam dylemat :) wybrałem 300D jednak...czekam teraz na pierwszą okazje robienia fotek z AI Focus i zobaczymy czy bede żałował czy nie, ale dobry obiektyw + lampa to jednak podstawa, a z 10D też bym czekał ruski rok na te dodatki, aparat w tym czasie miałby ograniczony zakres używalności, więc aż tak bardzo by mnie nie cieszył...a o ile sie nie robi zdjec w ISO 800/1600 to różnice w jakosci fotek są praktycznie niezauważalne...
z wizjerem da sie żyć, nie jest aż tak ciemny żeby miało sie kłopoty z odróżnianiem przedmiotów :) AF jest super i szybko łapie ostrość w ledwo oświetlonym pokoju żarówką 30W...plastikowść i srebrny kolor rani jedynie snobistyczne uczucia :) jedyny minus, to to, że trzeba uważać aby nie spadł :) 10D jak wypadł z plecaka i odbił sie o beton to tylko małą ryske zaliczył i to wszystko - 300D raczej by tego tak nie przeżył :)

JaW
16-02-2004, 21:12
Inwestuj w szkło, to powszechnie udzielana rada dla planujacych zakup. Dobierz do korpusu najlepszy obiektyw, na jaki Cie stac. Jesli masz ograniczone fundusze, to lampa 550EX w polaczeniu z 300D stanowi niezly duet. Rozplanuj sobie zakresy obiektywow, jakie Ci pasuja i zacznij zakupy od najczesciej uzywanego - w Twoim przypadku odleglosc "portretowa", czyli np Tamron 28-75. Po jakims czasie przekonasz sie, czy bardziej brakuje Ci szerokiego kata czy wiekszego zooma... i dokupisz drugi obiektyw.

Vitez
16-02-2004, 21:18
Dlaczego ja kupilem 10D? Z powodu wlasnego charakteru i specyfiki doboru sprzetu - dobieram raczej to co dla mnie odpowiedniejsze nawet zadluzajac sie po uszy, niz to co tansze ale ograniczajace i gorsze. Z 300D wiem ze czulbym sie zle, ze ten aparat by mnie ograniczal,brak mozliwosci przestawiania wielu funkcji, brak korekcji blysku lampy, brak blysku na druga kurtyne (chce sie pobawic w zdjecia nocne a jak! ). Jakosc zdjec, szumy i szybkosc AF te aparaty maja praktycznie taka sama. Jakosc wykonania i ergonomii uzytkowania to 300D ma niestety o wiele gorsza jak dla mnie. Zapewne w tydzien po jego uzytkowaniu patrzylbym na niego z obrzydzeniem (bo nie moglbym przestawic w nim paru przeszkadzajacych mi opcji) i zmuszal sie do robienia zdjec. I z tego wlasnie powodu - ergonomiczno-psychologicznego wzialem jednak 10D.

Teraz co do dodatkow...
Do 10D nie musisz brac az 550EX, 420EX spokojnie wystarcza, chyba ze masz naprawde konkretny powod dlaczego to musi byc 550EX. I juz 600zl w kieszeni. Nie wiem jaki masz limit ale te pareset zl wiecej na lampe da sie wycisnac (nie wiem jak tam u ciebie z karta pamieci, 1 GB polecam :) ).

Ceny jakie ja znam, w ktorych da sie wycisnac ten sprzet to:
- Tamron 28-75 2.8 1900zl
- Tamron 17-35 2200 zl (choc tu bym wolal Sigme 15-30 za podobna cene ale szerszym katem co przy mnozniku naprawde wiele daje).
- 1 GB Microdrive 900zl
- Speedlite 420EX 850zl
- 10D body 6600zl

JaW
16-02-2004, 21:31
:D
Zapewne w tydzien po jego uzytkowaniu patrzylbym na niego z obrzydzeniem
Ciekawe co powiedzialbys o 10D gdybys kupil sobie 1Ds :D


- 1 GB Microdrive 900zl

Podrozaly? Bo ja kupowalem za 650... :shock:

DariuszM
17-02-2004, 00:15
w zasadzie to trzeba sobie powiedzieć do czego aparat będzie wykorzystywany - czy tylko jako hobby czy będzie zarabiał dla ciebie na chleb :)
studiowałem dokładnie instrukcje obu aparatów, i jedyne czego może mi bardzo brakowac w 300D to manualnego ustawiania trybu AF, AI ponoć nie zawsze działa jak trzeba...większość innych opcji których nie ma w 300D jak WB w kelvinach itd to już wg mnie bajery przydatne ludziom robiącym zdjęcia do publikacji dla wymagajcych klientów płacących za jakieś fotki (rekalmowe czy coś) itp - ja na pewno moge sie bez nich obejść :) - skoro fuji s602 dawał satysfakcjonujące i mające powodzenie zdjęcia to z 300D gorzej być nie może :) na razie przyzwyczaiłem sie też do niezbyt highendowej lampy metz :)

ale oczywiscie gdybym bez bólu mógł dołożyć te 2000zł to wziąłbym 10D :) - czarny wygląda bardziej profi :D

Vitez
17-02-2004, 02:08
w zasadzie to trzeba sobie powiedzieć do czego aparat będzie wykorzystywany - czy tylko jako hobby czy będzie zarabiał dla ciebie na chleb :)
U mnie aparat jest hobbystyczny. Jesli kiedys bedzie probowal na siebie zarabiac to raczej nie bedzie 10D ... zanim osiagne umiejetnosci pozwalajace sie reklamowac ;) .


studiowałem dokładnie instrukcje obu aparatów, i jedyne czego może mi bardzo brakowac w 300D to manualnego ustawiania trybu AF, AI ponoć nie zawsze działa jak trzeba...większość innych opcji których nie ma w 300D jak WB w kelvinach itd to już wg mnie bajery
Jesli nie brak ci tego co daja ci Custom Functions, obslugi lampy blyskowej (korekta i kurtyna) no i nie boisz sie ze ci upadnie - to bierz 300D i inwestuj w szkla.


ale oczywiscie gdybym bez bólu mógł dołożyć te 2000zł to wziąłbym 10D :)

Z tego co piszesz to stac cie na 10D i kilka dobrych szkiel, za miesiac dokupisz lampe - 420EX ci starczy... i juz bedziesz mogl spokojnie robic zdjecia, a za kilka nastepnych miesiecy kolejne szkla itd. W zestawach ktore wymieniles nie ma wielkiej roznicy, tylko tyle ze z 10D nie jest (z tego co piszesz) ci potrzebna lampa 550EX.

Czacha
17-02-2004, 02:21
IMO dla Dariusza 300D jest w sam raz... prawda DM? :)

RAFAL
17-02-2004, 07:46
Dzieki za pomoc,
chyba zdecyduje sie na plastik, nadwyzke zainwestuje w szkla, ktore zostana na lata (17-40 L, ten Tamron 28-75 tez wyglada niezle ), a body wymienie za 2 lata na cos lepszego - moze z cropem 1.3 :lol: Wtedy 300d bedzie latwiej sprzedac chyba :?:

Czacha moze napiszesz cos o tym T 17-35, podobno go masz od kilku dni ?

DariuszM
17-02-2004, 08:51
Z tego co piszesz to stac cie na 10D i kilka dobrych szkiel

no właśnie nie stać, bo aparat dzieli oszczędności z M4 R.I.S który też prosi o inwestycje :)


IMO dla Dariusza 300D jest w sam raz... prawda DM? :)

w sam raz byłby 1D :), ale zrobić coś z niczego nie jest aż takim problemem :) jak ci mówiłem liczy sie oko i wyczucie chwili - kwestie techniczne (jak różnice między 300 a 10)są drugorzędne :) aparat sam za ciebie zdjęcia nie zrobi choćby było to profesjonalne body za 40 000zł :)

ale być może jak sie "wpstrykam" w dslr'a to za jakiś czas zacznie mi brakować jakieś funkcji i wtedy będę znowu rozglądał sie za zmianą Body, na coś lepszego - pojawią sie znowu nowe modele - zobaczymy...:)

Czacha
17-02-2004, 11:10
jaki skromny... hehe.. :D


Rafale, tak mam... od piatku.. tyko troche choruje i jakos nie mam ochoty go testowac. Dzis sie deczko lepiej czuje... moze cos tam popstrykam.. zobaczymy. W kazdym badz razie jak tyko cos zrobie to o tym napisze.

Vitez
17-02-2004, 23:15
szkla, ktore zostana na lata (17-40 L, ten Tamron 28-75 tez wyglada niezle ), a body wymienie za 2 lata na cos lepszego - moze z cropem 1.3 :lol: Wtedy 300d bedzie latwiej sprzedac chyba :?:


17-40 jest za ciemny jak dla mnie no i z mnoznikiem to zaden szeroki kat prawie ;). Ja sie przymierzam do Sigmy 15-30 (niewiele jasniejsza ale te 15 x1.6 daje bardzo ladny wynik, a w przyszlosci x1.3 lub 1 zupelnie ladny :) ). Jesli zamierzasz sie przesiadac - to rzeczywiscie 300D ci starczy chyba, o ile cie wczesniej nie wkurzy za bardzo ograniczeniami ;) . A co do sprzedazy... malutko bedzie wart, lepiej zostawic jako zapasowe body ;)

Czacha
17-02-2004, 23:19
Vitez, mialem 15-30.. i zastanawialem sie czy nie miec jej 2gi raz.. ale przejzalem stare fotki z blikami i sobie darowalem...

Zerknij:

http://www.pbase.com/image/21793048
http://www.pbase.com/image/21793052
http://www.pbase.com/image/21793053

.. to sa "duszki" od... jasnych okien.. wyobraz sobie co sie dzieje przy sloncu w kadrze ;-) Do tego AF jest strasznie wiskliwy... jak robilem te fotki w cerkwii to musialem go wylaczyc.. strasznie go echo nioslo ;-)

RAFAL
17-02-2004, 23:57
17-40 jest za ciemny jak dla mnie no i z mnoznikiem to zaden szeroki kat prawie . Ja sie przymierzam do Sigmy 15-30 (niewiele jasniejsza ale te 15 x1.6 daje bardzo ladny wynik, a w przyszlosci x1.3 lub 1 zupelnie ladny ).

Nigdy nie bede zawodowcem :lol: , a jesli bedzie za ciemno, to zwieksze ISO, podobno na tej matrycy 800 jest w miare akceptowalne. Co sie zas tyczy Sigmy, widzialem zdjecia robione nia z piekna CA :cry:
Poczekam tez na wiecej opini tego T 17-35 (pierwszwe zdjecia wygladaja b. zachecajaco)


Ceny jakie ja znam, w ktorych da sie wycisnac ten sprzet to:
- Tamron 28-75 2.8 1900zl
- Tamron 17-35 2200 zl (choc tu bym wolal Sigme 15-30 za podobna cene ale szerszym katem co przy mnozniku naprawde wiele daje).
- 1 GB Microdrive 900zl
- Speedlite 420EX 850zl
- 10D body 6600zl

HMM... co do cen...moj kolega mieszka w Szczecinie, zamowie wczesniej sprzet w NY, on mi go tam kupi ( Szczecin - Loeknitz = 20-30 km, przywiezie do Polski, wysle kurierem, podobno w ambasadzie mozna podbic MStw., wysle mu to z powrotem, znow Szczecin -Loeknitz, odbierze pieniazki, czyli na np 10.000 wydanych na sprzet odzyskam z powrotem 1600 zl :P ( lampa za darmo)

Vitez
18-02-2004, 00:37
Vitez, mialem 15-30.. i zastanawialem sie czy nie miec jej 2gi raz.. ale przejzalem stare fotki z blikami i sobie darowalem...

Albo slepy jestem, albo niewymagajacy, ale ne widze tych blikow a na dwoch pierwszych tylko przysmazenia z okna (kwestia ekspozycji a nie obiektywu). Duszkow nie widze...
Poza tym istnieje cos takiego jak oslona przeciwsloneczna :roll: .
Dodatkowo zamierzam go rzadko uzywac - wtedy gdy szeroki kat potrzebny, a ze moja specyfika to portrety i wyzej dlatego jednak rzadko.

Czacha
18-02-2004, 00:59
Przysmazenia z okna?? To kwestia ekspozycji???????? Litosci...
Oslona p. sloneczna? Widziales ta Sigme na oczy? .. no wlasnie.. to jak zobaczysz to pogadamy ;-) A teraz zerknij laskawie pod ten link pnizej... jak powiesz ze nie widzisz tych pieknych aberacji ktore powstaly od okien to chyba slepy jestes....

http://www.pbase.com/bgf_3/inbox

zebys mial latwiej zaznaczylem je w qleczkach :P





i blagam... nie mow juz nic o ekspozycji albo o oslonie p. slonecznej bo zaraz padne :P

Vitez
18-02-2004, 01:05
Oslona p. sloneczna? Widziales ta Sigme na oczy?
Widzialem, przy mnie Jarek grabek uzywal jej z 10D.


A teraz zerknij laskawie pod ten linj pnizej... jak powiesz ze nie widzisz tych pieknych aberacji ktore powstaly od okien to chyba slepy jestes....
http://www.pbase.com/bgf_3/inbox
PS. zebys mial latwiej zaznaczylem je w qleczkach :P

No powiedzmy ze sa... ale ja przy takiej okazji nie uzywalbym tej Sigmy. Owszem, ma ona te bliki, ale mi to nie przeszkadza - licze na farta ze przy tych wyjatkowych okazjach gdy bedzie mi potrzebna to unikne blikow/aberracji. A jak nie unikne to wyedytuje 8) . Potrzebny mi szeroki kat, to wiem. Rzadko, ale bedzie potrzebny.17-40 to za wasko i za ciemno, 16-35 to za drogo, 15-30 bardzo przyjemna szerokosc i cena. Wiecej zalet niz blikow dlatego prosze - skoncz mnie przekonywac jaka ta Sigma beznadziejna za pomoca az trzech zdjec :? , potrzebuje takiej szerokosci w takiej cenie i zdania nie zmienie, chyba ze znajdziesz mi 16tke albo 15tke lepszej jakosci a podobnej ceny, 17tki juz odpadaja :P (mowie o zoomach, moze jeszcze nad jakas stala 15tka pomysle ale cena... :roll: ).

Czacha
18-02-2004, 01:08
Skoro widziales to wiesz, ze oslona daje cale g... Poza tym, zdejmuje sie ja tylko do pelnej klatki bo tam winietuje przy 15mm...

Jak przeczytalem te twoje "no powiedzmy ze sa" to az mi sie odechcialo dyskutowac... powodzenia w uzywaniu Sigmy

Vitez
18-02-2004, 01:21
powodzenia w uzywaniu Sigmy

Dziekuje 8)

Wady jej znam. Wiele osob zna rowniez wady 300D a mimo to kupuje go. Coz - wszystko kwestia przeznaczenia i mozliwosci :P