PDA

Zobacz pełną wersję : Moja pierwsza lustrzanka



panczo
05-07-2006, 21:10
Na wstępie witam wszystkich wielbicieli Canonów.

Założyłem ten temat, ponieważ mam problem z wyborem body. Wacham się pomiędzy 30D i 5D. Muszę tu zaznaczyć, że będzie to moja pierwsza lustrzanka. Ktoś powie, że jestem stuknięty, ponieważ 30-stka kosztuje ok 4700zł a 5-tka ok 9300zł a ja się wacham pomiędzy nimi mając wystarczające fundusze na zakup lepszego sprzętu.

Aparat będzie używany do wsztstkiego ze szczególnym naciskiem na portrety. Jestem ciekaw Waszej opinii na temat tego, czy nie za wysoko celuje z 5D jako pierwszym "poważnym" aparatem. Aparat będzie używany do zaspokajania własnego, nowego hobby.

Obiektywy i lampa w jakie się zaopatrze to:
- 70-200/2,8L
- 85 f/1,8
- 24-105 IS f/4L ( w przypadku 30D może dokupie dodatkowo coś szerszego )
- 430 EX

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi. :)

abece
05-07-2006, 21:20
eee...nie wiem czy to dobry pomysl wydawac kilkanascie tys zl. na hobby ktore nie wiadomo czy Ci podpasuje...to juz lepiej dac mi te kasiore ;)

gwozdzt
05-07-2006, 21:26
Założyłem ten temat, ponieważ mam problem z wyborem body. Wacham się pomiędzy 30D i 5D. Muszę tu zaznaczyć, że będzie to moja pierwsza lustrzanka. Ktoś powie, że jestem stuknięty, ponieważ 30-stka kosztuje ok 4700zł a 5-tka ok 9300zł a ja się wacham pomiędzy nimi mając wystarczające fundusze na zakup lepszego sprzętu.
Aparat będzie używany do wsztstkiego ze szczególnym naciskiem na portrety. Jestem ciekaw Waszej opinii na temat tego, czy nie za wysoko celuje z 5D jako pierwszym "poważnym" aparatem.
Jakbyś powiedział czym fotografowałeś do tej pory, to łatwiej byłoby oszacować czy nie mierzysz za wysoko.
Generalnie jednak panuje opinia, że jak stać to brać 5D.
Tym bardziej, że:


Obiektywy i lampa w jakie się zaopatrze to:
- 70-200/2,8L
- 85 f/1,8
- 24-105 IS f/4L ( w przypadku 30D może dokupie dodatkowo coś szerszego )
- 430 EX
To "coś szerszego" może w porywach kosztować prawie tyle co różnica pomiędzy 30D a 5D, więc mając tak poważne plany i wydatki, brałbym od razu 5D.

Vitez
05-07-2006, 21:52
Bierz 5D . Przez dluuuugiii czas nie bedzie cie kusilo do zmiany puszki. A poza tym jak skopiesz zdjecia to nie bedziesz sobie myslal "a moglem kupic 5D, moglyby wyjsc lepsze" ;) .
Ja m.in. z tego powodu mam takie szkla w stopce by nie zwalac winy na sprzet ;) - co skopie w zdjeciach to moja wina :) . Ale mnie akurat 5D nie kusi bo wole cropa :roll: .

gietrzy
05-07-2006, 21:53
Ktoś powie, że jestem stuknięty,
FAQ'em ;-)
Dla nich kupujesz czy dla siebie :?:

Zdecydowanie 5D + kit (24-105L) + 85.
430 odradzam, 580 jest wygodniejsza i lepiej zbudowana (mam obie).
Z kupnem 70-200/2.8 bym poczekał jakiś czas ;-)
Przynajmniej do czasu kiedy sobie troszeczkę popstrykasz 24-105 i przekonasz się czy rzeczywiście chcesz zooma do tej puszki i czy potrzeba ci f/2.8

Aparat będzie używany do wsztstkiego ze szczególnym naciskiem na portrety.
P I Ę Ę Ę Ę Ę Ę Ć D E

Portrety, hmmm przyszykuj kaskę na 135L :mrgreen:

panczo
05-07-2006, 21:53
eee...nie wiem czy to dobry pomysl wydawac kilkanascie tys zl. na hobby ktore nie wiadomo czy Ci podpasuje...to juz lepiej dac mi te kasiore ;)

tzn, tematem lustra interesuje się od ok 6 michów, poprostu musiałem zgromadzić odpowiednią ilość wiedzy.


Jakbyś powiedział czym fotografowałeś do tej pory, to łatwiej byłoby oszacować czy nie mierzysz za wysoko.

Mój poprzedni aparat to fuji s5500.

Zdaję sobie sprawę, że szerokokątny obiektyw będzie trochę kosztował ale jeśli w przypadku 30D 24*1,6=38mm okaże się mało i często będę używał tego zakresu to nie mam wyboru :)

Widzę, żę jedynym słusznym wyborem będzie 5D. Dzięki za podpowied.

Andee
05-07-2006, 22:02
Odpowiedz jest prosta, 350D + 2-3 obiektywy i rok na wybor systemu, aparatu oraz decyzja czy pozostaniesz przy hobby...

twi
05-07-2006, 22:18
zdecydowanie 5D!

A co do szkieł to przy FF szkło 70-200 jest często używane (portrety jak najbardziej) - zastanów się tylko czy nie przydała by Ci się do niego stabilizacja. Bawiłem się bez i z IS i zdecydowanie wole wersję ze stabilizacją (całość trochę waży) - a w tym szkle to jest to zupełnie coś innego niż w 24-105 (mam na myśli przydatność, użyteczność i oczywiście wpływ na focenie).

A lampa to raczej 580 - co by się nie rozdrabniać.

I nie przejmuj się kąśliwymi uwagami - zupełnie nie rozumiem dlaczego pierwsza lustrzanka nie może być najlepsza (no może jedna z tych lepszych). Bo w końcu kasa to przychodzi i odchodzi - ale tak to już bywa. A jak się tyle wydaje to się chce mieć z tego przyjemność.

powodzenia

panczo
05-07-2006, 23:23
@twi
Dzięki za rady. Odnośnie obiektywów to przy samym kupnie jeszcze będę popróbował i ewentualnie coś zmieniłę.

@Vitez

Ale mnie akurat 5D nie kusi bo wole cropa

Pozwól, że zadam Ci jedno pytanie, dlaczego wolisz cropa?? Patrząc na Twojego siga widać, że spokojnie mógłbyś posiadać aparat z FF, no chyba, że potrzebujesz długich ogniskowych to wszystko wyjaśnia. :)

GrzesiekK
06-07-2006, 00:59
Ja m.in. z tego powodu mam takie szkla w stopce by nie zwalac winy na sprzet ;) - co skopie w zdjeciach to moja wina :) . Ale mnie akurat 5D nie kusi bo wole cropa :roll: .

Mógłbyś rozwinąc?
Po co w takim razie kupowałeś szkła pod FF? Domyślam się, że nie chodzi bynajmniej o brak funduszy na FF.

Pozdrawiam,

Vitez
06-07-2006, 07:54
no chyba, że potrzebujesz długich ogniskowych to wszystko wyjaśnia. :)

No wlasnie 8) . Zwierzaki, portrety, proby reporterki (sportowo-wystawowej).


Mógłbyś rozwinąc?
Po co w takim razie kupowałeś szkła pod FF? Domyślam się, że nie chodzi bynajmniej o brak funduszy na FF.


- by moc je podpiac bezstresowo do dowolnego aparatu Canona z bagnetem EF (pozyczanego, komus pozyczyc, a moze zachce mi sie slajd zepsuc kiedys? )
- bo od dawna sie do jedynki z cropem 1.3x przymierzam :roll:

Edit bo Jac mi przypomnial:
- bo jakosc wykonania 8)

mirhon
06-07-2006, 09:21
....Mój poprzedni aparat to fuji s5500....


Jak Cię stać to bierz to co najlepsze...ale skoro się pytasz to znaczy, że jednak masz wątpliwości. Jak używałeś tego fujika? Robiłeś na zielonym? Nic nie piszesz o swoim doświadczeniu. Jesteś pewien że Cię to wciągnie :-).
DSLR to nie to samo co kompakt!
Wiesz jak skorzystać z zalet lustra czy dopiero planujesz się nauczyć?
Jak masz wątpliwości (ale nie natury finansowej) to ja radzę kupić 350D + jakiś w miarę uniwersalny zoom np 17-40L (ewentualnie 20D). Jak wolisz portrety to kup Tamrona 28-75/2.8. Pobaw się trochę DSLR i sam się przekonaj czy to jest to. Zawsze możesz sprzedać (z niewielką stratą) i później dokupić 5d...

Jac
06-07-2006, 09:43
Mógłbyś rozwinąc?
Po co w takim razie kupowałeś szkła pod FF? Domyślam się, że nie chodzi bynajmniej o brak funduszy na FF.

Pozdrawiam,
a jest np 100-400 tej klasy co L dla cropa?, albo jakikolwiek odpowiednik tego co Vitez ma w stopce?

ErnestPierwszy
06-07-2006, 11:10
Mam nadzieję, że wziąłeś pod uwagę wymiary i ciężar sprzętu? Fuji to zabawka przy 5D+580EX+70-200 f/2.8...
Sprzęt za blisko 20kzł. Trzeba uważać, nie stuknąć gdzieś, dziecko nie utrzyma, statyw trzeba porządny (ciężki) kupić, WILGACHNĄ torbę do noszenia...

Ze mnie rodzina się śmieje jak składam zestaw do grupowej fotki a to tylko mini 350D. Statw z torby, rozłożyć, zapiąć aparat, zapiąć lampę, przeklikać nastawy, ustawić odległość, ustawić rodzinkę, tu ptaszek... PSTRYK!

No nie wiem...może Ci się odechcieć :)

PS
Ja bym chiał się męczyć takim sprzętem :)

Vitez
06-07-2006, 11:15
Ze mnie rodzina się śmieje jak składam zestaw do grupowej fotki a to tylko mini 350D. Statw z torby, rozłożyć, zapiąć aparat, zapiąć lampę, przeklikać nastawy, ustawić odległość, ustawić rodzinkę, tu ptaszek... PSTRYK!


OT:
I dobrze robia ze sie smieja... bo statyw do grupowej fotki to jakis dziwny, niepotrzebny stereotyp z czasow poczatkow fotografii :roll: .
Na f8 iso100-800 osiagniesz spokojnie i GO i czas naswietlania taki by nieporuszone zdjecia z reki ci wyszly.

Robert P.
06-07-2006, 11:20
OT:
I dobrze robia ze sie smieja... bo statyw do grupowej fotki to jakis dziwny, niepotrzebny stereotyp z czasow poczatkow fotografii :roll: .
Na f8 iso100-800 osiagniesz spokojnie i GO i czas naswietlania taki by nieporuszone zdjecia z reki ci wyszly.
Chyba że sam chce być na tych zdjęciach z rodziną... ;)

piast9
06-07-2006, 12:08
Chyba że sam chce być na tych zdjęciach z rodziną... ;)
Szybki Lopez dałby radę bez statywu.

ErnestPierwszy
06-07-2006, 12:30
OT:
I dobrze robia ze sie smieja... bo statyw do grupowej fotki to jakis dziwny, niepotrzebny stereotyp z czasow poczatkow fotografii :roll: .

A siebie wytnę z kartonu:)))


Chyba że sam chce być na tych zdjęciach z rodziną... ;)

Tak, tak! Ja też chcę!!! :)

Vitez
06-07-2006, 12:56
Tak, tak! Ja też chcę!!! :)

A to przepraszam 8) , trzeba bylo tak od razu :p .
W sumie jest nawet takie powiedzenie: "Z rodzina to sie dobrze wychodzi... ale tylko na zdjeciu" ;)

BolekZ
06-07-2006, 20:52
W sumie jest nawet takie powiedzenie: "Z rodzina to sie dobrze wychodzi... ale tylko na zdjeciu" ;)
ale tylko z boku, aby w razie potrzeby łatwo odciąć:lol:

panczo
07-07-2006, 00:38
Jak Cię stać to bierz to co najlepsze...ale skoro się pytasz to znaczy, że jednak masz wątpliwości. Jak używałeś tego fujika? Robiłeś na zielonym? Nic nie piszesz o swoim doświadczeniu. Jesteś pewien że Cię to wciągnie :-).
DSLR to nie to samo co kompakt!
Wiesz jak skorzystać z zalet lustra czy dopiero planujesz się nauczyć?
Jak masz wątpliwości (ale nie natury finansowej) to ja radzę kupić 350D + jakiś w miarę uniwersalny zoom np 17-40L (ewentualnie 20D). Jak wolisz portrety to kup Tamrona 28-75/2.8. Pobaw się trochę DSLR i sam się przekonaj czy to jest to. Zawsze możesz sprzedać (z niewielką stratą) i później dokupić 5d...

fuji używałem na manualu.

Dziś byłem w sklepie fotograficznym i rozmawiałem troche ze sprzedawcą, przedstawiłem mu mój problem i przekonał mnie do kupna na początek 30D. Ja też się coraz bardziej decydowałem na "słabszy" model choćby ze względu, że mają się pojawić nowe puszki od Canona więc jak będzie mnie ograniczał aparat to zmienię na coś lepszego i nowszego.

Dzięki za sugestie i wypowiedzi.

Vitez
07-07-2006, 09:02
mają się pojawić nowe puszki od Canona

I to mialoby sprawic ze taki 5D czy 30D nagle zaczalby robic gorsze zdjecia?


jak będzie mnie ograniczał aparat to zmienię na coś lepszego i nowszego.


I to nie bedzie ci sie oplacac. No ale skoro lubisz byc idealnym targetem marketingowcow Canona to twoj wybor 8)

gietrzy
07-07-2006, 09:44
Ja też się coraz bardziej decydowałem na "słabszy" model choćby ze względu, że mają się pojawić nowe puszki od Canona więc jak będzie mnie ograniczał aparat to zmienię na coś lepszego i nowszego.
Ale nowe puszki to wielce prawdopodobny następca 350D za jakieś $100 drożej i mariaż 1D2N z 5D za jakieś $5000.
5D nie zostanie tak szybko wymienione bo nie ma żadnej konkurencji a to tylko dzięki konkurencji Canon musi pokazać następcę 350D (bravo Olympus, Samsung, Nikon, Sony)
To wszystko można znaleźć w sieci a ty jeśli chcesz zamienić na coś lepszego będziesz miał wybór

kupiłeś 30D chcesz mieć lepszy -> 5D, 3D (jeśli pokażą), 1Ds2
cen sam sobie poszukaj :mrgreen:

Idź do sklepu i zajrzyj okiem w wizjer 5D i 30D. Zapnij kita (24-105) do 5D, zapłać i wróć do domu ;-)

Dzięki za sugestie i wypowiedzi.
Jeśli to ma być koniec dyskusji to proponuję zastosować się do uwag Andee'iego.

Michal-Czuba
07-07-2006, 10:37
mają się pojawić nowe puszki od Canona więc jak będzie mnie ograniczał aparat to zmienię na coś lepszego i nowszego.
I jak już zauważyli koledzy - stracisz na tym. Tu nawet nie chodzi o to, że puszka będzie Cię ograniczać, bo tak 350d, 20d jak i 30d nie ograniczają jakoś szczególnie (no dobra, może ten pierwszy i jego klawiszologia) - tym da sie robić zdjęcia. Ale skoro masz możliwości, chcesz zainwestować w sprzęt - zrób to raz a porządnie. I nie przejmuj się gdy Canon wypuści kolejne aparaty - Twój sprzęt ciągle będzie robił tak samo dobre zdjęcia. A jeśli coś Ci się nie uda - nie będziesz mógł powiedzieć "mam zły aparat" - to zmobilizuje Cię do pracy nad zdjęciami :)

A dlaczego sprzedawca Ci doradził 30d? Bo przewidział (i pewnie słusznie) że skoro stać Cię na 5d, to za jakiś czas i tak go kupisz - pewnie znowu u niego = zarobi na Tobie 2 razy na puszce! :) Brutalne, ale prawdziwe.

grabex
14-07-2006, 00:30
focilem troszke tymi modelami i nie mozna ich porywnywac do siebie. Sam zdecydowalem sie na 5 d bo to jest bardzo dobra pucha a ff to co tygrysy lubia najbardziej