PDA

Zobacz pełną wersję : "przebieg" dSLR - czy to działa?



inz.mamon
30-06-2006, 22:32
Przewijały się tutaj niejednokrotnie pytania: jaki przebieg ma moja lustrzanka?

www.flickr.com

Czy możecie potwierdzić, że wskazania serwisu w opcji "More properties" zdjęcia są zbliżone do prawdziwych?

Temat ten poruszałem na grupie dyskusyjnej, lecz oddzew był znikomy. Udało mi się przetestować trzy korpusy 350D. Jeden, który sam zajeździłem miał według flickr.com przebieg 56k klatek (już nie jest mój). Drugi, który miałem zamiar kupić miał według serwisu 53k klatek. Trzeci, obecny, 100% nowy ma w/g serwisu 6k klatek.

Wiem, że serwis płata figle i pokazuje takie gnioty jak ten w przypadku nowego korpusu, by po jakim czasie wkazać coś ZUPEŁNIE innego, bliższego rzeczywistości. Wiem, że kolejne zdjęcia potrafią mieć ten sam Shutter Count.

Na usernecie udało się ustalić, że skazania nie działają dla 300D (truizm). Ich poprawność potwierdził jeden użytkownik 20D.

Zachęcam gorąco do przetestowania i podzielenia się spostrzeżeniami.

zdrówka...

Robert31-R1
30-06-2006, 23:15
sorry ale nie bardzo widze w tym, serwisie taka opcję... możesz wskazać gdzie to dokladnie jest?

Mac
30-06-2006, 23:19
Ten temat się już pojawiał na forun ale nigdy nikt nie pokazał softu, który potrafiłby sczytać ilość wykonanych zdjęć poza 1DII.

konradl
30-06-2006, 23:58
Mi pokazalo w miare realna liczbe, wydaje mi sie ze dziala, mam 20d.

----
EDIT

Sprawdzilem z wczesniejszymi zdjeciami i Shutter Count rosnie im pozniejsze zdjecia, z tym ze wyglada na to ze aparat zaczal numerowac od 6000.

inz.mamon
01-07-2006, 05:49
sorry ale nie bardzo widze w tym, serwisie taka opcję... możesz wskazać gdzie to dokladnie jest?

Dla przykładu:
http://www.flickr.com/photos/41546645@N00/177578232/
http://www.flickr.com/photos/41546645@N00/178434199/

Z prawej strony masz Additional Information, a poniżej niebieski link More properties. Po jego kliknięciu, z prawej strony zdjęcia, na samym dole jest parametr "Shutter Count".

Rejestracja we Flckr.com odbywa się w serwisie Yahoo...

pozdrawiam

inz.mamon
01-07-2006, 05:54
Ten temat się już pojawiał na forun ale nigdy nikt nie pokazał softu, który potrafiłby sczytać ilość wykonanych zdjęć poza 1DII.

Wiem że:
- temat był na grupie
- wiem, że nikt nie wskazał softu

Nie wiem że.
- ktoś wskazał flickr.com jako źródło takich informacji

Po raz kolejny użytkownik 20D potwierdza poprawność danych. Namawiam do przetestowania i podzielenia się wnioskami z tych testów... to wniesie coś do sprawy.

pozdrawiam

TOPOL
01-07-2006, 09:05
Jednak nie działa dobrze. Mam 20D, zrobiłem coś koło 100 tys. zdjęć a Flickr pokazał 13250...

Mikołaj
01-07-2006, 09:14
Oj przydałby się ten soft serwisowy...

Robert31-R1
01-07-2006, 09:44
z 5D nie działa. W ogole niewiele pokazuje http://www.flickr.com/photo_exif.gne?id=178886520

inz.mamon
01-07-2006, 09:46
Jednak nie działa dobrze. Mam 20D, zrobiłem coś koło 100 tys. zdjęć a Flickr pokazał 13250...

Nie jest zatem wykluczone, że zrobiłeś około 113250 zdjęć...

Wrzuć jedno ze swoich pierwszych zdjęć, ze "środka" i zobacz, czy i jak zmienia się shutter count.

inz.mamon
01-07-2006, 09:49
z 5D nie działa. W ogole niewiele pokazuje http://www.flickr.com/photo_exif.gne?id=178886520

Wrzuć coś nieprzemielonego przez PS. Najlepiej JPG prosto z aparatu, ew. pomniejszony.
Powinieneś uzyskać sięcej informacji.

Robert31-R1
01-07-2006, 10:15
wrzuciłem: http://www.flickr.com/photo_exif.gne?id=178896916 i niestety nie działa

Andee
01-07-2006, 11:09
To jest zupelna bzdura...

Baza danych ma aktywne pole "shutter count" do ktorego pobierana jest przypadkowa lub raczej nieprzypadkowa wartosc z exifa ktora jednak z danymi o ilosci zrobionych zdjec nie ma nic wspolnego. Pole "shutter count" w exifach Canona jest puste lub co jest pewniejsze wogole go nie ma, pobierana jest wiec wartosc pola nastepnego w kolejnosci...

gietrzy
01-07-2006, 11:29
Pole "shutter count" w exifach Canona jest puste lub co jest pewniejsze wogole go nie ma, pobierana jest wiec wartosc pola nastepnego w kolejnosci...
Bzdura, pole shutter/image count w Canonach PRO nie jest puste i jest prawidłowo odczytywane przez np. cs2 i BreezeBrowserPro.

edit: Według exifa Canon 5D nie jest PRO :(

inz.mamon
01-07-2006, 11:37
To jest zupelna bzdura...

Baza danych ma aktywne pole "shutter count" do ktorego pobierana jest przypadkowa lub raczej nieprzypadkowa wartosc z exifa ktora jednak z danymi o ilosci zrobionych zdjec nie ma nic wspolnego. Pole "shutter count" w exifach Canona jest puste lub co jest pewniejsze wogole go nie ma, pobierana jest wiec wartosc pola nastepnego w kolejnosci...

Na czym opierasz swoja tezę?

Jeżeli (jak twierdzisz) baza ma aktywne pole "shutter count", dlaczego ten parametr pojawia się wyłacznie w przypadku niektórych cyfrówek? Nie pojawił się nigdy w przypadku kilku kompaktów. Widziałem jedynie w przypadku 350D, 20D, N D200. Nie było dla 300D (łącznie 5 prób), 5D (łącznie 3 próby). Innych korpusów chyba nikt nie wypróbował.

IMO, to gdybanie, takie samo jak moje, że to _może_ (wcale nie musi) działać.

Mój post odbieraj jako dyskusję, nie robię tutaj absolutnie żadnych odobistych wycieczek.

pozdrawiam

Andee
01-07-2006, 12:38
Bzdura, pole shutter/image count w Canonach PRO nie jest puste i jest prawidłowo odczytywane przez np. cs2 i BreezeBrowserPro.

edit: Według exifa Canon 5D nie jest PRO :(

Ale tutaj nie mowimy o Canonach PRO tylko o standardowych puszkach...

PS. Przyjzyjcie sie jak wygladaja dane z exifa w niektorych z fotek. Czas migawki - 3211/3245, kosmiczne przyslony, kosmiczne ogniskowe obiektywow. To sa zle odczytane dane, dane odczytane z innych niz wlasciwe wartosci exifa...

inz.mamon
01-07-2006, 15:02
Ale tutaj nie mowimy o Canonach PRO tylko o standardowych puszkach...

PS. Przyjzyjcie sie jak wygladaja dane z exifa w niektorych z fotek. Czas migawki - 3211/3245, kosmiczne przyslony, kosmiczne ogniskowe obiektywow. To sa zle odczytane dane, dane odczytane z innych niz wlasciwe wartosci exifa...

IMO nie obroniłeś swojej tezy.
Co do poprawności danych, wspominałem, że serwis potrafi podawać nieprawdziwe wartości. Jak też jest prawdą, że sprawdził się w przypadku 4 korpusów. Wciąż mamy bardzo mało prób. Przydałoby się ich naprawdę wiele.

Nie ma chętnych?! Nie wierzę!!!

gietrzy
01-07-2006, 15:19
Ale tutaj nie mowimy o Canonach PRO tylko o standardowych puszkach...
Andee proszę odrobinę obiektywizmu, ja mam też kita wiesz? Spójrz jeszcze raz na temat.

Wciąż mamy bardzo mało prób. Przydałoby się ich naprawdę wiele.Nie ma chętnych?! Nie wierzę!!!
Powiedz mi jedno: po kiego ci to jest potrzebne? Serio pytam.

Sprawdziłem N D70. Ja piernicze ile danych wyskoczyło z exifa, jestem pod wrażeniem :shock:
W przypadku Nikona d70 pokazuje prawde: Total Number of Shutter Releases for Camera: 18197

Tomasz Urbanowicz
01-07-2006, 16:54
Skoro mowa o EXIF ja troszkę zboczę z tematu głównego - liczę na Waszą fachową pomoc. Chodzi o Operę 9 i informacje EXIF które ona wyświetla.

Podam przykład (pierwsze-lepsze moje zdjęcie):

http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=398884

Proszę kliknąć prawym przyciskiem na zdjęcie i wybrać właściwości. Chodzi o wartość:

"Czas otwarcia migawki: 6.96875"

Jest to napewno błąd, pytanie tylko co to może być za wartość Waszym zdaniem?

Przepraszam, że odbiegłem od głównego tematu, ale...

Z góry dziękuję za pomoc.

inz.mamon
01-07-2006, 18:06
Skoro mowa o EXIF ja troszkę zboczę z tematu głównego - liczę na Waszą fachową pomoc. Chodzi o Operę 9 i informacje EXIF które ona wyświetla.

Podam przykład (pierwsze-lepsze moje zdjęcie):

http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=398884

Proszę kliknąć prawym przyciskiem na zdjęcie i wybrać właściwości. Chodzi o wartość:

"Czas otwarcia migawki: 6.96875"

Jest to napewno błąd, pytanie tylko co to może być za wartość Waszym zdaniem?

Przepraszam, że odbiegłem od głównego tematu, ale...

Z góry dziękuję za pomoc.


IMO nie do końca odbiegłeś. Wspomniany filckr.com potrafi pokazać również podobne wartości dla np. migawki i innych parametrów. Sam jestem ciekaw skąd to się bierze. Mam kilka hipotez, ale są momentami na tyle niedorzeczne, że zostawę je sobie.

pozdrawiam

inz.mamon
01-07-2006, 18:17
Andee proszę odrobinę obiektywizmu, ja mam też kita wiesz? Spójrz jeszcze raz na temat.

Powiedz mi jedno: po kiego ci to jest potrzebne? Serio pytam.

Sprawdziłem N D70. Ja piernicze ile danych wyskoczyło z exifa, jestem pod wrażeniem :shock:
W przypadku Nikona d70 pokazuje prawde: Total Number of Shutter Releases for Camera: 18197

Dziękuję za pomoc. Po raz kolejny przeczy to teoriom typu "totalna bzdura".
Namawiam gorąco kolejnych do testów.

Po co to mi potrzebne? Zaskoczyłeś mnei tym pytaniem...
Kupiłem kawał czasu wstecz 350D, używany. Przebieg, wiadomo - niewiadomy ;). Sam zrobiłem na nim kilkadziesiąt tysięcy klatek i byłem ciekaw, czy przychodzi jego czas... Do niedawna monopol na tę wiedzę miała Żytnia.
Flickr.com był bezlitosny: 56tys klatek. Korpus sprzedałem. Poszukiwałem następnego. Znalazłem za 2kzł + "kit gratis". Wizualnie w świetnym stanie... Wg flickr.com przebieg 43tys. Podziękowałem za niego. Kupiłem nowy niewiele drożej - flickr najpierw twierdził, że ma przebieg 6tys., później stwierdził zgodnie z rzeczywistością: 87 klatek.

Po to jest to nam wszystkim potrzebne. Można zedcydować się na używany sprzęt minimalizując ryzyko. Naprawdę jest się o co bić.

Testujcie!

pozdrawiam

Krzychu
01-07-2006, 19:47
Dziękuję za pomoc. Po raz kolejny przeczy to teoriom typu "totalna bzdura".
Namawiam gorąco kolejnych do testów.


Ależ nie przeczy. To pole w exifie Nikona jest ogólnie znane i da się je odczytać np. Opandą, żadna tajemnica... Po prostu taki feature aparatu...



Wg flickr.com przebieg 43tys. Podziękowałem za niego. Kupiłem nowy niewiele drożej - flickr najpierw twierdził, że ma przebieg 6tys., później stwierdził zgodnie z rzeczywistością: 87 klatek.

Po to jest to nam wszystkim potrzebne. Można zedcydować się na używany sprzęt minimalizując ryzyko. Naprawdę jest się o co bić.

Testujcie!

pozdrawiam

LOL

inz.mamon
01-07-2006, 19:57
LOL

Now what?... :>

...to że pole jest ogólnie znane u Nikona przeczy teorii, że flickr odczytuje nie niepoprawnie, czy coś przeoczyłem?..

LOL^2

"uwierzy Pan, że 80% ludzi nie rozumie >>Dziennika<<?!"
LOL!!!

No ubaw po pachy... wnieś coś do rozmowy, lub wynieś... coś lub kogoś.

Krzychu
01-07-2006, 20:13
Now what?... :>
No ubaw po pachy... wnieś coś do rozmowy, lub wynieś... coś lub kogoś.

Ubaw to na razie jest z Ciebie jak pomijasz posty (np. na cyfrowej) gdzie ludzie piszą że dostali z flickra numerki od czapy żeby tylko udowodnić prawdziwość swojego "odkrycia"...
Też dostałem zupełnie nieprawdziwy numerek - i co ?

Krzychu
01-07-2006, 20:16
Now what?... :>

...to że pole jest ogólnie znane u Nikona przeczy teorii, że flickr odczytuje nie niepoprawnie, czy coś przeoczyłem?..


Przeoczyłeś ten drobny fakt że jedno (Nikon) z drugim (Canon) nie ma nic wspólnego i pieczołowicie podciągnąłeś poprawny odczyt ilości cykli migawki z Nikona jako dowód na teorię poprawnego odczytywania tej ilości w Canonie...

inz.mamon
01-07-2006, 20:30
Przeoczyłeś ten drobny fakt że jedno (Nikon) z drugim (Canon) nie ma nic wspólnego i pieczołowicie podciągnąłeś poprawny odczyt ilości cykli migawki z Nikona jako dowód na teorię poprawnego odczytywania tej ilości w Canonie...

Nie przeoczyłem...

To, że Nikon podaje tę informację "otwartym tekstem" (tak jak moim zdaniem Canon dla wybranych modeli) nie ma najmniejszego związku z tezą: "flickr.com potrafi czytać exif". To Ty coś przeoczyłeś.

Tu nie ma o czym dyskutować! Tu trzeba kolejnych chętnych do testów!!!
Namawiam do ujawnienia się. Jeżeli jest problem z umieszczeniem własnego zdjęcia - pomogę. Nie oceniamy zdjęć!!! Mówimy o przebiegach korpusów. Możemy umówić się, że fotografujemy MŚ FIFA w tv, numery własnych butów, teściowe (no tutaj chyba przesadziłem, niektóre matryce mogą tego nie wytrzymać)...

krzys121
01-07-2006, 21:52
U mnie nie dziala, tzn. zle pokazuje.

r65
02-07-2006, 03:05
Prawie się dałem nabrać. Pierwsza fotka (odzyskiwałem z karty więc numer przypadkowy): 7541 - myślę sprzedawca mnie nie oszukał, obiecywał max 8000 przebiegu. Następne zdjęcie zrobione 2 tyg. (500 szt.) później pokazało 18917. Wrzuciłem jeszcze kilka pośrednich i wyniki 18531 następnie format karty, File numbering na Auto reset i liczba klapnięć spadła na 6400. Wyczuwam jakiś algorytm który nadaje Shutter Count na podstawie numeru zdjęcia i daty(wszystkie zdjęcia zrobione tego samego dnia mają taką samą wartość Shutter Count).

inz.mamon
02-07-2006, 07:42
Ubaw to na razie jest z Ciebie jak pomijasz posty (np. na cyfrowej) gdzie ludzie piszą że dostali z flickra numerki od czapy żeby tylko udowodnić prawdziwość swojego "odkrycia"...
Też dostałem zupełnie nieprawdziwy numerek - i co ?

I nic...
Podaj korpus i tyle.
Jedyne o co proszę, to taka informacja. Przecież sam mówię, że w przypadku trzeciego korpusu 350D dostaję totalne bzdury. Nowy, ma wg flickr'a 6k klatek i cyfra ta zmienia się nielogicznie.
Nie porównuję też Nikona do Canona. Po prostu podaję tezę, że skoro czyta prostą informację Nikona, _MOŻE_ (wcale nie musi) czytać Canona.
Posty z cyfrowej, gdzie zainicjowałem wątek, były różne... "działa/nie działa", a ilość prób znikoma. Dlatego pytam tutaj, chociaż póki co łatwiej od ręki się pośmiać niż kilka razy kliknąć i rzeczowo, bez egzaltacji naisać: "IMO nie działą, bo... Mam korpus"

Nie proszę o komentarze typu "LOL". Co do mojego "ubawu", czytaj sarkazm...
Odbiegamy od tematu, podaj korpus.

pozdrawiam

inz.mamon
02-07-2006, 07:44
Prawie się dałem nabrać. Pierwsza fotka (odzyskiwałem z karty więc numer przypadkowy): 7541 - myślę sprzedawca mnie nie oszukał, obiecywał max 8000 przebiegu. Następne zdjęcie zrobione 2 tyg. (500 szt.) później pokazało 18917. Wrzuciłem jeszcze kilka pośrednich i wyniki 18531 następnie format karty, File numbering na Auto reset i liczba klapnięć spadła na 6400. Wyczuwam jakiś algorytm który nadaje Shutter Count na podstawie numeru zdjęcia i daty(wszystkie zdjęcia zrobione tego samego dnia mają taką samą wartość Shutter Count).

I tutaj coś mamy!...
6400 nie jest mi cyfrą obcą. Miałem identyczny wynik po formacie karty!
Coś jest na rzeczy - tzn odczyty prawdopodobnie rozmijają się z prawdą lub działają jak wspomniałeś wg algorytmu. Dziękuję...

pozdrawiam

Andee
03-07-2006, 12:13
inz.mamon to moze przetestujecie w gromadzie jeszcze inne popularne serwisy ktore wyswietlaja w zaawansowanych informacjach dane z exifu? Takich stron jest dziesiatki o ile nie setki i praktycznie kazda z nich wyswietla dane "shutter count". Wyswietla je blednie tak jak i czesc innych danych, bo engine tych stron dziala blednie i pobiera z exifa bledne dane wklejajac je w ustawione na stale rejestry bazy danych...

Ktos stworzyl bledny lub przestarzaly "uniwersalny" wzorzec odczytu na ktorym opieraja swe dzialanie takie "portale" i ja niczego nie wymyslam, takie sa fakty.

inz.mamon
03-07-2006, 13:42
to moze przetestujecie w gromadzie jeszcze inne popularne serwisy ktore wyswietlaja w zaawansowanych informacjach dane z exifu? Takich stron jest dziesiatki o ile nie setki i praktycznie kazda z nich wyswietla dane "shutter count". Wyswietla je blednie tak jak i czesc innych danych, bo engine tych stron dziala blednie i pobiera z exifa bledne dane wklejajac je w ustawione na stale rejestry bazy danych...

Ktos stworzyl bledny lub przestarzaly "uniwersalny" wzorzec odczytu na ktorym opieraja swe dzialanie takie "portale" i ja niczego nie wymyslam, takie sa fakty.

Nadal nie rozumiem sarkazmu. Gromadne testowanie "dziątków-setek> stron nie jest chyba zakazane... btw: nie znam innych, które pozakuja ten parametr dla Canona, szczególnie jeżeli mowa o takiej ich liczbie, pewnie mało widziałem, chociaz ciewawość mnie zjada, szczególnie w kontekście tego gromadnego testowania.

Co do serwisu flicr.com, to już wiadomo, że knoci, ale ma w tym jakiś schemat. Jaki? Myślę, że sie nie dowiemy i nie jest to już istotne dla sprawy.
Ciekawy jest związek shutter count z formatowaniem karty.

pozdrawiam

dyszol
18-10-2009, 11:59
Dziś znalazłem taki oto program:
http://astrojargon.net/files/misc/setupeosinfo.exe
i zastanawiam się, na jakieś zasadzie zlicza te mignięcia. Biorąc pod uwagę fakt, że aparat trzeba podłączyć, być może są to informacje prosto z softu.

TOPOL
18-10-2009, 12:15
Na jednym moim aparacie (1D Mark III) pokazuje shutter count. =0, a drugiego (500D) wcale nie widzi...

dyszol
18-10-2009, 13:10
Niestety TOPOL, ale na stronie developera pisze, że program nie obsługuje 500d bo
"Apparently, Canon has removed the facility for checking the shutter count on the 500D. More news when I learn something."
oraz 1D ponieważ
"The shutter count information is available *only* on Canon DIGIC III/IV DSLRs *except* the 1D* series."
Szkoda.

TOPOL
18-10-2009, 13:23
No widzisz, a ja ściągnąłem sobie tylko '.exe" z Twojego linka i testowałem ;D