PDA

Zobacz pełną wersję : RawShooter...



Tomasz Urbanowicz
29-06-2006, 17:18
Witam

Co w RawShooter oznacza na zakładce Correct TINT?

Janusz Body
29-06-2006, 18:13
Witam

Co w RawShooter oznacza na zakładce Correct TINT?

Korekcja odchylenia od krzywej promieniowania "ciała doskonale czarnego".

Po jednej stronie krzywej promieniowania "ciała doskonale czarnego" dla różnej temperatury światło jest bardziej zielone a po drugiej jest więcej magenta. Tint (ang. odcień, zabarwienie) to prostopadłe odchylenie od krzywej promieniowania.

Np. żarówka (taka zwykła żarowa) jest blisko "doskonałości" i poprawki są małe.

Janusz

Edit: żeby było śmieszniej standardy D55, D65, D75 są niewiele odchylone w kierunku zielonego. Lampa błyskowa zwykle odchyla się w kierunku magenta.

Tomasz Golinski
29-06-2006, 21:29
A o co konkretnie chodzi z "Hue"? Piszą, że

The hue of an image describes the depth of the individual colours within that image. i na moje oko efekt trochę się pokrywa ze zmianami WB, ale tak konkretnie to o co chodzi?

Janusz Body
29-06-2006, 23:43
A o co konkretnie chodzi z "Hue"? Piszą, że
i na moje oko efekt trochę się pokrywa ze zmianami WB, ale tak konkretnie to o co chodzi?

:-) Niektórzy to nawet mówią "barwa barwy" ;-)

Każda barwa zawiera mieszankę różnych długości fal. Jednych jest "więcej" innych "mniej" (piszę w cudzysłowie bo to nie jest ściśle ilościowe). Postrzegalnie dominująca długość fali w danej barwie określa to co nosi nazwę "hue" (odcień). Nacisk na słowo "postrzegalnie" jest istotny bo rzeczywista, mierzalna dominanta może być inna. Trzy typy stożków odbierają barwy "po ludzku" - niekoniecznie zgodnie z tym to co możemy zmierzyć przyrządami. Możemy postrzegać takie same barwy mając dość istotnie różny skład widmowy fal.

Wynikało by z tego, że hue to kolejna poprawka na różnice w odbiorze pomiędzy tym jak widzi (mierzy) barwy sensor a jak nasze oczy.

Według Bruce Fracera (Real World Color Management) najprostsza definicja hue to: artybut barwy która posiada podstawową nazwę. Podstawową tj. np. żółty, niebieski, zielony, purpurowy, pomaranczowy itp. Nadajemy nazwy barwom z pewnego zakresu długości fali, które potem uściślamy dodając przymiotniki w rodzaju nasycony, wyblakły, czysty itp. Tak więc barwa czerwona to "hue" ale różowy już nie bo moze być określony jako "nienasycony czerwony".

Janusz

Tomasz Golinski
30-06-2006, 00:45
:-) Niektórzy to nawet mówią "barwa barwy" ;-)

Każda barwa zawiera mieszankę różnych długości fal. Jednych jest "więcej" innych "mniej" (piszę w cudzysłowie bo to nie jest ściśle ilościowe). Postrzegalnie dominująca długość fali w danej barwie określa to co nosi nazwę "hue" (odcień). Nacisk na słowo "postrzegalnie" jest istotny bo rzeczywista, mierzalna dominanta może być inna. Trzy typy stożków odbierają barwy "po ludzku" - niekoniecznie zgodnie z tym to co możemy zmierzyć przyrządami. Możemy postrzegać takie same barwy mając dość istotnie różny skład widmowy fal.

Wynikało by z tego, że hue to kolejna poprawka na różnice w odbiorze pomiędzy tym jak widzi (mierzy) barwy sensor a jak nasze oczy.

Cała teoria jest dla mnie jasna, ale nie wciąż łapię tego hue. Czopki w oku są jakimiśtam detektorami całkowymi (może to głupia nazwa, ale dobrze ustala moją uwagę), sensory w matrycy innymi, pewnie trochę różniącymi się. Ale nie ma matematycznej możliwości rozróżnienia tych sygnałów rejestrowanych tak samo, a mających inne spektrum.

Definicja Frazera to jak definicja, nie sposób się nie zgodzic. Ale wciąż nie wyjaśnia to co się zmienia (a raczej jak) gdy ruszam gałką "hue". Pewnie to jest po prostu obrót koła kolorów. A różni się tym od gałek od WB, że nie zmienia jasności kanałów, ale również je miesza.

Hmm. Czytając niewiele mi się wyjaśniło, ale jak zacząłem pisac, czego nie rozumiem, to chyba zrozumiałem ;)

Loram
30-06-2006, 07:13
a ja mam pytanko, czy jest może gdzieś tłumaczenie na polski RAW Shootera? Albo chociaż instrukcja po polsku? To samo pytanie dotyczy Neat Image 5.0. Gdyby ktoś miał, to bardzo bym prosił o podesłanie na mejla Loram(at)op.pl
Dzięki

Janusz Body
30-06-2006, 09:11
.. Pewnie to jest po prostu obrót koła kolorów. A różni się tym od gałek od WB, że nie zmienia jasności kanałów, ale również je miesza.


Pewnie dokładnie tak :-)

Wszyscy wielcy tego świata zalecają używać tego BARDZO rozważnie a najlepiej wcale.

Janusz