PDA

Zobacz pełną wersję : Canon RF 24-105mm f/4L IS USM czy EF 24-105/4L IS USM



52UM
05-05-2024, 19:25
Dzień dobry, pytanie do tych którzy maja porównanie,
Który obiektyw będzie lepszy na systemie RF, Mam na myśli ogólne odczucia w tym ostrość.
Pytanie dotyczy porównania obiektywów Canon RF 24-105mm f/4L IS USM - EF 24-105/4L IS USM z rozbiciem na wersje ef mk1 i mk2
Wszelkie uwagi mile widziane.

WinSho
05-05-2024, 21:09
Jeśli używasz korpusu z bagnetem RF to odpowiedź jest prosta i oczywista. RF 24-105/4 będzie najlepszym wyborem, jest nieco lepszy od każdej wersji typu EF.

marfot
05-05-2024, 21:23
Stabilizacja RF 24-105/4L bardzo skutecznie współpracuje z IBIS w korpusie. Poza tym szkło szybkie i ostre.

Bangi
05-05-2024, 21:29
Miałem oba, mam RF. RF jest zdecydowanie ostrzejszy i ma lepszą stabilizację, minusem jest oczywiście cena i jak dla mnie to w zasadzie jedyny minus.

cauchy
05-05-2024, 21:40
pierwszy EF był ok na 12mpx 5D, na 105 @f4 już było lekkie mydło, więc na wyższych rozdziałkach pewnie szału nie ma
dorzuć do RF

52UM
05-05-2024, 22:14
Dzięki Panowie za konkrety. Będzie więc RF,
Tak na marginesie.. RF 14-35/4 czy EF 16-35/4 (tego akurat mam)?

cauchy
05-05-2024, 22:59
14-35
Jego jedyna wada to niedomknieta 1cm obudowa (zoomowanie wysuwa mu morde na ten 1cm), jak przymkniesz na to oko to spoko.

cybulski
07-05-2024, 19:08
Dzięki Panowie za konkrety. Będzie więc RF,
Tak na marginesie.. RF 14-35/4 czy EF 16-35/4 (tego akurat mam)?

Z momentem wyjścia zoomów RF L, poza ceną, pod każdym względem są to lepsze obiektywy.

RobertoM
08-05-2024, 17:32
Nie wiem czy miałem pecha ale jeden z dwóch egzemplarzy rf24-105/f4, które sprawdzałem przed zakupem był wyraźnie gorszy. Więc polecam zakup stacjonarny i sprawdzenie.

marfot
08-05-2024, 18:58
Nie wiem czy miałem pecha ale jeden z dwóch egzemplarzy rf24-105/f4, które sprawdzałem przed zakupem był wyraźnie gorszy.

RF24-105/4L kupiłem dawno i używałem z R. Rezultaty były super na wszystkich ogniskowych. Stabilizacja bardzo skuteczna.
Zmieniłem body na R5 i fociłem tym szkłem jak wcześniej. Fotki wyszły poruszone przy 1/40s i f=105mm. Czegoś takiego wcześniej nie było na R.
Zdziwiło mnie, że przy RF14-35L mam drżącą łapkę w wizjerze z "+" a przy RF24-105/4L bez plusika.
Doczytałem, że trzeba zrobić upgrade firmware szkła żeby IS współpracowało z IBIS.
Zrobiłem i teraz fotki są ostre przy 1/4s i f=105mm.
O.K. dałem ciała ale nie jest to nigdzie nagłośnione. Moim zdaniem IS i IBIS gryzły się ze sobą dając gorszy wynik niż samo IS.
W szkłach EF z IS, które nie współpracują z IBIS jest jak tak jak było na starym R.

Może w Twoim przypadku szkła miały różne wersje firmware.

RobertoM
08-05-2024, 19:23
Być może, nie sprawdzałem. To był 2020 rok chyba jak kupowałem. Używane z R

Nozanu
08-05-2024, 19:35
RF24-105/4L kupiłem dawno i używałem z R. Rezultaty były super na wszystkich ogniskowych. Stabilizacja bardzo skuteczna.
Zmieniłem body na R5 i fociłem tym szkłem jak wcześniej. Fotki wyszły poruszone przy 1/40s i f=105mm. Czegoś takiego wcześniej nie było na R.
Zdziwiło mnie, że przy RF14-35L mam drżącą łapkę w wizjerze z "+" a przy RF24-105/4L bez plusika.
Doczytałem, że trzeba zrobić upgrade firmware szkła żeby IS współpracowało z IBIS.
Zrobiłem i teraz fotki są ostre przy 1/4s i f=105mm.
O.K. dałem ciała ale nie jest to nigdzie nagłośnione. Moim zdaniem IS i IBIS gryzły się ze sobą dając gorszy wynik niż samo IS.
W szkłach EF z IS, które nie współpracują z IBIS jest jak tak jak było na starym R.

Może w Twoim przypadku szkła miały różne wersje firmware.

IS i IBIS pracują razem albo wcale. Nie da się ich rozdzielić jeżeli są razem. A EFy też współpracują na tej samej zasadzie.

marfot
08-05-2024, 19:42
IS i IBIS pracują razem albo wcale. Nie da się ich rozdzielić jeżeli są razem.

Nie da się rozdzielić jeśli współpracują. Jeżeli nie współpracują bo nie dogaduje się soft szkła i korpusu to teoretycznie ma działać tylko IS.
Mamy na tą okoliczność symbole: (((ręka)))OFF, (((ręka))), (((ręka)))+

Nozanu
08-05-2024, 19:50
Nie da się rozdzielić jeśli współpracują. Jeżeli nie współpracują bo nie dogaduje się soft szkła i korpusu to teoretycznie ma działać tylko IS.
Mamy na tą okoliczność symbole: (((ręka)))OFF, (((ręka))), (((ręka)))+

Jeśli korpus nie rozpoznaje szkła to nic nie działa, bo niby w jaki sposób. Można ręcznie wprowadzić ogniskową do korpusu i wtedy będzie działać IBIS. A te symbole to tylko ostrzeżenia, zresztą zależne od czasów granicznych jakie wprowadzisz w menu.

marfot
08-05-2024, 20:10
A te symbole to tylko ostrzeżenia, zresztą zależne od czasów granicznych jakie wprowadzisz w menu.

Też tak początkowo sądziłem. A na prawdę oznaczają kolejno: stabilizacja wyłączona, tylko IS, IS+IBIS.
Ręka z "+" pojawiła się u mnie po tym jak zrobiłem upgrade firmware szkła do wersji, o której jawnie napisano że pozwala na współpracę IS z IBIS.
Np dla EF35/2IS wyświetla się ręka bez plusa przy włączonym IS. Wynika z tego że działa tylko IS szkła.

Nozanu
08-05-2024, 20:43
Też tak początkowo sądziłem. A na prawdę oznaczają kolejno: stabilizacja wyłączona, tylko IS, IS+IBIS.
Ręka z "+" pojawiła się u mnie po tym jak zrobiłem upgrade firmware szkła do wersji, o której jawnie napisano że pozwala na współpracę IS z IBIS.
Np dla EF35/2IS wyświetla się ręka bez plusa przy włączonym IS. Wynika z tego że działa tylko IS szkła.

Ale dymisz. Ten "+ " oznacza włączoną w menu stabilizację cyfrową(nie mechaniczną) która normalnie raczej szkodzi bo cropuje, może przy filmach do czegoś się to nada.

marfot
08-05-2024, 22:05
Ale dymisz.

Nie ja jeden :lol::
https://community.usa.canon.com/t5/EOS-DSLR-Mirrorless-Cameras/R6-do-you-see-the-enhanced-IBIS-IS-icon-with-RF-24-105-L-IS/m-p/344433

https://community.usa.canon.com/t5/EOS-DSLR-Mirrorless-Cameras/EOS-R5-Image-Stabilization-hand-icon/m-p/330797

--- Kolejny post ---

I jeszcze informacja Canona co daje kolejne firmware dla RF24-105/4L:
"Oprogramowanie układowe w wersji 2.0.6 zawiera następujące udoskonalenia:
・Funkcja stabilizatora obrazu obiektywu współpracuje z funkcją stabilizatora obrazu aparatu, co pozwala uzyskać lepsze efekty w tym zakresie w modelach EOS R5 / EOS R6."

Po wgraniu tego firmware pojawił się "+" przy symbolu ręki.

atsf
09-05-2024, 18:48
Nie ja jeden :lol::
https://community.usa.canon.com/t5/EOS-DSLR-Mirrorless-Cameras/R6-do-you-see-the-enhanced-IBIS-IS-icon-with-RF-24-105-L-IS/m-p/344433

https://community.usa.canon.com/t5/EOS-DSLR-Mirrorless-Cameras/EOS-R5-Image-Stabilization-hand-icon/m-p/330797

--- Kolejny post ---

I jeszcze informacja Canona co daje kolejne firmware dla RF24-105/4L:
"Oprogramowanie układowe w wersji 2.0.6 zawiera następujące udoskonalenia:
・Funkcja stabilizatora obrazu obiektywu współpracuje z funkcją stabilizatora obrazu aparatu, co pozwala uzyskać lepsze efekty w tym zakresie w modelach EOS R5 / EOS R6."

Po wgraniu tego firmware pojawił się "+" przy symbolu ręki.

Czy mam przez to rozumieć, że firma Canon reklamując R7 jako posiadający IBIS, który miał współpracować ze stabilizacją w obiektywach, dopuściła się oszustwa?

Albowiem mi się żaden plusik nie wyświetla nawet z obiektywem EF 100-400L II, a gdy wyłączę IS, to nie mam kompletnie żadnej stabilizacji, mimo tego, że w korpusie nieustannie coś jarmoli, czyli jest gorzej, niżbym zapiął manualne 400 mm i nastawił IBIS na tę ogniskową. Obraz mi w celowniku tańczy, jak napier...ny derwisz :evil:

Powtórzę pytanie w dużym skrócie: czy firma Canon dopuściła się oszustwa?

Nic mi nie wiadomo o żadnej liście obiektywów, z którymi IBIS miałby współpracować, ani o tym, że miałby w ogóle nie pracować, gdy wyłączy się IS.

marfot
09-05-2024, 19:14
Czy mam przez to rozumieć, że firma Canon reklamując R7 jako posiadający IBIS, który miał współpracować ze stabilizacją w obiektywach, dopuściła się oszustwa?

1. IBIS współpracuje z IS w obiektywach, które mają stosowne firmware czyli szkłami RF. Nie wiem czy pojawiły się firmware do szkieł EF pozwalające na taką funkcjonalność.
2. Nie ma możliwości rozdzielenia IS i IBIS. Wyłączenie IS na szkle powoduje totalne wyłączenie stabilizacji. Tak samo w menu.
3. Szkła EF z IS działają normalnie ale prawdopodobnie bez wsparcia IBIS (brak plusika). IS jest zwykle skuteczniejsze od samego IBIS.
4. Z moim starym EF50/1.8 działa IBIS jeśli jest włączona stabilizacja w menu. Nie ma gorszego szkła więc zakładam, że wszystkie szkła bez IS działają z IBIS.

Nie widzę gdzie tu jest oszustwo. Współpraca IS z IBIS to jakaś skomplikowana technika, Canon miał kilka patentów na ten temat. Nowe szkła współpracują.

marfot
09-05-2024, 20:16
Może lepiej wyjaśni to sam Canon:
https://www.canon.pl/pro/stories/8-stops-image-stabilization/

a w szczególności ta tabela:

16430

Jak widać po podłączeniu szkła EF IBIS przejmuje stabilizację w płaszczyźnie sensora i obrót wokół osi obiektywu, wychylenia poziome i pionowe załatwia IS szkła.
W przypadku szkła RF IS i IBIS współpracują ze sobą (komunikują się) również w zakresie kompensacji wychyleń pionowych i poziomych.
No i pewnie fakt komunikowania się oznaczony jest tym plusikiem w wizjerze.

Nozanu
09-05-2024, 22:26
No i pewnie fakt komunikowania się oznaczony jest tym plusikiem w wizjerze.

Czyli jednak zmiana. Wcześniej też był + a nawet dwa przy rączce zależnie od stopnia cropowania, jeśli dobrze kojarzę.

Przerzuciłem swoje słoiki i moje cztery RFy z ISem mają teraz ten +. W trybie filmowym dodatkowo dwa słupki za plusem dla stabilizacji cyfrowej. Skąd to się wzieło? a w instrukcji jest tylko sama rączka.

marfot
09-05-2024, 23:49
Czyli jednak zmiana. Wcześniej też był + a nawet dwa przy rączce zależnie od stopnia cropowania, jeśli dobrze kojarzę.

Przerzuciłem swoje słoiki i moje cztery RFy z ISem mają teraz ten +. W trybie filmowym dodatkowo dwa słupki za plusem dla stabilizacji cyfrowej. Skąd to się wzieło? a w instrukcji jest tylko sama rączka.

Canon trochę namieszał nie podając w instrukcji znaczenia tego plusika przy rączce.

mirror
09-05-2024, 23:55
te tabelki nie zgadzają się z moim osobistym doświadczeniem :) ale dopuszczam myśl że była to tylko siła sugestii reklamy że ma być lepiej więc było lepiej.

szwayko
10-05-2024, 09:47
Czy mam przez to rozumieć, że firma Canon reklamując R7 jako posiadający IBIS, który miał współpracować ze stabilizacją w obiektywach, dopuściła się oszustwa?



Chyba tak.
Tutaj z ich strony:
The In-Body Image Stabilisation (IBIS) in the Canon EOS R7 works cooperatively with the optical IS in IS-equipped lenses, whether they are RF lenses or EF lenses being used with an EF-EOS R Mount Adapter, ...
https://www.canon.pl/pro/stories/8-stops-image-stabilization/

___
Dodam jeszcze ciekawą wtopę inżynierów Canona z R5. Bawię się trochę fotografią na długich czasach. Używam czasem bardzo gęstych filtrów jak ND32000 - oznacza to że w pełnym słońcu mam czas naświetlania 1 min. Często mi się na dole kadru pojawiało zamglenie - winiłem za to filtr (Haida za panad pół tysia), parę, brak osłony. Czymś tam zawsze próbowałem osłanianiać żeby aparat był w cieniu.
Podczas jednego z ostatnich wyjazdów:
https://www.facebook.com/szwayko/posts/pfbid0wwT3mWsN2cFecAxWyryWpEgWPmd5HqjP576Vd2QibUAP RjG7FABg7SaXJUoNjh3gl

Okazało się że lewe światło wpada do aparatu poprzez tę diodę samowyzwalacza przy rękojeści. Zakleiłem ją kilkoma warstwami czarnej taśmy i jest ok.
Także jak widać coś tam wyjdzie w praniu że nie do końca było przetestowane przez Canona.

--- Kolejny post ---

Jeszcze jedno jak już zeszliśmy na temat stabilizacji. I czy są gdzieś testy/doświadczenia mówiące o tym że stabilizacja 5 kierunkowa matrycy - przy dobrym światle - tj. czasach ponad 2x szybszych od ogniskowej - może bardziej zaszkodzić niż pomóc, i lepiej ją wyłączyć? Chodzi mi o kierunek stabilizacji matrycy zwany YAW - który ma wpływ na równoległe ustawienie matrycy do padającego obrazu przez obiektyw. W krajobrazie bardzo precyzyjnie ustawia się ostrość i czy może to mieć wpływ na ostrość prawej bądź lewej strony kadru, bo akurat przy stabilizowaniu matryca ustawiała się nieco pod skosem do padającego obrazu? Kiedyś było stwierdzone, że na statywie lepiej wyłączyć IS, ale to dotyczyło stabilizacji dwukierunkowej X-Y obrazu, a czy teraz z ręki przy dobrym świetle też nie lepiej wyłączyć?

marfot
10-05-2024, 09:56
Chyba tak.
Tutaj z ich strony:
The In-Body Image Stabilisation (IBIS) in the Canon EOS R7 works cooperatively with the optical IS in IS-equipped lenses, whether they are RF lenses or EF lenses being used with an EF-EOS R Mount Adapter, ...


Kluczowa jest kwestia co to znaczy współpraca.
Dla szkieł EF IS robi to co potrafi lepiej (kompensacja wychylenia pionowego i poziomego) a do IBIS przeniesiono kompensację ruchu w płaszczyźnie sensora i obrót wokół osi obiektywu przyjmując, że IBIS zrobi to lepiej. Wygląda na to, że oba systemy nie komunikują się ale w zasadzie "współdziałają".

W szkłach RF możliwa jest komunikacja IS z IBIS i jakieś algorytmy optymalizują efekty.
Byłbym daleki od nazywania całej sytuacji oszustwem. Nowe działa lepiej niż stare, które jednak działa lepiej niż "gołe" IS w szkle EF i korpusie bez IBIS.

Oby tylko takie "oszustwa" się zdarzały.

52UM
11-05-2024, 07:18
Zrobił się całkiem ciekawy wątek.
Kupiłem obydwa szkiełka, co prawda z drugiej ręki, ale w doskonałym stanie. Potwierdzam, są lepsze od EF.

marfot
11-05-2024, 09:12
Zrobił się całkiem ciekawy wątek.
Kupiłem obydwa szkiełka, co prawda z drugiej ręki, ale w doskonałym stanie. Potwierdzam, są lepsze od EF.

No to grubo. Gratulacje.
Na wszelki wypadek sprawdź czy mają aktualne firmware.

52UM
12-05-2024, 20:47
No to grubo. Gratulacje.
Na wszelki wypadek sprawdź czy mają aktualne firmware.
Spoko, obiektywy RF i tak są tańsze od Fuji GFX, stamtąd wróciłem do Canona. Tak wiem to inna liga. Wgrałem. Dzisiaj przestrzelane w terenie, Faktycznie o niebo lepsze od EF

WinSho
12-05-2024, 21:04
Spoko, obiektywy RF i tak są tańsze od Fuji GFX, stamtąd wróciłem do Canona. Tak wiem to inna liga. Wgrałem. Dzisiaj przestrzelane w terenie, Faktycznie o niebo lepsze od EF

Gratuluję udanego zakupu, to że RF jest lepszy od każdego EF-a to jest jasne i oczywiste. Niech służy długo i szczęśliwie.