PDA

Zobacz pełną wersję : Mikrofon nakamerowy do nagrywania występów dziecka



colin503
22-02-2024, 15:18
W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat mikrofonów dla vlogerów, do przeprowadzania wywiadów, itp..., ale jak próbuję się dowiedzieć, czy ma sens mikrofon zewnętrzny w momencie kiedy nagrywam w pomieszczeniu występ dziecka, gdzie jest głośna muzyka z kolumn, to praktycznie nie ma takich informacji :(

Temat osłon przeciwwiatrowych i różnych charakterystyk mikrofonów jest mi dobrze znany. W mojej sytuacji nie muszę chronić mikrofonu przed wiatrem. Natomiast jaka charakterystyka jest najlepsza? Jakie modele polecacie? Czy w ogóle zastosowanie mikrofonu zewnętrznego ma sens?

Na YouTube jest wiele testów i porównań mikrofonów. Często spotykałem hasło, że mikrofon zewnętrzny to zawsze lepsze rozwiązanie niż wbudowany. I jest to logiczne jeśli weźmiemy pod uwagę nagrywanie wywiadów, czy na zewnątrz jeśli jest wiatr, ale w sali z głośną muzyką?

Przemek_PC
23-02-2024, 00:40
Moim zdaniem wystarczą mikrofony wbudowane w aparat. Weź pod uwagę, że większość zewnętrznych mikrofonów to mikrofony monofoniczne. Żeby dobrze nagrać występ musiałbyś wpiąć się rejestratorem dźwięku w mikser albo ustawić na statywach blisko kolumn mikrofony wpięte do rejestratora dźwięku a następnie w montażu do dźwięku z rejestratora dodać ambient z aparatu. Czy gra jest warta świeczki? Sam musisz ocenić.

zdebik
23-02-2024, 00:43
Kup jakiegoś shotguna. Dobrze jeśli będzie miał safty chanell, czyli taki backup jeśli coś mocno huknie. Podstawa to obróbka, szumy eq i powinno być dobrze.

colin503
23-02-2024, 01:00
Moim zdaniem wystarczą mikrofony wbudowane w aparat. Weź pod uwagę, że większość zewnętrznych mikrofonów to mikrofony monofoniczne. Żeby dobrze nagrać występ musiałbyś wpiąć się rejestratorem dźwięku w mikser albo ustawić na statywach blisko kolumn mikrofony wpięte do rejestratora dźwięku a następnie w montażu do dźwięku z rejestratora dodać ambient z aparatu. Czy gra jest warta świeczki? Sam musisz ocenić.

Podpinanie się do nie mojego sprzętu nie wchodzi w grę. Też mam takie wrażenie, że zewnętrzny mikrofon niewiele mi może dać. Myślałem ewentualnie o mikrofonie nakamerowym o charakterystyce kardioidalnej, wtedy "odgłosy publiczności" by mniej przebijały. Choć jak widziałem testy takich mikrofonów to one robiły robotę, jak rozmówca był blisko, a jak mam mocny dźwięk wszędzie, to jaki będzie efekt?

--- Kolejny post ---


Kup jakiegoś shotguna. Dobrze jeśli będzie miał safty chanell, czyli taki backup jeśli coś mocno huknie. Podstawa to obróbka, szumy eq i powinno być dobrze.

Jak pisałem wyżej mam mocny dźwięk wszędzie (dokładnie z kolumn, ale jest głośno w całym pomieszczeniu), a shotguny nagrywają tylko to co przed i za nimi. Czy jeśli skieruję takiego shotguna na środek sceny, a dźwięk jest z kolumn po bokach, to nie będzie jakiegoś dziwnego efektu?

Kolekcjoner
23-02-2024, 01:39
W sali z głośną muzyką musisz mieć do nagrania głosu odpowiedni miks. Nagrywanie tego "on air" niezależnie od majka będzie zawsze obarczone straszliwym bajzlem w dźwięku.

colin503
23-02-2024, 08:55
A możesz tak prościej? Miks to mikrofon, mikser, czy coś innego? Nie "on air" czyli że mam się podpinać do urządzenia, które ten głośny dźwięk emituje (pisałem, że to nie wchodzi w grę)? Jaki straszny bajzel, że będzie coś innego słychać niż to co z głośników? Jak pisałem, to są występy dzieci, a nie nagrywanie płyty w studio, a chciałem się dowiedzieć, czy zewnętrzny mikrofon (np. Sennheiser MKE 200, albo RODE VideoMicro II) coś da? Czy jego kierunkowość polepszy dźwięk, czy wręcz zaszkodzi (to nie jest nagrywanie rozmówcy pół metra od mikrofonu, tylko głośnego dźwięku, który najczęściej płynie z mocnych kolumn stereo)?

Przemek_PC
23-02-2024, 10:14
Próbujesz chyba z armaty strzelać do muchy. Stań w miarę blisko głośników aby zmniejszyć udział dźwięków odbitych, przypilnuj poziomu nagrywania dźwięku aby nie było przesteru i to wszystko. Próby możesz zrobić w domu o ile posiadasz jakieś sensowne stereo czy mocny soundbar. Jakim aparatem będziesz nagrywał?

zdebik
23-02-2024, 10:28
Zawsze będzie słychać to co leci z głośników. Jeśli chcesz w miarę czyste audio dji mic albo inny rode przypinany do aktora ;)

colin503
23-02-2024, 11:33
Próbujesz chyba z armaty strzelać do muchy. Stań w miarę blisko głośników aby zmniejszyć udział dźwięków odbitych, przypilnuj poziomu nagrywania dźwięku aby nie było przesteru i to wszystko. Próby możesz zrobić w domu o ile posiadasz jakieś sensowne stereo czy mocny soundbar. Jakim aparatem będziesz nagrywał?

Aparat Canon 77D (jak w sygnaturze ;) ). Co masz na myśli z armaty strzelać do muchy? Prosta sytuacja, dzieci występują (występy taneczne i wokalne), muzyka (także wokal) idzie przez porządne nagłośnienie, więc jest głośno i jeśli ktoś coś mówi/śpiewa, to również przez to nagłośnienie, więc słychać go wyraźnie. Chcę przyjść włączyć aparat i nagrywać. Wiem, że do nagrywania rozmówcy mikrofon zewnętrzny bardzo polepszy jakość dźwięku, ale tutaj jest diametralnie inna sytuacja i mam wrażenie, że on nic nie pomoże. Nie chcę kupować w ciemno, a potem stwierdzić, że wydatek niepotrzebny.

--- Kolejny post ---


Zawsze będzie słychać to co leci z głośników. Jeśli chcesz w miarę czyste audio dji mic albo inny rode przypinany do aktora ;)

Wiem, że muzykę z głośników będzie słychać i o to chodzi :D Tylko czy warto inwestować w mikrofon nakamerowy, jeśli żadnych rozmów nie będę nagrywał (występy taneczne i woklane), a jeśli jest wokal to też idzie przez głośniki.

Przemek_PC
23-02-2024, 11:38
Tapatalk nie pokazuje podpisów więc nie widzę o jakim aparacie piszesz.

Hubert Multana
23-02-2024, 12:04
Nagrywam właśnie recenzje mikrofonu bezprzewodowego Comica VM30 i brzmi to jak jego idealne zastosowanie. Mikrofon na statywie pod głośnik a Ty nagrywasz sobie scenę centralnie.

Przemek_PC
23-02-2024, 12:41
I cieszysz się dźwiękiem mono na nagraniu.

colin503
23-02-2024, 12:47
Nagrywam właśnie recenzje mikrofonu bezprzewodowego Comica VM30 i brzmi to jak jego idealne zastosowanie. Mikrofon na statywie pod głośnik a Ty nagrywasz sobie scenę centralnie.

Ok, dzięki za informację :) Czyli nakamerowy względem wbudowanego mi nic nie zmieni?

--- Kolejny post ---


I cieszysz się dźwiękiem mono na nagraniu.

Te nakamerowe, w które celuję (np. Sennheiser MKE 200, albo RODE VideoMicro II) też są mono ;)

Przemek_PC
23-02-2024, 13:11
Większość mikrofonów jest mono. Jeśli chcesz nagrać dźwięk stereo potrzebujesz dwóch mikrofonów odpowiednio ustawionych albo rejestratora dźwięku typu Zoom, Tascam itp, który ma wbudowane mikrofony stereo a także możliwość podłączenia mikrofonów zewnętrznych czy wejścia sygnałem z miksera audio.

Bangi
23-02-2024, 13:42
Z tego co zauważyłem na występach moich dzieci w przedszkolu (ja nie nagrywam), to jak inni rodzicie nagrywali filmiki to czasem aparat na statywie / czasem GOPRO i jak potem takie filmiki innym rodzicom udostępniali to na takie potrzeby zachwycania się nad bąbelkami, wszystko było w porządku. Nigdy nie widziałem, by był jakieś zewnętrzne mikrofony podczepiane.
Autorze - jak ktoś zaproponował - spróbuj sobie nawet w domu ponagrywać puszczając jakiś program, przedstawienie, cokolwiek z głośników i zobacz jaki efekt uzyskasz - jak będzie OK to będziesz wiedział, że nic nie potrzebujesz, jak coś będzie nie tak, szukaj dalej. Takie moje skromne zdanie.

colin503
23-02-2024, 14:30
Z tego co zauważyłem na występach moich dzieci w przedszkolu (ja nie nagrywam), to jak inni rodzicie nagrywali filmiki to czasem aparat na statywie / czasem GOPRO i jak potem takie filmiki innym rodzicom udostępniali to na takie potrzeby zachwycania się nad bąbelkami, wszystko było w porządku. Nigdy nie widziałem, by był jakieś zewnętrzne mikrofony podczepiane.
Autorze - jak ktoś zaproponował - spróbuj sobie nawet w domu ponagrywać puszczając jakiś program, przedstawienie, cokolwiek z głośników i zobacz jaki efekt uzyskasz - jak będzie OK to będziesz wiedział, że nic nie potrzebujesz, jak coś będzie nie tak, szukaj dalej. Takie moje skromne zdanie.

Dzięki za praktyczną odpowiedź :)
Dodam, że już nagrywałem takie występy. Najpierw z ręki, ale od razu stwierdziłem, że musi być statyw i następnym razem było już dużo lepiej z nowym sprzętem. Karta pamięci też powinna być większa niż 32 GB, a obowiązkowo drugi akumulator, bo włączony ekran i samo filmowanie zabierają sporo energii. No i został mi nieszczęsny mikrofon. Poprzednie 2 razy nie było żadnych problemów z dźwiękiem, więc dlatego nie garnę się do zakupu zewnętrznego mikrofonu, ale chętnie poczytam doświadczenia innych przy kręceniu w podobnych okolicznościach :D

Hubert Multana
23-02-2024, 14:33
I cieszysz się dźwiękiem mono na nagraniu.
A bo inne mikrofony nagrywają w stereo niby? Duplikujesz ścieżkę mono na prawy i lewy sygnał i masz stereo.

Przemek_PC
23-02-2024, 15:06
Ty tak na serio?

adawro
23-02-2024, 15:40
W zamkniętym pomieszczeniu różnicy wielkiej nie będzie. Mikrofon wbudowany jest mniej kierunkowy więc faktycznie bardziej zbiera hałas dookoła, ale jak jest cicho to nie problem. Zewnętrzny mikrofon przydaje się bardzo na otwartym terenie, szczególnie gdy wieje i ma dobrą osłonę typu deadcat.
Raz nadziałem się na sytuację zakłóceń elektromagnetycznych i wtedy wbudowany mikrofon działał o niebo lepiej, natomiast zewnętrzny mikrofon zbierał zakłócenia - niestety prawie wszystkie aparaty mają złącze minijack. Prawdopodobnie gdybym miał przynajmniej MiniXLR jak to jest w EOS C70 to może by było lepiej. Innym rozwiązaniem jest deadcat nakładany bezpośrednio na aparat jak to jest w SONY ZV-1.

zdebik
23-02-2024, 23:17
A bo inne mikrofony nagrywają w stereo niby? Duplikujesz ścieżkę mono na prawy i lewy sygnał i masz stereo.Dokładnie tak.

Co do micro to ja słyszę różnicę na korzyść video mic pro+ vs micro w R5.