PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić zdjęcie z lampą błyskową i z duza przesłoną?



canis_lupus
25-10-2004, 11:23
Mam EOSa 300, lampa Sunpak 4000AF (TTL). Chciałem zrobić zdjecie z duzą przesłoną (f/16). W trybie P zrobić się tego nie da, bo aparat przyjmuje najmniejszą przysłone i nie da sie tego przesunąć. Natomiast w trybie Av aparat jakby nie widział lampy tzn. widzi, wyzwala, ale nie wiem czemu przyjmuje czasy takie jakby jej nie było. W związku z tym mam pytanie. Czy w trybie M działa TTL? Jakie wartości przyjąć aby nie przeswietlić zdjęcia?

Krzychu
25-10-2004, 11:33
przyjmuje czasy takie jakby jej nie było. W związku z tym mam pytanie. Czy w trybie M działa TTL? Jakie wartości przyjąć aby nie przeswietlić zdjęcia?

Działa TTL jak najbardziej i raczej martwilbym sie o niedoswietlenie niz przeswietlenie - Sunpak zdaje sie daje jakies tam potwierdzenie ze starczylo mu swiatla, tyle ze po fakcie... Ale generalnie zdjecia przy swietle blyskowym przy takich przyslonach odradzam - drugi plan (ktory jak rozumiem ma sie znalezc w glebi ostrosci) i tak bedzie dramatycznie niedoswietlony...

maku
25-10-2004, 12:01
(ktory jak rozumiem ma sie znalezc w glebi ostrosci)

Dokładnie tak. W trybie AV aparat przy podpiętej lampie tak dobiera czasy by maksymalnie wykożystać światło zastane doświetlając większy obszar. (tak przynajmniej robi 10D). Pozostaje Ci więc albo zafiksować 1/200 (jeśli 300D ma taką opcję) albo poprosu przejść na TV lub M.

canis_lupus
25-10-2004, 13:48
Ale sęk w tym ze parametry dobiera identyczne jak przy "P" Bez lampy tylko ze przsunięte. Dlatego martwiłem się o prześwietlenie.

Krzychu
25-10-2004, 13:50
Ale sęk w tym ze parametry dobiera identyczne jak przy "P" Bez lampy tylko ze przsunięte. Dlatego martwiłem się o prześwietlenie.

Który tryb dobiera ? Av ? To normalne, kolega który pisał o zafiksowaniu 1.200 sek. chyba nie zwrócił uwagi że chodzi o EOS'a 300 a nie 300D.
Poza tym IMHO powinieneś zacząc od tego co chcesz osiągną i czy w ogóle z taką lampą da się to zrobic - duzej glebi przy malej ilosci swiatla z taka lampa i bez statywu nie masz szans naswietlic poprawnie. Szkoda filmu.

canis_lupus
25-10-2004, 18:12
Chodzi mi głownie o zdjecia "prawie makro" tzn z bliska (40cm)i z 90mm obiektywem. Lampa oczywiście z białym odbłyśnikiem.

Krzychu
25-10-2004, 18:27
Chodzi mi głownie o zdjecia "prawie makro" tzn z bliska (40cm)i z 90mm obiektywem. Lampa oczywiście z białym odbłyśnikiem.

No to Ci zostaje M i liczenie że starczy światła z lampy...

canis_lupus
25-10-2004, 18:38
A jakią niej wiecej ekspozycje ustawić? Bo jak mi np. bez lampy zmierzył 1/8 i f/16 to z lampą robiłem zdjęcia przy 1/45 i f/16. Co Wy na to? JEszcze nie wywołałem ale ja bedą to się podzielę doswiadczeniem.