PDA

Zobacz pełną wersję : RAWShooter Es. 2006 - dziwne kolory - HELP !!!



woyd
18-06-2006, 23:58
Czołem

od kilku tygodni intensywniej pracuje z RAW-ami. Do ich obróbki używam RAWShootera Essentials 2006.

Przy okazji "wywoływania" RAWów ze ślubu zauważyłem, że RAWShooter strasznie miesza mi w kolorach - gasi je, względnie kaszani z deka temperaturę. Już po kliknięciu na zdjęcie program wykonuje automatyczną korektę, której wynik nie za bardzo mi się podoba, ale nie wiem jak ją cofnąć...

oto 2 przykłady:

Zdjęcie prosto z RAW-u:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img377.imageshack.us/img377/5436/12ju.jpg)

Zdjęcie po automatycznej obróbke RSE:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img377.imageshack.us/img377/6354/27of.jpg)

Jak dla mnie to pierwsze jest bardziej naturalne.
Można jakoś zmusić RSE, aby pracował bardziej normalnie ?? Wszystkie parametry w "Processing Bias Parameters" mam ustawione na "0".


I jeszcze 2 inne przykładowe fotki. Pierwsza - JPG wyjęty z RAWA, druga - RAW po automatycznej obróbce w RAWShooterze


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img233.imageshack.us/img233/9837/36qw1.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img233.imageshack.us/img233/8458/40dg.jpg)

W moim odczuciu ta druga jest jakby wyprana.... Czy jestem przewrażliwiony ??


Ktoś mi napisał, że


w trzeciej zakladce rawshootera sa opcje dotyczace koloru. jest tam opcja VIBRANCE ktorej nie ma "Processing Bias Parameters" a ktora gasi wlasnie kolory. sprawdz.


Ale ja za ... nie mogę znaleść żadnej trzeciej zakładki. Chyba, że mowa była o wersji Premium, a ja mam Essentials...

Screen mojego RSE:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img148.imageshack.us/img148/7633/rse6ob.jpg)

I jdedyne 2 zakładki jakie mam.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img148.imageshack.us/img148/1757/rsezakladka9su.jpg)

HELP !!!

Tomasz Golinski
19-06-2006, 00:26
A jak dodasz saturacji?

pazurek
19-06-2006, 01:15
A ja sie zapytam, PO CO zdawac sie na automat z RS? Ja nigdy tego nie uzywalem, bo zawsze wychodzilo nie to co chcialem. Jesli widze ze zdjecie nie wyszlo takie jakie powinno to koryguje recznie, nie zdaje sie na automaty.

woyd
19-06-2006, 08:22
pazurek - też bym się chętnie nie zdawał, tylko... od momentu aktualizacji wersji z 2005 na 2006 RAWShooter zrobił się mocno samodzielny - w chwili kliknięcia na zdjęcie RSE zaczyna intensywnie "pracować" i sam koryguje np.: temperature barwową i intensywność kolorów.

Niestety - nie znalazłem w nim opcji "Undo" na wypadek, gdyby działania "automatu" mnie nie zadowalały. I o to mi chodzi.

dentharg
19-06-2006, 09:25
A czy jpeg w RAWie to nie ma te ciut obróbki co robi aparat? +20% kontrast i +ciut saturacja, żeby lepiej na tym małym LCD się oglądało?

gietrzy
19-06-2006, 10:05
A czy jpeg w RAWie to nie ma te ciut obróbki co robi aparat? +20% kontrast i +ciut saturacja, żeby lepiej na tym małym LCD się oglądało?
Jpg w rawie ma dokładnie takie same parametry jak presety jpg'owe (parametr1, 2 lub set 1 itd.)

pazurek
19-06-2006, 10:51
od momentu aktualizacji wersji z 2005 na 2006 RAWShooter zrobił się mocno samodzielny - w chwili kliknięcia na zdjęcie RSE zaczyna intensywnie "pracować" i sam koryguje np.: temperature barwową i intensywność kolorów.

hmm, no nie wiem, u mnie w RS sie nic samo nie zmienia, a jesli juz nawet cos popsuje (ja albo odpalony z reki automat), to przywrocenie domyslnych parametrow mozna latwo uzyskac przyciskami w prawym gornym rogu okna

- "aparacik" ustawia pierwotny balans bieli
- "niebieska strzalka w lewo" przywraca domyslne parametry zdjecia

Jesli po otwarciu rawa w RS widzisz co innego niz np. w podgladzie jpega albo DPP, to znaczy ze program dostosowuje widok do innego profilu kolorow (przelacz sie na "batch convert", wlacz widok zaawansowany i zobacz jaki profil jest wybrany - jesli domyslny adobergb to sprawdz jeszcze czy nie masz jakiegos dziwnego profilu monitora w zarzadzaniu kolorami w windows).

Vitez
20-06-2006, 02:23
A jak dla mnie to drugie zdjecia, te z RSE sie bardziej podobaja. Oryginalne RAW nieco za bardzo w czerwien wpadaja.

mark_solo
20-06-2006, 08:37
Ja tez zauwazylem, ze nowa wersja RSP zmienia kolory po Alt-E. Jest to niezgodne z filozofia programu. Wedlug autorow najpierw wykonuje sie balans bieli, a dopiero pozniej inne korekcje, ktore nie powinny zmieniac kolorystyki i do tej pory nie zmienialy. Koncowa kolorystyke mozemy zmieniac za pomoca saturation i vibrance. Tak wiec w nowej wersji przestalem korzystac z automatu. Moze jest to jakis blad w oprogramowaniu.

czeczot
20-06-2006, 09:06
Ja mam podobny problem z tym programem (zresztą mój kolega także) Czasami chciałbym minimalnie poprawić zdjęcie a on mi wszystko przestawia i musze ustawiać samemu. Profile sprawdziłem jest sRGB.

mjastrzebski
20-06-2006, 13:21
pazurek - też bym się chętnie nie zdawał, tylko... od momentu aktualizacji wersji z 2005 na 2006 RAWShooter zrobił się mocno samodzielny - w chwili kliknięcia na zdjęcie RSE zaczyna intensywnie "pracować" i sam koryguje np.: temperature barwową i intensywność kolorów.

Co rozumiesz przez klikniecie w zdjecie?? Klikasz w maly podlgad na liscie wszystkich RAW-ow, czy klikasz pipeta w samo duze zdjecie?? W przypadku tego drugiego oczywiscie program zmieni balans bieli zaleznie od tego w co sie kliknie.
Z moich obserwacji wynika, ze po kliknieciu w male zdjecie, program szybko generuje kiepiskiej jakosci podglad, a po chwili pracy podlgad docelowy. Podlgad docelowy ma balans bieli z aparatu, wzglednie taki jaki zostal ustawiony przez Ciebie wczesniej.
Jesli wczesniej juz gmerales przy zdjeciu zostana odtworzone wczesniejsze ustawiania, poziomow, nasycenia, odszumiania etc.
Przy otwieraniu zdjecia pierwszy raz, nigdy nie mialem zadnych suwakow ustawionych inaczej niz defaultowo badz na zero!!

Marcin

woyd
20-06-2006, 22:54
mjastrzebski - mam na myśli wybranie zdjęcia spośród wszystkich widocznych w górnej belce podglądu. Np: mam w katalogu kilka rawów - RSE wyświetla w pasku podglądu cih miniaturki Klikam na periwszym lepszym zdjęciu - poniżej wyświetlanie jest jego powiększenie i momentlanie zdjęcie jest korygowane (ikona rochomych trybików).

Tomasz Golinski
20-06-2006, 22:54
No cóż. Jeśli chcesz mieć efekty jak przy pomocy algorytmów canona, to musisz używać softu canona.

pazurek
20-06-2006, 23:18
Ja tam nie wiem, u mnie sie nic samo nie "koryguje". Po kliknieciu na minaturke faktycznie przez chwile jest ikona trybikow, ale wtedy doczytuje sie tylko zdjecie w wiekszej rozdzielczosci. Zadne zmiany kolorow/balansu nie sa wykonywane.

Jedyne co sie robi "samo", to przy pierwszym wejsciu do nowego katalogu ze zdjeciami pojawiaja sie najpierw miniaturki a potem program kazda z nich jeszcze raz... no wlasnie nie wiem, jeszcze raz generuje jakby. Wlasnie w tym momencie chrzanily mi sie kolory dawno temu, jak mialem wybrany profil kolorow monitora. Teraz nie mam zadnego (ustawienia pulpitu windows) i wszystko dziala normalnie.

Tomasz Golinski
20-06-2006, 23:35
Po kolei: za pierwszym razem po wejściu to RSE wyświetla thumby i jpgi, które wygenerował canon. Potem sam liczy po swojemu i wyświetla to, co mu wyjdzie.

mjastrzebski
21-06-2006, 14:16
mjastrzebski - mam na myśli wybranie zdjęcia spośród wszystkich widocznych w górnej belce podglądu. Np: mam w katalogu kilka rawów - RSE wyświetla w pasku podglądu cih miniaturki Klikam na periwszym lepszym zdjęciu - poniżej wyświetlanie jest jego powiększenie
No to juz wiem o czym mowimy :-)
Moim zdaniem to nie jest nic nienormalnego.
Zgaduje ze to sie odbywa tak:
Po kliknieciu w miniturke, pokazywane jest duze zdjecie. To zdjecie jest prawdopodobnie jpg-em zalaczonym do RAW'a.
W tym czasie (trybiki) RSE/RSP liczy wyglad zdjecia po swojemu z zadanych ustawien (balans bieli, poziomy, nasycenie etc).
To ze mu wychodzi cos innego niz wylazlo z aparatowego jpg'a to nic dziwnego akurat. Kazdy program do konwersji RAW robi to odrobine inaczej. Jesli efekt pracy RSE/RSP nie zadowala to moze trzeba uzyc innego programu. Osobiscie polecam uzycie profili kolorow, ktore sa dostepne na stronie producenta RSE/RSP. Moim zdaniem wplywaja pozytywnie na efekt konwersji. Kosztuja parnascie dolarow. Zreszta sa dostepne od innych producentow/dostawcow takze.

Na potiwerdzenie tego, zrob maly test. Pokombinuj okrotnie ze zdjecie. Np poziomamy zeby wajarac pol zdjecia. Wyjdz z programu, wejdz jeszcze raz. Kliknij w ta sama miniaturke. Podlgad ktory na czas trybikow sie pokaze bedzie ten sam co poprzednio (jpg z aparatu). Jak wylacza sie trybiki dostaniesz swoje testowo spsute zdjecie.

Jezeli chesz, to podesli mi jakiegos RAW'a., napisz zjakimi ustawieniami balansu bieli mam to wywolac. Ja to wywolam z defaultowym profilem aparatu i tym platnym. Zobaczysz czy bedzie roznica :-)

Hmmm, Moge sie jednak mylic co to podlgadu z jpga.
Ale oferta do wywolania RAW'a z dwoma roznymi profilami nadla aktualna ;-)

Marcin

Tomasz Golinski
21-06-2006, 14:47
Na potiwerdzenie tego, zrob maly test. Pokombinuj okrotnie ze zdjecie. Np poziomamy zeby wajarac pol zdjecia. Wyjdz z programu, wejdz jeszcze raz. Kliknij w ta sama miniaturke. Podlgad ktory na czas trybikow sie pokaze bedzie ten sam co poprzednio (jpg z aparatu). Jak wylacza sie trybiki dostaniesz swoje testowo spsute zdjecie.
Chyba nie pójdzie tak. RSE ma cache jakieś. Trzebaby sczyścić

mjastrzebski
21-06-2006, 15:13
Chyba nie pójdzie tak. RSE ma cache jakieś. Trzebaby sczyścić

Zgadza sie, wlasnie sprawdzielem.
Czyli jest tak ze po kliknieciu w miniaturke jest wyswietlany ostatni podlgad z cach'u, po chwili jego jakosc jest poprawiana (trybiki pracuja).
Co jest przy pierwszym podgladzie danego zdjecia tego nie wiadomo. Albo jpg, albo podlgad jest szybko generowany. Opis oryginalnego problemu sugeruje ze jednak jpg. Ale to bez znaczenia, bo i ntak wszystko dziala tak jak powinno, a mozna miec jedynie zastrzenia do tego jak RSE konwertuje zdjecia.


Marcin

mark_solo
21-06-2006, 16:05
Zgadza sie, wlasnie sprawdzielem.
Czyli jest tak ze po kliknieciu w miniaturke jest wyswietlany ostatni podlgad z cach'u, po chwili jego jakosc jest poprawiana (trybiki pracuja).
Co jest przy pierwszym podgladzie danego zdjecia tego nie wiadomo. Albo jpg, albo podlgad jest szybko generowany. Opis oryginalnego problemu sugeruje ze jednak jpg. Ale to bez znaczenia, bo i ntak wszystko dziala tak jak powinno, a mozna miec jedynie zastrzenia do tego jak RSE konwertuje zdjecia.


Marcin
RSE(P) przy pierwszym otwarciu katalogu generuje miniaturki do cache w katalogu C:\Program Files\Pixmantec\RawShooter premium 2006 1.0\Image Cache. Zmiany dotyczace zdjecia sa zapisywane w podkatalogo .RWSetting w katalogu w ktorym sa pliki RAW. Po kliknieciu w miniaturke otwiera sie okno ze zdjeciem - dzialaja trybiki, aby przerobic zdjecie zgodnie z korekcjami z katalogo RWSettings. Nie sadze aby RSE(P) wogole korzystal z jpg zawartych w pliku RAW, jezeli z taka opcja sa robione zdjecia. Jezeli nie bylo zadnych korekt, to RSE uzywa balansu bieli jaki jest zawarty w RAW. Jezeli w aparacie WB jest ustawiony na auto, WB w RSE jest taki jaki dostal z aparatu. Natomiast reszta parametrow to wartosci domyslne zaszyte w aplikacji. Zazwyczaj nie sa one optymalne i nalezy je zmienic przy pomocy nastaw. Zaleca sie zrobic automatyczna korekcje ALT-E jako punkt wyjscia i nastepnie reczna korekcje w/g swojego gustu. Tak wiec w/g mnie nie mozna porownywac jpg jaki dostajemy z aparatu z obrazkiem wygenerowanym automatycznie przez RSE podczas pierwszego otwarcia pliku RAW. Nalezy korygowac recznie. Po to sa w koncu te suwaki.

sail0r
14-09-2006, 22:39
woyd doszedles jak obejsc ta "przypadlosc" rawshootera? jestem w trakcie obrabiania fotek i bardzo mnie denerwuje ta "bladosc" kolorow w porownaniu do raw-ow wywolanych softem canona

ddarc
15-09-2006, 00:02
Jak to dobrze że nie jestem sam .......

U mnie na 30D RawShooter premium 2006 robi tak samo tzn. po kliknięciu przez sekundę - dwie pokazuje ładne zdjęcie ( kolory podobne do tych z panela lcd i innych programów np. ZoomBrowser EX , a po chwili przerabia na jakieś szare ,,już myślałem że skopałem wszystkie foty w kościele …ale nie to RawS jest jakiś pomigany ) nie wiem po jaką ciasną
program sypie mi popiołem w fotki ..tylko ciężej skorygować balans itp...zrobiłem wszystkie foty w Digital Photo Professional bo traciłem za dużo czasu na ta zabawe
...jakość nie najgorsza ...do prostej obróbki polecam DPP...w zupełności wystarczy

Trzeba czekać na jakiegoś pacza do RawS


Pzdr. DD

p_lar
15-09-2006, 00:40
[...]Trzeba czekać na jakiegoś pacza do RawS


No to sie niedoczekasz raczej, bo Pixmantec wsiąkł w Adobe....

A co do kolorów i ustawień to nie korzystacie z "appearance"? Ja mam kilka własnych korekcji zasejwowanych i z tego jade. Jak dla mnie RS nie bardziej chrzani kolory na początku niż ACR, a też mam wszędzie sRGB.

Diabeł
15-09-2006, 09:02
Jak to dobrze że nie jestem sam .......

U mnie na 30D RawShooter premium 2006 robi tak samo tzn. po kliknięciu przez sekundę - dwie pokazuje ładne zdjęcie ( kolory podobne do tych z panela lcd i innych programów np. ZoomBrowser EX , a po chwili przerabia na jakieś szare.


Pzdr. DD
tak samo jak u mnie C1 pro, też się przestawiłem na DPP tu już jest dużo lepiej z kolorami ale zdarza się że w DPP niektóre zdjęcia mają straszny odcień filetowy. W przypadku C1 odniosłem wrażenie że miniaturki w pierwszej fazie wczytywania to on wyświetla z jpga zaszytego w rawie.

Diabeł
15-09-2006, 09:16
woyd doszedles jak obejsc ta "przypadlosc" rawshootera? jestem w trakcie obrabiania fotek i bardzo mnie denerwuje ta "bladosc" kolorow w porownaniu do raw-ow wywolanych softem canona
ja własnie przetestowałem opcję VIBRANCE (RSP), o której ktoś pisał wcześniej i może to jest rozwiązanie, na razie testowałem na rawach z 300d w domu zobaczę jak z 30d

Janusz Body
15-09-2006, 09:46
Jak to dobrze że nie jestem sam .......
....nie wiem po jaką ciasną
program sypie mi popiołem w fotki ..tylko ciężej skorygować balans itp...zrobiłem wszystkie foty w Digital Photo Professional bo traciłem za dużo czasu na ta zabawe...

W pliku RAW masz "zaszyty" jpeg z aparatu. To co jest w tym jpegu uwzględnia to co sobie naustawiałeś w aparaciku. Jak sobie w aparacie ustawisz shrarpness na +3 i saturation na +150 to w tym jpegu aparat poslusznie wykona Twoje żądania chocby byly absurdalne. Konwertery "third party" (C1, RSP), żeby Cię nie zanudzić (jak robi to lightroom) najpierw wyrzucają obrazek z jpega a potem "w tle" wyliczają swoją interpretację RAWa. Swoją. Zwykle z apratu biorą tylko WB ale i to niekoniecznie. Interpretacja "własna" jest siłą rzeczy inna niż to co z kamery. RSP/RSE, C1, CameraRAW są robione "na wszystkie" aparaty więc różnią sie trochę od tego co Ci wychodzi z kamery. Kamera i DPP bazuja na tych samych przemyśleniach producentów więc i obrazki są podobne. No i ludziska kupują Canona bo im sie kolorki podobają ;)

Jeśli chcesz mieć zbliżone wyniki to trzeba troche poustawiać w preferencjach albo pobawić się z profilami.

Mało kto bawi się z poprawkami każdego zdjęcia z osobna. Masz zdjęcia z kościoła - ustaw jedno i zastosuj te ustawienia dla wszystkich zrobionych w podobnych warunkach.

p_lar
15-09-2006, 10:00
[...]
Jeśli chcesz mieć zbliżone wyniki to trzeba troche poustawiać w preferencjach albo pobawić się z profilami.

Mało kto bawi się z poprawkami każdego zdjęcia z osobna. Masz zdjęcia z kościoła - ustaw jedno i zastosuj te ustawienia dla wszystkich zrobionych w podobnych warunkach.

Otóż to, trudno manipulaować przy np. 500 zdjęć jednego dnia. Ja mam profil dopasowany kolorami, kontrastem itp. do jpega z aparatu, konwertuje wszystkie z własnego profilu i poprawiam tylko te które mi nie podchodzą, albo te, które są warte większej obróbki.

PS. Diabeł, trafna uwaga co do vibrance...

mark_solo
15-09-2006, 10:34
Vibrance działa w ten sposób, że zwiększa nasycenie kolorów dla tych partii obrazu, gdzie nasycenie kolorów jest mniejsze. Działa więc wybiórczo. Przynajmniej w teorii. Niektórzy stosuja to w ten sposób, żeby poprawić kolorystykę skóry. Saturation -99 - -98, vibrance 24-25. Czasem jest rzeczywiście lepiej.

mor_feusz
15-09-2006, 11:07
A jak dla mnie to drugie zdjecia, te z RSE sie bardziej podobaja. Oryginalne RAW nieco za bardzo w czerwien wpadaja.

A tutaj to sie zgodze z VITEZem. Ladniejsze te bez czerwieni, jaks naturalniej wychodzi

woyd
19-09-2006, 00:27
woyd doszedles jak obejsc ta "przypadlosc" rawshootera? jestem w trakcie obrabiania fotek i bardzo mnie denerwuje ta "bladosc" kolorow w porownaniu do raw-ow wywolanych softem canona

Nie. Odinstalowałem RSE 2006 i zainstalowałem ponownie wersję 2005. Nie mam dokładnych profili aparatu, ale (moim zdaniem) większą kontrolę nad zdjęciem.

Ktoś ma wersję "pro" ?? Warto za nią zapłacić, czy lepiej wysupłać kilka stówek na starszego Photoshopa i do niego Camera RAW (jesli działa np. z ver. 6 ??)

Janusz Body
19-09-2006, 09:00
Nie. Odinstalowałem RSE 2006 i zainstalowałem ponownie wersję 2005. Nie mam dokładnych profili aparatu, ale (moim zdaniem) większą kontrolę nad zdjęciem.

Ktoś ma wersję "pro" ?? Warto za nią zapłacić, czy lepiej wysupłać kilka stówek na starszego Photoshopa i do niego Camera RAW (jesli działa np. z ver. 6 ??)


Tak mam wersje Pro + Color Engine tylko, że chyba to juz wycofuja ze sprzedzaży bo Adobe kupilo całość i pewnie engine RSP bedzie w Lightroomie. Adobe ogłosił że Lightrooma za darmo dostana tylko ci co kupili RSP przed 13 lipca 2006 (daty nie jestem pewien ale to było jakoś tak - może 13.08.2006) - tak czy inaczej po ptokach :)

Teraz to bym kupił Karte CF Extreme III z dołączonym Capture One LE. Normalnie LE kosztuje 99 USD albo cuś koło tego.

Vitez
19-09-2006, 16:46
Teraz to bym kupił Karte CF Extreme III z dołączonym Capture One LE. Normalnie LE kosztuje 99 USD albo cuś koło tego.

A sa juz dostepne w Polsce? Bo cos nie moge znalezc...

woyd
20-09-2006, 14:51
Dzięki za info. Do zmiany karty i tak się przymierzam, więc jeśli przy okazji można by nabyć dobry sofcik to czemu nie.

Musze poczytać trochę o "Capture one".

Pozdrawiam

aptur
20-09-2006, 17:25
A sa juz dostepne w Polsce? Bo cos nie moge znalezc...

Również sie przyczaiłem na tą kartę ale chyba są na razie niedostepne w Polsce.

Janusz Body
20-09-2006, 19:07
Również sie przyczaiłem na tą kartę ale chyba są na razie niedostepne w Polsce.



Hmmmm... pytałem dzisiaj w Vobisie. Pan najpierw zrobił duże oczy potem gdzieś podzwonił i stwierdził, że jak kupie i wyśle rachunek faxem to dadzą mi kod do download i rejestracji. Tylko po pierwsze mu nie wierze a po drugie mam C1 LE od dawna :) Kart też na razie nie zamierzam kupowac.

Dilbercik
26-09-2006, 11:16
Karty z "wkladka" beda dostepne najwczesniej w polowie przyszlego tyg.
info uzyskane od dystrybutorow Sandiska

Pozdrawiam :)