PDA

Zobacz pełną wersję : Kadrowanie i obróbka fotek w PC



A610
18-06-2006, 00:11
Mam problem, zrobiłem moją małpką kilka fotek na rajdzie samochodowym; net krzyczy, że fajne, tylko ostrość nie ta (kompresja automatyczna) i żeby trawę z kadru usunąć.
Jaką procedurę zastosować?
Kadrowanie, zmniejszanie (800x600??), wyostrzanie, itd...
Nie podejmuję się samodzielnie korzystać z opcji kolor/ostrość, wolę pozostać na autokontrast i autokolor.
Tylko jaka kolejność tych operacji jest optymalna?
Mam jakieś opory przed stosowaniem obróbki graficznej, ale chciałbym korzysta z prostych zasad kadrowania i ulepszania wyglądu fotek.

Tytus
18-06-2006, 08:24
Mam problem, zrobiłem moją małpką kilka fotek na rajdzie samochodowym; net krzyczy, że fajne, tylko ostrość nie ta (kompresja automatyczna) i żeby trawę z kadru usunąć.
Jaką procedurę zastosować?
Kadrowanie, zmniejszanie (800x600??), wyostrzanie, itd...
Nie podejmuję się samodzielnie korzystać z opcji kolor/ostrość, wolę pozostać na autokontrast i autokolor.
Tylko jaka kolejność tych operacji jest optymalna?
Mam jakieś opory przed stosowaniem obróbki graficznej, ale chciałbym korzysta z prostych zasad kadrowania i ulepszania wyglądu fotek.

kolejność: kadrowanie>zmniejszanie>wyostrzanie, nie inaczej....

A610
19-06-2006, 14:28
A może mi na szybko odpowiecie, czy w programach graficznych można ustawić funkcję kadrowania, aby zachowywać proporcje fotki albo jeszcze lepiej wybierać takowe proporcje?

wues
19-06-2006, 14:38
Oczywiście. Z darmowych polecam Adobe Photoshop Album Starter Edition. Możesz wybierać kadrowanie z proporcjami zdjęcia albo zastosować kilka innych (do wyboru).

Giraff
19-06-2006, 14:40
FastStone Image Viewer to program o naprawdę sporych możliwościach. I do użytku domowego - jest za darmo.

bartosz108
05-07-2006, 23:25
I oczywiście www.irfanview.com
Za darmo i po polsku.