PDA

Zobacz pełną wersję : win xp prawa dostępu



Tytus
17-06-2006, 15:41
jest tak, chciałem pod XP prof ustawić ograniczenia dostępu dla różnych użytkowników [kuzyn przyjeżdża, trzeba było ratować zasoby], coś mi się popieprzyło i zablokowało mi część folderów, nawet z poziomu administratora

jak loguję się w trybie awaryjnym pojawia mi się konto administratora z hasłem, jakiego nigdy nie miałem, do tego utworzyło mi się "nieznane konto" które ma chyba dostęp do części zasobów, ale skąd ono nie mam pojęcia, parę dziwnych komunikatów podaję poniżej

ma ktoś pomysł jak odblokować dostęp do wszystkich zasobów???

interesuje mnie zwłaszcza to konto nieznane, długo nie miałem dostępu nawet do moich dokumentów, nagle, gdy chciałem po raz enty dodać grupy uprawnione do dostępu zamiast jednej jaką wybrałem pojawiły mi się wszystkie i do tego to dziwne konto


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://autokacik.pl/files/277007448-Untitled-1.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://autokacik.pl/files/277007448-Untitled-2.jpg)




https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://users.skynet.be/tytus/Untitled-1%20copy.jpg)

mattnick
17-06-2006, 15:46
mo9że miałeś włam na kompa ??

Tytus
17-06-2006, 16:02
mo9że miałeś włam na kompa ??

raczej nie, Outpost podaje mi czasami jakieś komunikaty, że ktoś czegoś próbuje ale raczej nic poza tym, to się stało jak zacząłem w ustawieniach grzebać...

mattnick
17-06-2006, 16:22
chciałeś dobrze wyszło źle...ciekawe czy da się odratować pliki...

Tytus
17-06-2006, 16:31
chciałeś dobrze wyszło źle...ciekawe czy da się odratować pliki...

dało się, ZABEZPIECZENIA>ZAAWANSOWANE>WŁAŚCICIEL - wybrałem, admina, kliknąłem zastosuj i nagle dodały sie wszystkie grupy użytkowników jako dopuszczone ;)

może niektóre katalogi tworzyłem jakoś inaczej i po wyłaczeniu uproszczonego udostępniania folderów system potraktował je inaczej...

ale szafa gra :smile:

ale jedna rzecz jest pojeb....ciekawe, czy to dziura jakaś???

otóż z poziomu konsoli nie mogłem zmienić uprawnień i zabezpieczeń poszczególnych dysków ale z poziomu głupiego eksploatora i wybraniu zabezpieczeń już tak...tego to ja już nie rozumiem...

marnow
17-06-2006, 19:02
Proste udostępnianie jest do d...y, najlepiej je wyłącz. Problemy o których pisałeś związane były z tym że usunięty został właściciel z danego zasobu (pliku, katalogu, dysku) którym jest administrator (default). Jesli tak sie stanie nie możesz dokonywać zmian w uprawnieniach, do momentu kiedy ponownie stanie się on twoją wlasnością.

Twoje nieznane konto to konto ktore istniało poprzednio w twoim systemie, lecz zostało usunięte, to co widzisz w uprawnieniach (S-1-5-21.....) to pozostałości po nim. Dzieje sie tak kiedy właściciel tego konta mial uprawnienie do danego zasobu, a konto zostało usunięte z systemu.

--
marnow

mor_feusz
17-06-2006, 19:12
Wylacz proste udostepnianie i przejmij wlascicuela plikow (nie zpomniej o dziedziczeniu pracwnien z podkatalogami - w razie czego naklikasz sie

Tytus
17-06-2006, 20:12
Proste udostępnianie jest do d...y, najlepiej je wyłącz. Problemy o których pisałeś związane były z tym że usunięty został właściciel z danego zasobu (pliku, katalogu, dysku) którym jest administrator (default). Jesli tak sie stanie nie możesz dokonywać zmian w uprawnieniach, do momentu kiedy ponownie stanie się on twoją wlasnością.

Twoje nieznane konto to konto ktore istniało poprzednio w twoim systemie, lecz zostało usunięte, to co widzisz w uprawnieniach (S-1-5-21.....) to pozostałości po nim. Dzieje sie tak kiedy właściciel tego konta mial uprawnienie do danego zasobu, a konto zostało usunięte z systemu.

--
marnow

Dzięki, pewne rzeczy kumam teraz lepiej, amator jestem pod tym względe straszny, słuchajcie, a jak najlepiej i najłatwiej przede wszystkim ustanowić konto które miałoby bardzo ograniczony dostęp do zasobów i programów?

Nie radzę sobie np z tak banalną rzeczą jak pulpit i menu start "gościa", teoretycznie w folderze [document setings>gość]nie ma tam nic, a jak loguję się jako gość są na pulpicie linki do niektórych programów a menu start jest kompletne jak dla admina...

Przemo(c)
17-06-2006, 23:26
Wpisz sobie w "uruchom" gpedit.msc
Tam jest mnóstwo różnych ustawień, zabezpieczeń, etc. Na pewno znajdziesz coś dla siebie;)

mattnick
17-06-2006, 23:50
a nie lepiej poukrywać foldery albop przypisać hasło do nich i tyle ??

Tytus
18-06-2006, 00:30
a nie lepiej poukrywać foldery albop przypisać hasło do nich i tyle ??

jeżeli chodziłoby tylko o foldery to co innego, ale tu chodzi o cały profil, a ja nie wiem, jak się go tworzy, chodzi o dopuszczenie do wybranych folderów, programów itp....

ale mam syf w systemie...chyba skończy się to stawianiem od nowa wszystkiego...

marnow
18-06-2006, 10:54
Sprawa jest prosta przynajmniej co do utworzenia nowego profilu...stwórz nowego użytkownika....i dodaj go do grupy zwykłych uzytkownikow. Po zalogowaniu się taki uzytkownik bedzie mial tylko dostep do swojego profilu dokumenty, pulpit, etc. Nie bedzie mógł przegladać innych profili, dokonywać zmian systemu, instalować oprogramowania itp. Oczywiście bedzie mógł korzystać z oprogramowania zainstalowanego "dla wszystkich" na twoim kompie.

Jeśli chcesz dokonywać głębszych modyfikacji to jak kolega poprzednio wspomniał gpedit.msc....może tam dosłownie zrobić praktycznie wszystko.

Osobiście nie polecam Ci używania gpedit jeśli nie czujesz pewnie w zaawansowanej konfiguracji systemu...można sobie "namieszać".

--
marnow

Vitez
20-06-2006, 01:28
jeżeli chodziłoby tylko o foldery to co innego, ale tu chodzi o cały profil, a ja nie wiem, jak się go tworzy, chodzi o dopuszczenie do wybranych folderów, programów itp....

ale mam syf w systemie...chyba skończy się to stawianiem od nowa wszystkiego...

No to sprobuj zebrac do kupy i siebie i system czyli:
1) reinstalka
2) jak juz porzadnie postawiony, ze standardowym zestawem sterownikow i software tak by nikt nie narzekal to backup (np Norton Ghost, najlepiej nagrany na DVD i do tego posiadanie startowej dyskietki/plyty CD z Norton Ghostem)
3) dodawanie poszczegolnych uzytkownikow i mieszanie im prawami poprzez gpedit
4) jak cos spierdzielisz i nie uda ci sie w rozsadnym czasie naprawid to odzysk backupu z punktu 2 i zabawa od nowa

Tytus
20-06-2006, 13:13
No to sprobuj zebrac do kupy i siebie i system czyli:
1) reinstalka
2) jak juz porzadnie postawiony, ze standardowym zestawem sterownikow i software tak by nikt nie narzekal to backup (np Norton Ghost, najlepiej nagrany na DVD i do tego posiadanie startowej dyskietki/plyty CD z Norton Ghostem)
3) dodawanie poszczegolnych uzytkownikow i mieszanie im prawami poprzez gpedit
4) jak cos spierdzielisz i nie uda ci sie w rozsadnym czasie naprawid to odzysk backupu z punktu 2 i zabawa od nowa

tak zamierzam, tak zamierzam...w lipcu...

już nawet nagrywarkę DVD kupiłem...

jadeit
20-06-2006, 13:24
ja polecem jeszcze ten artykuł
http://www.infojama.pl/sections.php?op=viewarticle&artid=134

dotyczy przedewszystkim dostępu z zew. :)
outpost czasem potrafi sie wyłozyc i ja z niego zrezygnowałem
na rzecz sygate personal firewall na blokade wyjść
i sprzetowego routera na blokade wejść

jak masz zbędną stówe to polecam sprzetowy router dryteka
który chętnych na Twoje zasoby banuje sprzetowo :)

pozdrawiam

_invictus
20-06-2006, 13:35
jest też inne wyjście by udostępnić kuzynowi/cioci/babci PC do surfowania po sieci i bez ryzyka o zawartosc hdd - np knoppix, suse live, ubuntu liveCD - jednym słowem OS odpalany z CD/DVD bez uruchamiania hdd ;)

Tytus
23-06-2006, 18:12
jest też inne wyjście by udostępnić kuzynowi/cioci/babci PC do surfowania po sieci i bez ryzyka o zawartosc hdd - np knoppix, suse live, ubuntu liveCD - jednym słowem OS odpalany z CD/DVD bez uruchamiania hdd ;)

własnie znalazłem najlepszy sposób
Shared Toool Kit 1.1 polecam