PDA

Zobacz pełną wersję : Konkurencja dla RAW-a



satriani
24-10-2004, 18:57
Co sądzicie na temat wprowadzania przez Adobe konkurencyjnego dla RAWA formatu DNG?

http://www.adobe.com/products/dng/main.html

r--x
24-10-2004, 21:44
Co sądzicie na temat wprowadzania przez Adobe konkurencyjnego dla RAWA formatu DNG?

http://www.adobe.com/products/dng/main.html

Myślę, że to świetny pomysł, po co nam jeden format jak można mieć dwa!
Jakoś tam nie doczytałem może, ale chyba nic nie ma o tym, że jest lepszy od rawa,
oprócz tego, że się ładniej nazywa?... Przynajmniej nic konkretnego...?

satriani
24-10-2004, 23:10
no i można konwertować rawa na ten format adoba

Vitez
25-10-2004, 17:51
no i można konwertować rawa na ten format adoba

To moze raczej konkurencja dla TIFF a nie RAW?

Tomasz Golinski
25-10-2004, 17:58
Jeśli dobrze rozumiem, to ten DNG będzie przechowywał dane przed dokonaniem interpolacji, więc pewnie musi też trzymać informacje o rodzaju filtrów kolorowych na matrycy. Prawdopodobnie TIFF to potrafi, więc jest również konkurencją dla RAWów. Kwestia tylko softu, który by to rozumiał.

muflon
25-10-2004, 22:41
Myślę, że to świetny pomysł, po co nam jeden format jak można mieć dwa!
Jakoś tam nie doczytałem może, ale chyba nic nie ma o tym, że jest lepszy od rawa,
oprócz tego, że się ładniej nazywa?... Przynajmniej nic konkretnego...?
A chociażby to, że nowy format jest otwarty i nie trzeba go hackować, żeby napisać niezależny konwerter.
Dla użytkowników systemów operacyjnych innych niż "jedyny słuszny" to często różnica między być albo nie być.
(no, teraz pojawiło się Bibble :) )

Tomasz Golinski
25-10-2004, 22:44
Co z tego, że otwarty? Gdyby Canon chciał, żeby jego aparaty zapisywały w formacie otwartym, to byłoby tak od dawna. Propozyjca Adobe to troche za mało. Gdyby zapowiedzieli, że nast. Photoshop będzie czytał tylko DNG, to myśle, że szybko pojawiłyby się updaty firmware ;)

r--x
26-10-2004, 12:16
Gdyby zapowiedzieli, że nast. Photoshop będzie czytał tylko DNG, to myśle, że szybko pojawiłyby się updaty firmware ;)
Coś kombinują, tylko co?!?

Vitez
26-10-2004, 16:24
Gdyby zapowiedzieli, że nast. Photoshop będzie czytał tylko DNG, to myśle, że szybko pojawiłyby się updaty firmware ;)
Coś kombinują, tylko co?!?

Byc moze Adobe wejdzie na rynek z wlasnymi aparatami cyfrowymi w tym dSLR ;)

maku
26-10-2004, 16:39
No chyba ze tak.
W przeciwnym wypadku nie mogłaby to być żadna konkurencja tylko co najwyżej jakaś tam ewolucja
tyle tylko że dobiero na etapie obróbki zdjęcia już wykonanego w RAW-ie.
Więc nie sądzę żeby można było tu mówić o jakiejś konkurencji.
Nie sądzę też żeby Adobe zrezygnowało z obróbki RAW producentów sprzętu. Osobiście uważam że raczej
bendą to narzędzie udoskonalać.