PDA

Zobacz pełną wersję : R8 + obiektyw z M42 - aparat odmawia robienia zdjęć…



janhalb
30-01-2024, 21:31
Witajcie,

bawię się pożyczonym od znajomego R8 (starając się podjąć ostateczną decyzję, czy się przesiadać z 90D). Generalnie jestem bardzo zadowolony, ale trafiłem na ciekawą zagadkę. Mam (także pożyczony, choć z innego źródła) adapter pozwalający na założenie do R obiektywów z mocowanie M42 (o, chyba dokładnie taki: https://www.kentfaith.com.pl/KF06.382_soczewki-m42-do-canon-eos-r-adapter-do-aparatu?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA2eKtBhDcARIsAEGTG429v5QN50CUfMO_8Ao3 H9I7QikX2Lon6djSzhtxK5MOOqrZVgVOEM0aAhbeEALw_wcB).

Bo mam w domu z dawnych zenithowo-practicowych czasów piękny obiektyw Sonnara (Carl Zeiss Jena :-) 200 mm 2.8, który generalnie daje piękne zdjęcia… Ale nie jestem w stanie przeskoczyć połączenia RF - M42.

Jak robiłem zdjęcia moim 90D, to sprawa była prosta: odpowiedni adapter, zakładałem obiektyw i już - tyle, że przysłonę i ostrość trzeba było ustawiać ręcznie, na obiektywie.

A tu… Ni du du. Obiektyw (z adapterem) zakłada się, jest podgląd (i w wizjerze, i na ekranie), ale aparat odmawia zrobienia zdjęcia - kiedy naciskam migawkę na ekraniku migają literki "MF". Zakładam, że chodzi o "Manual Focus"… W menu aparatu przestawiłem tryb ostrości na MF, ale to nic nie zmienia. Próbowałem się wczytywać w instrukcję, ale nic tam nie znalazłem. Czy coś jeszcze powinienem włączyć / przełączyć / przestawić…?

Hubert Multana
30-01-2024, 22:20
Witajcie,

bawię się pożyczonym od znajomego R8 (starając się podjąć ostateczną decyzję, czy się przesiadać z 90D). Generalnie jestem bardzo zadowolony, ale trafiłem na ciekawą zagadkę. Mam (także pożyczony, choć z innego źródła) adapter pozwalający na założenie do R obiektywów z mocowanie M42 (o, chyba dokładnie taki: https://www.kentfaith.com.pl/KF06.382_soczewki-m42-do-canon-eos-r-adapter-do-aparatu?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA2eKtBhDcARIsAEGTG429v5QN50CUfMO_8Ao3 H9I7QikX2Lon6djSzhtxK5MOOqrZVgVOEM0aAhbeEALw_wcB).

Bo mam w domu z dawnych zenithowo-practicowych czasów piękny obiektyw Sonnara (Carl Zeiss Jena :-) 200 mm 2.8, który generalnie daje piękne zdjęcia… Ale nie jestem w stanie przeskoczyć połączenia RF - M42.

Jak robiłem zdjęcia moim 90D, to sprawa była prosta: odpowiedni adapter, zakładałem obiektyw i już - tyle, że przysłonę i ostrość trzeba było ustawiać ręcznie, na obiektywie.

A tu… Ni du du. Obiektyw (z adapterem) zakłada się, jest podgląd (i w wizjerze, i na ekranie), ale aparat odmawia zrobienia zdjęcia - kiedy naciskam migawkę na ekraniku migają literki "MF". Zakładam, że chodzi o "Manual Focus"… W menu aparatu przestawiłem tryb ostrości na MF, ale to nic nie zmienia. Próbowałem się wczytywać w instrukcję, ale nic tam nie znalazłem. Czy coś jeszcze powinienem włączyć / przełączyć / przestawić…?
Musisz włączyć opcje "Zwolnij migawkę bez obiektywu" Pomarańczowa karta numer 6, strona numer 4, linia numer 4, w trybie foto.

janhalb
30-01-2024, 22:33
Ten Sonar waży chyba kilogram, a ja mam zaznaczyć, że "bez obiektywu" ;-)

Dzięki, na to nie wpadłem!

janpur
31-01-2024, 19:18
Musisz włączyć opcje "Zwolnij migawkę bez obiektywu"
Przez tę niewiedzę, sprzedałem kiedyś obiektyw.

g69
31-01-2024, 22:45
Mozna spróbować podpiąć szkło m42 przez adapter eos- m42 z potwierdzeniem ostrości do przejściówki eos-R.. i jeszcze łatwiej się ostrzy,bo potwierdza ostrość. W r6 mi tak się szkło pracowało.

Leon007
01-02-2024, 01:29
Bo mam w domu z dawnych zenithowo-practicowych czasów piękny obiektyw Sonnara (Carl Zeiss Jena :-) 200 mm 2.8, który generalnie daje piękne zdjęcia… Ale nie jestem w stanie przeskoczyć połączenia RF - M42.
Miałeś problemy z zacinającą się przysłoną i ciężko chodzącym pierścieniem ostrzenia?

atsf
01-02-2024, 08:02
Mozna spróbować podpiąć szkło m42 przez adapter eos- m42 z potwierdzeniem ostrości do przejściówki eos-R.. i jeszcze łatwiej się ostrzy,bo potwierdza ostrość. W r6 mi tak się szkło pracowało.

Nie zawsze. To zależy od generacji dandeliona. Niektóre przejściówki potwierdzające ostrość na lustrzankach fatalnie to robią na bezlusterkowcach.

g69
01-02-2024, 13:01
Dlatego napisałem,że mozna spróbować.. coś co jak miałem działało rewelacyjnie,wykrywał oko i ręcznie ostrząc potwierdzał ustawienie ostrości. Ale jak mówisz,róznie bywa,bo ja kupując adapter chyba ze dwa wcześniej zwróciłem,bo w ogóle z aparatem nie działał.

RobertoM
01-02-2024, 19:57
W temacie m42 ktoś może testował na eRkach TTARTISAN 100MM F/2.8 M42?

janhalb
07-02-2024, 01:12
Leon007

Sorry, że dopiero teraz odpowiadam. Pierścień ostrzenia chodzi… Czy ja wiem? Nie bardzo lekko, na pewno nieco ciężej niż w nowoczesnych obiektywach, ale żeby specjalnie "ciężko", to nie powiem. Z przysłoną nigdy nie było żadnych problemów, choć obiektyw ma - lekko licząc - koło 30 lat…

Leon007
07-02-2024, 13:36
Leon007

Sorry, że dopiero teraz odpowiadam. Pierścień ostrzenia chodzi… Czy ja wiem? Nie bardzo lekko, na pewno nieco ciężej niż w nowoczesnych obiektywach, ale żeby specjalnie "ciężko", to nie powiem. Z przysłoną nigdy nie było żadnych problemów, choć obiektyw ma - lekko licząc - koło 30 lat…
Nic się nie stało, z ciekawości pytałem. Też mam taki, kupowany będąc młodym studentem. I, niestety, smary zgęstniały, nawet udało mi się wykręcić go z przejściówki gdy zmieniałem ostrość :D. Ale nie muszę wysyłać do Niemiec, bo w Gdyni jest przyzwoity serwis, więc dam im zarobić przy okazji.

cybulski
08-02-2024, 08:56
W temacie m42 ktoś może testował na eRkach TTARTISAN 100MM F/2.8 M42?

Tak, na Canonie R. Masz na myśli ten "buble bokeh" ? Działa w porządku jak to manual.

--- Kolejny post ---


Przez tę niewiedzę, sprzedałem kiedyś obiektyw.

:lol::lol: