PDA

Zobacz pełną wersję : [update] Adobe Lightroom Beta 3



DoMiNiQuE
16-06-2006, 14:16
W dalszym ciagu Lightroom sie rozwija :) Dostepna jest juz wersja beta 3.

A oto zmiany w stosunku do wersji beta 2:


Firma Adobe poinformowała o aktualizacji publicznej wersji beta programu Adobe Lightroom.

Do najnowszej wersji programu zostały dodane funkcje sugerowane przez betatesterów, które dają większą kontrolę nad rozmiarem i rozdzielczością eksportowanych obrazów, dokładniejszy wybór metadanych z możliwością wydruku oraz odczyt wartości RGB zwiększający precyzję edycji.
Nowościami w module przetwarzania obrazów (Develop) są narzędzia służące do podglądu obrazu przed i po dokonaniu zmian, funkcje historii (History) do szybkiego podglądu i śledzenia zmian, a także większa kontrola nad rozmiarem i rozdzielczością eksportowanych zdjęć.
Nowy, wydzielony moduł Web zapewnia większe możliwości edycji treści stron WWW oraz natychmiastowy podgląd w formacie HTML lub Flash.
Inne funkcje obejmują kontrolę rozdzielczości w module Eksport (Export), dodatkowe narzędzie Wyprostuj (Straighten) do korygowania efektów związanych z kątem położenia aparatu, funkcje importowania i eksportowania słów kluczowych (Keyword), a także możliwość zachowania ustawień modułu zawierającego zbiory zdjęć lub pojedyncze ujęcia.
Funkcje Automatyczne importowanie (Auto Import) oraz Folder podręczny (Hot Folder) umożliwiają automatyczne dodawanie obrazów z określonego katalogu do biblioteki programu Lightroom.

Dziękujemy naszym betatesterom i zachęcamy użytkowników do większego udziału przy opracowywaniu ostatecznej wersji produktu, który najlepiej spełni specyficzne oczekiwania fotografów - powiedział Dave Story, wiceprezes ds. rozwoju produktów do cyfrowego przetwarzania obrazów w firmie Adobe. - Sukces publicznej wersji beta tego programu będzie większy dzięki wydaniu wersji dla systemu Windows, co nastąpi tego lata.

Program Lightroom w wersji beta, działający w modularnym, opartym na zadaniach środowisku, udostępnia narzędzia do kompletnej obróbki zdjęć. Dzięki wykorzystaniu technologii Adobe Camera Raw 3.4 Lightroom obsługuje ponad 120 formatów RAW.
Wśród nowych modeli aparatów obsługiwanych przez wersję beta są: Canon EOS 30D, Epson R-D1s, Leaf Aptus 65 i Aptus 75, Olympus EVOLT E 330 i SP-320, Pentax *ist DL2 oraz Samsung GX-1S.
W trakcie publicznego testowania wersji beta programu Lightroom zostaną, w zależności od potrzeb i priorytetów procesu obróbki zdjęć cyfrowych, zmienione istniejące moduły i funkcje lub dodane kolejne.
Wersję beta programu Lightroom 3.0 for Macintosh OS X Tiger (10.4.3) można pobrać stad -> http://labs.adobe.com/technologies/lightroom/

Dilbercik
16-06-2006, 17:26
usiluje sie do niego przekonac ale... ciezko mi idzie...

Il fuoco
07-07-2006, 11:10
jestem zielony w temacie Maców ale czy istnieje jakiś emulator który pozwoliłby uruchomić lightroom beta for mac na windowsie??
:twisted:

no bo wiecie - co do windy to narazie na stronie adobe jest tylko subskrypcja "jakby coś się zmieniło to damy Ci znać"...

DoMiNiQuE
07-07-2006, 11:15
jestem zielony w temacie Maców ale czy istnieje jakiś emulator który pozwoliłby uruchomić lightroom beta for mac na windowsie??
:twisted:
NIE :mrgreen:

P.S.
Sa jakies emulatory, ale na bank nie pociagna takiego oprogramowania.

Na PC z SS2 'mozna' postawic OS X'a, ale jest to zdecydowanie nielegalne i nie popieram tego, wiec nie powiem jak ;)


no bo wiecie - co do windy to narazie na stronie adobe jest tylko subskrypcja "jakby coś się zmieniło to damy Ci znać"... Ponoc w przyszym roku ma wyjsc wersja pod win, ale nie obiecuje ;)

P.S2
Wlasnie obrabiam spora ilosc RAW'ow w ACR pod win i cholernie tesknie za Lightroomem :)

Diego
07-07-2006, 11:22
NIE :mrgreen:

Na PC z SS2 'mozna' postawic OS X'a, ale jest to zdecydowanie nielegalne i nie popieram tego, wiec nie powiem jak ;)


Google :twisted:

DoMiNiQuE
07-07-2006, 11:26
Google :twisted:

A tam google, mozna gotowca kupic :rolleyes:

http://allegro.pl/item113518629_mac_pro_2_66_ghz_w_obudowie_pm_g4_bc m_.html Juz raz gosciowi aukcje usuneli, uparciuch z niego.

mirhon
07-07-2006, 12:19
"Dzięki wykorzystaniu technologii Adobe Camera Raw 3.4 Lightroom obsługuje ponad 120 formatów RAW" - czyli rozumiem że jakością wywoływania nie powinien odbiegać od tego co mamy w ACR?
Porównywał ktoś zdjęcia wywołane w Ligtroom i ACR?

DoMiNiQuE
07-07-2006, 13:11
"Dzięki wykorzystaniu technologii Adobe Camera Raw 3.4 Lightroom obsługuje ponad 120 formatów RAW" - czyli rozumiem że jakością wywoływania nie powinien odbiegać od tego co mamy w ACR?
Porównywał ktoś zdjęcia wywołane w Ligtroom i ACR?

Teoretycznie efekt koncowy powinien byc bardzo zblizony (mowa o wywolania na defaultowych ustawieniach). W koncu Lightroom opiera sie na engine, ze tak powiem ;) ACR'a. Moze skusze sie na jakis szybki tescik wieczorkiem :-)

Mi generalnie bardzo podoba sie interfejs (choc beta2 miala czytelniejszy) i "kombajnowosc" :mrgreen: calego programu. Nie musze juz korzystac z Adobowego Bridge'a, ktory jakos dziwnie dziala pod OS X'em ...przynajmniej u mnie :roll:

Diodak
12-07-2006, 12:08
Lightroom ma zdecydowanie bardziej kompleksowe wywoływanie RAW-ów. Same manipulacje krzywymi tonalnymi są lepsze i takie bajerki jak np. mikser szarości.

Dałem szanse Lajtrumowi próbując obrobić bardzo źle zrobione zdjęcia. Nie robiłem na siłę gniotów, akurat miałem niezbyt udane foty ;). ACR wysiadł już na przedbiegach, a Lightroom poradził sobie z tak strasznymi przepaleniami, że aż mi szczęka opadła. Udaje się teraz odzyskać szczegóły w światłach na zdjęciach które na LCD w EOSie migają na czarno/biało w sporej częsci kadru.

Co mi się za to nie podoba to predkość obróbki. Samo wczytywanie miniatur jest przyjemne, ale jak zaczyna ładować pełna rozdzielczość to mozna się zanudzić patrząc ciage na:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/img84/8879/lightroomwaiting5re.jpg)

Najwięcej czekania jest przy naginaniu krzywej tonalnej bo samo sciemnianie i rozjaśnianie trwa podobine jak w ACR.

Aha, co mi się jeszcze podoba to mozliwość kopiowania i wklejania ustawień obróbki do innych zdjęć na podstawie już obrobionego. Bardzo szybko, hurtowo i pojedynczo nawet szybciej niż w Aperture ;).

DoMiNiQuE
12-07-2006, 13:32
Mi tylko przymula zoom z fit do 100% (w sensie nie jest super plynny), poza tym jest OK :)

mirhon
12-07-2006, 14:54
....ACR wysiadł już na przedbiegach, a Lightroom poradził sobie z tak strasznymi przepaleniami, że aż mi szczęka opadła. Udaje się teraz odzyskać szczegóły w światłach na zdjęciach które na LCD w EOSie migają na czarno/biało w sporej częsci kadru...

Co to znaczy strasznymi? Jak przejarasz wszystkie kanały to żaden soft nie pomoże. Samo "miganie" na LCD o niczym nie świadczy. Bardzo chciałłbym zobaczyć te fotki co to ACR odpadło w przebiegach....niestety używam Windows.

Jerry99
12-07-2006, 14:58
Na iMaku G5 Lightroom działa nadwyraz żwawo - zwłaszcza w porównaniu do Aperture... Pojutrze obadam jak zachowuje się na tfu,tfu intelowym Macbooku.
Jeśli binaria LR są uniwersalne, to zakładam że powinien być dużo szybszy niż tłumaczony Rosettą PhotoShop CS2.

DoMiNiQuE
12-07-2006, 15:11
Jeśli binaria LR są uniwersalne, to zakładam że powinien być dużo szybszy niż tłumaczony Rosettą PhotoShop CS2.

Lightroom jest w wersji universal binary i jak zapewnie Stefan na x86 moze dzialac szybciej niz na PPC ;) Inna sprawa jest ilosc pamieci RAM. Na 1GB sie troche dusi.

Jerry99
12-07-2006, 15:13
Będe miał 2 GB :)

DoMiNiQuE
12-07-2006, 15:23
Będe miał 2 GB :)

Macbooczek bedzie smigal jak rakieta 8-)
Opisz pozniej wrazenia z pracy w LR w porownaniu z G5 :)

Diodak
12-07-2006, 19:00
Mi tylko przymula zoom z fit do 100% (w sensie nie jest super plynny), poza tym jest OK :)

A to mało? ;) Chociaż do wszystkiego można się przyzwyczaić jeśli soft jest dobry. Tutaj taka abstrakcja - soft do panoram po załadowaniu 50 fotek 3000x2000 px wymięka na sprzęcie z 2 GB RAMu i procku 3.5GHz ...a tu jeszcze trzeba zrobić export do PSD z warstwami :mrgreen:. - czasy oczekiwania na poziomie godziny, dwóch.


Co to znaczy strasznymi? Jak przejarasz wszystkie kanały to żaden soft nie pomoże. Samo "miganie" na LCD o niczym nie świadczy. Bardzo chciałłbym zobaczyć te fotki co to ACR odpadło w przebiegach....niestety używam Windows.
Mruganie przepaleń ma margines, że już mruga a tak naprawdę zostało jeszcze kilka poziomów zanim bedzie biała plama, ale jest to na samym końcu histogramu i trzeba się trochę postarać, żeby na jednym zdjęciu przy jednej obróbce uzyskać fotkę tak jakby była prawidłowo naświetlona w calym zakresie tonów. Zanim zainstalowalełem soft od Adobe broniłem ACR, ale jak doczekasz się wersji pod Win to zobaczysz że obróbka jest przyjemniejsza, pełnoekranowa itp. Akurat nowy ACR jest bardzo podobny do Lightroom'a (bo to przecież adaptacja ACRa) i jest "za darmo" z Photoshopem ;).

Jeszcze raz o predkości... soft powinien reagować natychmiastowo, nie sekundę po przesunięciu suwaka ale już w trakcie przesuwania ;). Aperture gorzej wypada przy obrabianiu zmniejszonej fotki do rozmiaru okna, ale obrabiając 1:1 jest szybszy od Lightroom'a. Po mojemu Lightroom znajdzie więcej odbiorców ze względu na szybsze ładowanie biblioteki fotek i właśnie szybsza pracę na miniaturach. Jak się będę nudził w nocy to zrobię pomiary czasów ;).

mirhon
12-07-2006, 23:26
.... Jak się będę nudził w nocy to zrobię pomiary czasów ;).

Jak się będziesz nudził w nocy :-) to wywołaj fotkę z tymi strasznymi przepaleniami w ACR i Lightroom i pokaż różnicę. Bardzo mnie intryguje to co napisałeś "ACR wysiadł już na przedbiegach, a Lightroom poradził sobie z tak strasznymi przepaleniami, że aż mi szczęka opadła"

drrrl
12-07-2006, 23:55
Co mi się za to nie podoba to predkość obróbki. Samo wczytywanie miniatur jest przyjemne, ale jak zaczyna ładować pełna rozdzielczość to mozna się zanudzić patrząc ciage na: [...]


Pytanie czy przyspieszy, po tym jak zaaplikują mu przejęte niedawno algorytmy z RawShootera (http://www.pixmantec.com/company/adobe.asp).

Diodak
13-07-2006, 07:07
Jak się będziesz nudził w nocy :-) to wywołaj fotkę z tymi strasznymi przepaleniami w ACR i Lightroom i pokaż różnicę. Bardzo mnie intryguje to co napisałeś "ACR wysiadł już na przedbiegach, a Lightroom poradził sobie z tak strasznymi przepaleniami, że aż mi szczęka opadła"
niech cie nie intryguje to co napisałem... taka poprostu moja opinia ;) niestety brakło nocy żeby wrzucić sample. Niech DoMiNiQuE coś pokaże też ma w koncu Maka i Lightrooma ;).

DoMiNiQuE
13-07-2006, 08:33
Niech DoMiNiQuE coś pokaże też ma w koncu Maka i Lightrooma ;).
Najlepiej to zwalic robote na kogos innego ;) Teraz siedze w pracy na (tfu) windowsie, wiec jak bedzie mi sie chcialo wieczorem ;) to pobawie sie jakas wyjarana fotke :)

Il fuoco
13-07-2006, 12:07
słuchajcie Panowie - a ile trzeba dać za macbooka albo zwykłego maca - może być używany - takiego żeby w miarę wszystko chodziło i żeby lightroom nie mulił? nie mówię o niewiadomo jakiej maszynie itp. ale w jakiej kwocie mogę się zmieścić?
niby kupiłem teraz 4gb do pc'ta i wszystko śmiga jak złoto łącznie z photoshopem ale może zamiast laptopa na intelu czy amd lepiej byłoby kupić jakiegoś mac'a ?
co myślicie o takim rozwiązaniu?
z macami styczności praktycznie nigdy nie miałem, musiałbym się nauczyć je obsługiwać itd - warto?
pytam bo jestem absolutnie, całkowicie zielony w temacie sprzętu od apple'a

mirhon
13-07-2006, 12:40
słuchajcie Panowie - a ile trzeba dać za macbooka albo zwykłego maca - może być używany - takiego żeby w miarę wszystko chodziło i żeby lightroom nie mulił? nie mówię o niewiadomo jakiej maszynie itp. ale w jakiej kwocie mogę się zmieścić?
niby kupiłem teraz 4gb do pc'ta i wszystko śmiga jak złoto łącznie z photoshopem ale może zamiast laptopa na intelu czy amd lepiej byłoby kupić jakiegoś mac'a ?
co myślicie o takim rozwiązaniu?
z macami styczności praktycznie nigdy nie miałem, musiałbym się nauczyć je obsługiwać itd - warto?
pytam bo jestem absolutnie, całkowicie zielony w temacie sprzętu od apple'a

Wiesz że na macu to czasem ze znalezieniem jakiegoś cracka gorzej... :-)
BTW mnie się też MAC'i podobają...

mirhon
13-07-2006, 12:44
Ceny są np tutaj: http://www.cortland.com.pl/go/_category/index.php?idc=id_279&sess_id=48c099757ea436a2427e75a5ea3b84be

Riccardo
13-07-2006, 13:22
Ceny są np tutaj: http://www.cortland.com.pl/go/_category/index.php?idc=id_279&sess_id=48c099757ea436a2427e75a5ea3b84be

Albo po prostu: http://sklep.apple.pl/cgi-bin/WebObjects/AppleStore.woa

Jerry99
13-07-2006, 15:05
warto?
pytam bo jestem absolutnie, całkowicie zielony w temacie sprzętu od apple'a

Czy warto?
Jeśli nie chcesz mieć problemów z wirusami, trojanami czy ogólnie z systemem - i nie chcesz tracić czasu na zastanawianie się dlaczego coś nie działa skoro ma działać, jeśli możesz pogodzić się z angielską wersją systemu (co prawda są polonizacje) i że nie uruchomisz Płatnika i innego badziewia - to warto.
Moja żona polubiła Maka po tygodniu, kiedy zrozumiała inną filozofię MacOS. Teraz gdy pytam ją czy wolałaby Windows twierdzi że nie... :mrgreen:

DoMiNiQuE
13-07-2006, 15:56
Il fuoco, czy warto? Pewnie, ze warto. I cokolwiek napisze w tym temacie Kuchatek to go nie sluchaj :mrgreen:
Ja przekonuje sie o tym za kazdym razem kiedy musze zrobic cos na <tfu> windowsie. Ceny juz Ci koledzy podali (choc zawsze mozesz kupic cos uzywanego na allegro ...jakiegos iMac'a G5 czy tez ibook/powerbook G4 lub PowerMac). Mysle, ze zapoznanie sie z Tigerem pomoglo by Ci w podjeciu decyzji :)

KuchateK
13-07-2006, 16:00
Pewnie ze warto... Calkiem niezle podnozki z tych mac'ow :mrgreen: :D :twisted:

Jerry99
13-07-2006, 17:07
Ja nawet służbowego PieCa zamieniam na MacBooka (pro)... mam dość schizofrenii: w domu mak, w robocie winda...

Mikołaj
13-07-2006, 18:04
Ja nawet służbowego PieCa zamieniam na MacBooka (pro)... mam dość schizofrenii: w domu mak, w robocie winda...
A do jakich zastosowań używasz Windows?

Jerry99
16-07-2006, 20:37
Project Management (MS Project)


Macbooczek bedzie smigal jak rakieta 8-)
Opisz pozniej wrazenia z pracy w LR w porownaniu z G5 :)

No to opisuje...
Jeszcze nie miałem czasu na dokładniejsze testy (weekend przeznaczony na coś innego) ale po pierwszym kontakcie można powiedzieć, że LR na MacBookPro z 2 GB RAM śmiga jak rakieta, praktycznie wszystko jest 'od razu'...
Zaimportowanie 20 fotek - zanim pojawią się podglądy w Library na G5 (także 2 GB RAM) mija ok. 5 sekund, na Intelu - po 1,5 sekundy.
Dokładniejsze testy przeprowadze we wtorek.

DoMiNiQuE
17-07-2006, 08:32
Spodziewalem sie tego :)
Wpadlem w kompleksy ...juz nie chce mojej G5tki ;)

Riccardo
17-07-2006, 09:40
No to opisuje...
Jeszcze nie miałem czasu na dokładniejsze testy (weekend przeznaczony na coś innego) ale po pierwszym kontakcie można powiedzieć, że LR na MacBookPro z 2 GB RAM śmiga jak rakieta, praktycznie wszystko jest 'od razu'...
Zaimportowanie 20 fotek - zanim pojawią się podglądy w Library na G5 (także 2 GB RAM) mija ok. 5 sekund, na Intelu - po 1,5 sekundy.
Dokładniejsze testy przeprowadze we wtorek.

Ano szybkie sa MBP, powiedz - bardzo sie grzeje? I jaki ekran - glossy czy mat? Jak glossy to jak wrazenia?

Vitez
17-07-2006, 19:27
Offtop warning :roll: .

mirhon
17-07-2006, 21:07
Offtop warning :roll: .

Właśnie, kurna... a miał być test porównawczy wywołania wyjaranych fotek w ACR i Lightroom :-(

djtermoz
19-07-2006, 20:43
Mnie sie generalnie Lightroom calkiem podoba. Jedyna rzecz jakiej mi brakuje to niektore tricki ktore mam w PS CS2. Np. takiego Shadow/Highlight jak w PS. Jesli ma to byc program do szybkiego i kompleksowego wywolywania RAWow to poprosze oprocz miliona suwaczkow takze pare prostych i szybkich narzedzi (w tym wlasne, definiowane presets). Klik, klik i gotowe.

Inna sprawa - niestety na moim PowerBooku wczytywanie RAWow trwa cale wieki. Czekam co Stefan zaprezentuje na WWDC. Mam nadzieje na Mac Pro. Wtedy pomysle o nowym sprzecie...

zic
22-07-2006, 08:26
wrzucili bete 3 dla windows

Jerry99
22-07-2006, 09:34
wrzucili bete 3 dla windows

Co Ty nie powiesz? :-D
http://canon-board.info/showthread.php?t=12737

zic
22-07-2006, 10:18
dla mniej spostrzegawczych podkreslam cyferke 3

zic
22-07-2006, 10:19
zainstalowalem. working....working....working....working....workin g....working....working....working....working....w orking....working....working....working....working ....working....

to ja chyba podziekuje :D

Jerry99
22-07-2006, 11:49
Wyrzuć PC-ta... ;-)

zic
22-07-2006, 13:53
no way... kocham windowsy ;D

Mikołaj
22-07-2006, 15:33
dla mniej spostrzegawczych podkreslam cyferke 3
A to wcześniej była jakaś inna na Windows? (to było pytanie retoryczne)

To właśnie tej wersji, o której mówisz dotyczy założony już kilka dni temu temat wskazany przez Jerry99.

mor_feusz
24-07-2006, 15:49
no way... kocham windowsy ;D

No no, mocno powiedziane, aczkolwiek tez naleze do sympatykow (chociaz nie tylko windowsow)