PDA

Zobacz pełną wersję : Odszumianie SI w Ligtroom - czas



Bangi
06-12-2023, 22:36
Może się komuś przyda, akurat zmieniałem kartę graficzną i testowałem.

Czas odszumiania SI w Lightroom Classic:
- laptop bez karty graficznej (nie wiem jaki dokładnie procek) - 20 minut
- PC z GTX 1050 Ti - 90 sekund
- PX z RTX 4060 - 10 sekund

Jeśli możecie podzielcie się swoimi wynikami.

marfot
06-12-2023, 23:43
Może się komuś przyda, akurat zmieniałem kartę graficzną i testowałem.

Czas odszumiania SI w Lightroom Classic:
- laptop bez karty graficznej (nie wiem jaki dokładnie procek) - 20 minut
- PC z GTX 1050 Ti - 90 sekund
- PX z RTX 4060 - 10 sekund

Jeśli możecie podzielcie się swoimi wynikami.

U mnie na blaszaku z RTX 3060Ti plik z R odszumia się 12-15s.

Hubert Multana
06-12-2023, 23:58
MacBook Pro M2 Max 8s

Plik CR3

cauchy
07-12-2023, 00:27
PC, i7-12700KF + RTX 3060ti - 16s, łącznie z zapisem na dysku (a nie tylko "do końca" paska, to ok 10s)
ładowałem kilka plików różnie zaszumionych, czas mniej więcej ten sam

solti
07-12-2023, 00:36
Plik 32 MPx: i5 13600K + RTX 3060 - 15 s
Duże znaczenie ma wielkość piku źródłowego i fajnie, jakbyście to tez podali. 20MPx pójdzie znacznie szybciej niż 32;)

Bangi
07-12-2023, 10:34
Plik 32 MPx: i5 13600K + RTX 3060 - 15 s
Duże znaczenie ma wielkość piku źródłowego i fajnie, jakbyście to tez podali. 20MPx pójdzie znacznie szybciej niż 32;)

Dobry pomysł - zrobię testy na różnych plikach (6d, 6d2, R, R6m2 i R5) ale już tylko na RTX 4060 zobaczmy co wyjdzie, ale dopiero wieczorkiem.
Wiadomo, że nie chodzi o jakieś aptekarskie pomiary, ale generalnie rząd wielkości, wszyscy w necie robią testy kart graficznych pod kątem wydajności w benchmarkach, grach, ale takich "pomiarów" nie widziałem.

Leon007
07-12-2023, 11:14
Dodajcie jeszcze do informacji ilość RAMu.

cauchy
07-12-2023, 12:00
u mnie ram bez wpływu, 32gb vs 64gb
ram ma za to spore znaczenie w Premiere Pro gdy wrzucam 100+ klipów na timeline

Leon007
07-12-2023, 13:17
Panowie i Panie, może ktoś ma wiedzę w następującej sprawie?

Mam komputer na Xenonie z różnymi mniej typowymi komponentami, między innym z kartą graficzną typu Nvidia Quadro. Przymierzam się do jej wymiany. Co lepiej zrobić: wyższy model Quadro czy karta typu GTX/RTX?
W różnych benczmarkach karty gamingowe sa lepsze i to znacznie, ale to są benczmarki oparte na grach, a podobno Quadro jest lepsze w zastosowaniach naukowych i projektowych. Do której kategorii zalicza się obróbka zdjęć?
Nie chodzi mi o wyciskanie maksa, ale o upgrade w rozsądnym budżecie.

solti
07-12-2023, 13:40
Dużo zależy od tego, jaką przepustowość ma złącze pci express na twojej płycie. Gdzieś czytałem, że aplikacje Adobe są teraz optymalizowane pod RTX'y 3 i 4 serii. Ale jeśli płyta nie wspiera pci express x16, to nie rozwiną one pełni skrzydeł. I na dzisiaj zakup GTX'a to już bym sobie darował. Ja, składając kompa, w ogóle nie myślałem o grach (jeśli nawet coś odpalę, to z kategorii tych, że jakiegokolwiek RTX'a bym nie miał, to i tak wystarczy), a o obróbce foto głównie. Wziąłem specjalnie RTX'a 3060 pomimo, że teoretycznie 4060 mogłem mieć za podobne pieniądze, ale w przeciwieństwie do 4060 ma 12 GB vram (4060 ma 8 GB), co wg info z sieci ma mieć coraz większe znaczenie dla aplikacji Adobe. Zależało mi też na ciszy, stąd dłuższa wersja, z 3 wentylatorami i większym radiatorem, która przez większość czasu pracuje w trybie pasywnym. W niektórych zastosowaniach pewnie coś tracę względem 4060.
Co do xenona i quadro, to znajomy informatyk sugerował mi poszukać używanej stacji roboczej Lenovo, z niewielkim przebiegiem, na takich podzespołach, ale jednak wybrałem złożenie nowego kompa na i5 i RTX'ie i na dzień dzisiejszy absolutnie nie żałuję.

Leon007
07-12-2023, 13:50
Mam stację roboczą Dell Precision, Jest PCI 16.
Że RTX jest lepszy od GTXa to wiem i w tym zakresie jest mnóstwo benczmarków, więc nie ma kłopotu z wyborem pod kątem cena-wydajność. Ale co z Quadro kontra GTX/RTX?

Bangi
07-12-2023, 14:01
IMHO do PS/LR lepiej sprawdzi się RTX, do renderowania wideo/CAD i innych bardziej profesjonalnych zastosowań Quadro.


https://www.youtube.com/watch?v=4XvBBWCkED8

Ponadto https://pl.wikipedia.org/wiki/NVIDIA_Quadro

Generalnie uważam, że "komputer gameingowy" jak najbardziej sprawdza się bardzo dobrze w naszych fotograficznych zastsowaniach.

Leon007
07-12-2023, 14:57
Wszystko fajnie, dziękuję za zaangażowanie, znam to - nawet napisałem w pierwszym pytaniu.
Moje pytanie jest inne. Gdzie mieści się obróbka plików graficznych: w zastosowaniach profesjonalnych, czy w grach? Wszyscy "recenzenci" dokładnie unikają odpowiedzi na to proste pytanie i stąd moje wątpliwości.

--- Kolejny post ---

Albo jeszcze inaczej.
To jest porównanie kart na poziomie 5000 zł
https://www.x-kom.pl/porownanie/712858,1083491,1142176
to na poziomie 2800 zł
https://www.x-kom.pl/porownanie/1180615,1158467,1162041
a to na poziomie najtańszej karty Quadro - 1900 zł
https://www.x-kom.pl/porownanie/1156766,597359,1146117

Która karta z każdej grupy jest najlepsza do obróbki zdjęć (grafiki rastrowej)?

--- Kolejny post ---

Przepraszam Koleżeństwo za flodowanie, ale ten temat mnie dręczy, bo zbliża się moment decyzji.
Tu są cztery najdroższe karty w tym sklepie, najdroższy RTX to zaledwie połowa ceny Quadro, mimo że ma więcej cudów - tym się chwalił łysy z filmu Bangiego. O co chodzi, czego nie wiemy o Quadro?
https://www.x-kom.pl/porownanie/744262,623625,1070736,1083466

Bangi
07-12-2023, 15:10
Spoko, dla mnie temat też ciekawy,
może pawel.guraj byś coś podpowiedział, bo wydaje mi się, że Ty dobrze ogarniasz różne technikalia ;)

Eberloth
07-12-2023, 15:35
To ja Wam podpowiem, że od jakiegoś czasu na moim starym lapie maski LR wieszają mi totalnie kompa (mniej więcej 8 na 10 prób tak się kończy), a odszumianie oparte na AI nie działa mi w ogóle! Ja tego nie używam często, pogodziłbym się i z czasem odszumiania 15 minut na foto, no ale nie zwiecha czy brak działania w ogóle. Tu Adobe robi sobie ewidentnie jaja. Sterowniki mam zaktualizowane. Ten komp to Intel Core i5 7200U, grafika NVIDIA GF 940MX, 16GB RAM, dysk 1TB SSD. Wszystko mi śmiga na tym kompie, poza LR.

Także dzięki za wątek, bo siłą rzeczy rozglądam się za kompem stacjonarnym lub lapem pod kątem LR. Za blaszakiem przemawia fakt, że w razie czego wymienię sobie w nim grafikę na wyższy model, a w laptopie nie zrobię już nic. Ale gamingowe stwory po 10 czy nawet 18 tysi to jakaś paranoja. Dziś do cen sprzętu foto niestety trzeba też doliczyć kompa. Sądzicie, że coś takiego byłoby ok? Jeden na Intelu i NVIDII, drugi na AMD i Radeonie. https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/acer-komputer-acer-i512-16g-512g-gtx1660t-w11.bhtml https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/hp-komputer-hp-r55600g-2x8g-512g-rx66xt-1nw.bhtml

mirror
07-12-2023, 15:38
Wszystko fajnie, dziękuję za zaangażowanie, znam to - nawet napisałem w pierwszym pytaniu.
Moje pytanie jest inne. Gdzie mieści się obróbka plików graficznych: w zastosowaniach profesjonalnych, czy w grach? Wszyscy "recenzenci" dokładnie unikają odpowiedzi na to proste pytanie i stąd moje wątpliwości.



moje dwie ostatnie karty były z serii Quadro
wydaje się że mają "lepszą" implementację OpenGL
wyświetlanie w trybie 10 bitow (karta/sterownik-PS-monitor) kiedyś do takich działań EIZO zalecał quadro i działało to bezproblemowo - teraz to chyba bardziej zeszło pod strzechy a i tak nikt nie widzi różnicy :mrgreen: więc ...
lepsze wykonanie, lepsze komponenty

kup zwyklego RTXa ;) też tak zrobiłem

cauchy
07-12-2023, 15:45
Eberloth, masz 7-letniego starocia, tu nie ma zdziwka, kup coś na i7 od 12 w górę i rtx 30xx

mirror
07-12-2023, 16:30
To ja Wam podpowiem, że od jakiegoś czasu na moim starym lapie maski LR wieszają mi totalnie kompa (mniej więcej 8 na 10 prób tak się kończy), a odszumianie oparte na AI nie działa mi w ogóle! Ja tego nie używam często, pogodziłbym się i z czasem odszumiania 15 minut na foto, no ale nie zwiecha czy brak działania w ogóle. Tu Adobe robi sobie ewidentnie jaja. Sterowniki mam zaktualizowane. Ten komp to Intel Core i5 7200U, grafika NVIDIA GF 940MX, 16GB RAM, dysk 1TB SSD. Wszystko mi śmiga na tym kompie, poza LR.

Także dzięki za wątek, bo siłą rzeczy rozglądam się za kompem stacjonarnym lub lapem pod kątem LR. Za blaszakiem przemawia fakt, że w razie czego wymienię sobie w nim grafikę na wyższy model, a w laptopie nie zrobię już nic. Ale gamingowe stwory po 10 czy nawet 18 tysi to jakaś paranoja. Dziś do cen sprzętu foto niestety trzeba też doliczyć kompa. Sądzicie, że coś takiego byłoby ok? Jeden na Intelu i NVIDII, drugi na AMD i Radeonie. https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/acer-komputer-acer-i512-16g-512g-gtx1660t-w11.bhtml https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/hp-komputer-hp-r55600g-2x8g-512g-rx66xt-1nw.bhtml

skręciłem trochę komputerów własnymi rękami - kilka spraw do przemyśleń
RAM jest tani, a 16GB dla mnie to absolutne minimum
SDD mają dołek cenowy, jeszcze mają, np. 2TB czy 1TB kingstony KC3000 są w dobrej cenie (inne rownież), 512GB to trochę mało ale na system starczy
raczej bym się kierował w stronę jakiejś i7
karta grafiki - to zwykle ma spore ceny może po prostu używka czegoś odrobinę mocniejszego, jest tego pełno
windows raczej nie Home Edition bo to zawsze ma jakieś ograniczenia, a to vpn nie zadziała, a to co innego nie zadziała
raczej nie kupiłbym "gotowego zestawu" bo tam idą rzeczy z dolnej półki - kiedyś nawet kupiłem notebooka della kadłubek wypełniony szrotem padł po tygodniu tak wspaniałe komponenty firma tam wstawiła - firmy świadczą często usługę złożenia komputera z zakupionych u nich części morele? x-kom? pewnie inne też, spytać czy skręcają, zobaczyć na ofertę wybrać komponenty poprosić o złożenie

--- Kolejny post ---


Eberloth, masz 7-letniego starocia, tu nie ma zdziwka, kup coś na i7 od 12 w górę i rtx 30xx

to dobra sugestia

Bangi
07-12-2023, 16:30
To ja Wam podpowiem, że od jakiegoś czasu na moim starym lapie maski LR wieszają mi totalnie kompa (mniej więcej 8 na 10 prób tak się kończy), a odszumianie oparte na AI nie działa mi w ogóle! Ja tego nie używam często, pogodziłbym się i z czasem odszumiania 15 minut na foto, no ale nie zwiecha czy brak działania w ogóle. Tu Adobe robi sobie ewidentnie jaja. Sterowniki mam zaktualizowane. Ten komp to Intel Core i5 7200U, grafika NVIDIA GF 940MX, 16GB RAM, dysk 1TB SSD. Wszystko mi śmiga na tym kompie, poza LR.

Także dzięki za wątek, bo siłą rzeczy rozglądam się za kompem stacjonarnym lub lapem pod kątem LR. Za blaszakiem przemawia fakt, że w razie czego wymienię sobie w nim grafikę na wyższy model, a w laptopie nie zrobię już nic. Ale gamingowe stwory po 10 czy nawet 18 tysi to jakaś paranoja. Dziś do cen sprzętu foto niestety trzeba też doliczyć kompa. Sądzicie, że coś takiego byłoby ok? Jeden na Intelu i NVIDII, drugi na AMD i Radeonie. https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/acer-komputer-acer-i512-16g-512g-gtx1660t-w11.bhtml https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/hp-komputer-hp-r55600g-2x8g-512g-rx66xt-1nw.bhtml

Nie musisz wydać nastu tysięcy by mieć super kompa...
Nie pchaj się w gotowce marketu.

Jak cokolwiek ogarniasz to sam złożysz i satysfakcja będzie wielka, za 3500 masz już ekstra sprzęt, szczególnie jak go porównasz do swojego lapkka, ja już kilka kompów w życiu złożyłem, pomimo że w domu złotą rączką nie jestem.

Dla przykładu:

https://youtu.be/ohFCZQmP7no?si=ZqP4qkVXOkyPanLz

a generalnie zawsze polecam za punkt wyjścia https://techlipton.pl/2023/polecane-zestawy-komputerowe-grudzien-2023/

Jak ktoś mnie prosi o pomoc zazwyczaj od tego zaczynamy, a potem modyfikujemy wg indywidualnych potrzeb + szukamy po sieci, gdzie najtaniej kupić komponenty. To jest trochę jak składanie lego ;)

cauchy
07-12-2023, 16:30
niekoniecznie, można przecież znaleźć gotowe sety w interesującej konfiguracji, ew. poprosić o zmianę jakiegoś komponentu za dopłatą
blaszaki trzymają sie bardzo dobrze, na pewno nie poszedłbym w lapka, chyba ze ma to być jedyny komp, zarówno w domu jak i na wyjazdach

Leon007
07-12-2023, 16:45
To ja Wam podpowiem, że od jakiegoś czasu na moim starym
Musi być nowy?

Eberloth
07-12-2023, 17:16
Musi być nowy?

Nie musi.

Blaszaków się składać nie boję. Popełniłem ich dziesiątki. Ale nie lubię, bo jak usłyszę parę "bipów" w testach POST i zobaczę czarny ekran, to nie mając pod ręką zapasowej pamięci itp i tak muszę iść do jakiegoś serwisu żeby mi sprawdzili, co jest padnięte lub ze sobą nie gada. Właśnie te kwestie kompatybilności klocków PC odstraszają mnie najbardziej. Ostatniego PC-ta popełniłem ze 3 lata temu Młodemu. Żaden wypas, AMD Ryzen 7 2700X + NVIDIA GeForce GTX 1660, ale funkcjonuje do dziś i Młody nigdy nie płakał, że mu jakaś gra kiepsko działała. Muszę na nim zainstalować LR i zobaczyć jak to działa.

Ale bardzo Wam dziękuję za wszystkie sugestie. Chyba rzeczywiście popełnię coś samemu, może ktoś jeszcze wrzuci jakieś przykładowe konfiguracje warte rozważenia. Musi być Intel - nie macie pozytywnych doświadczeń z AMD pod kątem grafiki?

Bangi
07-12-2023, 17:53
Ja nie mam ogólnie zdania co do Radeon-ów, bo jakoś zawsze była nVidia.
Ja mam generalnie Intel 8 generację i7 8700 (którego oskalpowałem bo grzał się niemiłosiernie), do tego jakąś starą płytę główną i 32GB RAM-u no i wczoraj włożyłem RTX 4060.
Gdybym obecnie składał kompa (a w sumie myślę o tym by zmienić jednak podstawę, w sensie procesor + płyta główna + ram, resztę mam) to poszedł bym w AMD Ryzen 5 5600 jako podstawę.

marcusp
07-12-2023, 17:55
Ryzen i Rtx i żadnych problemów.

solti
07-12-2023, 18:05
To ja Wam podpowiem, że od jakiegoś czasu na moim starym lapie maski LR wieszają mi totalnie kompa (mniej więcej 8 na 10 prób tak się kończy), a odszumianie oparte na AI nie działa mi w ogóle! Ja tego nie używam często, pogodziłbym się i z czasem odszumiania 15 minut na foto, no ale nie zwiecha czy brak działania w ogóle. Tu Adobe robi sobie ewidentnie jaja. Sterowniki mam zaktualizowane. Ten komp to Intel Core i5 7200U, grafika NVIDIA GF 940MX, 16GB RAM, dysk 1TB SSD. Wszystko mi śmiga na tym kompie, poza LR.

Także dzięki za wątek, bo siłą rzeczy rozglądam się za kompem stacjonarnym lub lapem pod kątem LR. Za blaszakiem przemawia fakt, że w razie czego wymienię sobie w nim grafikę na wyższy model, a w laptopie nie zrobię już nic. Ale gamingowe stwory po 10 czy nawet 18 tysi to jakaś paranoja. Dziś do cen sprzętu foto niestety trzeba też doliczyć kompa. Sądzicie, że coś takiego byłoby ok? Jeden na Intelu i NVIDII, drugi na AMD i Radeonie. https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/acer-komputer-acer-i512-16g-512g-gtx1660t-w11.bhtml https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/hp-komputer-hp-r55600g-2x8g-512g-rx66xt-1nw.bhtml
W oficjalnym info od Adobe znalazłem gdzieś (jak w wolnej chwili znajdę ponownie, to tutaj podlinkuję), że np. ACR nie wspiera kart starszych niż 7 letnie:mrgreen:
U mnie to wyglądało tak, że po którejś z ostatnich aktualizacji Photoshopa w ACR mogłem tylko podglądać zdjęcia, bez możliwości jakiejkolwiek edycji (dwa kompy z i5 i i7 3 i 4 generacji)... Co prawda na stronie Adobe jest link do jakiejś starej instalki ACR, która działa, ale nie ma ona wszystkich tych funkcji, które u mnie działały przed tą aktualizacją! O tyle pół biedy, że i tak miałem zmieniać kompa i tylko musiałem to przyspieszyć.
Bardzo prawdopodobne, że LR, jako bliźniak ACR, ma podobne wymagania i dlatego u Ciebie niezbyt chce teraz działać. ACR za to wyrzucało komunikat wprost, że z moją kartą działać nie będzie:lol:
Nie kupuj takich gotowców, lepiej sam sobie coś skonfiguruj w Komputroniku, X-komie czy Proline. Myślę, że za podobne pieniądze złożysz coś sensowniej a na pewno z lepszym zasilaczem!!
No i po najświeższych moich doświadczeniach 3 razy się zastanów nad kupowaniem czegokolwiek w euro. Ja zrobiłem zakup 2 tygodnie temu, dostawa miała być na zeszłą środę, w międzyczasie składałem 4 reklamacje i dopiero przed momentem łaskawie mi odpisali, że nie zrealizują zamówienia i żebym ja napisał, żeby mi je anulowali:lol: Normalnie Bareja, a w międzyczasie zero kontaktu, mimo wielokrotnych zapewnień, że w ciągu 24 godzin wszystko będzie wyjaśnione. Słyszałem, że jakość obsługi u nich poleciała na łeb, ale teraz mam próbkę na własnej skórze.

Leon007
07-12-2023, 19:17
Nie musi.
(...)
Ale bardzo Wam dziękuję za wszystkie sugestie. Chyba rzeczywiście popełnię coś samemu, może ktoś jeszcze wrzuci jakieś przykładowe konfiguracje warte rozważenia. Musi być Intel - nie macie pozytywnych doświadczeń z AMD pod kątem grafiki?
Lubię sprzęt tzw. PRO, więc co ja bym zrobił.
Kupiłbym to
https://komputerymarkowe.pl/komputery-poleasingowe/3722-uzywany-komputer-dell-precision-t5810-xeon-e5-1607-v432gb4x500gbm2000-4gb.html
z opcją Win10Pro oraz dokupiłbym dysk SSD (od nich lub nie) na system i programy. Zostawiłbym jeden lub dwa dyski HDD na dane, a pozostałe na na archiwizację, lub ustawiłbym tam jakiś RAID jeśli wola. To na początek, a później zastanowiłbym się nad upgradem karty graficznej, chociaż wymieniona tam nVidia QUADRO M2000 4GB nie jest zła. Myślę, że zmieściłbyś się do 3000 zł.

Tutaj
https://www.greenpcgamers.com/dell/dell-precision-models/precision-ddr4-based-workstations/precision-t5810-gaming-computer/
jak można coś takiego ulepszać.

marfot
07-12-2023, 20:36
W oficjalnym info od Adobe znalazłem gdzieś (jak w wolnej chwili znajdę ponownie, to tutaj podlinkuję), że np. ACR nie wspiera kart starszych niż 7 letnie:mrgreen:
U mnie to wyglądało tak, że po którejś z ostatnich aktualizacji Photoshopa w ACR mogłem tylko podglądać zdjęcia, bez możliwości jakiejkolwiek edycji (dwa kompy z i5 i i7 3 i 4 generacji)... Co prawda na stronie Adobe jest link do jakiejś starej instalki ACR, która działa, ale nie ma ona wszystkich tych funkcji, które u mnie działały przed tą aktualizacją! O tyle pół biedy, że i tak miałem zmieniać kompa i tylko musiałem to przyspieszyć.
Bardzo prawdopodobne, że LR, jako bliźniak ACR, ma podobne wymagania i dlatego u Ciebie niezbyt chce teraz działać. ACR za to wyrzucało komunikat wprost, że z moją kartą działać nie będzie:lol:


To dziwne bo mój bardzo stary zestaw (i7-2600, płyta P67A-UD5-B3, karta GTX-660-2GB) działał na aktualnej wersji LRC. Denoise było bardzo wolne ok. 18 min na RAWa z R czyli chyba bez użycia karty ale obrazek powstawał.
Zmieniłem tylko kartę na RTX 3060Ti i wszystko działa bardzo sprawnie - minuty zmieniły się w sekundy.

Diabeł
07-12-2023, 21:48
U mnie i7 12700K 32GB RAM i 1T dysk m2 Samsung pro, z kartą 960GTX odszumianie w Ligtroomie trwało około 15-18 minut, pliki z R5, po zmianie karty na RTX 3060 Ti, 10-15 sekund zarówno R5 jak i 1DXII

Bangi
07-12-2023, 23:35
Dobra, zrobiłem małe testy - oczywiście nie są to aptekarskie testy, ale dają jakiś pogląd
I7 8700 (8 generacja)
ASUS PRIME B360M-A
RAM GOODRAM DDR4 32GB
RTX 4060 8GB
Samsung SSD EVO 970 250 GB M.2 PCIe NVMe

Wyszło tak:
6d (20 Mpix) - ok. 12 s z zapisem
6d2 (26.2 Mpix) - ok. 15 s z zapisem
R6m2 (24.2 Mpix) - ok. 15 s z zapisem
R (30.3 Mpix) - ok. 16 s z zapisem
R5 (45 Mpix) - ok. 25 s z zapisem

Odszumiane były RAW z ISO 800-1600, ale ogólnie ISO nie ma większego znaczenia wg moich obserwacji.

solti
08-12-2023, 09:38
To dziwne bo mój bardzo stary zestaw (i7-2600, płyta P67A-UD5-B3, karta GTX-660-2GB) działał na aktualnej wersji LRC.
Działał, ale do kiedy? Moje starocie działały jakoś do początków października, kiedy weszła jakaś drobna aktualizacja ACR i po niej była już tylko możliwość podglądu i konwersji raw wg wcześniej poczynionych ustawień. Jeśli wcześniej nie było ustawień zapisanych w pliku, to zdjęcie było tylko do podglądu w ACR.
Obydwa kompy nie miały dedykowanych kart, tylko integry (laptopy) Intela. Denoise dopóki działało, trwało ok. 30 minut:lol:

cauchy
08-12-2023, 10:01
Ja jedna z rzeczy sprzetowych jakich zaluje byla późna wymiana kompów. Swojego pierwszego wlasnego blaszaka kupionego za pierwsze zarobione pieniadze kupilem w 2006, a wymienilem na lapka dopiero pod koniec 2005, jakies 2 lata za pozno. Yt juz sie dawno ciął, antywirus go dobijał, non stop warczał. Potem, odkad zaczalem wiecej z filmami dzialac w 2021 od razu powinienem byl kupic blaszaka, a czekalem jeszcze rok nie wiadomo na co. 4k 20min bez dedykowanej grafiki renderowal sie cala noc.

Im szybciej zmienisz starocia tym szybciej masz spokoj, satysfakcje i komfort pracy.

pawel.guraj
08-12-2023, 10:27
Ja właśnie zrobiłem test na moim MPB M1 Ultra (najnowszy LR 13.0.2)
Procesowanie obrazka RAW R5 ISO 800 - 21 sekund.

p,

marfot
09-12-2023, 11:16
Działał, ale do kiedy? Moje starocie działały jakoś do początków października, kiedy weszła jakaś drobna aktualizacja ACR i po niej była już tylko możliwość podglądu i konwersji raw wg wcześniej poczynionych ustawień. Jeśli wcześniej nie było ustawień zapisanych w pliku, to zdjęcie było tylko do podglądu w ACR.
Obydwa kompy nie miały dedykowanych kart, tylko integry (laptopy) Intela. Denoise dopóki działało, trwało ok. 30 minut:lol:

Jeśli w pażdzierniku zaszła ta zmiana to ja już miałem nową kartę (wymieniona w sierpniu). Myślałem o wcześniejszym okresie.

Bangi
25-01-2024, 22:24
Dziś zrobiłem test na kompie Młodego z RTX 4070 SUPER - pliki z R-ki (ISO 800-1600) odszumiał z zapisem w niecałe 12 sekund (16 sekund było na RTX 4060).

zdebik
27-01-2024, 11:39
Dziś zrobiłem test na kompie Młodego z RTX 4070 SUPER - pliki z R-ki (ISO 800-1600) odszumiał z zapisem w niecałe 12 sekund (16 sekund było na RTX 4060).To jeden z tych nowych rtx'ow?

MstrG
27-01-2024, 13:06
Tak. Super to nowsze wersje.

Bangi
27-01-2024, 15:30
To jeden z tych nowych rtx'ow?

Tak, premiera wersji SUPER, sprzedaż ruszyła 17.01.2024 r., bo RTX 4070 był już wcześniej.

mystek
27-01-2024, 17:22
Szkoda tylko, że te karty kosztują tyle, co cały komputer :D

cauchy
27-01-2024, 17:31
i są wielkie jak kobyła
ja ze swojej 3060ti jestem zadowolony, a te parę sekund nie robi mi różnicy :)

Bangi
27-01-2024, 18:28
Wielkość zależy od konkretnego modelu i przede wszystkim chłodzenia - ja mam w swoim kompie podstawowy model RTX 4060 dwuwiatrakowy od ASUS i jest ona mega zgrabny i niezbyt duży - ja mam monitor 1080p więc nie potrzebowałem więcej mocy na moje potrzeby a chłodzenie bez problemu daje radę.

Młody ma natomiast wersję RTX 4047 SUPER Founder Edition, a więc referencyjną od Nvidia i w sumie to jest chyba nawet mniejsza od mojej ;) On akurat ma monitor 1440p więc zależało nam na mocy

https://youtu.be/mbVbgD4PNOU?si=nwg65t8bkNV5wFIk&t=129

Uważam, że obie karty w swoich kategoriach dają w pełni radę. A cena... no cóż - wiele lat interesuję się komputerami i bez względu na "epokę" zawsze trzeba było wydać ok. 6000-7000 PLN, aby mieć coś na czasie do grania w jakichś lepszych ustawieniach graficznych.

Natomiast poza wydajnością postęp jest również w "energożerności" bo jego zestaw jest dużo wydajniejszy od mojego, a zżera podobną ilość prądu (sprawdzane watomierzem).

mystek
27-01-2024, 22:18
Ja kupiłem komputer w 2013 roku bodajże. Używkę za 3000-3500zł. Rok temu go ulepszyłem o procesor, kartę graficzną i dysk SSD i aktualnie to: 4790K, GTX 1660Ti, 16GB Ram, SSD i jestem zadowolony na moje potrzeby. Choć swoją akurat grałem wtedy w Red Dead Redemption 2 (nie wiem czy właśnie ta gra nie skłoniła mnie do upgrade'u, nie pamiętam już) mając 4670K i GTX970. Jak zmieniłem na to co wyżej, to nie dość, że mogłem ustawić grafikę na niemal najwyższe detale, to fpsy wzrosły dwukrotnie :). Przeskok niesamowity.

Nawet w ten cały Cyberpunk grałem chwilę, ale tutaj już mniej więcej średnie detale i niekiedy fpsy spadały (ale nie jakoś dramatycznie, myślę, że około 25-30fpsów. Grywalnie nadal było). Z tym, że ja jestem wychowany na np GTA Vice City, gdzie tam nad morze/ocean się wychodziło, gdzie była taka ogromna przestrzeń, to mi na moim ultra starym komputerze klatki spadały do 6-7/s mniej więcej jak akurat powiedzmy patrzyłem na budynki/miasto. Będąc akurat w tym rejonie musiałem patrzyć w górę na niebo, żeby fpsy urosły na grywalne :D. Dało się? Dało. Nie przeszkadzało mi to jakoś zupełnie. Nie jestem jakimś maniakiem graficznym i nie podniecam się na jakieś super detale w grach. Jest mi to obojętne, choć może zagrałbym jeszcze kiedyś w Wiedźmina na full detalach. Ta gra robiła wrażenie. To jedyna gra, gdzie zatrzymywałem się, żeby... podziwiać zachód/wschód słońca i naturę w grze, bez kitu :). A tak to World of Tanks, czy Football Manager. Tam nie potrzeba RTXów :P

marfot
27-01-2024, 23:18
Ja kupiłem komputer w 2013 roku bodajże. Używkę za 3000-3500zł. Rok temu go ulepszyłem o procesor, kartę graficzną i dysk SSD i aktualnie to: 4790K, GTX 1660Ti, 16GB Ram, SSD i jestem zadowolony na moje potrzeby. Choć swoją akurat grałem wtedy w Red Dead Redemption 2 (nie wiem czy właśnie ta gra nie skłoniła mnie do upgrade'u, nie pamiętam już) mając 4670K i GTX970. Jak zmieniłem na to co wyżej, to nie dość, że mogłem ustawić grafikę na niemal najwyższe detale, to fpsy wzrosły dwukrotnie :). Przeskok niesamowity.

Nawet w ten cały Cyberpunk grałem chwilę, ale tutaj już mniej więcej średnie detale i niekiedy fpsy spadały (ale nie jakoś dramatycznie, myślę, że około 25-30fpsów. Grywalnie nadal było). Z tym, że ja jestem wychowany na np GTA Vice City, gdzie tam nad morze/ocean się wychodziło, gdzie była taka ogromna przestrzeń, to mi na moim ultra starym komputerze klatki spadały do 6-7/s mniej więcej jak akurat powiedzmy patrzyłem na budynki/miasto. Będąc akurat w tym rejonie musiałem patrzyć w górę na niebo, żeby fpsy urosły na grywalne :D. Dało się? Dało. Nie przeszkadzało mi to jakoś zupełnie. Nie jestem jakimś maniakiem graficznym i nie podniecam się na jakieś super detale w grach. Jest mi to obojętne, choć może zagrałbym jeszcze kiedyś w Wiedźmina na full detalach. Ta gra robiła wrażenie. To jedyna gra, gdzie zatrzymywałem się, żeby... podziwiać zachód/wschód słońca i naturę w grze, bez kitu :). A tak to World of Tanks, czy Football Manager. Tam nie potrzeba RTXów :P

... aż pojawiło się w LR Denoise i trzeba kupić RTX :lol:

Bangi
28-01-2024, 01:43
A tak to World of Tanks, czy Football Manager. Tam nie potrzeba RTXów :P

Dokładnie, dorzuciłbym jeszcze CS:GO 2 choć na max detalach wygląda naprawdę lepiej niż na LOW.


... aż pojawiło się w LR Denoise i trzeba kupić RTX :lol:

Może nie trzeba, ale jest jednak szybciej niż jakiś GTX 1050 Ti.

mystek
28-01-2024, 20:11
#Marfot - haha, nawet nie używam LR tylko wolę PS :P w zasadzie jak się tak człowiek zastanowi, to wcale nie potrzebuję takich technologii. Przeżyję, choć nie powiem, że to kusi, żeby sobie coś kupić.

marfot
28-01-2024, 20:46
#Marfot - haha, nawet nie używam LR tylko wolę PS :P w zasadzie jak się tak człowiek zastanowi, to wcale nie potrzebuję takich technologii. Przeżyję, choć nie powiem, że to kusi, żeby sobie coś kupić.

Jest jeszcze nowość w postaci: Neural network Image Processing Tool - płatny dodatek do DPP. Nie mam tego ale dla oponentów LR to jakaś alternatywa. Nie wiem jakie ma wymagania sprzętowe.

cauchy
28-01-2024, 20:58
ja już mam mocne ciągoty na nowego laptoka, ale te maczki Air 15 nie chcą spadać z ceny, a niby sprzedaż maczków leci na łeb na szyję :(

mirror
28-01-2024, 21:44
Jest jeszcze nowość w postaci: Neural network Image Processing Tool - płatny dodatek do DPP. Nie mam tego ale dla oponentów LR to jakaś alternatywa. Nie wiem jakie ma wymagania sprzętowe.

ciekawe nawet nasz ulubiony producent zaczyna zbierać miesięczną kasę z subskrybcji :) może bym kupił ale DPP jako całość mnie odrzuca choć wynik produkuje "bez większej tragedii", niedługo wyjdzie korpus z otworem na monety - pieć monet włacz loga na poł godziny, pięć monet włącz 8k/60, pięć monet włącz interfejs z R5C na R5 :(

Przemek_PC
29-01-2024, 01:01
Ja mam GTX 1070 kupioną kilka lat temu używaną za tysiąc zlotych i do niej podłączone trzy monitory 1920x1200. Wykorzystuję do symatorów lotu, pociągów i wyścigów samochodowych (X-Plane 12, rFactor, Assetto Corsa Competizione, SimRail itp.). Karta daje radę na średnich ustawieniach grafiki. Zmiana na droższą kartę dałaby może jakąś poprawę grafiki ale niewspółmiernie małą w stosunku do poniesionych wydatków.

cauchy
29-01-2024, 01:42
Brakuje 1 monitora do 4k [emoji23]

Przemek_PC
29-01-2024, 03:02
Brak potrzeby posiadania monitora 4k.

pawel.guraj
29-01-2024, 09:38
A ja dawno temu podzieliłem światy.
Pół młodego życia składałem kompy po czym doszedłem do wniosku, że lepiej ścieżkę gamingową i komputerową rozdzielić.
PC-ta wypchnął Mac i nigdy już nie wrócę do tamtego świata (Windoza i te sprawy).
Do gier mam PS5.

Choć nie są to urządzenia top-spec to w wypadku gamingu mam fantastyczny komfort tego, że każda gierka będzie działać dobrze (choć wiem, że na jakimś wypasionym PC-cie pewnie działa by lepiej - z drugiej strony większości gierek, które uwielbiam nie ma na PC, bo to exclusivy na PS).
To samo pod Mac'a - odpada cała ta fura problemów ze zgodnością jendego z drugim. Dzięki temu wydajność i exprerience aplikacji jest całkowicie przewidywalny. Łatwiej też gadać z supportem od apek, mówisz, że masz MacBooka Pro M1 2021 i nie trzeba się tłumaczyć co tam dokładnie w nim masz itp.

p,paw

mystek
29-01-2024, 18:44
#PG - mnie właśnie granie na konsoli nie pasuje, bo często zagram chwilę, znudzi mi się - włączam film, mecz czy przejrzę internet. Mecz nudny, to znowu włączę jakąś grę na chwilę itp. Albo często też gram w Football Managera w tle, bo tam się w sumie "gra", czyli włączę mecz i Alt+TAB przeglądam internet, czy coś oglądam właśnie.

#Przemek - grasz w ACC? Grałem w to z 3 lata temu dość namiętnie, w sumie w wyścigach online zawsze biłem się o top3. Ciekawe, co się pozmieniało w grze od tego czasu, pewnie fizyka jeszcze bardziej ulepszona. Kiedyś to śledziłem, teraz już zupełnie nie.

Leon007
30-01-2024, 01:38
Dla ciekawych świata, w nawiązaniu do moich rozkminów o kartach Quadro, to jest najbardziej sensowna informacja, jaką znalazłem:

Even if they are using the same gpu processor, you can't modify a gtx 1050 into a quaddro equivalent, because there are some key differences, first is the most important one is the Vram, all the quadro cards have ecc rams which are responsible for the error correction in the memory, Second is the drivers and tuning and opmitization, third is the server/workstation level components.
The driver and the tuning and optimization can be done because it is software and bios based, but the component level changes can't done, because the ram's are different, the components are of a higher quality and brutally tested, each quadro cards are designed and optimized so that they can withstand constant 100% workloads abuse 24x7 for years, but consumer level gtx cards won't be able to do that.

(https://www.quora.com/Is-it-possible-to-softmod-a-Nvidia-GTX-1050-into-a-Quadro-equivalent-or-maybe-into-a-GP100-since-they-both-work-on-Pascal-architecture)

Przemek_PC
30-01-2024, 14:01
A po odcedzeniu marketingowej mowy co zostaje? Być może tylko to (albo aż to), że karty Quadro są bardziej trwałe od wyrobów konsumenckich.

Leon007
30-01-2024, 14:44
Eee eee... a gdzie Ty tu widzisz marketing? Zwykła informacja w nawiązaniu do wcześniejszej krótkiej dyskusji i wątpliwości. Nikt nikogo do niczego tu nie namawia ani nie przekonuje.

Bangi
30-01-2024, 15:47
Karty konsumenckie też potrafią kilka lat pracować na 100% mocy - np. w koparkach kryptowalut ;) Istotne jest tylko, aby ich nie przegrzewać.

Leon007
30-01-2024, 21:05
Załóżmy, że szukasz używanej karty graficznej - kupiłbyś kartę z koparki? "Zadbana, nigdy nie przegrzana, dopiero co wymienione pasta i pady".
Właśnie ostatnio szukałem kartę graficzną i pierwsze co sprawdziłem, to które modele są popularne w koparkach. Co ciekawe, również są popularne w dziale sprzedaży "używane". A jak ktoś oferuje 3 albo 6 sztuk, to można postawić na to, że dopiero co wyjęte z koparki.

Bangi
30-01-2024, 23:39
Załóżmy, że szukasz używanej karty graficznej - kupiłbyś kartę z koparki? "Zadbana, nigdy nie przegrzana, dopiero co wymienione pasta i pady".
Właśnie ostatnio szukałem kartę graficzną i pierwsze co sprawdziłem, to które modele są popularne w koparkach. Co ciekawe, również są popularne w dziale sprzedaży "używane". A jak ktoś oferuje 3 albo 6 sztuk, to można postawić na to, że dopiero co wyjęte z koparki.

Nie kupiłbym, chyba, że jakoś mega okazyjnie i miałbym prawdziwą wiedzę o przebiegu.
Nie zmienia to faktu, że w nich działają.

Przemek_PC
31-01-2024, 00:26
Moja GTX1070 pochodzi z koparki. Działa bez zarzutu mimo podkręcania przeze mnie. Mam ją 6 czy 7 lat.

mystek
31-01-2024, 10:55
Też mam najpewniej kartę z kopartki, tj GTX 1660Ti. Gość sprzedawał kilka różnych kart, wtedy okazyjnie bo dałem jakoś 750zł gdzie chodziły po 1000zł mniej więcej. Działa do dzisiaj. Jedyne co, to wiatrak mógłbym wymienić, bo wpada w jakiś rezonans niekiedy i buczy przez chwilę.

Leon007
31-01-2024, 11:25
Też mam najpewniej kartę z kopartki, tj GTX 1660Ti. Gość sprzedawał kilka różnych kart, wtedy okazyjnie bo dałem jakoś 750zł gdzie chodziły po 1000zł mniej więcej. Działa do dzisiaj. Jedyne co, to wiatrak mógłbym wymienić, bo wpada w jakiś rezonans niekiedy i buczy przez chwilę.
Może wystarczy wyczyścić wiatrak, one lubią oblepić się kurzem po dłuższym używaniu, a to powoduje niewyważenie.

Przemek_PC
31-01-2024, 13:36
Zmierzyłem czas odszumiania RAW 24Mpx na karcie GTX 1070 i wraz z zapisem wyszło 51s. Obciążenie GPU 100% a CPU niewielkie.

zdebik
31-01-2024, 15:37
Mój RTX3070 jest z koparki, pracował przez rok czy dwa lata. Kupiony w zeszłym roku za £250 gdzie używki chodziły za £400.


Co do mac'a, jeśli to ma tak działać jak w iPhone, gdzie każda opcją go jeden lub dwa więcej kroki to ja dziękuję.

Przemek_PC
31-01-2024, 18:17
Zmierzyłem czas odszumiania RAW 24Mpx na karcie GTX 1070 i wraz z zapisem wyszło 51s. Obciążenie GPU 100% a CPU niewielkie.Poprawka. Czas 29s.

mystek
13-02-2024, 23:39
Zmieniłem komputer. Tj szukałem czegoś od jakiegoś czasu, a w weekend padł mi dysk twardy (na szczęście dzisiaj udało się go uratować, 400zł nie moje). Wkurzyłem się i w niedzielę kupiłem - myślę- całkiem niezły sprzęcior, tj:

Płyta główna: MSI B550-A Pro
Procesor: AMD Ryzen 7 5700x
Karta graficzna: RX 7800XT 16GB VRAM
Pamięć: 32GB DDR4 3200Mhz Fury
Dysk: 2TB Lexar Nvme M.2

Poleciałem już na grubo z przesiadką z poczciwego 4790K + GTX 1660Ti, ale kupiłem komputer na kolejne 10 lat w moim przypadku :). Co do działania, to wcześniej jak miałem odpalonego YT (jakiś podcast w tle) + grałem w Football Manager 2021 + obrabiałem zdjęcia w PSie, to Football Manager... klatkował :D tj dałoby się policzyć klatki/sekundę, myślę. Tak na oko to było z 5fpsów. Dodatkowo zapis np 10 zdjęć w PSie do pełnowymiarowego JPEGa trwał z 2 minuty (mając YT i FM w tle). Aktualnie zapis zdjęć jest mega szybki tj. kilka sekund w stosunku do tych 2 minut. W Topaza jak wrzucałem zdjęcie do odszumiania, to chwilę musiał pomielić. Jak już odszumił, to musiałem jeszcze poczekać chwilę na podgląd zdjęcia (przed/po) co zrobił Topaz z zdjęciem. Aktualnie wrzucam zdjęcie i wszystko dzieje się na żywo, bez opóźnienia.

cauchy
14-02-2024, 00:17
Mówiłem - z nowym kompem nie ma co zwlekać. Zrobilem tak 2x i wiecej zwlekać nie bede. A jestem happy bo po dwóch latach mój sprzęt nadal jest UFO w benchmarkach [emoji4]

mystek
14-02-2024, 09:34
No właśnie też robiłem wczoraj ten benchmark i też wyszło UFO. Wszędzie +200-300% od czegoś tam (może innych komputerów userów, którzy robili benchmark. Nie wiem). Dobry komputer dużo daje, to fakt, a myślę, że w Twoim przypadku i innych filmowców jeszcze więcej. Przy fotografii da się przeżyć, ale przy filmie chyba bym się wkurzał, jakby się miał np 10 minutowy film renderować z 2h.

PS: co gorsza, to muszę pomyśleć jeszcze o jakimś monitorze 2K. Aktualnie mam 27 cali i... Full HD :D kupując go nie wiedziałem jak to będzie wyglądać, no i jak ktoś nie jest przyzwyczajony, to jest pikseloza na tak dużym ekranie w full HD. Ja już przywykłem, więc mi to nie przeszkadza, no ale fajnie byłoby mieć z czasem te 2K i 144Hz minimum.

Bangi
23-02-2024, 13:50
Przeniosłem OT do nowego wątku https://www.canon-board.info/threads/120870-Monitory-stanowiska-z-monitorami-lu%C5%BAne-rozmowy

solti
17-04-2024, 11:13
Plik 32 MPx: i5 13600K + RTX 3060 - 15 s
Duże znaczenie ma wielkość piku źródłowego i fajnie, jakbyście to tez podali. 20MPx pójdzie znacznie szybciej niż 32;)
Mała aktualizacja. Miałem możliwość przetestowania mojego kompa z GeForce RTX 4070 Ti SUPER (zamiast RTX 3060). Cały czas zainstalowane jest w nim 32 GB RAM.
Czas odszumiania dla pliku 32 MPx skrócił się z 15 do 5 sekund. Mocniejsza karta działa trzykrotnie szybciej. Pytanie tylko, czy to jest komuś potrzebne, gdyż i 15 s z RTX 3060 jest bardzo przyzwoitym wynikiem (jak dla mnie). Oczywiście, jeśli ktoś ma do odszumienia np. cały ślub, to może już robić różnicę. Zwłaszcza, jeśli ktoś często robi takie eventy. Przy pojedynczych fotach to bez większego znaczenia na ten moment. Zobaczymy, jak Adobe dokoksuje to za jakiś czas i jak będą wzrastać wymagania sprzętowe.

Przemek_PC
17-04-2024, 12:57
Jak nie crypto to teraz SI. Ceny kart graficznych znów pójdą w górę :(

Eberloth
17-04-2024, 13:04
Ja się przesiadłem na lapa z RTX 3070Ti i mam czasy odszumiania około 9-15sek. Jak powyżej, kompletnie mi to nie przeszkadza. Natomiast odszumianie trwa do minuty jak lap jest tylko na baterii. Widać scenariusz zasilana bateria vs. prąd mocno obniża wydajność.

cauchy
17-04-2024, 13:13
ja zaczekam na 50xx, może za rok zrobię upgrade
5s to świetny wynik, i to spora różnica przy 15s

solti
17-04-2024, 13:51
5s to świetny wynik
To prawda. Szczerze mówiąc wiedziałem, że nowa karta musi być zauważalnie szybsza, ale myślałem, że wynik bardziej zakręci się w okolicach 10 sekund. A jak to w ogóle porówna się z wydajnością na integrze Intela z i5 12 generacji, gdzie wynik wynosi ok. 15... minut!!!:lol:
5 sekund to przy obróbce pojedynczego zdjęcia czas praktycznie niezauważalny.

Przemek_PC
17-04-2024, 14:10
Trzy razy droższa (ceny nowych kart) to i trzy razy szybsza :)

Leon007
17-04-2024, 15:13
Jak nie crypto to teraz SI. Ceny kart graficznych znów pójdą w górę :(
Kilka dni temu oglądałem film o pierwszym zdjęciu horyzontu zdarzeń czarnej dziury - w galaktyce Panna A (lub M87). Znane medialne zdarzenie z 2019 roku. Naukowcy też użyli kart graficznych do obliczeń. Mówili, że osiągnęli szybkość wielokrotnie większą niż przy wynajmowaniu superkomputera przy koszcie kilkanaście razy mniejszym. Oczywiście ta ich "koparka" to nie było 6 kart, ale cały pokój z regałami, komunikacją itd. Według nich procesory kart graficznych osiągnęły taką wydajność dzięki grom.
Obróbka danych i weryfikacja do uzyskania tego obrazu zajęła im 6 miesięcy.

Shadow
17-04-2024, 15:57
Mała aktualizacja. Miałem możliwość przetestowania mojego kompa z GeForce RTX 4070 Ti SUPER (zamiast RTX 3060). Cały czas zainstalowane jest w nim 32 GB RAM.
Czas odszumiania dla pliku 32 MPx skrócił się z 15 do 5 sekund. Mocniejsza karta działa trzykrotnie szybciej. Pytanie tylko, czy to jest komuś potrzebne, gdyż i 15 s z RTX 3060 jest bardzo przyzwoitym wynikiem (jak dla mnie). Oczywiście, jeśli ktoś ma do odszumienia np. cały ślub, to może już robić różnicę.

Jaki cały ślub, chyba tylko zdjęcia z sali od godzin wieczornych i to zależy czy ktoś używa lampy czy nie używa. Biorąc po uwagę cenę karty to jest to całkowicie nieopłacalne.

cauchy
17-04-2024, 16:43
nie wszystko co się opłaca warto, i nie wszystko co warto się opłaca :) za zauważalny komfort pracy można zapłacić więcej

Bangi
17-04-2024, 21:20
Obróbka danych i weryfikacja do uzyskania tego obrazu zajęła im 6 miesięcy.

A w filmach Sc-Fi czarne dziury wyglądały podobnie już dawno temu, bez tych wszystkich obliczeń :mrgreen:

Leon007
17-04-2024, 22:03
A w filmach Sc-Fi czarne dziury wyglądały podobnie już dawno temu, bez tych wszystkich obliczeń :mrgreen:

Właśnie, mogli kupić samsunga minimum 23 i by od razu mieli.

solti
18-04-2024, 12:40
Jaki cały ślub, chyba tylko zdjęcia z sali od godzin wieczornych i to zależy czy ktoś używa lampy czy nie używa.
Czy ja wiem? Co prawda akurat ślubu jeszcze w tak ciemnym kościele nie robiłem, ale akurat chrzest się zdarzyło. To były dawne czasy i jeszcze wspomagałem się lampą, ale jak kilka zdjęć chciałem mieć bez, to poniżej ISO 6400 zejść się nie dało przy czasach rzędy 1/40 s i f/2.8. To idealne warunki do takiego odszumiania:)

Biorąc po uwagę cenę karty to jest to całkowicie nieopłacalne.
A to już mocno względne. Zależy jakie, kto ma priorytety. Jak to mówią, czas to pieniądz;)