PDA

Zobacz pełną wersję : Canon RF 70-200 F4.0 czy EF 70-200 F2.8 II do eos R



Galipette
26-10-2023, 13:42
Cześć. z racji, że mój Tamron 70-210 4.0 nie współpracuje z R-ką zamierzam kupić coś z Canona i tu mam dylemat jak w tytule czy nowy RF 70-200 4.0 czy używany EF 70-200 2.8 w II wersji bo III już raczej poza budżetem. Na forum jest o wersji RF 2.8 ale chyba nikt się tu nie wypowiadał o wersji RF 4.0. Opinie wg internetów ma bardzo dobre, sample jakie widziałem super mi pasują.

Hubert Multana
26-10-2023, 14:11
Mialem to szkło na testach teraz. Ja jestem zachwycony i wpada do mnie na stale być może w listopadzie. Mialem je podpięte do Canona R5 i R6 i działało fenomenalnie, dla mnie światło 4 nie było przeszkoda. Stabilizacja przy filmowaniu z reki bez zarzutu. Generalnie fajne szkło, w filmie znajdziesz sporo zdjęć i przebitek z tego szkła (szerokie kadry z RF15-35 f2.8 L).


https://youtu.be/PmQpP1ttlwQ

Bangi
26-10-2023, 14:28
Galipette do czego to szkło Ci potrzebne?
RF 70-200/4 tutaj też ma raczej same pozytywne opinie (rozrzucone po rożnych wątkach), szczególnie w kontekście jakości i kompaktowego rozmiaru, ale czasami f4 a f2,8 to wbrew pozorom dość dużo, choć jak miałeś dotychczas f4 to pewnie dla Ciebie nie będzie to miało szczególnego znaczenia.

Galipette
26-10-2023, 14:46
Galipette do czego to szkło Ci potrzebne?


Generalnie to sport, reportaż, street czasem portret, krajobraz.

cauchy
26-10-2023, 14:54
bierz EF 2.8 II, jeśli waga nie straszna i znajdziesz w budżecie

Hubert Multana
26-10-2023, 14:58
Jak dla dla mnie jeśli osoba, która miała pierwszy raz w reku takie szkło była w stanie uchwycić ostrość na tak małym ptaszku w zasadzie bez problemu to wątpię żebyś mial jakiekolwiek problemy przy sporcie czy innych dynamicznych zastosowaniach.


15350

No a kompatkowość jest niesamowita, zwłaszcza jak trzeba gdzieś przewozic dalej.

mystek
26-10-2023, 15:04
Dziwne, na grupie Canon-board na FB jest gość "Tomasz Fasola Korzeniecki" który fotografuje Tamronem 70-210 f4 VC podłączonym do Canona RP i wszystko mu działa (wrzuca pełno zdjęć krajobrazów). Napisz do niego na FB, może jakiś update firmware?

cauchy
26-10-2023, 15:06
ja do tamrona 28-300 musiałem robić firmware update żeby grał z R6, moze z 70-210 jest podobnie

Bangi
26-10-2023, 15:13
Jak dla dla mnie jeśli osoba, która miała pierwszy raz w reku takie szkło była w stanie uchwycić ostrość na tak małym ptaszku w zasadzie bez problemu to wątpię żebyś mial jakiekolwiek problemy przy sporcie czy innych dynamicznych zastosowaniach.


15350

No a kompatkowość jest niesamowita, zwłaszcza jak trzeba gdzieś przewozic dalej.

Tylko czasami, wbrew pozorom, f4 a f2,8 to bardzo dużo, szczególnie przy sporcie np. w słabo oświetlonej hali.
Ja za cauchy do takich zastosowań wolałbym 2,8

Hubert Multana
26-10-2023, 15:20
Zawsze jest cos za cos. Problem jest taki, ze to jest szkło zarobkowe. Szansa kupienia sztuki w dobrym stanie, która nie jest przechodzona jak passat z niemiec jest raczej iluzoryczna. Zdarza mi się kupować używki, ale lustrzankowego 70-200 bym na pewno używanego nie kupił.

cybulski
26-10-2023, 15:24
Cześć. z racji, że mój Tamron 70-210 4.0 nie współpracuje z R-ką zamierzam kupić coś z Canona i tu mam dylemat jak w tytule czy nowy RF 70-200 4.0 czy używany EF 70-200 2.8 w II wersji bo III już raczej poza budżetem. Na forum jest o wersji RF 2.8 ale chyba nikt się tu nie wypowiadał o wersji RF 4.0. Opinie wg internetów ma bardzo dobre, sample jakie widziałem super mi pasują.

Czy posiadasz konsolkę tamrona do aktualizacji softu? Może jest aktualizacja odpowiednią. Konsolki można kupić używane za stówkę.

Hubert Multana
26-10-2023, 15:25
Czy posiadasz konsolkę tamrona do aktualizacji softu? Może jest aktualizacja odpowiednią. Konsolki można kupić używane za stówkę.
Plus chyba maja ja zazwyczaj na wszelkich targach.

cauchy
26-10-2023, 15:35
ee kupiłem w życiu kilka używek EFów, nigdy nie było problemów

Galipette
26-10-2023, 18:38
Dziwne, na grupie Canon-board na FB jest gość "Tomasz Fasola Korzeniecki" który fotografuje Tamronem 70-210 f4 VC podłączonym do Canona RP i wszystko mu działa (wrzuca pełno zdjęć krajobrazów). Napisz do niego na FB, może jakiś update firmware?

Podłączałem Tamrona pod Tap-in Console i żadnej aktualizacji nie było. Poza tym na liście Tamrona obiektywów kompatybilmych z bezlusterkowacami tego obiektywu nie ma. Generalnie to on działa i generuje ładny ostry obrazek (fotka poniżej) ale Af to jakaś masakra. Często muli oraz czasem dziwnie się zawacha - taki dziwny dźwięk jak by miał AF opór. Po podłączeniu do 6D śmiga aż miło. Sprawdzałem z R5 kolegi i to samo - zamulony.

15351

mkamelg
26-10-2023, 19:00
Cześć. z racji, że mój Tamron 70-210 4.0 nie współpracuje z R-ką zamierzam kupić coś z Canona i tu mam dylemat jak w tytule czy nowy RF 70-200 4.0 czy używany EF 70-200 2.8 w II wersji bo III już raczej poza budżetem. Na forum jest o wersji RF 2.8 ale chyba nikt się tu nie wypowiadał o wersji RF 4.0. Opinie wg internetów ma bardzo dobre, sample jakie widziałem super mi pasują.

Sprawdź jaki numer seryjny i wersję firmware posiada Twój egzemplarz obiektywu.

https://www.tamron.eu/pl-PL/serwis/compatibility

Numer seryjny obiektywu musi być równy bądź wyższy od numeru 006922 lub obiektyw musi posiadać firmware w wersji 2.0. Jeżeli Twój egzemplarz obiektywu nie posiada firmware w takiej wersji, to wyślij go do autoryzowanego serwisu obiektywów firmy Tamron żeby przeprowadzili aktualizację firmware https://serwis.proclub.pl/serwis-obiektywow-tamron

Galipette
26-10-2023, 19:20
Sprawdź jaki numer seryjny i wersję firmware posiada Twój egzemplarz obiektywu.

https://www.tamron.eu/pl-PL/serwis/compatibility

Numer seryjny obiektywu musi być równy bądź wyższy od numeru 006922 lub obiektyw musi posiadać firmware w wersji 2.0. .....

Mój ma nr 002798 - więc z tego wynika że nie da rady go zaktualizować.

robertskc7
26-10-2023, 20:06
Zawsze jest cos za cos. Problem jest taki, ze to jest szkło zarobkowe. Szansa kupienia sztuki w dobrym stanie, która nie jest przechodzona jak passat z niemiec jest raczej iluzoryczna. Zdarza mi się kupować używki, ale lustrzankowego 70-200 bym na pewno używanego nie kupił.
Dlatego fajnym rozwiązaniem jest kupno po dacie produkcji szkła. Jest różnica jak masz szkło 2-3 letnie a takie z początków produkcji. Canony to woły robocze jednak i nie ma co liczyć że leżały w torbie. Używany 70-200L II był jednak wolał niż RF 4.0. Oczywiście w miarę świeży , bo już takiego 10 latka bym nie kupił.

Hubert Multana
26-10-2023, 20:40
Dlatego fajnym rozwiązaniem jest kupno po dacie produkcji szkła. Jest różnica jak masz szkło 2-3 letnie a takie z początków produkcji. Canony to woły robocze jednak i nie ma co liczyć że leżały w torbie. Używany 70-200L II był jednak wolał niż RF 4.0. Oczywiście w miarę świeży , bo już takiego 10 latka bym nie kupił.
To akurat nic nie znaczy, bo możesz trafić na fotografa eventowego, który uzywa szkła codziennie i będzie zajechane po 2 latach. Znaczy się rozumiem, ze można sprawdzić itp, ale no więcej szkieł na rynku będzie jednak takich które juz się zamortozywaly niż takich ze ktoś kupił postawił na polce i po roku stwierdził, ze nie ma czasu na fotki (choc takie perełki tez się zdarzają).

Galipette
27-10-2023, 07:29
Fajne opinie - wszystkie dość istotne. wiadomo że zakup używanego obiektywu to zawsze ryzyko - dużo ruchomych elementów. EF ma opinie trwałego sprzętu, RF - jest za krótko na rynku, żeby określić trwałość materiałów i mechanizmów. Trudna decyzja zwłaszcza, że kupując takie szkło myślę o używaniu przez kolejne lata. Inna sprawa, że mam jeszcze 6D i EF spokojnie podłączę do obu a RF tylko z R-ką....hmmm....trudna decyzja.....

robertskc7
27-10-2023, 08:44
To akurat nic nie znaczy, bo możesz trafić na fotografa eventowego, który uzywa szkła codziennie i będzie zajechane po 2 latach. Znaczy się rozumiem, ze można sprawdzić itp, ale no więcej szkieł na rynku będzie jednak takich które juz się zamortozywaly niż takich ze ktoś kupił postawił na polce i po roku stwierdził, ze nie ma czasu na fotki (choc takie perełki tez się zdarzają).

A znasz kogoś osobiście kto zajechał szkło lub body ? W dwa lata lub 10 żeby było łatwiej :)

Galipette
27-10-2023, 09:23
Typowych przypadków zajechania nie znam, ew padające flexy, kurz w środku, luzy w zoomach lub uszkodzenia mechaniczne się trafiały. Generalnie plastiki teraz stosowane są wytrzymałe i jakościowo sporo lepsze niż te kiedyś ale plastik to zawsze plastik. Generalnie to EF 70-200 miałem w ręku i to kawał solidnego obiektywu. Z RF używałem testowo 24-70 4.0 i jakościowo w porządku. nie było do czego się przyczepić.

mkamelg
27-10-2023, 11:24
Mój ma nr 002798 - więc z tego wynika że nie da rady go zaktualizować.

Ja bym na Twoim miejscu skontaktował się z autoryzowanym serwisu obiektywów firmy Tamron https://serwis.proclub.pl/serwis-obiektywow-tamron U góry jest zakładka "KONTAKT" gdzie są podane różne formy kontaktu i napisał do nich maila lub skontaktował się z nimi poprzez formularz kontaktowy. Napisałbym w treści coś takiego:

Dzień dobry,

Jestem posiadaczem obiektywu Tamron 70-210mm F/4 Di VC USD (Model A034) z mocowaniem Canon EF o numerze seryjnym 002798.

Czy istnieje możliwość aktualizacji firmware w tym obiektywie do wersji 2.0 lub wyższej jeżeli jest taka dostępna?

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

Z poważaniem,

Tutaj podaj swoje imię i nazwisko.

https://www.tamron.eu/pl-PL/serwis/compatibility


• 70-210mm F/4 Di VC USD (Model A034): From serial number 006922 or firmware 2.0

Może ja źle rozumuję, ale dla mnie "From serial number 006922" oznacza, iż wszystkie obiektywy od tego numeru seryjnego z nim włącznie mają już wgrany fabrycznie firmware 2.0, a "or firmware 2.0" oznacza, iż wszystkie obiektywy z niższym numerem seryjnym od 006922 powinny mieć zaktualizowany firmware do wersji 2.0.

mystek
27-10-2023, 11:38
Również tak to rozumuję. Dziwne by to było, gdyby nie dało się wgrać firmwareu do starszego wypustu obiektywu.

Galipette
27-10-2023, 11:57
Ja bym na Twoim miejscu skontaktował się z autoryzowanym serwisu obiektywów firmy Tamron https://serwis.proclub.pl/serwis-obiektywow-tamron U góry jest zakładka "KONTAKT" gdzie są podane różne formy kontaktu i napisał do nich maila lub skontaktował się z nimi poprzez formularz kontaktowy. Napisałbym w treści coś takiego:

Dzień dobry,

Jestem posiadaczem obiektywu Tamron 70-210mm F/4 Di VC USD (Model A034) z mocowaniem Canon EF o numerze seryjnym 002798.

Czy istnieje możliwość aktualizacji firmware w tym obiektywie do wersji 2.0 lub wyższej jeżeli jest taka dostępna?

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

Z poważaniem,

Tutaj podaj swoje imię i nazwisko.

https://www.tamron.eu/pl-PL/serwis/compatibility



Może ja źle rozumuję, ale dla mnie "From serial number 006922" oznacza, iż wszystkie obiektywy od tego numeru seryjnego z nim włącznie mają już wgrany fabrycznie firmware 2.0, a "or firmware 2.0" oznacza, iż wszystkie obiektywy z niższym numerem seryjnym od 006922 powinny mieć zaktualizowany firmware do wersji 2.0.

Sprawdzę w domu jeszcze raz czy faktycznie wszystkie wersje oprogramowania są aktualne. Jak są to napisze faktycznie do nich i zobaczymy co odpiszą.

Marek Kowal
27-10-2023, 13:47
ap ropo ef/rf, robiłem z synem sesję w pomieszczeniu, on 1DX i ef70-200 f/2,8II ja R6 i rf 70-200 f/2,8
było dość jasno 800-1600 iso bez lampy, w pewnej chwili się zamieniliśmy, przeżyłem "szok" ciemności w wizjerze lustrzanki,
mam świadomość, że to specyfika bezlusterkowca a nie problem obiektywu EF, podkusiło mnie założyć EF na R6, subiektywnie
było jak by mniej komfortowo niż z RF /chodzi o jasność wizjera/ tym niemniej nie doświadczyłem gorszego AF-u czy finalnie
słabszych zdjęć, nasz EF ma z 8 lat, działa bez zastrzeżeń tak samo jak inne EF L-ki. Ciekawe czy odpowiedniki RF będą równie długo wieczne.

pozdr,MK.

candar
27-10-2023, 14:51
A znasz kogoś osobiście kto zajechał szkło lub body ? W dwa lata lub 10 żeby było łatwiej :)

Mnie się dajmy na to nie udało nigdy zajechać żadnego aparatu, ani obiektywu :) A Canonów to miałem od groma zarówno analogowych, jak i cyfrowych lustrzanek oraz wszelkiej maści PowerShotów i Ixusów.

Tyle tylko, że mnie żaden aparat, ani obiektyw nie upadł na glebę, ani nie wpadł do wody co u innych (szczególnie sprzedających okazyjnie) już takie oczywiste nie jest ;)

Hubert Multana
27-10-2023, 22:02
A znasz kogoś osobiście kto zajechał szkło lub body ? W dwa lata lub 10 żeby było łatwiej :)
No znam przypadki półmilionowych przebiegów na R6 w reporterce w 2 lata i równie dobrze mógłbym stwierdzić, ze służył do wbijania gwoździ a nie robienia zdjęć. I nie widzę w tym nic złego. Czas to pieniądza, a cackanie się ze sprzętem ten czas zabiera.

atsf
27-10-2023, 23:03
Czas to pieniądza, a cackanie się ze sprzętem ten czas zabiera.

:shock: Jakieś minimum ostrożności to jest cackanie się ze sprzętem?

zdebik
28-10-2023, 09:55
Zawsze jest cos za cos. Problem jest taki, ze to jest szkło zarobkowe. Szansa kupienia sztuki w dobrym stanie, która nie jest przechodzona jak passat z niemiec jest raczej iluzoryczna. Zdarza mi się kupować używki, ale lustrzankowego 70-200 bym na pewno używanego nie kupił.Posiadam 70-200 2.8 II, kupiony kilka lat temu praktycznie go nie używam ;(

Hubert Multana
28-10-2023, 11:12
:shock: Jakieś minimum ostrożności to jest cackanie się ze sprzętem?
Ja mogę powiedzieć, ze dbam o sprzęt. I zostałem podsumowany, ze w życiu bym się nie utrzymał gdybym tylko z tego chciał żyć tracąc tyle czasu na chowanie sprzętu i jego zabezpieczanie na czas gdy jest nieużywany. Nie mi oceniać ;)

Przemek_PC
28-10-2023, 11:22
Bzdury kompletne. Z jakimiś flejtuchami się zadajesz. Znam wiele osób, które żyją wyłącznie z foto-wideo i bardzo dbają o sprzęt, pieczołowicie pakując go na czas transportu.

cauchy
28-10-2023, 21:48
Ja bardziej bym obstawiał zuzycie czesci w srodku jak silniczka af czy mechanizmu is.

Leon007
28-10-2023, 22:21
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, ale żuje pszczoły, goli się tłuczonym szkłem i pachnie końskim moczem.

Galipette
29-10-2023, 12:38
Poczytałem trochę o tamronie i generalnie info takie że oprogramowanie w wersji 2 powinno współpracować z systemem R. Napisałem do serwisu tamrona i generalnie to info od pana z zerwisu to że poprzez consolę Tamrona można wgrać- jak napisałem że mam i nie wykrywa to zasugerował uszkodzenie konsoli lub obiektywu. Obiektyw i konsola działają - na 6D śmiga jak szalony. Nie wiem czy chce mi się bawić w wysyłanie do serwisu, tak czy inaczej chcę przejść na obiektywy canon bo tu nie ma problemu ze współpracą, ew sigma bo też fajnie to działa.
Poniżej zrzut z konsoli.
15356

-
Co do obiektywu to oczywiście jak trafię na fajny stan to wezmę raczej EF 2.8

mkamelg
29-10-2023, 18:18
No i wszystko jasne. Wygląda na to, iż Twój egzemplarz ma już zaktualizowany firmware do wersji 2.0. Wskazuje na to komunikat "Firmware is up to date" i "Version 2" pod "Firmware". Skoro ma zaktualizowany firmware i na 6D śmiga jak szalony, to nie musisz go wysyłać do autoryzowanego serwisu obiektywów firmy Tamron.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że ty zapewne używasz zamiennika adaptera mocowania Canon EF-EOS R. Wnioskuję to po tym, iż na początku miesiąca sam się pytałeś o zamienniki https://www.canon-board.info/threads/118893-Canon-EOS-R-adaptery-EF?p=1454777&viewfull=1#post1454777

Tamron testował kompatybilność swoich obiektywów podłączając je pod adapter mocowania Canon EF-EOS R. Twoje pozostałe obiektywy z mocowaniem Canon EF mogą działać w 100% prawidłowo z zamiennikami, a Tamron jest wybredny i działa ale nie tak jak powinien.

Chyba już nie ma potrzeby ciągnąć dalej tego tematu. Sprawa jest prosta. Z tym Tamronem pod R-ką nie poszalejesz, musisz kupić sobie coś od Canona.

Galipette
29-10-2023, 19:29
No i wszystko jasne. Wygląda na to, iż Twój egzemplarz ma już zaktualizowany firmware do wersji 2.0. Wskazuje na to komunikat "Firmware is up to date" i "Version 2" pod "Firmware". Skoro ma zaktualizowany firmware i na 6D śmiga jak szalony, to nie musisz go wysyłać do autoryzowanego serwisu obiektywów firmy Tamron.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że ty zapewne używasz zamiennika adaptera mocowania Canon EF-EOS R. Wnioskuję to po tym, iż na początku miesiąca sam się pytałeś o zamienniki https://www.canon-board.info/threads/118893-Canon-EOS-R-adaptery-EF?p=1454777&viewfull=1#post1454777

Tamron testował kompatybilność swoich obiektywów podłączając je pod adapter mocowania Canon EF-EOS R. Twoje pozostałe obiektywy z mocowaniem Canon EF mogą działać w 100% prawidłowo z zamiennikami, a Tamron jest wybredny i działa ale nie tak jak powinien.

Chyba już nie ma potrzeby ciągnąć dalej tego tematu. Sprawa jest prosta. Z tym Tamronem pod R-ką nie poszalejesz, musisz kupić sobie coś od Canona.

Używam pożyczonego oryginalnego adaptera Canona. Nie kupiłem jeszcze nic.
Dlatego wybór pada na razie na EF 70-200 2.8 II lub RF w wersji 4.0. Na chwilę obecną skłaniam się bardziej na szkło EF. Jak będzie okazja podłączyć i potestować wtedy pewno padnie ostateczna decyzja

Galipette
14-11-2023, 13:49
Decyzja zapadła. Jednak po bardzo dobrych recenzjach i testach wybrałem RF70-200 f4. Jak poużywam trochę to dam znać jak się spisuje z Rką. Dzięki wszystkim za zaangażowanie w temat

rero
16-11-2023, 12:27
Decyzja zapadła. Jednak po bardzo dobrych recenzjach i testach wybrałem RF70-200 f4. Jak poużywam trochę to dam znać jak się spisuje z Rką. Dzięki wszystkim za zaangażowanie w temat
Akurat mam EF 70-200 F2.8 II IS i używam z R i 1D III. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Bardzo dobry obiektyw. Światło 2,8 przydaje się.
Poniżej foto z zestawu R+EF 70-200 F2.8 II IS
15536

Hubert Multana
16-11-2023, 12:40
Decyzja zapadła. Jednak po bardzo dobrych recenzjach i testach wybrałem RF70-200 f4. Jak poużywam trochę to dam znać jak się spisuje z Rką. Dzięki wszystkim za zaangażowanie w temat
Gratulacje zakupu! Ja ponownie przez weekend mogłem nim wykonać kilka dodatkowych kadrów i tylko się utwierdziłem w przekonaniu, ze go zamawiam - mam nadzieje jeszcze w listopadzie :)

Galipette
16-11-2023, 14:39
Akurat mam EF 70-200 F2.8 II IS i używam z R i 1D III. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Bardzo dobry obiektyw. Światło 2,8 przydaje się.


Wersja 2.8 dla mnie zdecydowanie za droga - pewno się broni w pewnych trudniejszych warunkach ale ja w tej chwili nie znajduję uzasadnieniadla wydania tak dużej kasy (jeżeli chodzi o RF)
Co do RF 70-200 4.0 to jestem pod wrażeniem - super ostry od pełnej dziury, lekki - chodząc z Rką i podpiętym obiektywem naprawdę nie czuć ciężaru tego zestawu. Pomimo że to nie metal jakość świetna, Stabilizacja - woow - fotki ostre z ręki przy czasach gdzie już się zastanawiałem czy to wyjdzie. Na chwilę obecną nie żałuję nawet złotówki wydanej na to szkło. Niestety jest jedna wada - zastanawiam się teraz czy mój Ef 24-70 2.8 L to aby na pewno Lka bo jakiś nieostry przynajmniej do przesłony 4.0.......:mrgreen:

cauchy
16-11-2023, 15:05
te stare konstrukcje tak miały, teraz nawet tanim obiektywom nie wypada być nieostrym na pełnej dziurze..

cybulski
16-11-2023, 15:21
no i zamiast się cieszyć nowym szklem to człowiek zaczyna dumki czy kolejnego EFa nie wymienić :)

Galipette
16-11-2023, 15:24
Dokładnie miałem pierwszą taką myśl ale się opamiętałem.... przynajmniej na razie:D

cybulski
16-11-2023, 15:36
Jednak mózg już wie i będzie czekał na moment...

Hubert Multana
16-11-2023, 15:54
Dlatego jak brałem na testy 70-200 to nawet się ucieszyłem, ze f2.8 był juz niedostępny i zostało mi to f4.0 :D

cauchy
16-11-2023, 16:49
ja już wszystko poza Sigmą wymieniłem i nie żałuję, there is really no going back :P

Nozanu
17-11-2023, 18:29
Wersja 2.8 dla mnie zdecydowanie za droga - pewno się broni w pewnych trudniejszych warunkach ale ja w tej chwili nie znajduję uzasadnieniadla wydania tak dużej kasy (jeżeli chodzi o RF)
Co do RF 70-200 4.0 to jestem pod wrażeniem - super ostry od pełnej dziury, lekki - chodząc z Rką i podpiętym obiektywem naprawdę nie czuć ciężaru tego zestawu. Pomimo że to nie metal jakość świetna, Stabilizacja - woow - fotki ostre z ręki przy czasach gdzie już się zastanawiałem czy to wyjdzie. Na chwilę obecną nie żałuję nawet złotówki wydanej na to szkło. Niestety jest jedna wada - zastanawiam się teraz czy mój Ef 24-70 2.8 L to aby na pewno Lka bo jakiś nieostry przynajmniej do przesłony 4.0.......:mrgreen:

Dopiero teraz?. Ten EF24-70 2,8 zawsze był do niczego, Jego następca za to jest świetny i nie ustępuje obrazkiem nawet dla nowego RF

rojo
20-11-2023, 15:23
To akurat nic nie znaczy, bo możesz trafić na fotografa eventowego, który uzywa szkła codziennie i będzie zajechane po 2 latach. Znaczy się rozumiem, ze można sprawdzić itp, ale no więcej szkieł na rynku będzie jednak takich które juz się zamortozywaly niż takich ze ktoś kupił postawił na polce i po roku stwierdził, ze nie ma czasu na fotki (choc takie perełki tez się zdarzają).

nie wiem z jakimi szkłami EF pracowałeś, ale po 10 latach używania 70-200/2.8 EF szkło było optycznie i mechanicznie w praktycznie takim samym stanie jak w dniu zakupu, a zrobiłem nim setki tysięcy zdjeć przez ten czas na kilku różnych body. Piszę to jako fotograf eventowy, który używał go prawie codziennie. To jedna z kilku istotnych przewag szkieł L-EF nad innymi (może poza 24-105/4), trwałość. Sprzedałem go z resztą za dobre pieniądze i dalej służy jak coś...