PDA

Zobacz pełną wersję : R50 czy R10?



eos m10
14-09-2023, 20:14
Witajcie, obecnie posiadam jeszcze starą m6, którą kocham i do której mam kilka obiektywów... niestety z mocowaniem ef-m :( jednak myśle nad zmianami i w sumie zastanawiam się nad r50. Przemawia za nią rozmiar i waga - bardziej mi odpowiadają. Wszyscy jednak twierdzą, ze to będzie krok w tył? Dlaczego - ma przecież teoretycznie szybsze zdjęcia seryjne i lepszy AF. czego mi zabraknie? I przy okazji zapytam o co chodzi w r50 z tymi 12 fotami/s przy 1 KURTYNIE elektronicznej? To ile ma przy zwykłej?

dzięki z góry za pomoc :)

Hubert Multana
14-09-2023, 20:38
Witajcie, obecnie posiadam jeszcze starą m6, którą kocham i do której mam kilka obiektywów... niestety z mocowaniem ef-m :( jednak myśle nad zmianami i w sumie zastanawiam się nad r50. Przemawia za nią rozmiar i waga - bardziej mi odpowiadają. Wszyscy jednak twierdzą, ze to będzie krok w tył? Dlaczego - ma przecież teoretycznie szybsze zdjęcia seryjne i lepszy AF. czego mi zabraknie? I przy okazji zapytam o co chodzi w r50 z tymi 12 fotami/s przy 1 KURTYNIE elektronicznej? To ile ma przy zwykłej?

dzięki z góry za pomoc :)
M6 to byl bardzo fajny aparat, ale w bagnecie, ktory nie jest juz wspierany przez Canona. Generalnie w systemie EF-M jest duzo malych i lekkich obiektywow, ale nie pojawi sie juz nic nowego. Takze jesli chcesz isc do przodu, to w EF-M to nie jest mozliwe - po prostu. Chociaz to dalej swietny system i na obecne czasy niczego mu nie brakuje.

Elektroniczna pierwsza kurtyna oznacza, ze rozpoczecie naswietlania matrycy rozpoczyna sie elektronicznie, bez potrzeby fizycznego odsloniecia matrycy. Mialem R50 na testach i tryb seryjny wyglada w tym aparacie tak:


https://www.youtube.com/shorts/G60S39QRfLQ

Mialem na testach zarowno R50 i R10 i ja szczerze mowiac wybralbym R50 i obiektyw niz doplate do R10. Ale to wszystko zalezy od oczekiwan i budzetu.

eos m10
15-09-2023, 12:29
M6 to byl bardzo fajny aparat, ale w bagnecie, ktory nie jest juz wspierany przez Canona. Generalnie w systemie EF-M jest duzo malych i lekkich obiektywow, ale nie pojawi sie juz nic nowego. Takze jesli chcesz isc do przodu, to w EF-M to nie jest mozliwe - po prostu. Chociaz to dalej swietny system i na obecne czasy niczego mu nie brakuje.

Elektroniczna pierwsza kurtyna oznacza, ze rozpoczecie naswietlania matrycy rozpoczyna sie elektronicznie, bez potrzeby fizycznego odsloniecia matrycy. Mialem R50 na testach i tryb seryjny wyglada w tym aparacie tak:

https://www.youtube.com/shorts/G60S39QRfLQ

Mialem na testach zarowno R50 i R10 i ja szczerze mowiac wybralbym R50 i obiektyw niz doplate do R10. Ale to wszystko zalezy od oczekiwan i budzetu.

Dzięki za odpowiedź :)
Nie to, że mam parcie na zmianę, bo kocham m6. Niestety nie wiem czemu w tym roku już dwa razy musiałam go resetować. Trochę ma problemy z AF i czasem (!) długo zapisuje foty. Tak wstępnie serwis kazał przetestować na innej karcie SD. Obawiam się jednak czy na tym się skończy, a serwis m6 jest praktycznie niewykonalny :( W sumie jest jeszcze m50mk2 tyle, że ponoć znacznie odstaje od m6... więc trochę się zaczynam martwić na zapas...

Ta r50 w sumie mi chyba by wystarczyła, a ma to czego potrzebuję czyli małą wagę. Budżet w obu przypadkach dopuszczalny jedynie z tymi oczekiwaniami... W systemem R generalnie problem jest obecnie z ultraszerokimi obiektywami nie mówiąc o rybie, którą uwielbiam pod architekturę i nie wiem czy czekać czy nie i czy matryca w r50 da względnie dobry obrazek na ISO 1600 i 1600+ ... ?
aa, no i ropiętość totalna... nie obraziłabym się gdyby była ciut lepsza niż w m6, jak sądzisz jest na podobnym poziomie, gorsza, lepsza?

Hubert Multana
15-09-2023, 13:19
Jesli nie potrzebujesz wizjera to mam na sprzedaz M6 mark II. Wedlug mnie to zdecydowanie najlepszy aparat w segmencie EF-M, i chyba w tym momencie najtrudniej dostepny na rynku.

Nie mam niestety sampli z R50 w tym ISO. Ale przyznam szczerze do ISO 1600 nie spodziewalbym sie roznicy doszczegalnej na pierwszy rzut oka.

eos m10
15-09-2023, 13:31
Jesli nie potrzebujesz wizjera to mam na sprzedaz M6 mark II. Wedlug mnie to zdecydowanie najlepszy aparat w segmencie EF-M, i chyba w tym momencie najtrudniej dostepny na rynku.

Nie mam niestety sampli z R50 w tym ISO. Ale przyznam szczerze do ISO 1600 nie spodziewalbym sie roznicy doszczegalnej na pierwszy rzut oka.


Będę miała na uwadze tę m6mk2. Wacham się jednak czy zostawać w tym systemie. Jak będę się ociągała to tych obiektywów potem mogę nie sprzedać. Więc jeśli już, to raczej przejdę na eRki, gdy okaże się że moja m6 faktycznie przechodzi w stan spoczynku. Dzięki wielkie za pomoc :)

atsf
15-09-2023, 20:59
Gdy wchodziły pierwsze obiektywy RF-S, to robiliśmy sobie tutaj bekę, że Canon bezczelnie kopiuje optykę EF-M, ale minął kawał czasu, i nie skopiowali wszystkiego, co stanowi o wartości systemu M. W obiektywach RF-S tego po prostu brakuje i choć już się wydawało, że łapiemy króliczka, to chyba będziemy go ścigać do usranej śmierci :mrgreen:

eos m10
15-09-2023, 21:32
Gdy wchodziły pierwsze obiektywy RF-S, to robiliśmy sobie tutaj bekę, że Canon bezczelnie kopiuje optykę EF-M, ale minął kawał czasu, i nie skopiowali wszystkiego, co stanowi o wartości systemu M. W obiektywach RF-S tego po prostu brakuje i choć już się wydawało, że łapiemy króliczka, to chyba będziemy go ścigać do usranej śmierci :mrgreen:

tak, Canon ma z nas uciechę, bo i tak kupujemy choć ciągle ścigamy tego króliczka jak to okręsliłeś. W sumie nie wiem czemu się tak napaliłam i cos mi się wydaje że bede ryczała, ale chyba się zdecyduję. Trochę martwię się że cenowo lepiej wychodzi r10 z rf-s 18-150; do tego znalazłam info o obiektywie TTArtisan 100mm f/2.8 Makro x2 Tilt-Shift rf. Jest pod ten sytem a z r10 nie działa. Dlaczego akurat tylko z tym.

Oj, muszę podjąć decyzję do jutra i co mam zrobić? nastawiłam się już na r10, ale sama nie wiem. gdyby była r50 z tym rf 18-150 w zestawie to bym wolała. a tak r50 zwyczajnie się nie opłaca :O

atsf
15-09-2023, 22:00
tak, Canon ma z nas uciechę, bo i tak kupujemy choć ciągle ścigamy tego króliczka jak to okręsliłeś. W sumie nie wiem czemu się tak napaliłam i cos mi się wydaje że bede ryczała, ale chyba się zdecyduję. Trochę martwię się że cenowo lepiej wychodzi r10 z rf-s 18-150; do tego znalazłam info o obiektywie TTArtisan 100mm f/2.8 Makro x2 Tilt-Shift rf. Jest pod ten sytem a z r10 nie działa. Dlaczego akurat tylko z tym.

Oj, muszę podjąć decyzję do jutra i co mam zrobić? nastawiłam się już na r10, ale sama nie wiem. gdyby była r50 z tym rf 18-150 w zestawie to bym wolała. a tak r50 zwyczajnie się nie opłaca :O

Przecież ten RF-S 18-150 mm jest cienki, jak **** węża, wygląda na gorszy, niż jego odpowiednik EF-M, no to na co tu się napalać?!

A ten TT Artisan dlaczego miałby nie działać z R10, skoro nie ma żadnego połączenia elektrycznego z korpusem? Toż to w pełni manualne szkło !

eos m10
15-09-2023, 22:06
Przecież ten RF-S 18-150 mm jest cienki, jak **** węża, wygląda na gorszy, niż jego odpowiednik EF-M, no to na co tu się napalać?!

A ten TT Artisan dlaczego miałby nie działać z R10, skoro nie ma żadnego połączenia elektrycznego z korpusem? Toż to w pełni manualne szkło !

Nie napaliłam się na obiektyw tylko na r10... obiektyw przy okazji wyszedł, bo jakiś musze mieć. A czemu uważasz że gorszy od Ef-m?
Co do TT Artisan - własnie nie wiem... na stronie sklepu tak pisze. Trochę się zdziwiłam.

atsf
15-09-2023, 22:34
Nie napaliłam się na obiektyw tylko na r10... obiektyw przy okazji wyszedł, bo jakiś musze mieć. A czemu uważasz że gorszy od Ef-m?
Co do TT Artisan - własnie nie wiem... na stronie sklepu tak pisze. Trochę się zdziwiłam.

https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1134&Camera=812&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=1622&CameraComp=1619&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=0

Mnie to nie zachęca do kupna.

eos m10
15-09-2023, 23:26
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=1134&Camera=812&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=1622&CameraComp=1619&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=0

Mnie to nie zachęca do kupna.

to co byś polecił? potrzebuję spacerówki.

atsf
16-09-2023, 02:53
to co byś polecił? potrzebuję spacerówki.

Do R10 lub do R50? Tak na serio, to nie wiem, bo nic sensownego nie widzę. Ja kupiłem R7 żeby do niego przyspawać konkretny teleobiektyw i żadne inne szkiełka mnie nie interesują, a w razie czego podłączę EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 STM przez adapter. Jeszcze tego nie zdążyłem zrobić, więc nie wiem, jak się spisze, ale właśnie takiego podstawowego kita brak w tym systemie, a zawsze był do wszystkich poprzednich APS-C. Sugerował bym się wstrzymać, to może Canon wreszcie wypuści coś lepszego, niż on. EF-S 18-135 mm w obojętnie której wersji też mz będzie lepszy od tego RF 18-150, albo 15-85. Niestety, sytuacja jest taka, że trzeba ciągnąc optykę z poprzednich systemów, bo w segmencie RF-S jest bida, że aż piszczy.

eos m10
16-09-2023, 19:53
Do R10 lub do R50? Tak na serio, to nie wiem, bo nic sensownego nie widzę. Ja kupiłem R7 żeby do niego przyspawać konkretny teleobiektyw i żadne inne szkiełka mnie nie interesują, a w razie czego podłączę EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 STM przez adapter. Jeszcze tego nie zdążyłem zrobić, więc nie wiem, jak się spisze, ale właśnie takiego podstawowego kita brak w tym systemie, a zawsze był do wszystkich poprzednich APS-C. Sugerował bym się wstrzymać, to może Canon wreszcie wypuści coś lepszego, niż on. EF-S 18-135 mm w obojętnie której wersji też mz będzie lepszy od tego RF 18-150, albo 15-85. Niestety, sytuacja jest taka, że trzeba ciągnąc optykę z poprzednich systemów, bo w segmencie RF-S jest bida, że aż piszczy.

Dzięki za opinię :) tak, masz rację - R7 jako apsc w tym systemie jest poza konkurencją. Jednakże jest też poza moim budżetem; poza tym nie każdy potrzebuje R7. Dla mnie nawet R10 to więcej niż potrzebuję, bo w sumie celowałam w R50. Jednkaże okazuje się, ze R10 ma promkę w zestawie z rf-s 18-150 i wychodzi cenowo korzytniej niż R50 z tym samym szkłem. Stąd padło na R10. Miałam go dziś w ręce i leży ok. Funkcje i wydajność wydają się nawet ponad moje potrzeby, więc nie sadze bym była nim zawiedziona.

Co do obiektywów, to z Canonem od jakiegoś czasu trochę trudno się dogadać w tej kwestii i chyba jeszcze długo się to nie zmieni. W eMkach tak rozwijali system, że się nie rozwinął :D w Erkach też już rozwiją trochę i ... no cóż kręcą się wokół jednego tematu - przyroda lub portrety... Jak focisz macro czy dużą architekturę to lipa... ok. mamy rf85 Macro... no tak, makro z odwzorowaniem 1:2 :D i to za 3000 zł; śmiać się czy płakać - nie wiem... ultraszerokiego nie ma, a ryba fajna ale kto to kupi za ponad 11000zł... więc zostają chińczyki :D :D:D Także jak widzisz z Canonem jest tak, że albo w ten system się wchodzi albo nie... i raczej przez jakiś czas to się nie zmieni... bo klienci Canona to wierne i zaradne grono :D

Trzymaj kciuki, obym sprzedała szkła ef-m i posiadała tego R10 bo już się tak napaliłam, że chyba nic tego nie zmieni :D

eos m10
16-09-2023, 21:03
... no i wygadalam :( właśnie przeczytała, ze rf 16mm ma ogromną dystorsję beczkowatą :( o mamo... ten sytem jest dla mnie chyba jednak bezużyteczny :( bez tej rf16mm nie idzie ...

Hubert Multana
16-09-2023, 22:36
Przecież ra dystorsja jest korygowalna jednym kliknięciem myszki w Lightroom, albo wręcz bezpośrednio z poziomu aparatu robiąc JPG.

atsf
16-09-2023, 22:38
Próba załatwienia wszystkiego jednym systemem to albo FF, albo coś innego, niż Canon RF-S. Jeżeli masz EF-M 11-22, to bym to trzymał z jakimkolwiek korpusem M, nawet gdyby się paliło i waliło.

eos m10
17-09-2023, 12:28
nie używam LR - nie opłaca mi się i nie wiem czy Affinity sobie poradzi. Zaś JPG ... kupuje ten aparat by mieć wpływ na to jak wygląda moja fota... jpg mnie nie satysfakcjonuje :(

--- Kolejny post ---


Próba załatwienia wszystkiego jednym systemem to albo FF, albo coś innego, niż Canon RF-S. Jeżeli masz EF-M 11-22, to bym to trzymał z jakimkolwiek korpusem M, nawet gdyby się paliło i waliło.

własnie zastanawiam się czy nie zostać póki co jednak przy m6. Trochę podoba mi się ta r10, ale...

Qgiel
21-09-2023, 16:20
nie używam LR - nie opłaca mi się i nie wiem czy Affinity sobie poradzi. Zaś JPG ... kupuje ten aparat by mieć wpływ na to jak wygląda moja fota... jpg mnie nie satysfakcjonuje :(


Jeśli kupisz R10, to masz darmowe programy do ściągnięcia ze strony Canona, w tym DPP do obróbki RAW.
Warunek jest, że trzeba mieć win 10 lub wyżej w kompie.
Ja póki co mam Win 7 i próbuję Darktable czy Raw Therapy.
Darmowe, ale należy poświęcić im trochę czasu.......... no, więcej niż trochę.

atsf
21-09-2023, 16:27
Jeśli kupisz R10, to masz darmowe programy do ściągnięcia ze strony Canona, w tym DPP do obróbki RAW.
Warunek jest, że trzeba mieć win 10 lub wyżej w kompie.
Ja póki co mam Win 7 i próbuję Darktable czy Raw Therapy.
Darmowe, ale należy poświęcić im trochę czasu.......... no, więcej niż trochę.

A to jest w ogóle jakiś lapsiejszy DPP na Win 10, niż na Win 8.1, którego używam?

Qgiel
21-09-2023, 16:41
Chodzi prędzej o możliwość instalacji na danym systemie ?
Ja ściągnąłem ten plik na kompa, ale odmówił zainstalowania się na Win7
Skoro masz go na win 8.1 , to oznacza najniższy system do instalacji.

atsf
21-09-2023, 19:16
Chodzi prędzej o możliwość instalacji na danym systemie ?
Ja ściągnąłem ten plik na kompa, ale odmówił zainstalowania się na Win7
Skoro masz go na win 8.1 , to oznacza najniższy system do instalacji.

To by się zgadzało, wersja dla R7 DPP 4.17.10 jest na minimum Win 8.1, a na Win 10/Win 11 jest 4.18.0, i funkcjonalnie to jest pewnie dokładnie to samo.

Qgiel
21-09-2023, 21:06
No właśnie. Jakoś nie chce się przenosić na te wysokie Win, bo mi dobrze na W7.
Dlatego zainteresowałem się Darktable. On co prawda też dedykowany jest pod Linuxa, ale to akurat nie problem.
Trochę czasu , nowy dysk SSD i będzie Linux.
Z drugiej strony jakiegoś parcia nie mam na te Rawy.
Jest fajny ( dla mnie) program Fast Stone Image Wiever, który otwiera Rawy wszystkich wiodących marek.
Co on właściwie otwiera, to nie wiem, bom nie informatyk, ale pliki CR.3 NEF otwiera bez zająknięcia w moim Win7.
Na dodatek owe pliki poddają się obróbce i można ustawiać różne parametry.
Podoba mi się to.
No ale Darktable chciałbym rozpoznać dokładniej. Jak Rawy to Rawy .

atsf
21-09-2023, 22:48
No właśnie. Jakoś nie chce się przenosić na te wysokie Win, bo mi dobrze na W7.
Dlatego zainteresowałem się Darktable. On co prawda też dedykowany jest pod Linuxa, ale to akurat nie problem.
Trochę czasu , nowy dysk SSD i będzie Linux.
Z drugiej strony jakiegoś parcia nie mam na te Rawy.
Jest fajny ( dla mnie) program Fast Stone Image Wiever, który otwiera Rawy wszystkich wiodących marek.
Co on właściwie otwiera, to nie wiem, bom nie informatyk, ale pliki CR.3 NEF otwiera bez zająknięcia w moim Win7.
Na dodatek owe pliki poddają się obróbce i można ustawiać różne parametry.
Podoba mi się to.
No ale Darktable chciałbym rozpoznać dokładniej. Jak Rawy to Rawy .

Mocno używam FSIV, ale jest pewne ale: otóż on otwiera JPG zaszyte w RAW-ach wyglądające tak, jakby to był JPG prosto z aparatu przy tych parametrach ekspozycji. No i tutaj są mniejsze możliwości korekty balansu bieli, wyciągania z cieni czy ze świateł, ale dla mnie największą wadą jest to, ze JPG w korpusie są wyostrzane domyślną opcją Unsharp Mask, której nie cierpię w wykonaniu Canona, więc wolę RAW-a wywołać w DPP z wyostrzaniem opcją Sharpness. Jakieś wyostrzanie w korpusie powinno być, aby móc się zorientować na monitorku aparatu, czy zdjęcie w ogóle jest ostre, ale przy pewnych motywach ta opcja Unsharp Mask daje tak katastrofalne rezultaty, że się nie da na to patrzreć. Kobita by mnie zabiła, gdybym jej zdjęcia ostrzył tą opcją :mrgreen:

Qgiel
21-09-2023, 23:17
Jakieś wyostrzanie w korpusie powinno być, aby móc się zorientować na monitorku aparatu, czy zdjęcie w ogóle jest ostre, ale przy pewnych motywach ta opcja Unsharp Mask daje tak katastrofalne rezultaty, że się nie da na to patrzreć. Kobita by mnie zabiła, gdybym jej zdjęcia ostrzył tą opcją :mrgreen:
Nie no, jasne........ Nawet jak się spojrzy, to Unsharp Mask jest takie jakieś......dziwne ;-) ?
Sharpness wygląda bardziej tak wiarygodnie. Nie dziwię się Twojej kobiecie :-).
Przy okazji czegoś się dowiedziałem(już na serio)- dzięki.

zdebik
22-09-2023, 08:58
nie używam LR - nie opłaca mi się i nie wiem czy Affinity sobie poradzi. Zaś JPG ... kupuje ten aparat by mieć wpływ na to jak wygląda moja fota... jpg mnie nie satysfakcjonuje :(

--- Kolejny post ---



własnie zastanawiam się czy nie zostać póki co jednak przy m6. Trochę podoba mi się ta r10, ale...Nie lepiej kupic jakies sony, szkieł od groma i body pewnie tansze!