PDA

Zobacz pełną wersję : Zapisywanie RAW w DPP



rene
31-08-2023, 15:13
Witam koledzy, głowię się już nad tym chwilę i nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Korzystam z DPP, po edycji zdjęcia chciałbym móc zapisać zarówno wersję RAW po edycji jak i przed, ale nie mogę się doszukać tej opcji w DPP4. Ani jak odzyskać oryginalny wygląd RAW jeśli przez przypadek zapiszę zmiany.

Da się to jakoś zrobić czy lepiej po prostu do osobnego folderu zapisywać RAWy do edycji?

Bangi
31-08-2023, 16:00
No ale wiesz, że RAW to cały czas RAW i nawet jak zapiszesz w DPP zmiany to RAWa nie zmieniasz? Widzisz tylko zmiany wyświetlane przez DPP, jak podgląd JPG w aparacie ;)
Dlatego właśnie nie ma tego czego szukasz.

Przemek_PC
31-08-2023, 16:23
RAW traktuj jak surowiec, z którego możesz zrobić gotowy produkt czyli np. zdjęcie w formacie JPG. Surowiec (RAW) możesz przerabiać na wiele sposobów aby uzyskać różne produkty gotowe (różnie obrobione zdjęcia) ale zawsze pozostanie on surowcem czyli zawartość pliku RAW się nie zmienia.

rene
31-08-2023, 16:35
Dzięki koledzy, czyli nie mogę za pomocą programu 'spieprzyć' RAWa?

No i w takim razie pytanie dot DPP: Po zrobieniu zmian w podglądzie RAW, widzę już tylko tą wersję poprawioną. Jak mogę wrócić do wersji oryginalnej RAWa w DPP?

totamten
31-08-2023, 18:27
Dzięki koledzy, czyli nie mogę za pomocą programu 'spieprzyć' RAWa?

No i w takim razie pytanie dot DPP: Po zrobieniu zmian w podglądzie RAW, widzę już tylko tą wersję poprawioną. Jak mogę wrócić do wersji oryginalnej RAWa w DPP?

Zakładka: Adjustment, ostatni punkt Revert to shot settings crtl+shift+Z

atsf
31-08-2023, 18:59
Zakładka: Adjustment, ostatni punkt Revert to shot settings crtl+shift+Z

Właśnie tak, a oprócz tego można sobie zrobić kopię RAW-a z innymi parametrami wywoływania. Kiedy wprowadza się parametry wywoływania, to RAW w DPP wyświetla się z tymi zmianami, a jeżeli chce się zrobić wywołanie z innymi parametrami, a tamtych nie stracić, czyli zrobić inną wersję wywołania, to trzeba zapisać RAW-a pod nową nazwą.

Leon007
31-08-2023, 20:20
Wystarczy zapisać plik tzw. recepty EDIT > save recipe in file ..., ma tylko 7-8 kB, i przywoływać go w razie potrzeby. A RAW oryginalny zawsze można przywołać jak powiedziano wyżej.
Gdy robię kilka wersji wywołania, na przykład kolor w różnym balansie bieli lub mono, zapisuję tylko jedną wersję w RAWie, a inne w recepcie. Nawet różne kadrowania można tak zapisać.

atsf
31-08-2023, 21:14
Taka zapisana do pliku recepta jest do ogólnego użytku. Żeby było wiadomo, do którego pliku ją zastosować specyficznie, to ją trzeba nazwać nazwą tego pliku, bo inaczej się wszystko popierniczy.

Leon007
31-08-2023, 21:33
W ogóle trzeba, a może tylko warto, wymyślić sobie system nazywania plików i katalogów ze zdjęciami, RAWami, receptami itd.

rene
31-08-2023, 22:54
Zakładka: Adjustment, ostatni punkt Revert to shot settings crtl+shift+Z

Wspaniale, właśnie o to mi chodziło! Dzięki kolego

--- Kolejny post ---


Wystarczy zapisać plik tzw. recepty EDIT > save recipe in file ..., ma tylko 7-8 kB, i przywoływać go w razie potrzeby. A RAW oryginalny zawsze można przywołać jak powiedziano wyżej.
Gdy robię kilka wersji wywołania, na przykład kolor w różnym balansie bieli lub mono, zapisuję tylko jedną wersję w RAWie, a inne w recepcie. Nawet różne kadrowania można tak zapisać.

Świetnie, właśnie o to mi chodziło, bo gdzieś te zmiany się zachowują, i chciałbym je zachować np gdybym przechodził na Adobe. Super informacja!

--- Kolejny post ---


Taka zapisana do pliku recepta jest do ogólnego użytku. Żeby było wiadomo, do którego pliku ją zastosować specyficznie, to ją trzeba nazwać nazwą tego pliku, bo inaczej się wszystko popierniczy.

Pełna zgoda, już jako taki system mam, teraz go testuję i poprawiam w miarę jak wychodzą kolejne niedociągnięcia, ale bez tego ani rusz, bo przy jednej sesji zdjęciowej gdzie idzie lekko 300 - 700 zdjęć to pogubić się jest bardzo latwo