PDA

Zobacz pełną wersję : Canon R podwójne klapnięcie migawki



Mohinder
09-08-2023, 23:31
Witam
Przez jakiś czas urzywałem wyłącznie migawki elektronicznej (cichej) ale wyłączyłem ja kilka dni temu i teraz przy robieniu zdjęcia słychać dwa klapnięcia migawki. Już kilka razy przeleciałem całe menu i nie znalalazłem nic co może to powodować. Zdjęcia wychodzą w porządku. Macie jakiś pomysł?

Bangi
10-08-2023, 08:52
Tak, mamy :). Ciche nagrywanie LV - masz tam ustawione WYŁACZONE i dlatego tak jest ;)
Poczytaj tutaj https://www.canon-board.info/threads/118755-Canon-EOS-R-problem-zniekszta%C5%82cenie-obrazu?p=1450997&highlight=#post1450997 od postu #7
Ja to niedawno "odkryłem" jak to działa.

mystek
10-08-2023, 09:35
Sam sobie w sumie odpowiedziałeś na pytanie. Wyłączyłeś elektroniczną migawkę, włączyła się mechaniczna. 2 kurtyny i te sprawy.

Jacek_Z
10-08-2023, 11:52
Witam
Przez jakiś czas urzywałem wyłącznie migawki elektronicznej (cichej) ale wyłączyłem ja kilka dni temu i teraz przy robieniu zdjęcia słychać dwa klapnięcia migawki. Już kilka razy przeleciałem całe menu i nie znalalazłem nic co może to powodować. Zdjęcia wychodzą w porządku. Macie jakiś pomysł?
Chodzi o to:

Jeżeli migawka mechaniczna ma odmierzyć czas to najpierw musi jedna grupa lamelek zasłonić matrycę (to pierwszy dżwięk), bo przecież w bezlustrze matryca jest odsłonięta gdy patrzymy. Potem muszą dwie grupy lamelek zrobić swoje, czyli odmierzyć czas, na końcu mamy znowu zasłonięta matrycę, więc znowu jedna grupa lamelek musi odsłonić matrycę. To drugi dźwięk, powinien być dłuższy.
Przy zrobieniu jednego zdjęcia migawka wykonuje dwukrotnie swoja pracę. W sumie przy licznikach przebiegu aparatów powinno być rozróznienie na zdjęcia zrobione na migawce mechanicznej i na elektronicznej. Tak czy siak liczba zdjęć nie będzie się zgadzała z ilościa przebiegów migawki :) :) :)

pawel.guraj
10-08-2023, 11:54
Włącz EFCS (półmechaniczna) i będziesz miał jedno klepnięcie :)

p,paw

Poozon
11-08-2023, 22:42
Ja to niedawno "odkryłem" jak to działa.
Ja też to „odkryłem" po prawie 2 latach użytkowania aparatu. A odkryłem dzięki informacji wyczytanej na tym forum. A efekt wyłączenia cichej migawki był ciekawy, myślałem że jakiś tryb seryjny się włączył albo co.

Mohinder
11-08-2023, 22:55
Dzięki za podpowiedź. Faktycznie o to chodziło. Dziwne jest to, że nie byłem w tym miejscu i nic nie zmieniałem. No ale teraz zmieniłem na Tryb 1 i jest tak jak było i to mi odpowiada.