PDA

Zobacz pełną wersję : Coś do nagrywania w słabym światle



HakunaMatata
20-07-2023, 19:41
Cześć,

nie znam się na filmowaniu, znajoma robi krótkie filmy (sztuczne słabe oświetlenie). Aktualnie nagrywa iphonem 13.
Jeżeli chodzi o nagrywanie w dzień, jest dla niej wystarczający, ale gdy jest już wieczór i sztuczne oświetlenie to jakość leci...

Szuka czegoś, co pozwoli nagrać film w 4K, dobra jakość w słabym oświetleniu. Przydała by się stabilizacja, jakiś jasny zoom (musi być zoom, jak "największy")

Dodatkowo warto żeby w były jakieś gotowe profile kolorystyczne, żeby znajoma nie musiała materiału obrabiać tylko prosto z aparatu na kompa i do internetu.

Cena dajmy na to 10000zł. Wszystko zależy od tego czy warto.

Kolekcjoner
20-07-2023, 21:55
Canon C70, C200
Bardziej budżetowo C100 mkII

Przemek_PC
21-07-2023, 10:11
C100 nie nagrywa w 4k. Pozostałe propozycje mocno poza budżetem.

HakunaMatata
21-07-2023, 12:25
Przyznam szczerze, że myślałem że te 10k będzie ok. Ale rozejrzałem się po sprzęcie i różowo nie jest :)

Tak się zastanawiam, że skoro ona potrzebuje czegoś pokroju Iphona, tylko z lepszą jakością w wieczorem, to może nie warto kamery czy bezlustra?
Może są jakieś dedykowane urządzenia jak gopro czy jakieś insta coś tam.
I może takie urządzenie do 10000 będzie lepszym wyborem?
Ważne żeby dało się nagrać porządny obraz przy słabych warunkach oświetleniowych, albo chociaż dużo lepszy niż iphone?

Poza tym chyba ważniejszy tu będzie jasny obiektyw? Czy może matryca z lepszym iso?

Poozon
21-07-2023, 22:34
Czy może matryca z lepszym iso?
Tak myślę że "dual iso" to jest klucz do rozwiązania problemu.
Bo generalnie matryce są porównywalne jeżeli chodzi o ilość szumów. Królują oczywiście matryce z dużymi pikselami, ale sprzęt z takimi matrycami jest drogi, zobacz Sony FX3 na przykład.
Tak biorąc pod uwagę budżet 10 tyś. to myślę że Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K razem z obiektywem może się zmieścić. Kamerę tę można kupić za ok. 5700 zł. Ma dual iso.
Mam troszkę wyższy model: Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K G2. Jest lepsza od wersji 4K jeżeli chodzi o zachowanie przy słabym świetle. No i łatwiej do niej znaleźć jasne obiektywy, np. Sigma 18-35 f/1.8. Taka kamera + ten obiektyw kosztują więcej niż 10 tys. ale to co oferuje taki zestaw myślę że wiele osób zadowoli. Nawet dostajesz stabilizację żyroskopowa w takiej kamerze. Dostajesz RAW ! Ja czymś takim robię piękne filmy HDR.

--- Kolejny post ---

Aha, z kamerą Blackmagic jeszcze dostajesz profesjonalne oprogramowanie DaVinci Resolve Studio. A wszystkie użyteczne programy do obróbki video jakie znam są płatne. Czyli jak kupisz taką kamerę to odpada koszt oprogramowania.

Hubert Multana
21-07-2023, 22:40
Proponowanie przejscie na Blackmagic Pocketa komus kto kreci iPhone i nie wie co dalej to chyba jakis ponury zart.

Podstawowe pytanie, dlaczego najpierw nie zainwestujecie w swiatlo? Jak nie ma swiatla to zadna kamera nie pomoze, zwlaszcza jesli sie nie umie tego uzywac. A oswietlic miejsce pracy jest stosunkowo latwo i tanio. Co filmujecie?

Kolekcjoner
22-07-2023, 01:41
C100 nie nagrywa w 4k. Pozostałe propozycje mocno poza budżetem.
Nie namawiam ;), jedynie przedstawiam sprzęt który bankowo sprawdzi się w trudnym oświetleniu. Canony mają jeszcze jedną zaletę - wspaniałej jakości gotowca (o ile wiem taki jest wymóg).
BTW: na pewno lepiej niż BM ;)....

atsf
22-07-2023, 02:43
Istnieje jeszcze coś takiego jak halogeny?

mirror
22-07-2023, 09:39
halogeny budowlane :mrgreen: były kiedyś popularne na forum

Przemek_PC
22-07-2023, 09:52
I miały swoje zalety. Nie migały a współczynnik Ra był bardzo wysoki. Później pojawiły się chińskie LED-y z kiepskim Ra i zielonym zafarbem. Obecnie jest dużo dobrych lamp LED do wyboru.

mirror
22-07-2023, 13:04
jeśli miały zalety to chyba nadal w obi są dostępne :) ale obawiam się że nawet małe ledy już dawno zabiły ten temat - ważne zeby plusy dodatnie nie przesłaniały plusów ujemnych

Przemek_PC
22-07-2023, 13:19
Przeczytałeś do końca co napisałem powyżej?

Kolekcjoner
24-07-2023, 23:12
jeśli miały zalety to chyba nadal w obi są dostępne :) ale obawiam się że nawet małe ledy już dawno zabiły ten temat - ważne zeby plusy dodatnie nie przesłaniały plusów ujemnych

Ja raczej obawiam się czego innego - ba jestem pewien ;) że tanie LEDy z marketu niestety - zwłaszcza w 4K będą bezużyteczne. Tu niestety musi być albo dobrej jakości sprzęt którym /częściowo/ da się ominąć migotanie albo LEDy które są przeznaczone do videofilmowania, bo targanie zwłaszcza w plener halogena z zasilaniem to delikatnie mówiąc średni pomysł ;)....

HakunaMatata
26-07-2023, 16:40
Panowie, to są zawody konne.
Nie można doświetlać, są taż inni "profesjonalni kamerzyści" i nie można im przeszkadzać. Znajoma nagrywa na swoją stronę.

Potrzebne jest coś łatwe w obsłudze, dobrze radzące sobie w ciemnym otoczeniu.
Częściej zawody są w środku dnia, i wtedy iphone jej wystarcza. Ale czasem są wieczorem i wtedy filmy wyglądają słabo...
I to chcemy poprawić.


To powinno być proste w obsłudze urządzenie, klikam i nagrywam, przestaję zgrywam na kompa i wrzucam bez żadnej ingerencji.
Jedynie ma tworzyć ładne wideo przy słabym oświetleniu. No na pewno dużo lepsze niż iphone.
Jak kwota 10000 za mało to dajcie propozycje na coś droższego, byle było warto to kupić.

Jeżeli to ma być bezlusterkowiec to z jakim obiektywem? Koniecznie jeden obiektyw z możliwie największym zakresem ogniskowych.
Jeżeli jakieś inne urządzenie to jakie?

Uznajmy że nie może nic doświetlać. Ma poprostu znacząco poprawić jakość w stosunku do iphona. No chyba że iphone to szczyt możliwości :)

Kolekcjoner
26-07-2023, 21:50
Panowie, to są zawody konne.
Nie można doświetlać, są taż inni "profesjonalni kamerzyści" i nie można im przeszkadzać. Znajoma nagrywa na swoją stronę.

Potrzebne jest coś łatwe w obsłudze, dobrze radzące sobie w ciemnym otoczeniu.
Częściej zawody są w środku dnia, i wtedy iphone jej wystarcza. Ale czasem są wieczorem i wtedy filmy wyglądają słabo...
I to chcemy poprawić.


To powinno być proste w obsłudze urządzenie, klikam i nagrywam, przestaję zgrywam na kompa i wrzucam bez żadnej ingerencji.
Jedynie ma tworzyć ładne wideo przy słabym oświetleniu. No na pewno dużo lepsze niż iphone.
Jak kwota 10000 za mało to dajcie propozycje na coś droższego, byle było warto to kupić.

Jeżeli to ma być bezlusterkowiec to z jakim obiektywem? Koniecznie jeden obiektyw z możliwie największym zakresem ogniskowych.
Jeżeli jakieś inne urządzenie to jakie?

Uznajmy że nie może nic doświetlać. Ma poprostu znacząco poprawić jakość w stosunku do iphona. No chyba że iphone to szczyt możliwości :)

Moim zdaniem podałem wyżej sensowne rozwiązania.
Jak nie chce kamery z wymienną optyką to może np. Canon XC10 - można dostać nawet poniżej tej kwoty. Sprawdza się niewiele gorzej od C100. Też filmowałem nią w teatrze i bardzo dobrze sobie radzi w słabym świetle. Ergonomia, userfreindly - moim zdaniem level master - skoro radzą sobie z nią aktorzy ;). Przy tym jest bardzo mała i ma 4K.
Gdyby znajoma była zainteresowana mogę udostępnić :).

HakunaMatata
27-07-2023, 09:51
Moim zdaniem podałem wyżej sensowne rozwiązania.
Jak nie chce kamery z wymienną optyką to może np. Canon XC10 - można dostać nawet poniżej tej kwoty. Sprawdza się niewiele gorzej od C100. Też filmowałem nią w teatrze i bardzo dobrze sobie radzi w słabym świetle. Ergonomia, userfreindly - moim zdaniem level master - skoro radzą sobie z nią aktorzy ;). Przy tym jest bardzo mała i ma 4K.
Gdyby znajoma była zainteresowana mogę udostępnić :).

Canon XC10 -> tu mamy obiektyw 2,8-5,6

Myślałem o obiektywie ze stałym światłem 2.8 np. 16-50, czy 28-70, zależenie od matrycy.
Jaki obiektyw byś polecił do C100?

Przemek_PC
27-07-2023, 10:02
C100 nie nagrywa w 4k.

Poozon
27-07-2023, 22:03
Myślałem o obiektywie ze stałym światłem 2.8 np. 16-50, czy 28-70, zależenie od matrycy.
Sigma 18-35 f/1.8 to bardzo dobry obiektyw na małe matryce (APS-C lub Super 35).

Kolekcjoner
28-07-2023, 01:10
Canon XC10 -> tu mamy obiektyw 2,8-5,6

Myślałem o obiektywie ze stałym światłem 2.8 np. 16-50, czy 28-70, zależenie od matrycy.
Jaki obiektyw byś polecił do C100?

Ja używam zakresu od 10-400 naprawdę trudno mi powiedzieć co komuś będzie potrzebne.

Shadow
28-07-2023, 09:06
Kobieta jeździ maluchem a Wy od razu proponujecie jej Audi RS6 hehe

Przemek_PC
28-07-2023, 11:15
Gdyby kobieta zdjęła z listy życzeń wymóg 4k i to zapewne 50fps to wtedy można coś doradzić ale z innej firmy niż Canon i to za dużo mniej niż 10tys.zl. No ale jeśli musi być 4k to tanio nie będzie, chyba że 4k 25/30fps wystarczy.

Makudonarudo
28-07-2023, 11:57
Ano. Patrząc od strony aparatów to modeli 4k/60 fps jest mało

Lustrzanki tańsze:
brak

Lustrzanki droższe:
Canon 1DX Mark II
Canon 1DX Mark III

Bezlustra tańsze:
Canon R10
Canon R8
Canon R7

Bezlustra droższe:
Canon R6
Canon R5
Canon R3

I to tylko od strony rozdzielczości.
Bo na profilach płaskich itd to się nie znam więc być może te tańsze bezlustra też są bezużyteczne do filmu bo czegoś tam może brakować czego wymagają zawodowi filmowcy. Ale do zastosowań amatorskich pewnie bez różnicy.

Przemek_PC
28-07-2023, 12:06
Profile płaskie nie są w tym przypadku potrzebne bo filmy prosto z aparatu mają lądować na stronie www.
Trzeba też pamiętać, że aparaty filmując w 4k 50/60fps wymuszają crop co może być zaletą bądź wadą.

Makudonarudo
28-07-2023, 12:17
I w sumie dość istotna sprawa- wielkość pliku.
Telefony raczej robią potężną kompresję (bitrate) więc pani może być zaskoczona że "taki sam film" robiony bezlustrem zajmuje ze 3x więcej miejsca na serwerze.

Przemek_PC
28-07-2023, 12:20
Dokładnie. Na szczęście DaVinci Resolve w podstawowej wersji jest darmowy.

Shadow
28-07-2023, 13:19
Dokładnie. Na szczęście DaVinci Resolve w podstawowej wersji jest darmowy.

Ale kobieta chce nagrać od razu z jakimś profilem kolorystycznym i wrzucić na profil a nie bawić się kompresją i obróbką.

Przemek_PC
28-07-2023, 13:29
No to jak już kolega wyżej zauważył powodzenia życzyć we wrzucaniu do sieci pliku 100 Mbs. Jeśli na YT to samo się skompresuje ale jeśli na własny serwer to z kolei życzyć powodzenia oglądającym plik z takim bitrate.

Makudonarudo
28-07-2023, 13:42
Ale kobieta chce nagrać od razu z jakimś profilem kolorystycznym i wrzucić na profil a nie bawić się kompresją i obróbką.

Nie mylmy zaawansowanego kilkugodzinnego montażu z wrzuceniem filmiku w jeden mały program i zaznaczeniem w nim jednego checkboxa.
Taką podstawową "obróbkę" myślę że może wykonać.
No chyba że ona chce jakoś w miarę na żywo wysyłać w sieć.

Poozon
28-07-2023, 20:32
Dokładnie. Na szczęście DaVinci Resolve w podstawowej wersji jest darmowy.
Nawet na iPadzie DaVinci działa w tej wersji darmowej.
Jak Pani chce nagrywać przy słabym świetle do bez obróbki sowtwarowej będzie trudno.

mirror
28-07-2023, 21:25
Trzeba też pamiętać, że aparaty filmując w 4k 50/60fps wymuszają crop co może być zaletą bądź wadą.

chyba nie jest aż tak słabo - wydawało się ze cropowanie 4K to prehistoria

capo-di_tutti-capi
28-07-2023, 22:08
Jeżeli to ma być bezlusterkowiec to z jakim obiektywem? Koniecznie jeden obiektyw z możliwie największym zakresem ogniskowych.

Zakładam, że 4K w 50 kl/s.

-Fujifilm X-S20 z Tamron 17-70mm f/2.8 lub z Fujinon 50-140mm f/2.8
-nie wiem z jakiej odległości te qnie.

https://www.optyczne.pl/77.3-Inne_testy-Fujifilm_X-S20_-_test_trybu_filmowego_U%C5%BCytkowanie.html

-Albo Canon EOS R8 z RF 24-105mm f/4.

Poozon
06-08-2023, 22:41
Cześć Wam,
Temat "kamera do filmowania przy słabym oświetleniu do 10 tysięcy zł" mnie zainteresował do tego stopnia że zrobiłem spore badanie na temat tego co rynek obecnie oferuje. Popatrzyłem na kamery takich firm: Canon, Sony, Blackmagic Design, Panasonic, Fujifilm, Nikon.
I dla mnie zwycięzca jest jeden: Sony FX30.
Ze stajni Canona najtańsze sensowne rozwiązanie dla mnie to Canon R5, wyraźnie droższy.
Tańsze ale jeszcze sensowne rozwiązania to Panasonic Lumix S5 oraz któraś z kamer Blackmagic Design Pocket: 4K albo 6K.

Do tej kamery Sony dobre jasne obiektywy to np. Sony E 11 mm f/1.8, Sigma 18-35 mm f/1.8.

I nie mówcie że kamery Blackmagic Design są be bo trzeba filmy obrabiać oprogramowaniem. Myślę że ten wątek czytają również osoby dla których nie jest to przeszkodą a wręcz jest zaletą. Sam mam kamerę Blackmagic Design i wiem o czym mówię.

Oczywiście to co napisałem to moja subiektywna opinia i wynika z moich potrzeb. Mogłem którąś kamerę pominąć oczywiście ale na tyle miałem czasu i motywacji aby temat zgłębiać.