PDA

Zobacz pełną wersję : "pożegnanie z Canonem" coś dużo tego ostatnio



Strony : [1] 2

candar
10-07-2023, 13:59
Dużo przemyśleń z realnego użytkowania obiektywów serii RF. Zadowolonym użytkownikom z posiadanych szkieł serii RF zdecydowanie odradzam oglądanie tego filmu: Bye, bye maszkaro, czyli pożegnanie z Canonem (https://www.youtube.com/watch?v=7HcwYQ6H9Uk&ab_channel=Kubulnadaje).

mystek
10-07-2023, 14:16
Bez oglądania strzelam, że "my już to wiemy" Panie Candar.

robertskc7
10-07-2023, 14:19
Nie chciało mi się nawet tego oglądać do końca nawet. Z całym szacunkiem do tego pana ale taki ból d... wyszedł. Oczekiwania od aparatu z funkcją nagrywania... No płacze, że w studio z lampami ok a w świetle zastanym na dworze nie ok. Że szkła f/4.0 projektowane przez palanta... Taki płacz ala JP trochę.
Ostatnio w zoo w łodzi gościu był z sony FX9, chodził i narzekał bo ze statywem zajmował tonę miejsca i go dzieciaki trącały w statyw. No ludzie. Znajomy porzucił Sony i poszedł w REDa ale z tej okazji nie wylewał żali na YT że pieniądze ciężkie a ceny szkieł kosmiczne. Cieszy się bo poszedł w kosmiczne projekty dzięki inwestycji. Znam też takich co robią tymi najnowszymi camerami Canona już z bagnetem RF. Nie płaczą.
Pan mówi bye bye. A ja mówię że i dont care.
Nie wiem po co to wrzuciłeś. Prędzej na jakimś forum filmowców by było większe pole do dyskusji.

mystek
10-07-2023, 14:51
+1 dla Roberta.

Tymczasem na facebooku wczoraj ktoś sprzedaje Sony A7 IV, bo przechodzi do Canona. No to jeden płaczek ubył Canonowi i kto - może ten co sprzedaje Sony też płakał gdzieś na Sony w internetach.

mirror
10-07-2023, 15:19
troche prawdy, trochę półprawdy ale ze sporą częscią tez się zgadzam, niektóre decyzje są dziwne jeśli nie spojrzeć na nie w kategoriach kanibalizacji sprzętu video i ogólnie znaego faktu że nasza ulubiona firma nie "daje" nawet czysto programowych opcji bez potrzeby, a jak daje to czasami wychodzi taki dodany z dużą promocją hi-res w canonie r5 - czyli opcja dla nikogo (za dużo pikseli ale to bym jeszcze wytrzymał - nośniki tanie są - tylko kto fotografuje w jotpegu? - ja nie znam osobiście nikogo - wiem zaraz wywołam dyskusję i odezwą się wysoce świadomi w swoim własnym mniemaniu którzy stwierdzą że potrafią ustawić że wszystko jest z aparatu - tylko kogo takie wywody interesują - mnie na pewno nie - też potrafię wszystko ustawić :mrgreen:). jeśli chodzi o dwa różne sloty to w całej rozciągłości zgadzam się gościem to chory pomysł i przy tej cenie korpusu kompatybilność wsteczna z tanimi kartami to projekt już w samych założeniach poroniony, mam podobne odczucia co do budżetowych obiektywów naszej ulubionej firmy, nawet nie oglądam bo nie mam na to czasu.

tylko ja akurat po zakupie R5 (czyli modelu o którym facet opowiada) jestem nieustająco zadowolony i uśmiech mi z gęby nie znika od momentu gdy kupiłem :mrgreen: może między innymi dlatego że ujęcia filmowe robię max 10-minutowe, a w innych kwestiach jestem realistą - firma obetnie co może obciąć, a jak coś daje np c-loga to trzeba sie upewnić czy to ten właściwy albo zaczekać aż wyjdzie magic lantern do R5 ten będzie miał waveforma i wszystko inne o czym gość opowiada.

przy tej ilości systemów i korpusów które facet przerzucił przez torbę niestety powinien rozumieć co kupuje (znaczy w co się pakuje).

candar
10-07-2023, 15:29
Nie chciało mi się nawet tego oglądać do końca nawet. Z całym szacunkiem do tego pana ale taki ból d... wyszedł.

Ja sobie puszczam YT w tle i nie przeszkadza mi czyjeś osobiste zdanie na jakikolwiek temat. Wręcz zawsze jestem ciekawy przyczyn i powodów z punktu widzenia realnego użytkownika, który nie trzyma sprzętu w gablocie, ale fotografuje i filmuje. Z tego krótkiego filmiku niektórzy dowiedzą się dużo więcej o RF 14-35 f/4, RF 70-200 f/4, RF 100-500mm F4.5-7.1 oraz telekonwerterach do szkieł RF.

Osobiście dużo bardziej bym wolał obejrzeć to, co gość ma do powiedzenia niż ochy i achy na temat ww. szkieł na forum C-B z których nic dla użytkownika nie wynika.

mystek
10-07-2023, 15:30
#Mirror - tak jest zawsze. Też siedząc w pracy czytam o tym Canonie, jaki to on nie zły, człowiek rozmyśla o zmianach itd, czyta jaka ta Rka jest stara i słaba. Później bierze aparat, robi zdjęcia, ogląda na ekranie 28 calowym i zdjęcia są super. Bycie takim fanatykiem sprzętowym jest dobre - bo ma się sporą wiedzę, ale też i złe, bo widzi się wiele wad. Czasami lepiej nie wiedzieć i cieszyć oko po prostu zdjęciem.

candar
10-07-2023, 15:40
przy tej ilości systemów i korpusów które facet przerzucił przez torbę niestety powinien rozumieć co kupuje (znaczy w co się pakuje).

Obejrzałeś dokładnie film? W opisie obiektywów gość skupił się na programowej korekcie wad szkieł RF przez korpus, której nie miał możliwości skorygować poza puszką. Na ograniczonej współpracy szkieł z telekonwerterami. Nawet osoba mająca doświadczenie z innymi systemami nie wyłapie ww. wad bez realnego użytkowania ich z korpusami. Będąc na tzw. "kupnie" zależy mi bardziej na takich opiniach niż o tym, że "Czasami lepiej nie wiedzieć i cieszyć oko po prostu zdjęciem.". Serio?

--- Kolejny post ---


Czasami lepiej nie wiedzieć i cieszyć oko po prostu zdjęciem.

Idealne motto całego dla działu dotyczącego puszek i szkieł RF.

mirror
10-07-2023, 16:03
#Mirror - tak jest zawsze. Też siedząc w pracy czytam o tym Canonie, jaki to on nie zły, człowiek rozmyśla o zmianach itd, czyta jaka ta Rka jest stara i słaba. Później bierze aparat, robi zdjęcia, ogląda na ekranie 28 calowym i zdjęcia są super. Bycie takim fanatykiem sprzętowym jest dobre - bo ma się sporą wiedzę, ale też i złe, bo widzi się wiele wad. Czasami lepiej nie wiedzieć i cieszyć oko po prostu zdjęciem.

ale ja nie jestem fanatykiem sprzętowym używam canona od dawna, wiem do czego jest zdolny, wiem czego potrzebuję, czytam specyfikację miedzy wierszami, mogę przetestować przed zakupem i nie kupuję cropów ani budżetowych szkieł więc nie jestem specjalnie czymś zaskoczony - a z facetem w wielu punktach się zgadzam większość ale nie wszystkie to celne uwagi, tylko on jest zawiedziony R5, a ja zadowolony ot taki paradoks - pewnie mniej filmuję i to jedna z przyczyn no i ogarniam ogniskowe (czy ich potrzebuję) przed zakupem ;).

zdebik
10-07-2023, 16:05
Chłop zasługuje na medal. Dwa lata wytrzymał! Szkoda, że tak się musiał męczyć.

Wniosek - niech kupi Samsunga!


Ps. Mój dobry kolega raz powiedział cytuje: " do diabła z manualem, raz świeci słońce, raz za chmurami".

cybulski
10-07-2023, 16:14
Chłop zasługuje na medal. Dwa lata wytrzymał! Szkoda, że tak się musiał męczyć.

Wniosek - niech kupi Samsunga!


Ps. Mój dobry kolega raz powiedział cytuje: " do diabła z manualem, raz świeci słońce, raz za chmurami".

Hehe, 2 lata :) a kto to w ogóle jest, żeby przejmować się i kto mu kazał kupować szkła które do "niczego są" wg niego lub nie pasują ogniskowe? Już samo to mówi że gość chyba nie do końca wie co potrzebował w momencie zakupu. Teraz będzie Sony i dobrze, tam będą same zachwyty jak sądzę :D

mirror
10-07-2023, 16:35
canon - nikon - fuji - panasonic ff - panasonic m34 taraz sony facet ma niezły przerób lub niezłe potrzeby i jak widać nie ma systemów idealnych - dobrze że ktoś to przetestewał i ja nie muszę :mrgreen: ale tak jak pisałem np. uwaga o dwóch rożnych kartach w R5 dla mnie w punkt - kto takie rzeczy wymyśla i po jakiego grzyba nie ogarniam.

cybulski
10-07-2023, 16:51
Więc Sony to już jego ostatnia deska ratunku inaczej będzie musiał rzucić to w h*j :D

--- Kolejny post ---

Nie oglądam filmów pt dlaczego rzuciłem taki czy inny system, mało mnie obchodzą opinie co komu nie pasowało albo co tam rewelacyjnego jest w nowym systemie który ktoś wybrał.

--- Kolejny post ---

Zresztą, niektórzy utuberzy musielby zamknąć kanał gdyby nie nagrywali takich filmów. No bo o czym mają je robić? O fotografii?wolne żarty, potrzeba za dużo kreatywnosci.

zdebik
10-07-2023, 16:58
Więc Sony to już jego ostatnia deska ratunku inaczej będzie musiał rzucić to w h*j :D

Menu zobaczy to spadnie z rowerka - takie starsze dziadki to już mają ciężko z nauką. Wiem po sobie jak chciałem elektryczną gitarę ogarnąć.

zdebik
10-07-2023, 17:37
https://youtu.be/DRUQ6s8-bEc

Wszystko w temacie. Jak macie robić kasiurę zrobicie canonem M50. A dzielenie włosa na 4 przy szklarni...

Sam mam R5, ale kupiłem aby dzieciakom robic foty. Do pracy na weekendach nadal targam 5d3 z 24-70 ;) a w mojej stałej od 9 do 5 robię właśnie M50 z 60 macro 35ka f2 i tym plastikowym efs10-18.

djtermoz
10-07-2023, 18:26
Wydaje mi się, że ludzie którzy skaczą często między systemami dzielą się na dwie kategorie: (1) tacy, którzy nie wiedzą czego chcą więc muszą wypróbować wszystko i (2) tacy, którzy poszukują sprzętu idealnego (taki nie istnieje).
Sam z Canonem rozstałem się dawno temu głównie dlatego, że chciałem aparat mniejszy i lżejszy niż lustrzanka (EOS R wtedy nie istniał a EOS M mnie nie pociągał). Jakość obrazowania się tak bardzo poprawiła w ostatnich latach, że właściwie nie ma specjalnie znaczenia, który system wybierzemy, chyba że gonimy za maksymalną ilością szczegółów. Mam teraz na ścianie wydrukowane zdjęcie z APS-C 24mpx w formacie 60cm x 90cm i wygląda rewelacyjnie. Canon robi świetny sprzęt i kłótnie który system jest lepszy są z reguły stratą czasu.

zdebik
10-07-2023, 18:55
.Mam teraz na ścianie wydrukowane zdjęcie z APS-C 24mpx w formacie 60cm x 90cm i wygląda rewelacyjnie.

Zrobiłem kiedyś portret żony (5d3) niestety jak to noob trzymałem aparat krzywo, żeby złapać oko bocznymi. Po wyprostowaniu zostało 14Mpix i w 60x90 wygląda bdb.

mirror
10-07-2023, 19:16
wydruki zawsze wyglądają lepiej mam w robocie 90x60 z 500D wygląda świetnie

marfot
10-07-2023, 20:05
Nie oglądam filmów pt dlaczego rzuciłem taki czy inny system, mało mnie obchodzą opinie co komu nie pasowało albo co tam rewelacyjnego jest w nowym systemie który ktoś wybrał.


No właśnie w tym przypadku warto posłuchać argumentów bo są jednoznaczne:
- gościu lubi pojedyncze ujęcia dłuższe niż 30 min. a R5 mu na to nie pozwala - fakt;
- znika histogram przy filmowaniu - fakt;
- RF 14-35/4L posiada korektę softową dystorsji - fakt;
- ogniskowe RF24-105/4 i RF70-200/4L częściowo pokrywają się - fakt;
- posiadając RF24-105/4 i RF100-500 nie ma miejsca dla ogniskowych RF70-200/4 - fakt.
Pozostaje współczuć osobom, które wpakowały się w zestaw R5, RF14-35/4L, RF70-200/4L, RF100-500L skuszone niespotykaną dotąd kompaktowością tych szkieł.

cybulski
10-07-2023, 20:17
Fakty te są znane i były znane w momencie gdy gość kupował sprzęt. Nic się nie zmieniło w między czasie.

marfot
10-07-2023, 20:25
Fakty te są znane i były znane w momencie gdy gość kupował sprzęt. Nic się nie zmieniło w między czasie.

Dokładnie. Wszystkie. Albo zostało opisane w specyfikacji, albo zaprezentowane w pierwszych testach. Wywód o bezsensowności produkcji zooma 70-200 właściwie należałoby przemilczeć :mrgreen:.

robertskc7
10-07-2023, 20:45
" To jest kanał o fotografii i sprzęcie wideo dla amatorów. Fotografią zajmuję się od 1974 roku, a wideo od 2000 roku - wszystko dla rozrywki i przyjemności.

Jak dotąd ani ten kanał, ani żaden zamieszczony tutaj film nie jest sponsorowany przez nikogo innego niż ja sam. Ale oczywiście pewnego dnia ten kanał uczyni mnie bardzo bogatym i sławnym. Albo i nie - to się jeszcze zobaczy...

Kanał tego pana to nic innego jak przepraszam za określenie niecche nikogo obrażać - onanizm sprzętowy. Kolejny z wielu który naoglądał się głupot i otworzył kanał tematyczny na YT myśląc że zostanie znanym i zwyczajnie będzie mógł pogadać sobie o sprzęcie.
Szkoda czasu. Sorry. Jak nie wierzycie to obejrzycie sobie jego filmiki. Ten o mrówkach czy z muzeum techniki wystarczająco mówią. 3o lat w video a poziom hmmmmm faktycznie canon słaby a obiektyw robił jakiś palant..
Romans z sony podejrzewam do czasu odkrycia samsunga s24pro

cybulski
10-07-2023, 21:03
Czyli można zajmować się testowaniem sprzętu pół życia i dalej nie umieć robić dobrych zdjęć?

Heldbaum
10-07-2023, 21:30
No przecież o to chodzi. Widziałeś kiedy, żeby na przykład taki Chińczyk Liu (który jest chyba jednym z bardziej znanych "testerów" na YT), zrobił jakieś zdjęcie? :mrgreen:

cybulski
10-07-2023, 21:34
No przecież o to chodzi. Widziałeś kiedy, żeby na przykład taki Chińczyk Liu (który jest chyba jednym z bardziej znanych "testerów" na YT), zrobił jakieś zdjęcie? :mrgreen:

Nawet nie wiem kto to jest ten Chińczyk.Nie nie podawajcie linka bo i tak nawet nie zerknę :)

70-200 to zum którym często pracował Peter Lindberg, widać to na filmach, co prawda f2.8 co wiele zapewne nie zmienia bo patrząc na jego zdjęcia to mógł zapewne przymykać. Skoro Canon zrobił w RFie 70-200/4 to myślę że z czasem zrobi 24-70/4 w RFie tak jak jest w EF.

marfot
10-07-2023, 21:38
Czyli można zajmować się testowaniem sprzętu pół życia i dalej nie umieć robić dobrych zdjęć?

Zostawmy tego gościa. Tytuł wątku sugeruje, że za chwilę objawi się cała rzesza zregnowanych...
Takie R5 z RF100-500 kupione za bezcen od frustrata - hmm.. ślinka cieknie :)

cybulski
10-07-2023, 21:46
A RF 70-200/4 będą dodawać do R5 za darmo.

Hubert Multana
10-07-2023, 22:10
Czyli można zajmować się testowaniem sprzętu pół życia i dalej nie umieć robić dobrych zdjęć?

Oczywiscie, ze tak. Tak samo mozna robic swietne zdjecia i nie umiec sobie wybrac obiektywu z półki jak asystent zachoruje.

Kolekcjoner
10-07-2023, 23:11
Osobiście dużo bardziej bym wolał obejrzeć to, co gość ma do powiedzenia niż ochy i achy na temat ww. szkieł na forum C-B z których nic dla użytkownika nie wynika.
To może przerzuć się całkiem na YT zamiast się męczyć tu na forum ;). Myślę że to będzie z pożytkiem nie tylko dla Ciebie ;)....


Hehe, 2 lata :) a kto to w ogóle jest, żeby przejmować się i kto mu kazał kupować szkła które do "niczego są" wg niego lub nie pasują ogniskowe?
To proste - nikt szczególny. Ot jakich tysiące jak nie miliony w sieci. Zasięgi pomijalne, a my tylko podbijamy klikając ;)....

cybulski
11-07-2023, 05:48
To może przerzuć się całkiem na YT zamiast się męczyć tu na forum ;). Myślę że to będzie z pożytkiem nie tylko dla Ciebie ;)....


To proste - nikt szczególny. Ot jakich tysiące jak nie miliony w sieci. Zasięgi pomijalne, a my tylko podbijamy klikając ;)....

Pewnie jakiś znajomy candara, postawił mu piwo za wrzutke tutaj a candar go przekonał do jedynie słusznej marki :D

mirror
11-07-2023, 08:09
jeśli filmowanie jest jego podstawowym zajęciem to może powinien kupić R5C to jedna strona monety, a druga to polityka canona R5 to aparat hybrydowy (tak był reklamowany pierwszy 8k i z majwiększymi możliwościami filmowymi - ktoś kupujący może taką reklamę brać na poważnie) z rozrośniętymi możliwościami filmowymi może jednak trzeba dostarczyc użytkownikowi takiego sprzętu narzędzia (dodam że dostępne w R5C) umożliwiające wykorzystanie tego wybujałego potencjału niektóre z tych narzędzi to ma nawet moja xperia 1 w swojej aplikacji do filmowania, skoro już narzekamy to jeszcze dorzucę w....ce mało techniczne menu filmowe do ustawiania parametrów klatkaż, kompresja, oversampling użytkownik takiego korpusu zwykle rozumie co chce ustawić (i wszystko da się ustawić) ale trzeba sobie tłumaczyć menu dla idioty na język techniczny - jeśli menu dla mało ogarniętego uzytkownika musi już być to niech będzie opcjonalne - ustawiane opcją "jestem mało ogarnięty potrzebuję uproszczone menu". takie rozkminy dobrze jest przeprowadzić przed zakupem (i przeczytać prawie 1000 stronnicowy opis - tu znowu wrzucę kamyczek - słaby opis mało filozofii dużo odnośników i opisów jak wyglada menu, a nie co robi aparat) ja np. zastanawiałem się nad R5C ale w sumie mało filmuję i IBIS zdecydowały - a gość z filmu powinien był kupić filmową wersję. generalnie do pewnego stopnia rozumiem faceta - paznokciowa wydzielanie i ograniczanie możliwości pomimo że te możliwości sa w korpusie i hardware został zapłacony :mrgreen: mści się na firmie w decyzjach takich użytkowników, a sądząc po szklarni i korpusie jaki zakupił był to uzytkownik przynoszący firmie zyski, a nie taki co kupuje cropa z kitem i nic przez 10 lat ewentualnie szuka kundla do kompletu. do paznokciowych działań dodam jeszcze ograniczenie do 30min nie wynikające z niczego (tylko błagam nie piszcie o stanie prawnym bez sprawdzenia aktualnego stanu prawnego) czy ostatnią (moim zdaniem to opcja dla nikogo, może dla reklamy się nada) implementację hi-res.

nie należy tego rozumieć jako narzekanie jak kupiłem swojego R5 świadomie i jestem zadowolony ale nie przeszkadza mi to rozumieć frustrację faceta.

becekpl
11-07-2023, 08:55
Candar nie szkoda Ci życia na oglądanie takich bzdetów?

zdebik
11-07-2023, 08:58
Pal licho aparat, z takim podejściem jakie chłop musi mieć rozkminy jakie auto wybrać! Półciężarówka z napędem 6x6 bijąca rekordy na Le Mans, szyber dach a linia rodem z Ferrari, oczywiście elekrtyk bo taka moda. Albo żona mix Claudii Schiffer, Matki Teresy i Sashy Grey. Gdzie taką znaleźć?

candar
11-07-2023, 09:52
Candar nie szkoda Ci życia na oglądanie takich bzdetów?

Słucham różnych rzeczy xD

Tobie polecam to:


https://www.youtube.com/watch?v=ZCrY7ZTsfUI&ab_channel=DominikStrzetelski

--- Kolejny post ---


Pal licho aparat, z takim podejściem jakie chłop musi mieć rozkminy jakie auto wybrać! Półciężarówka z napędem 6x6 bijąca rekordy na Le Mans, szyber dach a linia rodem z Ferrari, oczywiście elekrtyk bo taka moda. Albo żona mix Claudii Schiffer, Matki Teresy i Sashy Grey. Gdzie taką znaleźć?

Jeden mój znajomy ma dokładnie ten sam problem :) Co miesiąc ma inny aparat (Haselki i Leica są na porządku dziennym). Niestety nie siedzę na kasie bo śledząc jego ogłoszenia można ustrzelić fajne okazje :mrgreen:

zdebik
11-07-2023, 09:55
Jeden mój znajomy ma dokładnie ten sam problem :) Co miesiąc ma inny aparat (Haselki i Leica są na porządku dziennym). Niestety nie siedzę na kasie bo śledząc jego ogłoszenia można ustrzelić fajne okazje :mrgreen:

Ale to wyłącznie Twoja wina. Widział Twoje prace i szuka aparatu które takie zrobi ;).

candar
11-07-2023, 10:10
Ale to wyłącznie Twoja wina. Widział Twoje prace i szuka aparatu które takie zrobi ;).

Chyba jednak nie ;) On po prostu lubi mieć w rękach nowe aparaty i obiektywy, które po kilku zdjęciach mu się już nudzą :mrgreen: Chyba każdy z nas tak ma ;) Z czasem tylko przychodzi refleksja, że to wszystko bez sensu bo nawet 20% możliwości najnowszych aparatów i szkieł nie wykorzystamy ;)

zdebik
11-07-2023, 10:15
candar dziś mamy tendencję, że to aparat ma robić zdjęcia a od siebie jakoś tak mało wymagamy. Wkońcu płacimy! Później jest wywyp youtuberów którzy już nie mogą tak się męczyć i zmieniają system - jak mogli być tak ślepi.

candar
11-07-2023, 10:22
candar dziś mamy tendencję, że to aparat ma robić zdjęcia a od siebie jakoś tak mało wymagamy. Wkońcu płacimy! Później jest wywyp youtuberów którzy już nie mogą tak się męczyć i zmieniają system - jak mogli być tak ślepi.

To prawda. Obecnie to każdy szuka aparatu foto, czy też smartfona który za niego pomyśli jaką wybrać przysłonę, czas oraz zrobi HDRek w cukierkowych kolorach . Kupuje najnowszy sprzęt foto wierząc w slogany reklamowe producenta i później jak "nie pyknie" trąbi o tym, że aparat i obiektyw są do doooopy ;) Ale jak widać rozruszałem nieco forum wpisem Pana, któremu nic się nie podoba ^^

zdebik
11-07-2023, 10:33
Ale jak widać rozruszałem nieco forum wpisem Pana, któremu nic się nie podoba ^^

To zapewne dlatego, że kupując nie przeczytał specyfikacji.

Jak z kartami. Płacze, ze kupując R5 ma się kasę na CFEx, a póżniej "beczy", że SD v90 drogie...

MstrG
11-07-2023, 11:37
Obecnie to każdy szuka aparatu foto, czy też smartfona który za niego pomyśli jaką wybrać przysłonę, czas oraz zrobi HDRek w cukierkowych kolorach . -

Zdefiniuj "obecnie" i "każdy". Bo wychodzi na to, że teraz wszyscy tego szukamy, w tym zdebik, mirror i becekpl.
Wydaje się, że od zawsze większość lubi iść na skróty, to też w pewnym sensie nakręca postęp.

candar
11-07-2023, 11:45
Zdefiniuj "obecnie" i "każdy". Bo wychodzi na to, że teraz wszyscy tego szukamy, w tym zdebik, mirror i becekpl.
Wydaje się, że od zawsze większość lubi iść na skróty, to też w pewnym sensie nakręca postęp.

Trzeba tylko dopisać dwa słowa do "Obecnie to każdy" czyli: Obecnie to każdy użytkownik smartfona :) Mówiąc szczerze to telefon dla mnie jest bardziej notesem w którym zapisuję wszystko co ważne i nigdy nie będzie dla mnie narzędziem do pracy ;)

Postęp to nakręcają firmy konkurujące ze sobą na rynku na nowinki techn. w swoich aparatach. Klienci nie mają na to za dużego wpływu. Niektórzy producenci tłukliby dalej swoje lustrzanki jeszcze kilka dekad gdyby nie konkurencja :mrgreen:

MstrG
11-07-2023, 12:03
Trzeba tylko dopisać dwa słowa do "Obecnie to każdy" czyli: Obecnie to każdy użytkownik smartfona :) Mówiąc szczerze to telefon dla mnie jest bardziej notesem w którym zapisuję wszystko co ważne i nigdy nie będzie dla mnie narzędziem do pracy ;)

Czyli po zmianach "Obecnie to każdy użytkownik smartfona szuka aparatu foto, czy też smartfona który za niego pomyśli jaką wybrać przysłonę, czas oraz zrobi HDRek w cukierkowych kolorach"
Zdaje się, że teraz większość to użytkownicy smartfona. Obstawiam, że nawet te trzy wymienione przeze mnie osoby korzystają ze smartfona. Sam jesteś użytkownikiem smartfona, też takiego szukasz?
Dla Ciebie jest notesem, a dla ubezpieczyciela lub rzeczoznawcy jest narzędziem pracy. Co w tym złego?


Postęp to nakręcają firmy konkurujące ze sobą na rynku na nowinki techn. w swoich aparatach. Klienci nie mają na to za dużego wpływu. Niektórzy producenci tłukliby dalej swoje lustrzanki jeszcze kilka dekad gdyby nie konkurencja :mrgreen:

Klienci nie mają żadnego wpływu? Szok. Cały czas żyłem w przekonaniu, że to klient głosujący swoim portfelem jest tym motorem napędowym. Oczywiście monopol czy nawet duopol sprzyja stagnacji, bo zwyczajnie nie ma wtedy motywacji, a klienci nie mają za dużego wyboru. Na rynku fotograficznym wystarczyło, żeby pojawił się mocny gracz pod marką Sony z czymś innym i nowym. Masz rację, odpływ klientów do Sony nie miał żadnego wpływu na Canona i Nikona.

mirror
11-07-2023, 12:48
Obstawiam, że nawet te trzy wymienione przeze mnie osoby korzystają ze smartfona. Sam jesteś użytkownikiem smartfona, też takiego szukasz?


no pewnie że używam - fotograficznie - jak jestem o świcie na fotograficznej miejscówce i jest doskonałe światło to robię zdjęcie smartofonem i wysyłam do fotografujących kumpli żeby się trochę pobudzili że muszą siedzieć w robocie - to podstawowe zastosowanie, drugie to dokumentacja, trzecie impreza ze znajomymi nie chciało by mi się targać sprzętu na spotkanie, sterowanie dronem to czwarte zastosowanie - ale zasadniczo zdjęcia robię aparatem - siła przyzwyczajenia od podstawówki czyli niestety od bardzo dawna używam lustrzanki - smartofona nie szukam kiedyś dawno temu kupiłem sony Z ultra i jak przychodzi czas na mój telefon (co zwykle trwa dłużej niż krócej) to kupuję kolejnego flagowego sony bo lubię konserwatywny i minimalistyczny design flagowców tej firmy, aparatu który zrobi coś za mnie również nie szukam z R5 jestem zadowolony nawet bardzo więc aktualnie zupełnie nie szukam korpusu.

MstrG
11-07-2023, 14:05
no pewnie że używam - fotograficznie - jak jestem o świcie na fotograficznej miejscówce i jest doskonałe światło to robię zdjęcie smartofonem i wysyłam do fotografujących kumpli żeby się trochę pobudzili że muszą siedzieć w robocie - to podstawowe zastosowanie, drugie to dokumentacja, trzecie impreza ze znajomymi nie chciało by mi się targać sprzętu na spotkanie, sterowanie dronem to czwarte zastosowanie - ale zasadniczo zdjęcia robię aparatem - siła przyzwyczajenia od podstawówki czyli niestety od bardzo dawna używam lustrzanki - smartofona nie szukam kiedyś dawno temu kupiłem sony Z ultra i jak przychodzi czas na mój telefon (co zwykle trwa dłużej niż krócej) to kupuję kolejnego flagowego sony bo lubię konserwatywny i minimalistyczny design flagowców tej firmy, aparatu który zrobi coś za mnie również nie szukam z R5 jestem zadowolony nawet bardzo więc aktualnie zupełnie nie szukam korpusu.

Ja zawsze staram się mieć smartfona z dobrym aparatem (LG G3, G4, G6, Huawei P30 Pro, Google Pixel 6, obecnie 7). Sporo robię zdjęć telefonem, nie tylko "dokumentacyjne" faktur czy sprzedawanych przedmiotów na portalach ogłoszeniowych. Jak widać jest już nas dwóch, więc nie wiem co miał na myśli Andrzej pisząc "każdy". Istnieje też możliwość, że jesteś zadowolony z R5, bo za Ciebie "pomyśli jaką wybrać przysłonę, czas oraz zrobi HDRek w cukierkowych kolorach" ;)
Nie rozumiem dlaczego niektórych boli fakt, że ktoś używa aparatu w telefonie do robienia zdjęć. Dawno temu byłem na Islandii, miałem wtedy Olympusa SP-510UZ. Nawet wtedy by mi do głowy nie wpadło, że kiedyś będę mieć telefon robiący jakościowo lepsze zdjęcia.

Druga sprawa to określenie "obecnie". Czyli od kiedy? Od wczoraj, od tygodnia, od miesiąca, od roku, od dekady? Bo pewnie już z 10 lat temu można było zrobić takie zdjęcie Nikonem D5100 z włączonym zielonym trybem i funkcją HDR oraz presetem VIVID.

mirror
11-07-2023, 18:00
Istnieje też możliwość, że jesteś zadowolony z R5, bo za Ciebie "pomyśli jaką wybrać przysłonę, czas oraz zrobi HDRek w cukierkowych kolorach" ;)
Nie rozumiem dlaczego niektórych boli fakt, że ktoś używa aparatu w telefonie do robienia zdjęć.

dobre - niestety możliwość nie istnieje - moje pierwsze aparaty nie miały trybu zielonego - trzeba było ustawić przysłonę ręką na metalowym ruskim obiektywie i czas pokrętełkiem na metalowym ruskim korpusie i tak mi już zostało że przysłonę ustawiam sam ;) przyzwyczajenie to druga natura, estetyki hdeerków nie trawię ale nasycone kolory i mocny postproces owszem lubię, a na domiar złego robię tylko rawy więc niestety sam pozbawiam się tych wspaniałych możliwości - od kiedy od zawsze - moją pierwszą cyfrą był 350D naszej ulubionej firmy miło go wspominam i robiłem nim rawy od pierwszego dnia, cyfrowego kompakta nigdy nie miałem :) bo jakoś nie widziałem w nich alternatywy dla aparatu z wymienną optyką wiec zwlekałem z przejściem na cyfrę aż się pojawiły lustrzanki.

myślę że niektórym nie chodzi o fakt robienia zdjęć telefonem - chodzi chyba raczej o stwierdzania o lepszości technicznej fotografii wykonanej telefonem podane jako prawda objawiona w proroczym widzie - ktoś mówi sprawdzam i wychodzi że król jest nagi i słowo technicznej jest słowem kluczem, chodzi o banialuki na temat fotografii obliczeniowej - banialuki bo trochę rozumiem jak to działa i co się oblicza ;) no i dochodzi do tego karawana i psy co nie ułatwia dyskusji.

co do fotografii robionej telefonem to istniał kiedyś taki portal fotoblur (padł pewnie z 10 lat temu) i był tam facet który miał świetne piktorialne portfolio robione telefonem (10 lat temu) - tylko ten facet nie zajmował się techniką, uchwytem do telefonu, ergonomią lub innymi pierdołami, czy udowadnianiem bzdurnych tez, robił fotografię i tym się zajmował.

MstrG
11-07-2023, 18:18
dobre - niestety możliwość nie istnieje - moje pierwsze aparaty nie miały trybu zielonego - trzeba było ustawić przysłonę ręką na metalowym ruskim obiektywie i czas pokrętełkiem na metalowym ruskim korpusie i tak mi już zostało że przysłonę ustawiam sam ;) przyzwyczajenie to druga natura, estetyki hdeerków nie trawię ale nasycone kolory i mocny postproces owszem lubię, a na domiar złego robię tylko rawy więc niestety sam pozbawiam się tych wspaniałych możliwości - od kiedy od zawsze - moją pierwszą cyfrą był 350D naszej ulubionej firmy miło go wspominam i robiłem nim rawy od pierwszego dnia, cyfrowego kompakta nigdy nie miałem :) bo jakoś nie widziałem w nich alternatywy dla aparatu z wymienną optyką wiec zwlekałem z przejściem na cyfrę aż się pojawiły lustrzanki.

No to ja już nie wiem. Może jesteśmy wyjątkami potwierdzającymi regułę :)
Pewnie cybulski strzela po cichu cukierkowe HDRki zrobione na automacie, a na forum dla niepoznaki wrzuca dla nas przyjemniejsze kadry ;) ;) ;)


myślę że niektórym nie chodzi o fakt robienia zdjęć telefonem - chodzi chyba raczej o stwierdzania o lepszości technicznej fotografii wykonanej telefonem podane jako prawda objawiona w proroczym widzie - ktoś mówi sprawdzam i wychodzi że król jest nagi i słowo technicznej jest słowem kluczem, chodzi o banialuki na temat fotografii obliczeniowej - banialuki bo trochę rozumiem jak to działa i co się oblicza ;) no i dochodzi do tego karawana i psy co nie ułatwia dyskusji.

Czyli teraz wszystkim użytkownikom smartfona będzie przypisywane to stwierdzenie? Ile jest osób na tym forum podzielających teorię "lepszości technicznej fotografii wykonanej telefonem"? Jedna? Dwie?

capo-di_tutti-capi
11-07-2023, 19:49
1. wymieniona wada
-Trzeba być sierotą, żeby wiedząc, że aparat ma limit 30 min. nagrywania
nie zrobić przed upływem tego czasu drugiego ujęcia.


2. wymieniona wada
-Aparat w chwili zakupu nie miał histogramu podczas nagrywania.
Jak po zakupie użytkownik doszedł do tego, że by mu się on jednak przydał
...to czyja to wina?

3. wymieniona wada
-Aparat w chwili zakupu był wyposażony w sloty na dwie różne karty pamięci.
Trzeba było myśleć przed zakupem.

4. wymieniona wada
"Jak wchodziłem w system Canon RF, to były jakieś podstawowe obiektywy na rynku..."

-No dwa lata temu było więcej niż kilka podstawowych https://www.dpreview.com/products/canon/lenses?subcategoryId=lenses&view=Grid&page=1

-Canon zawsze patentował masę obiektywów, które nie trafiały do produkcji.
Będąc w takim wieku autor gorzkich żali powinien o tym wiedzieć.

[O brakach w średniej półce obiektywów RF sam pisałem.]

5. "RF 14-35/4 zaprojektowany przez palanta. Bo nie inaczej." :lol:
Dystorsja. Winietowanie.

"nie da się skorygować w żadnym oprogramowaniu. Koniec, kropka."

-Bzdety.

6. RF 70-200/4 "Po co komu ten obiektyw? Ja go kupiłem. /.../
Co bym nie robił, to mi wychodziło, że ten obiektyw jest psu na budę. No zupełnie bez sensu. Dlaczego?
-to jest 70-200, a ja mam 24-105 ...więc zostaje mi 150-200
tym bardziej, że kupiłem też 100-500" :lol:

-ch...we zakupy zrobiłeś. Nie trzeba było go w ogóle kupować, lub sprzedać po zakupie 100-500. Czyja to wina?


Influencer z 435 subskrybentami.

A tu jego zdęcia https://www.facebook.com/jakub.roguski.7/

Poozon
11-07-2023, 20:04
Ale na przegrzewanie gościu nie jojczył. Mógłby na to też pomarudzić. Fajnie byłoby posłuchać jak to nagrywał coś dwie godziny i co pięć minut musiał chłodzić sprzęt.
Kurczę, gościu ma naprawdę talent do zęgrzenia. Nie wiem czy to talent aktorski czy tak szczerze od serca mówił.
Dużo z tego co mówił jest oczywiście prawdą, ale "widziały gały co brały". Canon przecież nic nie ściemnia, przecież do filmowania jest R5C a nie R5.

Z tym że on twierdzi że to kamera powinna zapewniać auto-ekspozycję. Mam kamerę z taką funkcją (Blackmagic 6K G2) ale jakoś mi to nie jest potrzebne. Lepiej ekspozycję jest ogarniać w post-produkcji niż liczyć na automat.

capo-di_tutti-capi
11-07-2023, 20:18
Kurczę, gościu ma naprawdę talent do zęgrzenia. Nie wiem czy to talent aktorski czy tak szczerze od serca mówił.

https://pl.linkedin.com/in/jakub-roguski-3003485


Aha..

Pójdzie w system Sony.

Sony FE PZ 16-35mm F4 G ma taką dystorsję

https://www.opticallimits.com/images/8Reviews/lenses/sony_1635_4g/16mm_raw_distortion.png



ale mu o tym nie mówcie. ;)


...a Canon RF 14-35/4 L taką https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Lens-Distortion.aspx?FLI=0&FLIComp=0&LensComp=1607&CameraComp=1538&Lens=1569

Winietowanie https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Lens-Vignetting-Test-Results.aspx?FLI=0&API=0&FLIComp=0&APIComp=0&LensComp=1607&CameraComp=1538&Lens=1569

pawel.guraj
11-07-2023, 20:26
O matko, nie czytałem całego wątku, ale zobaczyłem, że to Kuba - mój dawny kumpel "zawodowy".
Fajnie, że dzieli się przemyśleniami, ale nie specjalnie przykładał bym wagę do merytoryki tych przemyśleń... tak z doświadczenia.

p,paw

capo-di_tutti-capi
11-07-2023, 20:44
Wrzuciłem na grupę link i ten z linkedin.

Różnie faceci przechodzą kryzys wieku średnio-późnego,
ale dla nas to świr.
Znajomi będą omijać firmę w której pracuje.

robertskc7
11-07-2023, 20:49
Musi koniecznie z Jankiem naszym pogadać, on go przekona co dobre do video w mig :)

Poozon
11-07-2023, 21:28
Fajnie, że dzieli się przemyśleniami, ale nie specjalnie przykładał bym wagę do merytoryki tych przemyśleń...

Powiem szczerze że trochę rzeczy dowiedziałem się z tego filmiku, głównie na temat obiektywów z seri RF.
Trochę taki "czarny humor" z tego filmiku bije a niektórzy lubią taki rodzaj humoru.

capo-di_tutti-capi
11-07-2023, 21:33
Sony ma mieć jutro nowe kompaktowe 70-200/4 https://www.sonyalpharumors.com/first-leaked-images-of-the-new-sony-70-200mm-g-ii-lens/

Do obecnego telekonwertera nie można założyć.

Na to w Canon RF też narzekał autor filmu. :lol:

cauchy
11-07-2023, 22:26
Podejrzewalem ze chodzi o niego i sie nie myliłem [emoji57]

Poslucham calosci jak wroce jutro na chate.

Ogolnie nie bardzo moge sobie wyobrazic nagrywanie ciegiem 30min tak zeby widza to nie zanudzilo. Owszem są master szoty np. Poczatek Meskie granie i ponoć 1917, slyszalem tez ze ktos lubi nagrywać np sesje jogi czy medytacji, albo chociaż wywiady.. ale serio takie rzeczy mozna bez problemu pociąć i poskladac z parominutowych ujęć. Dzis „rynek” yt czy instagramowy niemal wymusza ciecia co kilka sekund i zmiane kadru, inaczej nudy na pudy [emoji28]

Przemek_PC
11-07-2023, 22:26
Obejrzalem pierwsze 10 minut filmu i nie stwierdziłem żeby gość gadał głupoty. Wręcz przeciwnie jako użytkownik A7S, A7III, A6400 przecieram oczy ze zdumienia, że tak można na siłę utrudniać życie uzutkownikom jak robi to Canon. Do kolegi powyżej o tym dziwnym nicku nie trzeba być sierotą żeby przegapić moment zakończenia nagrywania filmu po 30 minutach szczególnie jeśli ktoś wcześniej przez lata pracował na kamerach.
W między czasie odezwał się kolejny kolega cauchy. Amatorskie filmiki z ptaszkami na YT to coś zupełnie innego niż bardziej zaawansowane produkcje gdzie jest kilka kamer czy dźwięk nagrywany na oddzielny rejestrator, gdzie longiem nagrywa się wiele rzeczy.

cauchy
11-07-2023, 22:36
Ale autor z yt nie nagrawa zaawansowanych produkcji longiem z kilku kamer.

capo-di_tutti-capi
11-07-2023, 22:39
A czyja to wina, że autor nie przeczytał instrukcji -o limicie czasu nagrywania?

Podczas edycji dowiedział się o limicie.

mirror
11-07-2023, 23:17
proponuję w następnych modelach zmniejszyć limit do 15 minut (dla mnie starczy z zapasem) i zapisać to w instrukcji - instrukcja jak wiadomo zniesie każdy absurd

zdebik
11-07-2023, 23:17
30 lat fotografowal i nie ogarnia canona, jakis poganin. Pewnie mial pewną markę znaną z "amelinium" i odporności na niskie temp.


proponuję w następnych modelach zmniejszyć limit do 15 minut (dla mnie starczy z zapasem) i zapisać to w instrukcji - instrukcja jak wiadomo zniesie każdy absurd

Kamerka w aucie nagrywa 3min i jakoś daje rady ;). A na poważnie, to chyba od R6II już nie ma limitu.

g69
11-07-2023, 23:24
Wrzuciłem na grupę link i ten z linkedin.

Różnie faceci przechodzą kryzys wieku średnio-późnego,
ale dla nas to świr.
Znajomi będą omijać firmę w której pracuje.

Ten wpis to serio twoja reakcja na to,że ktos skrytykował twoja kochana firme???

--- Kolejny post ---


Ale autor z yt nie nagrawa zaawansowanych produkcji longiem z kilku kamer.

Skad wiesz co on nagrywa?? Nawet tego filmiku nie obejrzałes,ale juz oceniasz...

--- Kolejny post ---


30 lat fotografowal i nie ogarnia canona, jakis poganin. Pewnie mial pewną markę znaną z "amelinium" i odporności na niskie temp.



Kamerka w aucie nagrywa 3min i jakoś daje rady ;). A na poważnie, to chyba od R6II już nie ma limitu.

Proponuje goscia może od razu spalic na stosie za niewłasciwe poglądy...

cauchy
11-07-2023, 23:28
Widzialem kiedys jego kanal i o ile pamietam nie bylo tam 30min ujec, ale moze cos wpadlo [emoji41]

zdebik
11-07-2023, 23:30
Proponuje goscia może od razu spalic na stosie za niewłasciwe poglądy...
Byku, wystarczy wykastrować!

Nawet ja wiem co w Nikonie piszczy a nigdy go nie używałem. Przed wydaniem grubo ponad 40k PLN warto zobaczyc co się kupuje.

capo-di_tutti-capi
11-07-2023, 23:52
Ten wpis to serio twoja reakcja na to,że ktos skrytykował twoja kochana firme???

Moim ostatnim [i drugim] Canonem był EOS 1Ds II [którego zastąpiłem Sony A900, ale moim głównym aparatem był już cyfrowy Hasselblad]
a pierwszy "zachodni" aparat kupiłem już w 1993 lub 1994 roku.

Pierwszy mój Canon to EOS 3 -analogowy https://kenrockwell.com/canon/film-bodies/eos-3.htm

Zdecydowanie nie jestem canoniarzem,
ale też nie jestem fanbojem jakiejś marki.

Lubię technikę, choć teraz fotografuję tyko ULF analogiem.

Mierzi mnie tępy marketing robiony przez mało inteligentnych i mało kompetentnych
...i z nim walczę.

g69
12-07-2023, 01:02
"...Znajomi będą omijać firmę w której pracuje..." ..ze tak przypomne jeszcze raz twoja wypowiedz... co nastepne w ramach "twojej walki"..? Nie rozmawiać z jego dziecmi?? Serio... jak sie czyta czasem fora foto,to nie dziwie sie,że coraz mniej ludzi na nie wchodzi :( chcesz z gościem 'walczyc,zrób wpis pod jego filmem a nie za plecami obrabiasz mu d...

--- Kolejny post ---

Kolejny prowokacyjny temat Candara i tak wielu daje sie z łatwością wciagać w wylewy hejtu..

--- Kolejny post ---


Byku, wystarczy wykastrować!

Nawet ja wiem co w Nikonie piszczy a nigdy go nie używałem. Przed wydaniem grubo ponad 40k PLN warto zobaczyc co się kupuje.

Co Nikon ma wspólnego z tym napie.. w gościa o innej opinii??

capo-di_tutti-capi
12-07-2023, 01:19
Przed wydaniem grubo ponad 40k PLN warto zobaczyc co się kupuje.

@g69. no i jak to świadczy o firmie która go zatrudnia?

Kto o zdrowych zmysłach płaci za usługi firmy której mało rozgarnięci pracownicy
za swoje niepowodzenia obarczają innych :?:

Ta firma ma w dopisku "Port Big Data"
a jemu nie udało się przenieść specyfikacji paru prostych urządzeń
między własne uszy
przed zakupem [za własną kasę].


Jak się ma ten wstęp

Chodzi o dane. A dokładnie ich wartość. Wartość danych = ilość danych * jakość danych * wykorzystanie danych - to wszyscy wiemy. Wszyscy też gromadzimy dane, w różnych miejscach i na różne sposoby. Dane z różnych źródeł, różnych typów i różnej jakości.
Pomyślmy zatem o bardzo podstawowym narzędziu do zapewnienia wartości danych... https://www.linkedin.com/pulse/warto%C5%9B%C4%87-ilo%C5%9B%C4%87-jako%C5%9B%C4%87-u%C5%BCycie-jakub-roguski?trk=public_profile_article_view
do prywatnych przygód z niezaznajomieniem się z danymi zawartymi w specyfikacji kupowanego sprzętu :?:

Przemek_PC
12-07-2023, 02:31
Typowe odwracanie problemu. Nie jest problemem to, że w R5 z niewiadomych przyczyn histogram znika tylk to, że ktoś o tym przed zakupem nie przeczytał? Nie jest problemem to, że dwa sloty różnych typów kart komplikują użytkowanie nie dając w zamian żadnych korzyści tylko to, że ktoś nie doczytał jak działają?

atsf
12-07-2023, 07:08
canon - nikon - fuji - panasonic ff - panasonic m34 taraz sony facet ma niezły przerób lub niezłe potrzeby i jak widać nie ma systemów idealnych - dobrze że ktoś to przetestewał i ja nie muszę :mrgreen: ale tak jak pisałem np. uwaga o dwóch rożnych kartach w R5 dla mnie w punkt - kto takie rzeczy wymyśla i po jakiego grzyba nie ogarniam.

Ło jeżu! Ja mam w 7D II dwa sloty, jeden na CF, czyli super-duper-profesjonal, z którego nie korzystam, a drugi na SD, i z niego korzystam, karta Kingston Canvas React 128 GB, i nigdy nie mam, i nie miałem, problemów z tymi kartami. Po prostu mam wybór z jakiego typu karty chcę korzystać, i możliwość backupu jednocześnie. Korzystam z SD, a backup mam tam, gdzie słońce nie dochodzi. :mrgreen:

mirror
12-07-2023, 07:54
Ło jeżu! Ja mam w 7D II dwa sloty, jeden na CF, czyli super-duper-profesjonal, z którego nie korzystam, a drugi na SD, i z niego korzystam, karta Kingston Canvas React 128 GB, i nigdy nie mam, i nie miałem, problemów z tymi kartami. Po prostu mam wybór z jakiego typu karty chcę korzystać, i możliwość backupu jednocześnie. Korzystam z SD, a backup mam tam, gdzie słońce nie dochodzi. :mrgreen:

może w przypadku dość wiekowych technologii w 7DII prędkości tych kart są podobne, w przypadku R5 stosowanie SD obcina funkcjonalność video więc wybór jest iluzoryczny - ja również nie korzystam z możliwości backupu w korpusie ale to nie oznacza że nie istnieją uzytkownicy którzy takiego backupu potrzebują - oczywiście można na wszystko patrzyć przez pryzmat zabytkowego sprzętu który sie posiada i własnych potrzeb ale to takie dość krótkowzroczne spojrzenie.

--- Kolejny post ---




Kamerka w aucie nagrywa 3min i jakoś daje rady ;). A na poważnie, to chyba od R6II już nie ma limitu.

no patrz dało się świat się nie zawalił, a aparat nie pogryzł kamer naszej ulubionej firmy.

zdebik
12-07-2023, 08:53
Co Nikon ma wspólnego z tym napie.. w gościa o innej opinii??

Nikon, widzisz nie chodzi o inna opinię, tylko o fakt, jakby Ci to wytłumaczyć. Zakupu Ferrari przez rolnika i wylewaniu żali, że nie uciągnie pługu i jakieś takie niskie.

Chlop wywalił grubą kasę, i nie zadał sobie nawet trudu przeczytania specyfikacji. Następnie kręci aferę żeby podbić kulejące zasięgi. Po 2 latach to samo będzie mówił o A7R ileś tam. I płakał, że w evf roździałka skacze jak się odpala AF.

Eberloth
12-07-2023, 08:55
Ktoś znów postanowił zamędzić na forum. W swoim stylu...

candar
12-07-2023, 09:19
Ło jeżu! Ja mam w 7D II dwa sloty, jeden na CF, czyli super-duper-profesjonal, z którego nie korzystam, a drugi na SD, i z niego korzystam, karta Kingston Canvas React 128 GB, i nigdy nie mam, i nie miałem, problemów z tymi kartami. Po prostu mam wybór z jakiego typu karty chcę korzystać, i możliwość backupu jednocześnie. Korzystam z SD, a backup mam tam, gdzie słońce nie dochodzi. :mrgreen:

Gdybyś robił materiał płatny i padła Tobie karta a nie maiłbyś backupu na drugiej to byś inaczej gadał xD

--- Kolejny post ---


Ktoś znów postanowił zamędzić na forum. W swoim stylu...

Pisz dalej śmiało co leży Tobie kamieniem na serduchu. Konkrety a nie jakieś zawoalowane insynuacje ^^

atsf
12-07-2023, 09:39
Gdybyś robił materiał płatny i padła Tobie karta a nie maiłbyś backupu na drugiej to byś inaczej gadał xD


Pewnie tak, jakby padła, tyle że mi- odpukać- przez 12 lat żadna SD nie padła. Zawsze natomiast przy zleceniach mam zapasowy aparat :mrgreen:

capo-di_tutti-capi
12-07-2023, 09:47
À propos R5 i A7R...

Tą statystykę ilości publikowanych zdjęć na Flickr
danym modelem bezlusterkowca widzieliście :?:


A7 III 9283592
EOS R6 9202747
EOS R5 7472866
A7 IV 4312520
Z 6II 3693717
EOS R 3613284
Z 6 3134170
Z 9 2936279
A6000 2527902
EOS R3 2486450
A7R III 2281671
EOS RP 1902574
Alpha 1 1740726
EOS R7 1472782
X-T4 1466942
X-T3 1456916
A7 II 1439274
Z 7II 1363451
A9 132867
A6400 1273111
A7C 1164321
Z 7 1134835
E-M1 II 1071287
EOS R6 II 977541
X-T2 945144
A7R II 909948
Z 50 875310
Z 5 871566
EOS M50 847480

dane z 10.07.2023

candar
12-07-2023, 09:52
Pewnie tak, jakby padła, tyle że mi- odpukać- przez 12 lat żadna SD nie padła. Zawsze natomiast przy zleceniach mam zapasowy aparat :mrgreen:

Mnie padły dwie a jedna rozpadła się w rękach :( Tylko że ja karty SD zawsze wyjmuję i przekładam między kompem aparatem i tu zawsze się może coś zadziać.

--- Kolejny post ---


À propos R5 i A7R...

Tą statystykę ilości publikowanych zdjęć na Flickr danym modelem widzieliście :?:

Mnie to zestawienie nie dziwi bo A7 III do chwili obecnej jest najbardziej popularnym aparatem w relacji cena/możliwości i zasłużyła na pierwsze miejsce największej ilości publikowanych zdjęć ^^

atsf
12-07-2023, 09:59
Mnie padły dwie a jedna rozpadła się w rękach :( Tylko że ja karty SD zawsze wyjmuję i przekładam między kompem aparatem i tu zawsze się może coś zadziać.

--- Kolejny post ---



Mnie to zestawienie nie dziwi bo A7 III do chwili obecnej jest najbardziej popularnym aparatem w relacji cena/możliwości i zasłużyła na pierwsze miejsce największej ilości publikowanych zdjęć ^^

Ja też zawsze przekładam kartę z aparatu do komputera, a jak jest na niej więcej zdjęć, to przez zewnętrzny czytnik-pendrive Ugreen, który jest piorunująco szybki https://www.ugreen.pl/pl/products/czytnik-kart-pamieci-ugreen-usb-3-0-tf-sd-cm264-czarny-83784 i obsługuje jednocześnie dwie karty- SD i mikro SD.

capo-di_tutti-capi
12-07-2023, 10:03
Mnie to zestawienie nie dziwi bo A7 III do chwili obecnej jest najbardziej popularnym aparatem w relacji cena/możliwości i zasłużyła na pierwsze miejsce największej ilości publikowanych zdjęć ^^

-Najwięcej z bezlusterkowców.

Biorąc pod uwagę także lustrzanki,
to na dzień 9.07.2023
wyglądało to tak


EOS 5D MARK IV 11741611
A7 III 9283592
EOS R6 9202747
EOS 5D Mark III 8044941
D750 7819970
EOS R5 7472866
D850 5675378
EOS 7D MARK II 5537747
EOS 6D 5534086
EOS 6D Mark II 5454038
D500 4648928
D7500 4319864
A7 IV 4312520
EOS 80D 4266675
Z 6II 3693717
EOS 90D 3692087
EOS R 3613284
D7200 3413272
EOS Rebel T7 3319355
Z 6 3134170
EOS 70D 3008191
EOS-1D X Mark II 3002648
EOS 7D 2986068
D7100 2981633
Z 9 2936279
EOS 7D 2986068
EOS 60D 2743085
EOS 5D Mark II 2650284
EOS Rebel T6 2584467
A6000 2527902
EOS REBEL T3i (EOS 600D) 2524507
EOS R3 2486450
A7R III 2281671
D800 2028552
D5600 2021948
D7000 2020614
EOS 750D 2014284
D5 1973174
D810 1966276
EOS RP 1902574
D5300 1875778
EOS-1D X 1846455
Alpha 1 1740726
D3400 1717436
D3300 1671171
D3200 1637829
D610 1577228
D5100 1534845
EOS Rebel T7i 1521567
EOS REBEL T2i (EOS 550D) 1494138

zdebik
12-07-2023, 10:05
Właśnie myśle o wymianie moich kart (mają około 10 lat) 3 x cf lexara i kilka sd. Niby nic nigdy nie nawaliło ale...
capo-di_tutti-capi akurat 5D3 i 4 to woły robocze. W 4ce z poprawioną matrycą jest jeszcze lepiej. Niech mi ktoś przypomni, AF ma taki sam rozstaw w mk4 vs mk3 bo już nie pamiętam.

candar
12-07-2023, 10:13
Właśnie myśle o wymianie moich kart (mają około 10 lat) 3 x cf lexara i kilka sd. Niby nic nigdy nie nawaliło ale...
capo-di_tutti-capi akurat 5D3 i 4 to woły robocze. W 4ce z poprawioną matrycą jest jeszcze lepiej. Niech mi ktoś przypomni, AF ma taki sam rozstaw w mk4 vs mk3 bo już nie pamiętam.

Koniecznie! ja to zrobiłem jak mi się karta SD rozpołowiła na dwie części i od razu kupiłem dwa komplety o najlepszych parametrach

tomfoot
12-07-2023, 10:19
-Najwięcej z bezlusterkowców.

Biorąc pod uwagę także lustrzanki,
to na dzień 9.07.2023
wyglądało to tak

Teraz jeszcze proponuję wziąć pod uwagę iPhona...

capo-di_tutti-capi
12-07-2023, 10:27
Teraz jeszcze proponuję wziąć pod uwagę iPhona...

Nie wiesz dlaczego używasz aparatu z wymienną optyką?

Apple https://www.flickr.com/cameras/apple/?s=photos#models
Canon https://www.flickr.com/cameras/canon/?s=photos#models
Nikon https://www.flickr.com/cameras/nikon/?s=photos#models
Sony https://www.flickr.com/cameras/sony/?s=photos#models
Fujifilm https://www.flickr.com/cameras/fujifilm/?s=photos#models

atsf
12-07-2023, 10:27
-Najwięcej z bezlusterkowców.

Biorąc pod uwagę także lustrzanki,
to na dzień 9.07.2023
wyglądało to tak

EOS-a 7D II nie ma w tabeli, bo ja nie wrzucam zdjęć na Flickr. Gdybym to robił, to bym pobił konkurencję :mrgreen:

capo-di_tutti-capi
12-07-2023, 10:30
EOS 7D II jest bardzo wysoko -7.

Edit
8.

atsf
12-07-2023, 10:32
EOS 7D II jest bardzo wysoko -7.

Dzięki! Wizytę u okulisty mam mieć dopiero w październiku :mrgreen:

capo-di_tutti-capi
12-07-2023, 14:55
Jeśli chodzi o aparaty z matrycami niepełnoklatkowymi,
to bezlusterkowce...


EOS 7D II 5532353
D500 4648439
D7500 4326053
EOS 80D 4255785
EOS 90D 3696299
D7200 3411899
EOS Rebel T7 3345931
EOS 70D 2999982
D7100 2995565
EOS 7D 2993010
EOS 60D 2748579
EOS Rebel T6 2584328
EOS REBEL T3i (EOS 600D, EOS Kiss X5) 2528929
A6000 2525075
D5600 2024532
EOS 750D 2016176
D7000 2008592
D5300 1878512
D3400 1714190
D3300 1668806
D3200 1628063
EOS Rebel T7i 1523789
D5100 1520769
EOS R7 1493572
EOS REBEL T2i (EOS Kiss X4, EOS 550D) 1489744
X-T4 1465517
X-T3 1461180
EOS REBEL T5i 1370332
D3100 1361504
D90 1350556
A6400 1276122
EOS REBEL T3 (EOS 1100D, EOS Kiss X50) 1272960
EOS REBEL T5 1195792
EOS 77D 1137127
E-M1MarkII 1070129
EOS 700D 1020153
D5500 1005443
X-T2 947309
Z 50 876283
EOS M50 847912
D5200 831655
EOS Rebel SL2 799071
EOS Rebel XT (EOS 350D, EOS Kiss N) 759138
EOS REBEL T1i (EOS 500D, EOS Kiss X3) 745369
EOS Rebel T8i 730436
D300S 728968
EOS Rebel XTi (EOS 400D, EOS Kiss X) 725950
EOS Rebel XSi (EOS 450D, EOS Kiss X2) 702567
EOS Rebel SL3 695640
EOS Rebel T100 692839
EOS REBEL T4i 691268
G9 673030
A6500 654181
A6600 631177
EOS M50 II 611343
EOS 40D 603110
D5000 593309
A6300 592737
D80 583789
EOS 100D 575689
D300 550271
EOS 250D 524640
D3S 510874


...

cauchy
12-07-2023, 15:21
Panie, daj mi jakiś znak ?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230712/0f3d1309f023c87ffd406109823dcbca.jpg

zdebik
12-07-2023, 15:36
Panie, daj mi jakiś znak ?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230712/0f3d1309f023c87ffd406109823dcbca.jpgCienko, w samsungu świeciłoby słońce! A AI dorysuje modelki ;) przepraszam nie AI ale obliczeniowa optyka.

pawel.guraj
12-07-2023, 15:37
Już tak zupełnie pomijając rankingi i inne szpeje.
Przeszedłem drogę Canon (DSLR) -> Sony (ML) -> Canon (ML) tak więc się ogólnie wypowiem ;-)

Uważam, że Sony jest w dalszym ciągu technologicznie liderem (nic nie powiem o Nikonie, bo to dla mnie marka egzotycznie obca). Chodzi o AF, matryce i te wszystkie okoliczności. Nie prawda, że obiektywy RF jako jedyne są okrutnie korygowane, Sony miało zawsze to samo. Dotyczy to zdecydowanie większości szkieł Sony jakie posiadałem (a miałem ich sporo). Rzeczywiście 100-400 nie był korygowany, ale RF 100-500 też nie jest (RF 70-200 f/4 też w zasadzie nie jest).

Natomiast jeżeli chodzi o różnicę ergonomiczną pomiędzy Sony i Canonem to tutaj jest przepaść w drugą stronę. Nie raz pisałem, że aparaty Sony projektują ludzie, którzy nigdy nie zrobili żadnego zdjęcia (nie wiem, może w nowszych puszkach coś się zmieniło).

Zdecydowanie moją R5-ką robi się zdjęcia po prostu przyjemniej niż moim Sony A7R4 czy wcześniejszymi A7R3, A6500, A6300 czy A6000 (wielkości tych ostatnich nieco mi przy podróżowaniu brakuje).

Dziś, nie wrócił bym do Sony, choć czasami odrobinę tęsknię (ale to głównie za sprawą wielkości A6xxx).

p,paw

capo-di_tutti-capi
12-07-2023, 15:38
Nikon Cup?

Heldbaum
12-07-2023, 18:26
Cupił nie cupił, popróbować warto. Ja zaczynałem od Canona (650) i tak już zostało. Kolega w pracy kupił Nnikona F801s i też mu zostało. Wytworzyła się między nami rywalizacja, która z czasem przerodziła się w prawdziwą zimną wojnę... Chcę powiedzieć, że w większości przypadków, chyba nie względy praktyczne (co lepsze) decydują o tym, że jesteśmy wierni jednemu systemowi, ale właśnie tak zwane "okoliczności". Najrozmaitsze... Niemniej jednak nie mówię, że "nigdy nie tknął bym Nikona", bo uważam, że takie mówienie jest czystą głupotą. Tak naprawdę, to wszystkie te aparaty są podobne do siebie i rozkminianie jakichś subtelnych różnic, przypomina rozmowy "koneserów" na temat win. Których sami (nawiasem mówiąc) nie rozróżniają, ale chcą, żebyśmy myśleli, jakimi to są znawcami...

WinSho
12-07-2023, 21:56
Dziś, nie wrócił bym do Sony, choć czasami odrobinę tęsknię (ale to głównie za sprawą wielkości A6xxx).

p,paw

Dzisiaj Sony pokazało nową puszkę A6700 a zatem masz ku temu dobry powód :) Wymiary i waga nadal bardzo "podróżnicze" a do tego całkiem fajna matryca i AF z AI chyba ten sam co A7RV.

pawel.guraj
12-07-2023, 21:57
Dzisiaj Sony pokazało nową puszkę A6700 a zatem masz ku temu dobry powód :) Wymiary i waga nadal bardzo "podróżnicze" a do tego całkiem fajna matryca i AF z AI chyba ten sam co A7RV.

Oj miałem dziś taką myśl, jak przeczytałem o tym A6700. A już myślałem, że Sony pogrzebało APS-C na dobre.

p,paw

zdebik
12-07-2023, 22:07
Nowy soniacz dobrze się prezentuje.

akustyk
13-07-2023, 10:24
Chcę powiedzieć, że w większości przypadków, chyba nie względy praktyczne (co lepsze) decydują o tym, że jesteśmy wierni jednemu systemowi, ale właśnie tak zwane "okoliczności". Najrozmaitsze...

ja moge to prosto wyjasnic. w moim przypadku mozna nazwac takich okolicznosci 9, z czego 7 zaczyna sie na litere L. i nie dlatego, ze sa lepsze od czyichs innych okolicznosci na G, GM czy Art, tylko dlatego, ze juz za nie zaplacilem, bardzo mi odpowiadaja i mam do nich pasujace nakretki. te nakretki de facto tez mi bardzo pasuja, dwadziescia lat przyzwyczajen (10D, 30D, 5D, 450D, 5D2, 600D, 6D, 750D, 6D2) swoje robi. nawet wiecej powiem - dwa miesiace temu zamienilem sobie 6D2 na 5D4 i ku mojemu zdziwieniu najbardziej w calej zmianie doceniam nie tyle matryce czy autofokus, ale wlasnie ergonomie tej nakretki - w niej po prostu nie ma pierdow UX-owych, tylko wszystko dziala tak jak w dojrzalym produkcie dla swiadomego uzyszkodnika, nic nie przeszkadza w obsludze...


zwisa mi czy Nikon lub Sony sa lepsze w jakichs pomiarach, testach czy internetowym pieniactwie :) mnie ten zestaw ktory mam bardzo odpowiada i nie chcialbym go zamienic. co nie znaczy, ze jakiegos zestawu Soniacza czy Nikona nie moglbym uzywac i byc zadowolony. albo ze komus innemu taki zestaw bardziej odpowiada. wolnoc Tomku w swoim domku!

co mnie sporadycznie irytuje to "internety" opowiadajace mi, ze to co mam do niczego sie nie nadaje i ze musze wymienic, bo nie da sie tym zdjec robic. z reguly nie ilustrowane zadnymi zdjeciami ta teze uzasadniajacymi. a jesli juz jakis material wizualny sie pojawia, to sa to jakies fotoszopowe potworki gwalcace wszelkie pojecie estetyki :)

g69
13-07-2023, 11:23
Ale czy funkcjonalnie przesiadka z gibanego dotykowego ekranu w 6d2 na taki z 5dIV nie doskwiera??

akustyk
13-07-2023, 13:22
Ale czy funkcjonalnie przesiadka z gibanego dotykowego ekranu w 6d2 na taki z 5dIV nie doskwiera??

tak i nie. jakbym mogl wybrac 5D4 z gibanym ekranikiem to bym taki wolal, to bardzo pomaga w pionowych "badylkach". a tak to sobie radze jako drzewiej (na lezaco albo z glebokiego przykucu i LV). 6D2 poki co nie sprzedalem, jak mnie jesienia najdzie na grzybki to moze spakuje do plecaka jako drugi korpus.

troche tu dziala tez taki "syndrom sztokholmski" - jak czegos nie masz, to nie pomyslisz, zeby potrzebowac. na wycieczki owerowe nie pakuje w plecak 16-35 i wtedy zakres 24-70 mi starcza, bo takich tematow szukam. a gdybym UWA spakowal, to pewnie by sie co jakis czas znalazly. podobnie sztywny ekranik - nie masz, to podswiadomie(?) przestajesz wygladac takich ujec.

teoretycznie glupi syndrom. w praktyce... jest to jakis kompromis, przyzwyczailem sie dosc szybko

z takich kompromisow - mam w domi album Michael Yamashita "Szlakiem Marco Polo". 600 stron ze zdjeciami klepanymi na jakims Kodaku, EOSem 3 jesli dobrze pamietam. kazde jedno wyglada na perspektywe 35mm. ograniczajace? nie wiem, bo album jest obledny, z doskonalym storytellingiem. fotograficznie o niebo lepszy niz Shangri-La tego samego fotografa. robionego nowoczesna cyfra z szerokim DR. i z zestawem obiektywow (w tym zoomow)

don
13-07-2023, 14:18
tak i nie. jakbym mogl wybrac 5D4 z gibanym ekranikiem to bym taki wolal, to bardzo pomaga w pionowych "badylkach". a tak to sobie radze jako drzewiej (na lezaco albo z glebokiego przykucu i LV). 6D2 poki co nie sprzedalem, jak mnie jesienia najdzie na grzybki to moze spakuje do plecaka jako drugi korpus.

troche tu dziala tez taki "syndrom sztokholmski" - jak czegos nie masz, to nie pomyslisz, zeby potrzebowac. na wycieczki owerowe nie pakuje w plecak 16-35 i wtedy zakres 24-70 mi starcza, bo takich tematow szukam. a gdybym UWA spakowal, to pewnie by sie co jakis czas znalazly. podobnie sztywny ekranik - nie masz, to podswiadomie(?) przestajesz wygladac takich ujec.

teoretycznie glupi syndrom. w praktyce... jest to jakis kompromis, przyzwyczailem sie dosc szybko

z takich kompromisow - mam w domi album Michael Yamashita "Szlakiem Marco Polo". 600 stron ze zdjeciami klepanymi na jakims Kodaku, EOSem 3 jesli dobrze pamietam. kazde jedno wyglada na perspektywe 35mm. ograniczajace? nie wiem, bo album jest obledny, z doskonalym storytellingiem. fotograficznie o niebo lepszy niz Shangri-La tego samego fotografa. robionego nowoczesna cyfra z szerokim DR. i z zestawem obiektywow (w tym zoomow)

Musze sobie zobaczyc ta ksiazke Yamashita. A jakies ciekawe albumy/ksiazki podroznicze jeszcze polecacie ?
Prawda jest taka ze niejednokrotnie do kapitalnego reportazu wystarczy obiektyw tylko 35 albo 50.

capo-di_tutti-capi
13-07-2023, 14:29
48 zdjęć można zobaczyć https://www.michaelyamashita.com/Books/Marco-Polo/2

g69
13-07-2023, 14:50
tak i nie. jakbym mogl wybrac 5D4 z gibanym ekranikiem to bym taki wolal, to bardzo pomaga w pionowych "badylkach". a tak to sobie radze jako drzewiej (na lezaco albo z glebokiego przykucu i LV). 6D2 poki co nie sprzedalem, jak mnie jesienia najdzie na grzybki to moze spakuje do plecaka jako drugi korpus.

troche tu dziala tez taki "syndrom sztokholmski" - jak czegos nie masz, to nie pomyslisz, zeby potrzebowac. na wycieczki owerowe nie pakuje w plecak 16-35 i wtedy zakres 24-70 mi starcza, bo takich tematow szukam. a gdybym UWA spakowal, to pewnie by sie co jakis czas znalazly. podobnie sztywny ekranik - nie masz, to podswiadomie(?) przestajesz wygladac takich ujec.

teoretycznie glupi syndrom. w praktyce... jest to jakis kompromis, przyzwyczailem sie dosc szybko

z takich kompromisow - mam w domi album Michael Yamashita "Szlakiem Marco Polo". 600 stron ze zdjeciami klepanymi na jakims Kodaku, EOSem 3 jesli dobrze pamietam. kazde jedno wyglada na perspektywe 35mm. ograniczajace? nie wiem, bo album jest obledny, z doskonalym storytellingiem. fotograficznie o niebo lepszy niz Shangri-La tego samego fotografa. robionego nowoczesna cyfra z szerokim DR. i z zestawem obiektywow (w tym zoomow)

Pewnie po części racja,ale u mnie jak juz zasmakowałem odchylanego ekranika,to powrót do 6D wręcz ciagle mi przypominał,że go brakuje i akurat by sie przydał.. :)) choć wizjer optyczny daje odpocząć oku i przyjemność wieksza jakby z focenia. Dla dobrego fachowca oczywiście to nie problem,ale komfort odczuwalnie dla mnie spadał.

akustyk
13-07-2023, 22:58
Pewnie po części racja,ale u mnie jak juz zasmakowałem odchylanego ekranika,to powrót do 6D wręcz ciagle mi przypominał,że go brakuje i akurat by sie przydał.. :)

tez sie tego balem przed zamiana na 5D. poki co okazuje sie to raczej mocno nieuzasadnione. zobaczymy jak bedzie na jesien z grzybami i potem na wiosne jak wyjda krokusy :)



PS. dla chetnych... https://www.amazon.pl/Marco-POLO-voyage-dun-photographe/dp/8861123481/ref=sr_1_4?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3 %91&keywords=yamashita+marco+polo&qid=1689282198&sr=8-4 - poprzednie wydanie w uzywce mozna troche taniej dostac, jak sie chce...

atsf
14-07-2023, 00:15
tez sie tego balem przed zamiana na 5D. poki co okazuje sie to raczej mocno nieuzasadnione. zobaczymy jak bedzie na jesien z grzybami i potem na wiosne jak wyjda krokusy :)



PS. dla chetnych... https://www.amazon.pl/Marco-POLO-voyage-dun-photographe/dp/8861123481/ref=sr_1_4?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3 %91&keywords=yamashita+marco+polo&qid=1689282198&sr=8-4 - poprzednie wydanie w uzywce mozna troche taniej dostac, jak sie chce...

Celownik kątowy i po bólu. Ja tak mam, bo by mnie uj strzelił, jakbym miał ślepiać w ekranik z odległości 20-30 cm leżąc na glebie.

g69
16-07-2023, 10:13
Było tyle oskarżen sugerujący jakis spisek Sony a okazało sie ,że facet wybrał NIKONA :) zaskoczenie..?

https://www.youtube.com/watch?v=9DsxPTv-XdU

zdebik
16-07-2023, 11:05
Było tyle oskarżen sugerujący jakis spisek Sony a okazało sie ,że facet wybrał NIKONA :) zaskoczenie..?

https://www.youtube.com/watch?v=9DsxPTv-XdUAż zobacze te wypociny ;)

Przemek_PC
16-07-2023, 11:22
Dlaczego wypociny? Dlatego że Canona pożegnał? Zrobił całkiem sensowny bilans możliwości różnych aparatów tyle że on szuka dobrego aparatu do zdjęć i dobrej kamery w jednym a coś takiego niestety nie istnieje.

cybulski
16-07-2023, 11:26
Z8 i Z9 to bdb puszki więc nie dziwię się że wyszło na te modele.

capo-di_tutti-capi
16-07-2023, 11:31
Canon przysypia z aparatami z górnej półki.

R5 nie ma następcy,
a R3 ma 24 Mpix.

zdebik
16-07-2023, 11:44
Dlaczego wypociny? Dlatego że Canona pożegnał? Zrobił całkiem sensowny bilans możliwości różnych aparatów tyle że on szuka dobrego aparatu do zdjęć i dobrej kamery w jednym a coś takiego niestety nie istnieje.

A jak to inaczej nazwać? Tabela z czapy, np. jakość stałek rózna - i to wada omg...

Sony ma taką cienką stablilizacje?


Canon przysypia z aparatami z górnej półki.

R5 nie ma następcy,
a R3 ma 24 Mpix.

Byczq, niech nie robią bo R5 zostanie kultowy!

Jacek_Z
16-07-2023, 13:08
Zawsze pisałem, że dyskusja o duopolu Canon-Sony to błąd, bo istnieje niedoceniany Nikon, z fatalnym marketingiem. I świetnymi aparatami. Ja do filmowania nie przykładam wagi, ale niejeden raz czytałem, że Nikon oferuje więcej niż np Sony. I to po tej tabelce faceta wyraźnie widać. Wtedy mówiono, że i tak ma słaby AF, więc nie jest rozpatrywany. Ale teraz?
Nie powinno się za bardzo sugerować stereotypami czy pewnym zaszufladkowaniem, bo się można zdziwić. Tak jak się zdziwił ten pan. Do filmowania najlepszy jest Nikon.
Zauważcie, że on mówił o Z6/7 a potem o Z9. Nikt nie "sprawdzał" jaki jest AF w takim np Z7 ale wersji II. Tymczasem jest on świetny. Tylko wszyscy z innych systemów mówili, że AF Nikona jest gorszy niż w Sony. Tak, tylko to było w pierwszych bezlustrach Nikona, a nie w tym co oferuje dziś. Ba, pierwsza wersja Z6 dostała tyle aktualizacji, że jej AF jest już naprawdę dobry. Nie idealny, ale ludzie na tych aparatach pracujący są zadowoleni.
Myślę że dla Nikona nadchodzą niezłe czasy. Zaczynają testerzy (pracując na codzień na Sony) zauwazac, że Nikony są równie dobre jeśli chodzi o aparaty (nie przejdzie im przez gardło, że są lepsze) a zaletą Sony jest optyka, firm niezależnych. Canon z kolei z tym zamknięciem się na inną niż Canona szklarnie trochę się sam wyautowuje, że tak to określę.

Hubert Multana
16-07-2023, 14:01
Canon przysypia z aparatami z górnej półki.

R5 nie ma następcy,
a R3 ma 24 Mpix.
A na olimpiadzie jak co 4 lata same białe lufy z czerwonym napisem.

capo-di_tutti-capi
16-07-2023, 15:18
--- Kolejny post ---

EOS R6 2020-07-09
EOS R5 2020-07-09
EOS R3 2021-09-14
EOS R6 II 2022-11-02
EOS R5 II :?:

zdebik
17-07-2023, 12:23
Tak jak się zdziwił ten pan. Do filmowania najlepszy jest Nikon.

Jakoś rok temu na dprew czy gdzieś tam, też wyszło, że do filmów nikon jest najlepszy, znaczy posiada najwiecej funkcji.

mystek
17-07-2023, 14:58
Aktualne promocje na Sony są naprawdę bardzo dobre. Łykną trochę klientów, ewidentnie.

https://www.pepper.pl/promocje/aparat-cyfrowy-sony-a7-iii-body-ilce7m3b-cashback-1000-zl-at-fotoforma-698490

https://www.pepper.pl/promocje/aparat-sony-a7-iv-body-za-10794zl-z-cashbackiem-cena-9294zl-cmos-33mp-nagrywanie-4k-pelna-klatka-at-fotoforma-698558

g69
17-07-2023, 15:24
9300zl za a7IV to faktycznie dobra cena..

Hubert Multana
17-07-2023, 15:56
Aparat ma 5 lat a dolar leci w dol - nic dziwnego, ze wpadla obnizka. Natomiast fakt, ze nominalnie jest to chyba najnizsza cena jaka kiedykolwiek byla.

MstrG
17-07-2023, 16:12
9300zl za a7IV to faktycznie dobra cena..

No fajna cena za to A7IV.

g69
17-07-2023, 16:21
Aparat ma 5 lat a dolar leci w dol - nic dziwnego, ze wpadla obnizka. Natomiast fakt, ze nominalnie jest to chyba najnizsza cena jaka kiedykolwiek byla.

5 lat?? ;) wydaje mi sie,że pazdziernik 21 rok jak już..

MstrG
17-07-2023, 16:24
5 lat?? ;) wydaje mi sie,że pazdziernik 21 rok jak już..

Hubert pewnie pisze o A7III, on miał premierę w lutym 2018.

Przemek_PC
17-07-2023, 17:38
A7III obecnie nowy kosztuje 5500zl.

cauchy
18-07-2023, 00:27
właśnie obejrzałem oba te widea - z canonem i z nikonem
wideo z canonem i ta długość nagrywania to sam powiedział, że to pomijalna kwestia
ale jak powiedział że 70-200 f4 jest bez sensu bo ma 24-105 i 100-500 to tylko parskłem śmiechem
14-35 gość się uparł na tą korekcję cyfrową, a w nikonie czy sony działa to tak samo :shock:
reszta uwag jak najbardziej rozumiem

co do przejścia na Nikona - prosta kalkulacja potrzeb i tego co rynek oferuje. Bez uwag.

tylko ŻE
nie wiem czy jego kanał jest jakimś portfolio, czy może najlepsze perełki foto-wideo chowa do szuflady i nie pokazuje efektów publicznie
ale jeśli te kilka wideo co jest na kanale jest regularną próbką jego twórczości i robi tak kilkadziesiąt lat, to nowy sprzęt efektom wiele nie pomoże

g69
18-07-2023, 00:34
..żeby przebić R5ke trzeba było najlepszego,najdrozszego i chyba 2 razy drozszego Nikona.. :)

cauchy
18-07-2023, 00:47
ej no serio
gdy oglądam jakieś fajne wideo na YT, większość z nich nie była nawet tknięta czymś za 10k. Czy poznałbym różnicę kręcąc R6 VS Z9? w sensie w jakimś ślepym teście, jako odbiorca treści? lepsze efekty daje warsztat kręcenia filmów, potem montaż, korekcje, efekty, dźwięk, itd. A u niego widzę i drgający obraz na początku i końcu ujęcia (to się albo ucina albo robi warpa), szumy głośniejsze niż dźwięki, chaotyczne kadrowanie, bez statywu itp. Tutaj 8k 10bit nie pomoże :roll:

no ale, jestem pewien, że teraz pan co się pożegnał z Canonem będzie super kontent :D a nawet trochę mu zazdroszczę nowych możliwości, może nawet to jest ważniejsze niż efekt końcowy na YT?

atsf
18-07-2023, 01:04
..żeby przebić R5ke trzeba było najlepszego,najdrozszego i chyba 2 razy drozszego Nikona.. :)

Żeby przebić R5 wystarczy młotek i przecinak :mrgreen:

A tak na poważnie, to mnie ten aparat nie interesuje, bo nie ma 24 Mp w kropie, i nie ma do niego sensownego tele za ludzkie pieniądze. Uzysk w pikselach z obiektywu RF 100-500 jest raptem zbliżony do APS-C 24 Mp z obiektywem 400 mm, ale cena R5 plus RF 100-500 zwala z nóg, no i do tego 100-500 nie da się sensownie zastosować TC z tych , które robi Canon, bo Kenko by się dało z palcem w nosie, ale ta ścieżka została przez Canona odcięta. Już nawet ta jasność f/7,1 to jest beka z użytkownika.

capo-di_tutti-capi
18-07-2023, 01:20
Twórczość targanego dylematami już linkowałem.

https://www.facebook.com/jakub.roguski.7/

https://roguski.eu/

Myślicie, że tu największym problemem jest używany sprzęt :?:

Nie będę śledził,
ale dajcie znać jak po chwilowym zachwycie nowym systemem
powróci do naturalnego malkontenctwa.

Przemek_PC
18-07-2023, 09:49
Jedziesz po nim bo ośmielił się Twoja ulubioną firmę opuścić. A jeśli powróci do Canona to będzie już ok? Prawda jest taka, że od dłuższego czasu sprzęt foto-wideo jest tak dobry, że nie jest ograniczeniem i tu pojawia się problem, że już nie wystarczy kupić sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy aby się wyróżnić tylko trzeba coś potrafić.

g69
18-07-2023, 10:11
Żeby przebić R5 wystarczy młotek i przecinak :mrgreen:

A tak na poważnie, to mnie ten aparat nie interesuje, bo nie ma 24 Mp w kropie, i nie ma do niego sensownego tele za ludzkie pieniądze. Uzysk w pikselach z obiektywu RF 100-500 jest raptem zbliżony do APS-C 24 Mp z obiektywem 400 mm, ale cena R5 plus RF 100-500 zwala z nóg, no i do tego 100-500 nie da się sensownie zastosować TC z tych , które robi Canon, bo Kenko by się dało z palcem w nosie, ale ta ścieżka została przez Canona odcięta. Już nawet ta jasność f/7,1 to jest beka z użytkownika.

Zbyt wysokie ceny,to chyba głowny problem dla kogos kto chce wejść w RF. Również nie rozumiem ceny szkła 500mm na końcu ze swiatłem 7.1 .... ;))) gdzie teraz chocby Nikon wypuszcza 180-600 5.6-6.3 za 9300zł jako nowość, a Sony 200-600 regularnie mozna w promkach wyrwać poniżej 7tys.. Można lubić Canona za wiele rzeczy,ale nie wolno sie tak dawać robić w .... i mówić,że deszcz pada ;)

--- Kolejny post ---


Jedziesz po nim bo ośmielił się Twoja ulubioną firmę opuścić. A jeśli powróci do Canona to będzie już ok? Prawda jest taka, że od dłuższego czasu sprzęt foto-wideo jest tak dobry, że nie jest ograniczeniem i tu pojawia się problem, że już nie wystarczy kupić sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy aby się wyróżnić tylko trzeba coś potrafić.

To chyba nie podlega nawet dyskusji. Dobry fachowiec dobre zdjęcie robi i 5D ;) ale reakcje przeradzające się w hejtowanie gościa,że coś mu w Canonie nie pasuje,tylko o tych hejterach świadczą.

mystek
18-07-2023, 10:20
Jedziesz po nim bo ośmielił się Twoja ulubioną firmę opuścić. A jeśli powróci do Canona to będzie już ok? Prawda jest taka, że od dłuższego czasu sprzęt foto-wideo jest tak dobry, że nie jest ograniczeniem i tu pojawia się problem, że już nie wystarczy kupić sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy aby się wyróżnić tylko trzeba coś potrafić.

Bardzo dobry komentarz. Trzeba coś potrafić i koniec kropka.

zdebik
18-07-2023, 10:59
Ja to jakiś upośledzony jestem. Kupiłem R5 z gripem i dodatkową baterią. Założyłem 85 1.2DS i tym robię zdjecia dzieciom.

Tabelek nie potrzebowałem, na ostrośc nie narzekam. Może waga to jakiś minus.

cauchy
18-07-2023, 11:03
Twórczość targanego dylematami już linkowałem.

https://www.facebook.com/jakub.roguski.7/

https://roguski.eu/


ale tam 90% to zachwyt na AI :o do tego Z9 nie jest potrzebny :roll:

capo-di_tutti-capi
18-07-2023, 11:37
To bez znaczenia jakim sprzętem będzie pstrykał Kubul.

[przybyło mu 42 subskrybentów]

adawro
18-07-2023, 15:11
Obejrzałem oba filmy o zmianie systemu. Z poziomu prac które upublicznił wygląda, że lepiej by mu się przydał topowy smartfon (do okazjonalnych zdjęć i kręcenia filmów) oraz dowolny korpus APSC z długim obiektywem do ptaszarni.
Litania życzeń i częste zmiany systemu wskazują na znudzonego, bogatego emeryta, który nie wie co zrobić z wolnym czasem i pieniędzmi. W sumie "Kto bogatemu zabroni?"
To, że nie wie do czego służą obiektywy typu 70-200 utwierdza mnie w przekonaniu, że czas przeleciał a niewiele się nauczył.

Hubert Multana
18-07-2023, 15:22
no ale, jestem pewien, że teraz pan co się pożegnał z Canonem będzie super kontent :D a nawet trochę mu zazdroszczę nowych możliwości, może nawet to jest ważniejsze niż efekt końcowy na YT?
Tylko widzisz. W filmach bez montazu o porzuceniu systemu z naszego forum zrobila sie dyskusja na 130 postow - to wiecej niz zebraly wszystkie moje filmy o Canonie, z montazem, dynamika itp ;)

capo-di_tutti-capi
18-07-2023, 15:36
Hubert Multana

Który twój film mam obejrzeć? Z którego jesteś najbardziej zadowolony?

g69
18-07-2023, 15:40
Tylko widzisz. W filmach bez montazu o porzuceniu systemu z naszego forum zrobila sie dyskusja na 130 postow - to wiecej niz zebraly wszystkie moje filmy o Canonie, z montazem, dynamika itp ;)


Widać chłop ma siłe przebicia... :))) może z zazdrości tak go krytykujesz..?? ;) pogadaj z Candarem,da pomysł na duży odbiór na pewno ;)

Hubert Multana
18-07-2023, 15:46
Widać chłop ma siłe przebicia... :))) może z zazdrości tak go krytykujesz..?? ;) pogadaj z Candarem,da pomysł na duży odbiór na pewno ;)
Ja krytykuje? A skad. Z YouTubowego punktu widzenia gosc zrobil mega dobra robote. Gdzie widziales zebym krytykowal w tym watku?

--- Kolejny post ---


Hubert Multana

Który twój film mam obejrzeć? Z którego jesteś najbardziej zadowolony?
Ha, dobre pytanie. Ze wszystkich jestem zadowolony, inaczej bym ich nie wrzucil. Ale najlepiej mi chyba wyszedl "Canon R8 cinematic VLOG Łódź" i "Beauty of SWEDEN"

candar
18-07-2023, 15:50
Drugim filmem gość mnie zabił. Zastawiam się, czy kojarzy obiektyw SIGMA 60-600 mm F4.5-6.3 DG DN OS bo cały czas przewijała mu się Sigma 150-600. O tym, że jest NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR spełniający jego wyśrubowane założenia też jakoś nie usłyszałem ^^

capo-di_tutti-capi
18-07-2023, 16:04
Dużą wagę przywiązujesz do podkładu muzycznego?
-Dajesz to co ci pasuje do zmontowanego materiału, czy jak?

-Bo szeroki ...wachlarz.
[Nie lubię takiej jak w "R8 Łódź", a wiolonczela z innego R8 -owszem, ale pewnie innym mniej ;)]

Hubert Multana
18-07-2023, 16:08
Dużą wagę przywiązujesz do podkładu muzycznego?
-Dajesz to co ci pasuje do zmontowanego materiału, czy jak?

-Bo szeroki ...wachlarz.
[Nie lubię takiej jak w "R8 Łódź", a wiolonczela z innego R8 -owszem, ale pewnie innym mniej ;)]
1. Ogolny pomysl na film
2. Nagranie
3. Szukanie konkretnej piosenki do obranego stylu
4. Montaz.

Czasami punkty 2 i 3 zamieniam miejscami i piosenke mam juz wybrana przed nagraniem. Natomiast zawsze montaz jest dopasowany juz pod wybrana muzyke.

cauchy
18-07-2023, 16:24
ja montaż robię zawsze tak na 90% bez podkładu, dopiero potem szukam muzy, i dopasowuję to co mam, to już zwykle kosmetyka
zawsze z dźwiękiem jest największa szopka, nieraz mam już wszystko, a szukanie fajnego soundu zajmuje parę dni. No, może kiedyś tak było, teraz mam już jakąś bibliotekę i czasem tylko szukam czegoś innego.

capo-di_tutti-capi
18-07-2023, 16:31
Hubert Multana

Jak masz dostęp do sprzętu, to dla zasięgów możesz zrobić porównanie R50 z R10.

cauchy
18-07-2023, 16:39
Litania życzeń i częste zmiany systemu wskazują na znudzonego, bogatego emeryta, który nie wie co zrobić z wolnym czasem i pieniędzmi. W sumie "Kto bogatemu zabroni?"
To, że nie wie do czego służą obiektywy typu 70-200 utwierdza mnie w przekonaniu, że czas przeleciał a niewiele się nauczył.
trochę tak to wygląda..

marfot
18-07-2023, 17:33
Obejrzałem oba filmy o zmianie systemu. Z poziomu prac które upublicznił wygląda, że lepiej by mu się przydał topowy smartfon (do okazjonalnych zdjęć i kręcenia filmów) oraz dowolny korpus APSC z długim obiektywem do ptaszarni.

Zdecydowanie wolę prezentację ograniczeń sprzętowych w odniesieniu do konkretnego zamierzenia fotograficznego czy filmowego niż wyczytane w instrukcji limity czy specyfikacje.
Gdy ktoś pisze, że nie zrobił reportażu z konkursu tańca w ciemnej piwnicy bo AF i ISO nie dały rady to jakoś to rozumiem. Jak poda jakie body i szkło to można mieć z tego info o sprzęcie.
Jak pisze, że nie dał rady sfocić łabędzia szkłem 800mm z extenderem x2 to mamy info o fotografującym.

Hubert Multana
18-07-2023, 18:12
Zdecydowanie wolę prezentację ograniczeń sprzętowych w odniesieniu do konkretnego zamierzenia fotograficznego czy filmowego niż wyczytane w instrukcji limity czy specyfikacje.
Duzo filmow na YouTube niestety opiera sie na specyfikacjach, bez mozliwosci realnego przetestowania. Z wielu roznych powodow. Nie mowie tego konkretnie w odniesieniu do kolegi, ale ogolnie. Jestem troche w tej branzy od srodka i tez mi sie wydawalo, ze pewne rzeczy sa latwiejsze do zrobienia i zalatwienia, a niestety nie sa.

Przemek_PC
18-07-2023, 19:18
Szczególnie testy sprzętu wykonywane przez firmy sprzedające tenże sprzęt są niewiarygodne. Same superlatywy a jak trafi się na bezinteresowny test prywatnego użytkownika to wtedy wyłażą kwiatki.

cybulski
18-07-2023, 19:29
To teraz poczekamy na film "nie mogę odkręcić obiektywu", za miesiąc "oberwał mi się haczyk a miałem tylko naleśnika na body". I co tam jeszcze już wyłapali?

Na nikoniarzach ktoś pisał że w lustrze miał mniejszy luz na bagnecie z jakimiś obiektywami a teraz ma większy. Logiczne, bagnet Z jest większy.

cauchy
18-07-2023, 22:10
Jak pisze, że nie dał rady sfocić łabędzia szkłem 800mm z extenderem x2 to mamy info o fotografującym.
brzmi jak challenge :mrgreen:

robcio
19-07-2023, 16:51
brzmi jak challenge :mrgreen:

Chyba się podejmę tego czelendzu :P

zdebik
19-07-2023, 18:49
Chyba się podejmę tego czelendzu :PJan wziął na tapete S23 i A7R4, spoiler sony przegrało.

robcio
19-07-2023, 23:30
Jak pisze, że nie dał rady sfocić łabędzia szkłem 800mm z extenderem x2 to mamy info o fotografującym.


Może po założeniu extendera go na jeziorze nie znalazł bo celowanie 1600 milimetrami nie jest takie super proste :P

cauchy
20-07-2023, 00:17
Na 600 juz jest problem ?

atsf
20-07-2023, 07:01
Założysz 400 mm na APS-C i problem staje się jeszcze większy, niż 600 mm na FF :mrgreen:

robcio
20-07-2023, 07:17
o to to właśnie :mrgreen:

https://luzne-kadry.ct8.pl/photos/canon/126A8597_1080px.jpg

nie miałem extendera 2x ale użyto 1,6x - szczyt mozliwości to to nie jest ale no da się ;)

capo-di_tutti-capi
29-07-2023, 20:36
cd. :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=onEHcopsnYI

candar
29-07-2023, 22:20
cd. :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=onEHcopsnYI

Jakoś różnicy na plus z poprzednim zestawem od Canona ze 100-500 (https://www.youtube.com/watch?v=mw6qqfzakD4) nie widzę. No i Z9 + Z 100-400 i TC 1,4x nie pokazuje tutaj swoich prawdziwych możliwości. Generalnie przydałby się profesjonalny lektor (https://www.youtube.com/watch?v=YZPmXVdxwi4) ale 513 subskrybentów u gościa jest lepsze niż 296 u innych szukających swoimi wpisami poklasku i żebrzących o lajki na YT.

WinSho
29-07-2023, 22:36
Jakoś różnicy na plus z poprzednim zestawem od Canona ze 100-500 (https://www.youtube.com/watch?v=mw6qqfzakD4) nie widzę. No i Z9 + Z 100-400 i TC 1,4x nie pokazuje tutaj swoich prawdziwych możliwości. Generalnie przydałby się profesjonalny lektor (https://www.youtube.com/watch?v=YZPmXVdxwi4) ale 513 subskrybentów u gościa jest lepsze niż 296 u innych szukających swoimi wpisami poklasku i żebrzących o lajki na YT.

Nie mam pytań :mrgreen:

atsf
29-07-2023, 22:51
cd. :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=onEHcopsnYI

Jeszcze mi się oczy trzęsą po obejrzeniu tego dziadostwa. Robiłby se facet spokojnie zdjęcia to nie, kurła- filmować mu się zachciało :mrgreen:

capo-di_tutti-capi
29-07-2023, 23:12
i jeszcze jeden materiał szanownego autora
-polemika z komentarzami :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=c5c1o_HbKUc

Nie pali, nie je słodyczy, nie pije, chodzi na piechotę ...ale nie na imprezy.

Przemek_PC
30-07-2023, 01:11
I co w tym złego?

atsf
30-07-2023, 01:30
I co w tym złego?

Zdecydowanie nic.

candar
30-07-2023, 07:06
Jeszcze mi się oczy trzęsą po obejrzeniu tego dziadostwa. Robiłby se facet spokojnie zdjęcia to nie, kurła- filmować mu się zachciało :mrgreen:

Faktycznie oczy się męczą przy tym ostatnim materiale. Zastanawia mnie jedna kwestia. Czy gościu zmieniając system Canona wiedział, że są na rynku takie ustrojstwa jak np. DJI RS 2 (https://www.youtube.com/watch?v=vNvL-VTX2oQ) o udźwigu do 4,5 kg, czyli podręczny Gimbal z 3-osiową Stabilizacją dla Aparatów Bezlusterkowych, lub Zhiyun Crane 3S (https://www.youtube.com/watch?v=VvvpAVVK_yM) z imponującym udźwigiem do 6,5 kg. Każdy z ww. wyniósłby jego filmy na wymiar profesjonalny bez potrzeby zmiany systemu. Po obejrzeniu: Niepoważny test stabilizacji obrazu (https://www.youtube.com/watch?v=YzjAqmu34aw) mam obawy, że chyba jednak nie wiedział.

mirror
30-07-2023, 09:04
spokojnie to tylko ekspresja radości po zakupie nowego, tego jedynego, w końcu wszystkomającego - facet przeszedł przez wszystkie systemy i odnalazł graala - myślę że to trochę typ naukowca "mędrka" który wymyśla od nowa każdą rzecz nawet taką już dawno wymyśloną i za każdym razem wydaje mu się że wymyśli to lepiej (ale to niestety nigdy się nie wydarza) - sprawia mu to dużo radości, krzywdy jakiejś ogromnej ogądającym nie wyrządza bo ma niewielkie zasięgi, filmy takie sobie i brakuje mu tej influencerskiej gadki, tego belkotu marketingowego który mółby zrobić zamieszanie w mózgach maluczkich. to tylko niegroźny pasjonat który lubi sam rozwiązać problemy które sobie sprawił. a że ma inne poglądy w wielu tematach niż ogół to nic dziwnego, połowa (albo i więcej) aktywnych użytkowników tego forum ma w wielu tematach inne poglądy niż ogólnie uznane za prawidłowe i nie robią z tego tragedii.

Heldbaum
30-07-2023, 10:04
A co to są poglądy "ogólnie uznane za prawidłowe"? :mrgreen:

capo-di_tutti-capi
30-07-2023, 10:27
On na tych ujęciach nie podchodzi [i słusznie, bo zwierzątka mogłyby uciekać]

Dlaczego więc z rąsi, a nie statyw i może nawet z głowicą olejową?

Przemek_PC
30-07-2023, 10:56
Panowie, czy Wy macie jakiś wspólny problem z logicznym myśleniem? Gość testuje stabilizację w aparacie a Wy proponujecie mu statyw albo gimbal? Testować stabilizację aparatu na statywie albo na gimbalu? Serio?

capo-di_tutti-capi
30-07-2023, 11:22
Tak wyglądają jego filmy https://youtu.be/cHlom2kDziA?t=230 "dzikiej" przyrody.

Jak znajdziesz bez kołysania, to zalinkuj.
https://www.youtube.com/@kubulnadaje/videos

Przemek_PC
30-07-2023, 11:31
Ale to są jakieś amatorskie zlepki ujęć a nie filmy a że pokazuje je publicznie to już inna sprawa. Też czasem nagram coś dla siebie z ręki bo nie noszę statywu i gimbala ze sobą kiedy idę na spacer.

mirror
30-07-2023, 12:41
A co to są poglądy "ogólnie uznane za prawidłowe"? :mrgreen:

już tłumaczę i objaśniam - to takie które są podawane w podręcznikach czy innych ugruntowanych źródłach :mrgreen: (podręcznik oczywiście też może się mylić ale zwykle robi to jeden, a nie wszystkie).

Heldbaum
30-07-2023, 13:51
W porządku. Wyjaśniłeś mi to. :D

g69
30-07-2023, 14:29
Tak wyglądają jego filmy https://youtu.be/cHlom2kDziA?t=230 "dzikiej" przyrody.

Jak znajdziesz bez kołysania, to zalinkuj.
https://www.youtube.com/@kubulnadaje/videos

Czy warto kręcic wątek na kilkanaście stron w takim temacie.. Raczej są to tylko potwierdzenia,że nie sprzęt jest zwykle ograniczeniem tylko człowiek,który go uzywa i po prostu za mało talentu czy umiejętności.

capo-di_tutti-capi
31-07-2023, 13:54
cd.:arrow:https://www.youtube.com/watch?v=igVhg3k_JZA

-Jak się ręka trzęsie
to wali się klina. ;)

zdebik
31-07-2023, 13:57
cd.:arrow:https://www.youtube.com/watch?v=igVhg3k_JZA

-Jak się ręka trzęsie
to wali się klina. ;)Stopa z pedałem ;)

cybulski
01-08-2023, 15:32
Tak wyglądają jego filmy https://youtu.be/cHlom2kDziA?t=230 "dzikiej" przyrody.



Zaryzykuje i napiszę, że do "produkcji" tego typu w parku starczyłby zapewne telefon z zoomem.

mirror
01-08-2023, 15:35
Tak wyglądają jego filmy https://youtu.be/cHlom2kDziA?t=230 "dzikiej" przyrody.

Jak znajdziesz bez kołysania, to zalinkuj.
https://www.youtube.com/@kubulnadaje/videos

wydaje sie że na tym z R5 stabilizacja działa lepiej :mrgreen:

Shadow
03-08-2023, 11:14
Ten gość to wieczny malkontent. Za kilka miesięcy będzie opowiadał jak pożegnał się z Nikonem i co mu tam nie pasowało. Ogólnie jeden z kolejnych bezwartościowych kanałów o fotografii który powstał na zasadzie "śpiewać każdy może jeden lepiej drugi gorzej".

capo-di_tutti-capi
08-08-2023, 00:21
Ale ile w galerii zdjęć więcej MTFów https://www.youtube.com/watch?v=Yy0-w5mB5VI&t=1366s

[Wymiana sprzętu co dwa lata.]

Shadow
08-08-2023, 08:34
Kupił Nikona to teraz dorabia ideologię do swojego wyboru. A tak jak ktoś wyżej napisał prawdopodobnie do tego co robi każdy z systemów byłby dla niego wystarczająco dobry.

Jacek_Z
08-08-2023, 10:36
Jednak nie. Kolejność była odwrotna. Wyliczył co chce (zrobił tabelkę w jednym z filmów) i znalazł to co chciał jedynie w Nikonie (ach te stereotypy o filmowaniu i nieznajomość oferty innych firm). On nie kupił Nikona dla jaj, tylko nie miał tego co chce w Canonie. On Canona miał od lat. To nie ideologia tylko konkrety, ideologię co do jego postępowania dorabiacie Wy. On jest klientem, chce/potrzebuje czegoś to to kupuje. Proste. Cały świat ma pracować na Canonie bo lubisz Canona? Trzeba sie godzić z migracjami, mogą one sie stać częstsze, bo to zamknięcie sie na cudza optykę będzie szkodziło. Mniej lub bardziej, okaże sie po latach.

cybulski
08-08-2023, 11:02
RF50/1,8 to chyba nie jest liga 50/1,8Z aby porównywać oba szkła ? Canon wydaje mi się nie robił tego szkła aby cokolwiek pobijać, jest trochę lepszy od wersji EF, ma być mały i tani. Taki był chyba cel ?

Shadow
08-08-2023, 13:51
Jacek_Z Ok ale jak posłuchasz co mu nie pasuje albo do czego ma uwagi to co by nie wybrał to za jakiś czas znów mu nie będzie pasowało bo... np mały palec u prawej ręki haczy mu o zbyt gruby uchwyt gripa.

capo-di_tutti-capi
08-08-2023, 15:05
Nikkor S 50/1.8 jest niewiele mniejszy i lżejszy od Sony GM 50/1.4 -tylko ta cena.

https://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=obiektyw&ile=5&add0=1764&add1=1561&add2=1554&add3=2022&add4=1847

Ciekawe jak jakość z Lumix S 50/1.8,
bo on 2000 kosztuje.

Shadow
08-08-2023, 16:55
Nikkor S 50/1.8 jest niewiele mniejszy i lżejszy od Sony GM 50/1.4 -tylko ta cena.


Cena wysoka, ale i optycznie nokautuje Nikona.

capo-di_tutti-capi
18-08-2023, 19:42
https://www.youtube.com/watch?v=xMUb0Jn0eYM&t=506s -Co do dystorsji mają soczewki asferyczne❓

Mój komentarz o tej treści został skasowany.

Dziadzio plecie głupoty,
ale chce uchodzić za eksperta.

cybulski
18-08-2023, 20:32
Aby fotografować nie trzeba w ogóle znać tych szczególów i tego co jak jest zbudowane. Ma dawać dobry obraz, a jak i z czego, jakie silniki af....chyba gdy ktoś chce robić w serwisie sprzętu foto :mrgreen: a nie focić. Bezsensu. Skarbnica wiedzy bezużytecznej w fotografii.

cybulski
19-08-2023, 17:37
14509

https://phillipreeve.net/blog/if-you-like-something-that-doesnt-necessarily-mean-it-is-good/

robcio
19-08-2023, 22:40
Ale łatwiej jest wymyslac czy szerzyć dziwne teorie jak coś działa (opierając je na: bo tak mi się wydaje, bo ja tak mówię, bo gdzieś tam gdzieś tam ktoś coś napisał) albo dyskutować o technikaliach (nieważne czy coś się wie na ich temat czy zupełnie nie) niż robić dobre foty czy filmy.

capo-di_tutti-capi
20-08-2023, 01:38
A przedstawione zdjęcia i filmy tylko testowe,
i nigdy "właściwe"
i do d...

WinSho
20-08-2023, 12:30
Nie wiem czy to właściwy wątek chociaż po tytule wnoszę, że tak. Ja już się częściowo pożegnałem z Canonem :mrgreen: Dziękuje za piękne zdjęcia i może do kiedyś tam :lol:

zdebik
20-08-2023, 18:18
Kurcze a ja wymieniłem właśnie w pracy M50 na R6 mk2 dokupiłem też rf 24-70 2.8.

cybulski
20-08-2023, 19:22
Nie wiem czy to właściwy wątek chociaż po tytule wnoszę, że tak. Ja już się częściowo pożegnałem z Canonem :mrgreen: Dziękuje za piękne zdjęcia i może do kiedyś tam :lol:

Łączymy się w bólu minutą ciszy :mrgreen:

Przemek_PC
20-08-2023, 20:33
Nie wiem czy to właściwy wątek chociaż po tytule wnoszę, że tak. Ja już się częściowo pożegnałem z Canonem :mrgreen: Dziękuje za piękne zdjęcia i może do kiedyś tam [emoji38]Również tak zrobiłem. Używam obecnie tylko szkieł Canona, "L-ki" robią za kundle podłączane przez adapter Sigmy w innym systemie aczkolwiek ze względów sentymentalnych 5D i 1DII stoją na półce.

WinSho
20-08-2023, 20:42
Łączymy się w bólu minutą ciszy :mrgreen:

Na prawdę nie musisz ale skoro chcesz możesz śmiało pomilczeć i więcej niż minutę :mrgreen:

cybulski
20-08-2023, 20:47
Zmiana systemu to zawsze jakiś tam ból, raz podjęcia decyzji, dwa czasem finansowy a niekiedy to pozbycie się bólu w jednym miejscu po czym pojawić się może, choć nie musi, w innym.

WinSho
20-08-2023, 20:52
Również tak zrobiłem. Używam obecnie tylko szkieł Canona, "L-ki" robią za kundle podłączane przez adapter Sigmy w innym systemie aczkolwiek ze względów sentymentalnych 5D i 1DII stoją na półce.

No proszę i na co zmieniłeś? Jak się spisują eLki po przejściówce? No i jakie masz? Ja dziś testowałem Sigmę 150-600 HSM pod bagnet Canona i przez adapter Sigmy działa lepiej niż przez adapter Canona z R6.

--- Kolejny post ---


Zmiana systemu to zawsze jakiś tam ból, raz podjęcia decyzji, dwa czasem finansowy a niekiedy to pozbycie się bólu w jednym miejscu po czym pojawić się może, choć nie musi, w innym.

Wiadomo ale mnie już od dłuższego czasu przeszkadzała obecna polityka Canona i brak sensownego szkła w zakresie 150-600. Mimo, iż wydałem sporo kasy na RF-y bo miałem aż 3 zoomy f/2.8 zresztą jeden nadal mam ale raczej pójdzie na sell to nie jest mi żal.

cybulski
20-08-2023, 21:06
Od wersji af a7iii eLki ef Canona i szkła ef pod canona bdb chodzą np z mc-11. Wiadomo, zawsze lepiej natywne do Sony.

Przemek_PC
20-08-2023, 22:43
Miałem sprzedać 70-200 /f4L bez IS i kupić odpowiednik Sony. Podobnie z 17-40/f4L i kupić Tamron 17-28/f2.8. Co bym zyskał? Głównie AF w trybie filmowania. Czy to jest warte kilku tysięcy złotych dopłaty? Jak dla mnie nie. W trybie foto nie mam nic do zarzucenia jeśli chodzi o AF a do tego szkła zyskały stabilizację po podpięciu ich do A7III.

g69
20-08-2023, 22:51
Działają oba szkła również w afc i bez zawieszeń?

Przemek_PC
20-08-2023, 23:02
W trybie foto działa AF-C z wykrywaniem twarzy/oka włącznie. Mam jedynie wrażenie, że przy słabym świetle AF zaczyna się gubić i że natywny Tamron 28-75 działa lepiej. Podczas nagrywania filmu AF-C nie działa. Ważny jest też adapter. Mam Commlite i o ile 17-40 działa raczej poprawnie tak 50/1.8 nie ostrzył w ogóle a 70-200 jedynie do około 135mm a stabilizacja była użyteczna jedynie z ręcznym ustawieniem ogniskowej. Na Sigmie MC-11 50-tka ostrzy a 70-200 ostrzy w całym zakresie i stabilizacja w ustawieniu auto działa poprawnie.

WinSho
20-08-2023, 23:25
No proszę czyli da się mieć puszkę Sony i sprawnie działające obiektywy Canona. Za to chcąc podpiąć Sigmę z bagnetem EF do Canona R6 już tak wesoło nie było i działało to to bardzo średnio...

atsf
21-08-2023, 09:32
Od wersji af a7iii eLki ef Canona i szkła ef pod canona bdb chodzą np z mc-11. Wiadomo, zawsze lepiej natywne do Sony.

Canon EF 100-400L II przez MC-11 na SONY A 7III nie chciał mi działać prawidłowo, a na SONY A7R V działa, a więc różnie z tym bywa.

cybulski
21-08-2023, 09:43
Problem myślę jest oprogramowaniu AF w body bo w szklach EF Canona chyba nie ma aktualizacji softu.
Ogólnie soft nowszych szkieł Sigmy i Tamrona można aktualizować. Mając te szkła trzeba mieć stacje dokującą i wgrywać aktualizacje. Nowsze body A7r mogą po.pristu mieć oprogramowanie które ogarnie więcej szkieł niż starsze body. Więc jeśli myśli się o jakimś zestawieniu szkieł i body z różnych systemów, to przede wszystkim najpierw musimy mieć wszystko zaktualizowane softowo a potem testy. I to nie jest tak że wszystko będzie działać.

Temat mam przecwiczony lata temu więc wiem jak jest. Wspominam o tym bo rozumiem też że niektórzy dopiero to odkrywają.

pawel.guraj
21-08-2023, 09:45
Przede wszystkim pomiędzy A73 a A7R5 jest bardzo zasadnicza różnica w AF - A7R5 na zdecydowanie nowszy i czulszy system (pewnie właśnie dlatego działa z długimi zoomami Canona).

p,paw

atsf
21-08-2023, 09:52
Przede wszystkim pomiędzy A73 a A7R5 jest bardzo zasadnicza różnica w AF - A7R5 na zdecydowanie nowszy i czulszy system (pewnie właśnie dlatego działa z długimi zoomami Canona).

p,paw

Pewnie tak, ale jeszcze bardziej interesujące jest to, że Sigma 150-600C pod Canona znacznie lepiej pracuje przez MC-11 na SONY A7R V, niż na body Canona R6, gdzie zaliczała kompletnego zgona. To jest po prostu szydera robiona sobie przez korpoludków od Canona na użytkownikach wrażych obiektywów.

pawel.guraj
21-08-2023, 09:59
Pewnie tak, ale jeszcze bardziej interesujące jest to, że Sigma 150-600C pod Canona znacznie lepiej pracuje przez MC-11 na SONY A7R V, niż na body Canona R6, gdzie zaliczała kompletnego zgona. To jest po prostu szydera robiona sobie przez korpoludków od Canona na użytkownikach wrażych obiektywów.

To pewnie pokłosie tego, że bagnet do Sony jest licencjonowany a w wypadku Canona wszystkie kundle zawsze działały wyłącznie na zasadzie reverse-engineering. Oficjalnie Canon nigdy nie wspierał 3rd party ani tez nie licencjonował czy też udostępniał swoich protokołów. Tu pewnie w R-kach zmienili coś w implementacji protokołu EF i się wywala.

p,paw

KEEK
21-08-2023, 10:00
Jedziecie po tym człowieku, wytykacie mu błędy z lupą w ręku... Nie rozumiem tego. Przecież to totalnie subiektywne filmiki. Może faktycznie jestem z lekka pieprznięty ale doskonale rozumiem, że komuś może przeszkadzać duperel na który inny nie zwróci uwagi a wręcz będzie dla niego zaletą. Koleś mówi o swoich odczuciach, dzieli się refleksjami i miło gawędzi. Wolę to dziesięć razy bardziej niż wyżyłowane, odwalone profesjonalnie czytanki z instrukcji obsługi i materiałów reklamowych producenta. A zdjęcia? Że kiepskie? 90% zdjęć w necie to kiepskie zdjęcia - ostre, dobrze naświetlone tylko nie ma w nich nic co zostaje w pamięci.
Nienawidzę dużych apratów, nienawidzę dużych szkieł, nienawidzę celowników w osi obiektywu, nienawidzę pokręteł PASM, nienawidzę kompaktów bez wymiennych szkieł mimo, że ich wcale nie zmieniam. Wszystkie sprzęty pozbawione tych wad, mimo swoich zapewne mniejszych osiągów technicznych, będą dla mnie mniej warte niż wielkie wypasione bezlusterkowce z dużymi zoomami typu Canon R3, bo będą negatywnie wpływać na mój komfort fotografowania i w rezultacie zapewne na zdjęcia. Może facet nie jest mistrzem w swoim fachu, ale przynajmniej próbuje kręcić materiał jakiego brakuje mi w polskim YT.

cybulski
21-08-2023, 10:18
Rozumiem KEEK podejście,tez bardzo lubię np to jak działa wszystko na pokrętła np w Fuji, i jaki jest feeling, leici nie miałem więc tu się nie wypowiem.

g69
21-08-2023, 10:25
W trybie foto działa AF-C z wykrywaniem twarzy/oka włącznie. Mam jedynie wrażenie, że przy słabym świetle AF zaczyna się gubić i że natywny Tamron 28-75 działa lepiej. Podczas nagrywania filmu AF-C nie działa. Ważny jest też adapter. Mam Commlite i o ile 17-40 działa raczej poprawnie tak 50/1.8 nie ostrzył w ogóle a 70-200 jedynie do około 135mm a stabilizacja była użyteczna jedynie z ręcznym ustawieniem ogniskowej. Na Sigmie MC-11 50-tka ostrzy a 70-200 ostrzy w całym zakresie i stabilizacja w ustawieniu auto działa poprawnie.

Mam tego mc11 i całkiem sprawny fakt,ale z róznymi szkłami róznie,więc chciałem cos więcej dopytać o szczegóły. Ostatnio próbowałem Metobonsa i z naleśnikiem 40/2.8 odwalał fochy a nawet raz zawiesił aparat,że trzeba było go wyłączyc by działał.

WinSho
21-08-2023, 11:16
To ja może dodam coś od siebie na przykładzie body Sony i Canona oraz obiektywu Sigma 150-600 HSM EF. Z Canonem R6 i oryginalną przejściówką EF-RF obiektyw działał dość kiepsko i często mimo potwierdzenia ostrości jej tam nie było za to często widziałem pulsowanie przód tył. Na body Sony tego nie ma i jeśli już ustawi ostrość to działa. Niestety sam obiektyw jest dość wolny zarówno na Canonie jak i na Sony a ostrość w mojej opinii jest od f/8.0.

zdebik
21-08-2023, 11:44
Kolejny powód aby przejść do sony ;)

https://www.reddit.com/r/canon/comments/15wezku/noob_photographer_just_trynna_figure_out_why_my/?utm_source=share&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_term=1&utm_content=2

WinSho
21-08-2023, 11:56
Każdemu wedle życzenia, ja mam jeszcze tego RF-a 50/1.8 ale mam i Zeissa 55/1.8 i łooo matko jakaż jest różnica w tych szkłach i tak wiem cenowo Canon jest sporo tańszy ale znajdź mi odpowiednik tego Zeissa...no nie ma.

cybulski
21-08-2023, 12:02
O Sony Zeiss 55/1.8 słyszy się skrajne opinie, można znalezc zwolenników jak i użytkowników którzy twierdzą że to szkło z bardzo nudnym obrazkiem. Nie wiem kto ma rację, natomiast również nie widziałem "zachycajacych" portretów zrobionym tym szkłem. W tej cenie wypadałoby aby tak było lub trochę lepiej niż to co widać.

Osobiście miałem Batisa 85/1.8. Trwało to krótko, dwa miesiące. Nie byłem w stanie znaleźć niczego interesującego w tym obrazku może poza ostrością i mikrokontrastem. To tyle. Za mało na portretowe 85 za tyle kaski.

WinSho
21-08-2023, 12:09
O Sony Zeiss 55/1.8 słyszy się skrajne opinie, można znalezc zwolenników jak i użytkowników którzy twierdzą że to szkło z bardzo nudnym obrazkiem. Nie wiem kto ma rację, natomiast również nie widziałem "zachycajacych" portretów zrobionym tym szkłem. W tej cenie wypadałoby aby tak było lub trochę lepiej niż to co widać.

Osobiście miałem Batisa 85/1.8. Trwało to krótko, dwa miesiące. Nie byłem w stanie znaleźć niczego interesującego w tym obrazku może poza ostrością i mikrokontrastem. To tyle. Za mało na 85.

Nie miałem Batisa 85 ale znajdź mi drugą tak szybką, lekką i ostrą 55? Porównywałem z Samyangiem 50/1.4 II no i sorry ale jest wolniej i tak jest ostro ale nie ma to szkło czegoś tak fajnego jak Zeiss. Poza tym nie każdy lubię skrajnie miękkie kremowe rozmycie jakie produkuje Sigma 85 DG DN.

cybulski
21-08-2023, 12:14
Tu się zgadzam z tą szybkością.Batis też był szybszy niż analogiczna np nikona 85/1.4 czy 85/1.2L II którą mam. To są takie szkła gdzie trzeba szukać i znaleźć swoje preferencje.

g69
21-08-2023, 12:14
Tylko w tym Sony jest spooory wybór i 50ek i 85k.... :) nie pasuje Batis to może Sigma,a może Gmaster... a może po taniości Samyang... a Canon dość,że w czasie cofniety za bagnetem Sony,to jeszcze blokuje innym choc sam nie dostarcza wyboru,więc można mieć potrzebe uzasadnioną szukania gdzie indziej.

cybulski
21-08-2023, 12:21
Dajcie już spokój z tym ciągłym narzekaniem na Canona. Jest jak jest. Sprzęt się na nim nie kończy. Ciekawsze zawsze są rozmowy gdy mamy doświadczenie z różnymi systemami, szkłami niż płacz o Canonie. Ma kilka fajnych szkieł, komu pasują dobrze, komu nie to trzeba szukać i pisać o tym co dobre i ciekawe u innych ale bez zdartej płyty.

Przerobiłem 85tki 50tki, 35tki, Batisa, Nikona, Fuji, Samyanga, Sigmy, Canona oraz niektóre manuale. Naprawdę Canon tak Wam przeszkodził w swobodzie wyboru, no bez jaj :mrgreen: jeśli tak było lub jest to tylko z Waszej Panowie winy tak jest.

Przemek_PC
21-08-2023, 12:32
Przecież nikt tu nie płacze z powodu polityki Canona. Tym którym ona nie pasowała przeszli w całości bądź częściowo na inny system. Jesteś jedynym użytkownikiem Canona z wypowiadających się w ostatnich postach i jakoś próbujesz tej polityki bronić. Każdy głosuje swoim portfelem. Ty zagłosowałeś ZA ja PRZECIW.

zdebik
21-08-2023, 12:36
Najzabawniejszy jest fakt, ze to Sony bylo na początku wyśmiewane za małą ilośc szkła.

Powód się zawsze znajdzie. Mnie w Sony irytuje ergonomia i brak tetheringu w LR.

No ale nie każdy używa LR.

atsf
21-08-2023, 12:40
Dajcie już spokój z tym ciągłym narzekaniem na Canona.

A dlaczego niby nie? Tu nie zachodzi przypadek typu "coś się byku dziecka czepił?!" :mrgreen:

To tylko użytkownicy zgłaszają swoje uwagi zastrzeżenia, pretensje i oczekiwania wobec firmy, w której sprzęt się wpakowali, zamiast ją tulić, lulać i dupę miodem smarować, jak dziecku z adopcji :mrgreen:

cybulski
21-08-2023, 12:43
Nie ja nie bronię tej polityki. Wiem jaka ona jest. Wiem że nie planują jej zmieniać. I to nie tak, że mi to pasuje. Na pewno ciężko jest Wam to zrozumieć. Opieram się na szklach, które chcę mieć lub sobie powiedzmy chce jakiś czas podziałać. System dla mnie ma wtórne znaczenie, ponieważ dziś w miarę dobrą puszkę kupię sobie w cenie dobrego szkła, z dowolnego systemu. Gdy mi się coś spodoba zostanę na z tym dłużej. A jeśli nie to sprzedam.

Na dzień dzisiejszy mam około 25 różnych szkieł z trzech systemów Fuji, Canon, Sony. Mam do nich przelotki manualne z m42, leici i PK. Może dlatego nie do końca czuję Wasze problemy. Ja skupiam się na wybranych elementach z różnych systemów i mało mnie interesuje to czego w nich nie ma. Bo zapewne jest w innym.

Weźmy np tamron 35-150/2-2.8. Jest do Sony i zaraz będzie w Nikonie. Podoba mi się to szkło. Zrobiłem research. Pojawił się taki sam Samyang. Nie biedze że nie będzie go w Canonie. Prawda?
A czy go nabede czy nie to się okaże. Nie jest tak że 35-150 zastąpić mi może stalki 35 i 50. Aby zdecydować tu cokolwiek, wiem że od kogoś pożyczę na weekend i zobaczę czy pasuje mi do moich "setupów" czy nie.

Tak to u mnie działa. I szczerze to mam gdzieś w którym systemie jest 35-150 i mam gdzieś że nie ma go w Canonie.

Zrozumieli czy nadal nie? :mrgreen:

zdebik
21-08-2023, 12:45
Każdy głosuje swoim portfelem.

I bardzo dobrze, jeśli coś tąpnie mogą spaść ceny. Czasem przydaje się takim firmą przysłowiowe wiadro zimnej wody.

Ps. gdzie jest 35 1.2L?

pawel.guraj
21-08-2023, 12:46
A dlaczego niby nie? Tu nie zachodzi przypadek typu "coś się byku dziecka czepił?!" :mrgreen:

To tylko użytkownicy zgłaszają swoje uwagi zastrzeżenia, pretensje i oczekiwania wobec firmy, w której sprzęt się wpakowali, zamiast ją tulić, lulać i dupę miodem smarować, jak dziecku z adopcji :mrgreen:

Gdyby tylko to forum czytał ktoś z Canona, to można by to jeszcze zrozumieć.
A tak to lanie gówna do własnego i sąsiadów ogródka. Lepiej się wyprowadzić :)

p,paw

atsf
21-08-2023, 12:55
Gdyby tylko to forum czytał ktoś z Canona, to można by to jeszcze zrozumieć.
A tak to lanie gówna do własnego i sąsiadów ogródka. Lepiej się wyprowadzić :)

p,paw

Nie dotrze do Ciebie nigdy, że rzetelnie się o czymś wypowiedzieć, a nawet skrytykować, można jedynie wtedy, gdy się to coś ma, i zna.

Obrzydliwe to jest udawanie w kręgu wzajemnej adoracji stworzonym przez jeleni, którzy się wpakowali w coś, co przynajmniej przejściowo jest dla nich pułapką, że wszystko jest w porządku, i że lepiej nie można było wybrać, a Canon nie jest jeszcze nieboszczykiem, aby się o nim wypowiadać tylko dobrze, lub wcale.

Chóralny hejt na jakikolwiek inny system zapewne by Ci nie przeszkadzał, a nawet byś się do niego w podskokach przyłączył?

g69
21-08-2023, 12:55
Dajcie już spokój z tym ciągłym narzekaniem na Canona. Jest jak jest. Sprzęt się na nim nie kończy. Ciekawsze zawsze są rozmowy gdy mamy doświadczenie z różnymi systemami, szkłami niż płacz o Canonie. Ma kilka fajnych szkieł, komu pasują dobrze, komu nie to trzeba szukać i pisać o tym co dobre i ciekawe u innych ale bez zdartej płyty.

Przerobiłem 85tki 50tki, 35tki, Batisa, Nikona, Fuji, Samyanga, Sigmy, Canona oraz niektóre manuale. Naprawdę Canon tak Wam przeszkodził w swobodzie wyboru, no bez jaj :mrgreen: jeśli tak było lub jest to tylko z Waszej Panowie winy tak jest.

Chyba odwracasz kota... temat jest o gościu,który odszedł od Canona i narzekał na to czy tamto a wnioski części są takie,że chłop nie umie w te klocki a system jest cacy..każdy,kto narzeka czy chce zmienić coś,to najczęściej jest kiepskim fotografem,któremu przeszkadza rabek spódnicy.... a tak w ogóle to Sony nie robi portretów i nie ma skin tonów tylko ziarno.. ;)))

pawel.guraj
21-08-2023, 13:10
Nie dotrze do Ciebie nigdy, że rzetelnie się o czymś wypowiedzieć, a nawet skrytykować, można jedynie wtedy, gdy się to coś ma, i zna.

Obrzydliwe to jest udawanie w kręgu wzajemnej adoracji stworzonym przez jeleni, którzy się wpakowali w coś, co przynajmniej przejściowo jest dla nich pułapką, że wszystko jest w porządku, i że lepiej nie można było wybrać, a Canon nie jest jeszcze nieboszczykiem, aby się o nim wypowiadać tylko dobrze, lub wcale.

Chóralny hejt na jakikolwiek inny system zapewne by Ci nie przeszkadzał, a nawet byś się do niego w podskokach przyłączył?

Hej na jakikolwiek system mi przeszkadza.
Po prostu piszę że obrzydliwe jest to, że są tu ludzie którzy (jak Ty), którzy trwają przy tym Canonie, choć wyraźnie widać że marzą o posiadaniu innego systemu - bo w Canonie wszystko im przeszkadza. Nie rozumiem po co tu się wyzewnętrzniać - łatwiej po prostu zmienić.

Miałem Canona, sprzedałem wszystko, kupiłem Sony. Pożyłem 8 lat z Sony, wszystko sprzedałem i kupiłem Canona. Nie wszystko mi się w nim podoba, Sony nadal ma dużo lepsze matryca i dużo gorszą ergonomię. Nie widzę powodu żeby na maksa jechać ani na jednych ani na drugich.

Natomiast do szału sprowadza mnie malkontenctwo w postaci "Canon zły, Canon ma złą politykę, chce inne szkła a Canon mi nie pozwala". Po kija ciągle o tym pisać, skoro kompletnie nic tutaj on tej pisaniny nie zależy. No chyba że to taka zbiorowa terapia...

p,paw

cybulski
21-08-2023, 13:14
Gość na etapie kupowania R5 nie doczytał, że filmowanie do 30min. Nie odrobił pracy domowej przed zakupem, to mu przeszkadza. Więc zamiast powiedzieć, ok moja wina nie doczytałem, zmieniam system bo chce mieć jeden a nie kilka a pojawił się z8/z9 i tam mam wszystko co chce, to dorabia teorie. Albo że 24-105 taki świetny dla niego i nie wiadomo po co jest 70-200/4. W Nikonie póki co nie ma problemu bo nie ma 70-200/4 do Z.

--- Kolejny post ---


Chyba odwracasz kota... temat jest o gościu,który odszedł od Canona i narzekał na to czy tamto a wnioski części są takie,że chłop nie umie w te klocki a system jest cacy..każdy,kto narzeka czy chce zmienić coś,to najczęściej jest kiepskim fotografem,któremu przeszkadza rabek spódnicy.... a tak w ogóle to Sony nie robi portretów i nie ma skin tonów tylko ziarno.. ;)))

........

--- Kolejny post ---


Hej na jakikolwiek system mi przeszkadza.
Po prostu piszę że obrzydliwe jest to, że są tu ludzie którzy (jak Ty), którzy trwają przy tym Canonie, choć wyraźnie widać że marzą o posiadaniu innego systemu - bo w Canonie wszystko im przeszkadza. Nie rozumiem po co tu się wyzewnętrzniać - łatwiej po prostu zmienić.

Miałem Canona, sprzedałem wszystko, kupiłem Sony. Pożyłem 8 lat z Sony, wszystko sprzedałem i kupiłem Canona. Nie wszystko mi się w nim podoba, Sony nadal ma dużo lepsze matryca i dużo gorszą ergonomię. Nie widzę powodu żeby na maksa jechać ani na jednych ani na drugich.

Natomiast do szału sprowadza mnie malkontenctwo w postaci "Canon zły, Canon ma złą politykę, chce inne szkła a Canon mi nie pozwala". Po kija ciągle o tym pisać, skoro kompletnie nic tutaj on tej pisaniny nie zależy. No chyba że to taka zbiorowa terapia...

p,paw

Bo to tańsze niż wizyta na kozetce u wiadomo kogo :)

zdebik
21-08-2023, 13:17
Zawsze można zmienić, pracę wziąść kredyt i kupić L'ki

Przemek_PC
21-08-2023, 13:18
A poklepywanie się po plecach i utwierdzanie w przekonaniu, że Canon jest najlepszy i wszystko co robi to jest w interesie użytkowników aby chronić ich przed złem firm trzecich to nie jest terapia?

pawel.guraj
21-08-2023, 13:20
A poklepywanie się po plecach i utwierdzanie w przekonaniu, że Canon jest najlepszy i wszystko co robi to jest w interesie użytkowników aby chronić ich przed złem firm trzecich to nie jest terapia?

A ktoś tak twierdzi? Canon robi przede wszystkim to co jest w jego własnym interesie. I na razie całkiem nieźle na tym wychodzi.
Kupując go albo to akceptujesz albo kupujesz inną markę, której celem jest zrobienie Ci dobrze - powodzenia w poszukiwaniach :)
Organizacje charytatywne dla dobra ludzkości to nie na rynku komercyjnym :)

p,paw

g69
21-08-2023, 13:28
Gdyby tylko to forum czytał ktoś z Canona, to można by to jeszcze zrozumieć.
A tak to lanie gówna do własnego i sąsiadów ogródka. Lepiej się wyprowadzić :)

p,paw

..czyli dozwolone sa tylko wpisy pochwalne? ;)

--- Kolejny post ---


Hej na jakikolwiek system mi przeszkadza.
Po prostu piszę że obrzydliwe jest to, że są tu ludzie którzy (jak Ty), którzy trwają przy tym Canonie, choć wyraźnie widać że marzą o posiadaniu innego systemu - bo w Canonie wszystko im przeszkadza. Nie rozumiem po co tu się wyzewnętrzniać - łatwiej po prostu zmienić.

Miałem Canona, sprzedałem wszystko, kupiłem Sony. Pożyłem 8 lat z Sony, wszystko sprzedałem i kupiłem Canona. Nie wszystko mi się w nim podoba, Sony nadal ma dużo lepsze matryca i dużo gorszą ergonomię. Nie widzę powodu żeby na maksa jechać ani na jednych ani na drugich.

Natomiast do szału sprowadza mnie malkontenctwo w postaci "Canon zły, Canon ma złą politykę, chce inne szkła a Canon mi nie pozwala". Po kija ciągle o tym pisać, skoro kompletnie nic tutaj on tej pisaniny nie zależy. No chyba że to taka zbiorowa terapia...

p,paw

to może w druga strone,co było nie tak z Sony,że wróciłes do Canona? ;) będzie ostrzeżenie jakby to komu do głowy przyszło.

Przemek_PC
21-08-2023, 13:29
pawel.guraj Użyj czasu przeszlego "wychodziło mu do tej pory" bo przyszłość nie jest taka pewna skoro zaczyna się dogadywać z niezależnymi producentami optyki. Paradoksalnie dzięki tym, którzy zmienili system możesz mieć lepiej tkwiąc w Canonie wiesz szanuj innowierców.

pawel.guraj
21-08-2023, 13:40
..czyli dozwolone sa tylko wpisy pochwalne? ;)


--- Kolejny post ---


to może w druga strone,co było nie tak z Sony,że wróciłes do Canona? ;) będzie ostrzeżenie jakby to komu do głowy przyszło.

Oczywiście, że można narzekać - sam to reobię, tyko po co przy każdej okazji ;-)

Dlaczego? Przeszkadzała mi ergonomia poza tym miałem sentyment do Canona. Pytanie powinno brzmieć - dlaczego przeszedłem na Sony. Bo było innowacyjne, bo postawiło na ML (8 lat temu niektórzy koledzy wyśmiewali się ze mnie, że ML nigdy nie przeżyje bo DSLR wiecznie żywy). Po 8 latach uznałem, że Canon powoli zaczął doganiać króliczka - dałem szansę.
I jestem z R5-ki bardzo zadowolony, choć oczywiście kilka kamyczków mógłbym do ogródka wrzucić. Z tych najcięższych:
- 12 bitów na ES
- Brak możliwości wyboru FPS w trybie ES
I jak to w Canonie bywa - obie sprawy dało by się naprawić softem, ale zapewnię pojawią się dopiero w MkII, którego na pewno kupię (choć nie potrzebuję)

p,paw

atsf
21-08-2023, 13:45
Dla jednego zmiana systemu jest rozwiązaniem rzeczywistym, jeśli nowy system spełnia jego potrzeby w wystarczającym stopniu, i lepiej, niż poprzedni system, a dla drugiego jest rozwiązaniem iluzorycznym, gdy się okazuje, że mankamenty nowego systemu przeważają nad zaletami, a to się okazuje dopiero "w praniu".

Ale też na papierze można z góry dostrzec mankamenty w innych systemach decydujące o ich odrzuceniu, więc co pozostaje, jak nie oczekiwanie od producenta systemu, w którym się jest, żeby zrobił coś lepiej, niż konkurencja? Czy to jest nienormalne?

cybulski
21-08-2023, 14:09
Wydaje mi się że nie mają wyjścia i w końcu muszą zrobić. Ale aby było lepiej niż u konkurencji to musi potrwać sądzę. Skoro nawet Nikon się złamał i zaczął powoli dopuszczać wybrane szkła przebrandowane tamrona oraz sigme do apsc.

g69
21-08-2023, 14:33
czyli cos im w słupkach musi spadać,skoro powoli ustepują... zasługa zakonu narzekaczy?? :)))

pawel.guraj
21-08-2023, 14:35
czyli cos im w słupkach musi spadać,skoro powoli ustepują... zasługa zakonu narzekaczy?? :)))

Pewnie sobie skalkulowali, że taka licencja będzie im się świetnie opłacać. Myślę, że producenci(czyli użytkownicy) będą musieli sporo za taką licencję zapłacić.
Biznes jest biznes, jak słupek mówi, że się opłaca to się opłaca ;)

p,paw

g69
21-08-2023, 14:37
Jeśli wszyscy na tym skorzystaja to tylko sie cieszyć :) konkurencja motorem postepu.. :) i o dziwo trzeba by tez podziekować hejtowanemu Sony w tym miejscu ;))

cybulski
21-08-2023, 14:40
czyli cos im w słupkach musi spadać,skoro powoli ustepują... zasługa zakonu narzekaczy?? :)))

Albo mniej głosujacych własnym portfelem. Narzekaczami to ciężko powiedzieć na ile się przejmują. Na pewno coś tam słuchają, może ambasadorow ślubnych, tych od mody. Idą za pieniędzmi to pewne.

atsf
21-08-2023, 14:59
Jak ktoś narzeka, to zazwyczaj także portfelem głosuje w rytm swojego narzekania, więc chodzi o tych samych ludzi. Canon może się nie wczytywać w narzekania, ale uprzejmi zawsze donoszą, a jeśli ma to dodatkowo pokrycie w faktach finansowych, to zaczyna do tematu podchodzić poważnie.

g69
21-08-2023, 15:06
Albo mniej głosujacych własnym portfelem. Narzekaczami to ciężko powiedzieć na ile się przejmują. Na pewno coś tam słuchają, może ambasadorow ślubnych, tych od mody. Idą za pieniędzmi to pewne.

Pamietam,że na swieżo po 'aferze' mocno apalował do nich kudłaty Jared,obecnie też pracuje na Canonie i też mówił,że odcinają sobie nowych młodych adaptów foto taką polityką..

cybulski
21-08-2023, 15:17
Pamietam,że na swieżo po 'aferze' mocno apalował do nich kudłaty Jared,obecnie też pracuje na Canonie i też mówił,że odcinają sobie nowych młodych adaptów foto taką polityką..

--- Kolejny post ---



Pamietam,że na swieżo po 'aferze' mocno apalował do nich kudłaty Jared,obecnie też pracuje na Canonie i też mówił,że odcinają sobie nowych młodych adaptów foto taką polityką..

Zobaczcie np. jakie pierwsze szkła do ML zrobił Nikon i Canon. Zupełnie różne. Nikon dopiero niedawno wydał 50 i 85 1.2.
Nikon wystartował z 24-70/4 a Canon z 24-105. Nikon się obudził, nadrabia mocno w szklach. Canon jakby nie patrzeć zaczyna być w szklach maruderem. To może daje tez im do myślenia, że może jednak nie są niepokonani.

zdebik
21-08-2023, 15:19
Pamietam,że na swieżo po 'aferze' mocno apalował do nich kudłaty Jared,obecnie też pracuje na Canonie i też mówił,że odcinają sobie nowych młodych adaptów foto taką polityką..

Młodzi w większości przypadków patrzą tylko na logo. Wystarczy zobaczyć jakie mają problemy na redicie ;)

Później, jeśli wystaczy im zapału i nie rzucą tego w cholerę, zaczyna się płacz i lament.

Gdy kupowałem pierwszego Canona (60D) byla to najgorsza opcja. Wybrałem go jednak ponieważ ergonomia była ok i systemowe lampy miały wbudowane radio.

don
21-08-2023, 15:20
Nie wiem czy to właściwy wątek chociaż po tytule wnoszę, że tak. Ja już się częściowo pożegnałem z Canonem :mrgreen: Dziękuje za piękne zdjęcia i może do kiedyś tam :lol:

Na jaki system zmieniles ?

atsf
21-08-2023, 16:31
Na jaki system zmieniles ?

Ja wiem, ja wiem! :D

Kolekcjoner
21-08-2023, 17:34
Jak ktoś narzeka, to zazwyczaj także portfelem głosuje w rytm swojego narzekania, więc chodzi o tych samych ludzi.
Eee tam. Jest masa narzekaczy w necie którzy np. wypowiadają się negatywnie o premierach sprzętu którego i tak nigdy nie kupią. To jest usprawiedliwianie malkontenctwa i marudzenia a nie że ktoś rzeczywiście wywrze presję zakupową.
A dowody - wystarczy prześledzić historię tego forum. Ile razy było marudzenie i hejt na puszki/szkła które były hitami sprzedaży.

Leon007
21-08-2023, 18:06
Szczególnie gdy były nowe. Bo jak wyszła następna, to ona była do bani, a te stare nowe nagle stawały się najlepsze kultowe. Jeden wyjątek tylko zauważyłem.

atsf
21-08-2023, 18:17
Zawsze jest presja zakupowa na najnowsze modele, ino ceny mrożą te zapędy, i wtedy ludzie marudzą, że "za te pieniądze" oczekiwaliby czegoś lepszego, a gdy cena z czasem spada, to się na nią godzą, i na to, że tego czegoś nie ma też, bo cena jest niższa, a alternatywy jakby nie było, bo to dalej najnowszy model, i tak powstają hity sprzedaży.

cybulski
21-08-2023, 18:31
To jak ja. Nigdy nie zgadzam się na "nową" cenę ale gdy spadnie wady przestają mi raptem przeszkadzać.

capo-di_tutti-capi
21-08-2023, 18:55
Nie miałem Batisa 85 ale znajdź mi drugą tak szybką, lekką i ostrą 55? Porównywałem z Samyangiem 50/1.4 II no i sorry ale jest wolniej i tak jest ostro ale nie ma to szkło czegoś tak fajnego jak Zeiss.

Sonnar ma potężny rozstrzał między egzemplarzami.
https://www.lensrentals.com/blog/media/2016/06/55f1.8sml.jpg
Trzeba porównać to po prawej -Variance
z innymi stałkami https://www.lensrentals.com/blog/2016/06/the-sony-fe-lenses-mtf-and-variance-summary/
Dane z 10 egzemplarzy każdego modelu.


Oto dobry przykład z innym obiektywem Sony, Sonnar 55mm f/1.8. To dobry egzemplarz, ładny i ostry, dobrze wycentrowany, ale z pochyleniem pola. Jeśli po prostu przetestujesz to na ceglanej ścianie lub tablicy testowej umieszczonej w najlepszym centralnym punkcie ostrości (co jest reprezentowane przez czarną linię przechodzącą przez pozycję ogniska „0”), zobaczysz, że twoja tablica była wyraźnie bardziej miękka po jednej stronie niż po drugiej. Jeśli przesuniesz ostrość nieco do przodu, zobaczysz, że miękka strona jest teraz tak samo ostra jak druga strona.
/.../
Powyższy obiektyw 55 mm to doskonały przykład obiektywu, z którego jeden fotograf może być całkowicie zadowolony, a inny uważa go za całkowicie nie do przyjęcia. A trzeci nigdy nie zrobił nim rzeczywistego zdjęcia, ponieważ na tablicy testowej wyglądało to okropnie. https://www.lensrentals.com/blog/2016/11/fun-with-field-of-focus-ii-copy-to-copy-variation-and-lens-testing/

+ vs EF 50/1.8 https://www.lensrentals.com/blog/media/2016/05/Sony-var-comp.jpg

WinSho
21-08-2023, 19:30
Na jaki system zmieniles ?

Toż to żadna tajemnica - na Sony. Miałem R6 ale mam nadal RP i RF24-70/2.8 - będę też sprzedawać.

--- Kolejny post ---


Sonnar ma potężny rozstrzał między egzemplarzami.
https://www.lensrentals.com/blog/media/2016/06/55f1.8sml.jpg
Trzeba porównać to po prawej -Variance
z innymi stałkami https://www.lensrentals.com/blog/2016/06/the-sony-fe-lenses-mtf-and-variance-summary/
Dane z 10 egzemplarzy każdego modelu.

+ vs EF 50/1.8 https://www.lensrentals.com/blog/media/2016/05/Sony-var-comp.jpg

Dzięki ja ze swojego jestem zadowolony, pięknie rysuje i bardzo mi się podoba zarówno sam wygląd obiektywu jak i obrazek jaki daje. Tabelki mi nie są potrzebne do szczęścia, robię fotę i patrzę czy jest ok i albo się podoba albo nie, proste.

capo-di_tutti-capi
21-08-2023, 19:39
Edit.

+ vs FE 50/1.8 https://www.lensrentals.com/blog/media/2016/05/Sony-var-comp.jpg


Patrząc na rozstrzał między egzemplarzami to różnie z nim bywa.

WinSho
21-08-2023, 19:45
Edit.

+ vs FE 50/1.8 https://www.lensrentals.com/blog/media/2016/05/Sony-var-comp.jpg


Patrząc na rozstrzał między egzemplarzami to różnie z nim bywa.

Pewnie masz rację ale mój jest bardzo dobry z drugiej strony to nie mam porównania do innej sztuki ale skoro na tak gęstej matrycy jest ostro to ja nic więcej nie oczekuję.

kmeg
21-08-2023, 20:20
Fajny wątek. Canon nie jest firmą idealną i nie projektuje/produkuje sprzętu idealnego ale... czekam na film, gdzie ktoś przejdzie z Canona na Leice oraz Summiluxy. Wtedy pstryki wiewiórek oraz wróbli z parku nabiorą mocy... Zadziwiające jest, że tak dużo osób upatruje problemów w sprzęcie a nie w sobie i zamiast wydać pieniądze na naukę wydaje na zmianę systemów...