PDA

Zobacz pełną wersję : Ogarnijże aparat - darmowa seria edukacyjna pod patronatem Canona



Hubert Multana
21-06-2023, 20:05
Cześć!

Właśnie ruszył pierwszy odcinek nowej serii edukacyjnej pod patronatem Canona - Ogarnijże aparat!


https://www.youtube.com/watch?v=LkZn18kqyGo

Jeśli zaczynasz przygodę z aparatem, stawiasz pierwsze kroki w fotografii, chciałbyś poznać podstawowe funkcje, to z tą serią an pewno ogarniesz swój aparat! :)

Hubert Multana
28-06-2023, 19:27
Dostepny jest juz drugi odcinek - w tym odcinku mowa o czasie naswietlania jako pierwszym z elementow trojkata ekspozycji


https://www.youtube.com/watch?v=muh1QYKTqsQ

Hubert Multana
05-07-2023, 20:35
Dostepny jest juz trzeci odcinek - omawiany jest drugi element trojkata ekspozycji, czyli przeslona!


https://www.youtube.com/watch?v=FSj4MMmLbbE

zdebik
05-07-2023, 22:00
Niech się za testowanie szklarni wezma a nie odgrzewają kotlety z expozycją.

Hubert Multana
05-07-2023, 22:24
Niech się za testowanie szklarni wezma a nie odgrzewają kotlety z expozycją.
Chyba mylisz portale :) cyfrowe przeciez testuja szkla Canona i to dosc regularnie. Ta seria jest typowo edukacyjna, wiec ciezko zeby tu byly testowane obiektywy.

zdebik
05-07-2023, 22:56
Chyba mylisz portale :) cyfrowe przeciez testuja szkla Canona i to dosc regularnie. Ta seria jest typowo edukacyjna, wiec ciezko zeby tu byly testowane obiektywy.Z optycznymi mi sie ....

Mamrot
06-07-2023, 01:56
czyli przeslona!

W trzecim odcinku omówimy drugi ze szczytów trójkąta ekspozycji - PRZYSŁONĘ.
Ja rozumiem, że według RJP obie formy nazwy diafragmy są poprawne, ale lepiej byłoby się zdecydować na jedną.
W tytule przesłona w opisie przysłona.
Kolega mówiący też używa naprzemiennie.

Czekam aż Rada Języka uzna "wziąść","włanczam" za formę poprawną, bo połowa społeczeństwa tak mówi, bo ewolucja języka.
Aaa... co to jest szczyt trójkąta?

Leon007
06-07-2023, 08:50
I "fotografą".
Filmy są dobre jako szerzenie podstawowej wiedzy, ale zgadzam się, że powinny być przygotowane bardzo starannie od strony językowej. Prawie są.

Hubert Multana
06-07-2023, 10:16
I "fotografą".
Filmy są dobre jako szerzenie podstawowej wiedzy, ale zgadzam się, że powinny być przygotowane bardzo starannie od strony językowej. Prawie są.
Wiesz co, i tak i nie. Ludzie gdy mowia jak roboty sa ciezkostrawni do sluchania. Kamil moglby czytac z promptera, ale uwierz mi, ze cos takiego usypia. Rozumiem Twoj zarzut, ale wydaje mi sie, ze duzo wazniejsze jest przedstawienie zagadnienia w sposob zrozumialy i interaktywny niz skupianie sie na koncowkach ;)

zdebik
06-07-2023, 10:21
Wiesz co, i tak i nie. Ludzie gdy mowia jak roboty sa ciezkostrawni do sluchania. Kamil moglby czytac z promptera, ale uwierz mi, ze cos takiego usypia. Rozumiem Twoj zarzut, ale wydaje mi sie, ze duzo wazniejsze jest przedstawienie zagadnienia w sposob zrozumialy i interaktywny niz skupianie sie na koncowkach ;)Jeden taki na YT ma kilka filmików dotyczących diety, cukrów itd. Niestety głos został tak zmodyfikowany, że nie da się tego słuchać.

Enwyld
06-07-2023, 12:22
Dobre krótkie odcinki. Wszystko przedstawione jak należy. Warto polecić każdemu kto dopiero zaczyna i nie rozumie jeszcze podstaw :)

Leon007
06-07-2023, 12:39
Wiesz co, i tak i nie. Ludzie gdy mowia jak roboty sa ciezkostrawni do sluchania. Kamil moglby czytac z promptera, ale uwierz mi, ze cos takiego usypia. Rozumiem Twoj zarzut, ale wydaje mi sie, ze duzo wazniejsze jest przedstawienie zagadnienia w sposob zrozumialy i interaktywny niz skupianie sie na koncowkach ;)

Źle się zrozumieliśmy. Wasze filmy są bardzo dobre: fajnie sfilmowane - dynamicznie ale bez przesady, bez dłużyzn i głupich wstępów o niczym, ze swobodną i przyjemną narracją. Więcej, uważam że to bardzo dobry pomysł, gdy nawet tu, na specjalistycznym forum, widzi się pytania o podstawowe sprawy.
Chodzi mi o to, że jako cykl - bądź co bądź - edukacyjny, powinien posługiwać się fachowym językiem i to nawet w takiej trochę ortodoksyjnej odmianie. W końcu uczycie fotografowania.

--- Kolejny post ---

Mam pytanie z technologii: w jaki sposób rejestruje się to, co widać w wizjerze? Nie filmujesz przecież ekranu aparatu.

Hubert Multana
06-07-2023, 12:49
Źle się zrozumieliśmy. Wasze filmy są bardzo dobre: fajnie sfilmowane - dynamicznie ale bez przesady, bez dłużyzn i głupich wstępów o niczym, ze swobodną i przyjemną narracją. Więcej, uważam że to bardzo dobry pomysł, gdy nawet tu, na specjalistycznym forum, widzi się pytania o podstawowe sprawy.
Chodzi mi o to, że jako cykl - bądź co bądź - edukacyjny, powinien posługiwać się fachowym językiem i to nawet w takiej trochę ortodoksyjnej odmianie. W końcu uczycie fotografowania.

--- Kolejny post ---

Mam pytanie z technologii: w jaki sposób rejestruje się to, co widać w wizjerze? Nie filmujesz przecież ekranu aparatu.
Dzieki! Z jednej strony tak, z drugiej strony wez pod uwage, ze grupa docelowa to takze nastolatkowie - to sa dwa pokolenia roznicy. Jasne, poprawnosc jezykowa jest wazne, ale tak jak mowie, lepiej zeby Kamil brzmial naturalnie, jesli zaciaga i sie myli - to niech tak bedzie, byle nie byl zestresowany.

Co do technologii to dosc proste, zgrywamy obraz z aparatu po kablu HDMI do laptopa z wykorzystaniem zewnetrznego grabbera HDMI. Moznaby tez to robic z wykorzystaniem zewnetrznego recordera typu ATOMOS Ninja.

Hubert Multana
12-07-2023, 21:37
Dostepny jest juz czwarty odcinek serii: ostatni element trojkata ekspozycji, czyli ISO!


https://www.youtube.com/watch?v=ElJMHcoCMSE

Hubert Multana
20-07-2023, 00:07
Przedostatni odcinek pierwszego sezonu. Balans bieli i pliki RAW. I krakowski kazimierz o wschodzie slonca :)


https://www.youtube.com/watch?v=nX6tmC8ki6Y

robcio
20-07-2023, 07:20
Fajna inicjatywa, ze sposobu w jaki opisujesz projekt wnioskuje, że będą (są w montażu) inne serie / sezony?

Hubert Multana
20-07-2023, 08:08
Fajna inicjatywa, ze sposobu w jaki opisujesz projekt wnioskuje, że będą (są w montażu) inne serie / sezony?
Na ten moment wiem tylko, ze za tydzień w środę wpada finałowy odcinek - a co później to zobaczymy :)

g69
20-07-2023, 10:27
Filmików z fotografowaniem od podstaw chyba jest pod dostatkiem. Ale nawet tu na forum jest mała w wiekszości wiedza o filmowaniu... może więc zrób serie o filmowaniu od podstaw? :)

Hubert Multana
20-07-2023, 13:28
Mimo tego co pisza w innym watku na forum to wciaz fotografowanie aparatem jest wciaz numerem jeden na liscie potrzeb sklepow i producentow foto-video ;)

Shadow
22-07-2023, 18:42
Dzieki! Z jednej strony tak, z drugiej strony wez pod uwage, ze grupa docelowa to takze nastolatkowie - to sa dwa pokolenia roznicy.

Zacznijmy od tego że nastolatkowie nie oglądają YT. Poza tym takich filmów są setki. Rozumiem że jesteś jakoś powiązany z cyfrowymi.pl i chcesz ich tu promować.

Hubert Multana
22-07-2023, 18:53
Zacznijmy od tego że nastolatkowie nie oglądają YT. Poza tym takich filmów są setki. Rozumiem że jesteś jakoś powiązany z cyfrowymi.pl i chcesz ich tu promować.
Moze w wieku szkolnym tak, ale osoby w przedziale 18-24 to 25% mojej widowni na kanale - raczej ciezko to ignorować.

A co do mojego wrzucenia tego tutaj, to jestem powiązany tak, że nagrywałem i montowałem tą serie. Kamil chyba nie jest na forum, wiec wrzucam jako wspolautor ;). No i moze jest tych filmow setki, a mimo to weszlo kilkanascie tysiecy wyswietlen w pierwszy miesiacu. Wiec ktos jednak chce to ogladac ;)

Shadow
22-07-2023, 19:13
Oglądalność w dużej mierze zależy od tego jak pozycjonuje to YT i ilu macie subskrybentów. Kilka tys. to jest bardzo mało ale jeśli materiały będą dobrze zrobione i systematycznie wrzucane to ilość subskrybcji będzie wzrastać. Za rok lub dwa jest szansa na kilkadziesiąt tysięcy.

Bangi
22-07-2023, 20:04
Zacznijmy od tego że nastolatkowie nie oglądają YT.

Dziwna teza, mojego często muszę odciągać do YT. Znajomi ze swoimi nastolatkami mają podobnie ;)

Shadow
22-07-2023, 21:31
Dziwna teza, mojego często muszę odciągać do YT. Znajomi ze swoimi nastolatkami mają podobnie ;)

Tak wynika z badań socjologów. FB też już dla bomerów. Nastolatkowie to głównie TiKTok i trochę Instagram. YT tak ale raczej Ci pod 18 lat niż młodsi.

Enwyld
23-07-2023, 16:37
Tik tok służy do krótkich filmów , czyli takie "shorty" na YT. W większości jakieś bzdury ,więc zupełnie co innego. Mało który nastolatek poniżej 18 będzie wnikał co to jest trójkąt ekspozycji itd. Auto w smartfonie i tyle. Do oglądania nadal jest YT , filmiki od kilku sekund do 10 godzin. I to na YT szuka się wiedzy (między innymi). A seria jest dobra , bo jest wiedza zawarta w niedługich filmach bez zbędnego rozciągania. I to właśnie dla ludzi poszukujących wiedzy jest ogarnijże aparat. Dobrze przedstawione podstawy.

Przemek_PC
23-07-2023, 18:34
Dawniej wystarczyły książki o fotografii a teraz to panie...

Hubert Multana
23-07-2023, 20:47
Dawniej wystarczyły książki o fotografii a teraz to panie...
Uczylem sie z Freemana i zazdroszcze wszystkim, ktorzy teraz maja takie mozliwosci do nauki. No ale kto co lubi ;)

Shadow
23-07-2023, 20:48
Dawniej wystarczyły książki o fotografii a teraz to panie...

Dokładnie. Teraz to masz setki vlogerów i każdy ma coś do powiedzienia. W większości przypadków są to prawdy zdroworosądkowe lub powielanie wiedzy z książek. A młodzi to teraz wolą głupawe filmiki na tiktoku przegladać przez kilka godzin niż czerpać wiedzę nawet z taki vlogów.

Hubert Multana
23-07-2023, 20:49
Dokładnie. Teraz to masz setki vlogerów i każdy ma coś do powiedzienia. W większości przypadków są to prawdy zdroworosądkowe lub powielanie wiedzy z książek. A młodzi to teraz wolą głupawe filmiki na tiktoku przegladać przez kilka godzin niż czerpać wiedzę nawet z taki vlogów.
Mozna odniesc takie dziwne wrazenie na podstawie wypowiedzi z kilku tematow, ze masz jakis zyciowy problem z tym, ze ludzie nagrywaja filmiki do internetu ;)

Przemek_PC
23-07-2023, 21:29
Po prostu obecnie każdy może kreować się na eksperta a YT w żaden sposób nie weryfikuje czy ten ktoś rzeczywiście jest ekspertem. Głupoty może ktoś gadać i nikt z tym nic nie zrobi. Poza tym wszechobecny sponsoring. Coraz trudniej o rzetelną informację.

Shadow
27-07-2023, 11:14
Hubert Multana problem mam taki o którym powyżej napisał kolega Przemek. Tracę więcej czasu na szukaniu wartościowych treści na YT.

Hubert Multana
27-07-2023, 11:14
Final pierwszego sezonu! Omowienie roznic miedzy pelna klatka i APS-C oraz pokazanie roznic miedzy roznymi ogniskowymi na podstawie 5 roznych obiektywow.


https://www.youtube.com/watch?v=CisgLCh-lsk

Jacek_Z
27-07-2023, 14:14
Zacznijmy od tego że nastolatkowie nie oglądają YT..
Baardzo się mylisz. Ja też byłem przekonany, że YT zacznie dołować bo jest Tik Tok. Tak samo wypowiadano się o FB. Tymczasem zarówno FB jak i YT biją rekordy.
Nastolatkowie bardzo dużo siedzą na YT. O dziwo słuchają tam dużo muzyki, choć powinny przecież ze Spotifa. Za dzieciakami (sorry, młodzieżą) nie nadążysz ;)


Filmików z fotografowaniem od podstaw chyba jest pod dostatkiem.
Mało powiedziane. Są ich setki. Ale jest pewien problem. Oprócz prawdy zawierają błędy. Tzn większość z nich, tak z 90%. Co począć z filmem, gdzie autor coś fajnie pokazuje, robi, tłumaczy i prawie wszystko jest OK albo i nawet super, ale gdzieś w środku jest parę zdań, stwierdzeń, które są błędne. Mi te filmy nie są potrzebne, w sensie ja sie z nich nie uczę, ale patrzę na nie jako na materiał edukacyjny dla uczniów. No i kicha, bo odpytywani uczniowie mówią, że przecież tak mówił pan na filmie. No a skoro na YT to już autorytet i na pewno prawda. Nasi YT (znaczy się z PL) to praktycy. Jak omawiają to co robia to dobrze. Ale czasami jak tłumaczą dlaczego sie dzieje tak a nie inaczej to sie robi problem. Bo czesto mylą skutek z przyczyną, tworzą teorie na określoną sytuację, podczas gdy to wyjątek od teorii, a nie norma itd. Generalnie to chyba żaden z nich nie ma wykształcenia fotograficznego, a jesli ma, to nie uważał na lekcji. Albo miał kiepskiego nauczyciela.
Filmiki są uzupełnienie, urozmaiceniem lekcji. I tak często robię w nich pauzy i uzupełniam czy tłumaczę, że to pewien skrót myślowy polegający na ...
Ciekawostka. Napisałem kiedyś do jednego z nich i ... przyznał rację, ale nie chciał poprawiać bo by musiał dogrywać, edytować, zdjąć film, który był juz komentowany (przyznać dlaczego to zrobił?). No to zaproponowałem by wpierw mi wysyłał film, ja bym wniósł uwagi (bądź nie) do tego co mówi i potem by go wrzucał na YT. Tego tez nie chciał (edycja, dokrętki).


Final pierwszego sezonu! Omówienie roznic miedzy pelna klatka i APS-C oraz pokazanie roznic miedzy roznymi ogniskowymi na podstawie 5 roznych obiektywow.
Bardzo dobry odcinek, wszystko zrozumiale i prosto przekazane. Podobnie jak odcinki 2, 3, 4, 5. Zapisałem sobie te filmy, może będę wyświetlał na lekcjach. Odcinek 1 nie, za dużo materiału, zbyt pobieżnie potraktowane, za dużo skrótów myślowych, których to nie bardzo lubię przez ich nieprecyzyjność, kilka zaleceń, z którymi się nie do końca zgodzę. Od odcinka 2 jest już dobrze :) Gratuluję, czekam na drugi sezon.

Hubert Multana
27-07-2023, 14:19
Bardzo dobry odcinek, wszystko zrozumiale i prosto przekazane. Podobnie jak odcinki 2, 3, 4, 5. Zapisałem sobie te filmy, może będę wyświetlał na lekcjach. Odcinek 1 nie, za dużo materiału, zbyt pobieżnie potraktowane, za dużo skrótów myślowych, których to nie bardzo lubię przez ich nieprecyzyjność, kilka zaleceń, z którymi się nie do końca zgodzę. Od odcinka 2 jest już dobrze :) Gratuluję, czekam na drugi sezon.
Dzieki, milo slyszec! Odcinek nr 1 jest dla naprawde, naprawde poczatkujacych. Mielismy problem z postawieniem sie w roli osoby, ktora wyciaga aparat prosto z pudelka i ma pojecie o robieniu zdjec ze smartfona. W takich kategoriach trzeba go rozpatrywac.

Co do 6 odcinka, zgodze sie - jestesmy z niego najbardziej zadowoleni. Tez wiedzielismy juz mniej wiecej jak ze soba pracowac i jak w ogole krecic te odcinki :D

Przemek_PC
27-07-2023, 18:14
Obejrzalem pierwszy i ostatni. Dobra robota.

wiktortk
06-11-2023, 22:11
Świetna seria, dla początkujących jak znalazł, super sprawa. :) W prosty sposób wyjaśnione podstawy fotografii cyfrowej. Czekam na kolejną serię. Powodzenia i nie zważajcie na pseudo ekspertów z YT, gdzieś muszą dać upust swej wiedzy :p

Hubert Multana
16-11-2023, 00:25
Seria wróciła po wakacyjnej przerwie!

Fotografia krajobrazowa oraz omówienie filtrow. Sprzetowo również bardzo fajnie bo Canon R8 z RF 15-30 oraz RF 100-400!


https://youtu.be/TNWOuSLcNqA

Hubert Multana
23-11-2023, 12:16
https://youtu.be/Vp3Y1uqpNus

Dostępny jest drugi odcinek drugiego sezonu - fotografia uliczna.

Chyba najtrudniejszy odcinek jaki nagrywaliśmy i jednocześnie najlepszy jaki nam wyszedł.

Sprzetowo Canon R6 z obiektywami RF50mm i RF35mm.

zdebik
25-11-2023, 12:29
https://youtu.be/Vp3Y1uqpNus

Dostępny jest drugi odcinek drugiego sezonu - fotografia uliczna.

Chyba najtrudniejszy odcinek jaki nagrywaliśmy i jednocześnie najlepszy jaki nam wyszedł.

Sprzetowo Canon R6 z obiektywami RF50mm i RF35mm.Czy najlepszy, innych nie widziałem ale pod światło jak robisz to załóż osłonę na obiektyw ledwo moża na to patrzeć. Ten trick z kawą to też już obciach trochę...

Hubert Multana
30-11-2023, 11:46
https://www.youtube.com/watch?v=5X68fU4FxEc

Wczoraj wieczorem wpadł trzeci odcinek drugiego sezonu czyli studyjna fotografia portretowa. Sprzetowo Canon R8 :)

Camilo
30-11-2023, 14:34
Scena w 2.21 minucie najlepsza:mrgreen:

Hubert Multana
01-12-2023, 10:11
Scena w 2.21 minucie najlepsza:mrgreen:
Była niepewność przy kręceniu :D

Hubert Multana
07-12-2023, 14:44
https://www.youtube.com/watch?v=kZvf5rXYbvw

Powoli zbliżamy się do końca drugiej serii. To dobry czas na podsumowanie sprzętowe obu sezonów.

Hubert Multana
27-12-2023, 21:00
Odcinkiem o fotografii sportowej kończymy pierwszy sezon. Być może do zobaczenia w przyszłym roku :)

W dzisiejszym odcinku Canon R7 z obiektywem RF 70-200 f4L IS USM oraz 14-35 f4L IS USM


https://www.youtube.com/watch?v=INTWrLSFm9s