PDA

Zobacz pełną wersję : Utrata ostrości po obróbce w Lightroom



Mohinder
08-06-2023, 14:46
Witam
Zauważyłem, że zdjęcia po obróbce w Lightroom tracą bardzo ostrość. Wrzuciłem to samo zdjęcie do Digital Photo Professional 4 i wyszło ostre jak powinno. Czy jest jakieś ustawienie które ma na to wpływ? Dodam, że suwak od ostrości w Lightroom nie ma znaczenia, czy jest na minimum czy nie ostrość się zmienia oczywiście ale nigdy nie dorównuje tej z softu Canona.
Co może być przyczyną?

lewa strona Digital Photo Professional 4 prawa LR

13319

adawro
09-06-2023, 13:46
Może tu: https://www.dpreview.com/forums/thread/4185464 się kryje odpowiedź. A magicznym znakiem jest DLO

cauchy
09-06-2023, 14:48
Zobacz parametry exportu, jeśli nie masz suwaka na 100, czy tam highest quality to tak bedzie. LR czasem sam z siebie obniza tą wartosc.

Mohinder
09-06-2023, 20:47
Dziękuję. Poczytam i sprawdzę.

adawro
12-06-2023, 16:10
Jeszcze może trywialna sprawa - ale może jakiś parametr wyostrzania jest mocniejszy w jednym programie, jakiś unsharp-mask albo co?

Bangi
13-06-2023, 12:24
Zakładam, że autor pisze o otwieraniu RAW-a.

Tak w bardzo wielkim skrócie - DPP pokazuje Ci zdjęcie wg ustawień Picture Style z aparatu.
Lightroom pokazuje Ci zdjęcie wg własnego algorytmu, w którym bardzo często fabrycznie ostrość jest ustawiona na minimalnym poziomie (możesz sobie to zmienić i zrobić Preset, który będzie aplikowany z automatu przy imporcie).

Generalnie "problem" o którym piszesz jest normalną sprawą. DLO oczywiście może dawać przewagę po stronie DPP, ale w tym przypadku nie ma większego wpływu.

Mohinder
19-06-2023, 21:34
Tak, chodziło o RAW. I w sumie to nie wiem co było przyczyną bo jak siadłem znowu do komputera to problem juz się nie powtórzył.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.