PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki bezlusterkowiec do mojego zestawy obiektywów.



daris
19-04-2023, 12:39
Witam, mam set obiektywów taki jak w sygnaturze i nie chce się go pozbywać bo mi pasuje. Planuję przejść na system bezlusterkowy i za bardzo nie wiem co wybrać. Czy bezlusterkowca z apsc czy ff? Czy pod ff podepnę moje obiektywy apsc przez adapter?

Pozdrowienia

cauchy
19-04-2023, 13:16
podepniesz, ale w pierwszych dwóch będziesz miał mechaniczną winietę związaną z tym, że te obiektywy nie kryją pełnej klatki (obrazek będzie taki jakbyś patrzył przez lornetkę)

zdebik
19-04-2023, 13:30
EOS R chyba automatycznie cropuje więc lornetki nie będzie.

Ja bym szedł w pełną klatkę.

Makudonarudo
19-04-2023, 13:37
Tak. R6 cropuje. Tzn szkła EF-S. Nie wiem jak z sigmami.
W każdym razie jak mam szkło EF to rozdzielczość jest powiedzmy 4000x3000
A na szkle EF-S winiety nie ma, ale jest rozdzielczość powiedzmy 2500x1300 (nie pamiętam dokładnych liczb ale tak mniej więcej to działa)
A jak ogólnie współpraca z sigmami to nie wiem.

daris
19-04-2023, 14:04
Tak. R6 cropuje. Tzn szkła EF-S. Nie wiem jak z sigmami.
W każdym razie jak mam szkło EF to rozdzielczość jest powiedzmy 4000x3000
A na szkle EF-S winiety nie ma, ale jest rozdzielczość powiedzmy 2500x1300 (nie pamiętam dokładnych liczb ale tak mniej więcej to działa)
A jak ogólnie współpraca z sigmami to nie wiem.


Spróbuje to jakoś zweryfikować na body, nie chciałbym wymieniać moich sigm bo je lubię. bardzo dziękuje za odpowiedzi

cauchy
19-04-2023, 14:59
R6 po cropie bedziesz miał cos kolo 8mpx zdjecie.

Suchy
09-11-2023, 22:14
Nie wiem czy w bezlusterkowcu FF Canona niesystemowe obiektywy APS-C będą wykrywane jako cropowe i też mnie to ciekawi bo mam ich spora kolekcję a powoli przymierzam się do przejścia na takowy aparat. Ale uzywałem cropowej Sigmy art 18-35 na lustrzance FF Canon 1DX MK2 i w zakresie 30-35mm lunety nie było. Za to była piękna ostrość od f/1.8 i zabawa jak z solidną stałką. Osobiście wolałbym, żeby ta Sigma nie została wykryta jako crop bo wolę mieć super jasny zakres 30-35 na FF niż powtórzenie cropa z malutka rozdzielczoscią fragmentu matrycy.

Hubert Multana
09-11-2023, 22:47
Nie wiem czy w bezlusterkowcu FF Canona niesystemowe obiektywy APS-C będą wykrywane jako cropowe i też mnie to ciekawi bo mam ich spora kolekcję a powoli przymierzam się do przejścia na takowy aparat. Ale uzywałem cropowej Sigmy art 18-35 na lustrzance FF Canon 1DX MK2 i w zakresie 30-35mm lunety nie było. Za to była piękna ostrość od f/1.8 i zabawa jak z solidną stałką. Osobiście wolałbym, żeby ta Sigma nie została wykryta jako crop bo wolę mieć super jasny zakres 30-35 na FF niż powtórzenie cropa z malutka rozdzielczoscią fragmentu matrycy.
Na 99% zostanie wykryty jako crop i aparat przejdzie w ten tryb po podpięciu.

Leon007
09-11-2023, 23:07
Czy ta funkcja automatycznego przełączania na crop jest stała, czy opcjonalna? Ściągnąłbym instrukcję interesującego mnie aparatu i poczytał.

Hubert Multana
09-11-2023, 23:28
Powiedziałbym, że to cecha a nie funkcja. Po prostu tak jest. Podpinając obiektyw FF masz możliwość wyboru czy robisz w FF w czy w crop. Podpinając obiektyw do apsc nawet jeśli kryje on więcej niż apsc i mógłbyś mieć powiedzmy tryb pośredni jako wycinek z FF to to nie działa.

Chyba tylko jakbyś podpiął jakoś w pełni manualne szkło bez elektroniki.

Leon007
09-11-2023, 23:40
To jest to, czego nie lubię we współczesnych wyrobach, Windowsie, a najbardziej w Applu - że wiedzą lepiej, co jest dla ciebie dobre.

Przemek_PC
10-11-2023, 01:01
Serio w Canonach nie ma ręcznego wyboru rodzaju szkła? U konkurencji owszem szkła cropowe są wykrywane ale jest wybór (w menu) czy automatycznie włączy się tryb APS-C czy nie a do tego przełączanie między trybami można zaprogramować pod dowolny przycisk funkcyjny.

Leon007
10-11-2023, 01:13
Może jest jakiś myk i gdzieś ktoś w necie już wie, w które miejsce wepchnąć ten spinacz. Jak dawno temu z prockami - wystarczyło w odpowiednim miejscu porysować ołówkiem i już można było podkręcać.

mirror
10-11-2023, 08:34
Serio w Canonach nie ma ręcznego wyboru rodzaju szkła? U konkurencji owszem szkła cropowe są wykrywane ale jest wybór (w menu) czy automatycznie włączy się tryb APS-C czy nie a do tego przełączanie między trybami można zaprogramować pod dowolny przycisk funkcyjny.

cokolwiek by nie zrobili zawsze będzie źle, a konkurencja zrobi to lepiej, swego czasu używałem EF-sa 10-22 na pełnoklatkowym korpusie od 15mm nie było czarnych narożników, a plastikowy odbojnik uniemożliwiający założenie tego szkła do korpusu ff (i zabezpieczający lustro przed rozwaleniem) można było ściągnąć ręką lub kombinerkami jak kto wolał - tylko po co to wszystko - to zabawy dla promila użytkowników - szkła cropowe są do cropa, szkła ff do ff - trudna prawda ale do przełknięcia.

Leon007
10-11-2023, 09:38
Bo to akurat jest ewidentną wadą, zwłaszcza że to kwestia kilku linijek w programie. Do mojego APSa używam wyłącznie obiektywów EF-bezS, bo tylko takie mam. Jest na to jakiś paragraf?

Hubert Multana
10-11-2023, 10:48
I potem masz zdjęcia w internecie oburzonych ludzi, ze aparat robi winietę na pół ekranu. Tak złe i tak niedobrze.

Przemek_PC
10-11-2023, 11:20
Czy kogokolwiek powinno obchodzić oburzenie niemyślących ludzi w internecie? To ich problem, że nie potrafią myśleć. Domyślnie jest ustawione automatyczne włączanie trybu APS-C po podpięciu takiego obiektywu ale myślący i świadomy użytkownik może dowolny tryb włączyć w zależności od potrzeb aby np. podczas filmowania z obiektywu 100mm zrobić sobie jednym wciśnięciem przycisku 150mm.

Leon007
10-11-2023, 11:24
Nie, nie, nie. Lenistwo lub nieuctwo nie może być tlumaczeniem ograniczeń dla dociekliwych. Za dużo jest teraz takich sytuacji w ogóle.

--- Kolejny post ---

O, Przemek też tak myśli.

Shadow
10-11-2023, 11:39
Canon niczym portier w jednej z polski komedii: "Nie można wyłączyć cropa i co pan na zrobi?"

Nozanu
11-11-2023, 13:54
Ale nierozpoznane kundelki nie koniecznie dają się poznać jako EFs, i wtedy nie ma cropa.

Leon007
11-11-2023, 14:31
Ale lepiej ten proces kontrolować, a nie zdawać się na łaskę kawałka materii nieożywionej.

Przemek_PC
11-11-2023, 17:32
A można w Canonie włączyć tryb APS-C mając podpięty obiektyw FF do body FF aby np. z 200mm uzyskać odpowiednik 300mm?

marfot
11-11-2023, 18:05
A można w Canonie włączyć tryb APS-C mając podpięty obiektyw FF do body FF aby np. z 200mm uzyskać odpowiednik 300mm?

Ano można. Już sobie zrobiłem takiego psikusa :)

mirror
11-11-2023, 19:14
A można w Canonie włączyć tryb APS-C mając podpięty obiektyw FF do body FF aby np. z 200mm uzyskać odpowiednik 300mm?

tak - dpp pozwoli nawet właczyć tryb m4/3, 1" (to dopiero jest influencerska nazwa) czy iphone - ma wszystkie możliwości

Przemek_PC
11-11-2023, 19:24
Widać nie ogarniasz o co chodzi i podśmiechujki robisz. Wytłumaczę więc o co chodzi powoli i z przykładami tak abyś zrozumiał. Aparat może służyć do filmowania, ogarniasz? Filmując body FF z obiektywem 200mm w trybie FF uzyskujemy film w pełnej rozdzielczości fullhd czy 4k czaisz? Tu najtrudniejsza rzecz do zrozumienia, wyobraź sobie co się stanie kiedy włączymy tryb APS-C. Skup się. Zawęzimy pole widzenia obiektywu 200mm o współczynnik wynikający z cropa danego systemu a mimo to uzyskamy na wyjściu film w pełnej rozdzielczości fullhd czy 4k, trybisz?

cybulski
11-11-2023, 19:45
Serio w Canonach nie ma ręcznego wyboru rodzaju szkła? U konkurencji owszem szkła cropowe są wykrywane ale jest wybór (w menu) czy automatycznie włączy się tryb APS-C czy nie a do tego przełączanie między trybami można zaprogramować pod dowolny przycisk funkcyjny.

W Canonie jest FF.
Apsc to raczej wypadek przy pracy i format nikomu w Canonie niepotrzebny za wyjątkiem atsf :)

Hubert Multana
11-11-2023, 19:52
Widać nie ogarniasz o co chodzi i podśmiechujki robisz. Wytłumaczę więc o co chodzi powoli i z przykładami tak abyś zrozumiał. Aparat może służyć do filmowania, ogarniasz? Filmując body FF z obiektywem 200mm w trybie FF uzyskujemy film w pełnej rozdzielczości fullhd czy 4k czaisz? Tu najtrudniejsza rzecz do zrozumienia, wyobraź sobie co się stanie kiedy włączymy tryb APS-C. Skup się. Zawęzimy pole widzenia obiektywu 200mm o współczynnik wynikający z cropa danego systemu a mimo to uzyskamy na wyjściu film w pełnej rozdzielczości fullhd czy 4k, trybisz?
Niby tak, ale takie R8 oversampluje obraz 4K z matrycy 6K - stosując crop tracisz ta funkcje bo rejestrujesz tylko ułamkiem matrycy. Ergo jakość obrazka (choć przybliżoną) jest o wiele gorsza.

Nie ma niestety nic za darmo.

mirror
11-11-2023, 20:00
Widać nie ogarniasz o co chodzi i podśmiechujki robisz. Wytłumaczę więc o co chodzi powoli i z przykładami tak abyś zrozumiał. Aparat może służyć do filmowania, ogarniasz? Filmując body FF z obiektywem 200mm w trybie FF uzyskujemy film w pełnej rozdzielczości fullhd czy 4k czaisz? Tu najtrudniejsza rzecz do zrozumienia, wyobraź sobie co się stanie kiedy włączymy tryb APS-C. Skup się. Zawęzimy pole widzenia obiektywu 200mm o współczynnik wynikający z cropa danego systemu a mimo to uzyskamy na wyjściu film w pełnej rozdzielczości fullhd czy 4k, trybisz?

tak trybię - to wspaniałe możliwości - znaczy że jak podepnę do mojego R5 400mm i będę filmował na 8k w trybie aps-c to dostanę 8k w pełnej rozdzielczości z ekwiwalentem 640mm - trybię - fajnie muszę kiedyś sprobować :mrgreen: - doskonale to wytłumaczyłeś, R5 4k robi w takim trybie high quality to downsamplimg z 8k i takie fiki miki że masz pełną informację o kolorze na każdym piskselu pewne jak przełącze na apsc to dostanę HQ z ekwiwalentem 640mm - tez muszę spróbować :mrgreen: nigdy bym tego nie wymyślił gdyby nie forum, forum jednak jest przydatne

obawiam się jednak że te wspaniałe możliwości są najlepsze w aparatach konkurencji które 4k kręcą cropując bo z całej matrycy ff niestety nie wyrabiają, więc trzeba zrobić z tego zaletę

Hubert Multana
11-11-2023, 20:04
obawiam się jednak że te wspaniałe możliwości są najlepsze w aparatach konkurencji które 4k kręcą cropując bo z całej matrycy ff niestety nie wyrabiają
Znam takie dość drogie FF, że 4K50 FPS ma crop 40% xD

mirror
11-11-2023, 20:24
Znam takie dość drogie FF, że 4K50 FPS ma crop 40% xD

nie jestem przeciwnikiem konkurencyjnych systemów, uważam że konkurencja pomiędzy producentami zwiększa możliwości, aparat to tylko narzędzie, ale na forum normalnie strach powiedzieć że się używa canona - używasz canonia widać że nie ogarniasz :mrgreen: cholernie nużące to jest

powoli zaczynają ogarniać 4K/120 z całego ff ale jeszcze się nie da kupić :mrgreen:

atsf
12-11-2023, 01:16
Nie ma niestety nic za darmo.

Owszem, jest: ser pod handlową nazwą "RF 200-800 mm f/5,6-9" w pułapce na myszy :mrgreen:

--- Kolejny post ---


W Canonie jest FF.
Apsc to raczej wypadek przy pracy i format nikomu w Canonie niepotrzebny za wyjątkiem atsf :)



A na początku było APS-C, czyli wszyscy zaczynali od wypadków przy pracy. Pierwszy aparat FF, który zaczął trafiać pod blachę falistą, to był Canon 6D dopiero w 2012 r, czyli raptem 11 lat temu, a już się zdążyło beztenczas wszystkim w ****ch poprzewracać :mrgreen:.

Leon007
12-11-2023, 02:06
5D w 2005 roku. Nie biorę pod uwagę jedynek.

mirror
12-11-2023, 12:08
5D w 2005 roku. Nie biorę pod uwagę jedynek.

2005 dokładnie - do dzisiaj załuję że kupiłem wtedy kolejnego cropa (drugiego czyli o jednego za dużo :mrgreen:) zamiast 5D - cóż człowiek się oczytał influencerskich *******etów w internetach i wydawał niepotrzebnie kasę

zdebik
12-11-2023, 12:33
W 2012 kupiłem 60D, rok później 5D3 którym fotografuje do dziś. Dokupiłem jakiś czas temu R5 ale to do robienia zdjeć dzieciakom.

Przy produktach fazowy lepiej się sprawdza. DP często ma problemy gdzie fazowy łapie bez problemu.