PDA

Zobacz pełną wersję : Canon a SLAJD



oxeno
14-06-2006, 13:39
Zastanawiam sie nad robieniem na slajdach. Jakie mi byscie polecali? Typ zdjęć? Możecie zobaczyć pod linkiem przy moim podpisem.
Moje główne pytanie dotyczy naświetlenia. Czesto spotykam sie z opinia, że Canony lekko nie doświetlaja zdjęć. Sam tego nie zauważyłem w jakimś szczególnym stopniu. A z tego co wiem to slajd nie wybacza błędów.
Wiec jak to naprawde wyglada?
Dzięki za pomoc
Pozdrawiam

gwozdzt
14-06-2006, 13:45
Zastanawiam sie nad robieniem na slajdach. Jakie mi byscie polecali? Typ zdjęć? Możecie zobaczyć pod linkiem przy moim podpisem.
Moje główne pytanie dotyczy naświetlenia. Czesto spotykam sie z opinia, że Canony lekko nie doświetlaja zdjęć. Sam tego nie zauważyłem w jakimś szczególnym stopniu.
Albo to prawda, albo ja jestem du*a, ale mnie wychodziły zwykle ciemne :-(


A z tego co wiem to slajd nie wybacza błędów.
Wiec jak to naprawde wyglada?
Wg mnie nie wybacza, a ja wolę bardziej wyrozumiałe istoty, więc własnie pozbywam się tego :-)
http://canon-board.info/showthread.php?t=11824

krwisty
14-06-2006, 14:59
niedoswietlanie/przeswietlanie przy _poprawnym_ pomiarze wynikac moze jedynie z niedoskonalosci sprzetu - np nierowne czasy migawki, etc. przede wszystkim nalezy nauczyc sie mierzyc swiatlo. co do wyboru slajdu. chm, ciezko powiedziec - jestes pewny, ze ci to potrzebne? idz na gielde, kup sobie kilka rolek roznych (sensia, provia, velvia, tudziez jakies kodaki) i juz. jezeli robisz cz-b duzo (a tak zauwazylem), to mozesz zainteresowac sie agfa scala (bardzo trudno dostepna) albo fomapanem r. ewentualnie wejdz na strone ilforda - znajdziesz tam opis jak wywolac klisze negatywowa na pozytyw :)

oxeno
15-06-2006, 21:48
O to z tym Ilfordem to bardzo ciekawe, muszę to sprawdzić. Dzięki za podpowiedz:)

Jelly_tom
22-06-2006, 17:35
mam 50e i żadnych niedoświetleń nie zauważyłem. A slajdów nim narobiłem różniastych mnóstwo. Polecam Sensię - tania i jakoś też "sensowna".
Acha - robiłem też na AGFA SCALA - czad - tylko gdzie to cholerstwo kupić?
Wywoływałem ją w Berlinie (za niestety 80 euro)

oxeno
22-06-2006, 21:51
Tak seria EOS ma doprocowany pomiar światła. Seria A lekko niedoświetlała, bo pomiar "centralnie-ważony" miał wypuklenie środka lekko u dołu (chyba) Póżniej T-70, pomiar rewelacyjny plus coś jakby "punktowy" a T-90 to już bajka 3 pomiary !
Jedynie F-1 i F-1 New miały 100% poprawny pomiar ale tylko w wersji 12% kadru, czyli F-1, F-1n i F-1 New ze standartową matówka E.
Pozdrawiam

Jelly_tom
23-06-2006, 15:39
szkoda tylko, że 50e ma 9,5% kadu a nie naprawdę punktowy - ale cóż wymagać.

oxeno
23-06-2006, 21:53
CIESZ SIĘ że ma !! !! Ja mam tylko central emphasis i co mam zrobic?

jatzzek
24-06-2006, 10:30
Jak to w zyciu nie ma jednego najlepszego slajdu. Wszystko zalezy od tego co chcesz fotgrafowac. Ja do plenerow uzywam FUJICHROME VELVIA (kiedys uzywalem ISO50 ale teraz o ile dobrze pamietam, jest tylko wersja 100F... czyli ISO100). Kolory troche landrynkowe, nasycone ... ale w plenerach takie lubie. Duza rozpietosc tonalna jak na diapozytyw...no i bardzo male ziarno (dla mnie w plenerach to wazne).
Jesli chodzi o fotografie w roznych warunkach oswietleniowych, ludzi, na ulicy itd... to polecam PROVIE 100F lub PROVIE 400F. Bardzo kulturalny film, z charakterystyczna kolorystyka (zawsze mam wrazenie ze zachodzi gdzies na obszary leckko niebieskawo-zielone). Niektorzy do portretow chwala sobie ASTIE ale nie uzywalem i nie wiem.

Pozdrawiam

lucki
25-06-2006, 08:56
na początek spróbuj na sensii, jest chyba najtańsza. kup na allegro od kogoś kto ma dużo pozytywnych komentarzy, kto jest sprawdzony.

Jester
27-06-2006, 18:56
Ja do plenerow uzywam FUJICHROME VELVIA (kiedys uzywalem ISO50 ale teraz o ile dobrze pamietam, jest tylko wersja 100F... czyli ISO100).

O ile się nie mylę (nie chce mi się sprawdzać) - następcą Velvii 50 jest 100, nie 100F. 100F to zupełnie inny film, podobieństwo nazwy jest mylące. A pięćdziesiątkę na razie można kupić bez problemu.

J

Jelly_tom
27-06-2006, 22:19
A Provii 400 bym nie polecał. Co prawda trzyma parametry nieźle (i nawet ziarno do wytrzymania) ale kosztowna jest co się zowie...