PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R8



Strony : [1] 2

candar
08-02-2023, 09:01
Canon EOS R8 - najlepsza amatorska pełna klatka w historii Canon EOS R8 - najlepsza amatorska pełna klatka w historii https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/36541-canon-eos-r8-najlepsza-amatorska-pelna-klatka

"Canon EOS R8 bazuje na 24-megapikselowej matrycy CMOS, pracującej w zakresie czułości ISO 100-102400 i będącej w stanie zapisywać obraz z prędkością nawet 40 kl./s (w trybie migawki elektronicznej, maksymalna prędkość z migawką mechaniczną to 6 kl./s). Sensor nie oferuje niestety układu stabilizacji, ale wspierany jest najnowszym układem autofokusu Dual Pixel CMOS AF II, który jest czuły do -6,5 EV i który śledzi nie tylko twarze i oczy, ale także zwierzęta i pojazdy. Aparat spodoba się także filmującym. To jedyny aparat w tej cenie, który oferuje pełnoklatkowy 10-bitowy zapis 4K 60 kl./s z próbkowaniem 4:2:2 oraz płaski profil obrazu Log. W dodatku obraz próbkowany jest z rozdzielczości 6K, co zapewnić ma lepszą szczegółowość nagrań. Mamy też tryb HDR PQ, zapis slow motion do 180 kl./s w rozdzielczości Full HD i oczywiście złącze mikrofonowe."

Canon EOS R8 – 8829.99 zł,
Canon EOS R8 + RF 24–50 mm – 9809.99 zł,

10492
10491
10493

luck1985
08-02-2023, 09:17
Nie żałuje zakupu R. R8 nie ma Górnego ekranu :)
Stabilizacji matrycy nadal brak.

rero
08-02-2023, 09:28
Jasny wuj, sprzęt dla amatora za 10 klocków...co za czasy.
Osobiście jako kompletny amator za 10 klocków kupiłby sobie 1dx mark II używkę...
A innym kompletnym amatorom rozpoczynającym przygodę z fotografią polecam Canona 5d mark I z obiektywem 50 1,8. Całość maks za 1500 zł.....

candar
08-02-2023, 09:34
Nie żałuje zakupu R. R8 nie ma Górnego ekranu :)
Stabilizacji matrycy nadal brak.

OK :) Pomijając owe nie-żałowanie to moim zdaniem R8 w cenie 8829.99 zł jest rewelacyjnym aparatem w systemie RF (nie przełomowym) w relacji cena/możliwości ponieważ dziedziczy wszystko co najlepsze po R6 II - czyli matryca 24 Mpix i najnowszy AF Dual Pixel CMOS AF II, który jest czuły do -6,5 EV i który śledzi nie tylko twarze i oczy, ale także zwierzęta i pojazdy.

Obiektywnie rzecz ujmując EOR R nie ma startu do niego w żadnym aspekcie pod względem jakości matrycy oraz zdjęć. Górny ekran to wyłącznie stan umysłu bo od zawsze używałem analogów i od ponad dekady używam aparatów bezlusterkowych bez górnego LCD, dla mnie to wyłącznie zbytek ponieważ w 100% używam zawsze EVF na którym koryguję ekspozycję przed naciśnięciem spustu. Bez stabilizacji też da się żyć ;)

ps.
w końcu Canon poszedł po rozum do głowy i zrobił co fajnego dla amatora/entuzjasty łącząc obudowę z RP z bebechami z R6 mark II - tak trzymać!

--- Kolejny post ---


Jasny wuj, sprzęt dla amatora za 10 klocków...co za czasy.
Osobiście jako kompletny amator za 10 klocków kupiłby sobie 1dx mark II używkę...
A innym kompletnym amatorom rozpoczynającym przygodę z fotografią polecam Canona 5d mark I z obiektywem 50 1,8. Całość maks za 1500 zł.....

Yyyyyyyyyyyyyyy...

Onże amator kupi sobie Samsunga S22 za 3.600 zł i będzie się chwalił, że zrobi "lepsze zdjęcia" od najnowszych wypasionych puszek :mrgreen: Potwierdzenie tego faktu tutaj: https://www.canon-board.info/threads/118129-Przydatno%C5%9B%C4%87-Samsunga-S22-vs-aparat-foto-rozwa%C5%BCania-JP/page109?p=1442217#post1442217

luck1985
08-02-2023, 09:46
Byłby deal życia jakby był ciut tańszy. 6999 i mamy Top sprzedaży. Bez tego wydaje się być spoko.
Mimo wszystko R wyszedł 3k taniej, co w segmencie amatora ma znaczenie.

candar
08-02-2023, 09:48
Byłby deal życia jakby był ciut tańszy. 6999 i mamy Top sprzedaży. Bez tego wydaje się być spoko.
Mimo wszystko R wyszedł 3k taniej, co w segmencie amatora ma znaczenie.

I będzie. Po koniec roku będą promki, czarne czwartki itp. na razie to nowość, tak więc cena zawsze jest wyższa.

Nawiasem pisząc jako amator też bym wolał kupić starszy model R o 3k zł taniej tylko na domowy użytek. Ale już jako fotograf zarabiający na zdjęciach wybrałbym R6 mark II + zapas R8. Tak więc kwestia priorytetów i kasy.

mirror
08-02-2023, 09:50
miałem pisać że cena wysoka - ale R8 to w końcu korpus pełnoklatkowy
ergonomia (znaczy przyciski i pokrętła) jaka jest każdy widzi
bateria :(
stabilizacja matrycy, a raczej jej brak
6 kl./s z 1. el. kurtyną migawki ale brak w pełni mechanicznej migawki - ciekawe podejście - może update firmware rozwiąze sprawę :mrgreen: w przyszłości
wyświetlacz jest :) znaczy ten tylni jest
wizjer trzeba zobaczyć ale ma 120 kl/s
już miałem pisać że wideo w końcu bez ograniczeń - bez cropa (da się), z płaskim profilem, 10bit, 4:2:2, H265 - no cuda panie nic nie ograniczyli - to prawie niemożliwe
ale gdzieś przeczytałem że "wszystkie tryby wideo realizowane są z kompresją IPB" - pytanie czy to prawda?
ogólnie to widzę spory nacisk na wideo w bezlustrach
a z tą kopią R6II to bym się tak nie rozpędzał pewnie jeszcze coś obcięli

mz będzie duży sukces marketingowy kupujący zobaczy, a sprzedający potwierdzi to co napisane na pudełku, dodatkowo porówna się z R6II i powie się o 40kl/s to robi wrażenie - to co nie napisane pewnie nieistotne :mrgreen: jest

janhalb
08-02-2023, 09:54
Bez stabilizacji też da się żyć ;)



Da się żyć bez wielu rzeczy, to marne usprawiedliwienie… ;-)




w końcu Canon poszedł po rozum do głowy i zrobił co fajnego dla amatora/entuzjasty łącząc obudowę z RP z bebechami z R6 mark II - tak trzymać!

Może patrzę przez pryzmat mojego poziomu finansowego (który od pewnego czasu niestety nie jest najlepszy), ale wydaje mi się, że dla "amatora-entuzjasty" 9 tys. zł to jednak bardzo dużo.

luck1985
08-02-2023, 10:06
Patrze na tył tego R8 i nie widzę ani pokrętła ani dzojstika.
Amator kupi R/RP za różnice kupi lepsze szkło.
A jak ktoś zarabia i ma wyższe priorytety, to dorzuci 5k na R5. Ten sprzęt będzie zarabiał na siebie.
Czyli wracamy do pkt wyjścia, bo zara FF nadal będą w okolicach 10k i amator pozostanie w strefie marzeń.

robertskc7
08-02-2023, 10:20
Czyli mammy rp mark II. Dobrze czy źle? Canononowo jak zwykle. Kiepski EVF brak IBIs jeden slot. W dzisiejszych czasach to standard u konkurencji. Wchodząc w system bezapelacyjnie kupił bym staruszka sony a7III. Mając r lub RP wymienił bym bo te matryce są stare i kiepskie jednak w porównaniu do tych nowych. Poczekam na rabat dla nipowców i wymienię jedną eRkę.

candar
08-02-2023, 10:28
Patrze na tył tego R8 i nie widzę ani pokrętła ani dzojstika.
Amator kupi R/RP za różnice kupi lepsze szkło.
A jak ktoś zarabia i ma wyższe priorytety, to dorzuci 5k na R5. Ten sprzęt będzie zarabiał na siebie.
Czyli wracamy do pkt wyjścia, bo zara FF nadal będą w okolicach 10k i amator pozostanie w strefie marzeń.

Statystyczny amator (w Polsce) jak zobaczy w R8 taką samą obudowę co w RP za 4k zł (czyli za pół ceny R8) to będzie ryczał do wieczora ze szczęścia, które go spotkało i z pewnością nie doczyta, że RP otrzymał „w spadku” po 6D Mark II archaiczną 26-megapikselową matrycę i AF działający z szybkością żółwia w odniesieniu do R8 :mrgreen:

--- Kolejny post ---


Czyli mammy rp mark II. Dobrze czy źle? Canononowo jak zwykle. Kiepski EVF brak IBIs jeden slot. W dzisiejszych czasach to standard u konkurencji. Wchodząc w system bezapelacyjnie kupił bym staruszka sony a7III. Mając r lub RP wymienił bym bo te matryce są stare i kiepskie jednak w porównaniu do tych nowych. Poczekam na rabat dla nipowców i wymienię jedną eRkę.

Święte słowa! Swojego A7 III kupiłem 5 lat temu w promce za podobną cenę co obecna cena R8. Cały czas uważam, że dla moich zdjęć to aparat mający więcej niż potrzebuję. Teraz już takich aparatów nie robią ;)

A serio to widać, że Canon ciśnie mocno półkę amatorskich puszek FF i APS-C, aby uwiązać klienta do systemu szkieł RF.

szwayko
08-02-2023, 10:31
jakosc wizjera 2,36 Mpix vs. w R - 3,69 Mpix
powiekszenie wizjera 0,7x vs. 0,76x (wiekszy wizjer wiecej widac szczegolow, moj ulubiony to pierwszy Canon AE-1 ;-)
bateria mala vs. w R typowa Canonowska
matryca 24M? vs. wiadomo jaka bardzo dobra w R - 30M.
Cena R to 2/3 R8. Nie wiem czy amator nie wybierze R.

Jeszcze dodam
- ekran
1,620,000 vs. 2,100,000
- liczba AF punktow
1053 vs. 5655
-migawka mechaniczna
1/4000 vs. 1/8000

luck1985
08-02-2023, 10:39
R mimo ze jest 2018 nie jest najgorszy. Mowa cały czas o Polce amator gdzie nikt nie ogląda zdjęć 1:1 porównując droższa puszkę.
Apsc to bym wziął Fuji.

cauchy
08-02-2023, 11:40
chciałem tylko przypomnieć że za 1000zł więcej był R6 :P
i taki ma sens R8 w tej chorej cenie... to byłby fajny RP2 za cenę trochę powyżej RP, a nie za 2x więcej
i jeszcze na tej małej baterii a nie LP6
serio, nicht verstehen, w każdym razie nie jest to aparat dla mnie, nie w tej cenie

g69
08-02-2023, 12:07
Konkurencja chyba nie ma w ofercie FF żadnego body bez stabilizacji matrycy.... Canon ma ;))

candar
08-02-2023, 12:27
Konkurencja chyba nie ma w ofercie FF żadnego body bez stabilizacji matrycy.... Canon ma ;))

Zgadza się ;) Ale poprawią to w R9 :)

cauchy
08-02-2023, 12:30
nooo
wyobraź sobie teraz - kupujesz R8 za 9k, do niego 85L, albo 50L za 15k, masz zestaw za prawie 25k do filmowania i nie idzie tego wystabilizować bez gimbala :mrgreen:

candar
08-02-2023, 12:37
nooo
wyobraź sobie teraz - kupujesz R8 za 9k, do niego 85L, albo 50L za 15k, masz zestaw za prawie 25k do filmowania i nie idzie tego wystabilizować bez gimbala :mrgreen:

i... wiaderko z kilkunastoma bateriami LP-E17 do kompletu

g69
08-02-2023, 13:41
Nowy Panasonic s5II chyba w podobnej cenie można kupić,w pierwszych recenzjach jego nowy af porównuja juz z Canonem..ma stabilizacje,podwójny slot itd... i co najciekawsze dostepne Sigmy z mocowaniem natywnym. W tej R8 nawet osłone martycy przy zmianie obiektywu również usuneli.. W grudniu za 9tysi to r6 była do brania i Sony a7IV... ciekawe jak cena dlugo sie utrzyma na tym poziomie.

zdebik
08-02-2023, 14:06
nooo
wyobraź sobie teraz - kupujesz R8 za 9k, do niego 85L, albo 50L za 15k, masz zestaw za prawie 25k do filmowania i nie idzie tego wystabilizować bez gimbala :mrgreen:Nawet z gimbalem stabilizowanie 85 1.2 to nielada wyczyn. RS2 przy tym pada.

atsf
08-02-2023, 14:08
Zero zdziwienia nad polityką naszej kochanej inaczej firmy :mrgreen:

Nowego się nalazło, to trzeba sprawdzić, czy stare dalej robi zdjęcia ;)

g69
08-02-2023, 14:14
Oczywiście,że robi... ;) ale to miał byc postęp a widać tylko większe apetyty na zyski firm. Nowe modele obiektywów Canona mają i gorsze światło i zasiegi. W apsc to chyba nic co by sie nadawało do zakupu.

mystek
08-02-2023, 14:46
Jak R50 jeszcze rozumiem, tak wypust R8 to jakieś nieporozumienie. Gdzie to się klasyfikuje obecnie? Jakiś niby pomost między R a R6 w cenie większej od R6 :|. Nie widzę zupełnie powodu kupowania R8 kiedy jest R6, a niedawno jeszcze R6II wypuszczone. Gdyby R8 był w cenie 1000zł większej od R, a niższej od R6, to zdecydowanie byłby to taki właśnie pomost. Tymczasem cena kompletnie go dyskwalifikuje. Jeśli jest to tak naprawdę RPmk2 to też z ceną poleciane grubo. Nie kumam polityki firmy czasami. Może celują stricte w filmowców tym R8? Czyli R i R6 to aparaty dla "amatorów" bardziej pod zdjęcia ,a R8 to aparat dla "amatorów" bardziej pod film?

mystek
08-02-2023, 15:23
ok, już widzę niezły dowcip. W USA R8 kosztuje 1500 dolarów, co daje około 6600zł. Tymczasem w cebulandii kosztuje on 8300zł. Czyli podsumowując - w Polsce R8 się nie uda, za to zagranicą - jak najbardziej

mirror
08-02-2023, 15:49
Patrze na tył tego R8 i nie widzę ani pokrętła ani dzojstika.
Amator kupi R/RP za różnice kupi lepsze szkło.
A jak ktoś zarabia i ma wyższe priorytety, to dorzuci 5k na R5. Ten sprzęt będzie zarabiał na siebie.
Czyli wracamy do pkt wyjścia, bo zara FF nadal będą w okolicach 10k i amator pozostanie w strefie marzeń.

dzojstika nigdy nie było w tej klasie sprzętu - R też nie ma dzojstika ;) do cen się trzeba przyzwyczaić ;) 5k warto dorzucić

mystek
08-02-2023, 17:15
No zdecydowanie wolałbym dorzucić 5k do R5, ale jeśli ktoś nie ma budżetu i myśli (przy obecnej cenie, czyli te 8300zł za R8) o jakimś FF bezlusterkowcu Canona, to myślę, że R8 odpadnie szybko z rozkmin między R, R6, R6mk2, R8. Gdyby miał cenę 6600zł jak należy, to już miałby klient zagwostkę jednak.

Cichy
08-02-2023, 17:44
Ogólnie aparacik jest jak najbardziej OK. Ale cena nijak się ma do tego, co można kupić u konkurencji za te same pieniądze. Taki entry level, bez IBIS to powinien kosztować góra 5,5k.

mirror
08-02-2023, 18:44
No zdecydowanie wolałbym dorzucić 5k do R5, ale jeśli ktoś nie ma budżetu i myśli (przy obecnej cenie, czyli te 8300zł za R8) o jakimś FF bezlusterkowcu Canona, to myślę, że R8 odpadnie szybko z rozkmin między R, R6, R6mk2, R8. Gdyby miał cenę 6600zł jak należy, to już miałby klient zagwostkę jednak.

ogólnie też chętnie kupiłbym R5 dorzucając 5k za 8300+5000=13300 ;) zdecydowanie warto

rostek andrzej
08-02-2023, 19:09
Wydaje mi się że większa część osób kupuje aparat w górnej granicy swojego budżetu, więc dorzucenie extra 5 tys może być problemem dla kogoś kto planuje wydać np max 8 tys na nowy sprzęt.
Porównywanie przedsprzedażowych cen startującego canona do starego rf 6 jest bez sensu. Rf8 za rok będzie kosztował pewnie 5 tysięcy i każdy będzie gadał że kupowanie wchodzącego właśnie na rynek RF 9 za 9 tysiecy jest bez sensu, skoro fajniutki RF8 można wyrwać za 5 tysi. I że nie ma sensu dopłacać ekstra 4 koła za IBIS

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

cauchy
08-02-2023, 19:21
chodziło raczej o taki dowcip, że nawet dorzucając 5k do r8 nie dostaniesz R5, chyba że zajechaną używkę ;)
ogólnie mam wrażenie, że i tu na forum i w internetach w ogóle, nikomu specjalnie nie stanął na te premiery, jakiś taki brak entuzjazmu i zainteresowania..

marfot
08-02-2023, 19:42
Z5 wchodził bodajże z ceną 1400 USD w 2020 roku. 100 USD więcej za R8 po 3 latach inflacyjnych to jakby norma. Ceny się ukształtują.
Jak się ma R8 do RP to jest kluczowe zagadnienie. Moim zdaniem postęp jest.

rostek andrzej
08-02-2023, 20:02
Tylko profesjonalne testy między tym rf8 a S23 dadzą odpowiedź czy warto, to, to brać. [emoji6]
Mi się wstępnie podoba.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

WinSho
08-02-2023, 20:21
W cenie tego R8 to decydowanie wolę brać Samsunga S23 Ultra o którym tam gdzieś taki obszerny wątek istnieje :mrgreen:

W mojej opinii R8 jako aparat dla amatora w cenie 8300 zł? Rlly? Amator i 8300 yhy...do tego niech ten amator zechce kupić jakiś obiektyw RF to się przeżegna no chyba, że weźmie tę super nowość chyba 24-50 czy jak on tam się zwie :roll:

akustyk
08-02-2023, 20:27
dno i mul....

kupa siana za wydmuszke na bateryjke :/

Hubert Multana
08-02-2023, 20:29
chodziło raczej o taki dowcip, że nawet dorzucając 5k do r8 nie dostaniesz R5, chyba że zajechaną używkę ;)
ogólnie mam wrażenie, że i tu na forum i w internetach w ogóle, nikomu specjalnie nie stanął na te premiery, jakiś taki brak entuzjazmu i zainteresowania..

Czyli szykuje sie hit sprzedazowy - bo najwiecej kupuja Ci, co malo o tym pisza i czytaja ;)

WinSho
08-02-2023, 20:32
dno i mul....

kupa siana za wydmuszke na bateryjke :/

Właśnie ta bateria mnie najbardziej drażni! Jak mogli dać to małe gówienko w RP do tak fajnego aparatu? Walić już ten drugi slot na karty i stabilizację bo w tej cenie to jeszcze ujdzie (mam tu na myśli cenę z dolarach plus vat a nie tę naszą dla bogoli :P) ale bateria to poważny problem. Chciałem zmienić mojego RP na coś innego i myślałem, że będzie to coś pokroju R8 i byłoby gdyby dali to samo co w R6.

marfot
08-02-2023, 21:00
Właśnie ta bateria mnie najbardziej drażni! Jak mogli dać to małe gówienko w RP do tak fajnego aparatu? Walić już ten drugi slot na karty i stabilizację bo w tej cenie to jeszcze ujdzie (mam tu na myśli cenę z dolarach plus vat a nie tę naszą dla bogoli :P) ale bateria to poważny problem. Chciałem zmienić mojego RP na coś innego i myślałem, że będzie to coś pokroju R8 i byłoby gdyby dali to samo co w R6.

Dla mnie bateria LP-E17 nie jest problemem. Mogę to nosić. Problemem jest brak sensownego zamiennika:mrgreen:
A to się nie ładuje w ładowarce Canona, a to ładowarka zamiennika nie ładuje oryginału. Masakra :evil:

akustyk
08-02-2023, 21:23
Dla mnie bateria LP-E17 nie jest problemem. Mogę to nosić.

powiem tak: w zeszle wakacje zona mnie wyciagnela na 10-dniowe lazenie po Gorach Przekletych. z noszeniem niebednikow zyciowych/gorskich na plecach, i w tym kilka razy z targaniem zapasu akumulatorow
na 2-3 dni ze soba. po czym po zejsciu do cywilizacji ich ladowaniem - bo w dolinach gorskich prad jest z paneli slonecznych tak do 19:00 wieczorkiem, wiec mniej wiecej te 2h od dotarcia na miejsce (chociaz ja sie wtedy nie poddawalem, czekajac na jedzenie i tak gnalem focic!) do polowy kolacji. reszta, w tym rakija, juz po cmoku przy swieczkach albo latarkach w komorkach, aczkolwiek po 3 szklankach juz tak sie sciemnia ze nawet to nie pomaga :D...

6D2 mimo GPS-u obrocilem z 3 bateriami noszonymi na raz. gdzie lupalem tym zdjecia bez mala od switu do wieczoru. majac aparat z telewizorem zamiast celownika na te same LP-E6NH pewnie bym nosil 5 aku. mam dwie ladowarki podwojne w sumie, moglbym wozic, pewnie nawet po tych chatkach w albanskich/kosowarskich dolinach by sie w pokoju znalazly dwa wolne kontakty (oprocz tego co malzonka by zagarnela na komorke i zegarek :D ). ale z takim g* jak LP-E17, ujme to po ukrainsku: idi na * ;)

atsf
08-02-2023, 21:36
Zastosowanie pierwszy raz baterii LP-E17 w jakimś aparacie (już nie pomnę, który to był) można było nazwać ekscesem. Stosowanie jej w amatorskich lustrzankach jest w miarę spoko, ale kontynuowanie stosowania jej w coraz to nowszych bezlusterkowcach jest po prostu perwersją i sadyzmem :mrgreen:

luck1985
08-02-2023, 21:51
ok, już widzę niezły dowcip. W USA R8 kosztuje 1500 dolarów, co daje około 6600zł. Tymczasem w cebulandii kosztuje on 8300zł. Czyli podsumowując - w Polsce R8 się nie uda, za to zagranicą - jak najbardziej

Dolicz tax 10% i z 6600 robi się 7200. Możesz zawsze na fakturę kupić. Do tego można poczekać na cashback i masz w kraju american dreams.
Mamy najdebilniejszy przelicznik- 1:1 z us na euro. Do tego złotówka i mamy efekt.

WinSho
08-02-2023, 22:21
Dla mnie bateria LP-E17 nie jest problemem. Mogę to nosić. Problemem jest brak sensownego zamiennika:mrgreen:
A to się nie ładuje w ładowarce Canona, a to ładowarka zamiennika nie ładuje oryginału. Masakra :evil:

A dla mnie jest to największa wada tego aparatu! Bo mając R6 muszę mieć inne baterie i inne ładowarki do aparatów tego samego producenta...Serio Canon? Idę do Sony :mrgreen:

cauchy
08-02-2023, 23:22
Dolicz tax 10% i z 6600 robi się 7200. Możesz zawsze na fakturę kupić. Do tego można poczekać na cashback i masz w kraju american dreams.
Mamy najdebilniejszy przelicznik- 1:1 z us na euro. Do tego złotówka i mamy efekt.
skąd te 10%? towary spoza EU idą 23% VAT plus kilka % cło, chyba że coś się zmieniło

Przemek_PC
09-02-2023, 01:54
Sony poszło po rozum do głowy i zabawkowe NP-FW50 z serii A7 i A7II wymieniło na normalne NP-FZ100. Canon jak widać idzie w przeciwnym kierunku. Sony już w drugiej serii siódemek dodało stabilizację matrycy a Canon w swoim nowym produkcie ją usunął. Jako że Canon nigdy się nie myli coś musi być na rzeczy, pytanie co?

cauchy
09-02-2023, 01:56
nic, ja mam wrażenie, że C już dawno przestał słuchać userów

tak szczerze to gdyby nie RF 14-35, którego nie ma w Sony, gdybym teraz stanął przed zmianą aparatu, poszedłbym w Sony. Stałki małe lekkie mają, 200-600 jest, Sigma Tamron robią pod bagnet, standard zoom 24-240 jest, znakomity A7IV z 33mpx jest, i tylko tego fajnego UWA brak, brałbym pewnie 12-24.

a kto wie czy za 2 lata się nie wnerwie i nie zmigruję do konkurencji

luck1985
09-02-2023, 08:42
skąd te 10%? towary spoza EU idą 23% VAT plus kilka % cło, chyba że coś się zmieniło

10% to tax w USA. Maks stawka, uzależnienia od stanu.
Nie wiem po co ludzie przeliczają dolar na złotówki. To nie o to w tym chodzi, jeszcze jeden do jeden. Ceny w USA są podawane bez podatku. My mamy z vatem już.

cauchy
09-02-2023, 09:03
Dlatego że Polacy zwykle placa w pln a nie w $ [emoji1787]

rostek andrzej
09-02-2023, 09:56
I dlatego żeby mogli narzekać, że jak zawsze są oszukani

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Bangi
09-02-2023, 09:59
A dla mnie jest to największa wada tego aparatu! Bo mając R6 muszę mieć inne baterie i inne ładowarki do aparatów tego samego producenta...Serio Canon? Idę do Sony :mrgreen:

Co prawda do Sony nie pójdę, ale zgadza się z Tobą całkowicie co do baterii. Porąbana polityka Canona.

luck1985
09-02-2023, 10:08
Dlatego że Polacy zwykle placa w pln a nie w $ [emoji1787]

No i spoko, to niech wybiorą stan, dolicza podatek i wtedy niech lamentują.
A zawsze to samo- w USA MacBook 999 dolarów 4400, a u nas 5200. Oszukali nas, banda Polskich decydentów.

Sony brakuje APSC w normalnych- wygodnych wymiarach. Średnio widzę ich 200-600 podpięte do A6400. Niech wydadzą coś większego żeby szło dobrze złapać i można pomyśleć o drugim systemie.
Na chwile obecna mam problem żeby zrobić set pod ptaki. Najbliżej mi do Fuji i ich 150-600.

WinSho
09-02-2023, 11:29
nic, ja mam wrażenie, że C już dawno przestał słuchać userów

tak szczerze to gdyby nie RF 14-35, którego nie ma w Sony, gdybym teraz stanął przed zmianą aparatu, poszedłbym w Sony. Stałki małe lekkie mają, 200-600 jest, Sigma Tamron robią pod bagnet, standard zoom 24-240 jest, znakomity A7IV z 33mpx jest, i tylko tego fajnego UWA brak, brałbym pewnie 12-24.

a kto wie czy za 2 lata się nie wnerwie i nie zmigruję do konkurencji

Jak już iść do Sony to nie po A74 tylko albo A1 albo A7R5 a nie tam jakieś 33mpix i ten AF działający na rzęsy :P

zdebik
09-02-2023, 11:53
Wszystko fajnie, tylko te baterie to jakaś pomyłka. Nie to co samsung ;)

cauchy
09-02-2023, 12:34
Jak już iść do Sony to nie po A74 tylko albo A1 albo A7R5 a nie tam jakieś 33mpix i ten AF działający na rzęsy :P
moja tolerancja finansowa jeśli chodzi o narzędzia w strefie hobby też ma swoje granice ;)

WinSho
09-02-2023, 12:59
moja tolerancja finansowa jeśli chodzi o narzędzia w strefie hobby też ma swoje granice ;)

Wincyj pracuj to się tolerancja przesunie :mrgreen:

Przemek_PC
09-02-2023, 13:23
Jak będzie wincyj pracowoł to czasu na korzystanie z hobby będzie miał mniej

cauchy
09-02-2023, 17:28
W sedno [emoji1787]

WinSho
09-02-2023, 21:47
Jak będzie wincyj pracowoł to czasu na korzystanie z hobby będzie miał mniej

Przynajmniej wtedy zamiast do Patagonii pojedzie co najwyżej w Bieszczady bo czasu nie będzie :mrgreen:

Co do R8 to za oceanem chwalą bardzo ale tutaj też bym chwalił gdyby kosztowało max 7 tysi a nie ponad 8.

cauchy
09-02-2023, 22:00
to na pewno jest dobry aparat, ale nie w polskiej cenie
ciekawe czy będzie jakaś korekta niebawem

marfot
09-02-2023, 22:17
Wszystko fajnie, tylko te baterie to jakaś pomyłka.

Jeśli LP-E6NH napędzi R5 z IBIS, wielką matrycą, wypasionym EVF to pewnie z bilansu im wyszło, że to R8 bez IBIS i skromniutkim EVF nie żre więcej niż to R50.
A że w Canonie nie ma pośredniej baterii to padło na LP-E17. Ja tam mogę nosić baterie byle by to były przyzwoite zamienniki a nie oryginały.

mirror
10-02-2023, 09:31
ten aparat może być sukcesem sprzedażowym - jeśli matryca nie jakimś zabytkiem, brak IBIS mozna znieść, do amatorskiego filmowania się nada, bateryjka lekka, cztery sztuki można dźwigać - canon zawsze potrafi skroić marketingowo korpus tak żeby żadna nadmiarowa funkcjonalność nie wystawała - cena kiedyś spadnie.

tomfoot
10-02-2023, 10:48
Ja tam canonowi gratuluję. Wrzuca na rynek trabanta, który całkiem niedawno zazwyczaj debiutował w okolicach poniżej 1000 usd. Teraz dają cenę o 50 % wyższą, przy niższych kosztach własnych i wszyscy się cieszą.

marfot
10-02-2023, 11:20
Ja tam canonowi gratuluję. Wrzuca na rynek trabanta, który całkiem niedawno zazwyczaj debiutował w okolicach poniżej 1000 usd. Teraz dają cenę o 50 % wyższą, przy niższych kosztach własnych i wszyscy się cieszą.

To jednak trabant z najnowszym silnikiem Volkswagena, automatyczną skrzynią biegów, automatyczną klimą, ABS i ESP.
Zbiornik paliwa został z pomiarem ilości bagnetem ;)

tomfoot
10-02-2023, 11:27
To jednak trabant z najnowszym silnikiem Volkswagena, automatyczną skrzynią biegów, automatyczną klimą, ABS i ESP.
Zbiornik paliwa został z pomiarem ilości bagnetem ;)

Zobaczymy jak się zachowa podczas jazdy autostradą im. Jana Pawlaka. Natomiast najważniejsze jest, że ma na boku naklejkę "ich bin modern". To dziś wystarczy.

mirror
10-02-2023, 11:41
To jednak trabant z najnowszym silnikiem Volkswagena, automatyczną skrzynią biegów, automatyczną klimą, ABS i ESP.
Zbiornik paliwa został z pomiarem ilości bagnetem ;)

po co paliwo jak to elektryk jest :mrgreen:

Kolekcjoner
10-02-2023, 11:41
Zbiornik paliwa został z pomiarem ilości bagnetem ;)
Ale dla wygody bagnet jest w kabinie ;) :lol:.

Śmiejecie się a i tak pewnie prędzej czy później sporo luda /nawet tutaj/ go kupi...;)

g69
10-02-2023, 12:52
Jeśli w R8 to ta sama matryca co w R6 II to też szału nie ma....

https://www.youtube.com/watch?v=1fs_hkOa5TA&t=829s

od 11;48 ISO test w porównaniu do Panasa S5 II

Kolekcjoner
10-02-2023, 14:00
Jeśli w R8 to ta sama matryca co w R6 II to też szału nie ma....

https://www.youtube.com/watch?v=1fs_hkOa5TA&t=829s

od 11;48 ISO test w porównaniu do Panasa S5 II
No to nie ma wyjścia, będziesz musiał kupić Panasa 8-)...

g69
10-02-2023, 14:11
Przy tej szybkości rozwoju matryc od C spokojnie mogę przeczekać z 6D ;)) nic nie starce na tym polu :)

Cichy
10-02-2023, 14:29
ten aparat może być sukcesem sprzedażowym - jeśli matryca nie jakimś zabytkiem, brak IBIS mozna znieść, do amatorskiego filmowania się nada, bateryjka lekka, cztery sztuki można dźwigać - canon zawsze potrafi skroić marketingowo korpus tak żeby żadna nadmiarowa funkcjonalność nie wystawała - cena kiedyś spadnie.



Raczej nie, dopóki będzie w sprzedaży EOS RP to on będzie prawdziwym entry level. Body za prawie 9k, bez IBIS, z małą baterią... Ech.

Hubert Multana
10-02-2023, 14:34
Nie udalo mi sie w dniu premiery, ale moje przemyslenia o tych nowosciach pozostaja aktualne :) aczkolwiek wielu z Was sie nie zgodzi ;)


https://www.youtube.com/watch?v=1SUYrz0mlMs

marfot
10-02-2023, 18:06
Jeśli w R8 to ta sama matryca co w R6 II to też szału nie ma....

https://www.youtube.com/watch?v=1fs_hkOa5TA&t=829s

od 11;48 ISO test w porównaniu do Panasa S5 II

Tu jest porównanie parametrów obu matryc:
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R6%20Mark%20II,Panasonic%20L umix%20DC-S5M2

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR_Shadow.htm#Canon%20EOS%20R6%20Mark%20II,Panaso nic%20Lumix%20DC-S5M2

Matryca tego Panasa nie jest pod żadnym względem lepsza od R6II. Może daje klimatyczny obrazek z dużą dozą magii ale tak na liczbach tego nie widać...:roll:

atsf
10-02-2023, 18:39
Tu jest porównanie parametrów obu matryc:
https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R6%20Mark%20II,Panasonic%20L umix%20DC-S5M2

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR_Shadow.htm#Canon%20EOS%20R6%20Mark%20II,Panaso nic%20Lumix%20DC-S5M2

Matryca tego Panasa nie jest pod żadnym względem lepsza od R6II. Może daje klimatyczny obrazek z dużą dozą magii ale tak na liczbach tego nie widać...:roll:

A kto, do diaska, robi zdjęcia na liczbach, oprócz smartfonów?!

marfot
10-02-2023, 19:08
A kto, do diaska, robi zdjęcia na liczbach, oprócz smartfonów?!

Gdy matryce Canona odstawały od konkurencji to te liczby i wykresy (te właśnie ) były najważniejsze i zrobiono z tego religię.
Gdy tak już nie jest to to wszystko ma być niby bez znaczenia :shock:.

mirror
10-02-2023, 19:24
Nie udalo mi sie w dniu premiery, ale moje przemyslenia o tych nowosciach pozostaja aktualne :) aczkolwiek wielu z Was sie nie zgodzi ;)

https://www.youtube.com/watch?v=1SUYrz0mlMs

moim zdaniem mało przemyśleń (zbyt mało), a sporo informacji które są pewnie napisane dużymi literami na pudełku R8 (4K bez cropa(w końcu się udaje naszej ulubionej firmie zrobić 4K bez cropa), płaski profil, 10bit, 4.2.2, 4K/60 owersampling z 6K) nie znam się na filmowaniu ale czy nie warto byłoby odpowiedzieć na narzucające się pytania:
czy brak możliwości użycia zewnętrznego rekordera to dobrze? czy źle? ;) i czy to dyskwalifikuje taki sprzęt? a jesli tak to w jakich zastosowaniach?
czy zapis tylko i wyłącznie z kompresją międzyklatkową IPB to dobrze? czy źle? ;) i czy to dyskwalifikuje taki sprzęt? a jesli tak to w jakich zastosowaniach?
jak się mają tego typu ograniczenia do ceny tego produktu?

ogólnie zaczyna to przypominać testy gazetowe obiektywów - wynik wszystkie są bardzo dobre lub wspaniałe - chciałbym żeby tak było ale to niemożliwe i raczej nie polecałbym kupna obiektywu na podstawie takiego testu gazetowego.

Hubert Multana
10-02-2023, 19:57
To nie był odcinek sponsorowany, ja tam sobie solidnie ponarzekalem i daleko mi do podejścia rodem z testów gazetowych.

Co do rzeczy o których mówisz, według mnie ma wystarczająco duzo do filmowania. Recorder nie jest potrzebny. To już mimo wszystko bardziej wyspecjalizowane narzedzie i jest praktycznie pewne ze osoby celujące w zawodowe podejście do tematu i tak kupią r6 / r5. Poza tym wydaje mi się ze obsługa recorderow dla filmowca byłaby tym co nie czyni z tego sprzętu dla profesjonalistów - z jedna karta sd. Wydaje mi sie ze jeszcze za wcześnie żeby segment niżej dostał takie bajery.

mirror
10-02-2023, 20:37
To nie był odcinek sponsorowany, ja tam sobie solidnie ponarzekalem i daleko mi do podejścia rodem z testów gazetowych.

Co do rzeczy o których mówisz, według mnie ma wystarczająco duzo do filmowania. Recorder nie jest potrzebny. To już mimo wszystko bardziej wyspecjalizowane narzedzie i jest praktycznie pewne ze osoby celujące w zawodowe podejście do tematu i tak kupią r6 / r5. Poza tym wydaje mi się ze obsługa recorderow dla filmowca byłaby tym co nie czyni z tego sprzętu dla profesjonalistów - z jedna karta sd. Wydaje mi sie ze jeszcze za wcześnie żeby segment niżej dostał takie bajery.

wszyscy lubimy ponarzekać szczególnie na forum - jak czytam specyfikację to staram się zrozumieć czego nie dostałem i dlaczego bo nie ten segment? bo mi niepotrzebne? bo za mało zapłaciłem? w przypadku produktów naszej ulubionej firmy trzeba sobie dobrze uświadomić za co się płaci - z tym recorderem do R8 lekko przegiąłem ale jak jest port to czemu nie wypuścić sygnału mz koszty tylko w oprogramowaniu (mogę się mylić) - segmentowanie produktu u canona jest spore i na różnych płaszczyznach np. segmentowanie technogią matrycy

Hubert Multana
10-02-2023, 21:10
Port moze byc uzyty do zewnetrzego ekranu. Z tego korzysta sporo osob. Ale juz przeslanie tego sygnalu w formacie RAW to zdecydowanie wiekszy bonus.

Kolekcjoner
10-02-2023, 21:21
Matryca tego Panasa nie jest pod żadnym względem lepsza od R6II. Może daje klimatyczny obrazek z dużą dozą magii ale tak na liczbach tego nie widać...:roll:

Na dpreview na obrazkach wychodzi to samo....

Przemek_PC
10-02-2023, 22:11
Serio nie można przez HDMI wysłać obrazu na zewnętrzny rekorder czy mikser wizyjny? To chyba pierwszy przypadek aparatu z takim sztucznym ograniczeniem. Chyba że o coś innego chodzi?

mirror
10-02-2023, 22:24
Serio nie można przez HDMI wysłać obrazu na zewnętrzny rekorder czy mikser wizyjny? To chyba pierwszy przypadek aparatu z takim sztucznym ograniczeniem. Chyba że o coś innego chodzi?

no właśnie ponoć następca RP przeładowany funkcjonalnością niby wszystko jest ale jak się przeczyta specyfikacje między wierszami to jednak nie wszystko - kupujacy będzie zakładał że jak jest port to można podpiąć rekorder przynajmniej ja tak bym 10 lat temu zakładał ;) podobnie z kompresją All-i coś nie wyrabia po drodze? karta pamięci? nie w tym standardzie co trzeba na 4K/60 może nie wyrabia? więc obcięto we wszystkich trybach?

Hubert Multana
11-02-2023, 13:50
no właśnie ponoć następca RP przeładowany funkcjonalnością niby wszystko jest ale jak się przeczyta specyfikacje między wierszami to jednak nie wszystko - kupujacy będzie zakładał że jak jest port to można podpiąć rekorder przynajmniej ja tak bym 10 lat temu zakładał ;) podobnie z kompresją All-i coś nie wyrabia po drodze? karta pamięci? nie w tym standardzie co trzeba na 4K/60 może nie wyrabia? więc obcięto we wszystkich trybach?
Wszystko jest jak byk opisane w specyfikacji technicznej - jesli kupujacy zaklada, ze dostanie wiecej niz z niej wynika to raczej nie jest to wina producenta.

mirror
11-02-2023, 14:16
Wszystko jest jak byk opisane w specyfikacji technicznej - jesli kupujacy zaklada, ze dostanie wiecej niz z niej wynika to raczej nie jest to wina producenta.

no właśnie o tym piszę, a internet przemawia językiem korzyści - może nie ma sensu tego oglądać bo to i tak stracony czas, wystarczy wyszukać zdjęcie pudełka i tam będzie to wszystko napisane - jak kupowałem ostatni korpus to udałem się do sklepu u mnie na wsi wziąłem korpus który pożyczają i przez prawie dwie godzinki zrobiłem zdjęcia jakie zwykle robię i przetestowałem starą eLkę, wieczorem wywołałem rawy i kolejnego ranka kupiłem (klnąc jak szefc bo się zeszukałem u mnie na wsi kawałka firmowej gazrurki z drutami robiącej za konwerter RF-EF która przy tej cenie korpusu powinna być w pudełku :mrgreen:) - probowałem szukać informacji w internecie ale niestety nie znalazłem (prawie same marketingowe wypociny ale może dziwne zdjęcia robię).

klient zakłada że celem producenta jest produkcja sensownego sprzętu w którym sens rozwiązania jest istotniejszy niż pozycjonowanie - niestety to już tak nie działa. jak kupuję auto z sinikiem 75koni to nie zakładam że pojedzie 220km/h ale jak tych koni jest 400 to jest to nasuwające się założenie i jeśli nie jedzie to jestem zadziwiony i nie muszę czytać w tym celu specyfikacji technicznej

ogólnie uważam że R8 to dobry aparat a nawet bardzo dobry ale przy jego aktualnej cenie ograniczenia pozycjonujące sprzęt poszły za daleko.

capo-di_tutti-capi
13-02-2023, 20:58
Mixol do Trabanta https://www.dpreview.com/articles/9885954923/canon-eos-r8-hands-on

rojo
21-02-2023, 13:23
Za lp-e7 ktoś powinien canona powiesić za jaja, przy tej ergonomii, baterii, braku ibis, jednym slocie, żeby to miało sens to nowy powinien kosztować 6k a po roku 4,5 czyli stać się naturalnym zamiennikiem RP, a zrobili coś cholera wie dla kogo, fajna matryca, świetny af i procesor do niego, do tego gówniana reszta w cenie R61 sprzed chwili. Kogoś pogięło jak na mój gust i to grubo szczególnie z ceną pod 9K. I tłumaczenia że "okrojony żeby było taniej", przy cenie 9k to jakiś słaby żart, jakby miało być taniej to mogli wrzucić zalegające pewnie w magazynach matryce z 5d4/R i af (matrycę w sumie też) z R61 i zrobić go za 5k. Amatorzy i tak nie zauważyli by różnicy w osiągach matrycy i af, a przynajmniej pół i full profi by się nie wykurzali... Serio żeby ten aparat zaczął dla mnie mieć sens powinien kosztował połowę tego co teraz kosztuje, wtedy można sobie jako zabaweczkę na spacery kupić...

atsf
21-02-2023, 13:53
Ta bateryjka LP-E17 ma jakiś sens w budżetowych lustrzankach, a nie w bezlusterkowcach, które żrą więcej prądu, a w sumie to kurła nie ma w ogóle sensu, bo np. do C550D wystarczała LP-E8 bez mikroczipa.

WinSho
21-02-2023, 14:17
Prawda jest taka, że dali by baterię z R6 i byłby aparat idealny na backup dla R6/R6II/R5

cybulski
21-02-2023, 16:51
Gdyby nie ta bateryjka to byłby całkiem znośny aparat.

Kolekcjoner
21-02-2023, 17:03
Akurat dla mnie to dobrze, bo coś przynajmniej z eMki pasuje ;);)

marfot
21-02-2023, 20:29
Prawda jest taka, że dali by baterię z R6 i byłby aparat idealny na backup dla R6/R6II/R5

A ta bateria jakoś uniemożliwia realizację tej funkcji?

cauchy
21-02-2023, 20:34
utrudnia :P

janpur
21-02-2023, 20:34
eMka jest niezniszczalna.

adawro
22-02-2023, 11:34
Gdyby nie ta bateryjka to byłby całkiem znośny aparat.

No i kto by wtedy kupił aparat z wyższej półki? Niestety rządzą księgowi i magiczny zwrot "pozycjonowanie produktu".

robcio
22-02-2023, 21:03
Myśle, że w przytoczonej sytuacji część osób i tak kupiłoby wyższe modele bo niestety to, że coś bazuje na tej samej elektronice (ta sama matryca, ten sam procesor obrazu) nie jest gwarantem, że będzie działać tak samo szybko, dokładnie, sprawnie i funkcjonalnie dokładnie tak samo. W tej chwili te różnice między produktami coraz częściej załatwia oprogramowanie układowe.

Ja to zauważam w porównaniu ale takim dokładnym, nie samej specyfikacji. Przykład zdjęcia z bracketingiem ekspozycji wszystkie canony maja ano maja ale np. R ten tryb pozwala zrobić do 7 klatek, R7 już tylko 3 klatki.

RobertoM
27-02-2023, 13:26
Obejrzałem recenzje i jak na moj gust to brakuje lepszego wizjera, migawki mechanicznej 1/8000 i joya.
Poza tym fajny mały aparat, lekki. Do szkieł f1.8, f2 idealny.
Bateria imo nie stanowi problemu.

RobertoM
11-03-2023, 11:51
Polski test yt
https://youtu.be/GXGHN1W0IAs

Hubert Multana
19-04-2023, 21:22
Moze nie test i nie recenzja, ale mialem okazje miec stycznosc z tym aparatem - zapraszam na foto spacer po Lodzi :)


https://youtu.be/iGHAI24R08U

Arzah
20-04-2023, 08:25
Witam od poniedziałku jestem posiadaczem Canona R8 i informuję że grip od Canona RP pasuje do R8 mam na myśli pełnego z akumulatorami. Aparat sprawuje się świetnie.

akustyk
20-04-2023, 09:49
Obejrzałem recenzje i jak na moj gust to brakuje lepszego wizjera, migawki mechanicznej 1/8000 i joya.
Poza tym fajny mały aparat, lekki. Do szkieł f1.8, f2 idealny.
Bateria imo nie stanowi problemu.

nie bateria, tylko worek baterii. a raczej koniecznosc jego naladowania po calym dniu.
teraz popularne sa podwojne ladowarki, ale to nadal dwa kontakty zajete :/

mirror
20-04-2023, 10:24
Obejrzałem recenzje i jak na moj gust to brakuje lepszego wizjera, migawki mechanicznej 1/8000 i joya.
Poza tym fajny mały aparat, lekki. Do szkieł f1.8, f2 idealny.
Bateria imo nie stanowi problemu.

migawki 1/8000 aparaty z tej półki nie miały nigdy, joya również nie miały więc to raczej wishful thinking jest że pozycjonowanie sprzętu naszej ulubionej firmy pozwoli na takie ekstrawagancje - co do baterii to powinna być niestety normalnej wielkości bateria czyli wielkości LP-E6, temu korpusowi do szczęścia brakuje IBISa i byłby ciekawy sprzęt dla takich amatorów jak ja - pod warunkiem że matryca technologicznie nie jest zabytkiem wychodzącym z maszyn które się amortyzują tłukąc starą technologię.

Hubert Multana
20-04-2023, 10:30
migawki 1/8000 aparaty z tej półki nie miały nigdy, joya również nie miały więc to raczej wishful thinking jest że pozycjonowanie sprzętu naszej ulubionej firmy pozwoli na takie ekstrawagancje - co do baterii to powinna być niestety normalnej wielkości bateria czyli wielkości LP-E6, temu korpusowi do szczęścia brakuje IBISa i byłby ciekawy sprzęt dla takich amatorów jak ja - pod warunkiem że matryca technologicznie nie jest zabytkiem wychodzącym z maszyn które się amortyzują tłukąc starą technologię.
Najpierw mowisz o wishfull thinking a potem mowisz, ze powinien miec baterie i ibis czyli de facto zrobienie z niego R6 mark II ktory kosztuje 50% wiecej - do dopiero wishfull thinking.

mirror
20-04-2023, 10:40
Najpierw mowisz o wishfull thinking a potem mowisz, ze powinien miec baterie i ibis czyli de facto zrobienie z niego R6 mark II ktory kosztuje 50% wiecej - do dopiero wishfull thinking.

nie sądzę - bateria to bateria - głównie chodzi o kompatybiność - firmie może się opłacać mieć mniej rodzajów baterii, IBIS w dzisiejszych czasach to raczej oczywistość jest - to nie zrobi z niego R6II - af będzie słabszy (pomimo że w specyfikacji będzie wyglądał tak samo), ergonomia będize słabsza, migawka będzie słabsza, video będzie słabsze i jak znam życie to tradycyjnie matryca też będzie słabsza - to wystarczy w zupełności żeby go spozycjonować, a jednocześnie żeby reklamować po cichu jako "bliźniaka" R6II ;)

cauchy
20-04-2023, 10:45
nie bateria, tylko worek baterii. a raczej koniecznosc jego naladowania po calym dniu.
teraz popularne sa podwojne ladowarki, ale to nadal dwa kontakty zajete :/

Teraz wyobraź sobie, że 4 osoby jadą na miesięczny road trip po Ameryce. U mnie sprawa z ładowaniem wygląda tak:
- telefon (codziennie)
- 3x aku do drona (codziennie)
- kontroler drona (co trzeci dzień)
- 4x aku do aparatu (co drugi dzień)
- powerbank, słuchawki, czołówka (raz na tydzień)

i można pomnożyć x ilość osób, bo każda będzie miała podobne zapotrzebowanie na energię (może bez drona, ale za to będzie co innego - gopro, boombox, gimbal, whatever) :evil:

Hubert Multana
20-04-2023, 11:22
Teraz wyobraź sobie, że 4 osoby jadą na miesięczny road trip po Ameryce. U mnie sprawa z ładowaniem wygląda tak:
- telefon (codziennie)
- 3x aku do drona (codziennie)
- kontroler drona (co trzeci dzień)
- 4x aku do aparatu (co drugi dzień)
- powerbank, słuchawki, czołówka (raz na tydzień)

i można pomnożyć x ilość osób, bo każda będzie miała podobne zapotrzebowanie na energię (może bez drona, ale za to będzie co innego - gopro, boombox, gimbal, whatever) :evil:
Ale co to ma wspolnego z mniejsza bateria w R8? Od dawna wiadomo, ze jadac gdziekolwiek trzeba miec ze soba elektrownie.

cauchy
20-04-2023, 12:40
nic - offtop 8-)

WinSho
20-04-2023, 18:52
Ale co to ma wspolnego z mniejsza bateria w R8? Od dawna wiadomo, ze jadac gdziekolwiek trzeba miec ze soba elektrownie.

No i jakie te wrażenia z użytkowania R8? Myślałem, że coś tutaj opiszesz pod kątem foto a nie wideo.

cauchy
20-04-2023, 18:58
Foto jest passe, teraz sie vloguje [emoji13]Sam sie kiedys z tego podsmiewywalem, haha chcesz video to kup kamere a nie aparat. A teraz sam wiecej krece niz cykam [emoji4]

WinSho
20-04-2023, 19:02
Foto jest passe, teraz sie vloguje [emoji13]Sam sie kiedys z tego podsmiewywalem, haha chcesz video to kup kamere a nie aparat. A teraz sam wiecej krece niz cykam [emoji4]

Taaa...jak chce vlogi to sobie puszczam te które mnie interesują i nie są one o fotografii :mrgreen:
Pytałem o użytkowanie R8 w pod kątem foto bo mnie już mój RP zaczyna wkurzać a za chwilę mam kilka dość ważnych zleceń.

atsf
20-04-2023, 19:05
Pytałem o użytkowanie R8 w pod kątem foto bo mnie już mój RP zaczyna wkurzać a za chwilę mam kilka dość ważnych zleceń.

Pożyczyć Ci 6D?

WinSho
20-04-2023, 19:07
Apropo widziałem Twoje foty na FB i jak na Sigmę to w miarę dała radę ale chyba czujesz, że twoją puszkę to szkło ogranicza co?

--- Kolejny post ---


Pożyczyć Ci 6D?

Dzięki wielkie ale na razie mam nadzieję działać na R6 a RP jako backup. Chociaż 6D to mega fajna puszka i szczerze wolałbym ją niż RP.

Hubert Multana
20-04-2023, 19:28
No i jakie te wrażenia z użytkowania R8? Myślałem, że coś tutaj opiszesz pod kątem foto a nie wideo.
Szczerze to mnie fotografia jakos specjalnie nie rusza, pstrykam bo pstrykam - ale z mojego punktu widzenia i na moje potrzeby jest po prostu ok.

Dlatego tez fotospacer byl w formie vloga, bo nie czuje sie do wypowiadania sie na temat mozliwosci foto. Ja uzywam aparatu do filmowania.

WinSho
20-04-2023, 20:01
Szczerze to mnie fotografia jakos specjalnie nie rusza, pstrykam bo pstrykam - ale z mojego punktu widzenia i na moje potrzeby jest po prostu ok.

Dlatego tez fotospacer byl w formie vloga, bo nie czuje sie do wypowiadania sie na temat mozliwosci foto. Ja uzywam aparatu do filmowania.

Jasne, rozumiem i już więcej nie będę marudzić o zdjęcia :P

cauchy
20-04-2023, 20:23
Apropo widziałem Twoje foty na FB i jak na Sigmę to w miarę dała radę ale chyba czujesz, że twoją puszkę to szkło ogranicza?
Tak tez to czuje, ale co tu kryc, to juz 10 letnia konstrukcja ze starym USM, ktory dzis przy blyskawicznym i bezglosnym RF trąci myszką. Parę fajnych szotów przedwczoraj stracilem bo akurat zaczęła myszkowac po trawie albo po ogonie zamiast chociaz po glowie. W wideo co chwila slychać trktrktrk.. ale co zrobic, na razie nie ma nowszej alternatywy do powiedzmy 8-9k. Gdyby chociaz byla przejsciowka z sony na rf… A i tak się ciesze bo lepszy ten obiektyw niz żaden, a dal mi tyle radochy co 4 lata temu MTB :)

RobertoM
20-04-2023, 20:27
migawki 1/8000 aparaty z tej półki nie miały nigdy, joya również nie miały więc to raczej wishful thinking jest że pozycjonowanie sprzętu naszej ulubionej firmy pozwoli na takie ekstrawagancje - co do baterii to powinna być niestety normalnej wielkości bateria czyli wielkości LP-E6, temu korpusowi do szczęścia brakuje IBISa i byłby ciekawy sprzęt dla takich amatorów jak ja - pod warunkiem że matryca technologicznie nie jest zabytkiem wychodzącym z maszyn które się amortyzują tłukąc starą technologię.

Z5 ma 1/8000
Niech już R8 ma migawkę 1/4000 ale mogłaby być w pełni mechaniczna. Tak to bokeh cierpi na zastosowanym rozwiązaniu.

mirror
20-04-2023, 20:47
Z5 ma 1/8000
Niech już R8 ma migawkę 1/4000 ale mogłaby być w pełni mechaniczna. Tak to bokeh cierpi na zastosowanym rozwiązaniu.

ma byc taniej a mechanika droga :) ale zgadzam się sam uzywam mechanicznej - ale zaraz dowiemy sie że to to samo, a nawet lepiej ja kupiłem korpus w którym mmogę wybrać co chcę - ale nasza ulubiona firma pozwala wybierać jak zakupisz wszystko :mrgreen: jak nie zakupisz wszystkiego to nie mozesz wybierać

Hubert Multana
20-04-2023, 21:13
Jasne, rozumiem i już więcej nie będę marudzić o zdjęcia :P
Nie no, luz :D nie da sie tego jakos jasno rozdzielic, bo biorac aparat do reki nawet do filmowania i tak oceniasz go w jakis sposob przez pryzmat zdjec.

To w druga strone czesto jest problem, ze osoby robiace tylko zdjecia nie rozumieja pewnych specyfik rynku filmowego, ktory jest juz nierozlaczny z foto.

RobertoM
01-06-2023, 14:39
Czy ktoś z szanownego grona forumowiczów nabył tytułowe body?
Cena trochę spadła i zastanawiam się poważnie nad zakupem.
Podoba mi kolorystyka z matrycy z r6ii. Zdecydowanie przyjemniejsze „skin tony” niż w R (przynajmniej w moim odbiorze).
Będę wdzięczny za opinie z pierwszej ręki.

mkamelg
14-06-2023, 12:41
Nie wiem czy ktoś sobie kupił R8 w Polsce, ale wiem że ktoś zrobił to poza Polską i podzielił się swoimi wrażeniami z użytkowania na forum CR.

https://www.canonrumors.com/forum/threads/r8-or-r6-mark-i.42311/#post-963264


I am sure you will enjoy the R8. I have had mine for a few weeks now and it is exactly what I wanted. All the latest features and a modern sensor in a light and compact body. Pair it with the RF 35mm and you get a super light combo with amazing image quality. I was really surprised how much you can get out of the RAW files. Shadow recovery and even highlight recovery is excellent.

A few thoughts on the R8 compared to the RP: The bodies are almost identical but you immediately notice the upgraded display. It is not only sharper but also looks more color accurate. The EVF also seems slightly sharper and clearer despite having the same resolution. The blackout between shots has also been massively improved. The R8 is much faster on startup and feels more responsive overall. After a few days I also really appreciate the on/off switch on the right side. Being able to turn the camera on/off with one hand is so much more convenient. Battery life has been alright so far, similar to the RP. Just make sure to always bring a spare battery.


Jestem pewien, że będziesz zadowolony z R8. Mam swój od kilku tygodni i jest dokładnie tym, czego chciałem. Wszystkie najnowsze funkcje i nowoczesny czujnik w lekkiej i kompaktowej obudowie. Połącz go z RF 35mm, a otrzymasz super lekką kombinację z niesamowitą jakością obrazu. Byłem naprawdę zaskoczony, jak wiele można wydobyć z plików RAW. Odzyskiwanie cieni, a nawet odzyskiwanie podświetleń jest doskonałe.

Kilka przemyśleń na temat R8 w porównaniu do RP: Korpusy są prawie identyczne, ale od razu zauważasz ulepszony wyświetlacz. Jest nie tylko ostrzejszy, ale także wygląda na dokładniejszy w odwzorowaniu kolorów. EVF wydaje się również nieco ostrzejszy i wyraźniejszy, pomimo tej samej rozdzielczości. Znacznie poprawiono również zaciemnienie między ujęciami. R8 jest znacznie szybszy podczas uruchamiania i ogólnie wydaje się bardziej responsywny. Po kilku dniach naprawdę doceniam też włącznik/wyłącznik po prawej stronie. Możliwość włączania/wyłączania aparatu jedną ręką jest o wiele wygodniejsza. Żywotność baterii była jak dotąd w porządku, podobnie jak w przypadku RP. Tylko upewnij się, że zawsze masz ze sobą zapasową baterię.

Niedawno w Łodzi otworzył się salon Cyfrowe.pl gdzie miałem okazję trzymać m.in. tę R8 w rękach. Patrząc przez jej EVF (2,36 mln punktów) nie odczułem jakiegoś dyskomfortu wizualnego w porównaniu do EVF z R6 Mark II (3,69 mln punktów) co uważam za bardzo duży plus. R8 fenomenalnie leży w dłoni i parując go ze wszystkimi optycznymi maluchami (chodzi mi o gabaryty obiektywów) można czerpać bardzo dużą radość z fotografowania tym modelem aparatu.

R8 w określonych warunkach niestety potrafi się przegrzać.

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1748813-REG/canon_eos_r8_mirrorless_camera.html/reviews?sts=pi


I've been very pleased with the new Canon R8. In almost every way it is a real improvement on my original RP.

Unfortunately, I was just out on a sunny day with a temperature in the low 80s F (but very low humidity) using the Canon RF 70-200mm f4 lens. After about 45 minutes I began seeing a warning icon indicating that the camera was getting hot. After about 20 more minutes the R8 camera simply shut down 'due to overheating'. Note that I was just shooting single photos and not using the video features and not even using continuous shooting in photo mode. Looking online, I see a number of complaints about this problem with the R8. Hopefully, it can be fixed with a software update as was the case for the R5 that had a similar overheating problem.


Jestem bardzo zadowolony z nowego Canona R8. Niemal pod każdym względem jest to prawdziwa poprawa w stosunku do mojego oryginalnego RP.

Niestety, byłem właśnie na zewnątrz w słoneczny dzień z temperaturą poniżej 80 stopni F (ale bardzo niską wilgotnością), używając obiektywu Canon RF 70-200mm f4. Po około 45 minutach zacząłem widzieć ikonę ostrzegawczą wskazującą, że aparat się nagrzewa. Po około 20 minutach kamera R8 po prostu wyłączył się „z powodu przegrzania”. Zwróć uwagę, że robiłem tylko pojedyncze zdjęcia i nie korzystałem z funkcji wideo, a nawet nie używałem zdjęć seryjnych w trybie zdjęć. Przeglądając Internet, widzę wiele skarg dotyczących tego problemu z R8. Mamy nadzieję, że można to naprawić za pomocą aktualizacji oprogramowania, tak jak w przypadku R5, który miał podobny problem z przegrzaniem.

https://www.amazon.com/Canon-Full-Frame-Mirrorless-Lightweight-Smartphone/product-reviews/B0BTTTH5G6/ref=cm_cr_arp_d_viewopt_srt?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews&pageNumber=1&sortBy=helpful&filterByStar=critical


This is a fun little camera but it overheats very easily…even indoors. Its crazy. i can’t imagine how anyone will be able to use it for video in the summer outdoors. If you shoot 4K/60, Plan on only taking short clips or get a different camera.

Would have preferred a bigger battery as well. plan on stocking up.


To zabawny mały aparat, ale bardzo łatwo się przegrzewa… nawet w pomieszczeniach. To jest szalone. nie mogę sobie wyobrazić, jak ktokolwiek będzie mógł używać go do nagrywania wideo latem na świeżym powietrzu. Jeśli nagrywasz w rozdzielczości 4K/60, zaplanuj nagrywanie tylko krótkich klipów lub kup inny aparat.

Wolałbym też większą baterię. planować zapasy.

https://www.reddit.com/r/canon/comments/133cru7/r8_overheating_issues/

Zbyt bardzo rozwinięta dyskusja żeby tłumaczyć całość. Na dwóch różnych egzemplarzach przegrzewanie występowało przy parametrach pracy:

Czas: W samo południe w pełnym słońcu, temperatura prawie 80 stopni Fahrenheita (około 26 stopni Celsjusza)

Obiektywy: RF 35mm F1.8 IS Macro STM i EF 100mm f/2.8 Macro USM podpięty przez adapter (nie wiadomo jakiej firmy)

Ustawienia aparatu: Działanie AF: Servo, Wybór obszaru autofokusa: AF całego obszaru, Wybór zdjęć pojedyn., serii zdjęć lub samowyzwalacza: Wolne serie zdjęć, Tryb migawki: Elektroniczna, Jakość obrazu: RAW

Jak zachowuje się ten model aparatu w strefie klimatu równikowego (Malezja)?


https://www.youtube.com/watch?v=sVJh-TbKETY

Hubert Multana
24-06-2023, 14:15
Nie wiem czy ktoś sobie kupił R8 w Polsce, ale wiem że ktoś zrobił to poza Polską i podzielił się swoimi wrażeniami z użytkowania na forum CR.
Mialem dostep do R8 od pierwszego dnia gdy nastapila wysylka aparatow w Polsce i nie zauwazylem zadnych problemow z przegrzewaniem sie, a krecilem prawie 2h w 4K50 w lodzkim palmiarium przy temperaturze okolo 30 stopni i wilgotnosci zblizej do 100%.


https://www.youtube.com/watch?v=IXy7rrUrRtA

capo-di_tutti-capi
27-06-2023, 18:28
https://www.optyczne.pl/490.1-Test_aparatu-Test_Canon_EOS_R8.html

Maro66
27-06-2023, 20:28
Na dzień dobry gdzieś im uszczelnienia umknęły...

capo-di_tutti-capi
27-06-2023, 21:47
https://cweb.canon.jp/eos/lineup/r8/image/feature-operability-prevention.jpg

https://cweb-canon-jp.translate.goog/eos/lineup/r8/feature-operability.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

cauchy
27-06-2023, 22:57
o widzę po teście optycznych, że cena spadła 1.5k, więc już spoko, jeszcze jakaś promka wpadnie poniżej 7k i już będzie znośnie :)
R6II jest już w cenie starego R6 więc też spoko
ale i tak czekam co wpadnie na miejsce R5

WinSho
27-06-2023, 23:06
o widzę po teście optycznych, że cena spadła 1.5k, więc już spoko, jeszcze jakaś promka wpadnie poniżej 7k i już będzie znośnie :)
R6II jest już w cenie starego R6 więc też spoko
ale i tak czekam co wpadnie na miejsce R5

Może jedynie wpaść Sony A7rV :mrgreen:

Hubert Multana
27-06-2023, 23:27
Dajcie spokoj, linkowanie do tego serwisu i traktowanie go jako wiarygodnego to zart :) a ceny leca w dol bo dolar leci w dol. Jak przyjdzie korekta to konkretna.

mystek
01-07-2023, 21:07
Ostatnio sporo oglądam o R8 i R6mk2 jako chęć zmiany z Rki na coś lepszego i tak analizując wszelkie za i przeciw R8 mimo zaje.... matrycy i AF nie jest godnym następcą Rki (też bardziej z myślą o fotografii, nie wideo). R8 ma: gorszy ekran LCD, gorszy EVF, jest mniejszy (tu już bankowo musiałbym grip kupować powiększający body), bateria, brak zasłony migawki i coś tam pewnie jeszcze, ale wyleciało z głowy na ten moment. Generalnie gdyby R8 miałby to co R + lepsza matryca, to byłby spoko opcją jako konkurencja, ale wg mnie matryca to nie wszystko. To tak jakby kupić samochód z 5.0 V8 bez klimatyzacji, gdzie R ma np 2.0 R4 ale ma klimatyzację.

Reasumując raczej będę przyglądał się R6 mk2 jako następca R, ale to jak wpadnie jakaś większa gotówka.

Hubert Multana
01-07-2023, 22:06
W chwili obecnej roznica miedzy R8 a R6 mkii to blisko 5 tysiecy zlotych...szczerze mowiac samemu rozwazam przejscie na stale z R6 na R8 bo doplacanei do R6 mkII wedlug mnie nie ma sensu.

mystek
02-07-2023, 10:02
Po Twojej opinii zacząłem zgłębiać temat R8, ale serio - matryca i wszelkie funkcje biją na głowę Rkę, owszem, ale nie podoba mi się jednak te mocno okrojone detale względem Rki. R6mk2 będę rozważał, ale to pewnie za jakiś dłuższy czas. Pewnie mimo wszystko wrócę do R8 jako rozważanie, a nóż będzie jakaś super promocja, która powali na głowę. Może wypożyczę R8 i obadam z czym się to je. Ten cały Jared Polin mega zachwala R8 i generalnie wszelkie testy mocno zachwalają to body, ale te niuanse... Muszę się z tym przespać.

Hubert Multana
02-07-2023, 11:12
Po Twojej opinii zacząłem zgłębiać temat R8, ale serio - matryca i wszelkie funkcje biją na głowę Rkę, owszem, ale nie podoba mi się jednak te mocno okrojone detale względem Rki. R6mk2 będę rozważał, ale to pewnie za jakiś dłuższy czas. Pewnie mimo wszystko wrócę do R8 jako rozważanie, a nóż będzie jakaś super promocja, która powali na głowę. Może wypożyczę R8 i obadam z czym się to je. Ten cały Jared Polin mega zachwala R8 i generalnie wszelkie testy mocno zachwalają to body, ale te niuanse... Muszę się z tym przespać.
Polecam naprawdę przetestować, bo narzekanie na to body było przed wysyłka na podstawie specyfikacji. Głównie internetowych napinaczy którzy fotografują jeszcze 5D :)

Ja przetestowałem, miałem go naprawdę długo na testy i wyrobiłem sobie zdanie. Gdybym robił śluby to bym się nie zastanawiał i brał R6 mark II, ale dla hobbystów to jest naprawdę 5 tysięcy które można lepiej wydać.

porcupine3
02-07-2023, 11:20
Ale jakie 5 tys. ? Obecnie R6mII kosztuje 11 tys. (z uwzględnieniem CB), natomiast R8 7,5 tys. Jak dla mnie to różnica jest 3,5 tys. ale może coś źle liczę :D

mystek
02-07-2023, 19:14
Hubert, R8 to świetna matryca i funkcje foto/wideo, niewątpliwie, ale od początku wyjścia tego body nosił on miano "okrojonego" aparatu i niestety - nie jest to błędne stwierdzenie. Szkoda, że tak okroili ten aparat, to zniechęca. R6mk2 wydaje się aparatem idealnym na ten moment. Chyba, że właśnie R8 poleci grubo z ceną i z czasem zacznie kosztować np 5000-5500zł, wtedy na pewno będzie on do rozważenia. Z obecną ceną absolutnie nie jest.

PS: tak lekko abstrachując. Zastanawiam się jak to jest z tym ultra szybkim AF. Tj wykrywanie oka i generalnie servo AF jest ultra szybkie w nowych aparatach. Czy obiektywy "nadążają" za tak szybkimi AF swoimi silnikami? Tj mam na myśli STM ale też mam w RF100-400 ten cały silnik nano-USM, który jest bardzo szybki, niewątpliwie, ale wciąż jest to mechaniczne ustawianie ostrości, gdzie w body jest to powiedzmy "cyfrowe". Od razu mówię, że może czegoś nie rozumiem i może to pytanie mega laickie, ale proszę o wyjaśnienie :)

Tak w skrócie jeszcze - załóżmy, że wszystko dzieje się w ultra spowolnieniu. Po kolei: Strzelamy w oko biegnącego szybko zwierzęcia na wprost nas. W aparacie wyskakuje nam niebieska kratka na oku zwierzęcia, a my strzelamy seriami. Czy silnik focusa w obiektywie jest tak szybki, że np nadąży ustawiać ostrość na obiekt biegnący w naszą stronę z prędkością np 40kmh?

Kolekcjoner
02-07-2023, 21:34
Ostatnio sporo oglądam o R8 i R6mk2 jako chęć zmiany z Rki na coś lepszego i tak analizując wszelkie za i przeciw R8 mimo zaje.... matrycy i AF nie jest godnym następcą Rki (też bardziej z myślą o fotografii, nie wideo). R8 ma: gorszy ekran LCD, gorszy EVF, jest mniejszy (tu już bankowo musiałbym grip kupować powiększający body), bateria, brak zasłony migawki i coś tam pewnie jeszcze, ale wyleciało z głowy na ten moment. Generalnie gdyby R8 miałby to co R + lepsza matryca, to byłby spoko opcją jako konkurencja, ale wg mnie matryca to nie wszystko. To tak jakby kupić samochód z 5.0 V8 bez klimatyzacji, gdzie R ma np 2.0 R4 ale ma klimatyzację.

Reasumując raczej będę przyglądał się R6 mk2 jako następca R, ale to jak wpadnie jakaś większa gotówka.

A skąd przekonanie że R8 jest "następcą" Rki? Pomijając wszystkie aspekty fizyczne to je dzieli niemal 1000$ różnicy w cenie startowej.
A to że mały to zaleta nie wada ;)....

Hubert Multana
02-07-2023, 22:10
A skąd przekonanie że R8 jest "następcą" Rki? Pomijając wszystkie aspekty fizyczne to je dzieli niemal 1000$ różnicy w cenie startowej.
A to że mały to zaleta nie wada ;)....
Dokładnie - choćby pod względem gimbala jest to obecnie najmniejsza i najlżejsza 4K50 bez cropa na runku. I do tego najtańsza.

robcio
02-07-2023, 23:10
R8 to raczej następca RP majac na uwadze, że sporo elementów układanki dalej jest z protoplasty.

mystek
02-07-2023, 23:47
Ale przecież ja nie napisałem, że R8 jest następcą Rki według Canona. Następcą Rki jest aparat lepszy od Rki jakiejkolwiek firmy. Nie zrozumiałeś mnie Kolekcjoner :) Naturalnie chodzi mi o poszukiwanie czegoś lepszego. R nie ma następcy według Canona, ale generalnie marka Canon wypuściła wiele różnych body, na które można Rkę zamienić, więc R8, R6mk2, R6mk1, R3, R5 to są "następcy" Rki, bo są po prostu lepsze. Natomiast już wyjaśniłem dlaczego wg mnie R8 nie jest godnym aparatem aby Rkę zastąpić (czyli sprzedać R i kupić coś lepszego) MIMO WSZYSTKO.

RobertoM
09-07-2023, 20:45
Tez mam Rkę i poważnie rozważałem R8.
Jednak brak pełnej mechanicznej migawki i czasu 1/8000 spowodowało, że wstrzymałem się z zakupem.

robcio
09-07-2023, 22:12
Tez mam Rkę i poważnie rozważałem R8.
Jednak brak pełnej mechanicznej migawki i czasu 1/8000 spowodowało, że wstrzymałem się z zakupem.

Pojawia się kolejna (technicznie wraca) opcja wymiany R na R6, który stał się na powrót dostępny, oczywiście R ma matryce wyższej rozdzielczości ale R6 też ma swoje mocne strony.

Hubert Multana
09-07-2023, 23:39
Zalezy kto do czego potrzebuje, ja wlasnie sprzedalem R6 i rozwazam przejscie na R8 na stale ;)

mystek
10-07-2023, 09:09
#Hubert - no ty filmujesz, więc takie przejście ma sens.

#Robcio - ale R6 to tylko mały krok na przód względem R, też średnio uśmiecha się np sprzedać R za 5000zł i dołożyć 2500zł do R6. Jakbym miał wybór R6 a R8, to bym już raczej R8 wybrał.

robcio
10-07-2023, 12:03
#Hubert - no ty filmujesz, więc takie przejście ma sens.

#Robcio - ale R6 to tylko mały krok na przód względem R, też średnio uśmiecha się np sprzedać R za 5000zł i dołożyć 2500zł do R6. Jakbym miał wybór R6 a R8, to bym już raczej R8 wybrał.

Nie namawiam, pokazuje możliwość, każdy inaczej wycenia czy dla niego to mały krok czy nie. Dla mnie dużo lepszy niż w R autofocus, szybsza seria i stabilizacja oraz dwie karty to sporo usprawnień, dla kogoś niewiele, a jeszcze dla innego regres :)

RobertoM
11-07-2023, 13:22
Jeżeli ktoś nie robi reportażu i nie potrzebuje dwóch slotów to dla czysto fotograficznych zastosowań Rka jest nadal bdb wyborem. Za 5kzl można znaleźć egzemplarz jak nowy. Dobra matryca, dobra migawka. Eye af na niezłym poziomie.

g69
13-07-2023, 18:53
#Hubert - no ty filmujesz, więc takie przejście ma sens.

#Robcio - ale R6 to tylko mały krok na przód względem R, też średnio uśmiecha się np sprzedać R za 5000zł i dołożyć 2500zł do R6. Jakbym miał wybór R6 a R8, to bym już raczej R8 wybrał.

Wolałbym używaną pierwszą R6 niż R8,bo przecież ilość amputacji jakiej w R8 dokonano wycenia ten aparat w rejonach 5-6tys... bez stabi,bez osłony migawki,malutka bateria,migawka 1/4000 i bez mechanicznej... R6 niedawno na alle za 7tys wisiała.

zdebik
13-07-2023, 19:07
Sam chyba zarekomenduje R6 mk2. Coraz bardziej brakuje mi AF w 4k na M50.
Ponieważ w pracy coraz bardziej cisną o video.

Hubert Multana
13-07-2023, 19:38
Wolałbym używaną pierwszą R6 niż R8,bo przecież ilość amputacji jakiej w R8 dokonano wycenia ten aparat w rejonach 5-6tys... bez stabi,bez osłony migawki,malutka bateria,migawka 1/4000 i bez mechanicznej... R6 niedawno na alle za 7tys wisiała.
Jesli chodzi o filmowanie R8 jest pod kazdym wzgledem lepszy od R6. I tanszy.

Pieknografia
13-07-2023, 19:55
Jesli chodzi o filmowanie R8 jest pod kazdym wzgledem lepszy od R6. I tanszy.

Odważne stwierdzenie.
Czy lepszy jest również dlatego że nie ma możliwości nagrywania na obie karty jednocześnie?

mystek
13-07-2023, 22:20
Kurde, ja to mam rozkminy ostatnio. Myślałem o R8, później R6mk1, a ostatecznie zostanę z R jeszcze :D I jak to mówią po angielsku - here is why https://www.youtube.com/watch?v=ylF3IkDgK9E&ab_channel=JamesReader

R używam głównie do krajobrazów i jeśli mowa o cięciu zdjęć, to R5 (w tym filmie porównuje gość R5 z R6 i R) naturalnie wygląda najlepiej, później R, ale R6 jednak brakuje pikseli. Ok, różnice są minimalne, ale jednak. Reasumując co różni te aparaty? Łatwość w dochodzeniu do danych zdjęć. R5 i R6 mają na pewno łatwiej bo Eye AF jest na wyższym poziomie. Wadą R oprócz gorszego śledzenia oka (ale nadal bardzo dobrego!) jest zdaje się jeszcze tylko to wyciąganie z cieni oraz szum na wyższym ISO. Choć co da się odnotować - R6 mimo fajniejszych szumów od R jednak daje mimo wszystko nieco mniej ostre zdjęcia od R. Generalnie - pierdoły.

PS: lepiej będzie zainwestować w optykę, a nie body.

g69
13-07-2023, 22:26
I dobrze. Wymiana szkła duzo szybciej będzie odczuwalna w obrazku niż nakrętka do niego.

RobertoM
14-07-2023, 00:41
Dobry obiektyw to postawa

Hubert Multana
14-07-2023, 00:59
Odważne stwierdzenie.
Czy lepszy jest również dlatego że nie ma możliwości nagrywania na obie karty jednocześnie?

Moglbym dopisac, ze moim zdaniem - ale jest tak zart o tym wiec sobie odpuszcze ;)

Wiesz ile razy uzylem zapisy video na obu kartach w Canonie R6 przez rok? Tyle samo co w R8 majac go na testach :)

Przemek_PC
14-07-2023, 11:25
I uważasz, że jest się czym chwalić? No to ja też się pochwalę, że filmując A7III ZAWSZE nagrywam na dwie karty jednocześnie. Wcześniej filmując Canonem XF100 robiłem tak samo.

Hubert Multana
14-07-2023, 11:29
Pewnie zalezy to od tego kto co nagrywa. Jeden moze sobie pozwolic na zapis na jedna karte, inny nie.

Przemek_PC
14-07-2023, 11:56
To się nazywa odpowiedzialność a cechę tą zwykle nabywa się z wiekiem oraz zebranym (najczęściej negatywnym) doświadczeniem. Jadąc na zlecenie, na które nie możesz się spóźnić wybierzesz autostradę, drogę ekspresową czy lokalne drogi?

Hubert Multana
14-07-2023, 12:09
Mam sportowe auto, nie spóźniam się ;) a drogę wedlug czasu dojazdu dobiera mi google maps, a nie schemat Przemka z forum. Pozdro!

Przemek_PC
14-07-2023, 12:15
Zanotuj sobie ten wpis i przeczytaj za 20-30 lat. Również pozdrawiam.

robertskc7
14-07-2023, 12:40
Sorry ale chwalenie się że mając dwa sloty korzysta się z jednego jest mega słabe.

Jacek_Z
14-07-2023, 22:38
Dlaczego od razu "chwalę"? Można po prostu stwierdzić fakt. Ja używam też jednego slotu. Drugi na przepełnienie, ale tego nie doświadczyłem, bo pierwsza karta ma 256 GB. Ostatnie moje aparaty miały dwa sloty, Używam jednego. Na forum Nikona też bywają wątki gdzie wspomina się o profesjonaliźmie itd w tej kwestii. Sęk w tym, że o ile kojarzę to na palcach jednej ręki można było policzyć przypadki gdy ktoś miał problem z kartą.A to są lata i setki, jak nie tysiące ludzi. Masz większą szanse, że nie dojedziesz na zlecenie bo ci się samochód zepsuje. Może sie tez zepsuć aparat, obiektyw itd. Dodam jeszcze, ze drugiego body nie zabieram, jedynie obiektywów przeważnie mam kilka. Też sie nie chcą zepsuć. Ponad 30 lat zawodowej pracy, tysiące sesji, niektóre z nich kosztowały mnie sporo (np wynagrodzenie dla topowej modelki) i ...
Tak, wiem co mówią informatycy. Bo to mi zaraz na pewno ktoś napisze. Sęk w tym, że u nich komputer jest jedynym urzadzeniem i pracują na nim (minimum) 8h dziennie. Ja używam aparatu góra dwa razy w tygodniu, ze 2-3 godziny.

Kolekcjoner
14-07-2023, 23:06
PS: lepiej będzie zainwestować w optykę, a nie body.
Nie da się ukryć że to powinno być mottem niemal każdego wątku o wyborze body ;)....


Dlaczego od razu "chwalę"? Można po prostu stwierdzić fakt. Ja używam też jednego slotu. Drugi na przepełnienie, ale tego nie doświadczyłem, bo pierwsza karta ma 256 GB. Ostatnie moje aparaty miały dwa sloty, Używam jednego. Na forum Nikona też bywają wątki gdzie wspomina się o profesjonaliźmie itd w tej kwestii. ....

Tyle że tu też nie każdy fotografuje profesjonalnie. Pomijam już przypadki że jakoś dało się latami używać aparatu z jednym slotem nawet w zastosowaniach zawodowych i nikt nie pisał o "skandaliczności" takiego zachowania ;).
I też potwierdzam że w mojej karierze jeszcze nigdy nie miałem problemów tego typu żeby mi karta siadła. Owszem zdarzały się sytuacje że SD się po prostu rozleciała ale to żaden problem.

Hubert Multana
14-07-2023, 23:16
Nie zrozumcie mnie zle, 2 sloty na SD i zapis rownolegly sa niezbedne w niektorych branzach. Idac na reportaz nie wyobrazam sobie, zeby nie miec realnego backupu w trakcie. Tylko ze ja robie youtuby a nie reportaze. Tu wszystko jest ustawione, wiec latwiej ograc to ponownie w razie W, niz duplikowac setki gigabajtow danych co odcinek..

MyBestPhoto
15-07-2023, 13:57
Hej!
Trochę czytam o R8 i takie pytanie, bo nie bardzo widziałem żeby ktoś o tym pisał.

Używając RP mam wrażenie,że używam zabawki. Nie chodzi o lekkość i małe gabaryty. Chodzi o szybkość działania i ogólnie, odczucia pracy w porównaniu do nawet R czy R6. Po prostu robiąc zdjęcia w R lub R6 wiesz, że to aparat do pracy. Robiąc zdjęcia RP czujesz jego "delikatność" Wiadomo, też zrobi się super zdjęcia RP, ale chodzi o to wrażenie.
Czy R8 też ma się takie odczucia jak w RP?

Hubert Multana
15-07-2023, 14:07
Nie jest tak solidny jak R6, ale nie odczulem zeby byla to zabawka. Natomiast to jest segment nizej niz R6 bez dwoch zdan, wiec na pewno biorac oba do reki latwo wyczujesz roznice.

Przemek_PC
15-07-2023, 14:12
Aż wyciągnąłem z szafy 1D żeby poczuć to COŚ :)

Eberloth
15-07-2023, 14:25
Chciałem spytać jako lajkonik amator. Zapewne były profesjonalne lustrzanki analogowe. Robiły backup na drugą kliszę? :mrgreen:

MyBestPhoto
15-07-2023, 14:27
Nie jest tak solidny jak R6, ale nie odczulem zeby byla to zabawka. Natomiast to jest segment nizej niz R6 bez dwoch zdan, wiec na pewno biorac oba do reki latwo wyczujesz roznice.

Ok, czyli tak samo w stosunku do R też będzie różnica. Bo uważam, że R, R6 i R5 "klapią" podobnie.

A RP jest zauważalnie inaczej. Zabawkowo, plastikowo...Nie mówię o jakości zdjęć tylko o odczuciach.

Hubert Multana
15-07-2023, 16:12
R8 na pewno klapie inaczej, bo nie ma mechanicznej migawki. Wiec no, z definicji.

MariusWA
16-07-2023, 22:49
Wszyscy narzekają na małą baterię w R8 a kosztuje połowę tego co Lp-6 do R6 czy R5. Można mieć ich dwa razy więcej. Oczywiście kwestia wymiany.
Migawka tylko 1/4000...ale nikt nie pisze że elektroniczna 1/16000.
Że nie ma dżoja..no nie ma ale R też nie miało a wybór zarówno na paluchem na ekranie jak i pseudo dżojem z kółka zdecydowanie szybszy i dokładniejszy niż w R.
Autofocus....no tu jest o wiele lepiej niż w R i w R6 ...i w R5...bez dwóch zdań.
Sloty...nie każdy robi zawodowo, zawodowo za czasów pierwszego 5D też nie było...dało radę.
40/20 klatek na sekundę to jak na amatorskie body świetne osiągi.
Oczywiście przy cenie wyjściowej i ja patrzyłem na R8 dość dziwnie...ale właśnie sprzedałem R

Eberloth
16-07-2023, 22:57
Wszyscy narzekają na małą baterię w R8 a kosztuje połowę tego co Lp-6 do R6 czy R5. Można mieć ich dwa razy więcej. Oczywiście kwestia wymiany.
Migawka tylko 1/4000...ale nikt nie pisze że elektroniczna 1/16000.
Że nie ma dżoja..no nie ma ale R też nie miało a wybór zarówno na paluchem na ekranie jak i pseudo dżojem z kółka zdecydowanie szybszy i dokładniejszy niż w R.
Autofocus....no tu jest o wiele lepiej niż w R i w R6 ...i w R5...bez dwóch zdań.
Sloty...nie każdy robi zawodowo, zawodowo za czasów pierwszego 5D też nie było...dało radę.
40/20 klatek na sekundę to jak na amatorskie body świetne osiągi.
Oczywiście przy cenie wyjściowej i ja patrzyłem na R8 dość dziwnie...ale właśnie sprzedałem R

Jak na pierwszy post na forum, to artykuł sponsorowany. Oczywiście serdecznie witamy. Jest też taki dział - możesz zrobić to samo...

MariusWA
16-07-2023, 23:25
Jak na pierwszy post na forum, to artykuł sponsorowany. Oczywiście serdecznie witamy. Jest też taki dział - możesz zrobić to samo...

Nie pierwszy... jestem tu/bylem od czasu 5D/40D... zalogowany pod mailem do którego już nie mam dostępu...
Zalogowałem się ponownie, czytam tą dyskusję od początku...
Ja rozumiem,że sprzęt ma swoje ograniczenia ale jestem bardzo ciekawy kto z tych narzekających porównał bezpośrednio R8 do R, R6...

Eberloth
16-07-2023, 23:31
Nie pierwszy... jestem tu/bylem od czasu 5D/40D... zalogowany pod mailem do którego już nie mam dostępu...

Tu nie mail loguje tylko user/password. Także ten...

13922

MariusWA
17-07-2023, 06:36
Serio...a pezypomnisz mi haslo do konta bez dostępu do maila? Tak że...tego
Może coś merytorycznego a nie posądzanie o reklame?

cybulski
17-07-2023, 07:53
Mnie też R8 się podoba. Może Żonce zmienię w końcu to Sony a7 na cuś fajniejszego i równie małego? :)

mystek
17-07-2023, 10:45
ale Mariusz, tu nikt nie narzeka. R8 to świetny sprzęt. Natomiast jak weźmiesz sobie poprawki na cenę, to co oferuje R i R6 względem R8 oraz to do czego używasz aparatu, to okazuje się, że przesiadka na R8 w takim przypadku nie ma najmniejszego sensu. Gdyby R8 był w cenie 6000zł - jest to opcja do rozważenia. Ten aparat zwyczajnie nie jest warty tej kwoty.

Hubert Multana
17-07-2023, 12:06
Biorac pod uwage mozliwosci filmowe to jest wart nawet i tysiac wiecej niz teraz kosztuje. Patrzcie szerzej.

g69
17-07-2023, 12:14
Biorąc pod uwage mozliwości filmowe to sie kupuje kamere. To body skazuje uzytkownika na gimbala przy filmowaniu...czy się myle?? Czy nie jest to jedyny obecnie produkowany FF,któremu producent wykastrował stabilizacje??

mirror
17-07-2023, 12:49
nasza ulubiona firma zawsze wycinała wszystkie ponadnormatywne opcje w budżetowych fullfrejmach - jednemu to styknie i napisze że jest warty swojej ceny, innemu nie styknie i nie kupi - pozycjonowanie (czyli jak nie dać za dużo i żeby się jeszcze sprzedało) i to cała prawda o takich produktach i tak dobrze że matrycę zostawili z mocniejszego korpusu, a nie dali czegoś bardziej zabytkowego z magazynu - mz brak mechanicznej migawki i IBIS dyskwalifikuje zastosowanie tego aparatu na wielu polach ale na pewno znajdzie swoją niszę bo problemy z brakiem mechanicznej migawki będą mało zrozumiałe dla 99% kupujących, a bez IBISa da się żyć (przeżyliśmy tak erę DLSR i początki bezlusterkowców).

Hubert Multana
17-07-2023, 13:35
Biorąc pod uwage mozliwości filmowe to sie kupuje kamere. To body skazuje uzytkownika na gimbala przy filmowaniu...czy się myle?? Czy nie jest to jedyny obecnie produkowany FF,któremu producent wykastrował stabilizacje??

Bylo aktualne jakies 10 lat temu. Obecnie nawet seriale na takie duze platformy jak Netflix kreci sie aparatami fotograficznymi i producenci sprzeci doskonale o tym wiedza. Takze proponuje sie z tym pogodzic.

Ty widzisz jedyne FF bez stabilizacji, a ja widze jedyne FF 4K50 FPS bez cropa ponizej 10 tysiecy zlotych. I nie, nie potrzeba gimbala - wystarczy kupic szklo Canona ze stabilizacja.

g69
17-07-2023, 13:45
Oczywiście,że da sie życ bez ibis'a..ale za taka kasę i patrząc na konkurencje,sprzęt jest po prostu za drogi. Wiem,że rynek sie kurczy itd... ale nie wiem czy sie to Canonowi czkawka nie odbije,bo chyba przelicytowują ze swoimi wycenami. To solidna marka,ale konkurencja nie śpi Panasonic wszedł w FF,ma bdb szkła Sigmy,będzie budżetowy Samy a ich korpusy są chwalone. Nikon wpuszcza Tamrona by jakos nadążać i ratować się a tymczasem C sie zamyka i dowala jeszcze takimi cenami.

--- Kolejny post ---

..czyli też ograniczenie,bo nie każde szkło ma stabi.

MariusWA
17-07-2023, 13:49
ale Mariusz, tu nikt nie narzeka. R8 to świetny sprzęt. Natomiast jak weźmiesz sobie poprawki na cenę, to co oferuje R i R6 względem R8 oraz to do czego używasz aparatu, to okazuje się, że przesiadka na R8 w takim przypadku nie ma najmniejszego sensu. Gdyby R8 był w cenie 6000zł - jest to opcja do rozważenia. Ten aparat zwyczajnie nie jest warty tej kwoty.
Tak zgodze sie z argumentem ceny...wyjsciowa to nieporozumienie w obecnej 3000 mniej niż R6... ja nie porzebuje IBIS i dwóch slotów, zrobiłem mase zdjęć 6D wiec dżoja też nie miałem...dla mnie nie jest jakoś specjalnie wykastrowany...przeciez to nie moze być R6 w cenie 3-4 tys nizszej...i tak dziwne ,że matryca i AF ten sam...

cybulski
17-07-2023, 15:25
Nie zdziwiłbym się gdyby w środku była płytka z matrycą od r6ii a ograniczenia są softwarowo włączone.

Hubert Multana
17-07-2023, 15:27
Ale to juz przeciez dosc dawno zostalo potwierdzone, ze te matryce sa identyczne.

cybulski
17-07-2023, 15:39
Ale to juz przeciez dosc dawno zostalo potwierdzone, ze te matryce sa identyczne.

Nie tylko matryca ale możliwe że cała płytka z matrycą, zablokowaną, migawką może być tą sama. Nie sądzę że opłacałoby im się produkować różne bebechy.

mirror
17-07-2023, 15:41
Oczywiście,że da sie życ bez ibis'a..ale za taka kasę i patrząc na konkurencje,sprzęt jest po prostu za drogi. Wiem,że rynek sie kurczy itd... ale nie wiem czy sie to Canonowi czkawka nie odbije,bo chyba przelicytowują ze swoimi wycenami. To solidna marka,ale konkurencja nie śpi Panasonic wszedł w FF,ma bdb szkła Sigmy,będzie budżetowy Samy a ich korpusy są chwalone. Nikon wpuszcza Tamrona by jakos nadążać i ratować się a tymczasem C sie zamyka i dowala jeszcze takimi cenami.

--- Kolejny post ---

..czyli też ograniczenie,bo nie każde szkło ma stabi.

ogólnie się zgadzam, ale Panasonic zalewie moment temu wyszedł z "nie widzę problemu" swojego prezesa kiedy parę lat temu był pytany o autofocus panasonica czyli zauważył problem, budżetowy Samy fajne ale to interesuje chyba jeszcze mniejsze grono pasjonatów niż canon bez IBISa, Nikon wpuszcza sie w Tamrona - i to może być koniec legendy każdy na pewno używał jakiegoś Tamrona pytanie czy chciałby powtórki tego doświadczenia, jeśli miałbym wybór zapłacić sporo za szkło L canona i zapłacić mniej ale też sporo za Tamrona ze logiem Nikona to dla mnie wybór jest oczywisty.

--- Kolejny post ---


Bylo aktualne jakies 10 lat temu. Obecnie nawet seriale na takie duze platformy jak Netflix kreci sie aparatami fotograficznymi i producenci sprzeci doskonale o tym wiedza. Takze proponuje sie z tym pogodzic.


dokładnie

Hubert Multana
17-07-2023, 15:45
Plus umowmy sie, nie filmuje sie aparatem prosto z pudelka. Moj R6 ostatnimi czasy prezentowal sie tak:

14018

14019

MstrG
17-07-2023, 16:00
Nikon wpuszcza sie w Tamrona - i to może być koniec legendy każdy na pewno używał jakiegoś Tamrona pytanie czy chciałby powtórki tego doświadczenia, jeśli miałbym wybór zapłacić sporo za szkło L canona i zapłacić mniej ale też sporo za Tamrona ze logiem Nikona to dla mnie wybór jest oczywisty.


Czytasz to co napisałeś przed opublikowaniem? Jeden przecinek to stanowczo za mało.
Jasne! Po co mieć wybór? 70-180/2.8 za połowę ceny 70-200mm/2.8S, przecież wybór jest oczywisty i nikt nie kupi tego pierwszego :mrgreen: To samo z 14-24mm/2.8S vs. 17-28/2.8 i 24-70mm/2.8S vs. 28-70mm/2.8. Za świętą trójcę zapłacisz ponad 30k, za przebrandowanego Tamrona połowę. Przecież mieszkamy w krainie miodem i mlekiem płynącym, co to jest te 15k różnicy.

Miałem dawno temu tamrona 17-50mm/2.8. Nie wspominam go dobrze ;) Jednak tamten Tamron a obecny to jest spora różnica. To samo tyczy się Sigmy.

g69
17-07-2023, 16:26
Tez tak mi sie zdaje. To swietne alternatywy w Nikonie w stosunku do oryginalnych Nikkorów. W Canonie chyba takiego wyboru nie bedzie długo.... dla poczatkujacego amatora,to wazny argument. Kupuje Z5 z ibis, do tego zestaw Nikonowskich Tamronów 2.8 i porównaj ceny do tego co moge mieć w Canonie za te kase..

Plotki głosza,że niedługo ma byc 35-150 2-2.8... pod nikona

Hubert Multana
17-07-2023, 16:52
Ludzie, ktorzy chwala nowe Tamrony chyba nie mialy w rekach najnowszych obiektowyw Canona. No ale byle taniej, byle jasniej...

mirror
17-07-2023, 16:53
Jasne! Po co mieć wybór?

bo to wybór pozorny jest dodatkowo zapłacisz najpierw połowę, a potem całość czyli znacznie więcej niż w przypadku gdy kupisz dobrze za pierwszym razem - "wolność to uświadomiona konieczność" jak mawiał Włodzimierz Iljicz Lenin

w sprawie przecinków napiszę petycję do władzy aby mianować Cię moderatorem od przecinków ;) ktoś taki jest na pewno potrzebny ;)

Jacek_Z
17-07-2023, 17:41
Jaki pozorny? Kto zabrania kupowania Nikkorów zamiast Tamronów? Masz wybór szkieł o praktycznie tej samej ogniskowej i takiej samej jasności. To wręcz wymarzona sytuacja, a nie powód do narzekania. Masz szkła lepsze i gorsze 2.8, w dodatku możesz wybrać jeszcze inne - wersje 4.0. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Gdy wybór szkieł jest w Sony (tak twierdzi pół świata) to jest OK, a gdy u Nikona to źle?
U Canona kundelków sie nie szanuje, taka opinia sie tu utarła za czasów lustrzanek. W epoce bezlusterkowej nie będzie okazji tego u Canona sprawdzić (i większość użytkowników żałuje tego, że Canon nie dopuszcza innych firm). Kundelek kundelkowi nierówny, ja np na Samyanga nie spojrzę. Ale Sigmy ART są często lepsze od firmowej optyki, Tamrony prawie dorównuje firmowym szkłom. Za połowę ceny.

Przemek_PC
17-07-2023, 17:43
Jeśli chodzi o Tamrona 28-75/f2.8 G2 z mocowaniem Sony pod kątem filmowania złego słowa powiedzieć nie mogę. No może tylko to, że pierścień zoom kręci się odwrotnie niż reszta świata.

Hubert Multana
17-07-2023, 18:08
Jeśli chodzi o Tamrona 28-75/f2.8 G2 z mocowaniem Sony pod kątem filmowania złego słowa powiedzieć nie mogę.
Z czystej ciekawosci - masz porownanie z Sony G master 24-70?

mirror
17-07-2023, 18:28
Jaki pozorny? Kto zabrania kupowania Nikkorów zamiast Tamronów? Masz wybór szkieł o praktycznie tej samej ogniskowej i takiej samej jasności. To wręcz wymarzona sytuacja, a nie powód do narzekania. Masz szkła lepsze i gorsze 2.8, w dodatku możesz wybrać jeszcze inne - wersje 4.0. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Gdy wybór szkieł jest w Sony (tak twierdzi pół świata) to jest OK, a gdy u Nikona to źle?
U Canona kundelków sie nie szanuje, taka opinia sie tu utarła za czasów lustrzanek. W epoce bezlusterkowej nie będzie okazji tego u Canona sprawdzić (i większość użytkowników żałuje tego, że Canon nie dopuszcza innych firm). Kundelek kundelkowi nierówny, ja np na Samyanga nie spojrzę. Ale Sigmy ART są często lepsze od firmowej optyki, Tamrony prawie dorównuje firmowym szkłom. Za połowę ceny.

canon wypuszcza budżetowe wersje szkieł za połowę ceny Elek można to kupować jak ktoś jest bardzo zdesperowany więc Tamron za połowę ceny to nie są żadne mecyje. z tym prawie dorównywaniem bym nie przesadzał - może te najlepsze są podobne do bużetowych szkieł canona , w czasach lustrzankowych dodatkowo autofocus takich szkieł był prawie działający co jeszcze pogłębiało slabość obrazka wychodzącego z takiej optyki, jeśli chodzi o sigmę arta to mam jedną fajne szkło ale trudne do ustawienia, w czasach lustrzankowych trzeba było mieć docka i sporo czasu aby to ogarnąć, po ogarnięciu fajne szkło ale arty to raczej wyjątki potwierdzające regułę no i kawał o radzieckim elektronicznym zegarku się przypomina (jak podniesiesz w ręce takie szkło).

atsf
17-07-2023, 18:29
Plus umowmy sie, nie filmuje sie aparatem prosto z pudelka. Moj R6 ostatnimi czasy prezentowal sie tak:

14018

14019

Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek widział równie po*******oną kamerę filmową :mrgreen:

Jacek_Z
17-07-2023, 18:53
Oj, przy okazji festiwalu Cameraimage pokazują się producenci topowego sprzętu kinowego (kamery, obiektywy, oświetlenie itd) i widziałem kamery (jakies tam ;) Arri, Panavision,, Red, ale Sony i Canon tez sie pokazały, skromnie przy tych Arri wyglądają) z wieloma sterczącymi z nich antenami, można nimi zdalnie sterować, dają bezprzewodowo obraz na kilka monitorów. Szczęka mi opadała.

atsf
17-07-2023, 19:16
Oj, przy okazji festiwalu Cameraimage pokazują się producenci topowego sprzętu kinowego (kamery, obiektywy, oświetlenie itd) i widziałem kamery (jakies tam ;) Arri, Panavision,, Red, ale Sony i Canon tez sie pokazały, skromnie przy tych Arri wyglądają) z wieloma sterczącymi z nich antenami, można nimi zdalnie sterować, dają bezprzewodowo obraz na kilka monitorów. Szczęka mi opadała.

U mnie we wsi takich nie widuję :mrgreen:

Przemek_PC
17-07-2023, 19:44
Z czystej ciekawosci - masz porownanie z Sony G master 24-70?Nie mam. Do tego co robię Tamron jest wystarczająco dobry.

MstrG
17-07-2023, 21:46
canon wypuszcza budżetowe wersje szkieł za połowę ceny Elek można to kupować jak ktoś jest bardzo zdesperowany więc Tamron za połowę ceny to nie są żadne mecyje. z tym prawie dorównywaniem bym nie przesadzał - może te najlepsze są podobne do bużetowych szkieł canona , w czasach lustrzankowych dodatkowo autofocus takich szkieł był prawie działający co jeszcze pogłębiało slabość obrazka wychodzącego z takiej optyki, jeśli chodzi o sigmę arta to mam jedną fajne szkło ale trudne do ustawienia, w czasach lustrzankowych trzeba było mieć docka i sporo czasu aby to ogarnąć, po ogarnięciu fajne szkło ale arty to raczej wyjątki potwierdzające regułę no i kawał o radzieckim elektronicznym zegarku się przypomina (jak podniesiesz w ręce takie szkło).

Co to znaczy zdesperowany?
Nie, te najlepsze nie są podobne do budżetowych szkieł Canona. Nawet te które nie są najlepsze nie są podobne - pokaż mi te podobne szkła do wspomnianych 17-28/2.8, 28-75/2.8, 70-180/2.8 i 35-150/2-2.8.
W czasach lustrzankowych... śmiesznie przenosisz poprzedni "dział" DSLR na obecny w ML. Jednak nawet na DSLR powstał Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD , który jest lepszy nie tylko od eLki i Nikkora, ale również od Sigmy Art. Miałem kilka Artów, nie są to wyjątki potwierdzające regułę. Sam czekam, aż Sigma wejdzie w Nikonie też w FF (mam nadzieję, że to nastąpi) i będę mógł podpiąć 35 mm f/1.2 DG DN, malutkie 35 mm f/1.4 DG DN Art oraz 85 mm f/1.4 DG DN.

cybulski
17-07-2023, 21:58
Panowie, Sigmy dają radę całkiem nieźle, te EF pod R z przelotką. Narzekać zawsze można ale po co? Jest wybór i jakościowo nie ustępują w niczym. Ważne aby był zaktualizowany soft w szkłach.

capo-di_tutti-capi
17-07-2023, 22:20
Tamron 17-50/4 FF https://www.sonyalpharumors.com/tamron-patented-a-new-17-50mm-f-4-full-frame-e-mount-lens-with-internal-zoom/

mirror
17-07-2023, 22:46
Co to znaczy zdesperowany?
Nie, te najlepsze nie są podobne do budżetowych szkieł Canona. Nawet te które nie są najlepsze nie są podobne - pokaż mi te podobne szkła do wspomnianych 17-28/2.8, 28-75/2.8, 70-180/2.8 i 35-150/2-2.8.
W czasach lustrzankowych... śmiesznie przenosisz poprzedni "dział" DSLR na obecny w ML. Jednak nawet na DSLR powstał Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD , który jest lepszy nie tylko od eLki i Nikkora, ale również od Sigmy Art. Miałem kilka Artów, nie są to wyjątki potwierdzające regułę. Sam czekam, aż Sigma wejdzie w Nikonie też w FF (mam nadzieję, że to nastąpi) i będę mógł podpiąć 35 mm f/1.2 DG DN, malutkie 35 mm f/1.4 DG DN Art oraz 85 mm f/1.4 DG DN.

nie przenosiłbym doswiadczeń z systemu nikona na system canona (w systemie nikona optyka niezalezna działała zawsze lepiej niż w canonie, dodatkowo brak wyraźnego podziału optyki systemowej na budżetową i niebudżetową również rozmywa obraz tego jak obiektywy firm niezależnych działają na nikonach). W systemie canona losowy autofocus szkieł niezależnych producentów na ML może być mniej losowy niż na DLSR (pożyjemy zobaczymy - poczytaj teorię kolegi z forum na temat systemu rozpoznawawania obiektywu swój-obcy w korpusach canona - to taki żart ale czekaj może to prawda jest), front focus (lub back focus) sigmy zależny od odległości na jaką jest zogniskowana może nie występować na ML ale już słaba ostrość, aberracje czy słaby mikrokontrast na pewno nie znikną dlatego że zostaną przykręcone do MLa, nic śmiesznie nie przenoszę o ile mi wiadomo ani tamron ani sigma nie wyprodukowała ani jednego obiektywu z mocowaniem RF więc aktualnie rozmawiamy o sigmach czy tamronach podpinanych przez przelotkę RF-EF jak wyprodukują coś z natywnym RF to będziemy się rozpisywać na temat jakości obrazka owych hipotetycznych na ten moment obiektywów. sigmę art mam i obrazek z sigmy art lubię (ale nadal widzę w nim cytując klasyka plusy ujemne) i nie wiem ile razy to mam napisać żeby sie przebiło, dla mnie sigma art to nadal wyjątek.

MariusWA
17-07-2023, 22:54
nie przenosiłbym doswiadczeń z systemu nikona na system canona (w systemie nikona optyka niezalezna działała zawsze lepiej niż w canonie, dodatkowo brak wyraźnego podziału optyki systemowej na budżetową i niebudżetową również rozmywa obraz tego jak obiektywy firm niezależnych działają na nikonach). W systemie canona losowy autofocus szkieł niezależnych producentów na ML może być mniej losowy niż na DLSR (pożyjemy zobaczymy), front focus (lub back focus) sigmy zależny od odległości na jaką jest zogniskowana może nie występować na ML ale już słaba ostrość, aberracje czy słaby mikrokontrast na pewno nie znikną dlatego że zostaną przykręcone do MLa, nic śmiesznie nie przenoszę o ile mi wiadomo ani tamron ani sigma nie wyprodukowała ani jednego obiektywu z mocowaniem RF więc aktualnie rozmawiamy o sigmach czy tamronach podpinanych przez przelotkę RF-EF jak wyprodukują coś z natywnym RF to będziemy się rozpisywać na temat jakości obrazka owych hipotetycznych na ten moment obiektywów. sigmę art mam i obrazek z sigmy art lubię (ale nadal widzę w nim cytując klasyka plusy ujemne) i nie wiem ile razy to mam napisać żeby sie przebiło, dla mnie sigma art to nadal wyjątek.

A ogólnie wątek jest o R8 jak by ktoś zapomniał...to może coś w temacie?

mirror
17-07-2023, 22:56
A ogólnie wątek jest o R8 jak by ktoś zapomniał...to może coś w temacie?

chyba trochę odeszliśmy od tematu ;)

MstrG
17-07-2023, 23:06
nie przenosiłbym doswiadczeń z systemu nikona na system canona (w systemie nikona optyka niezalezna działała zawsze lepiej niż w canonie, dodatkowo brak wyraźnego podziału optyki systemowej na budżetową i niebudżetową również rozmywa obraz tego jak obiektywy firm niezależnych działają na nikonach). W systemie canona losowy autofocus szkieł niezależnych producentów na ML może być mniej losowy niż na DLSR (pożyjemy zobaczymy - poczytaj teorię kolegi z forum na temat systemu rozpoznawawania obiektywu swój-obcy w korpusach canona - to taki żart ale czekaj może to prawda jest), front focus (lub back focus) sigmy zależny od odległości na jaką jest zogniskowana może nie występować na ML ale już słaba ostrość, aberracje czy słaby mikrokontrast na pewno nie znikną dlatego że zostaną przykręcone do MLa, nic śmiesznie nie przenoszę o ile mi wiadomo ani tamron ani sigma nie wyprodukowała ani jednego obiektywu z mocowaniem RF więc aktualnie rozmawiamy o sigmach czy tamronach podpinanych przez przelotkę RF-EF jak wyprodukują coś z natywnym RF to będziemy się rozpisywać na temat jakości obrazka owych hipotetycznych na ten moment obiektywów. sigmę art mam i obrazek z sigmy art lubię (ale nadal widzę w nim cytując klasyka plusy ujemne) i nie wiem ile razy to mam napisać żeby sie przebiło, dla mnie sigma art to nadal wyjątek.

Serio rozmawiamy w tym momencie o sigmach czy tamronach podpinanych przez przelotkę RF-EF? Sam przecież napisałeś:


Nikon wpuszcza sie w Tamrona - i to może być koniec legendy każdy na pewno używał jakiegoś Tamrona pytanie czy chciałby powtórki tego doświadczenia, jeśli miałbym wybór zapłacić sporo za szkło L canona i zapłacić mniej ale też sporo za Tamrona ze logiem Nikona to dla mnie wybór jest oczywisty.


Tamrona "ze" logiem Canona ktoś podpiął przez przelotkę RF-EF?

Zarówno ja jak i Jacek_Z piszemy o Tamronach sygnowanych przez markę Nikon. Nie były one dostępne do DSLR.

mirror
18-07-2023, 06:52
Serio rozmawiamy w tym momencie o sigmach czy tamronach podpinanych przez przelotkę RF-EF? Sam przecież napisałeś:



piszemy o użyciu optyki niezależnej na forum canona w wątku o R8

dziękuję za wytknięcie literówki poproszę w petycji do władzy o zmianę stanowiska na "moderator od literówek i przecinków"

MstrG
18-07-2023, 09:22
Ludzie, ktorzy chwala nowe Tamrony chyba nie mialy w rekach najnowszych obiektowyw Canona. No ale byle taniej, byle jasniej...

Ludzie nie miały :)

Tymczasem na forum mieszkańców bloków:
Ludzie, którzy chwalą nowe mieszkania komunalne chyba nie mieszkały w najnowszych blokach. No ale byle taniej, byle czynsz był mały...
Forum mieszkańców osiedli zamkniętych:
Ludzie, którzy chwalą nowe bloki chyba nie mieszkały w najnowszych osiedlach zamkniętych. No ale byle taniej, byle sklep był blisko...
Forum mieszkańców domów jednorodzinnych:
Ludzie, którzy chwalą nowe mieszkania na osiedlach zamkniętych chyba nie mieszkały w najnowszych domach jednorodzinnych. Na ale byle taniej, byle bliżej centrum...
Forum mieszkańców pałaców:
Ludzie, którzy chwalą nowe domy jednorodzinne chyba nie mieszkały w najnowszych pałacach. No ale byle taniej, byle działka była... a helikopterem i tak nie ma gdzie wylądować.


Sęk w tym, że w przypadku obiektywów nie zawsze drożej znaczy lepiej. Wiadomo, że przebrandowane przez Nikona Tamrony nie będą lepsze od Nikkorów, ale jest wybór i to całkiem sensowny. To nie są kiepskie obiektywy i dla kogoś kto nie zarabia na fotografii mogą być ciekawą alternatywą.


piszemy o użyciu optyki niezależnej na forum canona w wątku o R8

To może lepiej pisać o tym w wątku o używaniu optyki niezależnej, a nie w wątku o R8? Dlaczego rozwijasz offtopic?

RobertoM
18-07-2023, 09:51
Ludzie, ktorzy chwala nowe Tamrony chyba nie mialy w rekach najnowszych obiektowyw Canona. No ale byle taniej, byle jasniej...

Seria L zgoda.
Seria 1.8/2.0 już niekoniecznie
Z tej ostatniej tylko rf35 bym zatrzymał. Kupiłem rf85 macro i chyba podziękuje. Wolny, mam wrażenie że silnik af nie nadąża za śledzeniem w aparacie. Ostry fakt i na tyle zalet jak dla mnie.
Wystarczy zapiąć stare ef135l i różnica w jakości obrazka jest od razu widoczna.

mystek
18-07-2023, 10:38
Mam RF35 i 85 i wydaje mi się, że silnik STM jest wolniejszy jednak w 35-tce. W 85 całkiem daje radę. Są ludzie co psy fotografują tym obiektywem w ruchu i siadają ostre zdjęcia.

RobertoM
18-07-2023, 11:38
Tak generalnie przynajmniej dla mnie rf35 jest lepszym szkłem. Jakość obrazka, bokeh, kolory na wyjściu.
Z 85mm mam czasami takie historie, że pomimo potwierdzenia ostrości w aparacie zdjęcie jest nieostre. Muszę poczekać ten ułamek sekundy przed wyzwoleniem migawki. Mam wrażenie, że silnik potrzebuje czasu na doostrzenie.

MyBestPhoto
19-07-2023, 01:05
Czy wizjer w R8 lepiej działa niż w RP?
W sensie w RP czasami np. na ślubach widziałem "lagi" w wizjerze. W R tego nie było. Czy to odświeżanie 120 w R8 poprawia wizjer w porównaniu do RP?

Hubert Multana
19-07-2023, 09:12
Nie uzywalem RP, wiec nie mam porownania - ale w R8 w wizjerze nie widzialem nic co zwrociloby moja uwage.

WinSho
19-07-2023, 10:04
Seria L zgoda.
Seria 1.8/2.0 już niekoniecznie
Z tej ostatniej tylko rf35 bym zatrzymał. Kupiłem rf85 macro i chyba podziękuje. Wolny, mam wrażenie że silnik af nie nadąża za śledzeniem w aparacie. Ostry fakt i na tyle zalet jak dla mnie.
Wystarczy zapiąć stare ef135l i różnica w jakości obrazka jest od razu widoczna.

Ja z kolei uważam odwrotnie, 35/1.8 miałem i nie polubiliśmy się wolny af do tego lubi się gubić i ciągle szuka ostrości gdzieś bliżej. Za to 85/2.0 jest szybka, celka i daje ostry obrazek, wiadomo bokeh pozostawia wiele do życzenia ale tragedii nie ma.

atsf
22-07-2023, 23:07
poczytaj teorię kolegi z forum na temat systemu rozpoznawawania obiektywu swój-obcy w korpusach canona - to taki żart ale czekaj może to prawda jest

To nie jest żart, tylko szczera prawda. Mam obiektyw Vivitar 100 mm f/3,5 Macro, będący klonem Cosiny, a w EXIF on się melduje jako Canon EF 100 mm f/2,8 Macro. Dlaczego się nie melduje pod własnym brandem? Bo by pewnie działał wadliwie na korpusie. Jednakże DPP nie umożliwia korekcji dla tego obiektywu.

adawro
24-07-2023, 09:54
To nie jest żart, tylko szczera prawda. Mam obiektyw Vivitar 100 mm f/3,5 Macro, będący klonem Cosiny, a w EXIF on się melduje jako Canon EF 100 mm f/2,8 Macro. Dlaczego się nie melduje pod własnym brandem? Bo by pewnie działał wadliwie na korpusie. Jednakże DPP nie umożliwia korekcji dla tego obiektywu.

Podejrzewam, że korekcję są dopasowywane nie koniecznie po nazwie a jeszcze po jakimś numerze produktu.

pawel.guraj
24-07-2023, 10:59
R8 na pewno klapie inaczej, bo nie ma mechanicznej migawki. Wiec no, z definicji.

R8 ma mechaniczną migawkę. Nie posiada tylko pierwszej lamelki. A to co napisałeś, brzmi jakby R8 nie miał migawki mechanicznej w takim wydaniu jak Z9.
Jest to "problem" wyłącznie dla bardzo ograniczonego grona użytkowników (bardzo krótkie czasy, ogromna dziura) i wyłącznie dotyka bokeh.
EFCS w 99% wypadków daje dokładnie takie same rezultaty jak w pełni mechaniczna migawka - tak więc takie stwierdzenia po prostu są nieprawdą lub brakiem podstawowego zrozumienia faktów.

p,paw

szwayko
24-07-2023, 15:25
R8 tani korpus z dobra matrycą. Wg Optyczne
Canon R 30Mpix - ma 53lpmm
Canon R8 24MPix - ma 64lpmm
Canon R5 45Mpix - ma 82lpmm

atsf
24-07-2023, 15:49
Podejrzewam, że korekcję są dopasowywane nie koniecznie po nazwie a jeszcze po jakimś numerze produktu.

Ja ten obiektyw kupiłem ok. 2001 roku, jeszcze w erze aparatów na film, i znacznie wcześniej, niż się rozpowszechniły lustrzanki cyfrowe, a 10 lat przed moim wejściem w fotografię cyfrową, więc dane z EXIF zobaczyłem dopiero w 2011 r.

Jak z tego wynika, już erze aparatów analogowych protokół komunikacji obiektywu z aparatem wymagał identyfikacji producenta obiektywu, a ponieważ fotografia cyfrowa nie istniała, to ta informacja była dla użytkownika niedostępna (nikt nie czytał EXIF-ów), natomiast była istotna dla współpracy obiektywu z aparatem. Jeżeli więc zastosowano taki myk, aby obiektyw firmy niezależnej zakodować w jakimś chipie jako obiektyw Canona, to musiało to służyć tej współpracy, a to, czy Canon udostępnił kod Cosinie, czy ona sama wykonała takie obejście, nie jest w tym momencie istotne.

Korekcje w DPP najwyraźniej wymagają dodatkowych informacji wyciąganych z chipa obiektywu, które akurat dla samej współpracy obiektywu z aparatem nie mają istotnego znaczenia. Ale to świadczy o głębokim zabezpieczeniu się firmy Canon przed konkurencją.

Jacek_Z
24-07-2023, 23:03
Jak z tego wynika, już erze aparatów analogowych protokół komunikacji obiektywu z aparatem wymagał identyfikacji producenta obiektywu, .
Nie sądzę. Wymagał znajomości ogniskowej i jasności. Tu może tkwić tajemnica dlaczego teraz go pokazuje jako szkło Canona. Może gdy w exif nie ma informacji o producencie to zgłasza obiektyw jako szkło Canona.

atsf
24-07-2023, 23:18
Nie sądzę. Wymagał znajomości ogniskowej i jasności. Tu może tkwić tajemnica dlaczego teraz go pokazuje jako szkło Canona. Może gdy w exif nie ma informacji o producencie to zgłasza obiektyw jako szkło Canona.

Przecież to się kupy nie trzyma. Obiektyw o jasności f/3,5 jest zgłaszany w EXIF jako obiektyw f/2,8, więc jedynym istotnym fragmentem tego zapisu jest albo słowo "Canon", albo "EF", albo "Canon EF". To jest tylko info o producencie i nic więcej. O zakresie użytecznych przysłon najwyraźniej informuje inny fragment protokołu nie związany z tym zapisem tylko identyfikującym producenta.

Kolekcjoner
24-07-2023, 23:23
Pytanie do użytkowników R8 - czy to body nadaje się do robienia zdjęć reportażowych z imprez na migawce elektronicznej. Nie chodzi o żadne zastosowania komercyjne tylko dokumentacja. Tych zdjęć jest bardzo dużo ale nie muszą wszystkie wyjść, to nie repo na zamówienie tylko dokumentacja firmowa.
Uściślając czy działanie na elektronicznej będzie skutkowało dużą ilością artefaktów?

Hubert Multana
07-08-2023, 07:26
No dobra, mam go. Przesiadka z R6 :)

14397

cybulski
07-08-2023, 10:02
No dobra, mam go. Przesiadka z R6 :)

14397

Też go oglądałem pod kątem Żony. Fajne małe body.

Kolekcjoner
08-08-2023, 01:36
Też go oglądałem pod kątem Żony. Fajne małe body.

Dokładnie, mojej małżonce też się podoba 8-). Chyba jednak Canon wiedział co robi jak projektowali to body ;)....

cybulski
08-08-2023, 09:24
Dokładnie, mojej małżonce też się podoba 8-). Chyba jednak Canon wiedział co robi jak projektowali to body ;)....

Wiedział, wiedział :mrgreen:

MariusWA
09-08-2023, 14:53
No dobra, mam go. Przesiadka z R6 :)


I jak wrażenia ?...sam się waham miedzy R6 mk1 i R8...mam w tych samych pieniądzach więc jest zgryz...w R8 AF bardzo kusi, matryca też, body mniej :-)

Hubert Multana
09-08-2023, 15:00
I jak wrażenia ?...sam się waham miedzy R6 mk1 i R8...mam w tych samych pieniądzach więc jest zgryz...w R8 AF bardzo kusi, matryca też, body mniej :-)
Ja jestem bardzo zadowolony, ale nic mnie nie zaskoczylo bo mialem go u siebie na testach od premiery przez dosc dlugi czas ;) Teraz po prostu zakupilem swoj egzemplarz.

MariusWA
18-09-2023, 10:10
Mam i ja ?AF mega, pięknie trzyma na obiekcie,szybki,skuteczny... w sumie o to mi chodziło w przesiadce z R
Jestem zadowolony .
Wybieranie punktu AF z ekranu to co prawda nie joystick ale wszystko kwestia przyzwyczajenia wcześniej miałem 6D tam też nie było.
A samo wybieranie działa dużo sprawniej niż w R nie ma takiego opóźnienia
Gdzieś z tyłu głowy było R6mk1...bo cena ta sama....ale af i matryca jednak na plus

mystek
18-09-2023, 15:52
Co fotografujesz głównie, Marius?

RobertoM
20-09-2023, 11:45
Marius ciekawi mnie porównanie do R. Szczególnie ta szybkość działania. Np lubiłem bardzo RP za wagę i rozmiar ale i za obrazek jednak to był żółw w porównaniu do R. Jeżeli R8 działa szybciej niż R głównie w tej materii responsywnosci aparatu to jest to mocno na plus.

robcio
20-09-2023, 13:22
Marius ciekawi mnie porównanie do R. Szczególnie ta szybkość działania. Np lubiłem bardzo RP za wagę i rozmiar ale i za obrazek jednak to był żółw w porównaniu do R. Jeżeli R8 działa szybciej niż R głównie w tej materii responsywnosci aparatu to jest to mocno na plus.

Bez sprawdzania dokładnego można wprost powiedzieć, ze dzięki nowszemu procesorowi o większej wydajności R8 będzie działał szybciej niż RP/R.

tomek1976
20-09-2023, 16:42
MariusWA
Miałem okazję testować R8 przez kilka dni (od ponad dwóch lat mam R6 mk1). Różnic w działaniu AF nie dostrzegłem - w obydwu przypadkach działał on rewelacyjnie. Podobnie z wielkością matrycy - jak dla mnie różnica pomijalna (fotografuję śluby). Odczuwalne za to było użytkowanie sprzętu pozbawionego joysticka (być może przez dwa lata przyzwyczaiłem się do guzikologii R6) i niższa efektywność akumulatora. Skończyło się zakupem drugiej R6, w cenie 6.5k. Ale zdaję sobie sprawę, że są osoby, dla których joystick nie jest priorytetem. Jednak głównym elementem dyskwalifikującym w porównaniu do R6 - jest pojedynczy slot SD (patrząc z pozycji ślubniaka).

blasbike
20-09-2023, 22:41
Mam i ja R8, jako następca 5D3.
Wziąłem do niego pierwszy adapter jaki był dostępny, czyli Viltrox EF-R2 z pierścieniem i niestety z żadnym szkłem pierścień nie działa.
Sam aparacik fajny, lekki. Niestety na pierwszej wycieczce aku padło po 3 godzinach i raptem 120 zdjęciach. Fakt że ani razu nie dałem OFF i parę rzeczy było powłączanych, typu VF na 120fps czy WiFi+BT+GPS. Przyzwyczajeń z 5D3 trzeba się oduczyć.

robcio
21-09-2023, 07:41
Może rozwiązaniem będzie powerbank, ten aparat daje możliwości ładowania przez usb i zasilania w zależności od standardu użytego powerbanka.

blasbike
21-09-2023, 07:59
Tak, powerbank na dłuższych wyjściach warto mieć i nawet miałem, ale wziąłem taki bez PD i duda ;)
Już do mnie jedzie aku + ładowarka, która może ładować aku z powerbanku bez PD, ot ciekawostka. Ciekawą opcją jest też aku z USB-C.
Co do samej puszki to jestem bardzo zadowolony.
- Brak drugiej karty, to nie mój problem. 10 lat focenia stoków i nigdy nie miałem problemów z CF w 5D3. A nawet gdyby to w takiej robocie to nie problem. Rozumiem ślubniaków i inną reporterkę.
- Wizjer jest bardzo przyjemny do oglądania pewnie przez to, że obraz jest podbity względem optycznego. Ta symulacja nie jest tak wciągająca i tracimy expo, za to faktycznie dobrze oddaje rzeczywistość.
- Testowałem ostatnio obrazek z R8 vs 5D3 z podpiętym 135/f2L i różnice są dobrze widoczne, ale niełatwe do opisania.
- Przy okazji zrobiłem porównanie AF servo podczas meczyku dzieciaków. Wynik testu oczywisty, ale jak 5D trafi to trafi i super fota.
- Miałem też wrażenie, że iso 400 jest lepiej widoczne na R8 (skrzywienie zawodowe od stoków), ale to pewnie efekt tych paru MP więcej i oglądane na 100% na 32 calach.

MariusWA
21-09-2023, 09:04
Miałem R6, R6mk2, R5
Af na pewno jest lepszy w R8 niż 6R mk1
To nie jest przepaść ale to czuć."Trzymanie" ostrości na obiekcie działa lepiej, szybkość też jest lepsza.
Mam wrażenie,choć może subiektywne że jest też lepiej niż w R5 którego miałem z RF 85 1,2...na pewno nie jest gorzej w R8
Czyli chyba jest bardzo dobrze lub wręcz rewelacyjnie.
Matryca też nowsza... choć te kilka mln px aż takiej różnicy nie robi.
Bateria...tak... mała z tym że w miejsce jednak zR6 można mieć 2-3 do R8 ..cenowo wyjdzie podobnie wielkosciowo również.
Jeden slot...tak..nigdy nie padła mi karta ponad 15 lat robie na jednym slocie od czasów Nikona D70 i Canona 5DMk1
Zawsze na dwa body więc ilość zdjęć do stracenia spada do 50% ?
Ale zgadzam się że lepiej mieć backup niż nie.
Fotografuję głównie ludzi, zwierzaki ,teraz już bardziej hobbystycznie, zawodowo od czasu do czasu tylko .
Ogólnie...świetny aparat w tej cenie... oczywiście R6 MK2 świetniejszy co widać po cenie
Kupiłem w cenie R6 mk1 nie żałuję i nie czuję niedosytu

robcio
21-09-2023, 09:24
Tak, powerbank na dłuższych wyjściach warto mieć i nawet miałem, ale wziąłem taki bez PD i duda ;)
Już do mnie jedzie aku + ładowarka, która może ładować aku z powerbanku bez PD, ot ciekawostka. Ciekawą opcją jest też aku z USB-C.
Co do samej puszki to jestem bardzo zadowolony.
- Brak drugiej karty, to nie mój problem. 10 lat focenia stoków i nigdy nie miałem problemów z CF w 5D3. A nawet gdyby to w takiej robocie to nie problem. Rozumiem ślubniaków i inną reporterkę.
- Wizjer jest bardzo przyjemny do oglądania pewnie przez to, że obraz jest podbity względem optycznego. Ta symulacja nie jest tak wciągająca i tracimy expo, za to faktycznie dobrze oddaje rzeczywistość.
- Testowałem ostatnio obrazek z R8 vs 5D3 z podpiętym 135/f2L i różnice są dobrze widoczne, ale niełatwe do opisania.
- Przy okazji zrobiłem porównanie AF servo podczas meczyku dzieciaków. Wynik testu oczywisty, ale jak 5D trafi to trafi i super fota.
- Miałem też wrażenie, że iso 400 jest lepiej widoczne na R8 (skrzywienie zawodowe od stoków), ale to pewnie efekt tych paru MP więcej i oglądane na 100% na 32 calach.
Bez PD R8 powinien ładować baterie ale na wyłączonym aparacie (co w niektórych okolicznościach tez jest przydatne)

REX
27-09-2023, 23:59
Czy w R8 istnieje możliwość robienia zdjęć i filmów w trybie APS-C?

Hubert Multana
28-09-2023, 14:47
Czy w R8 istnieje możliwość robienia zdjęć i filmów w trybie APS-C?
Tak, ale nie ma to zadnego sensu.

Przemek_PC
28-09-2023, 16:21
Akurat filmowanie w APS-C nie jest pozbawione sensu aczkolwiek w przypadku Canona ze względu na dostępność a w zasadzie niedostępność obiektywów APS-C rzeczywiście ma ograniczony sens.

Hubert Multana
28-09-2023, 16:32
Akurat filmowanie w APS-C nie jest pozbawione sensu aczkolwiek w przypadku Canona ze względu na dostępność a w zasadzie niedostępność obiektywów APS-C rzeczywiście ma ograniczony sens.
Jest pozbawione sensu, bo drastycznie tracisz na jakosci nagrania. Chcesz filmowac w APS-C to kupujesz APS-C i korzystasz z calej matrycy, a nie z jej drobnego wycinka.

Przemek_PC
28-09-2023, 17:13
Jeśli w Canonie jest drastyczny spadek jakości to ok. W innym systemie coś takiego nie występuje.

REX
28-09-2023, 20:06
Jest pozbawione sensu, bo drastycznie tracisz na jakosci nagrania. Chcesz filmowac w APS-C to kupujesz APS-C i korzystasz z calej matrycy, a nie z jej drobnego wycinka.

A możesz wrzucić jakieś porównania na którym było by to widać?

marcusp
28-09-2023, 21:07
Nie wiem czy jest pozbawione sensu. Ja na większość urlopowych wyjazdów do R6ii i 24-70, 14-24, biorę ef-s 55-250 bo nie chce mi się dźwigać dużego i ciężkiego tele. Na ef-s mam prawie 10mpix i z reguły to wystarcza.

REX
28-09-2023, 21:22
Wiesz jeśli ktoś używa TELE - to zbliżenie jakie daje tryb APS-C w filmowaniu to jest całkiem sporo.

marcusp
28-09-2023, 21:24
No więc napisałem w jakiej sytuacji dla mnie użycie obiektywu aps-c na pełnej klatce ma sens.

Hubert Multana
29-09-2023, 09:38
Crop mode jest ponizej natywnej rozdzielczosci 4K. R8 robi oversampling z 6K do 3840 x2160. W crop mode nagrywa 3414 x 1920 robi upscalling do 3840 x 2160. Nie ma mowy o utrzymaniu jakosci, nawet jesl na pierwszy rzut oka tego nie widac to nie zostaje ani grama marginesu na postprodukcje, ewentualne zoomy, kadrowanie czy stabilizacje.

Jacek_Z
29-09-2023, 10:50
Patrzysz z punktu widzenia PRO. Ja mozna powiedzieć zupełnie nie filmuje. Jakieś małe backstage na plenerze raczej smartfonem, aparatem kilka razy backstage sesji foto i choć ma on 4K to ja wybieram FHD, po co mi ogromne pliki? Raz jedna modelka chciała, wiedząc że filmuje, dostać filmy to ustawiłem 4K by pokazać co to ja za jakość mogę zaoferować i żałuję, bo pliki wielgachne, ona takich nie chciała i musiałem je edytować do FHD. FHD na TV 4K wygląda bardzo dobrze.
Nie wszyscy wymagają profesjonalnej jakości (tym bardziej, że jest ona okupiona ogromnym rozmiarem plików).

Hubert Multana
29-09-2023, 11:16
Zastosowanie i stopien zaawansowania nie ma znaczenia w kontekscie tego, ze tryb APS-C na FF ogranicza finalna jakosc pliku - ile kto widzi, to juz troche sprawa na ktora nie mam wplywu ;)

akustyk
29-09-2023, 11:18
Zastosowanie i stopien zaawansowania nie ma znaczenia w kontekscie tego, ze tryb APS-C na FF ogranicza finalna jakosc pliku - ile kto widzi, to juz troche sprawa na ktora nie mam wplywu ;)

ale w 4K. do FHD crop wystarcza.

Przemek_PC
29-09-2023, 11:21
Większość osób różnić nie dostrzeże dopóki nie wskaże się im tych różnic a nawet jeśli je dostrzegą stwierdza, że są niesistotne.

akustyk
29-09-2023, 11:28
ale to nie jest argument. wiekszosc ludzi oglada jakies wyprane z kontrastu obrazki na ekraniku wielkosci jakiegos biletu do kina. to sa zerowe standardy jakosciowe i stosowna do tego percepcja i zdolnosc do oceny jakosci ;)

natomiast z wlasnej perspektuwy - dla mnie jakosc wideo i tak nie lezala nigdy kolo jakosci zdjecia. klatka wideo 4K to jest w porywach poziom szczegolu zdjecia FullHD, wiec nad czym tu sie modlic? do wlasnych potrzeb wolalbym miec nakreconego w FullHD jelonka z 500mm w cropie, niz 4K z tych 500mm z pelnej klatki. roznicy w szczegolach nie bedzie, za to na pewno bedzie w mojej wygodzie ogladania i przechowywania na dysku

Przemek_PC
29-09-2023, 11:31
A tak konkretnie to co chciałeś powiedzieć?

cauchy
29-09-2023, 14:06
Akustyk z calym szacunkiem, ale brzmisz wlasnie jak starszy pan, ktory zatrzymal sie na etapie cropow i fullhd. A jesli np nie widzisz roznicy na instagramie miedzy profilem kogos kto wstawia foty z pelnej klatki z jasnymi obiektywami po obróbce, a profilami ludzi wstawiajacymi obrazki prosto ze smartfona to juz nic Ci nie pomoże [emoji28]

akustyk
29-09-2023, 14:15
A tak konkretnie to co chciałeś powiedzieć?
ze z jednej strony nie przejmuje sie tym, ze inni nie widza roznic. bo w dobie smarkfonow standardy w kwestii obrazka leza i kwicza.

a z drugiej strony - sam nie musze miec maksimum mozliwego. opcja filmowania w cropie ma dla mnie sens w okreslonych sytuacjach, nawet jesli to nie jest 4K. dobre wideo FullHD mnie w zupelnosci starczy.




Akustyk z calym szacunkiem, ale brzmisz wlasnie jak starszy pan, ktory zatrzymal sie na etapie cropow i fullhd.
czemu?



A jesli np nie widzisz roznicy na instagramie miedzy profilem kogos kto wstawia foty z pelnej klatki z jasnymi obiektywami po obróbce, a profilami ludzi wstawiajacymi obrazki prosto ze smartfona to juz nic Ci nie pomoże [emoji28]
nie mam instagrama, wiec nie wiem czy widze.

ogladam czasem zdjecia na ekranach ajfona czy innego smarkfona, ktore wlasciciel z wypiekami na twarzy prezentuje jako "patrz jakie to zdjecia robi". jako ze na codzien ogladam zdjecia na monitorze 4K 27", no to tylko taktownie kiwam glowa, nie komentujac juz ;)

Kolekcjoner
01-10-2023, 20:29
czemu?



Tego nie wiemy ale tak brzmisz ;):mrgreen:...